36- Het Muziekconcours te Heemstede. DE ROODE STREEP BEVERWIJK DE WERKLOOSHEID. STERKE AFNEMING. De seizoenarbeid in de land- en tuinbouw bedrijven en in de fabrieken heeft een be langrijke daling van de werkloosheid tot ge volg gehad. Het bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling te boek staande aantal van 289 werkzoekenden is in vergelijking met vele andere streken van ons land niet ongunstig te noemen. Daarbij moet dan in aanmerking worden genomen dat dit aantalover de drie bij den dienst aangesloten gemeenten Bever wijk. Wijk aan Duin en Heemskerk verdeeld is. Voor Beverwijk waren 188 ondersteunden werkloozen ingeschreven. Aan het einde van de overeenkomende week van het vorige jaar was dit aantal 215. Hierby dient echter in aanmerking te worden genomen, dat de werkloozen, die in de werkverschaffing arbei den, niet aan de arbeidsbeurs staan inge schreven. Voor wyk aan Duin waren deze week 156 werkloozen ingeschreven, op 30 Juni van het vorige jaar 165. Toevallig bleef het cijfer voor Heemstede precies gelijk, namelijk Blijkens de wekelijksche opgave van de arbeidsoeurs komt de werkloosheid thans nog voor in onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Drukkers 3, behangers 1, beaonvlechters 3, betonwerkers 5, marmer- bekerkers 3. marmerpolysters 1, grondwer kers 19, metselaars 3, opperlieden 7, schilders 2, steenhouwers 1, stucadoors 3, timmerlie den 5, kuipers 1, stoffeerders 1, schoenmakers 1, bankwerkers 2, electriciens 2, handlangers 2, koper- en blikslagers 1, lasschers 1, machi nisten 4, machinedrijvers 1, metaalbewerkers 4. monteurs 1, smeden 1, soldeerders 2, sto kers 3, voorslaanders 1, bakkers 3, sigarenma kers 12. sorteerders 2, slagers 1, landarbeiders 8, chauffeui-s 2, schippers 1, voerlieden 1, in casseerders 1, losse arbeiders 64, dienstboden 2, werksters 3, totaal 188 (vorige week 204). Wijk aanDuin: Betonvlechters 1, be tonwerkers 1, grondwerkers 33, metselaars 4, opperlieden 7, schilders 1, stucadoors 2, tim merlieden 7, stoffeerders 1, schoenmakers 1, bankwerkers 5. carosseriemakers 1, elctri- ciens 1, handlangers 3, klinkers 1. koper- en blikslagers 2, lasschers 2. loodgieters 1, ma chinisten 6, machinedrijvers 2, metaalbewer kers 2. monteurs 1. bakkers 2, sigarenmakers 3, landarbeiders 10, agenturen 1, reizigers 1, chauffeurs 8, expediteurs 1. kellners 1, lyn- werkers 1. winkelbedienden 1( schippers 1, in casseerders 1, kantoorbedienden 2, losse ar beiders 43, dienstboden 1, werksters 2, totaal 156 (167). Heemskerk: Betonvlechters 2, beton werkers 1, grondwerkers 4, opperlieden 3, tim merlieden 1, landarbeiders 12, kantoorbedien den 1, losse arbeiders 12, totaal 36 (55). VOOR DE GEZONDHEID DER TYPO S Het bestuur der afdeeling Haarlem en Om streken van de vereeniging tot bevordering der Gezondheid in de Grafische vakken ver zoekt ons het volgende te plaatsen: Het bestuur heeft evenals voorgaande jaren ook nu weder van B. en W. dezer gemeente vergunning gekregen tot het houden van een collectedag en wel op Zaterdag 7 Juli a.s. De geheele opbrengst dezer collecte zal be stemd worden voor de instandhouding der in richtingen te Zeist en te Eerbeek. Genoemde vereeniging die geheel zonder subsidies een Sanatorium, een Herstellings oord voor Vrouwen en een voor mannen en een Kinderhuis moet instandhouden, heeft in deze tijdsomstandigheden een zware taak en daar om doet zij een ernstig beroep op de offer vaardigheid der Beverwïiksche ingezetenen en vraagt beleefd: Geeft Zaterdag 7 Juli met mil de hand. Aan het welslagen van dezen dag zouden wij niet twüfelen. wanneer wij over voldoende collectanten beschikten. Daar dit echter niet het geval is, verzoeken vrij allen, zoowel dames als heeren, jongedames en jongeheeren die den leeftijd van 14 jaar bereikt hebben onthoudt ons Uw steun niet. Verleent Uw medewerking en geeft U voor dit mooie doel op by de heeren B. Nieuwkerk, Striek v. Linschotenstraat 57 en O. van Alphen Alkmaarsche weg 10. Volgt het spontane voorbeeld van deze beide heeren en stelt U dien dag ten dienste van de ïydende menschheid. Wacht echter niet tot morgen maar doe het nu. OPDRACHTEN. Aan de firma V. Ph. Braun en Zonen alhier is opgedragen het bouwen van een loods bij de P.E.N.-Centrale te Velsen voor een bedrag van f 8200 en van een clubhuis voor de R.K. Jeugdbeweging te Bloemendaal voor f 14.550. VERLOTING. Ten bate van het R.K. Jeugdwerk is een ver loting georganiseerd. Bij een aantal van loten zullen 22 prijzen worden verloot. DE JUBILEUM-VERLOTING DER V. V. BEVERWIJK De trekking van de jubileum verloting ge organiseerd ter gelegenheid van het derde lus- strum der v. v. ^Beverwijk" zal heden, Maan dagavond in de bovenzaal van „Hotel Oud- Meerenstein", geschieden. VOOR DE VERZWAKTE KINDEREN. In de week van 2 tot 7 Juli zal met toe stemming van B. en W. alhier een collecte worden gehouden ten bate van het „Tehuis voor door armoede verzwakte kinderen Jeruel' gevestigd te Leiden. VOOR EEN VACANTIEREISJE. Het bestuur van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond heeft besloten te trachten een vacantiereisje te organisee- ren voor de kinderen van 10—14 jaar van haar leden. Voorloopig is daarvoor vastge steld een bezoek aan Artis te Amsterdam. Aan het gemeentebestuur zal toestemming worden gevraagd om voor dit doel een geld inzameling te mogen houden. DE NIEUWE STEUNREGELING. Ter bespreking van de nieuwe steunrege ling zal de bestuursraad van den R.K. Volks bond Woensdagavond een vergadering hou den in het gebouw der K.S.A. In deze bijeen komst zal het bestuur mededeelingen doen over de met B. en W. over de nieuwe regeling gehouden conferentie. DE HUISVROUWEN GAAN PAARDRIJDEN. De leden van de afdeeling Beverwijk en Omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen gaan op Woensdag 4 Juli een bezoek brengen aan de manége „VeLserbeek" t-e Velsen. Dinsdag 17 Juli wordt een tweede excursie gemaakt naar de Blue Bandfabrieken te Rot terdam. AANVOER GASAARDE Het Nederlandsch motorschip Drente is hier van Londen aangekomen met een lading gas- aarde voor de N.V. Chemica. WIJK AAN ZEE BOUWEN. Door Burgemeester en Wethouders zijn de navolgende bouwvergunningen verleend' aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maat- schappy „Bon Courage" alhier, tot het bou wen van een woonhuis aan de Hooge Hofland- weg. aan Th. L. Duijn te Heemskerk, tot het bou wen van een woonhuis met bloembollenschuur aan den Heemskerkerweg. aan C. Kuiper, alhier, tot het bouwen van een woonhuis aan de Gladiolenlaan. DIENSTPLICHT. Bij beschikking van Z. E. den Minister van Defensie zijn de dienstplichtigen der lichtiig 1933 uit deze gemeene P. de Boer en A. Bos man, met ingang van 1 September 1934 voor goed vrygesteld van den dienstplicht wegens kostwinnerschap. Geboren: Wilbrordus zoon van W. Joosten en A. C. Braam; Maria Louisa Wilhelmina, doch ter van A. J. Duijker en M. L. D. Lempers; Agatha dochter van H. Kluyver en W, Bok; Franciscus Johannes zoon van F. J. Uijlen- broek en M. Schipper. Gehuwd: C. P. M. Duijn, 22 j. en C. J. Nijs, 20 jaar. Overleden: B, J. Vrenegoor, oud 1 dag. AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 2 JULI Rembrandt Theater: „Dancing Lady". Op het tooneel: Five Bennets; elegante dansen. 7 en 9.15 uur. Palace: „Je bent 'n schatje, Ros' Marie". Op het tooneel: Pipifax-Humsti-Bumsti. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De Sensatie-Corres pondent". 8.15 uur. DINSDAG 3 JULI Bioscoopvoorstellingen SANTPOORT AANBESTEDING MUZIEKNIS Zaterdagavond vond in „De Weyman" de aanbesteding van de muzieknis plaats, die door den besturenbond „Eensgezindheid" en „Santpoort's Bloei" aan de gemeente wordt aangeboden. Ingeschreven werd als volgt: Philips, met houten vloer f 2326, zonder vloer f 2211, Molenkomp f 1800 en f 1720, Aiisz f 1995 en f 1899, Geldorp f 1890 en f 1790, Hemmes f 2130 en f 2055, Handgraaf f 1494 en f 1398. Alle aannemers wonen te Santpoort- Dorp of Santpoort-Station. De gunning werd aangehouden. RINGRIJDEN. Ons stukje over het 175-jarig bestaan van „Santpoorts Ringryden" behoeft een noodza kelijke aanvulling, en wel daar, waar gespro ken wordt over de samenstelling van het hui dige bestuur. Onder de genoemde namen ont brak n.l. die van den heer G. Vellinga, die nu reeds 15 jaar secretaris der vereeniging is. NIEUWE NAT.-SOC. PARTIJ OP KOMST? Er zou tweespalt in de N. S. B. zyn. BEWERINGEN VAN „HET VOLK". Het Volk van Zaterdagavond meldt (vroeger zijn reeds berichten opgenomen omtrent te- genstePing en tweespalt in de N.S.B.) De gebeurtenissen in de N.SB. nemen een snel en sensationeel verloop. Uit het geheele land stroomen de bedankjes van leden bin nen. Niet alleen te Amsterdam is de uittocht begonnen doch ook in de provincie en vooral in Utrecht verlaten de leden de Mussertbewe- ging. Onder hen bevinden zich zeer invloed- rij ke personen. Wij vernemen dat de geroyeerden en „de serteurs" de hoofden bij elkaar hebben gesto ken en dat nog tijdens dit weekeind bespre kingen zullen worden gevoerd over de oprich ting van een nieuwe fascistische partij, de zooveelste dus. Men vernacht, dat deze nieuwe partij met ten minste 200 leden zal beginnen en dat zij een sterke zuigkracht op de N.S.B. zal kunnen uitoefenen. De belangrijkste steunpunten van de nieu we partij zijn, behalve Amsterdam, Utrecht en IJmuiden, de bolwerken van Mussert. In vloedrijke en kapitaalkrachtige beurslieden steunen de nieuwe party. Tot de oprichters behoort de heer Feiten, oud-directeur van Mussert's tooneelgezelschap Fascio. Verder vernemen wij,, dat de leider van Mussert's geheimen dienst te Amsterdam, Blankinsky, naar Den Haag is geweest, waar hy zijn naturalisatie als Nederlander heeft aangevraagd." PRINS HENDRIK'S TOESTAND IETS MINDER GUNSTIG. LICHTE TEMPERATUURSVERHOOGING. Zondag om half elf is het volgende of- ficieele bulletin verspreid omtrent den ge zondheidstoestand van Z.K.H. Prins Hen drik: „De toestand van den Prins was he den avond iets minder gunstig, in verband met een lichte temperatuursverhooging" Naar wij vernemen hebben de doktoren Hannema en Goteling Vinnis Zondagavond weer een langdurig consult gehouden ten pa- leize Noordeinde Als zich geen verdere com plicaties voordoen, is echter geen levensge vaar aanwezig te achten. Het feit, dat de Prinses voorloopig nog in Engeland blijft en althans omtrent haar terugkomst nog niets bekend is, wijst er wel op, dat men den toestand van Z.K.H. nog niet onrustbarend acht. De hartaandoening van den Prins heeft een lichte bronchitis tenge DE GROOTSTE DUTVENFARM. - Naast vele niet te overtreffen zaken beroemt Amerika zich ook jp het bezit van de grootste dui- venfarm in Los Angeles. Men houdt er n.l. 16.000 duiven. volge gehad, welke echter nog niet tot ver dere complicaties heeft geleid. Zondagochtend was omtrent den gezond heidstoestand van den Prins het volgende officieele bulletin uitgegeven: De prins heeft een rustigen nacht gehad. De toestand is naar omstandigheden bevre digend. MUZIEK. Opening en Marschwedstryd. Onderwijl zich langs beide zijden van de Kerklaan, het terrein van den Marschwed- strijd, tallooze nieuwsgierigen groepten om straks het feestelijk vertoon, dat elk goed con cours pleegt te openen, goed te kunnen gade slaan, had in de stille zalen van Heemstede's schoone raadhuis, klokke twaalf, de ontvangst der deelnemende korpsen plaats. De jubilee- rende vereeniging „Sint Michaël", R.K. Har monie te Heemstede, had haar beschermheer Dr. E. A. M. Droog bereid gevonden, de gasten te rillen ontvangen met een welkomstwoord. En Heemstee's locoburgemeester deed dit op de hem eigen wijze: sober en zakelijk. Hij ver heugde zich, dat zoo velen hadden gehoor ge geven aan den oproep van een der oudste muziekvereenigingen in zijn geliefd Heemste de, waar steeds het Gemeentebestuur toonde, hart te hebben voor de muziek, beseffend dac het altijd is een object van groote cultureele waarde. Natuurlijk verheugde hij zich over een zoo talrijk vreemdelingenbezoek en verzuimde hy niet, de groote bekoorlijkheden van Heem stede naar voren te brengen. Nadat de aanwezigen zich hadden gelaafd aan een koelen dronk, bracht de voorzitter van het uitvoerend comité de heer W. J. de Bruin het gemeentebestuur van Heemstede dank voor de bijzonder groote medewerking, zonder welke het niet was mogelijk geweest, dat zoo- velen naar Heemstede zouden komen musi- ceeren. Men begaf zich inmiddels naar de Kerklaan, waar reeds de korpsen stonden opgesteld om zich straks te meten in het musiceerend mar- cheeren. Maar eerst nog zouden de allerjong ste deelnemers, zij 't dan buiten mededin ging, van zich doen hooren. Het pas opgerichte „Trommelkorps Sint Jan", in hagelwitte sport- kiel en pet, kwam aangemarcheerd en 't was of ze ons toeriepen: nu is het feest begon nen, hoor je niet hoe blij we zijn?" En ze had den recht, zoo te denken. Want deze „pittige jongens van Sint Jan" hadden dadelijk elks volle sympathie, en de leider J. F. G. Pennarts, hoewel in de feestgids niet genoemd, mag weten dat zyn arbeid bijzonder werd op prijs gesteld. Nu ging het vlot achter elkaar. Eerst het korps der jongeren „De Spaarnebazuin". Uit stekend gericht, en, wat voor jonge beenen uiterst moeilijk is, in het juist aantal voorge schreven passen, trok het langs de feestelijk uitziende Kerklaan, en je hoorde 't al van beide zijden: die hebben den prys al beet. Dit is het oordeel van het publiek, dat zoo tref fend juist kan zijn. Het korps „T.A.V.E.N.U.", Amsterdam, moest door minder goed richten toen wel wat afval len, terwijl „Wilhelmina", Santpoort, tijdens het voorafgaand ^muziekloos marcheeren een flink eind beneden het voorgeschreven aantal passen bleef. Echter bij den inzet der muziek herstelde het korps zich dadelijk, en toen nu nog „Utile Dulci" uit Haarlem, dat om zyn uiterst correct marcheeren bekend staat, de rij der deelnemers sloot, kon men tereeht zeg gen, dat het een mooi geslaagde marschwed- strijd was geweest. De uitslag werd eerst na den middagwedstrijd bekend gemaakt, maar wij mogen die hier omwille van 't goede over zicht alvast vermelden. „De Spaarnebazuin" le prijs met 54 punten. „T.A.V.E.N.N.", Amsterdam 2e prijs met 51 punten. „Wilhelmina", Santpoort le prys met 57 punten. „Utile Dulci", Haarlem le prys met 57 punten. De Middagwedstrijcl. Om half twee begon op het prachtige ter rein der „H.B.C." de wedstrijd van acht af- deelingen, n.l. 4 afd. harmoniekorpsen, drie afd. fanfare met daarna de eere-afd. fanfare. In 't geheel tien korpsen, die alle waren opge komen. En over hun kunnen waren ter be oordeeling aangewezen de heeren H. W. Hof meester, die als voorzitter der jury fungeerde, Jos. de Klerk, Haarlem, en M. C. v. d. Roo- vaart, Amsterdam. Voor 't eerst in den wedstrijd kwam uit „De Spaarnebazuin". Daar viel nog te leeren aan gaande zuiverheid, dynamiek en voordracht, terwijl uit den aard der zaak het klankgehalte zaak is van lage jaren samenwerken. Toch was 't geheel nog van.dien aard, dat de jongelui van „De Spaarnebazuin" mogen beseffen, op den goeden weg te zyn. Het vrije nummer van G. Joh. van Dam is geheel uit den tijd. „St. „Caecilia", Hoogland, was in de zacht geblazen passages niet altijd trefzeker en ook was hier de klank niet stabiel; overigens klonk het vrije nummer niet onverdienstelijk. „St. Adrianus", Naaldwijk, was dadelijk stuk ken beter; het rythme was puik verzorgd, de klank heel goed, al was in 't vrije nummer de trompetsolo te laag. Weer een forsche schrede omhoog was het Hillegomsche korps „Crescendo", dat eerst sinds 1930 als zoodanig bestaat. Wel moge 't waar zijn, dat directeur H. A. Maas hier de elementen aanwezig vond, die 't vormen van een uitstekend korps in de hand werkten. Maar hij heeft er dan ook mee gewerkt, den vakmusicus waardig. Het verplicht werk was een voorbeeld van rustig en beschaafd musi- ceeren, het vrye werk „Contes et legendes" verried intelligentie in de leiding, degelijk kun nen by de uitvoerenden. Waarlijk 'n toppres tatie voor de derde afdeeling harmonie. „T.A.V.E.N.U.", Amsterdam, had ook véél goede kwaliteiten. De bekkenslag in het stuk „In de Condroz" was stellig bedoeld als ver beeldend een trap van een Condroz-hengst. De bekkenist sloeg (per malheur) in de lucht; of bleef hij trouw aan de partituur, en heb ben wij te vroeg gelachen? Deze vruchtelooze trap in de lucht ontging niemand. „Voorwaarts", Haarlem, kwam uit in de 2de afd. Harmonie en maakte daar lang geen slechten indruk door rythmisch goed spel, waarin „Wilhelmina". Santpoort, nog al eens te kort schoot. Dit nam ook in 't vrije werk de trialen iets te vlug. Het klankgehalte was hier echter heel goed en de voordracht even eens. In de eerste afd. Harmonie kwam nog uit „Utile Dulci", Haarlem. De feestelijkheden der laatste week hadden vruchtdragende repeti ties onmogelijk gemaakt, zoodat de trefzeker heid en ook de techniek niet ongerept wiren. Ook in 't vrije nummer rammelde het hier en daar, al mag men toegefen dat er, gezien de niet talrijke bezetting, niet onverdiens'erijk werd gewerkt. Natuurrijk moest bij wat tiians nog volgde het werk van „Utile Dulci" eig in de schaduw vallen. Want twee der meest be kende korpsen uit Noord-Holland kampten in de Eere-afdeeling fanfare. Het was' ten eerste het prachtige korps uit Z. Scharwjude „Kunst na Arbeid" onder P. Pranger. Onze aanteekeningen luiden: prachtige klankman- ces; schitterend coloriet; fameuze „pizzüati" in de bassen. Als vrij nummer werd niet neer of minder gespeeld dan de ouverture bij Auber's „Les diamants de la Couronne". Maar ook het korps „Harmonie" uit Assen delft onder de beproefde leiding van J. Jonge- jans deed weer van zich spreken. Hoe prach tig klinkt toch een zoo schitterend geoatil- leerd fanfarekorps. En hoe streelend is bij Jongejans altijd weer de streelende klank der combinatie van bugle en saxophone. De par tituur bij beide werken bleef daarbij uiterst doorzichtig. Aanteekeningen bij zyn werk heb ik niet gemaakt: men mag het gerust vol maakt noemen. Neen. toch even, aan 't slot, dreigden hem haast de teugels te ontglippen. Maar 't heel even overmoedig wordend ros was dra weer gebreideld. Jongejans zegevierde voor de zooveelste maal, en bracht weer groote blij heid over zijn hoorders. Om zes uur werd de uitspraak bekend gemaakt, waarna om acht uur de slotwedstrijd een aanvang zou nemen. Die uitspraak luidde: Harmonie: 4e afd.: „De Spaarnebazuin", 3e prijs 237 punten. 3e afd.: „St. Adrianus", Naaldwijk, le prys, 310 punten. 2e afd.: „Voorwaarts" Haarlem, 2e prys 231 punten. le afd.: „Utile Dulci", Haarlem, 2e prys 272 punten. Fanfare: 3e afd.: „St. Caecilia" Hoogland, 2e prys 278 punten. 2e afd.: „T.A.V.E.N.U.", Amsterdam, le prys 309 punten. le afd.: „Wilhelmina", Santpoort, le prijs 325 punten. Eere-afd.: Kunst na Arbeid", Z. Scharwoude le prijs 307 punten. „Harmonie" Assendelft, le prijs 330 punten. Eere-wedstrijd. Om acht uur des avonds vulde zich het ter rein weer met een groote menigte belangstel lenden, die li a kwamen luisteren naar de voor dracht van een zestal stukken die dezen dag nog niet waren uitgevoerd. Want in tegen stelling mei de zangwedstrijden is bij muziek korpsen het spelen van verplichte opgaaf of vrij werk niet toegestaan. Kunnen nu de eerste prijs-winnaars van dezen middag niet beschikken over een werk dat zich voor een eere-wedstrijd leent, dan' dingen'zij niet in dien wedstrijd mee. Maar alvorens over Le gaan tot bespreking van dezen slotwedstrijd, moge hier nog een en ander volgen over .den openingsavond, waarvan ik 't concert door „Sint Michaël" niet heb mogen bijwonen, maar waar de Serenade, de rondgang door de gemeente niet onver meld mag blijven. Twee zus.crkorpsen uit Heemstede, n.l. „Eensgezindheid" en „Excel sior", resp. onder leiding der hee-ren Betz ea- Van 't Hoff, waren de eersten, die de feest stemming brachten. Op 't feestterrein aange komen, hadden zij het feestgevend korrps wil-, len verrassen. Echter was dit bij hun ikomss aldaar nog niet aanwezig. Geen noodeen ge- zamenlijk uitgevoerde marsch werkte onder rfï aanwezigen als schuimende champagne, zoo dat straks „Sint Michaël" met zijn concert eer. willig en dankbaar luisterend publiek vond. De eere-wedstrijd dan werd ingeleid dooi „Sint Adrianus" die uitvoerde „Le gros chêne de 1' hermitage" van Ludovic. De klank was nogal ruw en ook de trefzekerheid liet nogal te wenschen. „Crescendo", Hillegom, dat des namiddags zoo excelleerde, voerde uit „La Speranza" van Borcolli. 't Was weer perfect. De prachttrombones wekten weer terecht elks bewondering. „Wilhelmina", Santpoort, speel de „Walram" van Kessels, dat zeer verdien stelijk werd uitgevoerd en met veel gemakke lijkheid. Nu kwam „Kunst na Arbeid", Z. Scharwoude met Rossini's ouverture „Tan credo", een heele opgaaf, waarvan Pranger zich uitnemend kweet. Jongejans deed uit voeren met zijn Assendelfts korps „La Mari- tana" van Wallace, voor fanfare welhaast niet naar eisch uit te voeren. Allicht tellen de groote bezwaren, die zulk een uitvoering met zich brengt, mee om de schaal in zyn voor deel te doen overslaan. De uitslag van dezen wedstryd volgt na den laatsten wedstrijddag. G. J. KALT. BURGERLIJKE STAND 30 Juni 1934. Bevallen: 29 Juni: M. M. RoemersVer- steege z., 28 Juni: E. M. SmitSminia d., 27 Juni: A. v. ZeelandOskam d., 28 Juni: M. VermeulenHendriks z. FEUILLETON PETIAN. 17) Zijn instinct zei hem, dat er iets niet in den haak was, al wist hij toen nog niet, wat. Later, toen de moord werd ontdekt, wist hij natuurrijk, dat de Boom dien avond nog in huis was geweest, maar, zooals ik zei was er voor hem geen reden zijn mond open te doen. De tweede bevestiging van mijn theorie kreeg ik door te telefoneeren met de reederijen van de passagiersdiensten op Engeland. Als de Boom dien ochtend naar Engeland was gegaan, had hij den moord niet kunnen plegen. Hy moest dus, als mijn theorie juist was, de nachtboot hebben genomen. Bij de eerste twee reederijen ving ik bot, maar bij de derde wisten ze mij te vertellen, dat een Mr. de Boom met de nachtboot naar Engeland was overgestoken. Ik kan je ook nog een verklaring geven voor het ontbreken van vingerafdrukken op het potlood. Vergeet niet, dat het een zakpotlood was, dat dus, onder het dragen voortdurend werd schoongepoetst door de voering van den zak, waarin het was gestoken. Nu moet je bedenken, dat de Boom gehaast was, en zenuwaclVg. Hij wist dat hij elk oogenbrik kon worden betrapt. Wat ligt dus meer voor de hand, dan dat hij geheel ge kleed was voor de reis? Hij had zijn jas, en zijn handschoenen aan. Dus geen vingerafdrukken. Toen hij den moord had gepleegd, zag hij waarschijnlijk het boekje, waarin misschien John Gars nog had gelezen. Vanuit zijn schuilplaats kon hij het huis is er gehoorig hebben gehoord, dat het laatste versje: „de vroege dood" heette. Het valt hem op, dat die titel onder de gegeven omstandigheden, merkwaardig ge kozen is. En, in een onverklaarbare opwelling neemt hij zijn potlood en onderstreept den onheilspeilenden titel. Dan hoort hij onraad, bedenkt ineens dat hij zoo gauw mogelijk het huis uit moet, gooit in zijn zenuwachtigheid het boekje en het potlood op zijn schrijftafel, en vlucht naar buiten. Dokter Sestri ziet nog juist zijn schim in de keuken verdwijnen." Lingeman, beëindigde zijn relaas, en geeuwde. „Kom", zei hij, „het is zoo langzamerhand tijd om naar huis te gaan." Op dat oogenblik werd er geklopt. Een agent trad binnen met een papier in de hand. „De arrestant de Boom heeft een brief ge schreven aan zijn .vrouw" deelde hij mee, „wilt tt die even lezen, voor wij hem verzen den?" Lingeman schoof zijn stoel dichter bij het bureau, met gefronste wenkbrauwen. De brief luidde aldus: Mijn lieveling, Ik had je beloofd, gisteravond te zullen thuiskomen, maar ik kón het niet; ik werd op r'en drempel van ons huis tegengehouden. Ik zal nu wel nooit meer thuis komen, mijn liefste, misschien als ik een oude man ben en ongevaarlijk. Nu, op het oogenblik, en nog veel jaren, zal ik gevaarlijk zijn, Hilda, te gevaarlijk om mij vrij te mogen bewegen onder de menschen. Ik heb misbruik gemaakt van mijn vrijheid kindje; ik heb iets verschrikkelijks gedaan. Ik durf het hier niet neer te scrijven, maar je zult het begrijpen. Ik wil niet probeeren, iets goed te praten; ik weet, dat er niets goed te praten valt. Maar ik hield zöö ontzaglijk veel van je, dat ik je niet kon afstaan aan een ander. En Ik dacht: als ik haar maar weer alleen heb, zal alles goed zijn. Zij ziet mij nu niet, zij is verblind, maar dan zal zij mij weer zien. Ik dacht niet aan het verdriet, dat ik jou zou doen, en niet aan de ellende van Willy; ik dacht alleen aan mij zelf, aan mijn liefde, en ik wist niet, dat het hierna toch nooit onze liefde zou zijn. Ik ben een slecht mensch, vrouwtje, en ik weet, dat je mij nooit zult vergeven. Je zult eenzaam zijn en ellendig, en aan mij niet denken, maar alleen aan den ander, dien ik je hebt ontnomen. Nu weet ik, dat ik geduldig had moeten zijn, en dat het goed zou zijn geweest, als ik je je vrijheid had gegeven. Ik had, als een ongewenschte gast moeten gaan, en niet moeten vragen om te mogen bly ven. Misschien was er een tijd gekomen, dat je mij had gemist, dat je had gevoeld, dat mijn liefde ongerept was gebleven al dien tijd. Mis schien had je mij dan gevraagd terug te komen. En ik zou zijn gekomen mijn liefste, dank baar ervoor, dat je mij eindelijk zag. Mij zou geen valsche schaamte hebben tegengehouden. Maar nu is het anders, en ik ben de schuldige. Ik vraag niet, dat je mij zult vergeven, of zelfs maar, dat je nog aan mij zult denken. Je bent nog jong, mijn kindje, en over een poos, na een paar jaren, als het ergste van r vergeten is, zal er een ander komen, en je zult gelukkig kunnen zijn. Je gelooft het nu niet, maar het zal ge beuren. Ik zal daarvan niets weten, en als ik het weet, zal ik gelukkig zijn, omdat jij het bent. Je moet me nu ook niet komen opzoeken, je moet niet naar mijn gezicht zien, en den ken: daar is de moordenaar!, en niet naar mijn hand, en denken: die hand deed het! Ik wil alleen maar dit vragen. Laat mij, wanneer de jaren van mijn straf voorbij zijn dat zal nog lang duren je nog eenmaal zien, en jaag mij niet weg van den drempel. Ik probeer mij nu nog wel je gezicht voor te stellen, maar het gaat niet meer, alles is ver troebeld. Laat mij het nog eens in mijn leven zien; al is het dan veranderd, het zal altijd het ge zicht zijn, waarvan ik zooveel heb gehouden. Gijs. Lingeman legde den brief ter zijde, en streek met de hand over zijn voorhoofd. „Bloedhonden zijn wij", zei hij zachtjes voor zichzelf „bloedhonden". Er werd geklopt, de agent verscheen. „Kan ik den brief meenemen inspecteur?" vroeg hij. De inspecteur reikte hem het papier. „Vooruit er mee", gebood hij ruw, „wie volgt". EINDE.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2