HET NIEUWE AVONDBLAD De financieel© toestand der gemeente. Wij rookers. 19e JAARGANG No. 202 MAANDAG 2 JULI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. BIJ abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alt) abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijrj ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en .en kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen' de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2C00.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; f 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Het aanbod der Regeering een groote teleurstelling voor het Gemeentebestuur. Verwacht was een onderstand van circa 275.000.in de kosten der gemieentehuishouding; maar in plaats daarvan kan de gemeente een renteloos voorschot krijgen van slechts 1S5.00O.— en dan alleen wanneer nog meer bezuinigd wordt. B. en W. gaan goedschiks geen stap verder. In ons blad van j.l. Vrijdag heeft men reeds kunnen lezen, dat het feit, dat de Regeering in tegenstelling met den beloofden onderstand de gemeente slechts wil helpen met £en rente loos voorschot, aanleiding is geweest tot een ernstig woord van protest van B. en W. tegen de Regeering, zoo ernstig zelfs, dat gezegd kan worden, dat het dagelijksch bestuur onzer ge meente het tafellaken heeft doorgeknipt, Dat het zoover gekomen is, verwondert ons in- geenen deele. Reeds eenige jaren lang is het bestuur onzer gemeente bezig van de Re geering gedaan te krijgen, dat zij haa.r helpt uit de moeilijkheden, waarin zij geheel buiten haar schuld is geraakt. Reeds eerder heeft de Regeering eenige scherpe opmerkingen moeten hooren, met alleen uit den mond van burgemeester Rambonnet, maar ook uit de mond van zijn ambtsvoorganger en van ver schillende raadsleden. In monige openbare raadsvergadering is felle criti.ek geuit op de houding der Regeering tegenover de gemeen te Velsen, die o.a. in moeilijkheden is geraakt doordat honderden arbeiders die werkzaam waren aan de sluisbouw, zich hier blijvend vestigdèn.'En wat zal 'er in comité-generaal niet gezegd zijn? Wat ook de ooczs.'ke -van de crisis mogen zijn, aan het gemeen oebestuur kan hiervoor geen verwijt word ren gemaakt. Hét moge dan waar zijn dat waarneer men alles vooruit had geweten, sommt-ge besluiten wellicht niet waren genomen geweest, maar het is moei lijk een vooruitgaande, zich snel ontwikkelde gemeente f-e besturen zonder eens een enkele maal mis te tasten. Het valt daarentegen niet te ontkennen, dat onze gemeente zuinig be- hsercï is. De brief van Gedepueerde Staten. Naar het oordeel der Regeering, schrijven Gedeputeerde Staten aan het dagelijksch be stuur onzer gemeente, zijn er termen om de jjemeente voor steun van rijkswege in aanmer king te doen komen. Dat was een verblijdende inzet. Maardan komen de voorwaarden waar van wij j.l. Vrijdag die welke min of meer van administratieve aard zijn, reeds hebben opge somd. Er zijn niet minder dan 12 voorwaarden, plus nog eenige dingen, „waarmede het ge meentebestuur nog rekening zal dienen te houden". Deze zijn gemerkt van a tot en met 0. een heele serie dus. Indien de voorwaarden door den Gemeente raad zijn aanvaard, voorwaarden die de hooggeroemde autonomie der gemeenten tot een paskwil maken, is de Regeering bereid een steun uit 's Rijks kas te verleenen tot een bedrag van f 133.000. Nog mogen we ons verheugen. Al valt dan het steunbedrag niet mee, de gemeente krijgt steun. Maar straks komt de aap wel uit de mouw. Het bedrag van f 133.000 zal eventueel al leen kunnen-worden verhoogd met de bedra gen, waarmede het nadeelig saldo van hoofd stuk IX par. 2 (Ondersteuning aan werkloo- zen) en de post 415 (bijdragen werklozenkas sen) de sommen van resp. f 429.548.35 en f 67300 zullen blijken te overschrijden, dan wel het totaal van de opbrengsten van de op centen op de gemeentefondsbelasting (ge raamd op f 258026.65), de classificatie der ge meente in verband met genoemde belasting (geraamd op f 44.206.56) de personeele belas ting (hoofdsom f 143 000 en opcenten f 140.000) en de opcenten op de vermogensbelasting (geraamd op f 9311-75) beneden het totaal der vermelde ramingen blijft, voor zoover dit verschil niet op andere wijze kan worden ge vonden. Blijven genoemde uitgaven beneden de ra mingen, dan heeft vermindering van den rijkssteun met het verschil plaats. Over schrijdt het totaal van de opbrengsten der ge noemde belastingen de daarbij vermelde ra mingen met meer dan 10 pet., dan wordt de rijkssteun met het bedrag, waarmede de over schrijding bedoelde 10 pet. te boven gaat, ver minderd. En waarmee zal het gemeentebestuur nog rekening dienen te houden? Met de 15 punten van a tot en met o: a. Een herziening der wedden en loonen van het gemeentepersoneel, in het bijzonder van het lagere personeel behoort spoedig ter band te worden genomen. b. Het verhaal van bijdragen voor inkoop van. pensioen, waartoe Burgemeester en Wet houders hun medewerking wilden verleenen, behoort vóór 1 Juli 1934 te worden ingevoerd. c.' Deautotoelage van den hoofdopzichter yan Bouw- en Woningtoezicht behoort zoo spoedig mogelijk te worden vervangen door een rijwieltoelage. d- Voor schoonhouden, verlichting en ver warming van gebouwen mag in het jaar 1934 ten hoogste 90 pet. van de voor 1933 geraamde bedragen worden uitgegeven. Verder wenscht de Regeering dan nog: ver hooging van de hondenbelasting, van dé schoolgelden, van het tarief, bedoeld bij art. 21 wet op de Besmettelijke ziekten (ontsmet- tingskosten), vaststelling van een heffing voor het aanplakken op gemeentelijke aanplakbor den, bezuiniging op den Reinigingsdienst, op de uitgaven voor Openbare Werken, o.a. door het verleenen van ontslag aan die ambtenaren, welke bij de beperking der uit te voeren werken tot de strikt noodzakelijke, kunnen worden gemist, bezuiniging op de uit gaven voor plantsoenen, eventueel ontslag van opzichter le klasse van Bouw en Woningtoe zicht, meer inkomsten en minder uitgaven op Hoofdstuk VII (Eigendommen, niet voor open baren dienst bestemd), verlaging van den post van f 620 voor het ontwerpen van een uitbrei dingsplan tot f 150, terwijl ten slotte nog mede gedeeld wordt, dat het nadeelig slot van 1931 alsmede de bijdrage aan- den kapitaaldienst ter gedeeltelijke dekking van het tekort 1932 niet voor rijksonderstand in aanmerkin; komt. Als dit alles is ingevoerd, mag het gemeen tebestuur zelf de overige maatregelen bera men, welke nog noodig zijn om met inacht neming van het bedrag van den rijkssteun evenwicht in het budget van 1933 te verkrijgen En wanneer we dan zoover zijn, dat aan alle voorwaarden is voldaan, dan „draagt de steun van Rijkswege het karakter van rente loos voorschot." Alleen wanneer het bedrag hooger is dan het totaalbedrag, verkregen door vermeerdering van het nadeelig slot van hoofdstuk IX par. 2 der ge-me ent-e re ken in i 1933 met de bedragen, waarmede het nadee lig saldo van de le par. van dat hoofdstuk en de post „subsidie aan de werkloozen kassen' op die rekening het gemiddelde van die be dragen van de jaren 1926, 1927 en 1928 zullen blijken te boven gaan, dan wordt het verschil aangemerkt als rijksonderstand. Met terugbetaling van de rentelóoze voor schotten moet een aanvang worden gemaakt in het jaar, volgende op dat, waarin voor het eerst op de begrooting geen onderstand in de kosten der gemeentehuishoudlng is geraamd. De terugbetaling moet in de begroot-ing en re kening comp-areeren als terug-betaling van on derstand en niet als uitgave voor armenzorg. Zoolang de terugbetaling niet ten volle heeft plaats gehad, blijven voor de gemeente van kracht de voorwaarden, welke voor de ge meenten, die steun van rijkswege genieten zijn gesteld, indien en voorzoover dit door de Regeering noodzakelijk wordt geoordeeld, of m. a. w. de gemeente zal, als zij het voor stel accepteert, nog gedurende een reeks van- jaren haar autonomie moeten missen. Beschouwingen en conclusies van B. en W. In het algemeen moet de vraag worden ge steld, merken B en W. naar aanleiding van het voorstel op, of de Regeering wel in aan merking heeft genomen de geweldige bezu: gingen, aangebracht door de gemeente, gedeel telijk op aanwijzing van de departementen van Financiën en Buitenlandsc-he Zaken. He* tekort over 1933 werd oorspronkelijk geraamc" op f 466.984.67. Na de vele aangebrachte be zuinigingen deelden B. en W. 21 Maart 193^ aan den minister van Binnenlandsche Zaker mede, dat het zich toen liet aanzien, dat hc* tekort zou bedragen f 274.475.99. Het schrijven geeft volkomen den indruk aldus B. en W dat zonder meer de adviezen, van den Rijks accountant worden opgevolgd, zonder dat be hoorlijk rekening is gehouden met de door het Gemeentebestuur aangevoerde tegen-argu mentatie Wat nu de door de Regeering gestelde voor waarden betreft, met die welke van adminis tratieven aard zijn, verklaren B. en W. zich in hoofdzaak accoord. Zij zien wel in, dat z daaraan niet kunnen ontkomen, Met het principe, dat de steun van Rijks wege wordt gesteld op een zoodanig bedrag als naar het oordeel der Regeering noodig i om daarmede het evenwicht in het budget t herstellen, gaan B. en W. accoord. Maar da- moet de Regeering ook inderdaad het noodie bedrag beschikbaar stellen. Waar echter d minister een renteloos voorschot geeft en gee" steun vragen B. en W. zich af of deze bepalir wel juist is. Op de begrooting is tot het uite: ste bezuinigd, terwijl de inkomsten tot 't utter ste zijn opgevoerd. Er valt' dus in dit opziet niets meer te wijzigen. Het spreekt vanzelf dat het College niet opzettelijk een evenwicht (dat echter niet bestaat omdat het Rijk slechts een deel van het tekort renteloos leent aan de gemeente) verbreekt. Er bestaat hi. in Nederland geen tweede groote gemeente, waar zoo meegaand en zoo ver is bezuinigd als Velsen, Verder dan tot nu toe gegaan is kan niet gegaan worden. De uiterste grens is meer dan bereikt. Wanneer de Regeering- verder zou willen gaan zal zijn niet meer op de medewer king van den Raad kunnen rekenen en zal zij dan maar het geheel ongemotiveerd gebruikt dreigement om tot „uitzonderlijke maatrege len over te gaan" moeten uitvoeren. Alleen willen B. en W. vastleggen, dat dan de schuld geheel ligt bij de Regeering en niet bij de ge meente. Wij komen op de beschouwingen van B. en W. in ons blad van morgen terug. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. De afdeeling Velsen-IJmuiden van boven staande vereeniging organiseert op Dinsdag a.s. een tocht per autobus naar 'd-e Droste- fabrieken te Haarlem. Vertrek van het Ken- nemerplein 1 uur n.m. Daar de directie van Droste een grooter ge zelschap dan 30 dames moeilijk toelaten kan, maakt slechts een klein gedeelte van de lief hebsters voor deze excursie den eersten tocht mede. Een tweede is reeds aangevraagd en deze is eveneens geheel en al volgeboekt. JAARVERGADERING TEEKENAARS. De algemeene jaarvergadering van de lan delijke vakgroep Teekenaars van den C-entra- len Bond van P.T.T.-personeel zal op Zaterdag 28 Juli a.s. alhier gehouden worden. Na afloop -dezer bijeenkomst zal een bezoek aan het hoogovenbedrijf gebracht worden. R.-K. BOUWVAKARBEIDERSBOND. De R.-K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph afd. IJmuiden geeft gelegenheid tot bonnen- wisseling voor de vacantie voor het bouwbe drijf. Het bestuur verzocht ons, er op -te wij zen, dat alle bonnen moeten worden ingele verd. De inlevering kan geschieden heden avond van 79 uur in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. DAMMEN. TRAININGS AVOND D.C.IJ. Dinsdag 10 Juli a.s. zal de eerste trainings- avond van D.C.IJ. worden gehouden. Inleiders zullen zijn de heeren K. de Jong, B. Dukel, A. Ligthart en C. Suyk. DE STRANDWEDSTRÏJD VAN D.C.IJ. Naar wij vernemen zal de strand wedstrijd van D.C.IJ. plaats vinden Woensdag 8 Augus tus, Het eerste tiental van D.C.IJ. zal tegen over zich vinden het eerste tiental van de Haarlemsc'he Damclub. (Volgens de statistiek heeft het Nederlandsche volk in 1933 voor 150 millioen gulden gerookt). Honderdvijftig millioen gulden, Denk nou toch eens even aan, Hebben wij in drieëndertig In tabaksrook op doen gaan. Wat er dan ook moog' verslappen In dit zorgelijke uur, Laat ons op dit punt maar „schuiven", Rooken doen we nog met vuur. Wat wij dan ook laten varen, Wat ook onzen weerzin wek', Pijp, sigaren en sigaretten Blijven in ons land in „trek'.' Honderdvijftig millioen gulden In één jaar, het is niet min, Zonder blikken, zonder blozen, Staken wij den brand er in. Rijst het water in ons landje Tot de lippen, nou ik wed, Dan hangt tussehen deze lippen Altij nog een sigaret. Het mag trouwens niet verbazen, Want ons tobbend volk, nietwaar, Moet z'n kwaje pijp wel rooken, Ja, het is haast de sigaar. P. GASUS. afgelost, Het restant dezer leening bedraagt f 18000. Rekening en Verantwoording. Uitgegeven werd o.a.: honoraria geneeshee- ren incl. apotheek f 21258.79, honoraria tand artsen f 4815,39, ziekenhuisverpleging f 10402.80 poliklinieken, maandkaarten en reisgeld f 4457.60, specialisten consulten f 143.50, Rönt genfoto's en behandeling f 1162.90, hoogtezon- bestraling f 244.38, brillen f 479. bodeloonen f 3.224.69, vergoeding penningmeester, admini strateur en dagelijksch bestuur f 2149.51, pre mie pensioen en invaliditeitsverzekering boden f 653.66. Het voordeelig saldo bedraagt f 271.18. De balans van het Ziekenfonds sluit met een bedrag van f 3485.51, die van het Bouwfonds met een bedrag van f 30893.44. Jaarvergadering. De agenda van de op Donderdag 5 Juli a,s. te houden jaarvergadering vermeldt de diverse jaarverslagen, verder o.a. verkiezing van 3 be stuursleden. Periodiek aftredenden zijn de hee ren Jac. Gutteling, secretaris en G. J. Wage naar, commissaris, beiden herkiesbaar, terwijl er een vacature is ontstaan wegens het bedan ken van den heer S. P. J. Stevens, commissaris. HET 10-JARIG BESTAAN VAN D. C. IJ. EEN INTERNATIONAAL MEESTER- TOURNOOI? De Italiaansche kroonprins heeft dezer dagen een vrouw gedecoreerd, die met inzet van haar eigen leven zij werd bij de red dingspoging gewond een kind van den dood redde. ZIEKENFONDS „VELSEROORD". BELANGRIJK EN BELANGWEKKEND JAARVERSLAG. Onder de sociale instellingen in onze ge meente nemen de ziekenfondsen een vooraan staande plaats in. Zij vormen voor den arbei der en den kleinen middenstander een red dinggordel in de branding van het leven, waar aan zij zich als de -ziekte hun gezinsleven be dreigt niet tevergeefs vastklemmen, zij vormen tevens een lichaam, dat de overheid vooral in dezen crisistijd haar taak helpt verlichten. Een en ander treedt duidelijk aan het licht wanneer men het jaarverslag doorleest van het Ziekenfonds „Velseroord" (1 Mei 193330 April 1934). Vooral de mededeeling, dat het aantal verzekerde werkloozen gemiddeld 1100 bedroeg spreekt boekdeelen, maar zoo lezen we: „Helaas moeten vele werkloozen wegens groote armoede toch bedanken. Wij vreezen dan ook, aldus het verslag, dat wanneer straks belangrijke steunverlagingen plaats hebben, voor velen, welke nu nog met groote moeite hun contributie bijdragen, het niet langer vol te houden is". „Helaas", lezen we dan verder, „Rijk noch gemeente trekken zich van deze slachtoffers der crisis iets aan en laten deze menschen aan hun lot over. Althans in deze gemeente bestaat een medische verzor ging, voor de armen, die gewoon beneden alle critiek is en waarvan de schuld ligt bij die autoriteiten, die hier verantwoordelijk voor zijn. Wij gelooven, dat onze plaatselijke auto riteiten hierin ook machteloos zijn. De finan- cieele nood der gemeente dwingt haar te be rusten." Hieronder volgen eenige belangrijke cijfers uit het jaarverslag. Contributie. In het afgeloopen jaar is aan contributie ontvangen f 51965.88, waarbij komt achter stand op 30 April 1934 f 1773.06 in totaal f 53738.94. Dit bedrag moet verminderd worden met f 2364.23, zijnde het saldo van den achter stand op 1 Mei 1933, zoodat het eindcijfer wordt f 51.374.71. Het vorig boekjaar bedroeg dit f 53.133.34, zoodat dit jaar f 1758.63 minder werd ontvangen. Het Bouwfonds ontving aan contributie f 1776.49 tegen f 1747.44 in het vorig boekjaar. Het aantal verzekerden was 1 Mei 1933 6074 en op 30 April 1934 6120, alzoo een vooruitgang van 46 verzekerden. Ziekenhuisver-pleging. In de ziekenhuizen werden verpleegd 138 patiënten met 3324 verpleegdagen. De verpleeg- ditur varieerde van 1111 dagen, verdeeld over de volgende ziekenfondsen: Verpleeg- Patiënten dagen Antonius Ziekenhuis 99 2315 Roode Kruis, Beverwijk 27 584 Maria Stichting, Haarlem 5 142 Diaconessenhuis, Haarlem 1 16 Burgerziekenhuis, Amsterdam 1 37 Academisch Ziekenhuis, Leiden 5 230 Totaal 138 3324 Diversen. Lv. c-Jsrs Adamowicz hebben een vlucht over den Oceaan gemaakt. Zij zijn in Frank rijk geland. Boven: de laatste toebereidselen voor de vlucht. Op het bedrag, hetwelk het Ziekenfonds schuldig was aan het Bouwfonds, groot f 2005.37 kon f 1677.65 worden afgelost, zoodat 1 dit thans op de balans voorkomt met f 372.72. Op de dokterswoning is wederom f 500 afge schreven. Deze rekening is nu f 3500. Op hypotheek, opgenomen geld werd t 4000 In de onlangs gehouden vergadering van de commissie, die belast is met de regeling van het 10-jarig jubileumfeest van D. C. IJ. werd in principe besloten tot het uitschrij ven van een internationaal meestertournooi Voor deelneming aan dit meestertournooi zullen worden udtgenoodigd de heeren B. Springer Jr. wereldkampioen, den Haag; R. C. Keiler, kampioen van Nederland, Amster dam; R. Raichenback, kampioen van Frankrijk Parijs, B. Dukel, tweede in den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland en kam pioen van Noord-Holland. Op het programma staat voorts een wed strijd tussehen Raichenbach (18 jaar) en Ligthart (21 jaar). Het spreekt vanzelf, dat voor den interna tionalen wedstrijd de toestemming van den Nederlandsehen Dambond noodig is. Wanneer tenslotte overeenstemming aan gaande de condities kan worden verkregen zal het toumooi vermoedelijk in October ge houden worden. VECHTPARTIJ AAN BOORD. Op het Nederlandsch stoomschip Minnewa ter, dat te Velsen hout gelost had, waren eenige opvarenden beschonken en daardoor in een vechtlustigen toestand geraakt. Op verzoek van den kapitein werden vier dezer lieden van boord geheald; het schip zette de reis naar Schiedam voort. Aldaar zullen bun kerkolen ingenomen en andere opvarenden aangemonsterd worden. HOSPITAAL KERKSCHIP „DE HOOP". Het Hospitaal Kerkschip „De Hoop" is Vrij dag 31., na zijn eersten kruistocht op de Noord zee van dit seizoen, te IJmuiden teruggekeerd. Hieronder volgt een medisch verslag over deze reis. Behandeld werden 56 patiënten, waarvan 27 in volle zee en 26 in Peterhead; 3 maal werd per radio medisch advies gegeven. Twee patiënten werden in het hospitaal op genomen, een chirurgisch geval en een psy chiatrisch geval. Verdeeling naar de herkomst der patiënten van Scheveningen 32, Katwijk 10, Vlaardin- gen 1, Gdynia 2, IJmuiden 3, Peterhead 1, H.K.S. de Hoop 7. Verdeeling naar de her komst der schepen: Van Scheveningen 11, Katwijk 6, Gdynia 2, IJmuiden 2, Vlaardin- gen 1. Met inbegrip van het H.K.S. Do Hoop is dus aan 23 schepen hulp verleend. Verdeeliiïg' naar den aard der ziekten. Chirurgische gevallen 26, tandheelkundige 9. Interne 11, Huidziekten 3, Oogziekten 4, Oorziekten 2, Psychiatrische 1. Scheepsarts was dokter F, de Stoppelaar: predikant ds. P. van Lelyveld. VELSER ZWEMINRICHTING. Het aantal baders in de afgeloopen week bedroeg 2842. Het hoogste aantal werd geno teerd op Maandag 25 Juni nl. 545, het laag ste op Vrijdag 2 Juni nl. 267. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 58 stoom- en 14 motorschepen, tezamen 72 schepen tegen een gelijk aantal schepen in de week tevoren. Naar zee vertrokken deze week 58 stoomschepen, 14 motorschepen, 2 zeesleep- booten, 1 zandzuiger en 2 onderlossers, teza men 77 schepen tegen 62 schepen in de vooraf gaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 149 schepen of 15 schepen meer dan in de voorlaatste week, Vlootveruundering. Het door de Kon. Nederl, Stoomboot Mij aan de Norske Amerika-Linje te Oslo verkochte stoomschip Proteus is te Amsterdam ver bouwd en gisteren onder de nieuwe vlag met den naam Le Norvégien II van hier naar Ma dagascar vertrokken. Het schip zal ginds in de kustvaart worden gebruikt. Koleninvoer. Met het Fransche stoomschip Medée is een lading kolen van New Castle bij de Hoogovens aangebracht.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1