Massa-executie in Duitschland. DE GENERATIE DIE BEZWEEK. IN 1914-1918. DE KAMPEERDERS Ook Gregor Strasser terechtgesteld. BUITENLAND. Zestig S. A. lieden zouden zijn gefusilleerd. Prins August Wilhelm in verhoor. - Goering onderzoekt de houding van den ex-Kroon- Von Papen niet gearresteerd. prins. De )rAssociated Press" meldt uit Berlijn, dat in een oude cadettenschool in een voor stad van Berlijn zestig opstandige S.A,-lieden zijn geëxecuteerd, nadat ieder van hen ge durende drie minuten gelegenheid had ge kregen zich te verantwoorden. De executie vond plaats door een vuurpeloton; de veroor deelden worden niet geblinddoekt, terwijl tromgeroffel de schoten grootendeels onhoor baar maakte. Dit bericht meldt verder nog. dat tal van geëxecuteerden onmiddellijk voor de schoten knalden, welke een einde aan hun leven zouden maken, uitriepen: „Ik ben on schuldig. Heil Hitier, Duitschland". Nadat de eerste dertig executies waren vol trokken, werd het vuurpeloton afgelost, daar de mannen volkomen uitgeput waren. Er verluidde, dat nog tal van veroordeelden meer gefusilleerd zijn. Blijkens een bericht in de Tel. moeten Maan dag ook de eigenaar van het hotel te Mün- chen, waar Roehm placht te vertoeven, Karl Zenthner, alsmede de advocaat Glaser, die ook tot den kring van Roehm behoorde, zijn doodgeschoten. Reuter meldt, dat thans in totaal 17 S.A.- leiders gefusilleerd zijn. Tweehonderd gear resteerde bruinhemden zullen voor een spe ciale rechtbank te Berlijn verschijnen. Dood vonnissen worden in vele gevallen zeker ge acht. Gregor Strasser. De geruchten, die gisteren in Berlijn de ronde deden, volgens welke Gregor Strasser gedood zou zijn, blijken op waarheid te be rusten. Strasser werd gearresteerd onder be schuldiging bij de Putschplannen betrokken te zijn en daarna gefusilleerd. Gregor Strasser was destijds een der be langrijkste medewerkers van Adolf Hitler; hij werd echter in 1932 door dezen afgezet, doch enkele maanden geleden kreeg hij weer enkele officieele functies toegewezen. Arrestaties gaan door. Uit München wordt, naar de Tel. van be voegde zijde verneemt, gemeld, dat, ofschoon de verzekering is gegeven, dat de zuiverings actie tegen de leiders van de S. A. is afgeslo ten, deze actie tegen S.A.-leiders, die tot de medewerkers van Roehm hebben behoord, nog steeds voortduurt. Nog altijd worden talrijke huiszoekingen verricht en op de woningen van de voortvluchtige S.A.-leiders is ten deele be slag gelegd. Van Papen niet gearresteerd. De geruchten volgens welke Von Papen op nieuw gevangen zou zijn genomen worden te gen gesproken. De correspondent van Reuter te Berlijn heeft Von Papen gisteravond op straat voor zijn woning in gesprek gezien met Goering, die hem een bezoek van drie kwartier had gebracht. Men leidt hieruit af dat von Papen zich niet langer in zijn woning in verzekerde bewaring bevindt. ..Nog meer tegenspraken. BERLIJN, 2 Juli (V.D.) Naar aanleiding van in het buitenland de ronde doende be richten, dat Generaal von Fritsch zou zijn gefusilleerd wordt door het Rijksweermmiste- rie medegedeeld, dat dit gerucht volkomen uit de lucht is gegrepen. Hetzelfde geldt voor de geruchten betreffende den Katholieken Bisschop van Berlijn, Nikolas Bares, die zelf Maandagavond een communiqué publiceerde dat hij in den besten welstand van een reis naar Pommeren te Berlijn is teruggekeerd. Ook alle berichten omtrent de Hohenzollem- prinsen worden tegengesproken. Beschuldigingen tegen Von Hammerstein en Rechberg. Met betrekking tot de vraag welke buiten landsche mogendheid met generaal von Schleicher tegen het huidige régime zou heb ben geïntrigeerd, beweerde men naar de Te legraaf verneemt, zelfs dat de bekende in dustrieel Arnold Rechberg als bemiddelaar tusschen generaal von Schleicher en Fransche kringen zou zijn opgetreden. De politie, zoo verluidt, doet thans ijverige nasporingen naar dezen industrieel, evenals naar generaal von Hammerstein, (de vroegere commandant van de Rijksweer), daar beider verblijfplaatsen niet bekend zijn. Anderzijds werd beweerd, dat Rusland de bedoelde mogendheid zou zijn. Dit alles zijn echter slechts vermoedens, daar de Duitsche autoriteiten na de eerste commu- niqué's over deze kwestie blijven zwijgen. Hindenburg dankt Hitler en Goering Officieel wordt, naar het D. N. B. meldt, meegedeeld: Rijkspresident von Hindenburg heeft giste ren uit Neudeck het volgende telegram ge zonden aan den rijkskanselier Adolf Hitler: Uit de aan mij uitgebrachte rapporten zie ik dat gij door uw vastberaden ingrijpen en het dapper inzetten van uw eigen persoon alle hoogverraderlijke drijverijen in de kiem ge smoord hebt. Gij hebt het Duitsehe volk uit een groot gevaar gered. Hiervoor betuig ik u mijn diepgevoelden dank en mijn oprechte erkentelijkheid. Voorts heeft de rijkspresident uit Neudeck aan den Pruisischen ministerpresident, den generaal der infanterie Hermann Goering het volgende telegram gezonden: Voor uw energiek en met succes bekroond optreden bij het neerslaan van de poging tot hoogverraad betuig ik u mijn dank en erken telijkheid. Mijn kameraadschappelijke groe ten, w.g. Von Hindenburg Herinnering aan Roehm moet uitgewischt. De leider der S.A.-groep Franken, groepslei der von Oberniz, heeft het volgende bijzondere bevel uitgevaardigd tot de S.A. van Franken: De eeredolken die aan Roehm herinneren, moeten direct worden weggelegd en vervangen door dienstdolken. Alle portretten van Roehm en andere verraders moeten direct worden opgespoord en vernietigd. Het groepenhuis „Ernst Roehm-huis" wordt „Dienstgebouw der S.A.-groep Franken, Neu renberg". i I Tenslotte wordt verklaard, dat het verlof der S. A. doorgaat, waarbij evenwel wordt verboden tijdens den verloftijd in uniform rond te loopen. Politie-generaal Daluege is belast met de reorganisatie van de bruine troepen in Pom meren, Silezië en Oost- en West-Pruisen. Prins Auwï verhoord. Prins August Wilhelm werd gisteren bij Goe ring ontboden en aan een scherp verhoor on derworpen. Goering deelde den prins mede, dat hij werd verdacht bij het complot betrok ken te zijn. Auwi ontkende ten stelligste en heeft blijkbaar alle vragen op bevredigende wijze kunnen beantwoorden, want na zijn ver hoor begaf hij zich naar zijn paleis te Pots dam, waar hij volkomen vrijheid geniet. Goering deed ook nauwkeurig onderzoek naar de gedragingen van den ex-kroonprins, wien blijkbaar evenmin iets' ten laste kon worden gelegd. Hij kwam gistermorgen van zijn landgoed in Silezië in zijn woning te Potsdam aan. De geruchten omtrent zijn vlucht zijn dus ongegrond. „Hitler's moreele macht zegevierde". BERLIJN, 2 Juli. (D.NB.) Een avontuur is in de kiem gesmoord, alvorens het een groot volk in gevaar kon brengen, aldus schrijft de „Angriff". Adolf Hitler sprong voor het front der geheele natie. Hij heeft zich aan het grootste gevaar blootgesteld, heeft zich inet slechts een paar man dekking naar de sa menzweerders begeven en de verraders, zon der dat zij tegenstand boden, overmeesterd door de moreele macht van zijn persoonlijk heid. Het gejuich in de lokaliteiten der S.A., het plechtig gezang voor de rijkskanselarij, geven uiting aan ons aller dank jegens onzen leider. Wij zullen Hitler's trouwe strijders zijn, opdat het Duitsche socialisme de overwinning zal behalen. De geheele wereld verkeert onder den in druk der gebeurtenissen in Duitschland, con stateert de „Berliner Börsen-Zeitung". Zij vermag nauwelijks te begrijpen, dat een mui terij waarvan de kern gevaarlijk was en die tegen Hitier zelf was gericht, volkomen mis lukte, op hetzelfde oogenblik dat zij had moeten uitbreken. Gezag en vertrouwen zijn in Hitler's handen onneembare vestingen ge bleken. De „Tag," is van oordeel, dat het onweer de atmosfeer heeft gezuiverd en Hitler's po sitie heeft versterkt. De „Deutsche" beschouwt het ingrijpen van Hitier als een ontzaglijke waarschu wing aan die elementen uit het eigen kamp, die het rijk willen vernietigen en het Duit sche volk willen schaden. Het geheele Duit sche volk staat zonder uitzondering achter Hitier, aldus het blad. De overige bladen schrijven in denzelfden geest. Felle woorden van Darrow. NEW-YORK, 3 Juli (V. D.) De bekende ad vocaat Darrow heeft Maandag een begin ge maakt met de niet-officieele enquête als lei der van de Amerikaansche commissie van onderzoek naar de toestanden in Duitschland. Darrow verklaarde, dat hij hoopte, dat, wan neer er nog meer moorden ixi Duitschland zouden worden gepleegd, dit alles zou eindi gen met den dood van Hitier. Fransche meening over de Duitsche gebeurtenissen. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax o.m. dat de overwonnenen der laatste jaren en vooral de conservatieven hun revanche heb ben genomen. Wel is het thans onmogelijk reeds duidelijk te zien, hoe de krachtenver- houdingen zullen zijn tusschen Hitier. de Rijkswehr en de conservatieven. De macht van Hitler-Goering-Goebbels is echter ongedeerd gebleven. Daaruit blijkt wel, dat men de doel einden der Nationaal-socialistische revolutie wil handhaven en geenszins volledig wil capi- tuleeren voor de conservatieven. Men wil alleen de ongedisciplineerde elementen desavoueeren en overboord werpen. Waarschijnlijk zal echter de S.A. niet meer zooals tot dusverre de ziel van het regime vormen. De leiders van de Rijkswehr, de functionarissen en de jonkers en tenslotte de grootindustrieelen zullen in den staat hun oude plaats weer innemen. De „Excelsior" geeft uiting aan de meening, dat men geen verzwakking van Duitschland door de binnenlandsche politieke oneenigheden kan verwachten. Evenmin als de Marxisten zich te weer kunnen stellen tegen het Natio- naal-Socialistisehe front kan het extremisti sche deel van het Nationaal-Socialisme het houden tegen den weer ontwaakten oud-Prui- sischen militairen geest. De beteekenis van de paleis-revolutie is, dat alle levende krachten zich scharen om de Nationaal-socialistische mystiek. De Nationaal-Socialistische beweging is gezuiverd van de laatste onrustelementen en geplaatst onder het juk van de heeren van 1914. De vraag is, of deze heeren op het oogen blik iets hebben geleerd, dan wel of zij alles vergeten hebben. Persbureau der S.A.-leiding op geheven. BERLIJN. 2 Juli (V.D.) De Rijksperschef der N.S.D.A.P. deelt mede: In overlég met den chef van den staf der S.A., Lutze, wordt het persbureau der opperste S.A.-leiding met on middellijke in werking-treding opgeheven. De taak, die tot dusver het persbureau der opper ste S.A.-leiding had gaat over naar het Rijks persbureau der N.S.D.A.P. De bondsleider van de Kyffhaueser verklaart dat zijn bond trouw is aan de regeering Hitier. De vijfde Duitsche oud-strijdersdag, welke van 7 tot 9 Juli te Kassei zou plaats vinden, gaat voorloopig niet door. Een brief van mevr. Von Schleicher. PARIJS, 2 Juli. (V. D.) De „Excelsior" van 1 Juli drukt een facsimile af van een briefkaart die kortgeleden door mevr. Von Schleicher aan een vriendin in Parijs is geschreven en waarin zij uiting gaf aan haar ongerustheid. De inhoud luidt: „Jetzt ist mir immer so schwindlig u. das Herz kann es nicht fassen, dass dieser furcht- bare Verrat vom Hause Hindenburg und Pa pen an meinem Manne begangen wurde, Ihre Elisabeth Schleicher". (Het duizelt mij thans voortdurend en mijn hart kan het niet begrijpen, dat dit vreese- lijke verraad door het Huis Hindenburg - en Papen jegens mijn man gepleegd is. E. S.) Tsjecho^Slowakije. De Kleine Entente als even- wichtsfactor van Europa? De minister van buitenlandsche zaken, Dr. Benesj, heeft Maandag in de beide Kamers van het parlement gesproken over „De nieuwe fase in den strijd om het Europeesche even wicht". De minister noemde den toestand ern stig, zij het niet critiek, Er zal beslist worden over de vraag of de verdere ontwikkeling zal geschieden in rust en vrede of met conflicten, geharrewar en crisis. De binnen- en buitenlandsche positie van Frankrijk is geconsolideerd, de Kleine Entente heeft haar positie in Midden-Europa ver sterkt. Het Balkan-pact is gevolgd onder het devies: De Balkan aan de Balkanvolken. De voorwaarden waaronder de idee van een pact voor Oost-Europa zijn ontstaan, beoogen te verhinderen, dat in Europa is gebeurd ingeval in het Veme Oosten een oorlog zou uitbreken. Wanneer de zekerheid bestaat, dat Europa rustig blijft, zal in liet Oosten waarschijnlijk geen geschil uitbreken. Intusschen werken wij, aldus Benesj, met onze vrienden aan de verzekering van den vrede, aan de eigen beveiliging met eigen krachten, aan onze eigen verdediging. De Tsjecho Slowaaksche regeerhig zal waar schijnlijk gedwongen zijn den militairen diensttijd te verlengen, om in alle opzichten voorbereid te zijn. Benesj wees er met nadruk op, dat de Kleine Entente een factor voor het evenwicht in Europa is. Zij is tegen iedere re gionale revisie," tegen de 'Anschluss en het Prof. A. Thibaudet over den strijd om de macht tusschen jeugd en ouderdom. Een voortdurende wisselwerking leert ons de geschiedenis. Voor den oorlog kon men Europa verdeelen in Koninkrijken en democratische landen. Te genwoordig zou men Europa verdeelen (al thans voor het belangrijkste deel) in regee- ringsvormen der vooruitstrevenden en die der Ouden. Ik gebruik hier het'woord „Ouden" niet alleen omdat het beleefder is maar ook om dat het beter past. Het heeft deel uitgemaakt van de officieele taal ten tijde van het Jaar m (het derde jaar der Fransche revolutie) waarin de Raad der Ouden is gesticht. Het artikel van de Fransche grondwet van 1875 stelt de leeftijdsgrens, waarop men lid kan worden van de Haute Assemblée, op 40 jaar en schrijft aan de rol van evenwichtbewaar- der een bezonken geest toe. De gerontocrati- sche geest, de geest van de ouderen, die be zit had genomen van het parlementaire leven der Grieken, wordt door het geheele parle ment verzekerd, aangezien de meer dan veer tigjarigen die de eenstemmigheid vormen in den Senaat, de meerderheid in de Kamer uit maken. D& geest van het Fransche parle ment, het aanzien van de halve enkel, de tradities van de zalen en de gangen passen niet erg bij jongelieden waarvan men gaarne ziet dat zij langer blijven dan hun proeftijd alleen. Later worden zij overtuigd van deze uitstekende methodes, te oordeelen althans naar de manier waarop zij haar later toe passen op de jongeren die hen opvolgen. Er zou een studie te maken zijn over dat gene wat menschen van middelbaren leeftijd, in verschillende tijdperken, en onder verschil lende omstandigheden hebben gedaan, men- sehe/t die men tegenwoordig de „geschiedenis makers" zou kunnen noemen. Aan de herin neringen en merkteekenen te oordeelen lijkt het me dat men ongeveer tot de volgende con clusies zou komen: De oude regeeringsvorm, en over het alge meen die van de erfelijke aristocratie, zijn bij de jeugd het geliefdst. De woorden van Pas cal over de adel: „Dat zijn vijftien, zonder moeite verdiende, jaren" verklaart op bewon derenswaardige wijze een sociale omstandig heid waarin zij, die door hun afkomst de bes ten zijn, en die het menigmaal in werkelijk heid ook zijn, los zijn van formaliteiten en van ouderwetsbhe achterlijkheid. Maar wat hier nog opmerkelijker is, is de geest waar Pascal over schrijft: „Dit voordeel tegenover anderen schijnt hun normaal en logisch. Het zou hun belachelijk voorkomen er over van gedachten te wisselen, of er ook aanspraak op te maken uit naam der gelijk heid en rechtvaardigheid, die volgens hen in het geheel niet in dienst staan van maat schappelijk lageren". Wanneer Figaro honderdvijftig jaar later beweert: „U hebt u de moeite gegeven" gebo- ,ren te worden", breekt een revolutie uit en een nieuw tijdperk van het sociale leven wordt ingeluid. De nadruk wordt niet alleen op de moeite gelegd waarvan men gelukki gerwijs vrijgesteld is door het sociale stelsel (zooals de arbeider het door de machine werd), maar op de persoonlijke moeite, ik zou bijna zeggen, de moeite die de spieren in wer king brengt, die men bij de reeks, moeiten heeft genomen die men gedurende generaties heeft doorgemaakt, moeiten die bovendien door de zoo verkregen ervaring recht schep- nen. verdiensten vergaderen en rechtvaardig heid uitlokken. Men mag niet zeggen dat de jeugd maar herstel der Habsburgers, in welken vorm ook. Tenslotte constateerde Dr. Benesj, dat het voor de succesrijke leiding der buitenlandsche politiek van Tsjecho-Slowakije slechts nood zakelijk is, dat de binnenlandsche politiek nog lang zal worden voortgezet volgens de tot nu toe ^bestaande samenwerking der politieke partijen en van alle nationaliteiten. Frankrijk, Ook minister Piétri naar Engeland. Uit zeer goed ingelichte bron verluidt, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Barthou, op zijn reis naar Londen zal worden vergezeld door den minister van ma rine, Piétri, die naar Londen gaat om deel te nemen aan de voorbereidende besprekingen voor de vlootconfereniie van Londen. Na zijn terugkeer zal hij zich eerst naar Cherbourg begeven voor een bezichtiging der Fransche zeestrijdkrachten en vervolgens naar de NoordAfrikaansche oorlogshaven Bizerta. ONZE DA GEL IJKS CHE KINDER VER TELLING. Na een heerlijk dagje van ergens zitten, inkoopen doen en fijn smullen, kwam het afscheid. „Denk er aan, dat ik je verwacht," zei de baron, op-de Kerstvacantie doelend, maar dat had hij niet behoeven te zeggen. „Wis en zeker, wacht ik zal de deur even toe maken," zei Sietske en hij wuifde net zoo lang met zijn lange armen, tot hij er moe van was geworden. „Jullie gaan toch zeker een paar dagen mee naar huis," zei Ben, die immers in Amsterdam woonde en dat was me ook een vraag, zeg! „Natuurlijk en wat graag," zeiden Sietske en Sjef. Ze peddelden langs de verschil lende grachten en kwamen op' het Singel. „Hier woon ik," zei Ben en meteen werd de deur opengedaan en stond de familie voor hen. Want in de verte had moeder de druktemakers al zien aankomen. Wat was ze blij matig deel gehad zou hebben in den ouden regeeringsvorm. Toch heeft de halve eeuw die aanving met de revolutie van 1789 haar nog grooter deel daarin laten nemen. Met de wet gevende macht, waarvan de leden over het al gemeen zeer jong waren treedt men een pe riode binnen van een regeering der jongeren, die een halve eeuw duurt. Zij wordt vertegenwoordigd en is aanvan kelijk onderworpen aan den militairen stand. De oorlogen van de Fransche revolutie zijn de oorlogen van de generaals varï vijf en twintig jaar. Die van het Keizerrijk zijn de oorlogen van de maarschalken van veertig jaar. In 1800 wordt Frankrijk geregeerd door een eersten consul van dertig jaar. „De ambten voor de talenten" werd eerst „de ambten voor de jeugd". Evenals de fas cistische revolutie en de revolutie in Duitsch land waren ook de Fransche revolutie en het daaruit voortvloeiende keizerrijk, acties en overwinningen van de jeugd. Dat het onder de Restauration bijna gelijk zou gaan, is min der duidelijk op het eerste gezicht, want de drie Bourbons die achtereenvolgens aan de regeering kwamen, waren oud-emigranten en oud-bannelingen, de administratieve betrek kingen werden in 1800 en zelfs in 1814 voor het grootste deel vervuld door functionarissen van hot keizerrijk en door „teruggekomenen" die een heel leven achter zich hadden. En toch wordt men over het algemeen getroffen zulke jeugdige chefs te zien, in alle ambten, behalve juist in den militairen stand, waar aan door de wet van 1818 voorgoed een einde werd gemaakt door al te snelle promoties tegen te gaan. In de regeering, in de letterkunde, aan de universiteit: het is de gouden tijd voor de jeugd. De geliefde minister van Lodewijk XVHI is de jonge minister Decaze, die nog geen veertig jaar is. De beroemde professo ren van de RestauratïonGuizot, Villemain- Cousin, zijn nog geen dertig jaar. De roman litteratuur neemt als jonge voorganger de plaats in die twintig jaar eerder door het keizerlijk militairisme werd ingenomen. Be halve Lamartine, die in 1820 dertig jaar is, bestaat zij geheel uit jonge beroemdheden, bekend en gevierd voor zij vijf en twintig jaar waren. Letterkunde en geest hebben de jon geren nooit zoo kunnen trekken als toen. Dit neemt schijnbaar tusschen 1840 en 1845 over de geheele linie weer af (met het einde van de strijdende romantiek). De beide as semblees van de Republiek van 1848, de wet gevende macht van het Tweede Keizerrijk en met meer recht nog de Keizerlijke senaat, de nationale vergadering van 1871 bevatten a,lle een overwegend aantal ouderen. De eenige groep van jongeren die nog invloed kan gel den, is die van Gambette en zijn vrienden. Gambette, die zijn jeugd niet heeft overleefd en juist omdat hij zijn jeugd niet heeft over leefd, onder de derde Republiek met een jeug dig élan is begonnen, dat hem heeft bezield tot 1885. Tenslotte is de overheersehing der oudenhet kenmerk geworden van het Fran sche politieke leven. Er is sinds Gambetta geen voorbeeld van een man in de politiek die een dergelijke groote actie heeft ontwikkeld (zooals men een groote litteraire invloed kan hebben) door zijn jeugd en door zijn aanpassing bij het tempo van de groeiende generaties. Floquet is be kend gebleven door verschillende historische uitspraken, zooals deze over generaal Bou- langer: „Op uw leeftijd, mijnheer, was Na poleon reeds dood!" Om de woorden van Flo quet te gebruiken: hij was gestorven op den leeftijd van alle groote staatslieden onder de derde Republiek, die heen gingen in schitter- licht en op het hoogtepunt van hun kracht, zooals Ferry, Waldeck-Rousseau en Clemen- ceau. Sedert den oorlog heeft Frankrijk geen dic tatuur gehad. Binnen de grenzen der repu blieken waren er vier halve dictaturen: Cle- menceau, de halve oor logs-dictator; Poincaré de halve financiën-dictator; Briand, de halve diplomatieke dictator en tegenwoordig Dou- mergue, de halve dictator wat de algemeene politiek betreft. Deze vier zijn dictaturen van het oudere geslacht, van het verleden en de ervaring, precies zooals de dictatuur van Or leans die op de Assemblée tusschen 1871 en 1875 werd uitgeoefend. Heden ten dage heeft geen enkele beweging der jongeren, noch van rechts noch van links kunnen overwinnen of stand houden.Wanneer het de Action francaise die in de oppositie is, gelukt, dan komt dat voornamelijk doordat zij reeds dertig jaar bestaat en dat haar jeugd weer actief wordt binnen de omlijsting van zestig jarigen. In het binnenste van de radi cale partij, die men „de" gebeurtenis van het jaar zou kunnen noemen, constateert men de ontwaking, en daarna de verzwakking der jongeren, die hun talenten hebben verbruikt, maar waarvan men niet kan zeggen dat zij op een enkel punt iets hebben bereikt. In het naburige kamp, gaat de „neo"-beweging een anderen koers uit: „neo" beteekeiit hier par- lemetnair gesproken beelemaal niet een on besuisde regeering van de jongeren. Tegenwoordig blijven Engeland en Frank rijk over als twee groote landen die bestuurd worden door de ouderen, door de oude tradi ties en door regelmaat. Dit feit beperkt zich in Frankrijk niet tot de politiek. Met den terugkeer van hen die niet sneu velden in den oorlog heeft een groote bewe ging plaats gehad van jonge letterkundigen, waar echter evenmin wat van terecht is ge komen als van de prachtige toekomst die de kamer toen scheen te hebben. Zelfs de leef tijd van de studeerenden aan de academies is nog nooit zoo hoog geweest als tegenwoor dig. Maar laten wij niet vergeten dat de besten van de generatie, die gedurende twintig jaar de jeugd heeft vertegenwoordigd in den oor log zijn gesneuveld. De besten van de „veer tigjarigen van 1934" zijn vermoord tusschen 1914 en 1919. De tegenwoordige regeering is niet alleen de positieve aanwezigheid der ouderen, zij is ook de wreede afwezigheid van de jongere garde! Dat is een punt dat niet overdreven mag worden, om twee redenen. Ten eerste omdat de Duitsche jeugd ook is vermoord en ten tweede omdat het tegenwoordige Duitschland immers wel door jongeren wordt bestuurd. Vervolgens vergete men niet dat elke plot selinge omwenteling in Frankrijk zoowel als elders, de jeugd aan de regeering kan bren gen. Men kan nooit zeggen wat de toekomst zal worden, evenmin als men het van het ge nie kan zegen. (Nadruk verboden)".

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2