Weer ongeregeldheden in de Jordaan. Poging de Ned. Bank op te lichten? BINNENLAND Hulp van militaire politie ingeroepen. Eén doode, enkele ernstig gewonden. Het is gisteravond in de hoofdstad weer tot ongeregeldheden gekomen. In de Jordaan was de toestand omstreeks 12 uur zoo, dat de mi litaire politie moest worden gerequireerd. Bij de relletjes is één doode te betreuren, terwijl enkele personen ernstig zijn gewond. De relletjes in de Jordaan zijn Donderdag weer begonnen. Men groepte op de hoeken van straten weer bij elkaar. Op de Linden- gracht- bij de Eerste Lindendwarsstraat werd de straat opgebroken en met steenen naar de politie geworpen. Bereden agenten maakten een charge met de revolver in de vuist. Agen ten van de motorbrigade reden de geheele omgeving af, terwijl ook tusschen de Wester straat en de Goudsbloemstraat telkens de overvalwagens opdoken. Uit de woningen werd met allerlei voor werpen naar de politie gegooid. Gelast werd alle vensters te sluiten. Wanneer daar niet dadelijk aan werd voldaan knalden de revol vers. Overal in de buurt hoorde men de re volverschoten. Op de Lindengracht is bij een der charges een auto van een firma in radio-artikelen, dwars over den weg geworpen. In de Gouds bloemstraat heeft men een handkar gekanteld om de politie te belemmeren. Bij de verschillende botsingen zijn vier per sonen door revolverkogels getroffen. Twee van hen zijn zwaar gewond. Alle vier zijn naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Telkens groepte het volk nog weer op de hoeken van de dwarsstraten. In den laten namiddag keerde de rust in de Jordaan eenigermate terug. Tegen den avond begonnen de ongeregeld heden echter opnieuw. Toen de politie zich teruggetrokken had, is in de verschillende smalle straten het plaveisel opgebroken en zijn barricaden opgericht van karren en planken. Omstreeks acht uur had het eerste treffen met de politie plaats in de Goudsbloemstraat en in de Willemstraat, Bij dit krachtig op treden van de politie vielen drie gewonden, die door den Geneeskundigen Dienst naar een der gasthuizen zijn overgebracht, zoodat sedert den middag acht personen naar zieken huizen waren overgebracht als gevolg van de relletjes. Een dezer kon onmiddellijk worden ontslagen, omdat de verwondingen van geen •be teekenis was. Van een der anderen was de toestand in het begin van den avond zeer be denkelijk. Het is een zekere Gerritsen, 26 jaar oud. die neergeschoten werd, toen hij met steenen gooide. Onder de gewonden was ook een werkman van de G. E. W. die bezig was werkzaamheden te verrichten. Zijn toestand Is niet zonder zorg. Dit aantal gewonden in zoo betrekkelijk korten tijd heeft de superieuren der politie de vraag doen stellen of op deze wijze moest wor den voortgegaan. Het opruimen der barri caden in de smalle Jordaan-straten met ge weld. zou gelijk staan met het aanrichten van een bloedbad. Daarom heeft de politie zich omstreeks negen uur uit de straten terug getrokken en zal niet anders dan bij harde noodzaak daar op af-trekken. Inmiddels schoolden natuurlijk overal in de Jordaan de menschen samen en stonden af te wachten wat gebeuren ging. Een aantal bel hamels heeft tegen negen uur een drietal bruggen opgehaald, waardoor het verkeer ge stremd werd. Deze bruggen liggen over de Lijnbaansgracht voor de Willemstraat en voor de Palmstraat, terwijl de derde ligt over de Brouwersgracht voor de Willemstraat. Om streeks half tien zijn deze bruggen onder be scherming van de politie weer neergelaten. Ook in andere deelen van de stad is het rumoerig. Zoo werd om negen uur weer een troep trekkenden in de buurt van het Haar lemmerplein uiteengeslagen, waarbij ook nog een gewonde te betreuren viel. Voorts zijn in de Van Lennepstraat en Rustenburgerstraat troepen manifestanten verspreid. Winkels geplunderd. De toestand in de Jordaan is in den loop van den avond echter weer ernstiger geworden. De politie had zich overal teruggetrokken, zoodat feitelijk de geheele Jordaan in handen was van de verzetplegers. Zij maakten daar van een dankbaar gebruik door overal de straten op te breken, barricaden op te rich ten en de electrische verlichting te vernielen. Het was in alle straten volkomen donker, met uitzondering van een gedeelte van de Westerstraat, waar een posthuis van de politie is gevestigd. Ook de politieautoriteiten waren tenslotte van meening, dat de toestand on houdbaar was, zoodat besloten werd met man en macht in de diusternis door te dringen Daarvoor werd de bereden militaire politie ge requireerd. De directeur van den G.G.D. be greep dat dit krachtig optreden vermoedelijk gewonden tengevolge zou hebben. Hij liet daarom een zestal ambulancewagens met een verbandwagen in de Westerstraat tegenover het politieposthuis postvatten en richtte zich in om eventueele gewonden daar ter plaatse te kunnen verbinden. Twee geneesheeren ver bonden aan zijn diensten waren mede aan wezig. De belhamels van de Jordaan lieten zich niet onbetuigd. Van een winkel van de firma Jamin in kruidenierswaren op den hoek van de Westerstraat en Boomdwarsstraat wer den de spiegelruiten verbrijzeld en werd ge- poogd de winkel te plunderen. De politie heeft dit laatste op het laatste oogenblik weten te verhinderen. Een particuliere auto die de Westerstraat kwam inrijden van den kant van de Marnixstraat af, werd bekogeld met steenen zoodat geen ruit van den wagen heel bleef. In de Tweede Goudsbloemdwarsstraat is een boter- en kaaswinkel geplunderd en op de Lindengracht is het volk de particuliere Bank van Leening van den heer Cosman, binnen gedrongen. Een houten brug over de Lijnbaans gracht voor de Tuinstraat, is finaal afgebroken Eén doode. De bemanning van een paar motorzijspan- wagens van de politie die een tocht door de donkere hoofdstraten waagden, kwamen op de Lindengracht tot de ontdekking dat touwen over den weg waren gespannen op schouder hoogte om optreden te belemmeren. Barri caden waren hier en daar opgeworpen van een paar meter. Daarvoor waren o.a. gebruikt de hardsteenen trottoirbanden die uit het plaveisel waren gehaald. Bij een charge in de omgeving van de Westerstraat werd een jon geman. Domhof geheeten, door een kogel in den hals en borst getroffen. Zijn toestand was zeer ernstig en vermoedelijk zal hij het leven er wel bij laten. De 26-jarige Gerritsen, die des middags door een kogel in het hoofd werd getroffen, is in den loop van den avond overleden. Het was omstreeks middernacht, dat de tijding kwam, dat door poliie en mili tairen een einde aan dezen toestand zou wor den gemaakt. Van de Rozengracht af begon de gewapende macht de tocht door de absoluut donkere Jor daan. Het waren-25 man van de bereden mi litaire politie met den helm op en gewapend met karabijn en revolver, twintig politieruiters en ongeveer 50 man te voet. Zij werden voor afgegaan door motorrijders die sterke schijn werpers vooruitwierpen en op de gevels van de huizen lieten spelen. Gecommandeerd werd dat alle ramen gesloten moesten worden. Een enkele maal wanneer dit niet al te spoedig ge beurde, werd een schot gelost. Overigens was in de straten geen sterveling te zien. Wel bleek dat het geheele stadsgedeelte een ravage was. Er was geen straat, waar het plaveisel heel was en ook kon geconstateerd worden, dat de lichtverbindingen, voor zoover men er had kunnen bijkomen, vernield wa rn. De barricaden, bestaande uit karren en kis ten werden bij dit eerste optreden zoo veel mogelijk al opgeruimd. Het ernstig verzet dat men gevreesd had, is dus zoover betreft dezen nacht achterwege gebleven. Ook rumoer in andere deelen van de stad. Door de geheele stad is het rumoerig ge weest. Op Kattenburg was het ook tot een treffen gekomen, omdat men ook daarde straat had op opgebroken en 'n barricade had opgericht. De politie bleef hier meester van den toestand. Het was er echter tot diep in den nacht rumoerig. Bij een schermutseling in de Polanenstraat werd een agent door een steen aan het hoofd getroffen. Hij werd door den G. G. D. in het bureau aan de Spaarn- dammerstraat verbonden en naar huis ge bracht. In Amsterdam-Noord, aan de Overzijde van Het IJ. is het den geheelen avond en ook na het middernachtelijk uur zeer rumoerig toe gegaan. De politie trad hier op onder leiding van inspecteur C. J. de Vries Humel. In het Vogeldorp waren alle straten opgebroken en werd de politie bij het chargeeren herhaal delijk met projectielen bekogeld, zoodat zij zich verplicht zag, van de revolver gebruik te maken. Zulks geschiedde ook op het Mosplein, waar het gepeupel een aantal lantaarns stuk smeet, alsmede op het Binnenhof en aan den j Kamperfoelie- en Wingerdweg, waar bij vele winkeliers en particulieren de ruiten werden ingegooid. Ook op het Blauwe Zand werden een paar honderd betoogers uiteengeslagen. De politie zag zich tegenover groote moeilijk heden geplaatst doordat de belhamels in deze buurten van open bebouwing langs steegjes, door gangetjes en tuintjes telkenmalen een goed heenkomen zochten. Omstreeks half drie was de rust over het geheel teruggekeerd. Wa'afrscTittwing van den Burgemeester. De Burgemeester van Amsterdam, in aan merking nemend, dat de laatste dagen door duistere elementen op onverantwoordelijke wijze daarter stede ongeregeldheden worden verwekt,-die'krachtig optreden der politie noodig maken, heeft een dringend beroep ge daan op de goedgezinde burgerij zich niet te begeven naar plaatsen, waar de politie haar moeilijk werk in het belang van de openbare orde moet verrichten, opdat niet onschuldi- gen daarvan het slachtoffer worden en waar schuwt voorts een ieder, zich voor lijfsgevaar te vrijwaren. DOOR EEN TRAMTREIN GEDOOD. Donderdagavond heeft te Elsloo (Fr.) een verkeersongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 45-jarige M. Hulzinga reed aldaar met zijn paard en kar en wilde met zijn kar een weiland oprijden. Hij moest daartoe een trambaan oversteken. Waar schijnlijk heeft hij een aankomende tram trein niet gehoord, met het gevolg, dat den wagen gegrepen werd. H. werd van den wa gen geslingerd en kwam onder den tram trein terecht. De machinist stopte spoedig doch er kon niet verhinderd worden dat H. den locomotief en de vijf volgwagens over zich heen kreeg. Hij was op slag dood. Het 7-jarig zoontje van H. die eveneens op den wagen gezeten was, werd er mede afge- slingerd, doch bekwam zoo goed als geen let sel. Het paard kwam in een sloot terecht, de wagen werd zwaar beschadigd. TWEEDE KAMER BETUIGT HAAR ROUW. OFFICIEELE AANGIFTE VAN HET OVER LIJDEN VAN DEN PRINS GEDAAN. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Op den spoorweg tusschen Sittard en Geleen is Donderdagmorgen de vijftigjarige mijnwer ker F. v. K. door den trein gegrepen en op slag gedood. De man was ongehuwd. MEVR. R. DE LA MAR—KLEIJ Donderdagavond om half elf is op ruim 81- jarigen leeftijd te Amsterdam de bekende actrice mevr. Riek de la Mar—Kleij overle den. TORENKRAAN GEBROKEN. Op de fabriek „De Schelde" te Viissingen is een torenkraan, die geplaatst werd op schip Nieuwkerk tijdens het opstellen daarvan ge broken, waarvan de hefboom overboord kwam te vallen en veel schade en beroering verwek' te. Wonder boven wonder zal het vrijwel al leen materiee-le schade blijven. Een man werd licht gewond. MOTORRIJDER BIJ BOTSING ERNSTIG GEWOND. Donderdagavond is op den provincialen weg te Nieuwe Tonge een ernstig ongeval gebeurd De motorrijder Troost uit Middelhamis, kwam met zijn motorrijwiel in botsing met een per sonenauto, -bestuurd door den heer G. Buth uit Sommplsdijk. Met een ernstige hersen schudding werd T. opgenomen en naar het ziekenhuis te Dirksland overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De heer Buth bekwam geen letsel. Beide motorrijtuigen werden zwaar gehavend. Het gisteren door de daartoe benoemde com missie uit de Tweede Kamer ontworpen adres van rouwbeklag aan de Koningin luidt als volgt: Majesteit, Met droefheid heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal kennis genomen van het overlijden van den Prins der Nederlanden, Uw beminden Gemaal. Het zware verlies, dat Uw Huis wederom heeft getroffen, vervult haar met weemoed. Deze nieuwe beproeving van Uwe Majesteit en van Uwe geliefde Dochter is een nieuw groot leed ook voor de natie. 's Prinsen liefde voor den evenmensch vond weerklank in het hart van het volk, dat don gestagen arbeid, door Hem in het belang der maatschappij verricht, dankbaar blijft ge denken. God schenke Uwer Majesteit de kracht, ook dit verlies in berusting te dragen Het Adres wordt aan H. M. de Koningin aangeboden door een commissie, met aan het hoofd de Kamerpresident, welke commissie bestaat uit de heeren Joekes, v. d„ Schaper, s. d., Schouten a. r., de Geer, c. h., Aalberse, r. k., K. ter Laan, s. d., Fleskens, r. k. en Bie roma. lib. De Kamer heeft haar vergadering geschorst tot na de begrafenis van Z. K. H. den Prins. De vergadering der Tweede Kamer van a.s. Dinsdag gaat niet door, doch is uitgesteld tot- Donderdag 12 Juli. Officieele aangifte. Gistermiddag is op het Haagcche Stadhuis officieel aangifte gedaan van het overlijden van Prins Hendrik. Van d°7e aangifte werd de volgende akte opgemaakt: „Heden den vijfden Juli negentienhonderd vier en dertig verschenen voor mij, ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente ■s Gravenhage Zijne Excellentie mr. W. J. baron van Lyn- den, oud 55 jaren, opperkamerheer van H. M. de Koningin en jhr. Willem Laman Trip, oud 56 jaren,, kolonel van den Grooten Staf. adju dant en secretaris van wijlen Zijne Koninklijk; Hoogheid den Prins, der Nederlanden, beiden wonende te 's Gravenhage. die verklaarden, in opdracht van Hare Majesteit de Koningin dei- Nederlanden. dat op den derden Juli negentien honderd vier en dertig, des namiddags te een ure en viif en twintig minuten te 's Graven- have is overleden: Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik. Wladi- mir, /'brecht. Ernst. Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Vorst van Wenden, Schwering en Ratzebnre. Graaf RpViwerin. Heer van de landen. Rostock en Stargard, enz enz. in dpn on^rAnm van 58 «aw, wonende <e 's Gravenhage. geboren, te Schwerin, echtge noot van Hare Majeste't Pauline Maria, bii de Gratie Gods Koningin der Nederlanden. Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enz. enz. enz., zoon van wiilen Zijne Koninklijke Hoogheid Fried- richt Franz. Groothertog van Mecklenburg. Vorst van Wenden. Schwerin en Ratzehurs Graaf van Schwerin, Heer van de Landen Rostock en Stargard, enz. enz., en van wiilen Hare Koninklijke Hoogheid. Marie, Caroline Auguste, Prinses van Schwarzburg." Hiervan is deze akte opgemaakt, die na.vpor lezihg- is onder tee kend Inrichting der Nieuwe Kerk. Zooals reeds gemeld is, zal de inrichting van de Nieuwe Kerk te Delft in groote trekken ge lijk zijn aan die. welke bii de plechtige bijzet ting van het stoffelijk omhulsel van de Konin- -"Mvvder. gemaakt was. Voor de bespan ning zal echter ditmaal 'n ivoor wit molton ge bruikt worden, afgezet met een warm zacht- naarse tint. Het baldakijn aan den ingang van de kerk zal ook in deze kleuren worden uit gevoerd. Voor het baide^üp in wv. tern over den uitgang van den tunnel heeft men getracht een meer monumentale oplossing te vinden. De uitvoering hiervan is op aanwijzin gen van monumentenzorg gemaakt door den architect H. van der Kloot Meyburg. De vorm van het baldakijn zal lijken op die van een groote tent. Twee rechtomctoo~'10 wanden, die op een hoogte van negen meter langzaam naar elkaar toebuigen. De kleuren hiervan zul len ook weer wit en paars zijn, wat ongetwij feld met het overheerschende wit der bloem stukken een zeer indrukwekkend effect zal op leveren. De zitplaatsen in de kerk, die, zooals reeds bericht is. amphithe atersge wij ze opge steld zullen worden, zullen allen naar den in- ang van den grafkelder gericht zxin. De in deeling van de plaatsen zal in groote trekken gelijk zijn. alleen zullen er in alle vakken meer genoodigden geplaatst kunnen worden, waar door alle aarnwigen de plechtigheid in haar geheel goed zullen kunnen volgen. Men recent te Delft, waar de firma's Naakt geboren en Pender in koortsachtige haast de voorbereidingen aan. het ..treffen ziin. Maan lag met de verschillende werkzaamheden gereed te komen, zoodat dö Kohino-ïn Dins dag de inrichting van de kerk in ooeenschouw zal komen nemen, zij alles voor de plechtigheid gereed zal vinden. Wij vernemen verder, dat de muzikale lei ding van de plechtigheid wederom In handen zal zijn van Joh an Wagen aar. De organist van Thienen. die bij de bijzet ting van de Koningin-Moeder het orgel be speelde, is door een ongesteldheid verhinderd ook bij deze droevige gebeurtenis zijn mede werking te verleenen. Het stoffelijk overschot van den Prins is gisterenmiddag gekist. Waarschijnlijk zou de kist hedenmiddag in de cbanelle arden te. welke in de achtervestibule ven het paleis wordt ingericht, geplaatst worden. De Groothertogin van Oldenburg, de zuster van Prins Hendrik, wier komst naar Den Haag gemeld was, is door ongesteldheid verhinderd aan dit voornemen gevolg te geven. Wel wordt de zoon van den Groothertog van Oldenburj voor de begrafenis verwacht. Men sprak over drie millioen! Politie houdt besprekingen. PROF. DR. GEYL TREEDT IN HET HUWELIJK. Bekend wordt gemaakt, dat dr. Geyl, de Nederlandsche hoogleeraar aan de universi teit te Londen, binnenkort in het huwelijk zal treden met de 31-jarige miss Gaberlina Krever, ZANDTREINTJES TEGEN ELKAAR GEBOTST Bij de werkzaamheden voor den aanleg van een nieuwen verkeersweg van Waardenburg naar Vianen is een vrij ernstig ongeluk beurd. Een ledig zandtreintje kwam met vrij groote snelheid de helling van de nieuwe verkeersbrug over de Waal afrijden. Plotse ling zagen stoker en machinist van dit ledige treintje op dezelfde lijn een vol zandtreintje dat tegen de helling opgeduwd werd. Een bot sing was onvermijdelijk. Door de groote snel heid durfden de mannen niet van de loco motief te springen en met een donderenden slag vlogen de treintjes op elkander. De maeh- nist bleek er vrij goed afgekomen te zijn. De negentienjarigen stoker was er slechter aan toe. Met ernstige wonden aan hoofd en armen werd hij opgenomen, Fantastisch artikel in Belgisch blad. Sedert eenigen tijd is men een valsche mun tersaffaire op het spoor, die van grooten om vang moet zijn. Het betreft hier het in omloop brengen van valsche honderdguldens biljetten, zoowel in België als in Nederland. De Belgische en Hollandsche recherche werken samen, ter wijl naar bekend is, verschillende arrestaties hebben plaats gevonden. De heer Rooms, rech- ter-commissaris te Antwerpen bevindt zich reeds eenige dagen te Amsterdam om het uit gebreide onderzoek in samenwerking met de Nederlandsche recherche te beëindigen. De „Soir" van Donderdagavond meldt hier omtrent nog het volgende: „Een dag of veertien geleden hebben wij mel ding gemaakt van de arrestatie van twaalf individuen, die te Antwerpen en in Nederland valsche honderd-guldens biljetten in omloop hebben gebracht. De betrokkenen hadden het plan de Nederlandsche Bank voor een bedrag van 42 millioen franken op te lichten. Deze poging is evenwel mislukt doordat de Belgische politie en de Nederlandsche justitie tijdig wer den gewaarschuwd. Het onderzoek heeft de volgende bijzonder heden van het plan aan het licht gebracht. In den loop van het jaar 1933 moest de Neder landsche Bank een groot aantal bankbiljetten vernietigen. Een bediende kwam op het idee de biljetten, welke verbrand zouden móeten wor den te vervangen en de andere te houden. Een der beschuldigden heeft erkend dat zes series van 5000 biljetten van f 100 op deze wijze ver duisterd een waarde van drie millioen guldens zou vertegenwoordigen-, d.i. 42 millioen Belgi sche franken. Men was het er zelfs over eens niet bij het bedrag op te houden, doch er een geregelde exploitatie van te maken. Een zekere Van der Welt, een Nederlander, was het hoofd "der onderneming. Hij zocht een middel de noodige valsche biljetten te laten drukken en stelde zich in verbinding met een Antwerpenaar, zekeren B.. die zich met deze taak belastte, evenals met het overbrengen der biljetten naar Nederland. Cliché's en proeven werden door een Antwerpsche drukkerij ver vaardigd, naar het schijnt althans. De eerste proeven voldeden niet. Een tweede serie cliché's bracht meer succes, doch met den drukker kon men het niet eens worden. Tenslotte slaagde men erin een eerste' serie van 5000 biljetten te doen drukken. Een proef werd naar Rotterdam gezonden doch geweigerd, aangezien dit specimen niet genoeg gelijkenis vertoonde met de origineele biljetten. De beschuldigden, die allen bekend hebben, verklaren, dat deze eerste 5000 valsche biljet ten zijn vernietigd. Niettemin zijn ongeveer 20 stuks incirculatie gebracht. Bij deze affaire kwam een tweede, B., die de leider was der bende te Antwerpen, ontving op een goeden dag bezoek van drie individuen, die hem een revolver ond'ër den neus duwden. Zij verklaarden valsche niunters. te zijn en eisch- ten eèii aandeel'in de affaire. Zij beweerden afgevaardigd te zijn door een Nederlandsch- Limburgsche Bank, welke een bevroren ere- diet in Duitsehland probeerde te'incasseeren. Deze instelling wilde, naar hun "zeggen, het „bevroren crediet" door valsche biljetten ver vangen en dan de Duitsche autoriteiten waar schuwen, dat zij het Nederlandsche deposito moesten vernietigen. Er moesten dus nieuwe biljetten worden ge drukt, daar er voldoende vraag was. Na vrij moeilijke onderhandelingen werd een serie van 500 biljetten uitgegeven. Op dat oogenblik, nog altijd volgens het artikel in de „Soir" waarschuwde een Antwerpsche graveur, die gesolliciteerd had naar de vervaardiging dér cliché's en de regelmatigheid der bestellingen in twijfel trok, de politie. De rechter van in structie Mechelynck werd met de instructie belast en begon het onderzoek. De internationale bende probeerde op dat oogenblik de valsche biljetten de Nederland sche grens over te smokkelen. Een hunner be merkte bij aankomst te Venlo. dat de Neder landsche recherche achter de zaak was. Hij verborg het pakket met valsche biljetten en ging weer over de Belgische grens. De politie arresteerde intusschen verschei dene medeplichtigen en binnen twee dagen waren alle leden der bende achter slot en grendel. Het is nog moeilijk vast te stellen welk aan deel de verschillende leden der bende in de zaak hebben gehad, zoomede de rol welke twee in Nederland gearresteerde individuen in dezen hebben gespeeld. Zij beweerden, dat deze bil jetten bestemd waren geweest voor „reclame" en in sigarettendoosjes zouden worden ver pakt. Deze affaire, aldus besluit „Soir" het artikel, kan een grooten terugslag hebben, vooral in Nederland, want indien de „slag" geslagen zou zijn" zou de Nederlandsche Bank een vijf tigtal millioen lichter zijn geweest. Het Volk heeft over dit artikel een onder houd met commissaris K. H. Broekhoff gehad, die de medewerking van een employé van de Nederlandsche Bank absoluut onwaar noemde. Besprekingen van politieke auto riteiten. De Commissaris van de Rechterlijke politie te Antwerpen heeft te Amsterdam, Rotter dam en Den Haag met verschillende autori teiten een aantal besprekingen gevoerd, wel ke voor het onderzoek in deze omvangrijke zaak noodig zijn. Wat Amsterdam betreft, heeft genoemde politieautoriteit een onderhoud gehad met Commissaris K. H. Broekhoff van de Neder landsche Centrale inzake Falsificaten. In den loop van Donderdag is de Commissaris naar Antwerpen teruggekeerd. Omtrent deze zaak vernemen wij van ande ren kant nog nader, dat het bezoek van den Antwerpschen Commissaris aan ons land in het bijzonder ten doel had, het verband te leggen tusschen de uitgevers in Nederland van de valsche bankbiljetten en de makers in Antwerpen. Genoemde politieautoriteit heeft in dit ver- zuand eenige nadere details verzameld, waar voor hij in het bijzonder contact heeft gehad met de justitie te Eindhoven en te Roermond. Daarna heeft hij gistermiddag omtrent zijn bevindingen verslag uitgebracht aan de Ne derlandsche Centrale inzake Falsificaten te Amsterdam. Wij vernemen, dat volledig is vastgesteld kunnen worden, wie de tusschen- personen in deze affaire zijn geweest. Deze lieden behooren tot de reeds gearresteerden, doch het bewijs was nog niet definitief te le veren. -v,:! Verder vernemen wij,; dat Donderdag nog; een arrestatie is verricht te Rotterdam. De arrestant is een bekende cocaïnesmokkelaar, van wien vaststaat, dat hij destijds opdracht had ontvangen een aantal valsche bankbiljet ten uit te geven. Door verschillende omstan-. digheden is hij hiertoe echter niet gekomen. De man is in het huis van bewaring opgeslo ten,.- NEDERLANDSCHE ZEEMANS CENTRALE. ZEEMANSBOND OPGEHEVEN. Donderdag werd te Den Haag de algemeene ledenvergadering gehouden der Nederland sche Zeemanscentrale. De vergadering werd gedeeltelijk gepresideerd door prof. dr. J. R. Slotenmaker de Bruine, gedeeltelijk door den tweeden voorzitter, prof. dr. B. A. Knoppers. Tot het algemeen bestuur traden toe de hee ren A. M. Duytshoff (Haarlem), ds. N. Buf- finga (Rotterdam) en mr. L. Lindeboom (Den Haag) Uit het jaarverslag van den secretaris ds. L. D. Poot uit Den Haac vermelden we de belangrijke verbouwing die het Tehuis in Rotterdam heeft ondergaan, waardoor dit be langrijk gemoderniseerd is en in aantrekke lijkheid voor de zeevarenden zeer gewonnen heeft. Onder de voorstellen, die ter tafel kwamen, was wel het belangrijkste, om het sociale werk (o.l.v. Fr. Ortt) te scheiden van het eigenlijke Tehuis-werk, welk plan nader zal worden uit gewerkt. Aan de vergadering der Zeemanscentrale is voorafgegaan een algemeene ledenvergade ring van den Zeemansbond, onder presidium van prof. dr. Slotemaker de Bruine, waarbij de Zeemansbond, die reeds eenige jaren ge leden werd opgenomen en voortgezet in de Ned. Zeemanscentrale, officieel werd opge heven. VOORZORGEN WAREN NOG NIET GOED GENOEG. GEHEIME MARGARINE-FABRIEK ONTDEKT. In samenwerking met de gemeentepolitie van Dongen is door de Marechaussee uit Til burg een inval gedaan in een tamelijk afge legen boerderij van C. V. te Dongen, aan de Laagstraat. Men had vernomen, dat in die boerderij op clandestiene wijze margarine ge fabriceerd werd. Een flinke politiemacht be gaf zich naar de boerderij om een onderzoek in te stellen. De deur werd geforceerd en de politie or.t dekte dat het bedrijf in vollen gang was. Een groot aantal personen werd op heeterdaad betrapt. Eenige margarine bereiders van de oude margarinefabriek in Oosterhout hadden de leiding van het bedrijf op zich genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt en alles is in beslag genomen. Het bleek bij onderzoek, dat het riet van de schuur zoowel van binnen als van buiten, voor geluid en licht absoluut on doordringbaar gemaakt was. STADION-CONCERT BRACHT 19 MILLE OP. BEIDE ORKESTEN KRIJGEN ELK ƒ9.000. Naar wij vernemen zijn de cijfers van de- recette van het Stadion-Concert als volgt: Aan bruto-recette van het Stadion-Concert, werd inclusief enkele giften ontvangen een' bedrag van f 34.681.94. Hiervan moet afge trokken worden aan vermakelijkheidsbelas-, ting f 5.139.93, aan algemeene kosten f 10.623.18 zoodat ter verdeeling resteert f 19.918.83. Door de financieele commissie is besloten aan elk der beide muziekinstellingen een bedrag ad f 9.000 over te maken en het restant voorloopig in kas te houden voor het betalen van eventueel nog binnen te komen rekenin gen. LOONEN DIAMANTINDUSTRIE VERLAAGD. VOOR MAXIMUM ZES MAANDEN. De combinatie in de diamantindustrie heeft in de 4 maanden van haar bestaan den wind niet mede gehad. De fabricage van enkele soorten heeft verlies opgeleverd, hetwelk niet door de melee-productie, waarop verdiend is,- kon worden goed gemaakt. Na rijp beraad is er in bewilligd voor den tijd van maximum zes maanden, een vermindering van de loonen te aanvaarden. Mocht in deze periode de in- dustrieele toestand gunstiger worden, dan zou, vóór eiken anderen maatregel, deze ver laging ongedaan worden worden gemaakt. DS. J. E. VONKENBERG OVERLEDEN. Te Hilversum is tengevolge van een hart verlamming overleden ds. J. E. Vonkenberg,' em. predikant der Geref. Kerk van Huizen. De overledene was 65 jaar oud. Sedert 15 December 1933 was hij emeritus. Hij was een bekende figuur in de Geref. kerk, diende onder andere de gemeenten Voorthuizen, Baren- drecht, Zwijndrecht en van 1923 tot 1933 Huizen. Bovendien was hij geruim en tijd direc teur van den Geref. Jongelingsbond. ZESTIENJARIGE AFPERSER. Door de gemeentepolitie is te Dongen aan gehouden een 16-jarige jongen, die voorzien van een vuurwapen, eenige dames op het stil le gedeelte in den Duiventoren tot afgifte van het geld had bewogen. Voor de velen, die van dit mooie maar stille fietspad gebruik maken, zal dit een groote geruststelling zijn,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2