HET NIEUWE AVONDBLAD Hoe komen we over het Noordzeekanaal? Pont, brug of tunnel? 19e JAARGANG No. 209 DINSDAG 10 JULI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwart-aal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000;— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meex abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank to Schiedam. VELSEN. Heden vóór 35 jaren werd het vonnis geveld over de voetbrug te Velsen. groote belemmering der scheepvaart zal wor den als vroeger de draaibrug. Tunnel of brug?. Een unieke foto uit de oude doos (1890). De brug wordt na de aanvaring weggehaald. Den lOen Juli 1899, heden dus vóór 35 jaren, werd het voorstel tot vervanging van de voet brug over het Noordzeekanaal door een pont- veer tot wet verheven. En eenige jaren later kwamen er ingenieurs, kwamen er arbeiders, kwamen er allerlei werktuigen om de brug, de trouwe brug, die Noord en Zuid aan elkaar verbond, die als het ware voor Velsen onmisbaar was geworden, weg te halen, den pijler op te ruimen en dit alles te vervangen door een pont. Waarmede de misère, de pontmisère begon, welke nu al gedurende een dertigtal jaren een onuitputtelijke bron van ergernis is voor al die duizenden voetgangers, wielrijders, auto mobilisten, auto- en wagenbestuurders, die aan hun bedoeling, het kanaal over te steken, nu eenmaal geen gevolg kunnen geven, zonder gebruik te maken van het pontveer. Een stukje geschiedenis. De gemeente Velsen lag daar een zeventigtal jaren geleden nog zoo rustig, we zouden kun nen zeggen saevis tranquillus in undis, rustig te midden der golven. Inderdaad, te midden der golven. Want in het Westen bespoelden de haren der Noordzee het vlakke strand, in het 'Oosten kabbelden de golfjes van het Wijker- meer langs de welige polderweiden, die zich uitstrekten achter de veilige, zij het ook be- scheidene polderdijken. Maar den 8en Maart 1865 was het uit met de rust in Velsen. Dien dag toch ging de eerste spade in den grond voor het graven van het Noordzeekanaal. En van dien dag af werd de •geographische eenheid onzer gemeente be dreigd. Immers, het kanaal was zoo ontwor pen, dat het de gemeente Velsen in twee on geveer even groote deelen zou splijten, van welke deelen echter het Zuidelijke van de grootste economische beteeksnis was. Naarmate de doorgraving van Holland op z'n Smalst vorderde, voltrok zich de scheiding tusschen Noord en Zuid en toen in 1876 d6 officieele opening van het Noordzeekanaal plaats vond, was deze scheiding voltooid. De eenige verbinding was nu de sluis in IJmui den en de voetbrug te Velsen, welke de ge meente van de Kanaal Maatschappij had ge kregen in ruil voor de concessie tot het gra ven in den bodem der gemeente. Velsen was tevreden met de brug. Het ver keer was in die dagen niet zoo erg druk en alhoewel het maar een smal bruggetje was, men kon het er mee doen. Maar de scheepvaart dacht er anders over. De doorvaart, een meter of twintig, bleek spoedig veel te smal en de ongemakken, aan de scheepvaart door de brug toegebracht, wa ren vele. Zoo in 1890. Op den 3en October van dat jaar, het was op een Zondagmorgen, werd de brug aangevaren door een Duitsch bootje. Het verkeer over de brug werd gestremd en men moest met een roeibootje worden over gezet. De pijler werd zwaar beschadigd; er kwam een nieuwe voor in de plaats, die 15 M. in den grond stak en 8 M. daarboven, dus totaal 23 M. hoog was. De pijler was zeker zoo zwaar gemaakt om er een langere brug op te kunnen laten draaien. Maar die langere brug is nooit gekomen. Want de protesten tegen de brug van de zijde van de scheepvaart groeiden hoe langer hoe meer. Zij bereikten ook de regeering, die er wel ooren naar had. En ten slotte kwam het wetsontwerp, waarvan aan hoofd van dit artikel melding is gemaakt. Dit wetsontwerp heeft een storm van ver ontwaardiging doen opwaaien onder degenen die er belang bij hadden, dat de brug behou den bleef. En dat was heel Kennemerland van Haarlem tot Alkmaar, maar natuurlijk in de allereerste plaats de gemeente Velsen, die zich bedreigd zag in het bezit van iets, dat haar van rechtswege toekwam. Tal van adressen, voorzien van duizenden handteeke ningen gingen naar Den Haag; men belegde betoogingen, die door de Amsterdamsche scheepvaart werden beantwoord met een tegenbetooging. Het kamerlid Lieftinck schaarde zich aan de zijde van de pro-bruggers. De 7en Juni 1988 diende hij een amendement op het be wuste wetsvoorstel in, dat tot strekking had het behoud van de brug. Het werd met 7515 stemmen verworpen. Vijf weken later was het pleit beslist. De Amsterdamsche scheepvaart had den strijd gewonnen. De ponten komen. De eerste pont was de Kennemerland, die ook thans nog in de vaart is. Zij werd ge bouwd bij de scheepswerf „De Maas" in Rot terdam en werd overzee via IJmuiden naai de plaats van bestemming gesleept. De pont zag er in haar kinderjaren geheel anders uit dan thans. Het geheele vaartuig was met glas overdekt. In het midden was een loopbrug met stuurhut. Later is deze ge heele bovenbouw er afgesloopt, nog weer later ook de bekende wachthuisjes aan beide zijden. De Kennemerland was evenals de la ter gebouwde Velsen een „raderboot". Later werden ze veranderd in kettingbooten. De scheppen werden van de raderen afgenomen en in plaats daarvan werden er kettingnok- ken aangebracht. Het verdwijnen van de brug was vooral een groote handicap voor de tram, doordat het aansluiten van rails groote moeilijkheden opleverde, welke moeilijkheden ten slotte werden opgelost door een ingenieur van werkspoor. Ook de kleppen leverden groote moeilijkheden op. Het is maar al te goed be kend, welke narigheden men met deze pon ten van den beginne af heeft ondervonden en men zal zich kunnen indenken, hoe vaak de bevolking de verzuchting heeft geslaakt „hadden we onze oude brug maar weer terug". Merkwaardig is het, dat men ten slotte weer is teruggekomen op het oude systeem van vrij varende ponten,'al worden ze thans dan niet meer voortbewogen door schepraderen doch door schroeven. Wat zal de toekomst brengen' En thans staat de geschiedenis van de oeververbinding weer voor een mijlpaal, weer is de tijd rijp voor nieuwe plannen. En wel om twee redenen: in de eerste plaats in ver band met de vraag, of het mogelijk zal zijn, het verkeer op den -duur met behulp van ponten te kunnen houden. Het laatste schijnt door de autoriteiten van den Rijkswaterstaat niet geheel in twijfel te worden getrokken, immers staat op het pro gramma de aanleg van kunstwerken, die het mogelijk maken, dat een vijftal ponten tege lijk in de vaart is. Of het echter wel ooit zoo ver zal komen, mag worden betwijfeld. Het wil ons voor komen, dat de waterstaats-autoriteiten, toch eindelijk wel eens tot. de conclusie zullen ko men, dat eens de tijd komt ,dat de ponten het verkeer niet meer kunnen onderhouden en al zou men hiertoe in staat zijn. het heen- en-weer-varen der ponten een minstens even Wat zal er dan moeten komen ter vervan ging van de ponten? Een tunnel of een brug? Een tunnel zegt Ir. v. d. Mey. Een brug, zegt onze abonné de heer D. Bus te Velsen. We zullen het plan van den heer v. d. Meij even laten rusten en ons eerst bezig houden met den brief, dien de heer Bus ons zond en dien wij afdrukten in ons blad van 18 Juni j.l. De heer Bus is geschrokken van de lengte van de tunnel, die de heer v. d. Meij aannam op 1480 M., dus van een punt, bijna 700 M. ten Noorden, tot een punt. bijna 700 M. ten Zuiden. De heer Bus zag zich in ge dachten al op weg van z'n woning naar het gemeentehuis. Zoo ongeveer ter hoogte van de Watervlietstraat dook hij in de tunnel om ergens in de buurt van Waterland weer boven waterpardon, boven de aarde te komen om dan via de Meeryhetstraat naar het ge meentehuis te tippelen. Een wandeling van ongeveer anderhalf uur heen en terug. Neen, geachte heer Bus, zoo erg wordt het niet, noch bij een brug, die zeker met de op ritten mee nog langer zou worden dan een tunnel, noch bij de tunnel. De Antwerpsche tunnel laat ons zien, dat men voor het lo cale verkeer, in het bijzonder voor de voet- ;angers er wel wat op weet, om te vermijden dat deze, van oever tot oever willende, de ;eheele tunnel behoeven af te leggen. Ir. v. d. Meij dan heeft thans ongeveer een maand geleden voor de Haarlemsche Kamer van Koophandel een pleidooi gehouden voor den bouw van een tunnel. Hij heeft in zijn lezing er op gewezen, dat het verkeer op den weg tusschen Haarlem en Alkmaar van 1923 tot 1935 met ca. 2200% zal zijn toegenomen. In 1935 zullen 1.750.000 motorrijtuigen het Noordzeekanaal moeten passeeren, in 1960 zal dit aantal 10.400.000 bedragen. Geen klei nigheid. Dit zijn cijfers ïn de lucht, maar ze zijn wel zoo steekhoudend, dat we er uit mogen con- cludeeren dat er spoedig een tijd zal komen dat de ponten door iets ander vervangen moe ten worden. Door wat? Door een tunnel natuurlijk. Ie er nog iemand zoo naïef te denken, dat men in dezen „mo dernen"' tijd waarin we niet anders hoor en of lezen dan over luchtbescherming, een in strument van zulk een groote strategische be- teekenis als verbinding tusschen de Noorde- ijken en den Zuidelijken oever van het Noord zeekanaal zoodanig gaat construeeren. dat slechts één welgemikte bom uit een vliegtuig voldoende is om de geheele zaak in puin te veranderen? We hebben ons wel eens. laten vertellen, dat de tunnel in Antwerpen alleen is gebouwd uit een oogpunt van strategie. We krijgen dus een tunnel Maar waar. En nu komen we aan de veronderstelling, zoowel van den heer v. d. Mey als van den heer Bus, dat deze zal komen ten Oosten (natuurlijk be doeld op korten afstand) van het pont- veer. En hierin zullen de beide heeren wel heb ben misgerekend. Onze waterstaat-ingenieurs denken er, naar wij uit betrouwbare bron hebben vernomen, heel anders over. Deze be zien het vraagstuk van een heel ander en wel van een -algemeen verkeersstandpunt. Als men tot tunnelbouw overgaat, bouwt men natuur lijk slechts één tunnel, een tunnel die niet alleen zal moeten opnemen het verkeer Haar lemAlkmaar, maar ook het verkeer Amster damZaanstreek. En met het oog hierop, zal men de tunnel eerder kunnen verwachten op Amstei'damsch- dan op Velsensch grondgebied (of Buitenhuizen?) Met op sommige plaatsen een eenvoudig pontveer voor de locale verkeers belangen. Uit hoofde van het bovenstaande is de bere kening van Ir. v. d. Mey aangaande de toe neming der verkeersfrequentie niet bruikbaar. Men zal ook rekening moeten houden met de route AmsterdamZaanstreek v.v., waarmede men natuurlijk tevens het pontveer aan de Hembrug wil ontlasten. Wel leven we snel. Wel heeft het verkeer degenen, die geroepen zijn om dit ruimte te bieden in de steden en op het land, voor groote moeilijkheden geplaatst. Denk u eens aan dat bruggetje, dat ondanks dat twee boerenwagens elkaar ternauwernood konden passeeren, de menschen in onze omgeving nog gelukkig kon maken en welks verdwijning diezelfde men schen tot wanhoop bracht; denk u ook eens aan die files van tientallen, honderden auto's die u wel eens queue hebt zien maken voor de pont, des morgens aan de Zuidzijde, des avonds aan den Noordkant. Het vraagstuk van de kanaalkruising, voor de oplossing waarvan onze deskundigen zich thans geplaatst zien, is zeker een der moei lijkste verkeerskwesties van dezen tijd. Want het plan, dat men zal kiezen is een plan van vele millioenen. Misschien heeft men reeds gekozen; in prin cipe dan. Misschien zijn er reeds kaarten in het bureau van den een of anderen water staatsingenieur, waar de plaats op staat aan gegeven, waar men de tunnel denkt te bouwen Daar deze ook zal komen, de heer Bus be hoeft geen vrees te hebben dat hij den een of anderen dag anderhalf uur zal moeten reser veeren voor een wandeling van zijn huis been en terug naar het gemeentehuis. Laten wij hopen dat men bij de plannen ook rekening houdt met de belangen van Velsen die 35 jaar geleden met voeten werden getre den. S. B. Het overlijden van Prins Hendrik. Gemeentekantoren gesloten. Burgemeester en Wethouders hebben be sloten in verband met het overlijden van Prins Hendrik dat de kantoren en bedrijven Woensdag den geheelen dag gesloten zullen zijn. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal op dien dag geopend zijn van 8.309 uur v.m. uitsluitend voor die aangiften, waarmede met het oog op den wettelijken termijn niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. IJMUIDEN OPENLUCHTSPEL VARA-INSTITUUT. Het Tooneelfonds Vara-Instituut zal be houdens toestemming der overheid op Zon dag 12 Augustus op het terrein achter Kriem- hilde nabij de spoorweghalte Velsen-Zeeweg een openluchtspel op laten voeren. Des mor gens zal voor de kinderen worden opgevoerd het nieuwe werk van Richard Flinck. „De dappere Jan Klaassen" en 's middags voor de ouderen de 18e eeuwsche klucht „Don Colibra- dos" van L. Holberg, een spel van den hoog moed. Deze stukken zullen in volle bezetting wor den opgevoerd door De Jonge Spelers. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Teneinde de leden der transportcolonne en helpsters vertrouwd te maken met het ge bruik van gasmaskers, zal hierin op Donder dag a.s. een oefening worden gehouden. Den leden wordt verzocht samen te komen des avonds 8 uur op het terrein van den Ge meentelenken Reinigings- en Ontsmettings- dienst aan den Velserduinweg. BINNENGESLEEPT. De snurrevaadbotter SCH 38 werd Maan dagmorgen alhier binnengesleept door den Deenschen Kotter E 84. De botter had schade aan den motor bekomen. Het krukmetaal was nl. door warmloopen weggesmolten en de kruk beschadigd. VAN DE HARINGVISSCHERIJ BINNEN. De stoomlogger Victor IJM 149 is van de haringvisscherij binnengekomen met 18 last pekelharing. VELSER ZWEMVEREENIGING. Schoolwedstrijden op Zaterdag a.s. Zaterdag a.s. nam. half vier worden door de V. Z. V. schoolwedstrijden georganiseerd in het Zwembad nabij de Noordersluis. Op het programma staan o.a. 50 M. school slag voor Jongens en Meisjes en 50 M. vrije slag voor jongens en meisjes, terwijl het in de bedoeling ligt de scholieren van verschil lende scholen tegen elkander uit te laten ko men in een estafette van 3 x 50 M. zwemmen, slag naar keuze. Hiervoor is een fraaie wis selbeker beschikbaar gesteld. Scholieren kunnen zich voor deelnemini aan deze wedstrijden persoonlijk opgeven, of door middel van hun leeraar bij den secreta ris der Vereeniging S. Oudhuizen, Wijk aan Zeeërweg no. 108, IJmuiden. De inschrijving sluit a.s. Woensdagavond 8 uur. Door deze nauwe doorvaart moesten de schepen naar Amsterdam passeeren. BRAND IN EEN ROOKERIJ. Gisteravond omstreeks half zeven bemerk ten omwonenden, dat er brand was in de roo- kerij van den heer T. G. aan de Middenhaven straat. Men waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die ongeveer 10 minuten later met de motorspuit ter plaatse arriveerde. Spoedig was een tweetal slangen uitgelegd en kon met- het blusschen worden begonnen. Ofschoon een der rookhokken reeds fel brand de slaagde de brandweer er in, den brand tot dit cene hok te beperken. Het dak was echter op eenige plaatsen reeds doorgebrand. De oorzaak is onbekend. Het personeel had ongeveer een uur voordat de brand uitbrak, de rookerij verlaten. Het vuur was toen goed afgedekt, doch vermoedelijk is het gaan von ken en zijn daarbij de vonken in het hout werk terecht gekomen. STRANDDAG I. O. G. T. J.l. Zondag hield het district „De Wachter" der I.O.G.T. een stranddag, welke goed ge slaagd mag heeten. Omstreeks 10 uur 's mor gens werd het meerendeel der deelnemers door de „Trio" overgezet naar het Noorder- strand, dat met blauwe vlaggen feestelijk was versierd. Ruim 300 personen waren aanwezig. Na een korte toespraak van den voorzitter werd het terrein voor de verschillende spelen in orde gemaakt. Er werd gevoetbald, gehand bald, men ging touwtrekken, zakloopen, blok- jesrapen enz. alles met buitengewoon veel enthousiasme. Voor versterking van den inwendigen mensch was een goed buffet aanwezig, waar men voor weinig geld terecht kon. Nadat te 5 uur de prijzen waren uitgereikt, braken de deelnemers in opgewekte stemming op, om gezamenlijk huiswaarts te keeren. MOTORTRAWLER „LE MATELOT". Van de werf van de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr., alhier is Zater dag met goed gevolg te water gelaten de motortrawler „Le Matelot", welke zij voor re kening van de Société de Pêche a Moteur te Boulogna sur Mer in bouw heeft, aldus lezen we in het Rotterd. Nieuwsblad. Deze trawler, welke gebouwd wordt onder speciaal toezicht van Bureau Veritas, klasse t~ I. 3/3 F. 1.1. heeft de navolgende afmetin gen: lengte over alles 42 M.; idem tusschen de loodlijnen 38.63 M.; breedte 7.01 M. en holte 4.10 M. De inhoud van de brandstofbunkers wordt ruim gekozen en daar bovendien het brand stofverbruik van den motor zeer gering zal zijn, zal het schip geruimen tijd op zee kunnen blijven. Bijzondere zorg wordt besteed aan de isolatie van het visehruim, zoodat de visch ook bij een lang verblijf van den trawler op zee in uitste kende conditie gehouden zal kunnen worden. Op het achterschip wordt een reddingssloep geplaatst. Aan den voormast is een laadmast aange bracht, welke bediend wordt door een electri- sche lier, zoodat de trawler na aankomst vlug gelost kan worden. De hut van den kapitein bevindt zich op de stuurbrug achter de stuurhut. Daaronder is een hut voor twee officieren en een hut voor de radio-installatie. Achter de motorkamer en onder het hoofd- dek zijn de hutten en de salon voor het machi nekamer-personeel. Onder het bakdek is het logies voor de overige leden der bemanning. De hoofdmaehine bestaat uit een zescylin- der Smit/Burmeister Wain Diesel motor, enkel werkend, 4 takt, direct omkeerbaar, met geforceerde smering en directe inspuiting. De cylinders hebben een diameter van 330 m.M., terwijl de slag van den motor 600 m.M. is. De hoofdmotor is voorzien van een aange bouwde lens- en sanitaire pomp, koelwater- pomp en smeeroliepomp, evenals van een smeeroliekoeler. Als hulpmotor wordt geplaatst een drie cy linder, 4 takt. enkelwerkende Diesel motor. Tot de hulpwerktuigen behoort o.a. een hulp- Dieselmotor. welke een dynamo, een hulp- luchtcompressor en een zoutwaterpomp aan drijft. De trawler wordt geheel electrisch verlicht en voldoet aan de hoogste eischen, welke aan een modernen trawler gesteld kunnen worden. HET KAPITAAL DER DEENSCHE HAVENS. De Deensche ingenieur C. A. Lassen te Hol ding heeft een artikel gepubliceerd over het verkeer in de Deensche provinciehavens in het tijdvak der laatste 25 jaar en komt daarbij tot de conclusie, dat deze havens zich steeds meer ontwikkeld hebben ten kaste van Kopen hagen. Steeg het havenverkeer sedert den oorlog in Kopenhagen met 20 pet., de kleine havens hadden een dubbel zoo groote toeneming te boeken. Voor den oorlog bedroeg de overslag voor het geheele land voor meer dan de helft ten bate van Kopenhagen, sedert is die over slag door de opkomst der kleine havens tot ongeveer een derde teruggeloopen. In de laatste 25 jaar is er een kapitaal van ca. 95 millicen Kr. in de provinciehavens ge stoken, terwijl in dit tijdvak voor de uitbrei ding en verbetering der haven van Kopenha gen slechts 50 mill. Kr. zijn uitgegeven. Op het oogenblik vertegenwoordigen de gezamenlijke provinciehavxs 'n boekwaarde van ca. 100 mill. Kr. (of het vijfvoudige van 20 jaar geleden"' en van Kopenhagen alleen 57 mill. Kr. (tegen 26 mill. Kr. in 1910). Met alle macht wordt aan een verbetering van de vroeger kleine havens gewerkt; alleen voor Aarhus is reeds 21 mill. Kr. uitgegeven terwijl voor de vroegere Duitsche havens Apenrade, Hadersleben en Sonderburg 5 mill. Kr. werden toegestaan. Opmerkelijk is. dat deze in de havens gesto ken kapitalen wel hun nut blijken af te wer pen. Niet alleen is het verkeer intensiever geworden doch vrij groote schepen kunnen nu rechtstreeks in de provinciehavens hunne la ding afleveren. In de laatste jaren werden Aalborg en Aarhus door gemiddeld 300 sche pen boven 1000 N. R. T. bezocht in tegenstel ling met vroeger, toen alleen kleine schepen in de kustvaart in die havens konden komen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1