HET NIEUWE AVONDBLAD Prins Hendrik 19e JAARGANG No. 210 WOENSDAG 11 JULI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dït blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis ls niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN Loodsdienst in China. De gevaarlijke Yangtse Kiang. Van zijn oorsprong in het hoogland van Thibet stroomt de Yangtse Kiang voor meer dan 3000 zeemijlen naar de Chineesche Zee, zijn water onttrekkende aan een gebied van ruim 750.000 vierkante mijl of ongeveer de helft van het eigenlijke China. De water rijkdom van den Yangtse is afhankelijk van groote seizoensveranderingen. Het hoogwater jaargetijde duurt van midden-April tot het einde van October. De hoofdrijzing wordt meestal voorafgegaan door een bedriegelijke rijzing van korten duur. Deze schommelingen zouden beduidend veel grooter en onregel matiger zijn, als er niet twee groote meren be stonden, Tung-Ting en Poyang, die dienst doen als natuurlijke regelaars. Hoogwatervloeden bedekken groote gebie den der vlakten, achtereenvolgende malen dunne laagjes slib achterlatende, dat dit ver bazingwekkend vruchtbare dal heeft opge bouwd. De invloed van eb en vloed is het geheele jaar tot Chingkiang merkbaar. Deze invloed wordt hooger de rivier op in den zomer meestal te niet gedaan door de rijzing van het rivier- Water, maar getijschommelingen zijn geduren de het laagwaterseizoen tot aan Wuhu duide lijk aangetoond. Bijna al het vervoer heeft plaats over de rivier. Er zijn weinig wegen, meerendeels zeer slecht en de bestaande spoorwegen zijn gedu rende militaire veldtochten danig misbruikt. Zoodoende is de loodsdienst een zeer belang rijk onderdeel der navigatie. Van de loodsen op de rivier wordt een groote kennis der ge tijden, stroomversnellingen, plaatselijke wet ten en verordeningen, rivierkennis in het alge meen geëischt, alsmede talenkennis, teneinde de meest gebruikte dialecten te kunnen ver staan. Dat deze positie een zeer groote verant woordelijkheid met zich mede brengt spreekt welhaast vanzelf. Op het oogenblik zijn te Shanghai 45 buiten- landsche loodsen, t.w. 20 Japansche en 25 Europeesche en Amerikaansche loodsen waar onder weer 6 Hollanders. Deze dagen is een vereeniging van Chineesche loodsen opgericht, die ten doel heeft, dit groote aantal buiten- landsche loodsen te doen vervangen door Chi- neezen. De vereeniging heet Wusung-Hankap 'Pilots Union en heeft officieele inschrijving verzocht aan den Minister van Marine. Reeds bestaat in China een speciale loodscursus, die aan volleerde loodsen certificaten van be kwaamheid uitstrekt. Deze certificaten-com missie bestaat echter wijselijk uit niet- Chi- neezen Aan de Chineesche reeders is verzocht alleen te vragen om Chineesche loodsen, wanneer hun schepen de Yangtse opvaren. Velen en alle buitenlandsche reeders blijven er echter nog prijs op stellen, dat hun schepen door buiten landsche loodsen beloodst worden. Zij hebben wellicht minder vertrouwen in de betrouw baarheid als wel in de bekwaamheid van den Chineeschen rivierloods, die meestal een zoon der Gele Rivier is. Een belangrijk punt ten voordeele van het riviertransport is de bescherming die een vreemde vlag verleent, een belangrijke over weging in een land waar „tol" onder een of anderen vorm, dikwijls geheven wordt! Groote, weinig diepgang hebbende rivier schepen bevaren den beneden-Yangtse het ge heele jaar; kleinere vaartuigen de midden- en bovengedeelten. Die op de boven-Yangtse zijn uit den aard der zaak met groote machinever - mogens uitgerust en van een bijzonder sterke constructie om de gevaren te weerstaan, die zij daar onverwacht kunnen ontmoeten. Zeeschepen varen geregeld tot Hankow ge durende het hoogwaterseizoen en sommige slagen er in, een lading op te pikken geduren de de bedriegelijke rijzing. Tankers hebben sinds 1925 kans gezien, nu en dan rechtstreeks een lading te brengen van Mexico Sochow. De Yangtse is in 1926 nog door Engelsche ingenieurs nauwkeurig onderzocht, maar deze adviseerden met verbeteringen door middel van waterbouwkundige- of baggerwerken te wachten, totdat toenemende handel de daar voor zoo hoog noodzakelijke uitgaven kon hel pen bekostigen. Het is echter onmogelijk veel arbeid in die richting te verzetten, sinds het tegenwoordige banditisme zijn intrede deed. Toch is een Hollandsehe onderneming tot hier doorgedrongen om, hoe gering ook in verge lijking met de nog uit te voeren werken, bagger werken en kade-aanleg te construeeren; de Nederlandsehe Maatschappij van Havenwerken is degene, die daar onze driekleur doet wap peren. De kaarten, die uitgegeven zijn vanwege de hydrografische afdeeling der Chineesche Ma rine geven een goeden algemeenen indruk van den loop der rivier, maar het zijn absoluut on betrouwbare gidsen voor de navigatie in de vele onbestendige vaarwaters. Des te meer komt het dus op den loods, zijn ervaring, ge heugen en betrouwbaarheid aan om hier de schepen met hun dikwijls kostbare ladingen veilig te beloodsen. Het Marinedepartement is belast met het onderhoud der Chineesche lichten. Deze af deeling van het departement wordt hoofd zakelijk geleid door Engelschen en onderhoudt een vloot van schepen om de lichten te voor zien en voor onderzoekingsdiensten. Al deze vaartuigen behooren te Shanghai thuis. De on telbare veranderlijke vaarwaters worden door onbemande kleine lichtschepen aangeduid; merkbooten, bakens en boeien completeeren deze requisieten. Dat er een licht maar al te dikwijls niet brandt, niemand verwondere zich hierover! Alleen de z.g. Verdragshavens zijn gebakend en hierop oefenen de bebakeningsschepen zoo goed mogelijk toezicht uit, als de tegenwoor dige verwarde toestanden het mogelijk maken. Beneden Chung-King dringen de bergen tot vlak bij de rivier en de scheepvaart in die gedeelten geeft aanleiding tot eenige verba zing. Er zijn ontelbare ravijnen, donker en ontzagwekkend, die afwisselend zelfs tot 30 mijl in lengte zijn, soms vernauwend tot slechts eenige honderden meters breedte en waarvan de rotswanden bijna loodrecht 300 tot 600 meter'uit de rivier oprijzen. Na de stilte der ravijnen raast de rivier voort in de loeiende en kokende stroomver snellingen, die een ontzettende schatting ge- eischt hebben aan levens en vaartuigen. Er zijn „wee hoofdtypen schepen op den Loven-Yangtse in gebruik en wel resp. voor hoog- en laagwateiseizoenen. Hun lengten varieeren van 120 tot 215 voet. Een vaartuig van 150 voet lengte kan gedurende bijna alle waterstanden gebruikt worden. Moderne schepen zijn uitgerust met een midscheeps roer en twee zijroeren, doch de allernieuwste vaartuigen hebben alleen de twee zij roeren, een constructie, welke succesvol ge bleken is. De lengte van een schip kan van grooten invloed zijn in sommige bochten tijdens laag- water en een levensgevaarlijk moment deed sich voor, toen gedurende de ontruiming dei- vreemdelingen uit de Yangste-havens in 1927, een Engelsche kanonneerboot, Z. M. „Mantis", uit Chungking geloodst moest worden. Dooi den toen zeer lagen waterstand werden op een bepaald punt- zulke groote moeilijkheden ver wacht, dat het gerucht de ronde deed, dat haar commandant toestemming had het aan den grond te zetten, indien niet anders moge lijk was. Een belangrijk onderdeel van de bekwaam heid van een gezagvoerder of loods, is een ge degen kennis waar en hoe hij zijn schip aan den grond zet voor het geval het op een rots stoot. Het is dan niets ongewoons en gebeurt zoo ongeveer 30 a 40 keer per jaar, dat men een boven-Yangste-stoomer ziet, die tus- schen twee drijvers gemeerd op deze wijze tracht naar Shanghai te komen om gedokt te worden. Voor stoomschepen is het soms noodzakelijk, in de stroomversnellingen een tros uit te g< ven, die ver vooruit op den oever wordt vast gemaakt en waarop het schip langzaam naar boven hieuwt, terwijl de machines daarbij op /olie kracht draaien! De zomerrijzing heeft een buitengewoon op vallend resultaat op de boven-rivier, waar in de bergengten het verschil tusschen hoog- sten en laagsten waterstand tot 200 voet <67 M.!) kan bedragen. Behalve de veranderingen in diepte worden deze waterstandschomme lingen vergezeld door zeer groote afwijkingen in richting en kracht van den stroom. Een vaarwater, dat bij één waterstand betrekkelijk veilig te noemen is, kan een levensgevaarlijke passage zijn bij een andere. Er waren ongeveer 70 koopvaardij stoom- en motorschepen op de boven-rivier en meeste,1 15 buitenlandsche kanonneerbooten. De meest; onder Chineesch beheer staande schepen va ren onder verschillende Europeesche vlaggen terwille van de bescherming die deze verlee- nen. Maar zelfs een buitenlandsche vlag is geen onfeilbare bescherming, tenzij een ka nonneerboot in de nabijheid is. In deze streken van wetteloosheid en roove- rij vormt kogelvrij staal de eenige bescherming en de nieuwste in de vaart zijnde schepen zijn I uitgerust met de krachtigste tegen het vuren beschermende inrichtingen, terwijl hun brug gen door diverse vernuftige toestellen binnen een paar seconden in stalen commandotorens getransformeerd kunnen worden. De loodsdienst oo de boven-rivier staat on der toezicht van het Rivier-denartement. Er zijn daar ongeveer 130 inlandsche loodsen en een gelijk aantal loodsleerlingen. De oude Loodsenvereeniging geleek meer op een geheim genootschap en de rivierkennis werd argwanend bewaakt, zoodat de Europee sche ambtenaren groote moeilijkheden onder vonden bij hun studie van dezen merkwa'ar- digen waterweg. De nationale regeering van China heeft dit jaar bepalingen afgekondigd, waarbij geëischt wordt, dat alle loodsen, zoowel Europeesche als Chineesche, in het bezit zijn van diploma's die uitgereikt worden na het afleggen van een examen. Zoo ziet men, dat het beroep van loods op de Yangtse geenszins een sinecure is en dat voor de kennis der navigatie op een waterweg van ongeveer 5000 K.M. van zulk een ambt zeer veel gevergd wordt. MEN ZIJ OP Z'N HOEDE. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het na volgende mede: De Commissaris van Politie te Schiedam maakt betreffende de z.g.n. Spaar- en Crediet- instelling, genaamd „De Onderlinge" of „Eigen hulp", beheerd door M. van Weerden, geves tigd te Schiedam, bekend, dat Van Weerden thans zijn instelling weder onder een anderen naam aan het publiek voorstelt en wel als „Ver- eenigde Spaar-Credietbank", ten opzichte waarvan dezelfde waarschuwingen gelden. De Commissaris van Politie te Nijmegen geeft belanghebbenden in overweging, om, al vorens in ïelatie te treden met de firma W. Teerink, en Co., of firma W. Teerink, Hees bij Nemegen, bij hem inlichtingen in te winnen. TER HARINGVISSCHERIJ Voor het uitoefenen der ouderwetsche ha- ringvisscherij is vertrokken de stoomlogger Gorredijk. NAAR DE WESTKUST. De stoomtrawler Silvain IJM. 116 is naar de Westkust vertrokken. stetlaan 6. Driehuis. Albertje Zomer, echtgens, v. J. Pieters, 66 j., Burg. Weertstr. 44. Velsen. Ondertrouwd: G. van Roden en H. C. Prins, Fr. Halsstraat 54, IJmuiden (O.), Trompstraat 25, IJmuiden (O.), Toek. adres: Bloemstraat 53, IJmuiden. A. N. Kraak en E. Dekker, Zee weg 62, IJmuiden (O.), Snelliusstraat 34, IJmuiden. Toek. adres: J. Wattstraat 13, IJmuiden. D. W. Vooijs en H. de Boer: C. Drebbelstraat 40, IJmuiden. Alnastraat 15, IJmuiden. Toek. adres: Bloemstraat 100, IJmuiden. Het gebruik van gebruikt ijs. Hoe de IJmuider Federatie daarover denkt.. Wij hehben in een serie artikelen in ons blad gewezen op het groote belang voor het visscherijbedrijf, dat er voor -gezorgd wordt, dat de visch die wordt aangevoerd, zoowel als die, welke wordt verzonden van goede kwaliteit is. Zoo hefobenwij o a. gewezen op de verkeerde gewoonte, die veelal gevonden wordt bij visch- venters, n.l. ijs te gebruiken, dat reeds een maal dienst heeft gedaan, hetgeen natuurlijk niet bevorderlijk is voor de kwaliteit van de visch. In verband met het bovenstaande is het in teressant, kennis te nemen van het volgende: Het bestuur der IJmuider Federatie ont ving door tusschenkomst van het hoofdbestuur de klacht, dat door enkele ruimgasten, leden van zijn organisatie, na het lossen het nog ln het ruim aanwezige vuile ijs in het ijshok in het nog te gebruiken ijs was geschept. Aan nemende, dat deze klacht niet. op losse gron den is geschied e?j zulks dus inderdaad heeft plaats gevonden, wil het bestuur zijn leden er op wijzen, dat deze wijze van werken moet worden afgekeurd. Het bestuur schrijft hier over het volgende: „Het standpunt der organisatie over den invloed van de kwaliteit van de visch op de bedrijfsuitoefening is nu toch wel zoo lang zamerhand bij de leden bekend, immers werd hierover meerdere malen in onze bedrijf s- krant geschreven. Als oorzaken van de minder goede kwaliteit der visch werd door ons in deze artikelen altijd aangegeven de ondeug delijke staat, waarin zoovele vischruimen ver- keeren en de soms minder goede kwaliteit van het ijs. Het scheppen van vuil ijs in het ijshok moet inderdaad op het nog aanwezige en het bij te laden ijs een sterke verontreiniging tot gevolg hebben en het kan niet anders of dit moet zijn invloed op de kwaliteit der visch doen gelden, met mogelijk als eerste gevolg: door minder goede kwaliteit slechte prijs, lage besomming opleggen schip en weer een tiental van onze kameraden op de vloot meer werkloos en aan gewezen op den steun. Daarenboven zijn de gevolgen van slechte kwaliteit naar onze meening nog ernstiger. De verkoop van minder goede kwaliteit zal dit artikel steeds meer in discrediet brengen met het gevolg, dat de uitoefening van dit bedrijf steeds meer onmogelijk wordt. Juist op dit oogenblik mag dan ook niets worden nagela ten, om door goede kwaliteit het afzetgebied te vergrooten. De toekomst van dit bedrijf, waarin we toch allen weer eens ons brood hopen te ver dienen, ligt naar onze absolute overtuiging in het opvoeren van het vischverbruik ln eigen land. Bij het winnen van den binnenland- schen consument voor dit artikel zal de kwa liteit van ons product naar ons gevoelen een groote, zoo niet de grootste rol spelen. Het is daarom dat ook de werkenden in dit bedrijf tot taak en plicht hebben eerder alles te doen wat de kwaliteit zou kunnen bevorderen, dan te werken in omgekeerde richting zooals hier is geschied, om de eenvoudige reden, dat onze eigen toekomst liggende in dit bedrijf, staat of valt met het bedrijf." TER TRAWL-HARINGVISSCHERIJ De stoomtrawler Elie Chenevière IJM. 161 is ter trawl-haringvisscherij uitgevaren. Dit is voor de eerste maal, dat een kustboot aan de trawl-haringvisscherij deelneemt. VELSEN Loop der bevolking in Juni. Weer een stijging. Blijkens de ons door de gemeente verstrekte cijfers vermeerderde de bevolking onzer ge meente in de maand Juni 1934 door vestiging met 274 personen (127 m. en 147 vr.) en door geboorte met 64 personen (31 m. en 33 vr.) De totale bruto vermeerdering bedroeg dus 338. De bevolking verminderde door vertrek met 232 personen (106 m. en 126 vr.) en door over lijden met 22 personen (15 m. en 7 vr.) De totale vermindering bedroeg dus 245. De bevolking vermeerderde dus met 84. Zij bedroeg op 1 Juli j.l. 43952. De afgeloopen maand geeft dus weer een flinken vooruitgang te zien, waarin vestigings- en geboorteoverschot een even groot aandeel hebben, n.l. 42. Het vestigingsoverschot is wel opvallend waar we de laatste maanden in den' regel een vertrekoverschot konden constateeren en een eventueele vermeerdering alleen was toe te schrijven aan een geboorteoverschot. Onge twijfeld zullen we de meeste personen, die het hunne tot dit vestigingsoverschot hebben bij gedragen, kunnen vinden in de nieuwe wonin gen in Santpoort. Met de volgende opgaaf zal de bevolking onzer gemeente wel de 44000 gepasseerd zijn. Z OMERUITSTAP JE. Den 22en Juli a.s. gaan de werkers van Kin dervreugd hun jaarlijksch zomeruitstapj* maken. Met- eenige autobussen wordt een "reisje ge maakt naar Nijmegen. BURGERLIJKE STAND Bevallen: E. M. v. d. BoogaardFaase, Rijksweg 144, Santpoort. A. H. Aalderink Nab, d„ Kanaalstraat 170, IJmuiden. H. Smit Lubbers, z„ Wijkerstraatweg 163, Velsen (N A. A. MelisSchrader, d., Neptunusstraat 46, IJmuiden. Overleden: Hendrika Selderbeek, echtgen v. H. Groen, 69 j. Wijk a. Zeeërweg 142, IJmui den-Oost. Jacobus Ernst Blok, 43 j., de Gene: Voor den Kantonrechter. DE AUTO-ACROBAAT. Er reed er een met zijn auto door de Oranje straat te IJmuiden en hij zou de Prins Hen drikstraat indraaien, maar hij deed dat met zoo'n zwierige vaart, dat een paar bewoners „hun hart vasthielden", misschien minder voor hem, dan wel voor andere weggebruikers en schoon er geen ongelukken gebeurden, waren zij zoo verstandig, de politie mededee- ling te doen van dat gevaarlijk experiment. Met een vaartje van 50—55 K.M. een straat hoek om te snorren, vonden zij auto-acroba- tiek. .Waarom reed u zoo hard?" vroeg de kan tonrechter. „Was dat om de wereld te ver bazen? De wereld is al verbaasd genoeg." De waarheid van dit laatste drong blijkbaar niet tot den automobilist door, want hij rea geerde er niet op, was alleen van oordeel, dat de snelheid niet zoo buitensporig was geweest en evenzeer bleef hij het antwoord op de vraag, waarom hij zoo hard had gereden, schuldig. Hoeveel hardrijders zouden op die nuchtere vraag een bevredigend antwoord kunnen geven? Het is wellicht nuttig er op te wijzen, dat het voor strafbaarheid volstrekt niet noodig is, dat er stukken gemaakt worden. Als het rijden zoodanig is, dat het slechts aan een gelukkig toeval is te danken, dat er geen ongelukken gebeurd zijn, wordt reeds een correctie gege ven en deze acrobaat kreeg f 20 boete. DE WEG IS OOK VOOR VOETGANGERS. Men kan ni^t beweren, dat de voetganger, ofschoon hij toch feitelijk de oudste xechten heeft, tot het meest begunstigde deel der natie behoort. Er zijn rijwegen, daarnaast vaak betegelde rijwielpaden, maar voor den voetganger schiet er als domein dikwijls slechts een smal zand paadje over. Zulks was ook het geval in Wijk aan Zee en Duin en een juffrouw, die van een danspartijtje 's avonds te voet huiswaarts keerde, zag zich zoo'n zandpaadje als wandel plaats aangewezen. Om de voetgangers niet te zeer te verwennen, bevonden zich in dat paadje de zuilen voor de electrische verlich ting. zoodat de juffrouw noodgedwongen hier en daar dat pad moest verlaten om langs het rijwielpad te gaan. Zij volgde daarom liever het rijwielpad, maai' omdat het daar ook niet te veilig was, ging zij op een smal klinker paadje tusschen rijwielpad en rijweg. Zij hield echter geen rekening met de arrogantie van een autobestuurder, die meende, dat alles wat geen rijwielpad was, het onbetwist gebied was van den automobilist, die het niet noodig vond den weg behoorlijk te verlichten, met het ge volg, dat de man de juffrouw van het klinker paadje slingerde, zoodat zij een eind verder bewusteloos met gebroken sleutelbeen en ver nielde kleeding op straat terecht kwam. Een getuige, die het ongeval had gezien, was er nog van ontdaan en vond het onbegrijpelijk, dat de juffrouw thans levend voor den rechter ver scheen. De automobilist was van meening, dat hij niet te snel had gereden en dat de juffrouw eigenlijk niet op den rijweg behoorde, maar de kantonrechter merkte op, dat een voetganger nog niet van een rood licht voorzien behoeft te zijn en dat een autobestuurder ook met voetgangers rekening dient te houden. Hij kreeg daarom f 30 boete en moet bovendien voor een nieuwe garderobe der juffrouw zor gen, die zeer bescheiden in haar eisch was en slechts f 15 vorderde. ARROND.-RECHTBANK UITSPRAKEN Bedrieglijke bankbreuk Een bewoner van IJmuiden, die voorheen te Haarlem een slagerij heeft gedreven, waar in hij gefailleerd is en die de opbrengst van zijn slagerij niet aan den curator had verant woord, terwijl hij voor de rechtbank had be weerd, dat hem te Amsterdam duizend gul den zou zijn ontstolen, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was een jaar. De inval bij „De Tribune". Mr. Van 't Hoff Stolk verzoekt vrijgeving van pand en goederen. AMSTERDAM, 10 Juli. Bij de Arr. Recht bank alhier is door mr, P. van 't Hoff Stolk een request ingediend namens de N.V Atta- lanta, waarin vrijgeving verzocht wordt van het pand en van de goederen, welke in be slag zijn genomen bij de huiszoeking in het perceel Amstel 85, waar de N.V. Attaianta en de drukkerij van het dagblad de „Tribune" is gevestigd. Binnen drie dagen zal over dit request een beschikking worden genomen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1