S. A. i Putschplan van een deel der Duitschland verijdeld. De eerste slag kwam van Hitier. Generaal von Schleicher en zijn vrouw neergeschoten. Zeven S. A.-leiders gefusilleerd. Goering aan het woord Uit het Buitenland. Lutze S. A.-leider in plaats van Roehm. Roehm door Hitier zelf gearresteerd. Hij is doodgeschoten. Zaterdagmiddag bereikten ons onverwachte en sensationeele tijdin gen betreffende ernstige gebeurtenissen in Duitschland, die wij 100 spoedig mogelijk door bulletins en door uitvoerige publicaties op onze nieuwsborden bekend maakten. Reuter seinde uit Berlijn: Er is een samenzwering ontdekt onder leiding van den chef van den staf der S. A., minister Röhm, die achter den rug van Hitier om samen spande met generaal Von Schleicher. Bovendien werden ernstige aan wijzingen ontdekt van een gebrek aan loyaliteit tegenover Hitier en van een stuitende immoraliteit onder een deel van de leiders der S. A. Dit heeft geleid tot een zuiveringsactie te Berlijn en München met behulp van de S. S., politie en Rijksweer. Röhm en zijn rechter hand, de S. A.-leider Ernst, zijn gearresteerd. Tegen generaal Von Schleicher werd eveneens een bevel tot aanhouding uitgevaardigd. Toen de gewezen kanselier zich bij zijn arrestatie in zijn villa te Neu- Babelsberg verzette, werd hij doodgeschoten. (Evenals zijn vrouw die tusschenbeide wilde komen.) Hitier heeft alle S. A.- en S. S.-leiders te München bijeengeroepen en in een rede tegenover hen uiting gegeven aan zijn verbondenheid tegenover de S. A. Er is hier slechts sprake van „uitsnijding van een kankergezwel" wat echter op radicale wijze zal gebeuren. Minister president Göring heeft in een rede te Berlijn gezegd dat allen die zich verzetten tegen deze „schoonmaak" in de S. A. als verraders zullen worden doodgeschoten. leider van Brandenburg en Berlijn) en den S.A.-leider Detten. Later werd uit München officieel gemeld dat in verband met het ontdekte complot ze> ven S.A.-leiders zijn gefusilleerd nl. Heines. Ernst, Schneidhuber („Obergruppenführer" te München), Schmid, Hayn, Feter von Heyde- breek en Hans Erwin graaf Spreti eveneens uit München. Officieel wordt bevestigd dat von Papen in „Schutzhaft" is genomen. Hij is echter des avonds weer in vrijheid gesteld. Drie leden van zijn personeel zijn eveneens in arrest ge nomen om ondervraagd te worden. Maatregelen te Berlijn en München. Volgens nadere Reuterberichten bood Ber lijn Zaterdag een aanblik die deed vermoeden dat er iets bijzonders aan de hand was. Het gerucht dat een deel van de SA. in opstand was gekomen, verspreidde zich snel. Men zag dat de woning van Goering door politie werd bewaakt; het stadsdeel Tiergarten werd door de speciale politie van Goering afgezet. De gewone politie bezette de stations en, te za- men met de rijksweer, het hoofdkwartier der S.A.-troepen. Vrachtauto's overvol van S.S.- mannen met de bajonet op het geweer en met stalen helmen op reden in alle mogelijke rich tingen. Ettelijke straten werden door politie, met geweren gewapend, afgezet en huizen werden doorzocht. De plannen reeds geruimen tijd j bekend. De Rijkspersdienst van de N.S.D.A.P. publi ceerde de volgende mededeeling; Sinds eenige maanden werd door zekere elementen ernaar gestreefd tegenstellingen te scheppen tusschen de S.A. en de nationaal- socialistische partij en tusschen de S.A. en den staat. De verdenking dat deze pogingen toe te schrijven waren aan een beperkte clique die volgens een vastomschreven systeem werkte, werd meer en meer bevestigd. De chef van den S.A.-staf Röhm, die door den leider ten volle vertrouwd werd, trad niet tegen deze uitingen op, maar bevorderde ze. Zijn bekende ongelukkige sexueele aanleg leidde tenslotte tot zoo onaangename beschuldigingen dat de leider van de beweging door dezen oppersten S.A.-leider zelf tot de moeilijkste gewetens conflicten werd gebracht. Röhm trad bovendien zonder medeweten van Hitler in verbinding met generaal von Schleicher. Hij bediende zich daarbij van de bemiddeling van een anderen S.A.-leider en nog van andere persoonlijkheden die in Berlijn te slechter naam en faam bekend staan. Ver der werden onderhandelingen gevoerd met een buïtenlandsche mogendheid of wel haar vertegenwoordiging natuurlijk ook buiten medeweten van den leider. Dit gaf een onmo- gelijken toestand zoowel bezien van het stand punt van de partij als wel van den staat, wat ten slotte leidde tot verscheidene geprovo ceerde conflicten en tenslotte daartoe dat de leider Vrijdagnacht om twee uur, na bezich tiging van werkkampen in Westfalen, met een vliegtuig uit Bonn naar München vertrok, om de onmiddellijke afzetting en arrestatie van de meest verdachte leiders te bevelen. De leider begaf zich met eenige begeleiders naar Wiessee, om daar elke poging tot verzet in de kiem te onderdrukken. De tenuitvoer legging van de arrestaties toonde in moreel opzicht zoo treurige beelden, dat elk spoor van medelijden moest verdwij nen. Eenige van de S.A.-leiders waren in com- promitteerend gezelschap. De leider gaf bevel om dit kankergezwel op de meest radicale wijze uit te snijden. De leider zal in de toekomst niet meer dulden dat millioenen fatsoenlijke menschen door abnormale elementen op de ernstigste wijze worden onderdrukt en gecompromitteerd. De leider gaf den Pruisischen minister president Göring bevel in Berlijn eenzelfde zuiveringsactie te beginnen om daar in het bijzonder de reactionnaire elementen van dit donkere complot uit te snijden. Vice-kanselier Von Papen, die in Schutzhaft genomen was, doch later weder werd vrijgelaten. Adolf Hitler. Precies twaalf uur Zaterdagmiddag hield de leider te München een rede voor de hoogere S.A.-leiders die hij daartoe bij zich ontboden had, waarin hij den nadruk legde op zijn on verbreekbare gebondenheid met de S.A, en waarin hij tevens zijn besluit aankondigde om de tuchtelooze en ongehoorzame elementen, zoowel als de sociaal belaste en ziekelijke ele menten uit te stooten en te vernietigen. Hitier wees erop dat de S.A.-dienst een eere- dienst is waarvoor tienduizenden van de beste S.A.-mannen de zwaarste offers hadden bracht. Hij verwachtte van eiken S.A.-leider dat deze zich loyaal en trouw gedroeg tegen over hem als oppersten leider en dat hij tegen over zijn mannen als voorbeeld zou leven. Hij wees erop dathiij, Hitier, jarenlang den stafchef Röhm in bescherming had genomen tegenover de scherpste aanvallen, maar dat de laatste ontwikkeling hem dwong af te zien van elk persoonlijk medelijden en dat hij het welzijn van de beweging en daardoor van den staat boven alles moest stellen. Vóór alles, zoo besloot Hitier, zal ik elke poging, de belachelijke eerzucht van sommige naturen, om een nieuwe omwenteling te pro- pageeren, in de kiem smoren en vernietigen. Von Papen tijdelijk in „beschcr mingsarrest", maar weer in vrij heid. Ook de staf van medewerkers van Röhm is gearresteerd. Hieronder vallen de namen op van den S.A.- leider Ernst, van den beruchten Heines, (het laatst politie-president van Breslau en gouw vertrek van het vliegveld Hangelar bij Bonn' naar München. De houding van den Führer bij deze nach telijke vlucht in het onzekere was buitenge woon vastberaden. Toen hij met zijn begelei ders tegen 4 uur 's morgens op het vliegveld te München landde, ontving hij het bericht, dat de Munchener SA. gedurende den nacht door haar opperste leiding was gealarmeerd onder het schandelijk en leugenachtig parool: „De leider is tegen ons. de rijksweer is tegen ons. S.A., vooruit, de straat op!" De Beiersche minister van binnenlandsche zaken Wagener had reeds op eigen initiatief Obergruppenführer Schneidenbel en Grup- penführer Schmidt bevel gegeven de mannen weder naar huis te zenden, welke bevel ech ter door dezen niet werd ten uitvoer gelegd. Terwijl de leider van het vliegveld naar het ministerie van binnenlandsche zaken reed. waren nog slechts de laatste overblijfselen der schandelijk bedrogen en weer terugtrekkende SA.-formaties te zien. In het Beiersche ministerie van binnenland sche zaken werden Schneidenbel en Schmidt in tegenwoordigheid van den leider gearres teerd. De leider, die hun alleen tegemoet trad, rukte hun zelf de epauletten van de S.A.- uniform. Met enkele begeleiders reed de Führer daar op onverwijld om half zes naar Bad Wiessee, waar Röhm verblijf hield. In het landhuis, dat Röhm bewoonde, bracht ook Heinis den nacht door. Hitier ging met zijn geleide terstond het huis binnen. Röhm werd in zijn slaapkamer door den leider persoonlijk gear resteerd waarbij hij geen woord sprak en niet het minste verzet bood. In de andere ver Generaal Von Blomberg, de Rijksweer- minister, die in een artikel in de „Völkische Beobachter" de actie der Rijksweer in de politiek aankondigde. Te München heerschte eveneens betrekke lijke rust, maar een zestal vrachtauto's met gewapende S.S.-mannen patrouilleerden door de stad. Eenige straten waren voor het pu bliek afgezet. Hoe Hitier optrad. Het D..N.B. vermeldde het volgende over het optreden -van Hitier: Zoodra de leider door de berichten der laat ste dagen over het tegen hem en de beweging gesmede complot zekerheid had gekregen, nam hij het besluit krachtig en scherp in te grijpen. Terwijl hij te Essen vertoefde en in West- Duitschland de kampen van den arbeids dienst inspecteerde, ten einde naar buiten den induik van absolute rust te wekken, en de mannen te waarschuwen, werd het plan voor een grondige zuivering in bijzonderheden vastgesteld. De Führer leidde persoonlijk de actie en koesterde den wenseh zelf de muiters tege moet te treden en hen ter verantwoording te roepen. Tot leider in de plaats van Röhm werd de Obergruppenführer aangewezen en voor deel neming aan de actie ontboden. Ofschoon de leider eenige dagen lang schier zonder nachtrust was geweest, gelastte hij Vrijdag te 2 uur 's nachts'te Godesberg het De nieuwe stafchef der S. A., Victor Lutze (telegrafisch overgebrachte foto). trekken van het huis werden Heines, die an compromitteerend gezelschap verkeerde, en zijn makkers gevangen genomen. De staf wacht van Röhm, welker aflossing tegen 8 uur op vrachtauto's te Wiessee aan kwam, onderwierp zich oogenblikkelijk zonder verzet aan het bevel van den leider en bracht spontaan een drievoudig „heil!" op hem uit. Nadat de gearresteerden waren weggevoerd, keerde de leider naar München terug om een aantal andere ernstig bezwaarde S.A.-leiders te .laten arresteeren. Eenige wagens werden gedurende den tocht aangehouden en de in zittenden voor zoover zij schuldig werden be vonden naar München getransporteerd. Verder werd een aantal bij de muiterij betrokken SA.-mannen op het oosterstation te Mün chen uit de treinen gehaald en aangehouden Te München teruggekeerd begaf de leider zich voor een kort onderhoud naar den rijks stadhouder Ritter von Epp en daarna weer naar het ministerie van binnenlandsche zaken, van waaruit de verdere actie plaats had. De Führer hield vervolgens in het Bruine Huis een rede voor de verzamelde S. A. leiders. Er bleek toen, welke lieden achter deze verraderlijke actie stonden en ook, dat de groote massa der S. A. haar leider trouw bleef. HITLER'S BEVEL AAN LUTZE. Tegen weelde en zedenbederf. Rijkskanselier Hitier heeft aan den nieuwen chef van den staf der SA., Victor Lutze, het volgende bevel gegeven: Nu gij tot chef van den staf der S.Aa zijt benoemd, verwacht ik, dat gij u aan de vol gende taken zult wijden: le. Ik eisch van den SA.-leider, evenals van eiken S.A.-man blinde gehoorzaamheid en onvoorwaardelijke discipline. 2e. Ik eisch, dat elke S.A.-leider, evenals elke politieke leider, zich er van bewust dat zijn gedrag en zijn optreden een voorbeeld zijn voor zijn af deeling en voor al onze vol gelingen. 3e. Ik eisch, dat S.A. en politieke leiders, die zich in het openbare leven onbehoorlijk gedragen, direct uit de S.A. en de partij wor den verwijderd. Van den leider van den staf in het bij zonder verwacht ik, dat hij een voorbeeld van Stafchef der S. A., Roehm, die afgezet en later doodgeschoten werd. (Deze foto werd genomen op den partijdag der nat.-socialisten te München.). Generaal Von Schleicher, die dood geschoten is. eenvoud en discipline is. Ik wensch niet, dat de S.A.-leider kostbare maaltijden geeft, of daaraan deelneemt. Vroeger heeft men ons daarvoor niet uitgenoodigd en wij hebben er ook niets te zoeken. Millioenen van onze volksgenooten ont breekt ook thans nog het noodzakelijke voor hun levensonderhoud, zij zijn niet afgunstig op diegenen, die door het geluk meer gezegend zijn, maar het is onwaardig voor een natio naal-socialist den reeds zóó grooten afstand tusschen nood en geluk nog grooter te maken. Speciaal verbied ik, dat gelden van de partij de SA. of van de openbare kas voor drink gelagen en dergelijke worden gebruikt. Het is onverantwoordelijk braspertijen te houden van geld, dat gedeeltelijk verkregen is uit de stuivers van onze armste burgers. Het luxueuze hoofdkwartier van den staf te Berlijn, waar, zooals thans is vastgesteld, maandelijks 30.000 Mark voor feestdiners enz. werd uitgegeven, moet direct worden opgehe ven. Ik verbied aan alle partij ge nooten bij eenkomsten te houden, die uit openbare mid delen worden betaald, of daaraan deel te nemen. Ik wensch niet, dat S.A.-leiders in kost bare auto's dienstreizen ondernemen of geld voor aankoop van wagens opnemen; hetzelfde geldt voor de leiders van politieke organisaties S.A.- of politieke leiders, die zich aan open bare dronkenschap schuldig maken, zijn on waardig leiders van hun volk te zijn. Ik verwacht van alle S.A.-leiders, dat zij medehelpen de S.A. als reine en zuivere orga nisatie te behouden en te consolideeren. Spe ciaal wensch ik, dat elke moeder haar zoon lid kan laten worden van de SA., de partij en de Hitlerjeugd, zonder vrees, dat zij daar door zedelijk bedorven kan worden. Ik wensch daarom, dat alle S.A.-leiders er pijnlijk voor zorgen, dat overtredingen van paragraaf 175, direct beantwoord worden met uitsluiting van den schuldige uit de S. A. en de partij. Ik wil mannen in de SA. zien en geen belachelijke apen. Ik verlang van alle S.A.-leiders dat zij loyaal zijn en op hun eigen gebied blijven. Vóór alles eisch ik van eiken S.A.-!eider, dat hij onvoorwaardelijk openlijk, loyaal en trouw tegenover de rijksweer staat. PROCLAMATIE VAN LUTZE. De nieuwe chef van den staf heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij met na druk vaststelt, dat de S. A. ten volle zal doen blijken van haar trouw aan den leider en het nationaal-socialisme en daardoor aan het volk. Toen twaalf jaar geleden voor het eerst een kleine kring van de SA. zich gevormd had en zich aan het hoofd had geplaatst van de partij, bestonden er voor iederen S.A.-man drie deugden. Deze drie deugden zeide Lutze steeds te heb ben betracht en thans wilde hij, op een be langrijken post, deze deugden in dienst stel len van den leider; hij eischte dit eveneens van de geheele S.A. De drie deugden zijn trouw, discipline en moed. Wij zijn ons bewust van onze plicht en wij, nationaalsocïal'isten, willen gezamenlijk werken aan den opbouw, die zal leiden tot vrijheid Meedoogenlooze voortzetting der zuivering. In de speciale conferentie voor de binnen landsche pers hield ministerpresident Goe ring de volgende rede: Sedert weken en maanden constateerden wy, met name de verantwoordelijke instan- die v^n mij en van Himmler, den rijks- leider der S. S. constateerde ook de partij, dat een deel der opperste S.A.-leiders zich van de doeleinden der beweging en van den staat hadden afgekeerd en hun eigen belan gen, hun eigen eerzucht en ten deele ook hun ongelukkigen aanleg op den voorgrond stel den. Voortdurend kwamen er klachten, dat deze S.A.-leiders brutaal tegen de bevolking optra den, dat onrechtmatige dingen geschiedden en dat klachten bij de opperste S.A.-leiding vruchteloos waren. Ook Röhm, de chef van den staf voor wien de leider steeds in de bres was gesprongen, had zich laten verlei den tot dingen, die hem noodlottig zouden worden. Hij deed het denkbeeld ontstaan, dat hij de sterke man van Duitschland was en zoo kwam de opperste S.A.-leiding tot dingen, die de beweging benadeelden en ten doel hadden de regeering ten val te brengen en een staat in het leven te roepen, die een staat van deze individuen zou zijn geworden. De leider heeft deze actie nauwlettend ge volgd. Toen duidelijk was, dat de opperste S.A.-leiding het gepraat over een tweede re volutie in een daad wilde omzetten moest worden ingegrepen en de leider heeft dit blksemsnel gedaan. Hij heeft te München en Wiessee korte metten gemaakt. Eenige dagen geleden heeft hij mij bevel gegeven op een afgesproken teeken hier han delend op te treden en mij daarmee met de uitvoerende macht bekleed. De arme S. A.-leiders zijn misleid, zij wer den opgeroepen en gewapend, zonder te we ten waartoe. Men zeide, dat het tegen de reactie ging, maar men werkte met haar sa men. Oud-rijkskanselier-generaal v. Schleicher was de voornaamste bemiddelaar tusschen Röhm, een buitenlandsche mogendheid, en de ontevredenen. Ik heb mijn mandaat uitgebreid dr - ook tegen deze ontvredenen op te trede. TT~n Schleicher moest natuurlijk in he

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5