HET NIEUWE AVONDBLAD VELSERBEEK IN ZOMERZON. 9e JAARGANG No. 211 K Aï A DONDERDAG 12 JULI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2 y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN. eens kwalijk. Even was er geen bezoek, even, heel even maar viel hij uit z'n rol. Het was ook zoo lekker buiten en zoo bedompt daarbinnen. Knaapje door een trein aangereden. TRIBUNE-INBESLAGNEMING GEHANDHAAFD. Het is een gedrang Wij hebben het in ons blad al eens meer gehad over Velserbeek, de. parel der bosch parken, met Groenendaal en den Hout behoo- rende tot de fraaiste wandelparken in ons land. En als we nu weer eens over Velserbeek schrijven, zijn we er van overtuigd, dat het niet de laatste maal zal zijn. Velserbeek ligt ons na aan het hart en waar het hart vol van is, loopt de mond of de vul pen van over. Hoe hebben we het de laatste maal ook weer gezegd? „Het ligt daar, ingesloten door druk ke verkeerswegen, als een oase van rust in het jachtige leven Dat is een week of vier geleden. Toen was het nog geen zomer; het was lente en vinnig koud. En nu zitten we in het hartje van den zomer en weer is Velserbeek voor ons een oase. Maar geen oase van rust, het is nu een oase van verkoeling. In de straten trilt de warme lucht, in de kantoren, de fabrieken, de woonhuizen is een accumulatie van hitte. Tenminste vandaag nog. Het is gewenscht dit er even bij te zeg gen, je kunt nooit weten. Het is lekker, eens in het zonnetje te bra den. Lang genoeg hebben we den guren Noor denwind moeten trotseeren. Maar als dan de voeten gaan branden in de schoenen, het haar gaat plakken op 't beparelde voorhoofd, dan trekt de koelte van het heerlijke bosch. In de donkere schaduwplekken staan vele banken. De „verkwikkende" zon verbergt zich achter het dikke bladerdak boven ons. Zij vindt hier en daar nog wel een gaatje, toovert daardoor om het fonteintje. een'lichtplekje op het pad, maar het is alsof we daardoor nog meer de koelte van de scha duw voelen. En dan waait er nog wel een windje, 'dat niet alleen de bladeren doet rit selen, maar dat ons nog meer verfrissching zendt. Er zijn vele moeders in het park en nog veel meer kinderen, moeders met een handwerkje of een boek, kinderen met een stukje speel goed. Er zitten ook renteniers bij elkaar en helaas ook werkloozen. Alles komt naar Velserbeek om zich te la ven aan de koelte van het park. Maar er is ook vloeibare lafenis. Een fijn straaltje spuit omhoog uit het fonteintje in de Lindenlaan. Kinderen en ook wel eens een volwassene buigen zich over de onuitputtelijke ge meentebron, happen een stuk van het straal tje af, dat desondanks nooit kleiner wordt. Het is daar een dringen om aan de beurt te komen. De herten hebben den zonnigen kamp ver laten. Ze plassen door den vijver en krijgen het daarbij aan den stok met de zwanen. „Dit is ons land" roepen deze in hun onver- eenvoudigde zwanentaal. En de eendjes span nen hun zwemvliezen en maken zich uit de voeten. In de Lindenlaan is het luchtig. Even naar den kluizenaar om te zien hoe die het maakt met de warmte daar in z'n enge kluis. Wat zien we daar? Kijkt u maar eens op de foto.... Hij zit buiten voor z'n éénkamerwoning een luchtje te scheppen. Zoo'n kluizenaar. Maar neem het hem maar ZENDINGSDAG. Gistermiddag heeft in Velserbeek de jaar lijksche zendingsdag van de classis Amster dam der Christ.-Geref. Kerken plaats ge had. Verschillende sprekers, waaronder een inlandsche goeroe uit Mamasa Celebes voerden het woord. De bijeenkomst welke goed bezocht was, werd opgeluisterd door het Christ. Geref. muziekkorps „Asaf" uit Haar lem." ZONNESTRAAL-COLLECTE. A.s. Zaterdag zal in onze gemeente de jaar lij ksche Zonnestraal-collecte worden gehou den. Aan iedereen zal wel bekend zijn, voor welk een nuttig doel de gelden, met deze col lecte bijeengebracht worden besteed. Zij, die er nog meer van wenschen te weten kunnen niet beter doen, dan hedenavond de in het Patronaatsgebouw te geven filmvertooning, waar o.a. de Zonnestraalfilm wordt vertoond, te gaan bijwonen. Zij die als collectant of collectrice willen meewerken kunnen zich opgeven aan de vol gende adressen: Witte Kruisgebouw, Kenne- merlaan, E. Luikman, Meervlietstraat 43, Velsen, A. Peek, Briniostraat, IJmuiden-Oost en Juckers, Melklaan 43, Velsen-Noord. DE WERKLOOSHEID J.l. Zaterdag waren aan de Arbeidsbeurs als werkzoekende ingeschreven 363 bouwvak arbeiders, 339 metaalbewerkers, 30 kantoor bedienden, 15 huisbedienden, 784 diverse be roepen en 576 losse en fabrieksarbeiders en verder personen beneden 18 jaar: 2 bouwvak arbeiders, 5 metaalbewerkers, 8 kantoorbe dienden, 5 huisbedienden. 4 diverse beroepen en 15 losse en fabrieksarbeiders. Het totaal aantal ingeschreven werkloozen bedroeg derhalve 2196. IJMUIDEN Welke trawlers komen er aan de markt? Belangrijke berichtgeving, dank zij de radiotelefonie. Reeds meermalen hebben wij in ons blad er op gewezen, van welk een groot belang het voor den vischhandel zou zijn, indien zij eenigen kijk konden krijgen op de aanvoeren, die de komende dagen verwacht kunnen, wor den. Zij kunnen hiernaar hun inkoopen in richten, zij kunnen eveneens hun klanten een overzicht geven van hetgeen de eerste dagen aan de markt verwacht wordt, wat hen in staat stelt, orders vast te houden, die anders misschien als onuitvoerbaar zouden moeten worden afgezegd en daardoor voor IJmuiden verloren zouden gaan; waaruit tevens kan worden afgeleid, dat een dergelijke berichtge ving niet alleen voor den handel, maar ook voor de reeders zelf van belang is. Reeds had men eenig „houvast" aan de eiken Maandag in ons blad voorkomende opgaven van de vertrekdatums van de schepen, die Maan dagsmorgens nog in zee zijn en het is ons be kend, dat vele vischkoopers aan de hand van deze wekelijksche staatjes zich orienteeren omtrent de verwachte aanvoeren. Een onzer trouwe lezers, die zich verschuil de achter het pseudoniem Dupré en de schrij ver van Visscherij-Snufjes hebben hierover in ons blad een korte polemiek gevoerd, waarin o.a. werd gewezen op het feit, dat men in Ostende reeds bereikt had, wat beiden voor IJmuiden propageerden Het gebruik van radiotelefonie aan boord van de stoomtrawlers, dat sindsdien zeer be langrijk is toegenomen, heeft het mogelijk ge maakt, dat het denkbeeld verwezenlijkt kon worden. En dank zij de medewerking van de directie van de Vem, waarbij zich inmiddels ook de di rectie van Piscator, reederij der motortraw lers Antje, Betje en Claesje voegde, zijn wij thans in staat, gevolg te .geven aan een reeds lang gekoesterd verlangen, dagelijks de ver wachte trawlers met een gespecificeerde op somming van de vangsten te publiceeren. Waar alle trawlers van deze reederijen met radiotelefonie zijn uitgerust is dit reeds een belangrijke schrede op den weg, dien wij had den uitgestippeld. Het spreekt vanzelf, dat wij de directies van deze reederijen voor de ons verleende mede werking zeer erkentelijk zijn. Wij twijfelen niet of deze berichten zullen met belangstelling door tal van onze lezers worden gevolgd. Men houde er rekening mee, dat deze berichten niet eiken dag voor han den zijn. EINDEXAMENS R.H.B.S. afd. B. Voor het eindexamen R.H.B.S. afdeeling B. zijn geslaagd: Maria E. Blankenberg, G. Ja nus, Bertha Milatz, W. Raman, A. ten Broeke, J. Kramer, W. Vinke, A. Rodenberg, L. Sou- get, allen IJmuiden, J. A. C. Kroon A. J. Ver meulen, Velsen, Anna P. Bakker, Driehuis, W. de Boer, J. Swart, Santpoort, J. v. d. Bliek, Maria J. Heumans, H. Swalve, Beverwijk, D. Waal, Wijk a. Duin, Jenny de Jong, Bloemen- daal en N. Visser, Haarlem. Bij het passeeren van de spoorbaan bij de klaphekjes. Gistermiddag heeft op den overweg aan den IJmuider straatweg bij de klaphekjes een on geval plaats gehad, dat boven alle verwach ting nog goed is afgeloopen. Het 9-jarig zoontje van den heer A.. wonen de Casembrootstraat, wilde met een vriendje den overweg passeeren. Toen de jongens op de rails waren bemerkten zij tot hun schrik, dat vlak bij hen een trein naderde. Het vriendje liep door en kwam veilig over de rails, het zoontje van den heer A. liep echter terug. De jongen had evenmin gemerkt dat op hetzelfde oogenblik een trein van den an deren kant naderde. De bestuurder van dezen trein, die den jongen vlak vóór zich op de rails zag, trachtte den trein nog bijtijds tot stil stand te brengen. Hij kon echter niet verhin deren. dat de knaap door den trein werd aan gebeden. De jongen werd door den schok tegen de palissaden geslingerd, waar hij oogen- schijnlijk bewusteloos bleef liggen. Gelukkig viel het erg mee. Dr. O., wiens hulp was inge roepen, en die spoedig aanwezig was, consta teerde een verwonding aan het hoofd en aan den rechterschouder. Na verbonden te zijn werd de knaap door den heer H. naar de ouderlijke woning gebracht. AUTORIJDEN MET OUDEN VAN DAGEN EN GEBREKKIGEN. Dezer dagen vergaderde de commissie, welke alle jaren een autotocht met ouden van dagen en gebrekkigen organiseerde doch wegens te weinig autos het vorig jaar niet kon rijden. De heer G. Wijnschenk nam- de plaats in van den heer Doornik, die de gemeente met terwoon verliet. Besloten werd een nieuwe poging te wagen om een reis te organiseeren, doch thans uit sluitend met inwoners van IJmuiden, dus niet van IJmuiden-Oost, omdat deze laatsten reeds met de andere commissie gereden heb ben. Als de commissie nu maar genoeg auto's krijgt. Men kan zich tot 21 dezer laten inschrijven bij een drietal adressen, welke in de achter staande advertentie genoemd zijn. GESLAAGD. Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor schip per op stoomzeevisschersvaartuigen: W. Groen, J. Ham, J. Zwart, allen alhier. KAMPEERVEREENIGING „ONS BUITEN" De officieele opening van het kampeerter rein aan den Seinpostweg alhier van de kam- peervereeniging „Ons Buiten" te Amsterdam, zal plaats hebben op Zaterdag 14 Juli des middags half vijf. De opening zal geschieden door een der leden van het dagelijksch bestuur der vereeniging „IJmuiden's Bloei". NAAR ZEE De Derika 5 is naar zee vertrokken. De Am sterdam vaart a.s. Zaterdag. De resultaten der stoomtrawlers in Mei. Acht en veertig booten maakten gemiddeld 2 reizen. In de IJmuider Federatie treffen we weer het staatje aan, vermeldende de besommin gen der stoomtrawlers over de maand Mei. Daaruit blijkt, dat er gedurende genoemde maand 48 booten slechts 95 reizen hebben ge maakt, dus gemiddeld 2 reizen per boot. De totale besomming der in de vaart zijnde trawlers bedroeg f 233.626, zoodat gemiddeld per reis f 2460 werd besomd. De meeste booten, die aan de visscherij deelnamen, n.l. 26, maakten twee reizen, 12 booten maakten één reis, 9 maakten drie rei zen en één, n.l. de Adelante IJM. 19, zag zelfs kans viermaal met een reis van f 1900 tot f 4200 binnen te komen. Deze boot stond dan ook met een totale besomming van f 12500 glansrijk aan de spits. Het aantal booten, dat de vorige maand een eenigszins behoorlijk re sultaat boekte, was overigens zeer gering. Bo ven de 10.000 gulden kwamen alléén nog maai de Alkmaar en de Caroline, die resp. f 10800 en f 11300 besomden. Van een geregeld bedrijf kan nog geenszins sprake zijn; dat toont maar al te zeer het feit aan. dat er zoovele trawlers zijn, die slechts één reis gemaakt hefcben. Men gaat het steeds weer eens probeeren. Valt de besom ming mee, dan volgt een tweede reis. misschien een derde, valt het tegen, dan is het weer af geloopen en gaat de boot weer in den hoek. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 11 Juli. Ondertrouwd 10 Juli; S. v. d. Schaaf en H. J. Elias. Getrouwd 10 Juli: G. J. Timmermans en P C. Nieuwenhuis. Bevallen 7 Juli: E. KuipersMulder, d.; 8 Juli: W. SuidgeestNieuwenhuizen, z.; 9 Juli E. S. NegermanExner, d.; T. Adriaanse- Horsman, d.; C. I. SeurenSchavemaker, z. J. G. HeijdanusKok, d.; J. J. Jacobs—Raap horst, z.; Overleden 8 Juli: A. de Vriesr-Groenewoud, 23 j., Turfmarkt, Nog geen vervolging. Voorwerpen niet ter griffie. Naar gemeld is door Mi'. P. van 't Hoff Stolk bij de Arrondissements rechtbank namens de N.V. „Atalanta" een request ingediend, waarin vrij geving wordt verzocht van het pand en van de goederen, welke in beslag zijn genomen bij de huiszoeking in perceel Amstel 85, waar de N.V. „Ata lanta", o.m. de drukkerij van het dag blad „De Tribune" is gevestigd. Naar wij thans vernemen heeft de Rechtbank zich in dezen onbevoegd verklaard, omdat, naar de Officier van Justiti^ de Rechtbank heeft mee gedeeld, ter zake een vervolging nog niet is aangevangen en bovendien geen der voorwerpen ter Griffie is gedeponeerd. Groote belangstelling te Delft. De belangstelling op den begrafenisdag van Prins Hendrik is grooter geweest dan bij de bijzetting der Koningin-Moeder. De organisatie van de regeling van het ver keer door de politie wordt zoowel door het pu bliek als door de autoriteiten ten zeerste ge roemd. Er werd geen enkele wanklank verno men. De politie trad zeer soepel op en was het publiek zooveel mogelijk ter wille. Het oprui men van de afzetting na afloop van de plechtigheid werd ten zeerste door de burgerij gewaardeerd. Behalve de militairen, die voor de afzetting van den weg kwamen, passeer den ruim 25.000 personen de controle aan het station der Nederlandsche Spoorwegen. Er geraakten 5 personen te water aan het Oude Delft. Zij werden met behulp van een schuit en reddingshaken op het droge ge bracht. Na afloop van de plechtige bijzetting in de Nieuwe Kerk hebben ongeveer 6000 personen de rouwversiering en den Kon. Grafkelder be zichtigd. Deze week zal de kerk nog te bezichtigen zijn. Velen zijn flauw gevallen. In totaal is aan 500 personen hulp verleend. Zeven personen moesten in het Ziekenhuis worden opgeno men. Drie hunner konden na een verblijf van eenige uren vertrekken. PRINS KAREL KEERT VRIJDAG TERUG. Prins Karei van België, graaf van Vlaande ren die als vertegenwoordiger van koning Leopold de begrafenisplechtigheid van wijlen Prins Hendrik bijwoonde, zal a.s. Vrijdagoch tend wederom per auto naar Brussel terug- keeren. Prins Karei blijft tot zoolang de gast van den Belgischen gezant, te 's-Grajvenhage den heer Ch. Maskens. Opruiende pamfletten verspreid Verdachten tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Vijf arbeiders hebben voor den Arnhem- schen politierechter terecht gestaan wegens het verspreiden van opruiende pamfletten. De meesten verdachten verklaarden den in houd der pamfletten niet te hebben gelezen, terwijl één van hen zeide zich slachtoffer van de communistische partij te voelen, die hem deze biljetten ter verspreiding in han den had gestopt. Deze verklaringen wenschte de politie rechter niet te aanvaarden. Hij wees op het groote verschil in het optreden van verdach ten op straat en thans voor den politierech ter. De officier van justitie eischte tegen ieder der verdachten 6 maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangen neming De politierechter direct uitspraak doende veroordeelde alle verdachten tot vier maan den gevangenisstraf, met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming en met verbeurdver klaring der in beslag genomen pamfletten. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 12 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H. O. V. 8.15 uur. Luxor Theater: „King for a Night". 815 uur. Palace: Sylvia Sidney in „Jennie Gerhardt" Op het tooneel: Gilett, English excentric. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Harry Liedtke en Louise Ullrich in „Zwischen 2 Herzen". Op het tooneel: The Jewels, sensatie op rolschaatsen. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 JULI Bioscopen, nieuw programma.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1