VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Schip Amstelland Aurora Al ton a Artemis Algenib Antiochia Ajax Alphard Amazone Bodegraven Batoe Berengar Bennekom Britis Renown Bara Barneveld Baarn Cottica Caribia Colombia Cyril Crijnssen Desio Den Haag Eurymedon Euterpe Elpen or Flandria Friesland Ganymedes Gera Gracefield Homeslde Hans Broge Hermes Ioannis Vatis Irini Joh. v. Oldebarneveldt Juno (Ned.) Kreta Klipfontein Luchana Lille Mathiesen Margaritis Men es Machaón Molenwater Myrmidon Maasland Nor den Neerlandia Orplieus Polyphemus Poelau Bi'as Perseus Rio de Janeiro Rhea Serooskerk Salland Stella Souh Africa Storo Tabinta Telamon Trajanus Tanimbar Taj andoen Tiberius Thrasyvoulos Uckermark rerm. aankomst Waterland Weissesee Zuiderkerk .Zaanland Zeelandia Buenos Aires Venetië Ned. Indië Curacao Onega Mexico Oporto Archangel Stettin Chili Ned. Indië Buenos Aires Chili Abadan Sundsvall Chili Chili West. Indië West Indië West Indië Archangel Hamburg B. Aires Aruba Batavia Bordeaux Ned. Indië Buenos Aires Leningrad B our gas Ned. Indië Buenos Aires La Plata Leningrad Havana Buenos Aireo Constantza. Batavia Venetië West Indië Hamburg Sfax Gefle La Plata Ned. Indië Batavia Archangel Batavia Hamburg Curacao Londen Kopenhagen Ned. Indië Ned. Indië Kopenhagen La Plata Danzig Japan Buenos Aires Bourgas Pt. Arthur Kalmar Ned. Indië Alexandrië Banes (Cuba) Ned. Indië Hamburg Napels Stratoni Ned. Indië Buenos Aires Necochea Japan Hamburg Beunos Aires 1 Juli 4 Juli 8 Aug. 7 Juli 4 Juli 5 Aug. 8 Juli 8 Juli 5 Juli 19 Juli 7 Juli 3 Juli 2 Juli 13 Juli 8 Juli 1 Juli 8 Juli 16 Juli 3 Juli 7 Juli 3 Juli 4 Juli 17 Aug. 4 Juli 20 Juli 24 Juli 10 Juli 5 Juli heden 15 Juli 13 Juli 2 Juli heden 23 Juü 2 Juli heden 2 Juli 30 Juni 4 Juli 3 Juli 8 Juli 7 Juli 18 Juli 10 Juli 15 Juli lieden 7 Juli 30 Juli 5 Juli 1 Juli 12 Juli 21 Juli 7 Juli 5 Juli 28 Juli Laatste bericht 24 Juni van Las Palmas. 28 Juni van Gibraltar. 26 Juni van Batavia. 16 Juni vertrokken, pass. 28 Juni Noordkaap. 1 Juli vertrokken. 28 Juni van Vigo. 29 Juni vertrokken, in lading. 27 Juni van Cristobal. 27 Juni van Genua. 22 Juni van Rosario. 26 Juni te Iquique. 29 Juli van Perim. 27 Juni van Umea. 23 Juni van Callao. 28 Juni te Rotterdam. 25 Juni van Madeira. 28 Juni van Curasao. 25 Juni van Barbados. 22 Juni vertrokken, vertrekt 7 Juli. 21 Juni van Rosario, 17 Juni vertrokken. 27 Juni van Colombo. 29 Juni vertrokken. 30 Juni van Batavia. 23 Juni van Pernambuco. 27 Juni vertrokken. pass. 28 Juni Gibraltar. 29 Juni van Macassar, in lading. 26 Juni van Madeira, in lading 16 Juni vertrokken. 17 Juni te Necochea. 22 Juni v. Konstantinopel. 29 Juni van Perim. 27 Juni van Triëst. 23 Juni van Trinidad, in lading. 29 Juni v. Gibraltar, 26 Juni vertrokken. 6 Juni v. Mer del Plata. 28 Juni te Triëst. 27 Juni van Port-Said. 23 Juni te Londen. 26 Juni van Padang. in lading. 15 Juni vertrokken. 26 Juni uitgeklaard. 28 Juni van Stettin. 28 Juni te Londen. 29 Juni van Gibraltar. 30 Juni van Aarhuus. 27 Juni van Madeira. 2 Juli vertrokken. 30 Juni te Penang. 29 Juni v. Rio Janeiro. 24 Juni van Odounleuk. 27 Juni vertrokken. 26 Juni vertrokken. 28 Juni van Marseille. 28 Juni van Stamboul. 20 Juni vertrokken. 28 Juni van Colombo. 30 Juni vertrokken. 29 Juni van Valencia. 22 Juni vertrokken. 29 Juni van Aden, in lading. 28 Juni vertrokken. 29 Juni van Gibraltar, vertrekt 4 Juli. in lading. Oldambt m.s, Ipswich Margrete s-s. Hartlepool Orangemcor s.s. Durban Astarte s.s. Bremen Crijnssen s.s. Hamburg Flandria s.s. Gothenburg Bowling s.s. Leith Nereus s.s. Hamburg KjÖbenhavn s.s. Goole Irene s.s. Kopenhagen Don s.s. Goole Le Norvegien II s.s, Madagaskar Gateshead s.s. New Castle Diana s.s. Kaskö Enggano m.s. Hamburg Michail Frunze s.s. Leningrad Hontestroom s.s. Londen Tamworth s,s. Bunderland Vechtstroom s.s. Huil 1 Juli: Chevychase s.s. Hartlepool Vienna s.s. Hoek van Holland Hoogland s.s. Blyth IJsaanvoer. Het Noorsche motorschip Rlm is van Brevik in de 'Visschershaven aangekomen met een la ding Noorsch ijs. IJzerverschepïng Het Zweedsche stoomschip Flandria heeft, van Rotterdam komend, bij de Hoogovens een partij ijzer ingenomen en vertrok vervolgens naar Amsterdam ter completeering van de la ding voor Gothenburg. Toeristenbezoek, Het Britsche stoomschip Vienna heeft Zon dag weder een bezoek aan Amsterdam ge bracht met een aantal toeristen. Het schip kwam Zaterdagmorgen binnen en vertrok Zondagmorgen weer. BEROEPEN De hulpprediker der Ned. Herv. Kerk te IJmuiden-Öost de heer J. W. v. d. Meene heeft een beroep ontvangen van de Ned. Herv. Kerk te GistersheimSchardam. LEGER DES HEILS. Naar wij vernemen zal kapitein van Dalen als leider optreden van het Leger des Heils in Groningen. Hij wordt opgevolgd door Kapiteine Edelkoord,, redactrice van „De Strijdkreet". INTREDE Ds. E. G. VAN TEYLINGEN. De bij de Gereformeerde Kerk aan den Vel- serduinweg nieuw beroepesn predikant Ds. E. G. van Teylingen zal in het laatst van Septem ber zijn intrede in zijn nieuw gemeente doen. BESOMMINGEN. Trawlers: Schoorl IJM. 39, 570 manden 2806. Alkmaar IJM. 31, 310 manden 2990. Adelante IJM. 19. 640 manden 2555. IJszee IJM. 167, 500 manden i920. Caroline IJM. 26, 800 manden 3340. Alma IJM. 44, 505 manden 23.50. Dolfijn IJM. 103, 100 manden 1570.—. Loggers: R. O. 1 ƒ990.—. K. W. 105 ƒ410.—. K. W. 67 ƒ310.—. K. W. 33 520.—. K. W. 41 ƒ790.—. K. W. 35 ƒ400.—. SCH. 84 590.—. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Maandag 2 Juli 1934 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Aldabi, Mphacca. Alpherat. Baloeran, Colombia, Dempo, Flandria, Joh. v. Oldenbarnevelt, In- drapoera, Kota Nopan, Kota Tjandi. Marn. v. 3t. Aldegonde, Orania, Poelau Bras, Poelau Laut, Poelau Roebiah, Statendam, Stuyvesant, Behalve bovengenoemde passagiersschepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via het kuststation Scheveningen- :adio te bereiken. CONCOURS ÏJMUIDEN'S MANNENKOOR. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TB UMVIDKN AANGEKOMEN SCHEPEN Hoogovens Hoogovens Visschersh. Zweedsch Fransch Noorsch Flandria Medée Rim Rotterdam New Castle Brevik laden kolen ijs IJMUIDEN HET TIMBRE VAN DE SAXOFOON. PLAATSGENOOT-MUSICUS VERVAARDIGT EEN APPARAAT. De heer C. Brandwijk, musicus alhier, wo nende aan den Velserduinweg nabij het St. Antonius Ziekenhuis is er na eenige proefne mingen in geslaagd een apparaat te vervaar digen dat een belangrijke verbetering zal kun nen brengen in de klankkleur van het moderne muziekinstrument, de saxofoon. Dit instru ment vervulde in de bezetting der harmonie- en fanfarecorpsen reeds een belangrijke plaats en in de moderne bands is de saxofoon zelfs een eerste plaats gaan innemen. Aan de tech nische vaardigheid van de saxofoon-bespelers worden bij dé jazz enorme eischen gesteld en vele jaren is men bezig geweest met proefne mingen, om het moeilijke werk der bespelers van dit instrument wat te vergemakkelijken. De heer Brandwijk slaagde er in een apparaat samen te stellen da op iedere alt- en tenor saxofoon, ongeacht van welk fabrikaat, kan worden aangebracht en dat een merkwaardig effect heeft op wat musici noemen de „kleur" van den toon. Zoodra de saxofoon wordt aan geblazen constateert men een voller en war mer timbre, de toon is veel soepeler én weeker. Een tweede en niet minder belangrijk voor: deel voor den saxofonist is, dat het instru ment met het apparaat veel gemakkelijker aanspreekt. Voor de vinding van onzen plaats genoot leggen de deskundigen groote belang stelling aan den dag. Enkele buitenlandsche instrumentenfabrieken hebben omtrent het apparaat, dat „supertimbre" werd gedoopt, reeds inlichtingen gevraagd. De heer Brandwijk onderhandelt echter reeds met Nederlandsche instrumenten-fabri kanten, aan wie hij eventueel voor het in den handel brengen van zijn vinding de voorkeur zal geven. VERWACHTE STOOMTRAWLERS Onderstaande stoomtrawlers waren heden morgen 7 uur nog in zee: Datum van vertrek. Nummers. Zaterdag 9 Juni: IJM 140 Westkust. Dinsdag 12 Juni: IJM. 115 Westkust. Donderdag 14 Juni: IJM. 31 Westkust. He den gearriveerd. Vrijdag 15 Juni: IJM. R.O. 46, Westkust. Zaterdag 16 Juni: R.O 15, IJM. 54, beide Westkust. Maandag 18 Juni: IJM. 38, Westkust. Dinsdag 19 Juni: IJM. 49, 417, 73, R.O. 16. Alle vier naar de Westkust. Woensdag 20 Juni: IJM. 48 Westkust. Donderdag 21 Juni IJM. 1, IJM. 96. Vrijdag 22 Juni: IJM. 147, 117. Zaterdag 23 Juni: IJM. 71, 14, 195 Naar de Westkust IJM. 111. Maandag 25 Juni: IJM. 78. Dinsdag 26 Juni: IJM.7, 37, 190, 2. De 130 vertrokken voor de trawl-haringvisscherij. Woensdag 27 Juni: IJM. 90. 72. 112, 491, 116. Donderdag 28 Juni: IJM. 131, 253, 15, 155, 133 Vrijdag 29 Juni: IJM. 95, 59, 107. Zaterdag 30 Juni: Niets vertrokken. OPDRACHT Aan de N.V. Centrale bakkerij „IJmuiden' is wederom de levering opgedragen van tar webrood, wittebrood beschuit enz. enz. ten be hoeve van de Provinciale gestichten te Santpoort over het 2e halfjaar van 1934. 30 Juni: AANGEKOMEN Flandria s.s. Rotterdam Rim m.s, Brevik Vienna s.s. Harwich Tamworth s.s. Sunderland Medee s.s. New Castle Hoogland s.s. Naw Castle Polyphemus m.s. Batavia Serafin Topic s,s. Sfax Skauts s.s. Leningrad Orpheus s.s. Aarhuus 1 Juli: Berenice s.s. Kopenhagen Alkmaar s.s. Antwerpen Merel s.s. Londen Stentor m.s, Hamburg Audacity m.s. Londen Venersborg s-s Gefle Vliestroom s.s. Huil Theano s.s. Fowey Maaskerk s.s. Hamburg Steinsland m,s. Stavanger Rabotchy s.s. Leningrad Broedertrouw m.s, Londen Fauna s.s. Hamburg. VERTROKKEN 30 Juni: Hetton s.s. New Castle C. F. Liljevalch s.s. Lulea Minnewater s.s. Schiedam EEN DAG VAN BUITENGEWONE ZANGPRESTATIES. De tweede en laatste dag van het nationaal concours, dat IJmuidens Mannenkoor ter eere van zijn 25-jarig bestaan gaf, kenmerkte zich weer door een koorzang van buitenge woon gehalte; met dezen wedstrijd, we mogen dit gerust schrijven, heeft IJmuiden Mannen koor dit jubileum op waardige wijze gevierd. De jury bestond weer, evenals vorigen Zon dag, uit de heeren Henk J. Arisz, Alphons Vranken en W. F. Kools (voorzitter). De belangstelling van het publiek, is stij gende. Van onze plaatselijke koren er dan ook s' middags twee in de 1ste afdeeling ge mengd uit! Het eerst is in den middagwed strijd aan de orde: 4e afd. Gemengd, Eenig uitkomende is hierin Kinder- en Ge mengd Koor „Astoria" uit A'dam. 't Verplich te werk is Anderson's Mijn Hart; 't vrije di Lasso's Diri-diri-don ('t eeuwige stokpaard je!). Stemming in het eerste werk nogal wankel; behoorlijk materiaal; kon mooier van nuan ceering. De Landsknechtserenade doet de zangers ruim een toon zakken; de tenoren gaan hierin niet vrij uit. Voor een 4e afd. toch niet onverdienstelijk. Een aanmoedigend 2e prijsje met 279 punten moge hun den moed niet doen opgeven! le afd. Gemengd, 1) „Door Eendracht Bloeiende" uit Koog- Zaandijk, dir. P. D. van Wever. Verplicht werk October Ochtend van Ol. Keep; vrij; Koren van Vranken. 't Verplicht werk, niet zonder melodieusheid biedt onverwachte moeilijk heden, zoowel qua rhythme als stemming. Wordt zeer slap gezongen voor een „uchtend van geluk". De alten zijn de mindere van de sopranen, in 't mannenkoor dezelfde ver houdingen. De stemming blijft vrij goed be waard. Aan het vrije werk is klaarblijkelijk meer tijd besteed, 't Wordt beter voorgedra gen en vooral D.EB.'s linkerzijde heeft zeer goede momenten; 't zware nummer eindigt na enkele stemmingsconflicten toch nog op toon. le prijs met 361 punten. 2) „Zang na Arbeid", uit Krommenie, dir. G. Poel. Hoewel op toon eindigend ligt het met de accoordvorming nog al eens overhoop voordracht ook al mat; men zingt op 3 plaat sen kruisen, waar ze niet staan. Herfst van Olman gaat als vrij werk; Z. n. A. heeft hierin weliswaar beter gezongen, doch de opdrijven de sopranen zorgen voor een excelsior-einde. le prijs met 301 punten. 3) „De Stem", Utrecht, dir. Theo. de Vries. Een massaal koor van meer dan 110 zangers, dat meer deed verwachten dan dat het gaf; slap van voordracht, klank valt ook niet mee. Sanctus van Lotti was onwellui dend. Een le prijs met 300 1/2 punt was ruim bedeeld. 4) „Polyhymma", IJmuiden, dir. Jan Bei der. Van alle tot nu toe gehoorde koren ver reweg het beste; maakt voorbeeldige pianissï-1 mo's en is heel mooi van klank; op toon. Extra applausje van het auditorium. Vrede van Kools neemt directeur Beider een halve toon hooger dan het partituur aan geeft: is echter ad. lib. De inzet is hoogst be schaafd het crescendeerend slot niet al tè ff. Dan gaat het schreeuwerig worden. Het uni- soni-zingen laat nog „ongeschoolde" stemmen hooren. In het p. en m.f. bevalt ons Poly hymnia het best; de klank is clan van een zeer mooi gehalte. Dankbaar applaus; be looning le prijs met 360 punten! 5) „Kunst en Vriendschap", St. Maarten, dir. P. Grin Jr. We zouden er van willen zeg gen klein, maar fijn. Juist een bezetting, welke dit teere werkje vraagt. Op toon en keurig gezongen! Als vrije werk het ragfijne Droome Vrouw Kom van Olman. 't Sopraanregister is in sommige gedeelten wat mat en dan aan den zwakken kant. 't Geheel maakt een voor- treffelijken en zeer beschaafden indruk. Bravo directeur Grin. Een donderend applaus bewijst, dat ook het publiek door de zang van dit kleine koor geïmponeerd is. le prijs met 345 punten was de appi'eciatie der jury. 6) „Ontwaakt", Zaandam, dir. C. Been. Goede kwaliteiten van deze socialistische lie dertafel komen in 't verplichte werk naar voren. Roeske's Gypten bewijst, dat hier aar dig materiaal staat. De dirigent laat het in afwijking der partituur in cis zingen. Kon het echter niet verder brengen dan met 288 1/2 punt tot een 2en prijs. 7) IJmuidens a Capella koor, dir. P. Grin Jr. Zingt het verplichte werk gezond en be schaafd. De klank van het ensemble, dat ge heel „eigen volk" is, is een zeer goede; die zweving aan het slot was jammer. Het vrije werk is qua compositie geen dankbare. Er wordt met harmoniëen in ge goocheld en om dan toch nog keurig op toon te eindigen is zeker een prestatie, die een vermeldng waard is. De utslag voor de IJmui- denaren is een le prijs met 308 punten. 8) „Preciosa", Amsterdam, dir. J. Wester- daal, heeft in het verplichte October-ochtend de puntjes nog niet op de i gezet. De klank van het geheel is zèèr onwelluidend, de voor dracht te strak gerhythmeerd. Ook het vrije werk gaat aan dezelfde euvelen mank. 2e prijs met 269 punten. 9) „D.E.V.O.", A'dam; dir. Brouwer laat zeer aandoenlijk zingen en doet het aanzetten overdreven geschieden. Materiaal in orde; eindigt e entoon te hoog. In Troost van Roeske zingt het mannen koor kruisen waar ze niet staan! 't Is trou wens een zeer ondankbaar werk, een chaos van klanken-zonder-meer, waarmee men zeer veel ophaalt. Op toon, le prys met 351 punten, ('t Was dus erg mooi!!) 2c afd. Gemengd. .Zuider Friendorp" R'dam, dir. J. J. v. d. Bos zingt niet gelukkig. Voordracht slap, eindigt een toon te laag in het verplichte werk. Het vrije nummer is ook niet van smet ten vrij. (Na het tweede couplet reeds een toon gezakt), le prijs met 322 punten De jury deed bij monde van den heer Kools mededeeling, dat ook hedenmiddag weer bui tengewone zangprestaties geleverd waren. In afwijking van j.l. Zondag heeft de jury nu blijkbaar een ruimeren maatstaf aangelegd, want vele koren worden met le prijzen ge lukkig gemaakt. De jurytafel zal het echter wel beter weten als de perstafel, die zooals uit bovenstaand blijkt een eengiszins anderen kijk op sommige prestaties haïïT 's Avonds wordt onder buitengewone be langstelling van de zijde van het publiek ge opend met: afd. Uitmuntendheid gemengd. 1) St. Caecilia. Krommenie, dir. Leo Pielage. Na den frisschen inzet gaat het mannen koor een bedenkelijken kant op. De zang wordt ruw en zeer ongelijk. Het vrije Den Uil van Diepenbrock is een dankbaarder en ook beter uitgevoerde compositie. Alhoewel de tempile prijs met 325 punten. 2) „Kunst na Arbeid", Uitgeest, dir. J. Mie nes. Het onmelodieuze verplichte werk geeft ook dezen zangers handen vol werk. Men stijgt pl.m. een toon. Met Herfst maakt dir. Mienes een betere beurt. Dit is bestudeerd zingen en ook het werk is gelukkiger; 't einde komt met een halve toon te hoog. Een royale tweede prijs met 298 punten. Uitmuntendheid mannenkoren. Eenige mededingende is het mannenkoor „Zanglust" uit Beverwijk, dir. H. van Dijk. Een koor, dat zijn sporen op dit gebied reeds verdiend heeft. Het zware werk van Vranken Kermiscavalier is opgelegd. Zanglust geeft er een zeer goede uitvoering van. (z, heeren!) 't Is buitengewoon zoo frisch als vooral het tenorenregister zingt. Het geheel legt een proeve af van verzorgden mannenzang. Een daverend en langdurig applaus is zeer terecht de belooning voor den wakkeren di rigent. Een pracht van een compositie als Psalm 84 van Andriessen. koos Zanglust voor zijn vrije werk. Koninklijk is dit koor in dit kerklied. Wat een prachtregisters heeft de heer van Dijk tot zijn beschikking. Hulde voor deze kunstuitingen, le prijs met 308 punten voor de Beverwij ker gasten, die we zeker hooger getaxeerd hadden! 5) Zang na Arbeid, Krommenie 6) Polyhymnia, IJmuiden-Oost, 2e eere- prijs B. 7) Kunst en Vriendschap. St. Maarten. 8) IJmuidens a Capellakoor. IJmuiden (had voor den eerewedstrijd een extra nummer in gestudeerd in afwijking van alle andere en sembles). 9) St. Caecilia, Krommenie, 3e eereprijs A. 10 Zanglust, Beverwijk, 3e eereprijs B. 11) Concordia, Westzaan, 2e eereprijs A. 12) Joh. H. Verhulst, Krommenie, le eere prijs A. 13) De Zaankanters, Koog a.d. Zaan, le eereprijs B. En met dezen klinkenden eerewedstrijd is dit concours gesloten, een concours waar IJmuiden's Mannenkoor met voldoening op kan terugzien. Voorzitter Visser heeft allen, die daartoe hebben medegewerkt oprecht dank gebracht. W. ZENDÏNGSDAG. Woensdag 11 Juli wordt venwege de classis Amsterdam der Christ. Geref. Kerken een Zen dingsdag gehouden in Velserbeek. In den voor middag zal gesproken worden door de heeren Ds. Hcerma uit Aalsmeer, Rebel, den Helder, Ds. Salomons Amsterdam en de Toradja Sima Bastiaan. Deze spreker wordt vertaald. In de middagbijeenkomst wordt het woord gevoerd door: Ds. Driessen Amsterdam, Zendeling Bik ker van Mamasa. Ds. Hendriksen, Hillegom en Ds. Ponstein, Lisse. Ds. W. Bijleveld uit Haar lem spreekt het slotwoord. TER BEVORDERING VAN DE ZONDAGSRUST Op initiatief van de Kerkeraad der Gere formeerde Kerk te Velsen, voorzitter Dr. D. J. van Katwijk is een commissie gevormd, die zich ten doel stelt, in samenwerking met ver schillende kerken en organisaties, bij den raad der gemeente aan te dringen tot het nemen van maatregelen ter bevordering van de Zon dagsrust in onze gemeente. Eere afd. gemengd. Ook hier is slechts één mededinger. Mienes komt met „Concordia" uit Westzaan. Ver plicht is de zeer interessante Mei-Symphonie van Theo van der Bijl. Prachtig is het res- pondeeren van het vrouwen- en hét mannen koor; een bijzondere prestatie, die getuigenis aflegt van de capaciteiten van den leider. Het vrije werk is minder dankbaar en brengt mooie kansen in gevaar. Uitslag: le prijs met 332 punten. Superieure afd. gemengd. Als eenig ingeschrevene „Joh. J. H. Ver hulst" uit Krommenie onder Sicking. Loots' Lentedauw is opgelegd. De openings- accoorden bekoren al onmiddellijk door de edele klank van dit superieure gezelschap, dat in alle registers zoo prachtig bezet is en van zulk een edel gehalte. Ook het vrije werk is van dèzelfde eminente hoedanigheden, le prijs met 373 punten. Superieure afd. mannenkoren. „De Zaankanters", Koog a. d. Zaan, even eens onder Sicking laat de stampvolle zaal eveneens van koorzang genieten, die werke lijk bewonderenswaardig is. Een hoogst be schaafd, ja verfijnd ensemble. le prijs met 368 punten. De jury betuigt bij monde van den heer Vranken haar tevredenheid over de uitsteken de prestatie der deelnemende koren. Tevens brengt hij de koren, die zijn Pinksterzang en Kermiscavalier uitvoerden, hiervoor zijn hul de. Eerewedstrijd. Voor den eere-wedstrijd zijn 13 deelnemers eerste prijswinnaars. De temperatuur in de zaal doet aan de zuiverheid geen goed. 1) Zuider Tuindorp. Rotterdam. 2) D.E.V.O. Amsterdam 4e eereprijs. 3) De Stem. Utrecht. 4) Door Eendracht Bloeiende. Koog-Zaan dijk. SANTPOORT PROF. DR. G. A. v. d. BERGH VAN EYSINGA. EEN ZEER HARTELIJKE HULDIGING OP ZIJN 60sten VERJAARDAG. Op 27 Juni was Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga te Santpoort, buitengewoon hoog leeraar te Utrecht vanwege het Haagsche Ge nootschap tot verdediging van den Christe- lijken godsdienst, 60 jaar geworden. Zondag is hij te zijnen huize op zeer hartelijke wijze gehuldigd. Ter receptie verschenen o.m. de burgemees ter van Velsen mr. F. L. J. E. Rambonnet, prof. dr. H. A. van Bakel te Amsterdam, dr. A. H. Haentjens te Haarlem, redacteuren van het Nieuw Theologische Tijdschrift, de heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem, de uitgever van dit tijdschrift, dr. A. W. Groenman te Zaan dijk, voorzitter van het Haagsche Genoot schap tot verdediging van den Chr. gods dienst; prof. dr. M. C. van Mourik Broekman, hoofdredacteur van Utrechts Dagblad en mede buitengewoon hoogleeraar vanwege het Haag sche Genootschap, de heeren J. C. van Zelm en P. J. Bouman namens de Bolland-stichting, een deputatie van het Theologisch collegium „Quisques Suis Viribus" te Leiden, prof. dr. E. L. Jul. Mohr te Utrecht, dr. J. D. Bierens de Haan, ds. M. A. G. Vorstman te Anna Paulow- na, verscheidene predikanten, deputaties- van den Ned. Protestanten bond te IJmuiden, de Vereeniging van Vrijz. Hervormden te Vel sen e.a. Prof. dr. H. A. van Bakel sprak namens de redactie van het Nieuw Theologisch Tijdschrift en zeide dat de redacteuren behoefte hadden gevoeld om te zeggen, hoezeer de medewerking van den jubilaris en zijn wetenschappelijk werk worden gewaardeerd en ook zijn vriend schap. Voor ons was een huldiging niet ge makkelijk, zeide spr., omdat de jubilaris het middelpunt van de redactie is en wij hem een verrassing wilden bezorgen, Spr. bood den jubilaris het Juli-nummer aan van het tijd schrift, dat een v. d. Bergh van Eysinga- nummer is geworden. Dit nummer bevat het portret van den jubilaris met een inleiding van de redactie; verder o.m. een artikel van prof. Thomas Whittaker te Londen over den jubilaris. Ds. E. J. v. d. Brugh te Tiel, zeide dat enkele oude vrienden gezorgd hebben, dat de 60ste verjaardag van den jubilaris bekend werd, ook in het buitenland. Wij wilden, zeide spr., een blijk geven, dat zijn werk niet zonder invloed is gebleven. De jubilaris toch is de laatste onzer radicale critici. Spr. zeide dat de vrienden er zich allen over verheugen, over de wijze, waarop de jubila ris de radicale critiek handhaaft. Spr. besloot met te zeggen, dat de vrienden allen van de rijke kennis van den jubilaris hebben gepro fiteerd en dat de eerbewijzen allen aan zijn eigen verdienste zijn te danken. Dr. J. D. Bierens de Haan te Aerdenhout, sprak woorden van dank namens een kring van organisaties, o.a. de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort, waarvan de jubilaris lange jaren voorzitter was, namens Volksuniversiteiten, in 't bijzonder de Haarlem- sche Volksuniversiteit, den Kennemer Kring, den Religieuzen Kring te Aerdenhout enz. De heer J. C. van Zelm sprak namens de Bolland-stichting, waarvan de jubilaris een der oprichters is en het voorzitterschap wilde aanvaarden. Spr. bood een Duitsche vertaling aan van een onderwijsboek van hem en zijn vriend P. J. Bouman en een brochure van prof. Hermann Glockener te Heidelberg. Namens het Haagsche Genootschap tot ver dediging van den Chr. godsdienst, sprak Dr. A. W. Groenman, die er op wees, dat de jubi laris de penningmeester, maar ook de ziel van het Genootschap is. Spr. bracht de gelukwenschen van de be stuurders over en hoopte dat de jubilaris nog lang de ziel van het Genootschap zou blijven. Prof. v. d. Bergh van Eysinga heeft daarna dank gebracht voor deze huldiging. Hij zeide deze eer niet gezocht te hebben. Maar nu deze eer over hem gekomen was en de dag voor hem tot een onvergetelijke was gemaakt, wild|hij hiervoor hartelijk danken. Hij hoopte ook •''erder nog te werken, want hij meende, dat een 60-jarige nog wel wat kan doen. De jubilaris gaf daarna een overzicht van zijn leven in groote trekken. De jubilaris zeide dat het schoonste van zijn 60 jaren was zijn huiselijk leven, zijn vrouw en kinderen. Dankbaar was hij ook de vrien den, die hem tot zijn werk hebben geanimeerd. Spr. hoopte te blijven werken in de richting, die niet altijd gemakkelijk is geweest. De jubilaris zeide meer contact gehad te hebben met de volksuniversiteiten, dan met de hoogeschool. Op de volksuniversiteiten vond hij belangstelling, die bezieling wekt. En de eenvoudigen daar begrepen hem vaak beter dan de geleerden der universiteit. 1 Een groot aantal bloemstukken legde ge tuigenis af van de sympathie, welke de jubi laris geniet.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7