Rijksmiddelen beneden de raming. Opbrengst Omzetbelasting vermindert, De Inkomsten uit de directe belastingen I grond-, inkomsten-, vermogens- en verdedi gingsbelasting zijn volgens liet overzicht der rijksmiddelen over Juni weer beneden de ra ining gebleven. Tot Juni van dit jaar bedraagt de ontvan gen som f 48.669.0.59,62; het vorige jaar over deze periode is ontva een f 55.042.032.98. Hieruit blijkt dat de opbrengst der directe be lastingen tot nog toe f 6.372,973.36 minder be droeg dan in het vorige jaar. Dit bedrag blijft daarmee circa f 5.761.482 onder de raming, welke voor het geheele jaar f 93.309.500 be draagt. Aan vermogensbelasting werd f 6.288.880.01 (minder ontvangen dan over hetzelfde tijdvak dn het vorige jaar. Het bedrag der overige middelen is door de nieuw ingevoerde belas tingen boven de opbrengst over -het vorige jaar. In Jiuni 1934 bedroeg de opbrengst f 31.190.074.08, in Juni '33 f 26.239.445.45. De opbrengst blijft nog f 1.019.717.59 onder de raming. De Omzetbelasting is tot nog to-e f 17.902.070.12 onder de raming. Hiervan is wederom ten -deele de oorzaak dat deze belas ting niet aan het begin van het jaar is in gevoerd, terwijl de raming over een vol jaar loopt. De opbrengst is in Juni évenwei minder dan in Mei. In Mei 1934 w-erd ontvangen f 5.310.716, in Juni bedragen de ontvangsten slechts f 4.898.703.99. Een post, die sterk blijft terugloopen vor men wel de invoerrechten. In dit jaar werd tot ultimo Juni f 6.592.955.16 minder ontvan gen dan in het loopend jaar. Voor de suiker accijns bedraagt dit cijfer f 6.087.265.82. In dit jaar werd bij de overige middelen in .totaal meer ontvangen -dan in het vorige jaar over het afgeloopen tijdvak -f 12.129,857.67. Revolutionnaire venters- vereeniging. Statuten niet goedgekeurd. Ter voldoening aan het verzoek om inlich tingen omtrent een aan de Tweede Kamer gericht adres van den eerste-voorzitter en den eerste-secretaris van de venters- en markt- koopliedenvereeniging „Ons Belang", gevestigd te Amsterdam, strekkende tot erkenning dier vereeniging -door goedkeuring van de statuten, heeft de minister van Justitie o.m. li-et vol gende ter kennis van die Kamer gebracht, In de maand Mei van het jaar 1931 is door gemelde vereeniging, destijds genaamd: ven- tersvereeniging „Ons Belang" goedkeuring- verzocht op haar statuten, welke als doel ver melden: het uitbreiden en regelen van de mo gelijkheden van vedkoop aan den openbaren weg, het veredelen van het bedrijf en de maat schappelijke en. cultureele verheffing van haar leden. Naar aanleiding van dit verzoek is een grondig ambtelijk onderzoek ingesteld naar de gedra gingen van de betreffende vereeniging en van haar bestuur. Men mag verwachten dat de vereeniging, die reeds in liet verleden zich niet beperkte tot behartiging van haar normale belangen Bij toch was officieel vertegenwoordigd op een op initiatief en met d-aadw-erkelijken steun van communistische zijde georganiseerd congres, terwijl zij deelnam aan een overeenkomstig de besluiten van dit congres opgericht comité, het welk als een communistische mantelorganisa tie is te beschouwen ook in de toekomst zal worden misbruikt voor revolutionnaire pro paganda en steeds inniger betrekkingen zal gaan onderhouden met organisaties, welker streven van revolutionnairen aard is en die zelfs voor gewelddadige omverwerping van de bestaande orde niet terugschrikken. Op grond van het vorenstaande heeft de mi nister gemeend afwijzend op het verzoek om erkenning van de vereeniging door Koninklijke goedkeuring van de statuten te moeten be schikken. Brandstichter aangehouden. Goede vangst der politie te Deventer. De gemeentepolitie van Deventer heeft al daar aangehouden den 27-jarigen A. W., die verdacht wordt den brand te hebben gesticht, welke de boerenhofstede van den landbouwer Schoterman, nabij de Kranenkam, gemeente Diepenveen in de asch heeft gelegd. Nadat de aangehoudene verscheidene tegenstrijdige verklaringen had afgelegd, legde hij een be kentenis af, waarbij hij mededeelde, dat hij ook schuldig was aan brandstichting gepleegd in de gemeente Gorssel en aan de Platvoet, gemeente Diepenveen. Voorts kwam uit het verhoor vast te staan, 'dat verdachte bij den brand te Diepenveen zelf aan het blusschingswerk had deelgeno men. Tijdens den brand bij den landbouwer Schoterman heeft verdachte kans gezien een kistje, inhoudende ongeveer 100 mede te nemen. Hij bekende, dit geld buiten zijn wo ning te hebben verstopt. Een bedrag van on geveer 95, hoofdzakelijk bestaande uit bank biljetten, is teruggevonden. De verdachte is ter beschikking van de Üustitie te Zutphen gesteld. Eerst het Crisis-Comité bedrogen. Daarna twee spiegelruiten ingegooid. Twee groote spiegelruiten van een winkel magazijn in de Damstraat te Amsterdam vie len in den laten avond van den 7den April 1.1., getroffen door een paar met kracht geworpen steenen, als de onschuldige slachtoffers van het wraakgevoel van een werkloozen boek binder, die deze daad op zijn geweten had. Ik liep al een paax dagen met dat plan rond omdat het Crisiscomité duizend gulden bij me in beslag genomen had, verklaarde de man Maandagmiddag tegenover den waarnemen- den Amsterdamsehen politierechter, mr. P. F. Swagerman. Een mededeeling, waaraan het verbluffende element ontnomen w-erd, toen bleek dat de delinquent, nog beschikkende over een sommetje van meer dan duizend gulden, zich om steun tot het Crisiscomité gewend en deze ook verkregen had. Er waren hem bij el kaar al duizend gulden uitgekeerd, toen uit kwam dat hij niet tot de bezitloozen behoorde, hetgeen het vermelde gevolg heeft gehad, Ik kon, toen ik opeens al m'-n geld kwijt was, niet meer eten en slapen en ben toen in over spannen toestand tot mijn daad gekomen, al dus trachtte de zondaar zich te verontschul digen. De politierechter trok die overspannenheid ernstig in twijfel, aangezien verdachte vóór hij van huis ging, een paar stukken krant bij zich gestoken had om daar steenen in te wikkelen. Dit werkje had zijn beslag gekregen op dt Stadhouderskade bij de Eerste van der Helst- straat, waarna pas in de Damstraat het drama zich voltrok. Conform den ei-sch van den Officier legde de politierechter, met de verklaring dat hij het feit zeer ernstig vond, verdachte een week ge vangenisstraf op. Nieuwe Kerk te Delft nog te bezichtigen. Tot Zaterdag a.s. Na overleg ten departemente van Kunsten en Wetenschappen en gezien de groote be langstelling en de betere weersgesteldheid voor de aanwezige bloemen en kransen hebben de kerkvoogden der Nieuwe Kerk te Delft be sloten nog eenige dagen de kerk in rouw voor bezichtiging open te stellen, echter hoogstens tot Zaterdag' 21 Juli. Zondag is de kerk als altijd voor bezichtiging onherroepelijk geslo ten. Wordt de koleninvoer gecontingenteerd? 1933 zou als norm worden genomen. Grieksche zeelieden aan den grond. Zonder middelen van bestaan te Rotterdam. Gezant weigert ze te ontvangen. BRAND IN EEN DRUKKERIJ Maandagavond omstreeks kwart over tien ontdekten voorbijgangers brand in de binde rij van de steendrukkerij van de firma Breu- melhof te Weesp. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Daar zich het St. Bernardus Ge sticht, waar vele ouden van dagen en invali den verpleegd worden, in de onmiddellijke nabijheid van het brandende gebouw bevond, was behalve het stedelijke brandweercorps ook de fabrieksbrandweer van de firma Van Houten gealarmeerd. Met eenige stralen op de waterleiding en van twee motorspuiten werd het vuur krachtig bestreden en kon uit breiding voorkomen worden. De binderij brandde geheel uit. De drukkerij en de naast gelegen graanmaalderij van de firma Broek mans bekwamen ernstige waterschade. De schade die ongeveer 15000 gulden bedraagt wordt door;, yerzekering gedekt. In de Rotterdamscbe haven is aan boord van een aantal Grieksche schepen een conflict uit gebroken, De oorzaak is een loonkwestie. On der de Grieksche vlag varen zeer veel schepen, die vrijwel nimmer in Griekenland komen, d-och de wilde vaart beoefenen en waarvan de bemanning jarenlang uit het vaderland afwe zig is. Kortgeleden is volgens de Tel. nu in Griekenland een collectieve arbeidsovereen komst tot stand gekomen onder auspiciën van de regeering. Deze overeenkomst is door de Grieksche zeeliedenorganisatie namens de werk nemers aanvaard, en ook door de regeering bindend verklaard. De bedoelde zeelieden-orga nisatie omvat echter slechts een klem percen tage van de ongeveer 6000 Grieksche zeelie den, die grootendeels ongeorganiseerd zijn. Zoo kon het gebeuren, dat de bemanningen van een zestal Grieksche schepen in de Rot terdamscbe haven kennis kregen van de nieu we overeenkomst en weigerden accoord te gaan met de daarin genoemde gages, die voor een matroos f 28, voor een stoker f 32 en voor een kombuisbediende f14 per maand bedra g-en. De bemanningen weigerden opnieuw aan te monsteren en proclameerden een staking die ongeveer honderd Grieksche zeelieden om vatte. Zij riepen de hulp in van den Griekschen consul te Rotterdam, die echter niets voor hen doen kon, evenmin als de Grieksche gezant, die te Rotterdam met den consul en een de putatie der stakers besprekingen voerde. Vol gens de stakers werd hun daarbij echter de toezegging gegeven, dat de schepen niet met een vreemde bemanning zouden vertrekken en werd hun hooo gegeven, dat een schikking zou worden getroffen. Intusschen werd voor een drietal schepen toch een andere bemanning voornamelijk bestaande uit negers, aange monsterd, waarop deze schepen Rotterdam verlieten. Voor drie andere nog te Rotterdam liggende schepen wordt nog een bemanning gezocht. De stakers bleven zonder middelen van be staan in Rotterdam achter. Pogingen om van het consulaat of het gezantschap geld te krij gen om naar Griekenland te kunnen terugkeej ren, hadden geen resultaat. Ten einde raad besloten de stakers naar Den Haag te trekken, om bii den gezant hulp te vragen, daar velen van hen geen cent meer bezaten en geen on- ^De^ezant weigerde hen echter te ontvangen. Door de politie zijn zij daarop weer naar Rot- ^Daar zuiïenzu' afwachten, wat er verder met hen gebeuren gaat. Zij zijn van plan omin dien zijn geen hulp van het gezantschap huigen een beroep te doen -on de Nederlandsche avto- riteiten om althans onderdak en ™ed-jelJf krileen Het ligt intusschen voor de hand, dat de Rotterdamsche ar^oriteitexv weiruig geste rullen ziin op het verblijf van pl.m, 100 .laiiejs sche zeelieden, wien alle middelen 0111 m hun onderhoud te voorzien ontbreken. Waarschijn lijk zullen dan ook wel in overleg niet het Grieksche gezantschap maatregelen genomen moeten worden om hen naar hun land terug doen keeren. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN In de algemeene vergadering van aandeel houders der Java-China-Japan Lijn waren aanwezig 12 aandeelhouders, vertegenwoordi gende 339 aandeelen, uitbrengende 339 stem men. Na de gebruikelijke opening werden de jaarstukken en de balans en verlies- en winst rekening zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Dr. E. Heldring, aan de beurt van af treding zijnde, werd als commissaris herkozen. NOODLOTTIGE VAL UIT DAKGOOT Maandagmiddag omstreeks 12 uur is .de 25- jarige ongehuwde loodgietersknecht C. Brok ken uit Tilburg te Udenhout bij het verrich ten van herstellingswerken aan het kasteel De Strijdhoef uit een dakgoot gevallen. De ongelukkige werd zoo ernstig gewond, dat hij een uur later is overleden. Zijn lijk is naar het St. Elisabethsgasthuis te Tilburg yer- Naar de Tel. uit goede bron verneemt, be staat bij de Nederlandsche regeering het voor nemen maatregelen te nemen tot contingen- teering van den invoer van buitenl-andsche ko len in Nederland. Hiertoe zou men kunnen overgaan op 1 Januari 1935, daar het tegen woordige handelsverdrag met Duitschland, dat op 31 December a.s. afloopt, voor dien tijd contingenfceering onmogelijk maakt. Het ligt in de bedoeling dat als norm zal wor den genomen de invoer van buitenlandsche k-olen zooals die in 1933 was en dat geen meer dere hoeveelheden uit het buitenland zouden mogen worden ingevoerd. Van dit voornemen zijn de mijndirecties in kennis gesteld. Dit heeft hen er toe bewogen hun aanvankelijk voorstel tot loonsverlaging van 10 pet. in een verlaging van 3 pet. te wijzigen. De vraag blijft of de norm van 1933 voldoende zal blijken om de welvaart i-n de mijnindustrie te herstellen. Incident tusschen 0. M. en verdediger. Bij rechtzaak door Fakkel-colporteurs. Voor den Leeuwarder politierechter hebben Maandag 6 colporteurs van de Fakkel, orgaan van de O.S.P. terecht gestaan, die Zaterdag avond werden aangehouden in verband met het colpor-teeren met dit -bad, waarin naar het oordeel van den commissaris van politie een opruiend artikel zou voorkomen. Tegen vier der verdachten eischte d-e officier van justitie vrijspraak, daar niet zou zijn bewezen, dat verdachten het gewraakte artikel zouden heb ben gelezen. De politierechter kon zich hier mede vereenigen. Tegen twee der colporteurs werd gevange nisstraf geëischt, omdat dezen bekenden het artikel wel te hebben gelezen. De politierech ter veroordeelde een hunner tot 6 weken ge vangenisstrafTegen den jongste der verdach ten eischte de officier een maand gevange nisstraf. Deze had eveneens toegegeven het gewraakte artikel te hebben gelezen, waarna' de politierechter hem veroordeelde tot een week. Enkele malen kwam het tot een inci dent tusschen den officier van justitie en den verdediger; nl. toen de officier den verdediger in de rede viel en de laatste den ambtenaar van het O.M. verweet de orde -te verstoren, en toen de verdediger den officier verweet een dagvaarding te hebben uitgebracht zonder vol doende bewijsmateriaal om tot een veroordee ling te komen. De officier voegde daarop den verdediger toe, dat hij een stommiteit uithaalde -en de belangen van zijn cliënt niet goed behartigde. Met d-e opmerking van den officier deze zaak ambtelijk te zullen -uitmaken werd het inci dent gesloten. Wordt het veiliger in Oss? Drie inbrekers gepakt. Eén dezer nachten hebben inbrekers uit Oss weer getracht hun slag te slaan. Zij heb ben een bezoek gebracht aan een café en na dat zij zich aan de dranken in het buffet hadden te goed gedaan, zouden zij juist aan stalten maken om het huis te gaan doorzoe ken, toen zij onraad hoorden. In allerijl zijn zij daarop weggevlucht. Inderdaad naderde een patrouille mare chaussee, die van de inbraak nog onkundig was. Toen men op den weg een bekend Osse- naar, zekeren v. d. Putten, bijgenaamd de oude Ruth, ontmoette, was zijn aanwezigheid op dat uur voldoende om hem te fouilleeren. Daarbij bleek dat de man in het bezit was van een compleet stel inbrekerswerktuigen, terwijl in een van zijn zakken een fleschje li monade gevonden werd. Ofschoon de man ontkende te hebben ingebroken of daartoe het plan te hebben gehad, vond de marechaussée het wenschelijk een onderzoek in de omgeving in te stellen, waarbij men in het vermoe den dat het fleschje limonade uit het café af komstig was, eerst daarheen ging. Men zag onmiddellijk de uitgesneden ruit en consta teerde daarna, dat men in het café aan het „werk" geweest was. Het lag voor de hand. dat meer personen bij de inbraak betrokken wa ren, doch de aangehouden v. d. Putte ontken de er bij betrokken te zijn. Het merk van de limonade klopte intusschen vol komen met de limonade die in het care verkocht wordt en daar de man ook verder zeer onbevredigende verklaringen aflegde, werd hij naar Oss over gebracht en daar in de marechaussee-kazerne in bewaring gesteld. Met zekerheid kon niet worden vastgesteld wat gestolen is. Later zijn nog twee mannen gearresteerd. Hoewel het bewijsmateriaal zich tegen hen ophoopte, blijven zij een hardnekkig stilzwij gen bewaren. Gemeente Enschedé ver oordeeld. Jongeman door vallenden balk gedood. De opvolger van prof. Tendeloo. Dr. G. O. E. Lignac. Tot opvolger van prof. dr. N. Ph. Tendeloo is tot hoogleeraal' in de ziektekundige ontleed kunde, algemeene ziektekunde en gerechtelijke geneeskunde aan de Leidsche universiteit be noemd dr. G. O. E. Lignac, conservator-prosec tor en privaatdocent in de ziektekundige ont leedkunde en gerechtelijke geneeskunde te Leiden. Dr. Liknac is den 30sten Augustus 1891 te Pasoeroean geboren. Hij bezocht de H. B. S, (Stadhouderslaan) te 's Gravenhage in 1904 en werd op 22 September 1909 als student in de geneeskunde ingeschreven aan de Leidsche universiteit. De heer Lignac werd vervolgens assistent van prof. Tendeloo en was dit ge durende drie jaar. Kort na zijn arts-exam-en in 1916 werd hij benoemd tot leeraar in de alge meene ziektekunde, ziektekundige ontleed kunde en gerechtelijke geneeskunde aan de school tot opleiding van Indische artsen te Batavia. In 1920 keerde hij naar ons land terug naar aanleiding van een door prof. Tendeloo aangeboden benoeming tot conservator-pro sector in de algemeene ziektekunde, ziektekun dige ontleedkunde en< gerechtelijke geneeskun de aan de Leidsche universiteit. Hij aanvaard de dit ambt in Juli 1920. In Februari 1922 pro moveerde de heer Lignac aan de Leidsche universiteit tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld: „Vorming en afbraak van huidpigment". In 1933 werd dr. Lignac toe gelaten tot privaat docent in de ziektekundige ontleedkunde en gerechtelijke geneeskunde aan de Leidsche universiteit. Faillissement aangevraagd der drukkerij „Atalanta". Naar wij vernemen heeft Mr. J. G. Steneker als procureur van den Raad van Arbeid het faillissement aangevraagd van de drukkerij „Atalanta", waar, zooals men weet het com munistisch dag blad. „De Tribune" gedrukt wordt. TERUGSTELLING VAN ONDERWIJZERS IN INDIë. Aneta .meldt uit Batavia: Met ingang van 1 Augustus zullen bij het Ooenbaar Westersch Lager Onderwijs en het Mulo ongeveer 700 terugstellingen naar een lageren rang plaats hebben, waarbij o.m. van het Mulo 50 a 60 leerkrachten teruggeplaatst worden naar het Lager Onderwijs. De Almelosehe rechtbank heeft vonnis ge wezen in een procedure tegen de gemeente Enschedé, betreffende een in 1931 plaats gehad hebbend ongeval in de Kalanderstraat aldaar, waarbij door het uit de takels vallen van een zwaren ijzeren balk een jongeman zekeren W. om het leven is gekomen. Het ongeval ontstond, doordat een dwars over den straatweg gespannen tui, die de ta kels in evenwicht hield, door een vrachtauto werd aangereden, ondanks de omstandigheid, dat op dat moment een agent van politie opdracht had voor bewaking zorg te dragen. De gemeente Enschede werd door de ouders van den verslagene voor schadevergoeding aangesproken. Deze eisch werd onder meer be streden opgrond, dat de gemeentedoor haar politiedienaar als overheid had gehandeld. De handelwijze van den agent zou derhalve niet aan critiek van den rechter bloot kunnen staan. Dit verweer is echter verworpen. De rechtbank overwoog, dat van grove nalatigheid sprake was geweest aan de zijde van den agent, in het vervullen van zijn taak zelve. Bovendien was door een orgaan der gemeente het recht van den verslagene, om niet door toedoen van anderen zijn leven te verliezen, geschonden. Waar de rechtbank mede-schuld aan de zijde van diegenen, die te tui over de straat gespan nen hadden, aanwezig achtte, werd de schuld aan het ongeval voor de gemeente op de helft gesteld. JAARLIJKSCH UITSTAPJE NED. JOURNALISTENKRING Op 14 en 15 Juli maakte de Nederlandsche Journalistenkring zijn jaarlijksch uitstapje. Dezen keer was het doel Groningen en om geving. Het bestuur van de Groninger Journalis- tenvereeniging had zich voor de voorberei ding van dit zomeruitstapje naar „het hooge Noorden" bijzonder veel moeite gegeven een buitengewoon afwisselend programma op gemaakt dat vlot werd afgewerkt. Zaterdagavond te 7 uur begon een gezellig samenzijn in één der zalen van hotel-restau rant Frigge in de Heerestraat, waarna de deelneemsters en deelnemers zich in den win tertuin van „Frigge" vereenigden aan een di ner, aangeboden door het gemeentebestuur van Groningen. Aan dit diner was tevens ver bonden een officieele ontvangst door het ge meentebestuur. De burgemeester van Gro ningen, de lieer H. P. J. Bloe-mers, sprak aan tafel hartelijke en van groote waardeering voor de Nederlandsche pers getuigende woor den. Zijn rede werd beantwoord door den heer Henri Dekking, vice-voorzitter van den Ned. Journalistenkring (de voorzitter, de heer D. Hans, was verhinderd het uitstapje mede te maken). Een feestavond, eveneens in den winter tuin, waarop o.m. een uitmuntend cabaret programma werd te genieten gegeven, hield de aanwezigen tot laat bijeen. Zondag werd in drie autobussen een rond rit gemaakt door oud en nieuw Groningen, waarbij de deelnemers een indruk kregen van de fraaie nieuwe buitenwijken en de mooie plantsoenen. Vervolgens ging de tocht via Haren, de Punt en Eelde (waar een be zoek aan het vliegterrein werd gebracht) naar Paterswolde. Na een boottocht op het meer werd de lunch gebruikt, waarbij de bur gemeesters van Haren en Eelde, namens de besturen dier gemeenten, als gastheeren op traden. Een thé in het Stadspark te Groningen vormde het besluit van deze uitstekend ge- excursie. LANGS DE STRAAT. De Steen des Aanstoots. Er zijn buitenwijken, waarvan de waardige rust slechts zelden wordt verbroken een motor-met-ópen-knalpot is daar een dissonant en schreeuwende jongens dringen er niet door en waarin het altijd stil is, zelfs in de zekere bedrijvigheid, die de ochtenduren-na- het-ontbijt meebrengen. De eenige bezoekers schijnen groenteboeren en melkleveranciers, bakkers, slagersjongens en kruideniers te zijn, en de snelheid en het lawaai van de drukke stad zijn daar vreemd. In een dergelijke straatwa*ong zich de warme Juli-zon door de boomen tot grillig-begrensde lichtplekken op de straat. Uit een open raam zoemde het fluitende ge snor van een stofzuiger, een dienstmeisje klopte een doek uit, keek even links en rechts en trok haar hoofd weer naar binnen, een tuinsproeier suisde, een hegschaar ratelde. En op het trottoir was een jongetje bezig met een glijer. Het was een heel klein jongetje, dat nauwe lijks boven zijn handjes aan het stuur uit kon kijken, en het vermaakte zich zwijgend, zoo als dat paste in die kalme straat. H-et merk te den lossen stoeptegel was, toen het erover botste en toen werd de glijer onmiddellijk neergelegd en den steen aangepakt, die on der een boom lag en zwaar was, te zwaar voor de nog zeer beperkte krachten van het ventje. Maar 't hield vol en langzaam schoof 't den tegel los uit zijn omgeving. Het knaapje hurkte en bekeek zijn werk met aandacht, vond, dat de steen nóg verder weg moest en werkte in die richting voort, volmaakt geabsorbeerd in dien arbeid, onbe wust voor wat de wereld verder bood. Het zag dus niet den agent, die zijn ronde deed en zeer bedaard kwam aanfietsen. Het zag niet, dat de politieman naderde, langs het trot toir reed en daar met één voet opgeleund te genaan bleef staan, vlak achter het ventje, dat nóg niets zag, maar dat wel wat hoorde. Het hoorde plotseling: „Mag jij dat doen?" Toen keek het jongetje verschrikt o-p en zag van zijn heel lage plaats af een heel grooten agent, met witte handschoenen aan, alleen door zijn groote hoogte op een fiets! al dreigend. En het wilde opstaan en vluchten. Doch uit de lucht, ver boven hem, klonk des agents stem: „Nou moet je die steen weer op zijn plaats leggen." Het jongetje aarzelde één oogenblik, bukte zich toen en schoof moeizaam der steen tus schen de andere. Toen, zonder den agent te durven aanzien, greep het zijn glijer en maakte zich zoo snel mogelijk uit de voeten, met een vuurrood ge zichtje onder zijn blonde haren. A. J. C. VL. Auto over den kop geslagen. Drie ernstig gewonden. Toen een bestel-auto van een stoomw-assche- rij, te Eindhoven, welke bestuurd werd dooi den chauffeur Vaes en waarin vijf dames en twee heeren gezeten waren, naar Heerlen wil de rijden, sprong te Weert een band. Plotseling maakte de bestelauto een hevige' zwenking -en kwam daarbij in botsing met een der langs den weg staande boomen. De wagen sloeg hierop om, waarbij alle inzittenden door de kap op den straatweg werden geslingerd. Drie der dames waren er het ergste aan toe. Een leed hevig bloedverlies. Dadelijk wareh-drie geneesheeren alsook ge meentepolitie en vele belangstellenden aanwe zig, die den ongelukkigen bijstand verleenden en hen verbonden. Hierna werden zij ter ver dere behandeling naar het gasthuis overge- bracht. Hun toestand bleek van zeer ernstigèn aard te zijn, vooral van een hunner, die in levens gevaar verkeert, De nieuwe verkeersregelen. ||B| Zie de maan schijnt... Ja, past u maar op, want in donker moeten stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht zijn. (Wie dit ver» „krijgt de gard Lichten op in donker! PERS EN NIEUWE SPELLING. De Kring Zuid-Holland van de Ned. R.-K. Jouranlistenvereeniging besprak in zijn leden vergadering de vraag, welke houding de pers inzake het spellingsvraagstuk dient aan te nemen. De vergadering kwam eenstemmig tot dé volgende conclusie: Nu moet worden aangenomen, -dat prac- tisch bij het onderwijs, de door het Kabinet aanvaarde spelregels zullen worden ingevoerd, is het, met het oog op het groote belang van eenheid van schrijfwijze -der Nederlandsche taal, gewens-cht, dat de pers tegelijk met de- inwerkingtreding van het te wachten spel lingbesluit de in dat besluit vastgestelde' schrijfwijze onzer taal gaat volgen. MINISTER OUD OP DE EFFECTENBEURS. Maandagmiddag bracht de minister van financiën, Mr. P. J. Oud, een bezoek aan de effectenbeurs te Amsterdam. In den loop van den middag werd de minister door het Be stuur van de Vereeniging voor den Effecten handel ontvangen en rondgeleid. A. WISBRUN OVERLEDEN. In den ouderdom van 74 jaar is te Rotter dam overleden de heer A. Wisbrun, oudste fir mant -en medeoprichter van de firma Wis brun Liffmann, welke de bekende zaken in damesmode-artikelen en confectiemagazijnen exploiteert. KANO'S WELKE NIET OMSLAAN. Uitvinding van Schwttevaer. De bekende heer Schuttevaer heeft weer een nieuwe uitvinding gedaan, welke in de Schie is gedemonstreerd. De uitvinding bestaat in een stabiliteitskie zonder zwaar gewicht voor kleine vaartuigen, welke onderaan een kano gemonteerd wordt, hetgeen met enkele schroeven geschiedt.De kiel werkt niet belemmerend op de snelheid van het vaartuig. De genomen proeven voldeden uitstekend. De heer Schuttevaer heeft patent op zijn uitvinding aangevraagd. WEER EEN AUTO IN DE VLIET Nabij de Oude Tolbrug te Voorschoten is een auto in de Vliet gereden, waarin man, vrouw en 3 kinderen waren gezeten. De bestuurder van een achterop rijdende auto zag het ongeluk gebeuren, sprong nog vóór zijn auto stil stond, uit den wagen, waar na hij de in het water verdwenen auto na sprong, het portier openrukte en er alle vijf inzittenden een voor een uittrok. Omtrent het ongeluk, waarbij dr. van K. om het leven is gekomen, vernemen wij nog, dat deze bij het inslaan van een ruit zijn rechterpols zeer ernstig heeft verwond en ver moedelijk tengevolge van bloedverlies is .oyer* leden. -»*- -w -«w- «v

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2