IM de> Haiuuc. H° ÏÏltl it tent date 2uid-£itn(uu^. '-et lijkt mij overbodig een lans te breken voor het kampeeren, ook in Zuid-Limburg. Niet alleen is er een groot aantal kampeerplaatsen, zoo als we die vermeld vinden in het handboekje van de Algemeene Ned. Kampeervereenining, maar ook ziet men op verschillende plaatsen langs den weg bordjes met „kampeerterrein te huur". Ik zag dit nog niet dit jaar, waar schijnlijk wegens het vroege seizoen, maar tegen JuliAugustus zal ook deze vorm van reclame in Limburg wel niet ontbreken. Want de Limburgsche boer kan, evenals de Holland- sche, op het oogenblik de 10 a 25 ct. per per soon per nacht, wat in den regel betaald wordt door kampeerders uitstekend gebruiken. En met den last die de kampeerders onwillekeu rig veroorzaken, mag deze kleine vergoeding zeker wel gegeven worden. Veld met Margrieten Voor hen, die geen lid zijn van kampeer- vereenigingen, zal ik een kampeerplaats noe men, waarvan eigenaar is: Bisschopse, Haas dal bij Wijlree. Dit is een uitstekende beschutte plek met mooi uitzicht, water en levensmiddelen bij, een half uur loopen van twee stations (Schin op Geul en Wijlree). gelegen aan een fiets pad en bondswandelweg en gelegen in het hartje van Zuid-Limburg, zoodat van de kampeerplaats af te voet of met de fiets naar alle kanten tochten gemaakt kunnen worden. Want in het algemeen moet ik afra- de met een zwaar bepakte fiets het berg land door te fietsen. Is dit een licht gewicht bepakking, die de 20 a 30 K.G. niet te boven gaat, dan is dit voor ervaren fietsers nog te doen. niaar de meeste „Hollanders' (waaron der men in Zuid-Limburg alle Nederlanders behalve Limburgers verstaat), zijn niet ge traind op het rijden over hoog en laag en doen het beste, hun eerste oefeningen hier met onbepakte rijwielen te beginnen. Onze uitrusting voor twee personen be stond uit een één-stoks tent, enkel-daks, af loopend model, z.g. zwerver, met grondzeil, slaapzak (om met stroo te kunnen vullen) donzen deken, twee rugzakken, vier tent- tasschen, die twee aan twee opzij van het achterwiel hingen, verder primus, kookgerei, veldflesch, foto-toestel met toebehooren en een luifelzeiltje om voor de tent een droog of beschaduwd plekje te kunnen hebben. Met deze bagage hebben we gekampeerd op drie plaatsen in Zuid-Limburg, als ik Re- mersdael in België, even over de grens bij Epen, bij Zuid-Limburg mag rekenen. Men spreekt hier nog juist Limburgseh (Hol- landsch mag ik het niet noemen) en geolo gisch behoort het tot dezelfde formatie als Zuid-Limburg. Pas 20 K.M. zuidelijker kan men spreken van de Ardennen. We zien ze liggen van het grensgebied uit, het plateau van de Hautes Tagnes, de hooge venen; een merkwaardig gebied, meer dan 600 M. hoog en bedekt met een moeras. Maar Zuid-Limburg is reeds zóó de moeite waard, dat ik ieder Hollander sterk aan kan raden met land en volk kennis te maken. Ook met het volk, de gemoedelijke en gulle Zuid- Limburgers. Ja, altijd zijn ze niet gemoede lijk. Want velen zijn op dat kampeeren min der gesteld. De levensgewoonten van de kampeerders zijn natuurlijk andere dan die van de Limburgers. Niet altijd ziet men het onvermijdelijke daarvan in en niet altijd wordt de vrijere levenshouding, het gemengd kampeeren en zwemmen, zooals dit in Hol land algemeen gewoonte is geworden, in Lim burg op een welwillende wijze beoordeeld; menig getrouwd paar, dat om kampeergele genheid vraagt, zal de vraag te hooren krij gen of het wel getrouwd is. In de gemeenten WijLrée en Gulpen worden velen met hun pa pieren bij den burgemeester ontboden; trouw boekje of paspoorten dus meenemen! Aan den anderen kant doen de kampeer ders verstandig, zonder overdrijving met de wenschen van de bevolking rekening te hou den, ook om de verhuurders van terreinen voor moeilijkheden met gemeentebesturen te bewaren. Wie in Maastricht aankomt en toch geen vast kamp betrekt, doet goed eerst een dag te besteden aan deze omgeving en het aan grenzende Belgische gebied. Voor de fiets heeft men in België een „passavant" noodig, een bewijs van lidmaat schap van één of anderen wielerbond, dat men in een café tegenover het station voor 45 cent kan krijgen. Wij betrokken een prachtige kampeerplaats boven op het fort St. Pieter. Een vrouw wees ons den weg naar boven: een ouderwetsche zware deur door, een gang in, eerst pikdon ker, dan wat licht, rechts een trap op, en opeens staan we in een bloemenwei van Knou- lia's, Wammesknoop, Margrieten, -Knikkende Silenen, tusschen bloeiende Vlieren en in de diepte ligt „Maastrioh" (met den nadruk op „Maas"), zooals de Zuid-Limburgers hun ge liefde stad noemen, hun hoofdstad. Want ze voelen zich een volkje apart, zijn wel Neder landers, maar zeker geen Hollanders. En als de mijnen hier niet gekomen waren, met een grootere welvaart, die zelfs in de crisis nog merkbaar is, in vergelijking met andere deelen van ons land, dan zou een streven tot losser band met ons land zeker merkbaar zijn. Maastricht is een mooie stad met haar beide Maasbruggen, haar oude gebouwen, haar markt, parken en wallen. Natuurschoon vin den we het Zuiden in, op en om den St. Pie tersberg, al is het sterk geschonden door de mergel-exploitatie op Nederlandsch en het graven van het Albert-kanaal op Belgisch gebied. Maar men kan er nog ronddwalen over hoog en laag, den praehtigsten plantengroei waarnemen, varens orchideeën, primula's, aronskelken, anemonen, zonneroosjes. eng- bloem; de laatste twee soorten die thuis hoo ren op de warme hoekhellingen van Midden- Europa, maar door het Maasd.al tot den Sint Pietersberg gekomen zijn en verder niet. Het zonneroosje groeit nog bij honderden op Nederlandsch gebied en bij duizenden bij Cannes, even over het kanaal, waar ook de Maanvaren groeit en de vos schuw wegsluipt als hij onze stappen hoort. Maar zijn rood bruine vacht steekt scherp af tegen den wit ten krijtbodem en „reijnaard" is gesignaleerd, Vroeger waren er meer, maar er is een jacht opziener gekomen, die het geluid van een ko nijn na wist te bootsen en daardoor vossen binnen schotafstand kon lokken. Cannes was echt „België op z'n Zondags". De estaminets zaten vol met heele families, de straten lagen vol geklemde papiertjes en geen gendarme was te zien, zoodat we her haaldelijk de grens passeerden zonder con trole. Onze tweede kampeerplaats lag bij Wijlbree, niet ver van het plaatsje Gulpen. We maak ten van daar uit een voettocht in de rich ting van Valkenburg. In het Haasdal bleek dat de massa's orchideeën in hoofdzaak Sol daatjes, er nog wel waren, maar de droogte had veel kwaad gedaan en de koeien van een naburig weiland waren er op geweest en had den honderden bloemstengels opgevreten. De open velden, de hooi weiden stonden vol met bloemen. Espanette, een roode vlinderbloem en gewone wilde Margrieten. Het Haasdal is niet lang, maar stijgt snel, zoodat we spoedig op 't hoogterras zaten. Zuid-Limburg is te beschouwen als een golvend plateau, waarin de rivieren diepe dalen geslepen hebben. Op die stijle randen vinden we kalkplanten, Orchideeën, Marjolein en vele andere meer. Maar komen we van de kalk in de kalkarme bovenlaag, dan verandert de plantengroei op slag, er komt Brem, soms heide, valsche Salie en Adelaarsvaren. Van het Haasdal uit kwamen we in een klein dal, waar sommige velden wit waren van de Margrieten. Wie denkt naar Zwitsehland te moeten gaan om bergweiden vol bloemen te zien. vergist zich. Er waren prachtige wolkenluchten, zoodat ik met geelfilter deze weelde van kleuren en leven trachtte vast te leggen op de gevoelige plaat. Want bijen en zweefvliegen haalden hun kostje op in driftige rukken vlogen ze van bloem tot bloem. Want 't was wel warm en zonnig, maar groote wolken stapelden zich op en straks zou het kil en regenachtig zijn, zoodat er- geprofiteerd moest worden van de laatste, zonnige uren. Het Gerendal was veel minder mooi, dan andere jaren. Wel waren er veel planten van diverse soorten orchideeën, maar het droge voorjaar had gemaakt dat er vrijwel geen bloeide. Ik vond een witte, sterk ruikende roos, wel iets gelijkende op een duinroos, maar toch met groote verschillen, waarvan ik den naam niet kon vinden in de kleine Duitsche flora die ik meegenomen had. Een takje werd meege nomen om te drogen voor latere determinatie, vol verwachting klopt mijn hart. Op den Steckumer berg wachtte mij een te leurstelling. Waar vroeger zeldzame orchideeën stonden, prachtige hybriden van Bruine en Soldaatjes-Orchis, was nu het terrein gespit en met sparren-op-rijtjes beplant, Het terrein be hoort aan een industrieel uit Maastricht. Wan neer zullen grondeigenaars bij vereenigingen als de Natuurhistorische of de Botanische aan vragen of er soms iets bedorven wordt, bij ont ginning of verandering in een terrein? Na Gulpen trokken we den grens over. Op het kasteel bij Gulpen spraken we den jager, die vertelde dat zijn vader een jongen vos had. In een groote kist zal een mooi jong dier, met slimme oogjes, venijnig bijtend naar een hoed, die hem voorgehouden werd. Daarna ging het op den provincialen weg aan, een prachtige asphaltweg met fietspad; we waren aan de grens voor we het wisten. Hadden we niet afgestapt om te vragen naar Teuven, men had ons nauwelijks opgemerkt; nu moesten we verzekeren, dat we niets aan te geven hadden. De wegen in België zijn niet slechter, dan die in Nederlandsch Limburg. Wel ligt er soms, en dit geldt voor beide landen, vuursteen op, die zeer scherp kan zijn. Wie dan met een be pakte fiets in groote snelheid een helling af- suist en over scherpe vuursteen rijdt, heeft kans, dat deze als glas in den buitenband snijdt. We kwamen spoedig in Teuven en vulden onze voorraden, boter, suiker en brood aan, alles voor verrassend lage prijzen. Suiker is bij ons twee-en-een-half maal zoo duur! We vonden spoedig onze kampplaats, een plekje dat ik verleden jaar reeds ontdekt had, een inzinking aan de Gulp, een snelstroomend riviertje dat daar één meter breed is. Het plekje is beschut tusschen hoogten en hagen, onder populieren en vol gevlekte Orchissen. De kampeervergunning werd als vanzelfspre kend gegeven, stroo, melk, eieren en drink water waren ter beschikking en de eenige last, dien we hadden, was een kudde koeien die nieuwsgierig snoven tot vlak bij de tentlijnen. Ze lieten zich echter gemakkelijk verjagen en holden met den staart in de lucht de beek over. 1 Toen we eens afwezig waren, spanden we een touw op stokken, wat ze omverwierpen. Daar bleef het gelukkig bij. Onze eerste tocht had plaats door het dal van de Gulp in Noord-Westelijke richting. Daar bij Teuven moest een zeldzame orchidee goeien, de Poppen-archis, een plant, die haar hoofdverspreiding heeft in de Zwitsersche Jura en in Noord-Afrika. Ik vond haar even buiten Algiers en in de Djurjura-Atlas bij honderden. Daarna vond ik haar op den Bel gischen St. Pietersberg, waar nu het Alibert- kanaal is, en bij Heerlen, waar zij spoedig on- dergeploegd werd. Teuven was nu de eenige plek, waar ik leze merkwaardige plant kon vinden. Ik wandelde van onze kampeerplaats langs en door den boschrand, steeds oplettend naar kalkplanten, want de Poppen-orchis is een kalkplant bij uitnemendheid. Bij Remersdael is de bodem kalkarm; slechts op enkele plekken komt de kalkrijke onderlaag te voorschijn. De Adelaars varens groeien vlak bij onze tent. Bij het groote viaduct is de oorspronkelijke flora verstoord door de grondverplaatsingen, we vinden kalkplanten als klein Hoefblad maar ook een kalkschuwe, blauwe Lupinen welke laatste groote plekken blauw kleuren. Voorbij den spoorweg is alles weer kalkarm, tot het veelbloemig Salomonzegel op een kleine verhooging van het kalkgehalte wijst; later bosch-anemonen. Aronskelken en op eens zien we groote plakaten van een donkergroene plant, het overblijvend Bingelkruid, een uit gesproken kalkplant. 't Is ook opmerkelijk hoe deze op de donkerste plaatsen nog goed groeit. We vinden Lieve Vrouwe bedstroo, dan komen er weer kalkschuwe planten, als Valsche Salie. Maar het duurt niet lang of we vinden weer kalkplanten, groote bladeren van de Bruine Orchis, massa's Kever-Orchis. Ik houd den zonkant van het bosoh, mijn vrouw loopt twintig meter verder door het bosch. Opeens zie ik een groepje Paffen- Orchissen op een zonnig plekje, kleine exem plaren. totaal elf stuks. De plant is van de verte uit niet zoo mooi, als andere orchideeën maar van dicht bij is het prachtig, geelgroen met paarse teekening en de lip als een han gend mannetje. We gingen verder, zoekend naar meer exemplaren. In de struiken stond een witte welriekende Nacht-orchis, die ook bij Aalsmeer in het rietland groeit, nu waren er ook bloeiende exemplaren van de Bruine Orchis. Op eens. op een lichtere plek van hoogstens twintig M2., honderd prachtige bloeiende planten van de Bruine Orchis, sommige bijna een Meter hoog, allemaal va- rieerend van tint, van wit met bruin tot rose met bruinpaars. En tusschen de bloeiende planten honderden met bloeiende en vele kiemplanten. Hier waren de omstandigheden gunstig geweest voor de orchideeën, zoodat ze zich zoo overvloedig uitzaaien konden, want er stond ook nog Vliegen-Orchis, een orchidee met bloemen ais vliegjes en massa's Kever orchis, die elders in ons land ook niet zeld zaam is. De dag was goed, de Poppen-Orchis gevon den. de Bruine in een aantal als nooit te vo ren in een landschap, lezers, ik herhaal het, daar behoeft u niet voor naar de Alpen te gaan; in een halven dag kunt u er komen, iedere beurs kan het betalen want kampeerend in België zijn de kosten zoo laag, als in ons land niet mogelijk is, misschien slechts de helft. In een volgend artikel zal ik het Geuldal beschrijven, de streek tusschen Epen en Ca lamine. C. SIPKES Het Overlijden van Prins Hendrik. Drukke teekening op de rouwregisters De vlaggen halfstok. Na het bekend worden van het overlijden van den Prins woeien spoedig van alle open bare gebouwen en vele particuliere woningen te dezer stede de vlaggen halfstok. De klokken van de Groote Kerk en van de Noorder- en Oosterkerk hebben tot 6 uur ge luid Wat niet doorging. De biosccopen bleven gesloten; deze zijn heden en volgende dagen weer voor het pu bliek geopend. Op den dag van de begrafenis van den Prins zullen zij weer sluiten. Het orgelconcert in de Groote Kerk is niet doorgegaan De Prins en Haarlem. De Prins heeft verschillende malen in Haar lem vertoefd. Zooals berend was Prins Hen- r»dk Protector van de Holl. Mij ;er Weten schappen alhier. De jaarvergaderingen dezer Maatschappij vereerde hij bijna altijd met zijn tegenwoordigheid. Voorts was de Prins ook Beschermheer dei- Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". De teraardebestelling. Men deelt ons van officieele zijde mede: Overeenkomstig den herhaaldelijk door Z. K. H. geuiten wensch zal bij de teraardebe stelling worden afgeweken van 't gebruik van zwart en zullen de lijkwagens en de paarden met wit overkleed zijn. Het was eveneens de wensch van den over ledene. dat aan de gevoelens over het ver scheiden van Z. K. H. geen uiting zou worden gegeven door uiterlijke teekenen van rouw. Koninklijke boodschap aan de Staten-Generaal. De Koningin heeft de volgende boodschap aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene raal doen toekomen: Het heeft God behaagd onzen beminden Ge maal plotseling tot zich te roepen. Met diepe droefheid geven Wij U daarvan kennis. Wij zijn overtuigd, dat geheel Ons volk deelneemt in de smart, die Ons en Onze Dochter ver vult en hiermede bevelen Wij U in Godes hei lige bescherming. 's Gravenhage, den 3en Juli 1934. Tent op de St. Pietersberg. w.g. WILHELMINA Orgelbespeling en H. O. V.-concert gaan niet door. De orgelbespeling van Donderdag in de Groote Kerk en het concert dat de H O. V. Donder dagavond zou geven gaan niet door. GEEN MUZIEK IN CAFé'S EN OP STRAAT TOEGELATEN. Officieel wordt medegedeeld, dat als teeken van rouw, heden, Woensdag, Donderdag en op den dag van de begrafenis van Prins Hendrik geen vermakelijkheden; als muziek in cafés, straatmuziek, straatzang enz. zullen worden toegelaten. Klokken luiden niet in Den Haag. Wat het luiden der klokken betreft, worden de gemeenten vrijgelaten. Het is evenwel de wensch van de Koningin, dat in Den Haag de klokken niet worden ge luid. Rouwbeklag. De Koningin heeft telegrammen van rouw beklag ontvangen van den rijkspresident Von Hindenburg, den Paus, den Koning van Bel gië, den Graaf van Vlaanderen, de presiden ten van Zwitserland, Frankrijk en Oostenrijk, den Koning van Siam, den Koning van Zwe den, den Koning en de Koningin van Enge land, den Prins van Wales en van den burge meester van Brussel. Vanwege de departementen van algemeen bestuur is officieel van het overlijden van den Prins kennis gegeven aan de onder de departementen ressorteerende autoriteiten en diensten. In deze kennisgeving wordt met die pen weemoed gewag gemaakt van den treu- rigen plicht kennis te geven van het overlijden van den Prins. Tevens wordt er de overtui ging in uitgesproken, dat de zware slag, welke het Koninklijk Huis en het Nederlandsche volk binnen zoo korten tijd andermaal getroffen heeft, met groote deelneming zal worden ver nomen. Den geheelen ochtend was het in de omge ving van het paleis aan het Noordeinde zeer druk. Ter rechterzijde van de vestibule waren eenige vertrekken ingericht, waar rouwregis ters voor de Koningin en de Prinses ter tee kening lagen. Hiervan werd druk gebruik ge maakt. Onder de talloozen, die ook hun hand- teekening in deze registers plaatsten, waren verschillende ministers, oud-ministers, leden van def Staten-Generaal, Staatsraden, leden van de rechterlijke macht en hoofdambtena ren van verschillende departementen, leden van het corps diplomatique, leden van de hof houding van wijlen de Koningin-Moeder en voorts tal van deputaties van vereenigingen en corporaties. Het dagelijksch bestuur van het Nederland sche Roode Kruis kwam ook in den loop van den ochtend hun deelneming betuigen met het verlies van zijn voorzitter. Deze deputatie werd in de sterfkamer waar het stoffelijk overschot van den Prins staat opgebaard en welke zich op de eerste étage van den linker vleugel van het paleis bevindt, toegelaten. Ook het bestuur van de Johanniterorde kwam aan het paleis en werd eveneens tot de sterfkamer toegelaten. Voorts werden tallooze brieven telegrammen en kaartjes afgegeven, alsmede een aantal bloemstukken. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de commissarissen der Koningin in de onderscheiden provinciën telegrafisch ver zocht het overlijden van den Prins der Ne derlanden in alle gemeenten hunner provin cie te doen afkondigen. Voorts noodigt de mi nister uit te willen bevorderen, dat alle too- neelvoorstellingen en openbare vermakelijk heden worden gesloten heden, morgen en op den begrafenisdag. Door den minister van Defensie is onder dagteekening van gisteren in verband met he; overlijden van den Prins een dagorder uitge vaardigd, welke door de commandanten van regimenten en corpsen, hoofden van diensten en inrichtingen en overeenkomstige autoritei ten ter kennis gebracht zal worden van het vereenigde onder de bevelen van ieder hunner staande personeel. De rector-magnificy* der universiteit van Amsterdam deelt mede, dat op den dag der bij zetting de universiteit ten teeken van rouw zal zijn gesloten. Het hoofdbestuur van het Diets Studentenverbond zond brieven van rouwbe klag aan Koningin en Prinses. Vanmiddag te 2 uur zal de Amsterdamsclie gemeenteraad bijeen komen in een zitting ter herdenking van het overlijden van Prins Hen drik. In den loop van den ochtend kwamen nog de senaten dervershcillende universiteiten hun handteekeningen in de rouwregisters plaat sen, alsmede verschillende gemeentelijke en militaire autoriteiten. Ook het kabinet der Ko ningin, te weten, de directeur jhr. Van Tets, de secretaris jhr. Stoop en de referendaris Ba ron Snouckaart van Schauburg, kwamen ten Paleize en werden, na hun hand teekening te hebben geplaatst, tot de sterfkamer toegelaten. Omstreeks 1'2 uur kwam minister Colijn ten Paleize. Eenige minuten later arriveerde de koningin met Prinses Juliana. De Koningin ont ving minister Colijn, die na ongeveer een kwar tier het Paleis weer verliet, De Prinses gaf een tak roode rozen, welke zij bij het stoffelijk overschot van haar vader neerlegde. De Ko ningin en de Prinses bleven tot ruim half één in het Paleis, waarna zij naar het Huis ten Bosch vertrokken. Ook de Groothertogin van Oldenburg, zus ter van wijlen Prins Hendrik, heeft laten we ten, dat zij naar Den Haag zal komen. Waar schijnlijk zal de Groothertogin hedenavond om 11 uur aankomen. Het personeel van de hofhouding zal heden middag in de gelegenheid worden gesteld een laatsten groet te brengen bij het stoffelijk overschot van Z. K. R. den Prins In de hedenmorgen gehouden spoedverga dering van het dagelijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis werd het overlij den van Z. K. H., den voorzitter, herdacht door den eersten onder-voorzitter luitenant- generaal buiten dienst, jhr. J. H. Röell. De Prins in den Raad van State herdacht. Alvorens de werkzaamheden aan te vangen, heeft de vice-president van den Raad van Sta te, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, hedenmor gen in de openbare vergadering van de afdee- ling voor de geschillen van bestuur, nadat alle aanwezigen zich van hun zitplaatsen hadden verheven, Prins Hendrik herdacht met een rede waarin hij er op wees, dat ruim 33 jaren de Prins in den Raad van State zitting heeft ge had en Z.K.H. geen gelegenheid liet voorbij gaan om op de hem eigen natuurlijke, een voudige wijze blijk te geven van zijn belangstel ling in den raad en het wedervaren van diens leden. Na deze herdenking is de vergadering eenige oogenblikken geschorst. De indruk in Indië. BATAVIA, 4 Juli. (Aneta). Ook Ned.-Indië werd overvallen door het plotselinge bericht van het overlijden van Prins Hendrik, het welk te minder werd verwacht wijl de be trekkelijk lange duur en liet uitblijven van een ongunstige wending der ziekte, de hoop hadden gegeven op behoud van den Prins gemaal. Aanstonds lastten alle restaurants de mu ziekuitvoeringen af, terwijl door middel van radio-uitzendingen, waartoe de P.T.T. mede werking verleende, tot middernacht zelfs de meest afgelegen posten van de laatste berich ten werden voorzien. Batavia toont door het halfstok-vlaggen van openbare en particuliere gebouwen en woningen zijn medeleven met het Koninklijk Huis. BUITENZORG. 4 Juli. (Aneta). De Gouver neur-Generaal ontving hedenmorgen vroeg het officieele bericht, door Minister Colijn onderteekend, waarin mededeeling werd ge daan van het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik op 33 Juli te 1 uur 30 n.m. De Gouverneur-Generaal heeft onmiddel lijk daarop een telegram van rouwbeklag aan H.M. de Koningin afgezonden van den vol genden inhoud: „Diep getroffen door het groot verlies dat Uwe Majesteit, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en de Nederlandsche natie lij den door het plotseling verscheiden van Z.K.H. den Prins-gemaal, betuig ik Uwe Majesteit en de Prinses namens allen hier te lande eerbie dige en oprechte deelneming. Met groote droe fenis in het hart rouwen wij over hem die zooveel jaren aan uwe zijde stond en lief en leed van het volk van Nederland en Overzee deelde. Opnieuw smeeken wij den Allerhoog- sten Uwe Majesteit en de Prinses in deze uren van nieuwe en zware beproöving bij te staan en Uwe smarten te helpen dragen". Alle vermakelijkheden enz. afgelast. BUITENZORG, 4 Juli (Aneta) Aan alle hoofden van het gewestelijk bestuur is opge dragen om alle openbare feestelijkheden af te lasten tot den dag, volgende op dien van de begrafenis. Wat betreft openbare verma kelijkheden, concerten, wedstrijden enz., ver klaarde de gouverneur-generaal, dat hij er prijs op zou stellen, dat de hoofden van de gewestelijke besturen den leiders daarvan ver zoeken, deze op heden en den dag der ter aardebestelling niet te doen doorgaan. Dit zelfde geldt voor de radiouitzendingen, be houdens voorzoover de langs dien weg gedane mededeelingen rechtstreeks verband houden met het overlijden van den Prins-Gemaal. Op den dag der begrafenis, welke als alge meene rouwdag zal worden gehouden, zullen alle scholen, kantoren enz., gesloten zijn. Er zullen dien dag geen zittingen der rechtbank en openbare colleges plaats vinden. Voor den P. T. T.-dienst en andere diensten zal de rouwdag met een Zondag worden gelijk ge steld. Aan de commandanten van leger en vloot is opgedragen voorloopig den voorgeschreven rouw te doen aannemen. De Volksraad is te gen 5 Juli in plechtige buitengewone zitting bijeengeroepen. Alle regeringsautoriteiten zijn uitgenoodigd deze zitting bij te wonen. De voorzitter van den Volksraad, mr. Spit, verzond het volgende telegram aan de Ko ningin: Diep getroffen door het verlies, dat Uwe Majesteit en H.K.H. Prinses Juliana hebben geleden, betuigt de Volksraad van Neder- landsch-Indië Uwe Majesteit zijn innige deel neming namens het door hem vertegenwoor digde deel van het Koninkrijk der Neder landen. Medeleven in Hongarije. BOEDAPEST, 4 Juli. (Reuter). Alle Hon- gaarsche bladen wijden hartelijke beschou wingen aan den overleden Prins Hendrik. In de biografies worden zijn mannelijke deugden en staatsmanskunst op den voor grond geschoven, alsmede zijn warme sympa thie voor Hongarije. Telegram van de Belgische regeering. BRUSSEL, 4 Juli (Reuter). De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Jaspar, heeft aan Jhr. de Graeff het volgende tele gram gericht: Ik verzoek Uwe Excellentie H.M. de Koningin en de Nederlandsche re geering de oprechte deelneming van de Bel gische regeering en het Belgische volk te wil len betuigen met het overlijden var Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden. België be waart een dankbare herinnering aan den hoogen doode, die als voorzitter van het Roode Kruis tijdens den oorlog de Belgische vluchtelingen zoo edelmoedig te hulp snelde en die persoonlijk deelnam aan den rouw, door H. M. de Koningin te vertegenwoordi gen bij de begrafenis van Koning Albert. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIëN". EEN REQUISITOIR TEGEN DE OFFICIEREN BATAVIA. 4 Juli (Aneta). Het Hoog Mili tair Gerechtshof zette heden de behandeling voort van het proces tegen de officieren van de „Zeven Provinciën". De plv. advocaat-fiscaal Mr. Jonkers, eisch- te in zijn requisitoir de volgende gevangenis straffen: De luit. ter zee 1ste kl. W. F. J. Fels een jaar en zes maanden. De luit. ter zee 2e kl. E. M. Hornsveld, een jaar en drie maanden. De luit. t. zee 2e kl. L. D. de Kroon, een jaar. De luit. ter zee 2e kl. D. Dekker, zes maan den. De officier M.S.D. 2de kl. L. de Wilde, een jaar. j De officier M.S.D., 2e kl. G. Smits, twee maanden. De officier M.S.D. 2e kl. C. M. W. van Bal- kom, vijf maanden. De officier van gezondheid 2de kl. H. C. Bos, drie maanden. De luit. t. z. 3de kl. A. N. Baron de Vos van Steenwijk, vijf dagen. Ten aanzien van de eerste zes beklaagden vorderde de pl.v. advocaat-fiscaal bovendien ontslag uit den militairen dienst wegens on geschiktheid. Overigens werd bevestiging van de vonnissen van den Zeekrijgsraad te Soe- rabaja gevorderd. Deze eischen stemmen overeen met het re quisitoir dat destijds door den fiscaal voor den Zeekrijgsraad te Soerabaja tegen de officie ren van de „Zeven Provinciën" werd gehou den.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8