WIJZIGING UITKEERINGEN UIT HET GEMEENTEFONDS. BINNENLAND De grondslagen blijven gehandhaafd. Wijziging der verdeelings- formule. Groote steden krijgen minder. De regeering heeft bij de Staten-Ge- neraal een wetsontwerp ingediend, houdende wijzigingen van de regeling der uitkeeringen uit het gemeente fonds aan de gemeente. Hierdoor zal jaarlijks een nieuwe verdeeling der beschikbare middelen bevrijd van de lasten der garantiebepalingen plaats hebben. De overgang van het bestaande naar het nieuwe stelsel zal in tien jaar plaats hebben. De uitgaven ten behoeve van de voorzieningen ter zake van werkloosheid zullen komen te vervallen. De groote gemeenten zullen bij aanneming van het wetsontwerp minder ontvangen, de totale uitkeerin gen aan de gemeenten zullen in 1935- 1936 slechts weinig dalen in vergelij king met 19341935. Aan de Memorie van Toelichting tot het Wetsontwerp ontleenen wij het volgende: In de Memorie van Toelichting tot het ontwerp, dat geleid heeft tot de wet van 22 De cember 1933, houdende vermindering der uit keering, bedoeld in artikel 3 onder b der wet van 15 Juli 1929 en wijziging der wet van 18 Maart 1932 hebben de ministers van financiën en van binnenlandsche zaken uiteengezet, welke omstandigheden geleid hebben tot de zeer omvangrijke,,tekorten in het gemeente fonds. Zij hebben daarbij tevens in het licht gesteld, dat aan dezen toestand in het jaar 1936-1937 een einde zal komen, omdat in dat jaar een nieuwe verdeeling in de opbrengst der middelen van het gemeente fonds zal plaats hebben, waardoor afgezien van mogelijke uitgaven uit hoofde eener garantiebepaling, waaromtrent krachtens het bepaalde bij het laatste lid van artikel 6 der wet van 15 Juli 1929 de wetgever te zijner tijd een nadere be slissing zou hebben te nemen geen tekort in het fonds meer zou behoeven te worden bijge past door het Rijk, terwijl het tekort over de volgende vier jaren naar menschelijke bere kening binnen zeer enge grenzen zou blijven beperkt. Daarbij werd verder in het licht ge steld, dat een ongewijzigde toepassing van de wet van 15 Juli 1929 zoowel voor het Rijk als voor-de gemeenten groote bezwaren met zich zou brengen. Voor het Rijk was het nl. on doenlijk bij den toch reeds zeer moeilijken toe stand der geldmiddelenover.de jaren .1934-1935 en 1935-1936 dq geweldige tekorten In het ge meentefond^ te blijven aanzuiveren; voor de gemeenten zou het groote moeilijkheden met zich brengen, wanneer zij tot en met het jaar 1935-1936 zouden blijven in het genot der oor spronkelijke uitkeeringen om dan plotseling terug te vallen op een veel lager peil. De ministers hebben toen betoogd, dat het daarom in liet belang van beide partijen nood zakelijk was een geleidelijke aanpassing van de uitgaven van het gemeentefonds aan zijn sterk verm* nderde inkomstbronnen te bewerkstelli gen. Het was evenwel onmogelijk een volledige overgangsregeling zoo tijdig voor te bereiden, dat zij reeds op het uitkeeringsjaar 1934-1935 haar invloed kon doen gelden. Vandaar, dat toen voor het jaar 1934-1935 is besloten tot een vermindering op de uitkeering, bedoeld in artikel 3, onder b, der wet van 15 Juli 1929 welke bij de wet van 22 December 1933 haar beslag heeft gekregen. Tegelijkertijd is een meer algemeene herziening der wet op de fi- nancieele verhouding in studie genomen. Daar bij zijn de grondslagen en de wijze waarop de grondslagen 'uitwerking hebben gevonden, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Dit onderzoek heeft' de ministers tot de conclusie geleid, dat de grondslagen der wét van 15 Juli 1929 proefhoudend zijn gebleken en dat alleen de wijze waarop die grondslagen uitwerking vonden, op verschillende punten wijziging- dient te ondergaan. Jaarlijkschc verdeeling dei- middelen. De tegenwoordige wet schrijft voor, dat de uitkeeringen. aan de gemeenten voor een tijd vak van 5 jaar zullen worden vastgesteld. De regeering wil thans echter een jaarlijksche verdeeling der beschikbare middelen, mits het Gemeentefonds tevens bevrijd wordt van de 'lasten, welke de tegenwoordige garantiebepa lingen er op leggen. Grondslagen der formule gewijzigd. In de uitgavenfactor wenschen de ministers te doen vervallen de uitgaven ten behoeve van de voorzieningen ter zake van werkloos heid. Zij hebben daarvoor twee redenen. In de eerste plaats zijn zij van oordeel, dat in de uit gavenfactor alleen die uitgaven moeten wor den opgenomen, welke van eenigszins constan ten aard zijn. De werkloosheidslasten, welke thans op de gemeenten drukken, hebben, in tegenstelling met vroegere jaren en dermate abnormaal karakter, dat het onjuist is te ach ten een uitkeering uit het gemeentefonds, als regel goeddeels dienende tot dekking van nor male behoeften der gemeenten, door de hoogte dezer uitgaven te laten influenceeren. In de tweede plaats ..achten zij deze wijziging nood zakelijk, omdat op het stuk der werkloosheids lasten sedert 1933 een wijze van subsidieering door het Rijk is ingevoerd, welke de hoogte van het subsidie afhankelijk stelt van den om vang der desbetreffende uitgaven en de draag kracht der gemeenten. Het zou dus onjuist zijn de uitgaven, welke, na aftrek der verschillen de Rijksbijdragen, op dit gebied nog ten laste der gemeenten blijven, als factor in de ver- deelingsformule 'te laten medetellen. Financieele gevolgen. Ten goede van het fonds zullen in 1935 36 komen de opbrengst der gemeentefondbelas- ting en die van 50 opcenten op de vermogens belasting. Geraamd wordt,, dat deze heffingen in 1935 '36 een zuivere opbrengst zullen opleveren van rond f 62 millioen. De verdeeling volgens het nieuwe stelsel in 1935,36 zal belangrijke verschillen in voor- of in nadeeligen zin voor de gemeenten opleve ren. Den overgang van het bestaande naar het nieuwe stelsel wenschen de ministers in tien jaren voltrokken te zien. Het zal wel geen betoog behoeven, dat de slechts langzaam afloopende garantieregeling aanzienlijke uitgaven zal vorderen. Een bere kening heeft uitgewezen, dat voor de garantie, na aftrek van de baten, voortvloeiende uit de limietbepaling in 1935/36, vermoedelijk een bedrag van rond f 24 millioen zal noodig zijn. Hieruit blijkt tevens, dat de totale uitkee ringen aan de gemeenten in 1935/36 in verge lijking met 1934:35, slecht weinig zullen dalen. Uit de belastingopbrengsten van het fonds zullen de gemeenten, zooals reeds medege deeld, naar raming f 62 millioen ontvangen, welk bedrag dan vermeerderd wordt met de evengenoemde f 24 millioen, zijnde in totaal f 86 millioen. De uitkeeringen uit het Gemeen tefonds zullen voor 1934/35. na toepassing der Kortingswet, ongeveer f 89 a 90 millioen be- loopen, zoodat de vermindering der uitkeerin gen ongeveer f 3 a 4 millioen zal beloopen. De ministers wenschen de over 1933/34 en 1934/35 tijdelijk ten bate van het Gemeente fonds geheven opcenten op de Gemeentefonds belasting niet te bestendigen. Om een com pensatie voor de gemeenten te vinden, stelt- de regeering voor het laatste lid van art. 15 (bevattende het bijzondere tarief gedeelte voor de drie grootste gemeenten, voor zoover die in de eerste klasse zijn gerangschikt) te doen vervallen en de belastingheffing voortaan te doen aanvangen bij een belastbare som, welke f 50 lager ligt dan volgens het bestaande ge wone tarief van artikel 15. Hoogte der uitkeeringen. Volgens de nieuwe berekening zal voor 1935/36 vermoedelijk worden uitgekeerd: Hillegom f 103.748; Bloemendaal f 196.724.69; Haarlem f 1.364.743.35; Haarlemmermeer f 283.446.67; Velsen f 410.444.21; Zandvoort f 132,306.67. Ontslag aan de huwende onderwijzeres. Voorlooplg verslag over het wetsontwerp. Verschillende Kamerleden willen nog een uitbreiding. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der artikelen 38, 56 en 97 der L.O.-wet 1920 (ont slag aan de huwende onderwijzeres) juichten vele leden de indiening van het ontwerp toe. Zij stemden er mede in, dat aan de huwen de onderwijzeres uit haar betrekking eervol ontslag wordt verleend, waardoor zij in de gelegenheid wordt gesteld zich geheel aan haar gezin te wijden. Verscheidene leden konden zich met de strek king van dit wetsontwerp, waardoor de be roepsgelijkheid van man en vrouw principieel wordt aangetast, in het geheel niet vereenigen. Indien een onderwijzeres wenscht te huwen bepale zij zelf, of zij al dan niet in functie wenscht te blijven. Persoonlijke geschiktheid blijven voor wat de benoeming van gehuwde onderwijzeressen betreft, het eenige criterium. Zij uitten de vrees, dat de hoogst onge- wenschte toestand zal ontstaan, dat enkele ongehuwde onderwijzer essen uit vrees voor ont slag in concubinaat zullen gaan leven. Vele andere leden konden de bovenaange- voerde bezwaren niet deelen. Het belang van het onderwijs brengt mede, dat de onderwijze res zich geheel aan de haar toevertrouwde kinderen kan geven. Bovendien is zij meer dan haar ongehuwde collega's wegens ziekte af wezig. Verscheidene leden achtten het wetsontwerp onbevredigend, omdat het de vóór 16 Juni 1934 gehuwde onderwijzeressen in de school werk zaam laat blijven. Zij drongen er met kracht bij de regeering op aan, ook deze onderwijze ressen, naar zij meenden, tuschen de 800 en 1000 in getal te ontslaan, daar er dan van aanmerkelijke werkverruiming sprake kan zijn voor de tallooze huisvaders onder de onder wijzers, die zonder emplooi zijn en waarop de regeering het oog heeft. Door een vrij langen opzeggingstermijn van, bijvoorbeeld twee jaar voor te'schrijven ,of door het verleenen van een in twee jaren afloopend wachtgeld, zou met de belangen van de gezinnen dezer onderwij zeressen op voldoende wijze rekening zijn ge houden. Nieuwe huiszoeking b.ij De Tribune. De substituut-officier van justitie, mr. Ver steeg. de rechter-commissaris, mr. van Lier, en eenige mannen van de centrale recherche, te Amsterdam, hebben opnieuw een huiszoe king verricht in het gebouw van het dagblad de Tribune. Een groot aantal bescheiden is in beslag genomen, dat per vrachtauto is ver voerd, Het gebouw is nog niet vrijgegeven. De politieposten ervoor blijven gehandhaafd. Een degelpers is gedemonteerd. Van der Leeuw weer naar huis. De Nederlandsche vlieger Van der Leeuw is Zaterdagmorgen te 8.10 uit Kaapstad gestart, voor den terugtocht naar Nederland. Te 14.25 is hij te Johannesburg aangekomen. VERDRONKEN IN ZWEMINRICHTING. Zaterdagmiddag is het Sportfondsenbad te Arnhem een 22-jarige jongeman verdronken. De jongeman, die de zwemkunst niet machtig was, blijkt aan de aandacht van het badper- soneel te zijn ontsnapt en zich in het diepe ge deelte begeven te hebben, waar zijn lichaam werd gevonden. Kunstmatige ademhaling, langdurig toegepast door een dokter, mocht ,niet meer baten. R.-K. Mijnwerkers aanvaarden loonsverlaging. Alg. Bond wijst de directievoorstellen af. Zondag hebben de mijnwerkersor ganisaties over het dreigend conflict in de mijnindustrie vergaderd. De R.K. Mijnwerkers Bond heeft met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van het Hoofdbestuur tot aanvaarding van het voorstel der di recties om toe te passen een loonsver laging van 2 1/2 pet., met dien ver stande, dat zeer binnenkort wordt overgegaan tot een geregelde werk week van vijf dagen op de particu liere mijnen, en aldus meer verzuim dagen dan twee worden voorkomen. De Algemeene Nederlandsche Mijn- werkersbond heeft een openlucht meeting gehouden en heeft de voor stellen der directies niet aangenomen. DUBBEL WOONHUIS AFGEBRAND. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur brak onbekende oorzaak brand uit in een dubbel woonhuis aan den Eperweg te Vaassen. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon ondanks haar krachtig optreden niet verhin deren dat alles tot den grond toe afbrandde. De inboedel van beide bewoners ging zoo goed als geheel verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Trein aan groot gevaar ontsnapt Spoordijk in Friesland verzakt. Op het laatste oogenblik bemerkt. De trein, die om vijf uur uit Leeuwarden naar Heerenveen vertrekt is Zondag aan een groot gevaar ontsnapt. Een veehouder, die zijn vee, dat in de weide langs de spoorlijn Leeuwarden-Heerenveen graasde, ging mel ken, ontdekte, dat de spoorlijn verzakt was. Onmiddellijk waarschuwde hij het naastbijge- legen wachthuisje, dat op zijn beurt het hoofdstation waarschuwde. Bij onderzoek bleek, dat de berm waar de spoorlijn over loopt over een lengte van 2030 Meter was weggezakt door den zwaren regenval, welke zoo goed als onafgebroken van Zaterdagmor gen tot Zondagmiddag heeft geduurd. Onder deskundige leiding werd de trein over de gevaarlijke plek gereden, zoodat er geen on gelukken gebeurden. Critiek op wijziging der Staatsloten jwet. -In de-Tweede Kamer. Blijkens het Voorloopig Verslag over de voor gestelde wijziging van de Wet tot regeling dér Staatsloterij, vond men algemeen de toelich ting tot dit wetsontwerp te sober. Verscheidene Tweede-Kamerleden achtten het allerminst vanzelfsprekend, dat het ge bruik maken van den uitslag van de trekkin gen der Staatsloterij door particuliere onder nemingen als niet toelaatbaar moet worden aangemerkt; te minder, omdat in zoodanig gebruik een waarborg te meer kan zijn gele gen voor de betrouwbaarheid van door parti culieren georganiseerde loterijen. Hieronder zijn er, die het publiek steeds goed hebben bediend, en onder de particuliere onderne mingen is een aantal zonder twijfel solide. Verscheidene andere leden achtten het zelfs nuttig, dat door bona fide ondernemingen aan. de „kleine luyden" de gelegenheid wordt ge boden, ook een kans te wagen. Het gebruik maken van de trekkingen van de Staatsloterij verhoogt de aantrekkelijkheid en heeft het voordeel van gemakkelijke controle. Gezien het feit, dat de collecteurs van de Staatsloterij vrijwel altijd hun loten gemakkelijk verkno pen, werd de voorgestelde maatregel, in zoo verre hij bedoeld mocht zijn ter bescherming- van de Staatsloterij, overbodig- geacht. Door verscheidene andere leden werd dit wetsontwerp met instemming begroet. Verschillende leden vreesden evenwel dat door het wet worden van dit ontwerp de ge oorloofde gelegenheid al te zeer zou worden beperkt, ten gevolge waarvan het publiek/dat nu eenmaal loten koopen wil, zich nog meer dan thans van Sweepstake- en andere buiten- landsche loten zal voorzien. Dit gevaar zali echter door aanzienlijke uitbreiding dei- Staatsloterij voorkomen kunnen worden. Op zoek naar Belgisch roover. Over de grens gevlucht. Vorige week heeft in een winkel in de di recte omgeving van Brussel een roofoverval plaats gehad, waar drie bandieten een oude vrouw overvielen en een buit ter waarde van eenige duizenden guldens wisten te bemachti gen om zich daarmede uit de voeten te maken. Het onderzoek der politie had wel tot gevolg, dat men een spoor der daders vond, doch het mocht niet gelukken hen in handen te krij gen. Toen een der roovers later te Esschen werd gesignaleerd, namelijk een berucht Antwerpe naar, zekere Johannes Franken, werd dooi de gendarmerie aldaar een vervolging inge steld, doch de bandiet wist per auto over de grens in de richting van Roosendaal te ont komen. Door de gendarmerie werd hiervan bericht doorgezonden naar de marchaussees te Roo sendaal, welk bericht echter enkele uren, na dat de roover de grens was gepasseerd, eerst de marechaussee bereikte. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat de gezochte Franken vermoedelijk naar Rotter dam is gevlucht. BELEEDIGING VAN MINISTER COLÏJN De gemeentepolitie te Kerkrade heeft ge arresteerd en ter beschikking gesteld van den commissaris van politie, J. P. v. R.. verdacht van beleediging van minister Colijn en het verspreiden van opruiende lectuur onder de marktgangers. Drama in mijnwerkersgezin. Man doodt zijn vrouw en werpt zich daarna in een mijnschacht. Een Belgisch mijnwerker, die met vrouw en kind naar Heerlerheide was gekomen om daar werk te zoeken, heeft, vermoedelijk in een vlaag van waanzin, zijn vrouw met een scheer mes gedood en daarna zelfmoord gepleegd door zich in een 240 meter diepe schacht te werpen van de mijn Oranje Nassau IV, De man logeer de bij zijn broer en had Vrijdag vergeefs ge tracht werk te vinden. Revuevoorstelling ging niet door Beslag op de muziekpartijen gelegd. Zaterdagavond kon de voorstelling van de revue „Gaat dat zien", welke sinds eenigen tijd in het Grand Theatre te Amsterdam ver toond wordt, niet doorgaan, omdat beslag ge legd was op de muziekpartijen. De reeds ge storte entreegelden werden terugbetaald. Zon dag zijn de voorstellingen weer voortgezet. COMMUNISTISCHE BLADEN IN BESLAG GENOMEN Door de politie te Assen is een inval gedaan in de drukkerij „Gemeenschappelijk Belang" aan den Steendijk, waar sinds enkele maan den een communistische courant „De Echo van het Noorden" wordt gedrukt, die bestemd was voor de Groningsche communisten. De gemeentepolitie heeft de hoeveelheid ter drukkerij aanwezige couranten, 3000 exempla ren, in beslag genomen. OOK GESTROOMLIJNDE ELECTRISCHE TREINEN? Zoodra het baanvak Hoek van Holland Rotterdam geheel electrificeerd is, zou het vol gens de Tel. in de bedoeling van de spoorwegen liggen een geheel nieuw type electrische trei nen te gaan gebruiken n.l. gestroomlijnde wagens. NIET BETAALDE HUUR VAN DEN STEUN AFGEHOUDEN. Bij de betaling van de steunbedragen is te Rotterdam van een aantal huurstakers, die verleden week in het geheel geen huur hadden betaald, het bedrag voor den huur van den steun afgehouden. Auto te water. Bestuurder verdronken. Oorzaak van het ongeval onopgehelderd. Zaterdagmiddag is onder de gemeente Stomp- wijk de 45-jai'ige Ir. C. Kooi die met zijn auto vanuit Delft, waar hij werkzaam was, huis waarts weerde, door tot nu toe nog onopgehel derde oorzaak plotseling in de Vliet gereden en verdronken. Eenige visschers, die het ongeval zagen ge beuren, snelden onmiddellijk te hulp. Zij scherden den kap van den wagen stuk en slaagden er in den bestuurder uit den wagen te halen. Hij werd naar het gemeentehuis te Stompwijk vervoerd, waar een geneesheer den dood constateerde. Hoe dit ongeval geschied is, kan nog niet met zekerheid gezegd worden. Men tast om trent de oorzaak nog volkomen in het- duister. Op het moment, dat het ongeluk geschiedde was er in het geheel geen verkeer op den weg. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. OUDE MAN DOOR AUTO GEDOOD. Zondagochtend te omstreeks zeven uur is aan de Dongenvaart te Dongen een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een arts, die patiën ten had bezocht, wilde met zijn auto een drie tal fietsers passeeren. Op het laatste oogen blik zwenkte zekere C. V. den verkeerden kant uit. Hij kwam onder den auto 'terecht. C. V., die 70 jaar is, was er slecht aan toe. Hij liep een schedelfractuur 1 en een beenbreuk op. De arts, die met zijn wagen nog tegen een lan taarnpaal reed, kwam er met vrij lichte kwetsuren af. De aangeredene is korten tijd later overleden. De auto werd zeer ernstig beschadigd. BEZICHTIGING NIEUWE KERK. De Kerkvoogd van Delft heeft kennis ge geven dat de Nieuwe Kerk in rouw hedenavond nog tot 8 uur zou zijn te bezichtigen. Zonder nadere kennisgeving zal daarna weer op ge wone wijze de bezichtiging plaats hebben. Nationale Luchtvaartdag. Groote belangstelling. Zaterdagmiddag hebben enkele tienduizer den te Soesterberg den nationalen Luchtvaart dag bijgewoond. Op de tribune voor de genoodigden en op het terrein waren o.m. de volgende autoritei ten aanwezig: minister dr. II. Colijn. mr. dr. Deckers, mr. De Wilde, luitenant-generaal Seyffardt, oud-chef van den staf van het veldleger, gepensionneerd-generaal Snijders, oud-opperbevelhebber, generaal-majoor Hoef- fee, directeur van het Leger-museum te Door- werth, de inspecteurs der infanterie cavalerie, artillerie en genie, de commissarissen der Ko ningin in de provincies Utrecht, Gelderland, Drente en Overijsel, de oud-commandanten der L. V. A., gepens. kolonel Wallaardt Sacré en overste J. J. van Santen, de commandanten der vliegkampen „De Kooy" en „De Mok", en de heeren dr. A. F. Philips, A. Fokker, F. Koolhoven, Marinus van Heel, Plesman en W. Vogt. Het program, dat door de kapitein-vliegers A, K. Steup, W. E. Hoogenboom, en H. van Weerden Poelman was samengesteld, vermocht de belangstelling der samengestroomden goed te boeien. De F 36 was eveneens op het ter rein aanwezig. Alles had een vlot verloop; ongelukken zijn er niet gebeurd. Roggesteunregeüng gecontinueerd. De steunregeling voor rogge, die het vorig jaar heeft gegolden, wordt ook voor dit jaar gecontingeerd. Er zal dus worden gegeven een denaturatie-toeslag van f 3.50 per 100 K.G. Hiebij is uitgegaan van de gedachte, dat de wereldmarktprijs voor rogge ongewijzigd blijft. Natuurlijk blijft de Minister zich het recht voorbehouden, om, als op de wereldmarkt on voorziene omstandigheden zich afspelen en de prijsverhoudingen daardoor geheel gewijzigd worden, de roggesteunregeüng daarbij aan te passen. De landbouweds mogen dus rekening houden met een prijs, die, evenals het vorig jaar, zich zal bewegen tusschen f 7 en f 8 per 100 K.G. Nieuwe rijwielplaatjes. De nieuwe rijwielplaatjes zijn met ingang van 23 Juli verkrijgbaar. Met de controle zal op 1 Augustus terstond worden begonnen. Landdag van Vrijz.-Dem. Jongeren. „Vasthouden aan de Nederlandsche beginselen." Een groot aantal Vrijz. Dem. Jongeren zijn Zaterdag bijeen gekomen in het Bondshuis van den Ned. Protestantenbond voor het houden van den eersten landdag. Op dezen landdag heeft mr. A. M. Joekes een rede gehouden over den roep van dezen tijd, waarbij hij de stre vingen en stroomingen van onze dagen be lichtte en de houding, welke de vrijzinnig de mocraten daartegenover moeten aannemen, bepaalde. Hij onderscheidde drie hoofdstroo- mingen: de hechte wil om de volksbelangen te dienen; de groote tendens naar nationale eenheid en tenslotte de tendens naar leiding, naar een sterk gezag. Spr, wekte de jongeren op hun harten te openen voor den roep van dezen tijd, maar dan met de noodige reserve. Minister Oud sprak vervolgens over: „In de branding". Hij wees erop, dat de wereld nog steeds over de hachelijke tijdsgewrichten is heen gekomen, zij het dan niet met den tooverstaf, zooals sommigen het willen voor stellen. Dan moet men echter vast houden aan de beproefde beginselen, toegepast naar de eischen van dezen tijd. Dan moet men een Nederland zoeken met eenheid en samenwer king, maar met behoud van het eigen begin sel. Wanneer men aan de goede Nederlandsche beginselen vasthoudt, behoeft men niet be vreesd te zijn. Elf gewonden bij een auto' ongeluk. Poging om de file te verlaten. Zaterdagmiddag te zes uur heeft op de Soesterbergschestraat een ernstig auto-onge- lul: plaats gehad. Een uit Haarlem afkomstige auto week uit een file wagens, die terugkeer den van den Vliegdag te Soesterberg, naar den linkerkant van den weg uit, juist op het oogen blik dat van de andere zijde ook een auto na derde. De eerste auto sneed daarna weer naar rechts terug met het gevolg, dat hij werd aan gereden door een daarachter rijdende auto uit Kortenhoef. Beide auto's sloegen om en werden totaal vernield. Alle elf inzittenden der beide auto's zijn ge wond. Twee dames uit den voorsten auto zijn in bewusteloozen toestand per zieken-auto naar Haarlem vervoerd. De vier andere inzit tenden van dezen wagen en de vijf personen die zich in den wagen uit Kortenhoef bevon den, konden, na door den geneesheer van het sanatorium „Zonnegloren" verbonden te zijn, zich in auto's naar hun respectieve woonplaat sen begeven. De adressen van rouwbeklag der Staten-Generaal. Het antwoord van de Koningin. De koningin heeft Zaterdag op het adres van rouwbeklag der Eerste Kamer geant woord: Mijne Heeren, Zeer erkentelijk voor de deelneming van de Eerste Kamer der Staten-Generaal mij in haar adres van rouwbeklag betuigd en voor haar deelen in de smart die mij en mijne Dochter vervult verzoek ik U de tolk te willen zijn van mijn dank. Het antwoord op het adres van rouwbeklag aan de commissie uit de Tweede Kamer luidde: Mijne Heeren, Ik verzoek U aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal mijn dank over te brengen voor haar adres van rouwbeklag bij het over lijden van mijn dierbaren en onvergetelijken echtgenoot. Wij beiden, ik en mijn Dochter waardeeren hoogelijk de gevoelens zoowel neergelegd in dit adres als tot uiting gebracht door mijn volk in deze voor ons zoo droeve dagen. MOTORRIJDER OP AUTO INGEREDEN. Bestuurder levensgevaarlijk gewond. HEILOO, 15 Juli. Zondagmiddag is de motorfietsrijder G. Verschuur uit Alkmaar ter hoogte van het café „De Rustende Jager", met een vaart van ruim zestig K.M. ingereden op de auto van den garagehouder v. d. Kommer, die juist de tegenover dat café gelegen garage wilde inrijden. Het uitzicht van den bestuurder werd belemmerd door een aan den kant van den weg staande auto. De heer V. kreeg ern stige bloedende hoofdwonden. De duorijder kwam er met eenige schrammen af. Het motor rijwiel en de auto werden slechts licht-, bescha digd. Nadat geneeskundige hulp en geestelijken bijstand was verleend is het slachtoffer in zorgwekkenden toestand naar het St. Elisa- bathziekenhuis te Alkmaar vervoerd. BLAUWE MAZELEN TE RAVENSTEIN. In verband met het voorkomen van blauwe mazelen te Ravenstein zijn de scholen met in gang van heden voor den tijd van veertien dagen gesloten.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2