HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 212 VRIJDAG 13 JULI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie- P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct„ elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd teger. de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; j 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge vai, spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meex abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Ultkeeringen krachteni deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank ié Schiedam. De Booze Goebbels. Het is wel een erg booze redevoering, die minister-van-Propaganda Goebbels over de buitenlandsche pers gehouden'heeft. En laten Wij vooropstellen dat hij feitelijk gelijk heeft als hij de onjuiste en soms allermalste be richten, door een aantal buitenlanders lang niet door alle correspondenten over de ge beurtenissen op 30 Juni verspreid, hekelt. Het is zeker dat verscheidene van die berich ten onjuist zijn, omdat ze elkaar tegenspreken. Meer bewijzen van onjuistheid hebben we overigens niet. Evenwel hebben zeer vele niet- Duitsche bladen, ook dit blad, er hun lezers met nadruk op gewezen dat de berichten om trent Duitschland ten zeerste verward waren en met reserve gelezen moesten worden. Wat konden we eigenlijk meer doen? Meneer Goeb bels kan wel in de ruimte, lustig generalisee- rend, op de buitenlandsche pers schelden,maar heeft hij daar eigenlijk wel het recht toe? Bij deze zelfde gelegenheid komt hij zelf weer met een bericht voor den dag, dat zeer onmiskenbaar onjuist is. Hij beweert name lijk, dat wij volledig ingelicht zijn omtrent den raid-op-samenzweerders die zijn collega's Hitier en Goering op 30 Juni hebben ge houden. Nu, dat klopt niet hoor. Een minister van Propaganda hoorde beter te weten wat vol ledig inlichten is. Als ik enkele punten mag opnoemen ja, in dit land mag het inder daad van hetgeen we nog niet weten, dan volgen ze hier: 1. Uw regeering heeft medege deeld dat er 46 executies hebben plaats gehad. U hebt veel minder dan de helft van de na men der geëxecuteerden bekend gemaakt. Wie zijn de overigen? Vindt u het gek dat er vele genoemd worden, als u ze niet bekend maakt? 2. Hoe kon er toch een complot tot stand ko men tusschen tegenstanders van rechts en tegenstanders van links? Waarin zat hun overeenstemming? 3. Hoe verklaart u het ge val van uw ex-partijgenoot wijlen Ernst, die drie weken tevoren getrouwd was (met Hitier als getuige) en op het punt stond naar Ma deira te vertrekken? Is dit niet wat vreemd voor een samenzweerder, die binnen een paar dagen een staatsgreep heet te zullen doen? 4. Waar is het artikel in uw strafwetgeving, dat bepaalt dat verdachten-van-samenzwe- ring tegen het heerschende bewind zonder eenig openbaar onderzoek, zonder de gele genheid te krijgen zich te verdedigen, zonder eenigen vorm van proces zoo maar zullen wor den doodgeschoten? Waarom hebt u ze niet laten arresteeren en tegen hen geprocedeerd zooals tegen van der Lubbe, Dimitrof, Torgler enz.? Hoe zit toch die rare historie met me neer Von Papen, uw mede-minister, in el kaar? Niemand kan er een touw aan vast- knoopen. Ziehier enkele hoofdpunten. Nu moet mijnheer Goebbels niet zoo ver baasd zijn, en zoo boos, als bij het ontbreken van al deze informatie er allerlei wilde be richten loskomen, waarvan ongetwijfeld eën deel onjuist is. Dat had hij, die minister van Propaganda is en dus een boel van Propagan da moet weten, zonder eenige bizondere her- sen inspanning kunnen voorzien. Het is wel droevig dat sommige sensatiekranten, zooals er nu eenmaal in de wereld bestaan,erge onzin vertellen, maar laten we nu wèl wezen: wat er feitelijk en onmiskenbaar, ja officieel gebeurd was is nog veel erger. En als minister van Propaganda kende mijnheer Goebbels die kranten natuurlijk precies. Had hij, naar zijn eigen meening, een zoo goede zaak te verdedi gen dan had hij de wereld volledig moeten in lichten. Dat zou alle geruchten meteen den kop ingedrukt hebben. Als men de dingen maar gedeeltelijk publiceert, en dan nog wel hoofd zaken verzwijgt ook, is het duidelijk dat het verontruste menschdom op zijn eigen houtje achter de waarheid tracht te komen. En dan ontstaat er narigheid. Iedere journalist weet dat. Een Minister van Propaganda weet het dus zeker. Waarom is hij nu zoo boos? Men maakt nimmer Propaganda door zwijgen. Het kan soms verstandig zijn te zwijgen, maar Propaganda is het nooit. En 't wordt Anti- Propaganda als men één kwart meedeelt en driekwart verzwijgt. Dan komt er nog een droevige omstandig heid bij. Mijnheer Goebbels schijnt, evenals zijn collega's, in de voortdurende verwachting te verkeeren, dat de wereld de officiëele com muniqués, die van hen uitgaan, steeds als de Waarheid en niets dan de Waarheid zal be schouwen Dit is nu een noodlottig misverstand. De wereld is gedurende den oorlog, waarin zij door vele regeeringen per officieel communiqué systematisch voor den mal werd gehouden, een beetje sceptisch over die communiqués ge worden. En hoe teleurstellend dat ook zijn mogezelfs de huidige regeering van Duitschland heeft haar nog niet van dit scep ticisme kunnen verlossen. Het heeft alles na tuurlijk erg veel lastiger gemaakt. Misschien is het juist daaraan, dat wij de instelling van een Minister van Propaganda in Duitsch land danken. En als hij ons vertrouwen terug wil winnen, hetgeen toch zeker zijn doel is, moet hij het anders aanpakken. Tactvoller. Hij moet ons niet en bloc uitschelden, en hij moet niet zeggen dat hij ons volledig ingelicht heeft als hij een heele reeks hoofdvragen hard nekkig onbeantwoord laat. Het is natuurlijk waar dat de aanval de beste methode van verdediging is. Maar in de Progaganda gelden heel andere overwegingen dan aanval en verdediging. Meneer Goebbels moest niet zoo agressief zijn. Hij is toch geen minister van Defensie? R. P. Aanvoer cellulose. Het Noorsche stoomschip Hogstad is van Foldafoss aangekomen met een lading cellu lose voor de papierfabriek te Velsen. IJMUIDEN Rijke makreelvangsten. Maar op de Zuiderpier. Als alle factoren meewerken d.w.z. als het stil. warm weer is, het water niet te warm en niet te koud en er veel bliek onder de kust zit, dan kan het voorkomen, dat rijke schoien makreel langs de haven en de pieren trekken. Dat gebeurt zoo eens in de vijf jaar. Dan is deze parelmeor-getinte sierlijke, sterke visch. een baby-zusje van de tonijn, als het ware van blokken af te grijpen. Dan loopt alles wat in IJmuiden een hengelstok heeft je staat er verbaasd over. hoevelen dat zijn naar de pier om te doen wat velen van hen zoo dikwijls met de trawlers hebben gedaan, te gaan visschen „op de makreel". Hoe of de menschen weten, dat er makreel bij de pier is? Ziet u die plek daar in zee, 20, 50 M. van de pier? Overal is de zee spiegelglad, maar daar ziet u een donkere plek, daar is het een en al leven. Kleine stukjes zilver, geen schijven zooals van D.C.IJ. maar lange, teere stukjes, springen uit het water op. Wat krioelt het daar. Dat zijn de bliekjes, miniatuur-haring, die angstig opspringen uit hun element. Want ze worden opgejaagd door de makreel, die de scholen decimeeren. Over het water scheren krijschend tientallen zeevogels. Die weten wat er aan de hand is. Ook deze beklagen de zilver- vischjes. In het water een vijand, boven het water een vijand. Het wordt een slachting. Daar zit een hengelaar op de pier. Hij gooit z'n snoer in het water. Daar gaat de dobber. Haal op! Een makreel. Gauw versch aas Daar g.aat de dobber al weer. Weer een makreel Zoo wordt de een na de andere opgehaald. Het aas is op. Dan maar een makreel in stuk jes gesneden. Met makreel vangt men makreel. Maar de makreel aast op bliek. Dan eerst maar wat bliek gevangen. Dat gaat best met een schepnetje of iets dergelijks. Als een loopend vur'utje gaat de mare door IJmuiden: er zit makreel bij de pier. In de Prins Hendrikstraat, de Neptunusstraat, de Breesaapstraat. overal hoor je niet anders. Hengelstokken, die in geen jaren dienst hebben gedaan een echte IJmuidenaar vischt alleen als er makreel bij de pieren zit komen voor den dag. De jacht op makreel is begonnen. 'Dat had u Donderdagmiddag eens moeten zien, op de Zuidpier. Tien, twintig honderd hengelstokken zwiepen in de lucht, aan het eind van het simmetje spartelt een makreel. Over een afstand van 3 a 400 M. zitten de hengelaars, op eiken strekkenden meter één. Langs den muur staat een haag van rijwielen. Onophoudelijk gaan de beaasde snoeren in en uit. Zoo gaat het voort totdat de avond begint te'-vallen. De vangst hoopt zich op. Maar na tuurlijk niet bij allen; er zijn geoefenden en ongeoefenden hengelaars ,maar ook gelukkige en pechvogels. Er zijn er die er vijf of zes, maar ook die vijftig of zestig of meer gevangen hebben. Het zijn meest IJmuidenaars, maar er zijn ook binnenlanders, Amsterdammers en Haar lemmers, die gekomen waren om een gulletje of een paar scharretjes machtig te worden, maar die met een maaltijd voor een klein wees huis naar huis gaan. Piet was er ook, die deed niet anders dan de hoeken van Arie en Jan van aas te voor zien. Hij kon het haast niet bij-azen want tusschen de bedrijven door moest hij de ma kreel nog strippen ook. Want een IJmuidenaar houdt nu eenmaal niet van „dichte" visch. >Zoo tegen achten trokken de meesten af. Het werd donker en koud en dan vangt het zoo goed niet meer. Allen waren tevreden, be halve wellicht een enkele, dien Fortuna wat al te erg dwars had gezeten. Visscherij is loterij immers. Hoeveel makrelen er gevangen zijn? Het is natuurlijk moeilijk te taxeeren. Het kunnen er 5OC0 geweest zijn, maar ook wel 1OC00 of meer. Een ding was jammer; ze waren wat klein van stuk, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Een dergelijke wonderbaarlijke visscherij duurt in den regel niet lang. En daarom is het iang niet zeker, of het vandaag weer zoo goed zal gaan. Het wee.r wordt .er niet beter op Maar zeer zeker zullen velen het nog wel eens gaan probeeren. En zal ook vandaag de pier wel weer bezaaid zijn met hengelaars. S. B. DEBAT N.S.B.—REV. SOG. PARTIJ? Het bestuur der afdeeling IJmuiden van de Rev. Soc. Partij alhier heeft het volgende schrijven verzonden aan het bestuur der N.S.B.: „Ingevolge een persbericht in de IJmui- der Crt. dd. 29 Juni, waaruit blijkt, dat de N.S.B. genegen is, debatvergaderingen te ov ganiseeren- verzoeken wij u, ons te melden of ge bereid zijt, met ons overleg te plegen om een dergelijke vergadering van uw bond en onze partij te arrangeeren. Zoo ja, wanneer kan dat overleg plaats vinden?" HET NIEUWE BIOSCOOPPROGRAMMA VAN THALIA. „Een brief uit het Verleden" (Only yester day) is de titel van de hoofdfilm, die prijkt op het nieuwe programma van Thalia. De korte inhoud is als volgt: Bij de geweldige beursdébacle van 1929, toen fortuinen verloren gingen en millionairs tot den bedelstaf gebracht werden, stierf Mary Lane, haar zoontje Jimmy Jr. aan de zorgen van 'n tante, Julia Warren, achterladend. Een pakket brieven, bestemd voor een zekeren Jim Emerson, een bekend New Yorksch bankier, werd eveneens aan tante Julia in bewaring ge geven. Als Jim Emerson, na een verschrikkelijken dag op de beurs te hebben doorgemaakt, thuis komt, vindt hij zijn huis vol gasten, uitge- noodigd door zijn vrouw Phyllis. Niemand van hen schijnt onder den indruk van de catastro- phale gebeurtenis in Wall-street. Op het punt geruïneerd te worden, besluit Jim een eind aan zijn leven te maken. Hij begeeft zich naar de bibliotheek waar zijn revolver ligt en ziet dan de brieven van wijlen Mary Lane op zijn bureau liggen. Instinctmatig opent hij de bovenste en al lezende, doorleeft hij weer de gebeurte nissen van de laatste twaalf jaar en ziet zich zelf in Virginia bij het begin van den oorlog in 1917. Emerson is luitenant van het regiment infanterie. De officieren worden uitgenoodigd op een bal in de Virginia County Club. Mary Lane is een van de gastvrouwen. Zij dansen verwijderen zich uit de balzaal en dwalen samen door de bosschen. Zij spraken af elkaar den volgenden Dinsdag weer te ontmoeten Dien dag moet het regiment van Emerson ech ter hals over kop vertrekken. Mary snelt naar het station. Hij is reeds vertrokken. Maanden daarna verlaat Mary, die een baby verwacht, haar geboortestad om haar ouders voor de schande te bewaren. Zij gaat naar New York en wordt door haar tante Julia met open armen ontvangen. Emerson (John Boles) komt. als de brief uit is, tot het besluit, zijn zoon, het kind van Mary gelukkig te maken. Hij besluit met Jimmy een reis om de wereld te maken, wat de jongen in verrukking brengt. INBRAAK IN EEN CONSUMPTIETENT Door K. alhier is bij de politie aangifte ge daan, dat in den nacht van Dinsdag op Woens dag onbevoegden zich toegang hebben ver schaft in zijn consumptietent op het zee strand. Zij zijn vermoedelijk binnengekomen door het verwijderen der scharnieren uit de met een hangslot gesloten deur. Ontvreemd zijn een aantal koeken, een doos chocoladereepen en enkele ponden pinda s. De politie stelt een onderzoek in. FILMAVOND ZONNESTRAAL Gisteravond heeft in het patronaatsge bouw aan den Zeeweg een filmvertooning plaats gehad, die als inzet der propaganda bedoeld was voor de Zaterdag te houden Zon nestraal-collecte. Voor deze filmvertooning was veel belangstelling; het groote gebouw was geheel gevuld. Aanwezig waren o.a. de besturen der Vereeniging tot bestrijding van de T. B. C. en het Witte Kruis. De avond werd geopend door den heer G- Blaas als voorzitter der afdeeling Velsen van de nazorgvereeniging „Zonnestraal". Nadat eerst een aardige Micky Mouse film vertoond was. werd de Zon nestraalfilm op het doek gebracht. Deze drie acter, die technisch zeer goed verzorgd is, gaf een duidelijk beeld van de ellende, ver oorzaakt door de T. B. C. en de liefdevolle ver zorging der patiënten. Door middel van het filmbeeld werd vertoond het leven en de ver zorging van patiënten in de Zonnestraal pa viljoens, waar plaatsruimte is voor 130 pa- tienten, maar waar momenteel 100 verzorgd kunnen worden, doordat deze inrichting noch van rijk noch van provincie bijdragen krijgt en dus van vrijwillige bijdragen moet bestaan, waardoor het niet mogelijk is, meer patiën ten op te nemen. In de pauze deed de heer G. J. E. Manché, leider van het bureau voor Zonnestraal-col lecten een beroep op de aanwezigen, om als sterken voor de zwakken te werken, opdat de' collecte, die Zaterdag gehouden zal worden in alle opzichten mag slagen. In ons land zijn 70.000 menschen als slachtoffers der T. B. C. waarvan gemiddeld 6000 jaarlijks ten grave gebracht worden. Spreker bracht hulde voor hetgeen Velsen in 't- verleden voor „Zonne straal" gedaan had en sprak den wenseh uit, dat ook Zaterdag in onze gemeente met suc ces gecollecteerd wordt. Na de pauze werden nog een paar aardige films vertoond, waarna de heer G. Blaas met een woord van dank dezen goed geslaagden avond sloot. EEN STUK GLAS IN DEN VOET. Ter waarschuwing van het publiek wordt medegedeeld, dat aan den politiepost aan het strand een 6-jarig meisje werd gebracht, dat een zeer groote snijwond onder den voet had, doordat het in een stuk glas had getrapt. De wond, die hevig bloedde, werd voorloopig door den dienstdoenden politieagent verbonden, waarna het kind per auto naar een dokter werd vervoerd. VAN WIEN IS DIE FIETS? Door een pontwachter is een heerenrijwiel aan den politiepost te Velsen-Noord gebracht, dat onbeheerd op de pont is aangetroffen. Inlichtingen omtrent dat rijwiel kunnen aan genoemden post ingewonnen worden. VELSEN Het raadsbesluit inzake de steunverleening van het Rijk. Burgemeester Rambonnet komt op zijn instemming en medewerking terug en biedt zijn excuses aan aan de Rijksambtenaren. DE BEROEMDE UNIVERSITEIT VAN FREIBURG is, naar wij gemeld hebben, door brand voor een groot deel vernield. Tal van kostbare boeken en schilderijen gingen verloren. Een foto tijdens den brand. Burgemeester Rambonnet heeft dd. 10 Juli 1934 het volgende schrijven verzonden aan den Raad dezer gemeente: Ik heb de eer bij deze het navolgende ter Uwer kennis te brengen. In het gemeenteblad van 26 Juni 1934, No, 43, houdende beschouwingen van het College van Burgemeester en Wethouders betreffen de door de Ministers van Binnenlandsche Za ken en Financiën gestelde eisehen tot verdere bezuiniging en versobering in de huishou ding dezer gemeente, komen verscheidene passages voor, welke een scherpe aanval op de Regeering bevatten; alsmede een ernstige critiek tegen de resultaten van den arbeid, de werkwijze en het optreden van enkele amb tenaren van of in dienst van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Financiën; spe ciaal van een Rijksaccountant. Ik acht deze bedoelde feiten en zinsneden bij U nog van te voldoende bekendheid om ze hier thans weder te herhalen. Zooals Uw College bekend kan zijn en ook gebleken is uit mijn toelich tende rede, in Uw vergadering van Dinsdag 3 Juli j.l., geschiedde de vaststelling van het bo venbedoelde Raadsstuk No. 43 met mijn in stemming, Ik kom thans voor mij persoonlijk op deze laatstbedoelde instemming en medewerking terug. Ik ben ervan overtuigd, dat de vorm, die daarbij is gekozen, tegenover de Regeering ver over de schreef ging. Ook ben ik tot het inzicht gekomen, dat eventueele bezwaren tegen Rijksambtenaren, niet, gelijk geschied is, bij wijze van gemeente blad aan Uwen Raad, hadden behooren te worden ingediend en aldus aan publiciteit prijsgegeven, maar desgewenscht wel bij den voor het beleid dezer ambtenaren verant woordelijken Minister. Dit verschil is ook daarom van belang, omdat, gelijk ik heb er varen, deze ambtenaren in kwestie niet in staat of gemachtigd zijn om, wanneer zij worden blootgesteld aan aanvallen op hun be leid, gelijk te Velsen geschiedde, zich daar tegen te verdedigen. Ik herroep dan ook bij deze geheel, voor zoo ver dit mogelijk is, mijn medewerking aan en stemmen voor den inhoud en de conclusies van gemeenteblad No. 43, evenals alles wat door mij ter toelichting er van in de Raads vergadering van 3 Juli is gezegd. Als gevolg van dit veranderde standpunt bied ik bij deze openlijk mijn verontschuldigingen aan aan de ambtenaren, die zich door den inhoud van het Raadsstuk in kwestie getroffen, gegriefd of beleedigd zouden kunnen achten." SANTPOORT VAN WIE IS DE POSTDUIF? Bij den heer van Heusden, Hagelingerweg 209 is komen aanvliegen een jonge postduif gemerkt 102786 Holland - duif 34. De eigenaar kan deze duif aan het genoemde adres terug bekomen. Hitler over de gebeurtenissen van 30 Juni. ,lk zou als eerste zijn omgebracht." Vrijdag de „afrekening" in den Rijksdag. MILAAN, 12 Juli (V.D.) Dinsdag heeft Hitier een interview toegestaan aan den cor respondent van de „Gazeta del Popoio", waar- fa ij de rijkskanselier eenig commentaar lever de op de gebeurtenissen van 30 Juni. „De samenzwering", aldus de rijkskanselier, „is volkomen onderdrukt en van nu af aan zal niemand meer eenigerlei illusies hebben omtrent de mogelijkheid wederom te begin nen. Ik had verscheidene malen getracht de mannen, die gedurende twaalf jaren naast mij gestreden hadden, terug te brengen tot een begrip van werkelijkheid en plicht. In een on derhoud, dat ik een paar weken geleden met één hunner heb gehad (de correspondent der „Gazeta del Popoio" teekent hierbij aan, dat hij den indruk kreeg, dat Hitier hier een toe speling maakte op den leider der revolte) en welk onderhoud meer dan vijf uur duurde, heb ik getracht hem er van te overtuigen, dat de weg dien hij volgde hem eventueel van mijn zijde weg zou kunnen leiden. De waarschu wing bleek vergeefsch en hij is niet alleen van mijn zijde afgeweken, maar heeft zich zelfs tegen mij gekeerd". Hitler verklaarde uitdrukkelijk, dat het on juist was te beweren, dat de opstandige be weging niet tegen hem persoonlijk gericht was. „Ik zou als eerste moeten worden omge bracht", aldus verklaarde Hitler met overtui ging. „Wie zou zoo dwaas hebben kunnen zijn te denken dat ik, wanneer de samenzwering gelukt was. mij zelf er toe zou hebben laten brengen hoofd te worden van een dusdanige regeering". Sprekende over den politieken strijd en de strijdmiddelen der nazi's tot dusverre, zeide Hitier, dat deze thans na zijn interventie de finitief tot het verleden behooren, Deze strijd middelen waren aangepast aan den toestand waarin Duitschland zich bevond toen de nazi- politiek er een van opstand was. De samen zwering was een forma mentis (geestesge steldheid) geworden, de Putsch was geworden tot een gewoonte. Gedurende twaalf jaren wa ren dit de wapenen, waarmede de strijd tegen het democratische regime gevoerd was. In opstand te komen tegen iederen autoriteit, was voor he neen tweede natuur geworden. Met betrekking tot zijn rede, die hij morgen in den Rijksdag zal uitspreken, verklaarde Hit ler. dat dit de afrekening zou zijn. GROOTE VRAAG NAAR BUITEN LANDSCHE BLADEN IN DUITSCHLAND. SLECHTS TWEE BLADEN TOEGESTAAN. BERLIJN, 12 Juli. fV.D.) Van alle in het Duitsch gestelde buitenlandsche dagbladen zijn voor de straatverkoop in Duitschland nog slechts het Weensche blad „Neue Freie Presse" ben-evens de „Basler Nachrichter" ongemoeid gelaten. Deze beide bladen worden voorloopig nog geduld, doch worden .voortdurend be dreigd met in beslagneming. Het Sudeten- Duitsche blad „Bohemia" is tegelijk met alle Zwitsersche bladen verboden en deelt thans het lot van het vroeger in Duitschland vrij veel gelezen „Drager Tagblatt", dat reeds se dert verscheidene maanden niet meer over de grens kan komen. De laatste zending van de „Pester Lloyd", die zijn dagelijksche afzet in Duitschland heeft zich stijgen tot 10 duizend exemplaren, is in beslag genomen, terwijl het blad thans ook nog is verboden. In Hamburg waar de buitenlandsche dagbladen bijna ge heel van het tooneel verdwenen zijn is kort geleden de „Times" ook in beslag genomen en uit alle kiosken weggehaald. In Berlijn blijft de vraag naar Fransche en Engelsche bladen nog steeds buitengewoon groot. Het is niets ongewoons meer, wanneer zelfs kleine en ver uit het centrum van de stad gelegen kiosk-en een voorraad houden van bijv. acht Fransche en zeven Engelsche dagbladen en daarvan in den loop van den ochtend twintig tot dertig exemplaren elk ver- koopen. Als merkwaardigheid kan vermeld worden, dat een uit Warschau geïmporteerd van a tot z in het Hebreeuwsch en met He- breeuwsche letters geschreven blad, „Hiint" welks inhoud door de censuur niet ontcijferd kan worden zijn afzet in Duitschland met sprongen heeft doen stijgen

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1