De lustrum-feesten te Groningen. Welkom thuis! De race om den grooten prijs van Duitschland. Een kijkje op het moeilijk traject van Hohenstein Ernstthal Prof dr. E. Gorter, die benoemd zal worden tot hoogleeraar in de kindergeneeskunde aan de universiteit te Groningen Aan den vooravond van den Tour de France. Het Fransche equippe Vietto en Bidot bi] het uitdealen van autogrammen De gemeente-secretaris van Hilversum, de heer J. Kardux, die besloten heeft binnen» kort afscheid te nemen De golfspeler Henry Cotton in actie, tijdens de kampioenswedstrijden waHot op de golflinks te Sandwinch (Kent) zijn gehouden en waarbij hij de overwin^ ning wist te behalen Het tragisch einde van den beroemden tooneelspeeler Max Pallenberg. Het stoffelijk overschot van den, bij eea vliegtuigongeluk om het leven gekomen, acteur is in het crematorium te Weenen bijgezet Zijn echtgenoote, Fritzl Massary, verlaat het crematorium vergezeld door haar schoonzoon en dochter Het 64ste lustrum van de Groningsche Universiteit is Maandag ingezet met de ontvangst dör reünisten, die aan het station werden verwelkomd door een eerewacht te paard Hoogstaand werk. De Londensche brandweer heeft in het Victoria Park een groote demonstratie gegeven. - De spuitgasten aan het werk op een hoogte van 80 voet FEUILLETON De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WELL AMEBERG. (Nadruk verboden). 1) EERSTE DEEL. 7 J.W1SU. Gerinkel van scherven wordt gevolgd door een kreet. Dan daalt een stroom van scheldwoorden neer op het hoofd van den armen Achrnet Hadi, die de vrouw tegenover hem, Nora Tilden, radeloos aanstaart. Hij begrijpt niet, dat een blanke Miss zóó haar zelfbeheersching kan verliezen en al evenmin is het hem duide lijk wat hij nu eigenlijk verkeerd heeft ge daan. „Maak dat je wegkomt lummel, slaapkop!' snauwt zij hem toe. Dat begrijpt hij en haastig sjokt hij de I kamer uit. Wat er gebeurd was? Niets anders dan een ongelukkig misverstand, waarvan de jeugdige Arabier het slachtoffer was geworden. Nora Tilden had om pen en inkt gebeld en Achrnet Hadi, die, tengevolge van zijn ge ringe ervaring als portier, huisknecht en oberkelner van het Karmel-Hotel, zich nog niet aan het tempo vair min of meer over spannen dames uit het beschaafde Europa, vermocht aan te passen, had haar opdracht verkeerd verstaan. In plaats van pen en inkt had hij haar een glas sinaasappel-limonade met ijs gebracht. Dat was alles. Nora Tilden echter had dit misverstand zoo onvergeeflijk gevonden, dat zij in een plotselingen aanval van woede den jongen het glas voor de voeten had gegooid. Zóó was de eene zijde van Nora Tilden. Haar ware zijde. De andere zijde had zij zooeven dr. Kaiser lien getoond. Toen had zij zich voorgedaan als het smachtende, naar liefde en aanhan kelijkheid hunkerende meisje, dat slechts leeft voor den man har er keuze. Het was niet gemakkelijk geweest die rol te spelen en zij had er nog maar gedeeltelijk succes mee ge oogst, want dr. Kaiserlien had er tenslotte slechts noodgedwongen in toegestemd nog vier weken in het land te zullen blijven. Lan ger in geen geval! Wie dr. Kaiserlien was? Van beroep een Duitsche geleerde, van karakter een man uit duizenden. Dr. Kaiserlien had chemie en wis- en na tuurkunde gestudeerd en daarna was hem door het Sulfide Syndicaat opgedragen de ontginningsmogelijkheden van de Doode Zee te onderzoeken. Want de geschikste exploitatie der schatten van de Doode Zee was een kwestie, die fbowel de chemie als de natuur kunde aanging; het was niet voldoende op de goedkoopst mogelijke wijze fosfor, zwavel en kali te winnen, het kwam er eveneens op aan het transport van Jericho naar Jeruzalem, waarbij over een afstand van slechts enkele kilometers een hoogteverschil van acht- tot negenhonderd meter moest worden overwon nen, zoo rationeel mogelijk te bewerkstelli gen. Want rendabel zou de exploitatie eerst dan zijn, wanneer men er in zou slagen even goedkoop te produceeren als te transportee ren. En daarom had het Duitsche Sulfide Syn dicaat zich tot dr. Kaiserlie gewend met de opdracht ter plaatse eens te gaan onderzoeken op welke wijze het gewenschte resultaat zou kunnen worden bereikt. Hij had zich moeten verplichten binnen twee en een half jaar een uitgewerkt schema te leveren. Zijn werk zou voorloopig strikt geheim worden gehouden. Maar Kaiserlien was een vlotte werker. Na twintig maanden had hij zijn studies be ëindigd en daar hij er niet van hield zich te laten betalen voor werk, dat hij niet verricht had, schreef hij kort en bondig aan het syndi caat, dat hij het onnoodig oordeelde nog langer in Palestina te blijven, omdat de rest van zijn onderzoek goedkooper in Duitsch land kon worden afgewerkt. Of de heeren van het Sulfide syndicaat eenigszins verrast waren door dezen gedrags lijn, óf dat men achter zijn rug eens mede lijdend glimlachte over de weinig zakelijke openhartigheid van den geleerde, is nooit be kend geworden, want als resultaat van zijn schrijven ontving hij slechts een kort briefje waarin hem verzocht werd, overeenkomstig zijn voorstel naar Duitschland terug te keeren. En nu zijn verhouding tot Nor.a Tilden. Hij had eenige weken geleden in het Karmel Hotel kennis met haar gemaakt. Op een Zaterdag was hij moe en afgemat van Jericho gekomen. Als hij de gloeiende hitte van het Jordaan-dal maar even kon ontvluch ten, placht hij in Haifa zijn vrije dagen door te brengen. En toen had hij haar in de hall van het hotel ontmoet. Zij was knap, zij het dan niet direct fascineer end, maar alleen het feit, dat hij na langen tijd weer eens Duit sche klanken in een onvervalscht idioom hoorde, dat er eindelijk weer eens iemand was die hem wat van zijn vaderland kon vertel len, alleen dat en niets anders was oorzaak geweest, dat hij zich onmiddellijk tot haar aangetrokken gevoelde. Ook zij bleek zijn gezelschap bijzonder op prijs te stellen, doch er scheen vooralsnog niet de minste reden voor hem om daar trotsch op te zijn. Zij zaten hier immers als het ware opgesloten, zoodat zij vrijwel op elkaar waren aangewezen. Al spoedig echter begon het er naar uit te zien, dat deze vluchtige flirtation niet als zoovele anderen zou eindigen, want toen hij haar meedeelde, dat hij voornemens was bin nenkort weer naar Duitschland terug te keeren ontpopte' zij zich plotseling' als de innig lief hebbende vrouw, die onmogelijk alleen in dit land zou kunnen achterblijven. Zij smeekte hem zijn betrekking nog niet op te geven. Tevergeefs. Daarna verzocht zij hem dringend dan althans voorloopig nog wat te willen blijven en te overleggen op welke wijze een scheiding tusschen hen beiden voorkomen zou kunnen worden. Tevergeefs. Hij wenschte van zijn hart geen moordkuil te maken. Hij ver langde naar Europa, naar de bosschen in Duitschland, naar zijn geboorteplaats en naar zijn home. En nu had zij vanavond een laatste poging gedaan, alle vrouwelijke middelen aangewend om hem tot andere gedachten te brengen en inderdaad was het haar gehikt hem de toe zegging te ontlokken, dat hij zijn vertrek nog eenige weken zou uitstellen. En nu zat hij op het balkon van zijn kamer, starend in den nacht. Aan den voet van den berg twinkelden de lichten van de stad;- verderop lag blauw-zwart de zeé. Innerlijk was hij woedend op zichzelf, dat hij zich de belofte om nog een paar weken te blijven, had laten afdwingen. „Merkwaardig", dacht hij, „hoe onlogisch de vrouwen toch zijn. Als haar zooveel aan een samenzijn met mij gelegen is, waarom volgt zij mij dan niet naar Europa?" Maar hierover doorpiekerend, kwam hij tot de vraag: „Was het eigenlijk niet juist on logisch van mij? Had ik haar dat niet moe ten voorstellen? Was het niet aan mij geweest van haar te eischen, dat zij mij haar aan hankelijkheid zou bewijzen door mij te vol gen?" Op dat oogenblik echter schrok hij op uit zijn gepeins. Want met de nauwgezetheid van een geleerde registreerde hij een gevoel waar aan slechts één verklaring kon worden gege ven n.l. dat het zóó goed was. Dat het beter was nog eenige weken van zijn repatrieering af te zien dan zijn leven langs Nora Tilden aan zijn zijde te weten. Zijn onderbewustzijn vermoedde de ware Nora Tilden, II. De ware Nora Tilden zat intusschen op? haar kamer en schreef. Haar pen vloog over;] het papier. Zij had, nadat Hadi op zoo on=' dubbelzinnige wijze van zijn ongeschiktheid had blijk gegeven, zelf voor een en ander ge zorgd. En het bleek niet weinig te, zijn, wat zij op het hart had en wat zij nu aan het papier toevertrouwde. Maar met de lengte van den; brief steeg de barometer van haar stemming en toen zij eindelijk een streep onder haar naam zette, lag er op haar gelaat een trek van volle tevredenheid. Voor de tweede maal op dezen avond belde zij om Achrnet. Ditmaal echter sprak zij zoo langzaam, dat hij haar inderdaad kon vol gen. „Neem dien brief mee", beval zij, „plak er een postzegel op en breng hem dan naar de bus! Vanavond nog!" Zij bleek evenwel geen rekening te hebben gehouden met Achmet's psyche. Van den. eersten dag af, dat hij haar zag, had hij haar niet mogen leiden en hij had haar dan ook nooit een dienst bewezen, wanneer deze niet dringend van hem geëischt werd. De wijze waarop zij hem dezen avond had afgesnauwd vergaf hij haar nooit! Met iets van tegenzin nam hij den brief; aan, draaide hem om en om en dacht daarbij, dat de Europeesche lady, terwille van een zoo onbeteekenend stuk wit papier, hem behan-, delde als een hond. En dat deed in zijn min of meer naïef brein' gevoelens van wraak opkomen. Een primitieve! wraak. „Je moest dien brief verscheuren", glingi het door zijn hoofd. „In snippers scheuren en de snippers door den wind laten ver-| strooien". Maar daar konA Achrnet toch niet toe) besluiten. De Koran verbiedt het zich te ver grijpen aan het eigendom van anderen. En' Achrnet gehoorzaamt den Koran. j •- (Wordt vervolgd*,^

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6