LANGS DE STRAAT. STA TEN-GENERAAL Heden beslissing over de Zondagssluiting Altijd eerlijk bekend Treedt de regeering tegen de C.P.H. op? De ongeregeldheden Amsterdam. te .Vragen van Mr. Westerman beantwoord. In verband met de in Amsterdam plaats ge lhad hebbende onlusten, heeft het Tweede-Ka merlid de heer Westerman tot den minister van Staat den heer Colijn schriftelijke vragen gericht, welke thans door den heer Colijn zijn beantwoord. Op de vraag of de minister niet- van oordeel is, dat een rechtstreeksch verband bestaat tusschen de actie van de Communistische Par tij Holland, gelijk deze zich den laatsten tijd heeft geopenbaard in het dagblad De Tribune en de genoemde onlusten, antwoordt de minis ter dat hij het aannemelijk oordeelt, dat de opruiende taal in de artikelen van het dagblad „De Tribune" het ontstaan der onlusten be vordert, hoewel niet met zekerheid valt te zeg gen of er een rechtstreeksch-verband bestaat. De vraag of de minister zou willen mede- Ideelen of op grond van het voorgevallene een verbod van de Communistische Partij Holland in overweging zal worden genomen, beant woordt. de minister aldus: „Het in deze vraag gestelde heeft blijkbaar betrekking op een aanvulling van de wet van 1855, daar v-er- eenigingen, strijdig met de openbare orde, als in die wet bedoeld, verboden zijn. Het vraag stuk of het wenschelijk is die wet aan te vul len, heeft de aandacht der regeering". Opruiende pamfletten te Enschede. Drie communisten gearresteerd. ENSCHEDé, 12 Juli (V.D.) In Twente 2ijn de laatste dagen herhaaldelijk opruiende pamfletten verspreid van de communistische partij. O.a. werd voor de stempellokalen te Enschedé een vlugschrift „De Stempelaar" uitgereikt, waarin verschillende opruiende passages voorkwamen. In verband hiermede heeft de justitie uitgebreide maatregelen ge nomen. In eenige perceelen te Enschedé is huiszoeking verricht, waarbij veel materiaal in beslag is genomen. Drie communisten, allen uit Enschedé, zijn aangehouden en in verze kerde bewaring gesteld. Het bezoek aan de Nieuwe - Kerk te Delft. De Kerkvoogdij deelt mede, dat de Nieuwe Kerk te Delft, in rouw, heden en morgen nog te bezichtigen is van des morgens 9 tot des namiddags 6 uur. Bij groote belangstelling zal dit tijdstip tot uiterlijk 8 uur verlengd wor den. Donderdag passeerden ongeveer 18000 personen. De dollarleeningen van de Koninklijke en de Bataafsche. De kwestie der uitbetaling op goudbasis. Op de rol van de vacantiekamer van het Haagsche gerechtshof kwamen heden weder voor de beide zaken betreffende de uitbetaling op goudbasis van de vervallen coupons der door de Koninklijke en door de Bataafsche in Amerika uitgegeven dollarleeningen. Beide za ken werden aangehouden tot 26 Juli, nadat voor eisch was geconcludeerd in de zaak tus schen de Koninklijke en de Vereeniging voor den Effectenhandel (in deze zaak was de vor dering van de Vereeniging door de recht bank toegewezen) en nadat voor de Bataaf sche voor antwoord was geconcludeerd in de zaak, waarin de Vereeniging voor den Effec tenhandel in haar vordering niet ontvankelijk Is verklaard. HET LICHTSPROOKJE IN HET STADION. Het „Initiatief Comité Amsterdam" deelt mede, dat 15 technici uit Parijs aangekomen zijn om de voorbereidingen te treffen voor het groote feest „La Nuit Féerique de Paris", dat 21 Juli a.s. in het Stadion te Amsterdam zal plaats vinden. Als op den zoelen zomeravond, die speciaal aan De Bilt is besteld, het feest van fonke lende lichtfonteinen, gratie en schoonheid, de duizenden toeschouwers zal verrukken, zal niemand er een vermoeden van hebben, welk een enorme technische voorbereiding voor dtezen eenen avond noodig is geweest. Twee volle weken hebben de Parijsche technici noodig voor de ingewikkelde installa ties, die voor de stralende lichtfonteinen, de fantastische belichting der balletten en vooral yoor het grandioze vuurwerk noodzakelijk zijn. De doodslag te Waspik. Tien jaar tegen den dader geëischt. ALS HET HOOI BROEIT Door hooibroei brak Donderdag brand uit in de kapitale boerderij van A. E. Zijlstra, staan de nabij Sluis 6 te Dedemsvaart. Reeds Woens dag was men begonnen de duizenden kilo grammen hooi uit elkaar te halen, doch giste ren bleek, dat brand niet meer tegen te hou den was. In een oogwenk stond het gebouw in lichter laaie. Overal vonden de vlammen gretig voedsel. Van den inboedel kon nog iets worden gered. Het vee liep in de weide, terwijl de varkens tijdig konden worden losgelaten. De boerderij brandde tot den grond toe af', Niet minder dan 50.000 K.G. hooi werden een prooi der vlammen. Tal van landbouwgereed schappen gingen verloren. De schade wordt geraamd op f20.000.— en wordt door ver zekering gedekt. IJJDïprrïTC nvtfT.vwivrTNG MET PTET OVER- LTJDF.N VAN PRINS HENDRIK. Het Indië-vliegtuig der K. L. M., de Havik, dat gisteren op Schiphol aankwam, bracht een krans immortellen mee als huldeblijk der Ne- derlandsche bevolking van Kramat aan de nagedachtenis van Z. K. H. Prins Hendrik. De K. L. M. heeft den krans nog denzelfden dag aan het Paleis Noordeinde doen bezorgen, Donderdag werd voor de Rechtbank te 's-Hèrtogenbosch behandeld de strafzaak contra P. J. v. 32'jaar, arbeideï' te Sprang- Capelle,thans gedetineerd als verdacht van doodslag gepleegd te Waspik, op 23 April op J, Kools. In den morgen van 24 April werd in een zij tak van den Zuiderafwateringskanaal, dicht bij den provincialen weg te Waspik, het lijk van den 72-jarigen ongehuwden Kools ontdekt. Het lichaam had eën grooten diepén snij wond aan den hals: Op nog geen tien me ter afstand werden achter een schuurtje bloedsporen gevonden. Volgens doktersverkla ring moest de man reeds 'den avond te voren overleden zijn. Op den avond voordat men hem vond, was de man, die vrij eenzelvig was, volgens verkla ringen van bezoekers van oafé Middenhuis op weg gegaan in gezelschap van P. v. O. Dit was voor de politie reden om een onderzoek in te stellen in de woning van v. O. Daar werden met bloed bevlekte kleeren gevonden, v. O. werd gearresteerd en legde bij het vooronder zoek een bekentenis af. Thans werd de strafzaak met gesloten deu ren behandeld. Er werden 6 getuigen a charge gehoord. Verdachte werd bijgestaan door mr. L. Baudoin. Aan verdachte was moord, subs, doodslag, althans mishandeling met doodelijken afloop ten laste gelegd. De officier van Justitie eisehte. wegens doodslag een gevangenisstraf van tien jaar, met aftrek van het voorarrest. De verdediger veronderstelde in zijn plei dooi, dat er een vechtpartij was geschied. In elk geval is doodslag niet bewezen en verd. kon z.i. slechts wegens mishandeling met doo delijken afloop veroordeeld worden. Uitspraak op 26 Juni a.s. Bosch en heide brandt weer. In de provincie Utrecht cn bij Venlo. Donderdagmiddag zijn op verschillende plaatsen in de provincie Utrecht heide- en boschbranden uitgebroken. Achtereenvolgens werden deze ontdekt bij de Leusderheide, bij Zeist, bij Austerlitz en den Dolderseheweg. Omwonenden hebben zooveel mogelijk ge tracht het vuur in den eersten aanvang uit te trappen. Spoedig daarna kwamen militairen te hulp, zoowel van de genie uit Utrecht als van de infanterie uit Amersfoort en van troe pen uit het kamp van Zeist en van Soester- berg. Voor zoover kon worden nagegaan hebben de branden geen grooten omvang aan genomen. Het vermoeden bestaat, dat deze branden door Icwaadwillige elementen zijn aangestoken. In den namiddag was men vrij wel overal de branden meester, Boschbrand bij Venlo. Tegen den avond is op de Groote Heide nabij Venlo - brand uitgebroken in het. tiental len H.A. groote bosch van de familie Berger te Venlo, gelegen aan de Duitsche grens. Onmiddellijk werd het blusschingswerk met kracht ter hand genomen door de brandweer uit Venlo, de militairen van het garnizoen Venlo en tallooze particulieren, zoowel Neder landers als Duitschers. Tegen elf uur was men het vuur nog niet meester en liepen zelfs bos- schen en heidevelden in de omgeving groot gevaar. Met alle mogelijke middelen trachtte men dit te voorkomen. De geweldige vuurzee op den heuvel even buiten de stad trok vanzelfsprekend vele kijkers. Verzetplegers en opruiers in arrest. Weer een inval in een drukkerij. In de Hazelaarstraat te Amsterdam hebben gisteren een aantal mannen de straat openge broken en een groote oranjedoek opgehangen, waarop -stond te lezen: „In naam van Oranje worden wij vermoord". Het doek is verwijderd. Er zijn elf personen gearresteerd in de perceelen, waaraan het doek was bevestigd. Zij zijn later weer vrijgelaten. Gisteravond heeft -de politie aan den over kant van het IJ verschillende huiszoekingen verricht bij hen, van wie vermoed wordt, dat zij betrokken zijn geweest bij het openbreken van de straten in de laatste dagen. Vier personen zijn gearresteerd en zullen ter becshikking van de justitie worden gesteld. Nog meer arrestaties zijn dezer dagen te ver wachten. ïnval in drukkerij. Gistermiddag heeft de centrale recherche een inval gedaan in een drukkerij aan de Raamgracht te Amsterdam. Aldaar is een vrij groote hoeveelheid opruiende lectuur in beslag genomen. Het waren extra-nummers van de „Roode Hulp", orgaan van het afweerfront der Int. Roode Hulp, sectie Holland. Het blad was gewijd aan de ongeregeldheden in de Jordaan. Acht foto's waren er in opgenomen. Te Deventer. Te Deventer zijn zes personen gearresteerd, verdacht van het plegen van geweld, met ver eende krachten tegen goederen (vernieling van straatlantaarns en het in brand steken van een spoordijk). Twee hunner worden te vens verdacht van opruiing. GEEN STAKING BIJ DE HEEMAF. Na diverse conferenties tusschen de direc tie van de Heemaf en vertegenwoordigers der drie metaalbewerkers organisaties is ten slotte overeenstemming bereikt. Naar wij ver nemen hebben de organisaties een schrijven ontvangen van de directie der N.V. Heemaf, dat deze de aangekondigde loonsverlaging- heeft ingetrokken, echter met de mededee- ling, dat de verlaging dit jaar toch zal moe ten worden Ingevoerd. Maandag 16 Juli zal dus niet tot staking Horden oyergegaan, y Een visschersjongen die werk wou hebben. Nu al weken, maanden, ja misschien zelfs al jaren had de eenvoudige, maar stoere vis schersjongen de kantoren der reederijen te Scheveningen afgeloopen om werk te vragen. Hij wilde met een boot uit. Want o, wat haatte hij het nietsdoen en dat lusteloos slenteren langs het strand, als-maar turend naar de zee, waar hij 'zoo gaarne weer zou willen dobberen om te werken voor zijn brood. Hij wilde rijn vader niet langer tot.last.zijn, daarom zon' hij:, op middelen-,ohi weer 'op' een schuit te komen. In Schèveningën had hij, dat was nu voor hem'.zekerheid geworden, voor- loopig geen kans. Toen vloog het als ben flits door zijn brein. ÏJmuiden.Daar. woonden een paar broers van hem. Zou hij het dalai- niet eens pröbeeren? Hoe langer hij er over nadacht, des te vaster werd 'zijn plan. Hij zou het er op wagen! Wat drommel, ÏJmuiden was immers een groote zeehavenplaats en zou.- daar nou voor hem niet een klein bescheiden plaatsje op een boot te vinden zijn? Maar hoe het plan uit te voeren? Geld om met den trein te gaan, bezat hij niet. En ieder een is niet zoo handig (en gelukkig) als Rein Kuin, die het klaarspeelde, op zijn zwerftocht van Haarlem naar Italië honderden en nog eens honderden kilometers pro Deo per auto af te leggen De Scheveningsche ■visschersjongen wilde ook geen geld voor de reis bedelen. Daarom besloot hij het eenvoudigste middel te baat te nemen. Hij zou naar ÏJmuiden gaan loopen! En aangezien ÏJmuiden evenals Scheve ningen aan de zee ligt, nam hij het besluit om langs Hollands blanke duinenrij te gaan. Zoo kon hij immers voortdurend de zee zien, de zee, waarop hij thuis hoorde Vol moed ging hij in de prille vroegte op weg. Zijn tred was veerkrachtig; de hoop gaf hem krachten en ook geduld. Bij het groeien van den dag en terwijl de zon maar voortging het strand te blakeren, begon hij echter te beseffen, hoe ver het was en hoe warm Er kwam geen eind aan Katwijk en Noordwijk had hij reeds lang achter den rug. Maardie uitkijktoren te Zandvoort! Dat ding scheen maar niet dichterbij te willen komen. De tocht werd al-zwaarder en zwaarder. De vloed dwong hem,'over het mulle zand te loo pen; zwaar ploften zijn dik-bezoolde schoenen in het zand, dat op dezen heëten dag wel meel leek. Zijn tred was al lang niet veerkrachtig meer. Toch ging hij voort. Straks bereikte hij Zand voort en dan was het nog maar een klein eindje naar ÏJmuiden. Langs Zandvoort heen zag hij in de verte de zoo ver in zee uitstekende pieren Hè, als hij daar maar vast was op 'zoo'n fijne boot, om uit te varen Maar hoe dichter hij Zandvoort naderde, hoe meer de moed hem begon te ontzinken. Hij voelde het aankomen: op die manier zou hij ÏJmuiden nooit bereiken. Bij Driehuis, nabij het Zuidelijk tenten kamp, vroeg hij aan een Zandvoorter, hoe lang het nog loopen was naar ÏJmuiden. „Nog een kleine twee uur!", werd.hem ge antwoord. Toén was zijn Besluit gauw genomen: nol- twee uur door het Zand. sloffen leek liem on® overkomelijk. Dan maar liever een eindje öm» loopen over de straatsteenen, om via Haarlem zijn doel te bereiken. Dus begaf hij zich tusschen de drukte van de nauwe Kerkstraat en begon daarna de Zandvoortschelaan af té-wandelen. Maar ook dit zou hij niet volhouden. Ter hoogte van de Vondelkade wachtte hij even, totaal afgemat, tegen een hekje. Aan een paar dames, die daar passeerden, vróeg hij den naasten weg naar ÏJmuiden. De dames, 's mans zieligen toestand ziende, vroegen hem op welke wijze hij daar dacht te komen. „Loopënde!" was het piet bijster opgewekte antwoord. En eenmaal aan het praten, ontlastte hij zijn geprangd gemoed; vertelde hij van zijn dui- zend-en-één teleurstellingen in Scheveningen en van zijn ééne, vurige hoop te ÏJmuiden. Vol deernis luisterden de dames toe. Zij be grepen, dat hij zijn doel-loopende niet zou be reiken. Zij begeleidden hem naar het begin punt van lijn 4 aan het viaduct, vanwaar hij per tram naar het station kon rijden en gaven hem bovendien het noodige geld om het ver dere gedeelte van zijn reis per autobus of per trein te doen. Met tranen in de oogen dankte de vermoeide wandelaar voor dit menschlievende gebaar. „Ik hoop dat u me gelooven wil. Zoo gauw als ik een boot krijg, stuur ik u het geld terug!" Hij noteerde het adres van de dames, stapte in de tram voor het laatste gedeelte van zijn tocht naar ÏJmuiden, omdaar vrij zeker een nieuwe teleurstelling op te doen! Het ambtsgeheim van den notaris. Vergadering Broederschap van Candidaat- notarissen. De Broederschap van Can-didaat-Notarissen in Nederland en zijn Koloniën hield heden te Amsterdam haar algemeene vergadering. Op die vergadering kwamen aan- de orde twee praeadviezen over het Ambtsgeheim van den notaris". Het uitvoerige praeadvies van mr. d-r. A. Spanjer uit Den Haag begint met een overzicht te geven van het geheim en het ambtsgeheim in het algemeen. Komende tot het ambtsgeheim van den no taris zegt de praeadviseur dat de notaris zon der twijfel -niet alleen actenmaker is, maar ook vertrouwensman. Toch gelooft hij, dat dit vertrouwen, kwalitatief en "kwantitatief, van minder beteekenis is dan bij een geestelijke, arts of advocaat. Tegenover dezen openbaart de zondaar, patiënt, verdachte -zonden, ziek ten, misdaden, tegenover den notaris meestal enkel familiekwesties en vermogensverhou dingen. Het geheim, dat bij de andere be roepen regel, essentieel is, is bij hem meer uitzondering, accidenteel. De heer C. M. J. Mostart uit Roermond heeft in zijn praeadvies -zeer veel materiaal bijeen gegaard, waarin hij de rechten en de plich ten van den notaris toetst aan de verschil lende wetten. SLAPTE IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Aan een dertigtal wevers werkzaam bij de N.V. D. Jordaan en Zonen's Textielfabrieken te Haaksbergen is medegedeeld dat er voor loopig geen werk meer voor hen is in de fa briek, bij gebrek aan voldoende orders. Daar bij is door de firma rekening gehouden met kostwinners. TWEEDE KAMER Een geweigerde interpellatie over de onlusten. Minister Steenberghe voor het front. Als „welkom" een motie van wantrouwen. 12 Juli. Zou de Tweede Kamer -eerst j.l. Dinsdag bij een gekomen zijn, vanwege den .rouw over het over-lijdeh 'vaii Priiib Hëndrik Werd het Donderdag en waar alles ér nu op wijst, dat men met vacantie wil en de parlementaire ar beid straks tot- September rust, moet er in korten tijd nog heel wat werk verzet worden. Gelijk te verwachten was, begon het met een interpellatie-aanvrage over het. gebeurde te Amsterdam. De heer de Visser (comm.) ver zocht hem met spoed vergunning te geven om te interpelleer-gn over de gebeurtenissen in Amsterdam, in verband met de steunverla gingen. De Voorzitter stelde -direct voor, om •deze interpellatie niet toe te staan en met 58 tegen 24 stemmen ging de Kamer hiermede accoord. Tegen het voorstel van den Voor zitter om deze interpellatie niet toe te staan, verklaarden zich de communisten, de soc. de mocraten en de heeren Sneevliet (rev. soc.) en van Houten (c.d.u.) De heeren Vliegen (s.d.) en Sneevliet (rev. soc.) verklaarden zich voor het toestaan dei- interpellatie, Mr. Joekes (v.d.) was er nu tegen. Wel wilde hij later, in rustiger sfeer, over deze dingen spreken. Dat gaat nu niet, eerst moet de orde hersteld zijn. De Kanier heeft zich daarna een uurtj e bezig gehouden met een oude kwestie, die al meer aan de orde is geweest. Het was die van den heer G. Rijsdijk te Zwijndrecht, die nog altijd schadevergoeding door arbitrage zocht voor geleden schade bij de afdammingswerken in „de Strooppot". Er zijn in deze kwestie reeds drie rechterlijke beslissingen en een (tweede) Kamercommissie stelde nu voor, den Minister van Waterstaat te verzoeken, om arbitrage te aanvaarden. Minister Kalff wees dit echter in dit geval ge heel af, hij meende, dat er voor arbitrage geen reden meer is. Ook uit de Kamer kwamen heel wat bezwa ren tegen de door de commissie voorgestelde conclusie. Mr. van Dijken (a.r.) stelde voor, om den Minister alleen dank te zeggen voor de inlichtingen en zich dus niet uit te spreken ten gunste van arbitrage. Over dit amende ment-van Dijken staakten (40 tegen 40) de stemmen, zoodat Vrijdag nader beslist zal worden. Toen kwam een g-rootere „kluif" aan de orde, ii.l. het voorstel tot wijziging der Landbouw- Crisiswet en intrekking, van de Tarwewet, de Crisis-Zuivelwet en.de Crisis-Varkens wet, welk ontwerp meer centralisatie op dit gebied brengt. In snel tempo werden -bij dit ontwerp door meerdere Kamerleden een aantal wenschen ter kennis gebracht van Minister Steenberghe, die thans voor de eerste maal als Minister van Economische Zaken met de Kamer sprak over de belangen van land- en tuinbouw. Voor zeer uitvoerige beschouwingen was geen reden, om dat de Kamer pas nog, bij de behandeling van het Landbouw Crisisfonds, met Minister Colijn, nog vele en belangrijke punten uitvoerig heeft behandeld. Het waren nu weer enkele speciale punten, terwijl ook verschillende klachten tot uiting kwamen. Over het algemeen trad men Minister Steen berghe niet;>óhder vertrouwen tegemoet, al leen de coriilhunisten hebben dat vertrouwen In hem absoluut niet. Van verschillende zijden werd uiting gege ven aan klachten over fraude, o..m. vroeg Mr. Duys (s.d.) aan den Minister om zich te oiit-- doen van adviseurs als de heer van Zwanen berg. Mr. Wester man (Nat. Herst.) uitte over knoeierijen ook verschillende klachten. De Minister heeft toegezegd, dat hij voor klachten steeds een open oor zal hebben en ze wil onderzoeken. Men weet dus den weg. Verder kon de bewindsman niet veel nieuws zeggen, hij zit er nog pas in. Daarbij moet hij, die overigens vlot spreekt, het spreken in de Kamer ook nog leeren, zoodat wij op de tri bunes er ook wat aanhebben. Hij beval deze centralisatie aan als de weg, om meer eenheid te brengen in onze land bouwpolitiek. Een directeur-generaal van den Landbouw is op komst, maar de keus van den persoon schijnt zeer moeilijk. Er zijn ook maatregelen te wachten tegen den invoer van Belgische kuikens. De definitieve afdoening van het ontwerp stelde de Kamer tot Vrijdag uit, daar er nog een en ander gewijzigd moet worden. Vrijdag- komt dan ook in stemming de motie van den heer Wijnkoop (comm.) in dit debat inge diend, welke motie een votum van wantrou wen is over het regeeringsbeleid. Gezien het gevoerde debat heeft deze motie niet de min ste kans. Zij was dan ook als „welkom" voor den nieuwen Ministers wel wat heel kras. De contingenteering van veekoeken, die nog al wat bezwaren ontmoette, welke de Minister ■niet alle afwees, werd ook goedgekeurd. On derwerp van nader beraad zal zijn, of met contingenteering doorgegaan moet worden, dan wel, of deze d-oor een monopolie moet ver vangen worden. Na een strijd tusschen den heer Schilthuis (v.d.) en den heer v. d. Putt (R.K.) werd ook de contingenteering van lucifers goedgekeurd. En zonder debat of stemming ging er door het ontwerp tot het aangaan van een of meer Indische Conversieleeningen, De avondvergadering. Voor de avondvergadering was een lange lijst van wetsontwerpen en conclusies gere serveerd. Niet minder dan acht en twintig. Negen er van werden z.h.s. en zonder debat goedgekeurd. Bij de aanvulling van de In dische Tarief wet en wijziging van het Indische tarief, was het even halt. evenals bij een paar Indische ontwerpen. Zij kregen niet de stem der aanwezige communisten. Ook een aantal contingenteeringsontwerpen gingen er door. De Winkelsluitingswet. Toen kwam aan de orde de hoofdschotel van den avond: de voortzetting der behande ling van de wijziging der Winkelsluitingswet. Minister Steenberghe heeft nu de verruiming van den Zondagsverkoop gebonden aan de verklaring van don Gemeenteraad, dat de ■tegenwoordige buitengewone omstandigheden aanleiding geven tot verruiming van den Zon dagsverkoop tot 6 uur. De heeren Smeenk (a.r.) en Snoeck Henkemans (c.h.) bleven zich verzetten tegen de verruiming van den Zondagsverkoop, waarover men nu den strijd in de Gemeenteraden brengt. Wel vonden zij wat de Minister voorstelt beter dan wat het aangenomen amendement-Teulings op 24 Mei bracht en dat toen aangenomen werd met 64 tegen 25 stemmen. De heer Teulings (r.k.) vond de oplossing, die -de Minister nu geeft niet de gelukkigste, maar hij zal haar aanvaarden. En Dr. Vos (lib.) vond haar lang niet afdoende, maar wilde er zich ook bij neerleggen, omdat de strijd nu eenmaal gestreden is. De Minister meende, dat hij nu gaf, wat hij •geven kon,' Ten ernstigste ontriedhij eën amendement van den heer Drop (s.d.) dat1 voor de uitzonderingen ten gunste 'der Zondagsslui ting niet „de winkeliers", maar „belangheb benden" door den Gemeenteraad moeten wór den gehoord. Men kwam ook nu nog niet tot een beslis sing. - 1 Tegen elven was men er toe genaderd, malar •er was niet een voldoende aantal leden me'er en daarom besloot men ook hierover Vrijdagge beslissen. Den laatsten dag voor het recès wacht' c(ns dus nog heel wat, want we krijgen dah ook ejeh interpellatie van Mevr. BakkerNort; te- be antwoorden door Minister Marchant, om als nog een subsidie toe te kennen aan het •Lorentz-lyceum te Eindhoven. Dat heeft ook al haast. OBSERVATOR. En nu onschuldig veroordeeld. Een varensgezel uit Leiden had al reeds 26 maal terecht gestaan en altijd, volgens eigen zeggen, eerlijk bekend. Thans stond- hij -voor de 27ste maal terecht. En nu kon hij het hem ten laste geleg-de: diefstal van een costuum en handdoek niet bekennen. Jammer voor hem echter hadden een aantal personen het een en ander gezien en hem ook met het costuum en de handdoek uit een woning zien komen. De Haagsche politierechter schatte het mis dane op vier maanden. Verdachte vond het ontzettend treurig, dat hij onschuldig ver oordeeld werd, doch hij zou er toch maar in berusten. Misschien beeft hij nu wel het plan 26 maal niet te bekennen. Tegemoetkoming voor Urker visschers? Minister Oud overweegt het. Op vragen van den heer van Dis of het'voor Urker visschers, die in het bezit zijn van vaar tuigen met motoren boven 30 P.K., verboden is na 1 Juli j.l. op het IJsselmeer te visSch-en, heeft minister Oud bevestigend geantwoord. Hierdoor zullen, vermoedelijk 87 vaartuigen worden uitgesloten. De toelating van deze vis schers tot het IJsselmeer wordt met het oog op den vischstand aldaar niet raadzaam ge acht, terwjjl hetvbovendi-eii i-in hooge ^hadte strijdig zou zijn met: de belang'èn van 'henluie van jongs,af op .de Zuiderzee .hebben gevischt en dooi- den', bouw huniierscïiêpeh, «bij- uitsluiting zijn aangewezen op het IJsselmeer. Daar. de Noordzeevisscherij voor de getrof fen Urker visschers waarschijnlijk weinig winstgevend zal blijken te zijn, wordt óver wogen hun eenigermate krachtens de Zuider- zees.teunwet tegemoet te kómen. WEER EEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ Het aantal geheime distilleerderijen in het Noorden des lands blijkt nog steeds niet te zijn uitgeroeid. Thans heeft men te Kollu- merzwaag een geheim fabriekje ontdekt. Pro ces verbaal is opgemaakt. DE BOTSING KWAM OP EEN ONGELUKKIG MOMENT. Bij een botsing op den rijksweg te Sittard tusschen een vrachtauto, een personenauto en een tram, kantelde de personenauto. Tot groote verbazing der omstanders sloegen de beide inzittenden van dezen wagen op de vlucht. Bij nader onderzoek bleek de botsing op een voor hen wel heel ongelukkig moment te hebben plaats gehad, daar zij juist op een smokkeltocht uit bleken te zijn. Tegen den suikersmokkel. Er zou niet meer dan een half pond mogen worden vervoerd. Volgens geruchten zou er weldra een K. B, op komst zijn, dat paal en perk beoogt te stellen aan den suikersmokkel. Bij dit besluit zou het verboden worden meer dan een half pond suiker ongedekt te vervoeren in de pro vincie Noord-Brabant en Limburg. DE HEER ROELOFSEN GAAT IN HOOGER BEROEP De heer H. Th. Roelofsen, die wegens be- leediging door de Rotterdamsche rechtbank tot 2 maanden gevangenisstraf was veroor deeld, is van dit vonnis in hooger beroep ge komen. Zooals men weet, heeft de heer R. ver schillende „onthullingen" gedaan over door ambtenaren en particulieren gepleegde han delingen bij de uitvoering der Crisis-Var- kenswet. Japansche im- en export. Er zijn te Batavia nog zeer ernstige moeilijkheden te overwinnen. De voorzitters van de Nederlandsche en Ja pansche delegaties, welke te Batavia bespre kingen voeren, hielden een langdurige confe rentie, waarbij de mogelijkheid is besproken dat wellicht het werk van de commissie, waar in de kwestie van import en export zakelijk zal worden -behandeld, in het begin van de vol gende week zal aanvangen, aldus seint Aneta. Er zijn echter nog zeer ernstige moeilijk heden, welke tevoren moeten worden geëlimi-i neerd, wil mep, tot yesultateri komen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2