HET NIEUWE AVONDBLAD De financiëele toestand der Gemeente. 19e JAARGANG No. 203 DINSDAG 3 JULI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: S 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij break van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meei abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Arm Duitschland Wat staat het ongelukkige Duitsche volk, na de sensationeele gebeurtenissen van Za terdag, verder te wachten? Die vraag zal ieder stellen, die zich niet be paalt tot de voor-de-hand-liggende feiten: dat een aantal S.A.-leiders, aangevoerd door Hitler's oudsten medewerker Röhm, een com plot tegen zijn régime op touw hadden gezet, dat hij dit wist en dat hij heeft ingegrepen, eer „de tweede revolutie" kon losbreken. En dat hij het heele gezelschap zonder eenigen vorm van proces heeft laten fusilleeren, en den generaal Von Schleicher heeft laten doo- den omdat die zich tegen zijn arrestatie ver zette. Waarbij mevrouw Von Schleicher, die zich tusschen de strijders wierp, ongelukki gerwijze ook is doodgeschoten Dat zijn in 't kort de feiten, en wie niet verder kijkt dan zijn neus lang is zegt: zie zoo. meneer Hitier heeft zich van verraders in eigen partij ontdaan en nu staat hij sterker dan ooit, zooals Goering zegt. Maar het is niet zoo simpel. Het is heele maal niet zoo. Anderhalf jaar lang heeft het ré gime-Hitier de wereld zijn voortreffelijkheid voorgezwetst. Het heeft zijn eigen superiori teit boven alles en nog wat uitgeschreeuwd. Het heeft zich als opperste kampioen der „wereldhervormende" Germaansche cultuur vermeten, de Joden uit het land te verdrij ven. de Kei-ken te bestrijden, alle mogelijke andersdenkenden in concentratiekampen op te sluiten en een vloed van minachting uit te storten over de corruptie en het zedenbederf bii die andersdenkenden. Het heeft geschol den zooals er nog nooit ter wereld gescholden is. en daarbij alle modernste hulpmiddelen in dienst van zijn scheidkunst gesteld. En vooral, vooral heeft het zijn onverbrekelijke eenheid, zijn prachtige en onverbeterlijke eenheid, aan de verdeelde menschheid als voorbeeld voor gehouden. Wat moet meneer Adolf Hitler thans, na anderhalf jaar. aan zijn nieuwen chef-van den-staf, Victor Lutze, voor orders geven? Welke veranderingen gebiedt hij in de eerste plaats? Lees zijn eigen bevelen: „Van den leider van den staf in het bij zonder verwacht ik, dat hij een voorbeeld van eenvoud en discipline is. Ik wensch niet, dat de S.A.-leider kostbare maaltij den geeft, of daaraan deelneemt. Vroeger heeft men ons daarvoor niet uitgenoo- digd en wij hebben er ook niets te zoeken. Millioenen van onze volksgenooten ont breekt ook thans nog het noodzakelijkste voor hun levensonderhoud, zij zijn niet afgunstig op diegenen, die door het geluk meer gezegend zijn, maar het is onwaar dig voor een nationaal-socialist den reeds zóó grooten afstand tusschen nood en geluk nog grooter te maken. Speciaal ver bied ik, dat gelden van de partij, de S. A. of van de openbare kas voor drinkgelagen en dergelijke worden gebruikt. Het is on verantwoordelijk braspartijen te houden van geld, dat gedeeltelijk verkregen is uit de stuivers va nonze armste burgers. Het luxueuze hoofdkwartier van den staf te Berlijn, waar, zooals thans is vast gesteld. maandelijks 30.000 Mark voor feestdiners enz. werd uitgegeven, moet direct worden opgeheven. Ik verbied aan alle partij genooten bijeenkomsten te hou den, die uit openbare middelen worden betaald, of daaraan deel nemen. Uitge zonderd is slechts de nakoming van staats plichten, waarvoor de president en de mi nister van Buitenlandsche Zaken verant woordelijk zijn. Ik verbied iedereen z.g. diplomatieke diners te geven. Voor den S. A.-leider geldt geen representatie, hij moet slechts zijn plicht doen. Ik wensch niet, dat S. A.-leiders in kost bare auto's dienstreizen ondernemen of geld voor aankoop van wagens opnemen; hetzelfde geldt voor de leiders van poli tieke organisaties. S. A.- of politieke lei ders. die zich aan openbare dronkenschap schuldig maken, zijn onwaardig leiders van hun volk te zijn. Ik verwacht van alle S. A.-leiders, dat zij medehelpen de S. A. als reine en zui vere organisatie te behouden en te con- solideeren. Speciaal wensch ik, dat elke moeder haar zoon lid kan laten worden van de S. A., de partij en de Hitlerjeugd, zonder vrees, dat hij daardoor zedelijk bedorven kan worden. Ik wensch daarom, dat alle S. A.-leiders er pijnlijk voor zor gen, dat overtredingen van paragraaf 175 direct beantwoord worden met uitsluiting van den schuldige uit de S. A. en de partij. Ik wil mannen in de S. A. zien en geen belachelijke apen. Ik verlang van alle S. A.-leiders, dat zij loyaal zijn en op hun eigen gebied blijven. Vóór alles eisch ik van eiken S. A.-leider, dat hij onvoorwaar delijk openlijk, loyaal en trouw tegenover de rijksweer staat". Er werden dus enorme bedragen, gedeelte lijk „door de armsten opgebracht" aan feest diners uitgegeven. En aan veel erger dingen, zooals te Wiessee gebleken is toen de heer Hitier den Rijksminister-en-Stafchef Rohm en andere zijner voornaamste medewerkers vond in een huis waar toestanden heerschten, waarvan wij de bijzonderheden maar liever niet vermelden. Zij stonden wèl in de Duitsche telegrammen, maar wij zijn hier in Neder- Na anderhalf jaar moet de heer Hitier ver klaren, dat hij wenscht dat elke moeder haar zoon lid van de S. A„ de partij en de Hitler jeugd kan laten worden, zonder vrees dat hij daardoor zedelijk bedorven zal worden. Na anderhalf jaar super-Arisch-Germaansche cultuur! Hij wil mannen in de S. A. zien en geen belachelijke apen. Hij wil, hij verlangt, hij eischt Een nobel man, zegt u? Maar waar is nu de Leider met een groote L, die dit heeft laten voortwoekeren, en er pas tegen optreedt nu zijn régime gevaar liep? Waarom heeft hij Röhm, wiens persoonlijke eigenschappen en daden hij steeds gekend heeft, „niettemin voortdurend de hand boven het hoofd gehou den", zooals zijn „rechterhand" Goering er kent, en hem de leiding gelaten van de groot ste jeugdorganisatie des lands? Het is waar dat meneer Hitier en meneer Goering thans acht hoofdschuldigen hebben laten fusilleeren. Zij hebben dat laten doen zonder eenige openbaarheid en zonder eeni gen vorm van proces. Zelfs de Fransche re volutie in haar terreur-periode, ander halve eeuw geleden, schrikte daarvoor terug en deed dat niet. Zijn al deze acht mannen verraders geweest? In hoeverre? Wie en wat en hoe hebben zij verraden? Dit is alles nog duister. Ook de rol van Von Schleicher is duister. Hij, vertegenwoordiger van den ouden Duitsehen monarchistischen adel, schijnt een vreemde samenzweerder met de links-radicale elementen uit de Hitier- partij. En wat die mee-intrigeerende vreemde mogendheid betreftnou ja. Dat hebben we vaker gehoord. Zoolang er van „een vreemde mogendheid gesproken wordt, heeft dat heelemaal geen waarde. Sommigen noe men Frankrijk. Onze Berlijnsc-he correspon dent meldt: Amerika. Men zou ook Cuba kun nen noemen, of Ecuador, en het zou ook niet waar kunnen wezen. De hooggeroemde eenheid is in Duitschland weer zeer duidelijk zoek. Von Papen's rede te Marburg, waarin hij de belangrijkste Nazi principes bestreed en waarna hij niet eens tot aftreden genoopt werd, was er al een duide lijk bewijs van. Deze historie heeft getoond, dat het in de regeerende partij-zelf mis is. En in den achtergrond ligt de basis van al de ellende: een ontwrichte economische politiek die aan de goudmark vast heeft gehouden zonder deflatie aan te durven, de ver-geslon- ken goudvoorraad van de Reichsbank, slechte verhoudingen met de andere naties en een enorm-gedaalde export, groote ontevreden heid in vele lagen der bevolking. Waarom zijn Röhm, Ernst, Heines en de andere vertrouwde medewerkers van Hitier dit complot gaan smeden? Waarom wilden zij een anderen kant op? Waarom hebben zij gedurende geruimen tijd getracht, den leider zelf tot een andere koers te bewegen? Het is duidelijk genoeg: - omdat zij voorzagen, of meenden te voorzien, dat dit misliep. Waarom hebben zij hun huid aan dit avontuur ge waagd? Omdat zij de voortzetting van het anders nog gewaagder vonden? Enfin, zij zijn haastig doodgeschoten en men zal niet vernemen wat er allemaal ach ter pat. Veel blijft duister Niet blijft duister, dat Hitier niet meer steunt op de Nazi-kern, niet meer op de S.A. en S.S.. maar op de Reichswehr: het getrainde oude leger, dat altijd vol Hohenzollern sympathieën heeft ge zeten. De oude Duitsche machten doen zich weer gelden. Von Papen moge thans ver vangen worden als vice-kanselier, maar er zijn machtige Duitsch-Nationalen in de re geering Waartoe het allemaal moet leiden zal de naaste toekomst leeren.Maar dat de gebeurtenis sen van Zaterdag geen slotphase in deze ont wikkeling zijn is onmiskenbaar. Arm Duitsch land dat den woesten stormen, in 1914 ont ketend toen het zijn rampspoed in een waan zinnigen oorlog tegemoet rende, na twintig jaar nog niet te boven is En dat thans, geisoleerd in een wantrou wende wereld, zijn hoera-stemming van Een heid en Super-Cultuur en „de wereld zal aan Duitschland genezen" ineen ziet zinken. R. P. VELSEN OPBRENGST COLLECTE VOOR DE SPEELTUINEN. De Zaterdag in onze gemeente gehouden collecte ten bate van de speeltuinen „Kinder vreugd", „In Veilige Haven" en „Meerberg' heeft opgebracht in IJmuiden f 144.19, in IJmuiden-Oost f 103.89 en in Velsen f 150.42 of totaal f 398.50. DE WERKLOOSHEID. Jl. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven349 bouwvakarbeiders, 327 metaalbewerkers, 37 kantoorbedienden, 15 huisbedienden. 798 di verse beroepen (w.o. 388 zeevisschers) en 592 losse en fabrieksarbeiders: verder personen beneden den leeftijd van 18 jaar: 3 bouwvak arbeiders, 4 metaalbewerkers. 11 kantoorbe dienden, 5 huisbedienden, 4 diverse beroepen, 27 losse en fabrieksarbeiders. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2172. WERKERS VAN „KINDERVREUGD". Dinsdagavond 10 Juli wordt in het clubge bouw van „Kindervreugd" een ledenvergade ring gehouden van de werkers van „Kinder vreugd". De punten der agenda zijn van dien aard, dat aller opkomst gewenscht is. NATUUR VRIENDENGROEP. Voor de leden van de Natuurvriendengrcep VelsenIJmuiden wordt a.s. Zondag aan het strand te IJmuiden een familiedag gehouden. EEN PROVINCIALE LANDDAG. De Nederlandsche Vereeniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken organi seert op Zondag 8 Juli a.s. een provincialen landdag in het Burg. Rijkenspark te Sant poort, alwaar een bont programma zal wor den opgevoerd, waaraan ook de afd. Haarlem hare medewerking verleent. In verband met de bestaande bepalingen begint de landdag eerst te 12 uur. De N.H.P.C. organiseert voor den landdag begint een wandeltocht door het dorp Santpoort. Een en ander uit de beschouwingen van Burgemeester en Wethouders. De Raad zal hedenavond beslissen. Zijn standpunt is niet twijfelachtig. Hoe komt de regeering aan f 133.000? De minister van Binnenlandsche Zaken wil nu een renteloos voorschot geven van f 133.000. Hoe komt men daaraan vragen B. en W. Vermoedelijk als volgt' Voorschot f 133.000. Tekort 1931, begrooting 1933 55.355.53 1/2 1/5 dekking tekort rekening 1932 66.355.53 Op 21 Maart 1934 geraamde uit gaven 1933 welke nog betaald moesten worden 20.000. Totaal f 274.983.59 1/2 Ten opzichte van de punten, waarmede de gemeente rekening heeft te houden merken B. en W. het volgende op: a. (Herziening wedden en loonen gemeente- personeel). Een ontwerp eener algeheene nieuwe salaris- regeling is bij B. en W. in behandeling. Het voornemen bestaat, aan den Raad voor te stel len, de nieuwe regeling 1 Januari 1935 te doen ingaan. Het ontwerp zal aan de Regeering worden toegezonden. Het recht van den Raad om in het ontwerp wijzigingen aan te brengen blijft echter ongewijzigd. b. (Verhaal bijdragen voor inkoop van pen sioen) De Raad besloot hjeftoe reeds op 24 April 1934. De gewijzigde verordening is den 9 Mei 1934 door Gédeputeerde Staten goedgekeurd. c. (Autotoelage hoofdopzichter Bouw- en Woningtoezicht.) B. en W. schreven den 13 Januari 1934 aan Gedeputeerde Staten: „Gezien de zwakke personeelsbezetting aan Bouw- en Woningtoezicht en de uitgestrekt heid der gemeente is o.i. de auto voor den Hoofdopzichter niet te missen en dient de ver goeding daarvoor (ad f 300) te worden be houden." d. (Verlaging kosten schoonhouden, verlich ting enz.) Deze eisch wordt gesteld naar aanleiding van het accountantsrapport. In het schrijven van het college aan Gede puteerde Staten van 13 Januari 1934 is de be wering van den accountant, dat deze posten verminderd zouden kunnen worden uitvoerig, bestreden. B. en W. schreven het volgende: „De opmerking van den accountant, dat het schoonhouden van gebouwen door den aan nemer Hagen in Haarlem f 2.000 goedkooper kan worden verricht, komt ons onjuist voor. Deze aannemer heeft, voor zoover ons bekend, hier nimmer omtrent het werk geïnformeerd en dat was toch zeker noodig om een prijs op te kunnen geven. Nog kort geleden hebben wij de C.E.M.S.T.O. prijsopgaaf laten doen voor het schoonhouden van alle gebouwen en deze kwam tot een belangrijk hooger bedrag dan wij besteden. De accountant maakt de juiste op merking, dat wij het werk zooveel mogelijk laten verrichten door vrouwen, die anders door maatschappelijk hulpbetoon ondersteund zou den moeten worden. Wij besparen daardoor aanmerkelijk op de uitgaven van maatschap pelijk hulpbetoon. De accountant komt tot de conclusie, dat in elk geval f 2.000 kan worden bezuinigd, wan neer de kosten van onverplichte geplakte zegels en de kosten van de ongevallen-verzeke ring uitgespaard worden en de extra schoon- maakvergoeding komt te vervallen. Het bedrag van f 2.000 is niet juist. Dat be drag moet zijn f 1470, n.l. voor het plakken van zegels f 500, ongevallenverzekering f 200 en extra schoonmaak f 770. Het wil ons voorkomen, dat op deze bedragen niet kan worden bespaard. Zooals hiervoren reeds is medegedeeld ne men wij voor het schoonhouden zooveel moge lijk personen aan, die ondersteund worden. Komen deze personen op een bepaalden leef tijd en kunnen zij hun werk niet meer ver richten, dan hebben zij door het plakken een klein pensioentje en hebben daardoor weer minder steun van maatschappelijk hulpbetoon noodig. Werd geen ongevallenverzekering gesloten dan zou bij verhindering om te werken door een ongeval, onmiddellijk door Maatschappe lijk Hulpbetoon moeten worden bijgesprongen en dat is juist door die verzekering niet noodig. De extra schoonmaak kan o.i. niet vervallen omdat voor de gebouwen, die dagelijks in ge bruik zijn, toch 2 x per jaar een extra schoon maak onvermijdelijk is. De conclusie van den accountant achten wij dan ook niet juist. De accountant meent, dat door combinatie van stoken en schoonhouden van de scholen op de kosten van stoken kan worden bespaard. Kan dit niet dan wenscht hij, gezien de tijds omstandigheden f 150 te bezuinigen. Wat het eerste punt aangaat moeten wij op merken. dat de combinatie alleen zou kunnen plaats hebben, wanneer de te verrichten werk zaamheden worden opgedragen aan manne lijke personen. Men heeft dan echter ook voor alle werkzaamheden het loon van een manne lijke kracht te betalen en dat loon is hooger dan dat van een vrouwelijke kracht. Een besparing op de wijze als de accountant aangeeft is dan ook niet mogelijk. Wat aangaat de voorgestelde verlaging van f 150 moeten wij er de aandacht op vestigen, dat in 1933 een loonsverlaging van 15% heeft plaats gehad. De loonen zijn daardoor weer gekomen op het niveau van 1920. Wanneer men in aanmerking neemt, dat reeds voortdurend geklaagd werd over te laag loon en dat de ge meente eerst in 1930 tot een verhooging over ging, welke thans reeds weer geheel is terug genomen en wanneer men daarbij eens nagaat het werk, dat door de stokers gedurende 7 maanden wordt verricht, kan men o.i. niet zeggen, dat een te hoog loon wordt betaald. Naar onze meening kan op het stoken thans nog niet bezuinigd worden. Wij verklaren ons echter gaarne bereid na te gaan of op de een of andere wijze een „be zuiniging is aan te brengen". B. en W. hebben een nader onderzoek inge steld of tot een nog verder gaande verlaging kon worden overgegaan. Een verdere verlaging is echter niet doenlijk. Op verlichting en ver warming is onmogelijk iets te bezuinigen. B. en W. zouden dus naar de loonen moeten gaan. Het ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat het gemiddeld uurloon thans is 25 cent. Op de opmerkingen inzake verhooging hon denbelasting, schoolgelden en tarief voor ont smettingen (e, f en g) deelen B. en W. mede dat dit inmiddels reeds is geschied. h. (Heffing voor aanplakken op gemeente lijke aanplakborden). Hieromtrent schreven B. en W. aan Gedepu teerde Staten; „De gemeente beschikt slechts over enkele aanplakborden van beperkte oppervlakte welke noodig zijn voor de gemeentelijke pu blicaties. Wanneer de gemeente de gelegen heid zou openstellen tegen betaling aankon digen op aanplakborden aan te brengen, zou de gemeente nieuwe aanplakborden moeten plaatsen, wat belangrijke kosten met zich zal brengen. Wij verwachten van een exploitatie van zoodanige borden in deze gemeente niets Tenzij de Minister er op staat, dat de gemeente tot de plaatsing van borden en de heffing van rechten voor aankondigingen daarop overgaat moeten wij in het financieeel belang der ge meente, dan ook een afwijzend standpunt in nemen". B. en W. handhaven dit volkomen. Het Col lege, geheel met de plaatselijke toestanden op de hoogte, is overtuigd dat plaatsing van nieuwe borden een financieele strop is voor de gemeente en zal daarom de gevraagde hef fing niet voorstellen. i. Besparing kosten Reinigingsdienst. B. en W. schreven den 13en Januari 1934 aan Gedeputeerde Staten: „De accountant stelt de vraag of niet ver der kan worden bespaard op de kosten van de reiniging, desnoods door inkrimping van de werkza amheden. Deze vraag moeten wij beslist ontkennend beantwoorden. In 1932 is overgegaan tot het ophalen van huisvuil van 2 maal per week in plaats van 3 maal. Een verdere inkrimping is onmogelij'k. Ook op ander gebied is geen enkele bezuiniging van beteekenis meer aan te brengen. Waar dit nog wel mogelijk was, hebben wij zulks gedaan. Wij komen hierop bij de beantwoording van de opmerkingen van den accountant op de betreffende bedrijfs- begrooting terug. De accountant vindt de kosten van de reini ging in vergelijking met andere reeds onder zochte kleinere gemeenten hoog. Hij erkent OOK OORLOGSTOEBEREIDSELEN KOSTEN MENSCHENLEVENS. Bij nachtelijke manoeuvres aan de kust van Korea zijn twee Japansche oorlogs schepen van het bovenafgebeelde type met elkaar in botsing gekomen. .Verschillende opvarenden kwamen om het leven. dat Velsen, ook bij de door hem gevolgde be- •ekening beneden het voor soortgelijke ge meenten ais Velsen geldende kostencijfer blijft. Een vergelijking met Emmen gaat zoo mank, dat wij het niet noodig oordeelen daarop in te gaan. De accountant gevoelt trouwens zelf wel. dat die vergelijking faalt. Zijn opmerking, dat een vergelijking met an dere door ons genoemde steden als Schiedam Leiden, Dordrecht, Zutphen, Gouda, Den Helder en Groningen niet geheel juist is, ach ten wij onjuist. Door haar grootere uitge strektheid zou Velsen eerder duurder kunnen zijn dan die steden. j. Besparing op den dienst Openbare Werken. Op dezen dienst is niets meer te bezuini gen. Ook hier schijnt men geheel te vergeten welk enorme bezuinigingen reeds zijn aange bracht, bezuinigingen welke tot een debacle zullen moeten leiden. Wanneer men eens nagaat hoeveel perso neel reeds is ontslagen (alle tijdelijke opzich ters de adjunct-directeur en 4 opzichters in vasten dienst) en men beziet de werkzaam heden, welke verricht moeten worden, kan men niet zeggen, dat er ook maar 1 ambte naar te veel is. Integendeel B. en W. zijn ge noodzaakt op de begrooting voor 1935 weder een opzichter meer uit te trekken omdat het ;ebleken is, dat er te veel ambtenaren zijn ontslagen. k. Besparingen op plantsoenen.. B. en W. schreven den 13en Januari 1934 aan Gedeputeerde Staten: „Tegenover een nog verder gaande bezuini ging bij plantsoenen dan reeds is ingevoerd, staan wij afwijzend. Er kan niet verder bezui nigd worden dan reeds door ons is geschied, wil men niet tot een verwaarloozing en ruïneering der parken overgaan, De uitgaven bedroegen in de laatste vijf jaren: 1929 36.122,21 1930 47.323.21 1931 52.242.74 1932 33.733.60 1933 32.762.53 De gemeente bezat in 1929 pl.m. 30 H.A. park. in 1930 pl.m. 40 H.A. en sedert 1931 pl.m. 100 H.A. Bovendien zijn er nog de in en bij de straten gelegen plantsoenen en de boomen langs de straten. Aan vernieuwing en verbete ring wordt niets meer ten koste gelegd. De cijfers wijzen reeds uit hoe radicaal er be zuinigd is. Ook de andere overwegingen kunnen B. en W. niet aanvaarden. Inzake het onderzoeken van de mogelijkheid, den dienst van Bouw en Woningtoezicht zóó in te richten, dat aan een opzichter le klasse ontslag kan worden verleend hebben B. en W. oa. het volgende aan Gedeputeerde Staten medegedeeld: „De accountant komt op grond van een ver gelijking met Den Helder tot de conclusie, dat alhier bij Bouw- en Woningtoezicht 1 op zichter op wachtgeld kan worden gesteld. Wij bestrijden deze wijze van conclusietrekking Niet alleen, dat elke vergelijking met een andere gemeente op zich zelf reeds mank gaat, omdat in elke gemeente de taak van Bouw- en Woningtoezicht niet gevormd is tot een ab stract deel, dat aan bepaalde ambtenaren is opgedragen en niet ook is verdeeld over andere ambtenaren, die niet tot Bouw- en Woning toezicht gerekend worden te behooren, doch ook een vergelijking van Velsen met Den Hel der is op zich zelf reeds onjuist, gezien de groote verschillend tusschen biede gemeenten Den Helder neemt weinig en geleidelijk toe in bevolking, in Velsen is dit steeds met spron gen gegaan. In 1919 telde Den Helder 29861 zielen en in 1933: 31112. Voor Velsen zijn deze cijfers 26491 en 43073. Het behoeft geen be toog. dat in een zich sterk uitbreidende ge meente meer personeel noodig is dan in een gemeente welke zich zeer geleidelijk en gering ontwikkelt". Wij hebben hiermede de belangrijkste kwes ties naar voren gebracht. In Diet korte over zicht omtrent het standpunt van B. en W. ten opzichte van het regeeringsvoorstel in ons blad van j.l. Vrijdag werd reeds vermeld, dat B. en W. positief afwijzend tegenover dit voorstel staan. Zij stellen den Raad dan ook voor, te besluiten zich met hun standpunt te vere enigen. In de raadsvergadering van hedenavond zal de raad hierop zijn antwoord moeten geven. Hoe dit zal zijn? Het kar. niet anders of de Raad schaart zich aan de zijde van Burgemeester en Wet houders. Zonder er lang over te praten. IJMUIDEN VERHARDING HAGELINGERWEG EN KRUIDBERGERWEG. Bij raadsbesluit van 24 April 134 werden in handen van B. en W. om advies gesteld adres sen van bewoners aan den Hagelingerweg en den Kruidbergerweg te Santpoort, houdende verzoek, den grond voor hunne pereeelen te doen verharden. Naar aanleiding daarvan deelen B. en W. den raad mede, dat de bovenbedoelde grond, zoodra met de verbetering van den Brede- roodscheweg wordt aangevangen, voorloopig met het van dien weg afkomend materiaal zal worden behard, terwijl het verder in de bedoeling ligt op de begrooting voor 1935 gel den voor verbetering uit te trekken. De verharding voor de pereeelen Kruid bergerweg nos. 2 tot 8 is inmiddels aange bracht.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1