HET NIEUWE AVONDBLAD Poëzie. Ernstige ongeregeldheden in de Kalverstraat. 19e JAARGANG No. 208 MAANDAG 9 JULI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, ALLE AD VERTEN TlëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam, VELSEN De Steunverlaging. En wat daartegen gedaan is. Blijkens mededeeling, aan het Gemeentebe stuur, gedaan door het ministerie voor sociale zaken, is de gemeente "Velsen ingedeeld in de derde klasse van de eerste groep, zoodat met ingang van 1 Juli de uitkeering aan gehuwden en daarmee gelijkgestelden zal zijn f 11 plus f 1.20 voor ieder gezinslid boven de twee voor uitgetrokken en en f 10 plus f 1.20 voor ieder gezinslid boven de twee voor dubbel-uitgetrok- kenen. Voor kostgangers respectievelijk f 8 en f 7, aldus de IJmuider Federatie. Deze indeeling is gebaseerd op de steunnor- men, zooals deze tot nu toe voor de gemeenten in de vier eerste gemeenteklassen waren en in derdaad stond Velsen dan met een norm van f 12.50 in de derde klas. Men heeft echter hier bij in Den Haag blijkbaar vergeten, dat Velsen door den druk der omstandigheden in deze klas is verzeild geraakt en dat het terugbren gen van de norm van f 13.50 op f 12.50 is ge schied door eischen van de regeering aan Vel sen, gesteld in verband met de financieele po sitie van deze gemeente. Door dezen minder gunstigen financieelen toestand der gemeente Velsen, waren de hier woonachtige werklooze menschen reeds in hooge mate gedupeerd en door de zooveel lagere norm als voor andere eerste klasse ge meenten geldend is, in feite reeds aangeland op het zoo vaak. besproken ethisch minimum. De levensstandaard in deze in enkele jaren tijds zoo snel uitgegroeide gemeente is door hooge huur etc. eerder hooger dan in andere eerste klasse gemeenten, zoodat terugbrengen van de norm tot de laagte van deze classifica tie onzer gemeente, voor de werklooze arbei ders in Velsen-IJmuiden zou beteekenen, •prijs gegeven te worden aan de allergrootste armoede en ellende. Onmiddellijk na het bekend worden van deze indeeling, kwamen de plaatselijke vakcentralen dan ook in vergadering bijeen, in welke verga: dering werd besloten in een bespreking met het college van B. en W., aan dezen te ver zoeken, dat door hen bij den Minister voor sociale Zaken zou worden aangedrongen om Velsen te plaatsen in de eerste klasse van de eerste groep, zooals dit vóór de ons door Den Haag opgelegde steunverlaging het geval was, Terwijl tenslotte nog namens de vakcentralen op Woensdag 27 Juni aan het college van Bur gemeester en Wethouders het onderstaand schrijven werd gezonden: „Bij de per 1 Juli a.s. in te voeren steunver laging is onze Gemeente blijkens mededeelin gen aan Uw college gedaan door het ministe rie van Sociale Zaken, ingedeeld in de derde klasse van de eerste groep, zoodat met ingang van dien datum voor gehuwden en daarmee gelijkgestelden de normen zullen bedragen f 11 plus f 1.20 voor ieder gezinslid boven de twee, Men is bij deze indeeling blijkbaar uitgegaan van de thans feitelijk bestaande klassificeerinj Het Ministerie van Sociale Zaken heeft n.l. de norm van de eerste groep, omvattende de vier eerste gemeenteklassen, met f 1.50 verlaagd'en den gezinsbijslag voor de twee eerste klassen uit deze groep gebracht van f 1.50 op f 1.35 per gezinslid en voor de twee overige klassen uit deze groep van f 1.50 op f 1.20 per gezins lid. Terzake deze indeeling meenen wij te mogen opmerken, dat voor de gemeente Velsen aan vankelijk als voor andere eerste klasse gemeen ten de norm op f 13.50 en de gezinsbij lage op f 1.50 was gesteld. De minder gunstige finan cieele positie van onze gemeente noopte even wel in het laatst van 1931 tot het aanvragen van een verhoogde subsidie op de uitkeering aan crisiswerkloozen aan de regeering. Aan de inwilliging van dit verzoek verbond het mi nisterie van Birpenlandsche Zaken destijds het brengen van de steunnormen van f 13.50 op f 13, aan welk verlangen de Raad, om de eenvoudige reden, dat aan deze geen keus werd gelaten, meende te moeten voldoen. Door het steeds hooger stijgen van den nood in onze gemeente, veroorzaakt door het groot aantal werkloozen, werden in April 1932 door de Regeering opnieuw een aantal verlangens gesteld, w.o. toen wederom verlaging van den steunnormen met 50 cent. Ditmaal echter veelde de Raad onzer Gemeente zoowel als het college van Burgemeester en Wethouders zoo sterk het onbillijke of onmogelijke hiervan, dat een uit en door den Raad benoemde commissie bij den heer Secretaris-Generaal van Binnen- landsche Zaken met tal van argumenten in trekken van het verlangen der steunverlaging heeft bepleit, evenwel, zooals later bleek, zon der resultaat, Hiermede was toen in nog geen jaar tijds en beide malen op verlangen van de regeering, de steunnorm teruggebracht van f 13.50 op f 12.50 waarmede de hier woonachtige werklooze menschen voor nog oneindig grooter moeilijk heden kwamen te staan dan hun lotgenooten in andere gemeenten, waar de levensstan daard zeker niet hooger is dan in een gemeen te als Velsen—IJmuiden, waar b.v. om maar iets te noemen, de huren van de meest gewone arbeiderswoningen f 5.50 en daarboven bedra gen. terwijl de kostprijs der eerste levensbe hoeften eerder hooger dan lager zijn dan in andere 1ste klasse gemeenten. Op verlangen van de Regeerihg, gesteld door de financieele positie van onze gemeente, werd Velsen dus successievelijk van de eerste naar de derde van de vier eerste gemeenteklassen geplaatst en zeker niet, omdat, naar de mee ning van den Raad bij hel vaststellen van den steunnorm Velsen qua levensstandaard in een lagere klasse thuis behoorde dan gemeenten als b.v. Haarlem, Zaandam. Rotterdam, etc, Het is hierom, dat, naar wij meenen, deze f ei- Bij de indeeling van thans door het mi nisterie van Sociale Zaken zou de uitkeering per 1 Juli van een werkloos gezin van vier per sonen woonachtig in de gemeente Velsen. de huur.toeslag buiten aanmerking gelaten, van 15.50 op f 13.40 voor de uitgetrokkenen en van 14.20 op f 12.40 voor de dubbel-uitgetrokke- nen worden teruggebracht. Voor een gezin van zes personen eveneens huurtoeslag. zoomede loonnorm, welke hier een rol gaat spelen, culten aanmerking gelaten van f 18.50 op f 15.80 voor uitgetrokkenen en van f 16.90 op f 14.80 voor dubbel uitgetrok kenen een achteruitgang alzeo van respectie velijk f 2.10, f 1 80, f 2.70 en f 2.10. Waar in VelsenIJmuiden zeker als gemid delde huur f 5.50 per week mag worden aange nomen en hiervan door de werkloozen zelf, min de van de gemeente op zijn steun ontvan gen huurtoeslag, f 4.15 moet worden betaald, zou er voor het verder noodzakelijk levenson derhoud voor een gezin van vier personen bij uitgetrokken en dubbel uitgetrokken respec tievelijk overblijven f 9.25 en f 8.25 en voor een gezin van zes personen bij uitgetrokken en dubbel uitgetrokken respectievelijk f 11.65 en f 10.05. Deze bedragen liggen voor een 1ste klas gemeente absoluut ver beneden het ii den laatstentijd zooveel besproken ethisch mi nimum. Een gezin, dat voor eten en het aller noodzakelijkste op het gebied van kleeding en schoeisel over niet meer de beschikking heeft dan respectievelijk 33 cent, 29 cent, 28 cent en 26 cent per hoofd en per dag, moet in deze gemeente, het kan niet anders, wel aan de allergrootste ellende zijn prijsgegeven. Door het opheffen indertijd van schoolvoe- ding en -kleeding wordt door de kinderen in onze gemeente voor de volle honderd procent in de ellende gedeeld, aangewezen als ze zijn op wat het gezin ze kan .geven of niet kan geven met binnen korten of langeren tijd voor ae gemeente als gemeente aL de funeste ge volgen van dien. Vrijwel alle gelijke en soort gelijke gemeenten als de onze zijn niet alleen in een hoogere uitkeeringsklasse geplaatst, maar mogen bovendien de schoolvoeding en -kleeding nog altijd verstrekken, waarmede men en door het een en door het ander de kinderen althans voor ondervoeding etc. kan behoeden. Verder wordt in den brief o.a. gewezen, dat door de steeds verder gaande beperkende bepalingen ten aanzien, van de uitkeeringen uit de werkloozenkassen er in dit en volgende jaren een groot aantal werkloozen niet in aan merking kan komen voor uitkeering uit de werkloozenkas hunner organisatie, alsmede op de steeds stijgende kosten voor levensonder houd en wordt verzocht er bij den minister op aan te dringen, dat Velsen in de eerste klas van de eerste groep wordt geplaatst. 2. Bij „luchtalarm" (sirenes, radio-distribu tie). Op straat: verkeer stoppen en dekking zoeken. In huis: ramen en deuren sluiten; gas en water afsluiten; ('s avonds: verlichting uit, noodlicht aan). Dekking zoeken in beschermde ruimte. 3. Kalm en rustig blijven, de gegeven orders opvolgen, telefonische of andere berichten dui delijk uitspreken, paniek voorkomen, kortom: ordelijk zijn. 4. Niet officieel bij hulp-diensten mgedeel- den mogen onder geen voorwaarde, hoe goed ook bedoeld, zich bemoeien met reddingswerk of anderszins, tenzij daartoe aangezocht door een bevoegd persoon in Gemeentedienst. 5. Gas. Indien gij meent op een of andere wijze met vloeibaar gas in aanraking te zijn geweest (b.v. op straat, tijdens een .onverwacht snelle lucht aanval) ga dan niet uw huis of (openbare) schuilplaats in! (Besmetting). Begeef U naar een (hulp) post van den Geneeskundigen Dienst. Gewonden, tevens gasbesmetten, handelen insgelijks. Gewonden, die niet meer kunnen loopen, mogen niet door ondeskundigen worden ge holpen, maar moeten blijven liggen tot de G.D. hulp verschaft. Moet gij U verplaatsen tijdens aanwezigheid van gasdampen, b.v. bij brand in Uw huis, dan adem inhouden, natte doek voor neus en mond houden, kalm weggaan en onder behandeling stellen. Niet wrijven op geïrriteerde plaatsen, zooals oogen (bij traangas). Gemeentelijke Lucht beschermingsdienst. Een overzicht der te nemen maatregelen. De Gemeentelijke Luchtbeschermingsdienst schrijft ons; Luftschutz Selbstschutz. (Lijfspreuk van den Duitschen luchtbescher mingsdienst) De passieve verdediging voorbereiden betee- kent niet den oorlog tegen den buurstaat voor bereiden, het 'beteekent den buurstaat, er van afbrengen den oorlog tegen ons voor te be reiden. De luchtbescherming verzekeren beteekent zich gereedhouden om duizenden menschen- levens te redden. Het is een moreele plicht, mits zij legaal is. Het is niet alleen een plicht van vaderlands liefde, maar ook een humane plicht. (Uit een rede van den technischen leider van de Belgische Vereeniging voor luchtbe scherming). Overzicht over te nemen veiligheids maatregelen in huisgezinnen. In vredestijd: 1. Voorbereiden van een kamer of kelder als schuilplaats. Gasvrij: door naden dicht te plakken, op te stoppen, dicht te verven, viltstrooken aan te brengen, enz. Schokvrije ramen; door steunlatten te ma ken (en deze te bewaren) en het glas beplak ken met strooken pleister, papier, enz. Scherf vrije ramen en deuren: grintkisten 15 c.M. dikke grintlaag); ijzeren platen 2 c.M. dik); papier rollen (ieder dik 10 c.M. doch in 2 lagen kruiselings) rondhout (idem); losse grond 1 M.); muurwerk (11/2 steens); betonplaten 10 c.M.) glazen daglichten met sterk ijzergaas er boven beveiligen tegen brandbommen. Verder denken we aan: noodverlichting; drinkwater; etenswaren (gasvrij opbergen); nooduitgang (zoomogelijk); een of andere „verbinding" naar buiten (spreekbuis, telefoon); radio-distributie aftakken naar schuilplaats; grootste voorzichtigheid met vuur en licht. N.B. Een en ander zoodanig voorbereiden, dat m oorlogstijd de beveiliging direct aange bracht kan worden. 2. Opgeven voor indeeling bij een luchtbe- schermings-hulporganisatie. 3. Geen eenzijdige voorlichting aanvaarden en verspreiden, maar deskundige oordeelen vormen uit „vak"-literatuur, vrij van bijzon dere oogmerken of bedoelingen. In oorlogstijd: 1. Luidspreker van distributie-net altijd IJMUIDEN VOETBALLENDE DAMMERS. A.s. Zondag zal in Amsterdam een voet balwedstrijd worden gespeeld tussc-hen elf leden van de Damclub Gezellig samenzijn, Amsterdam en een elftal van D. C. IJ. De voetballende D. C. IJ.'ers vertrekken half negen per boot. TRAININGSAVOND D. C. IJ. Wij herinneren onze lezers er aan dat a.s. Dinsdagavond de eerste traningsavond D. C. IJ. zal worden gehouden. Belangstellenden zijn welkom. TIJDELIJK OPGELEGD. Voor het ondergaan van eenige reparaties is de Timor opgelegd. De trawler zal echter Donderdag weer vertrekken. Daaglijks zoek ik in de kranten (Zeg 'k u in het diepst geheim) Om een onderwerp te vinden Voor mijn alledaagsche rijm. En ik mag me niet beklagen, Als 'k mijn oogen speuren laat, Dat er heden in de kranten Niet genoeg te lezen staat. 't Is de tijd van de komkommer, Maar als je je dagblad leest, Vraag je j' af, of ooit tevoren, 't Nieuws zoo rijklijk is geweest. Het is slap in vele zaken, Zuchtend onder 't crisis juk, Op de krantredacties werkt men Onder extra zwaren „druk". Maar al staat er in de bladen Dan ook nieuws in overvloed, Voor poëtische bewerking Leent het zich helaas niet goed. En zoo zit ik dan te tobben In mijn ongerijmd bestaan. Zooals 'k, tusschen ons gebleven, Reeds zoo dikwijls heb gedaan. Maar dan dwaalt mijn blik naar buiten, Ik bedwing een diepe zucht, Want ik hoor de vogels fluiten En ik zie een blauwe lucht, Groen en bloemen, overgoten Door een stralend zonnelicht, En ik denk: nu moet ik zwijgen, De natuur schrijft een gedicht. P. GASUS. Politie schoot met scherp op de ordeverstoorders. Jongeman die uit de bioscoop kwam kreeg een schotwond. Eenige arrestaties. De steunverlaging is, zij het wellicht indi rect, de oorzaak geweest van ernstige onge regeldheden. die zich voornamelijk hebben afgespeeld in de Kalverstraat en de aangren zende straten. Niettemin waren het niet in de eerste plaats de bewoners van deze straat, die de oorzaak waren van de relletjes. Het is vooral het „zeeheldenkwartier", de buurt tus schen Kalverstraat, Zeeweg, Trompstraat en Frans Naereboutstraat, welke de meeste on ruststokers leverde, die ook ditmaal weer hoofdzakelijk bestonden uit jongemannen van 20 a 25 jaar. Had men bij de uitbetaling van den steun al wanordelijkheden verwacht, deze bleven ge lukkig uit. Incidenten van eenige beteekenis deden zich daarbij niet voor. De relletjes werden als het ware ingeluid door een cnverwachten aanval op de auto der politie. Toen deze Zaterdagmiddag omstreeks één uur door de Kalverstraat reed werd zij nabij de Lumeystraat met straatklinkers be kogeld. Een 30-tal jongemannen had de straat opgebroken en zich op deze wijze voorzien van de noodige „munitie". De strijd was echter van korten duur, want in minder dan geen tijd waren de belhamels op de vlucht gedre ven. Deze gebeurtenissen waren voor de poli tie echter een waarschuwing: er broeit iets. Omdat men een- herhaling verwachtte, werd in allerijl versterking naar het bedreigde punt gezonden en spoedig patrouilleerde een 20-tal politieagenten, rijksveldwacht en marechaus see door de buurt. Dank zij deze politiemacht deden zich voorloopig geen verdere wanorde lijkheden voor. Het gerucht van den „overval" op de poli- tie-auto had zich als een loopend vuurtje dooi de buurt verspreid en natuurlijk had dit tot gevolg, dat een groot aantal op relletjes be luste personen zich naar de Kalverstraat en den Zeeweg begaf, waar het den heelen avond heel druk was. Zooals gezegd, bleef het voorloopig nog rustig. Het was echter de stilte voor den storm, een storm die werd aangekondigd door woorden als: als de kinderen eerst maar van de straat af zijn". Rustig bleef de politie door de Kalverstraat en over het Velserduinplein patrouilleeren. Wanneer zich op sommige punten een menig te verzamelen werd tot „doovloopen" aange maand, waaraan steeds werd voldaan, zij het niet altijd con amore. De bewoners van de Kalverstraat sloegen de drukte op straat, staande in hun deur of zittende in hun raam kozijn gade. Hoe het begon. Dit deed ook de heer W. S. Hij zat op het kozijn voor een der ramen van zijn café, toen eenige politiemannen op hem en andere zich bij hem bevindende personen toetraden. De heer S. gaf niet onmiddellijk gevolg aan het bevel, naar binnen te gaan, wat voor de politie aarleiding was om geweld te gebruiken. Na eenige slagen met den gummistok te hebben geïncasseerd, werd S. meegenomen naar den politiepost Engelmundusweg. Deze gebeurtenis is wel de oorzaak geweest van de ongeregeldheden, die spoedig zouden plaats grijpen. Het wegvoeren van den ar restant werkte op de menigte als een roode lap op een stier. Er knallen schoten Op verschillende punten van de straat vorm den zich groepjes menschen. die allerlei ver- telijke automatische groepeering en klassifi- I aangesloten houden en bij „luchtalarm" mee- ceering voor onze gemeente in hooge mate on- nemen en aansluiten op de verbinding in de juist en dus onbillijk moet worden genoemd, schuilplaats. GEZICHT OP SAN FRANCISCO, de havenstad, die den laatsten tijd het tooneel is geweest van heftige botsingen tusschen politie en stakers. wenschingen naar de politie slingerden. Plot seling knallen er schoten. De menigte stuift uiteen; de meesten vluchten door de vele nauwe poortjes en steegjes naar het tusschen de Kalverstraat en den Engelmundusweg ge legen terrein of naar de Piet Heinstraat. En n enkele minuten is de geheele Kalverstraat schoongeveegd. De rust schijnt te zijn weer gekeerd. Maar dit is slechts schijn. Langza merhand keert de menigte terug. En plotse ling rollen er steenen door de straat. Men gooit naar de politie. Dit is het sein voor een nieuwen aanval. Weer komen de revolvers voor den dag, weer knallen de schoten. Een troep jongens vlucht den Wijk aan Zeeërweg op, achtervolgd door eenige politiemannen, die hen een regen kogels nazenden. Als de politiemannen op hun schreden te- rugkeeren, komt een vrouw hen achterop: „U hebt er één geraakt, laat gauw een dokter komen!" Inderdaad is er iemand getroffen. Hij is bij een van de bewoners van den Wijk aan Zeeër weg binnengedragen. Het bleek te zijn een jongeman, Z. genaamd, die uit de bioscoop 'kwam en dus van den prins geen kwaad wist. Hij kreeg een schampschot in den voet. Met de politieauto werd de jongeman naar dr. O. vervoerd, die de wond verbond. Nog enkele malen moest de politie hande lend optreden, maar tegen het middernachte lijk uur was de rust weer hersteld. Maar nog niet voorgoed. Eenige uren bleef het rustig. Omstreeks twee uur verzamelde zich echter weer een aanal belhamels in de Frans Naereboutstraat, de de Ruyterstraat en de Piet Heinstraat. Aangezien zij niet snel genoeg naar den zin van de politie uiteen gingen, loste de politie weer een aantal schoten, waarop het publiek naar alle kanten wegstoof. Hier werden eeni ge personen gearresteerd. Kopspijkers op straat Zondagmorgen kwam de politie tot de ont dekking dat in de Kalverstraat een groot aan tal kopspijkers was uitgestrooid, vermoedelijk met de bedoeling, de politieauto een of meer lekke banden te bezorgen. Direct na de ont dekking werden de kopspijkers door de ge meentereiniging opgeruimd. Op verschillende plaatsen hebben nog ver schillende op zichzelf staande wanordelijkhe den plaats gevonden. O.a. is een bakkerskar leeggeplunderd. De burgerwacht opgeroepen Naar wij vernemen heeft de burgemeester, die des avonds voortdurend met z'n auto op de bedreigde punten aanwezig was en eerst laat in clen nacht het tooneel van den strijd ver liet, des middags na den aanval op de poli tieauto een 200-tal leden van de burgerwacht opgeroepen, waarvan 175 op het appèl waren verschenen. Deze werden belast met de bewaking van het gemeentehuis, de gasfabriek en eenige andere openbare gebouwen. Ook het huis van den burgemeester stond voortdurend onder bewaking. Een aanslag op de woning van den burgemeester? Dit laatste bleek, naar ons werd medege deeld, verband te houden met het feit* dat in den loop van den avond t-wee personen waren aangehouden, die bij zich hadden een tweetal blikken petroleum, met de bedoeling de woning van den burgemeester in brand te steken. Men was echter op z'n hoede, want ook het huis van den burgemeester werd door een zestal leden van de burgerwacht bewaakt. Bij de relletjes in de Kalverstraat kreeg een agent van politie met het een of ander voorwerp een slag tegen zijn kaak, waardoor hij niet ernstig gewond werd. De Zondag is rustig verloopen. DE WESTKUST-VISSCHERIJ. De Derika 7 is weer naar de Westkust ver trokken. Na een reis van 18 dagen is van de West kust met een mooie vangst teruggekomen de Petten. RECORD WEEKBEZOEK IN HET ZWEMBAD. Het zwembad V.Z.V. werd in de afgelooüen week bezocht door 3902 zwemliefhebbers. Het hoogste aantal bezoekers werd genoteerd op Woensdag 4 Juli n.l. 761; het laagste. 250 op Zondag 1 Juli. Scheepvaartbeweging In de afgeloopen week kwamen hier binnen 69 stoom- en 20 motorschepen, tezamen 89 schepen tegen 72 schepen in de voorafgaande week. Naar zee vertrokken 72 stoom- en )0 motorschepen, tezamen 82 schepen tegen 77 schepen in de week tevoren. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 171 schepen of 22 schepen meer dan in de voorlaatste week.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1