HET NIEUWE AVONDBLAD Onze GRATIS Ongevallenverzekering Uitkeering van f100.- 19e JAARGANG No. 216 3 WOENSDAG 18 JULI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen kTachtena deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank to Schiedam. De Onfeilbare. Zeker Hermann Schultz is tot éénentwintig maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zich oneerbiedig heeft uitgelaten over den Onfeilbare: Adolf Hitler. De rechter overwoog in zijn vonnis, dat het vergrijp eigenlijk nog zwaarder gestraft diende te worden, daar ieder de persoonlijkheid van den Rijkskanse lier precies kent. Maar ondanks deze over weging gaf hij hem toch „maar"' 21 maanden. Wat Hermann Schultz gezegd heeft, is niet bekend gemaakt. Heel erg zal het wel niet geweest zijn, anders zou het wel als laster of smaad zijn gequalificeerd. De term „beleedi- ging" wordt vermoedelijk ten aanzien van Hitier niet toegepast, want kan men een On feilbare beleedigen? Natuurlijk niet. Intusschen wordt de oneerbiedige zondaar voor een jaar en negen maanden opgebor gen, en zijn triest lot geeft te denken. Zijn er onder u, lezers, die hun vacantie in Duitschland gaan doorbrengen, dan raad ik u in uw eigen bestwil aan, uw tong aldaar ten krachtigste in bedwang te houden. In brieven en vooral op briefkaarten naar huis zult gij ook uw pen volmaakt dienen te be- heerschen. Mocht gij iets vernemen over de terechtstelling van de zevenenzeventig verra ders (sinds Vrijdag is het bezworen aantal van 46 plotseling tot 77 gestegen! antwoordt dan maar liever heelemaal niet. Zeg hoog stens „O". Een ronde, ongevaarlijke letter. Bedenk dat de huidige Duitsche begrippen omtrent de verleening van gastvrijheid van excessieven aard zijn. Probeer ook niet te we ten te komen, wie de zevenenzeventig zijn. Er is zoowat een dozijn bij name van bekend, en de rest gaat ons niets aan. Die gaat zelfs de Duitschers niets aan. Het is ongepast, zooals Goering heeft gezegd, den Onfeilbare meer te vragen dan het hem behaagt te vertellen. Naast mij ligt een oproep van het Neder- landsche Von Ossietzky-comité. Het telt vele en velerlei namen en interesseert zich voor het lot van Von Ossietzky en Ludwig Renn (twee aristocraten die de misdaad hebben be gaan, pacifistische actie te voeren), voor den dichter Erich Miihsam voor den communist Thalmann die straks achter gesloten deuren en zonder verdediger terecht zal moeten staan, en voor eenige anderen die al sinds tijden in het gevang zuchten. Een wat richting en streven betreft zeer niteenloopende groep ge vangenen van den Onfeilbare. Misschien zult u opmerken dat Deze ook wel eens, net als "Renn en Von Ossietzky, vredelievende rede voeringen heeft gehouden. U begrijpt dat niet? Denk nu eens even na. Kan een Onfeil bare concurrentie dulden? Natuurlijk niet. En bent u soms onfeilbaar? Ik geloof er niets van. Nu dan! Men is nooit te oud om te leeren, en toen ik dezer dagen Goerings toespraak tot de Duit sche advocaten las. over Hitler-die-het-Recht- zelf-is. heb ik gepoogd mij in deze mentaliteit in te denken. Ik ben gaan beproeven, mij een Onfeilbaar Mensch voor te stellen. Teneinde zoo onbevangen mogelijk te zijn, heb ik het Charlie Chaplin-snorretje, de ietwat-vage ge laatsuitdrukking en den ietwat-pathetischen oogopslag van den Grooten Man uit mijn ge dachten verbannen. Maar zelfs daarna lukte het nog niet. Toen heb ik mij afgevraagd: „Kan ik nu niet aanvaarden dat een Onfeil baar Opperrechter zooals Adolf Hitler geen tijdroovende processen houdt maar zijn te genstanders, w.o. eenige oude vrienden van hem, zonder eenige rechtspraak laat neer paffen. en daarna van de meesten hunner zelfs de namen niet wil onthullen?" Ik ben er niet in geslaagd dit te aanvaar den. Merkwaardig hoe zekere begrippen over Recht, zij het dan slechts aardseh Recht, in de ziel eens feilbaren geworteld kunnen zit ten. Maar er zijn hier en daar menschen die er minder moeite mee schijnen te hebben, al heb ik nog maar zeer weinig van dezulken ontmoet. Hun superieure rechtsbegrip komt ongeveer neer op: „Gelijk heeft-ie; je moet d'r dadelijk op inhakken". Deze onfeilbare medestanders van den Onfeilbare kunnen met gerustheid hun vacantie in Duitschland gaan doorbrengen. Maar wat de rest betreft, feil baar evenalsik: laat zij voorzichtig zijn. Is het eenentwintig maanden waard, een keer tje oneerbiedig te wezen? Hebben zij 't er heusch voor over? Enfin, dat zult u rustig dienen te over denken. Wat de Europeesche beschaving betreft: die gaat hollende vooruit. In Frankrijk hebben ze nu ook een wetsontwerp tegen „onverant woordelijke pacifistische actie" ingediend. Denk er aan, hoor! De vrededa's heel slecht, en erg gevaarlijk. Pas op uw tellen. R. P. Erich Mühsam heeft intusschen in de ge vangenis zelfmoord gepleegd. IJMUIDEN HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft op Donderdag a.s. een volksconcert onder lei ding van den tweeden dirigent Marinus Adam met als solist de solo-violoncellist van het or kest Louis van Maanen. Deze laatste speelt het concért in d-klein van Lalo. De H. O. V. opent haar programma met Carl Maria von Weber's Ouverture Euryanthe, na de pauze zal Beethoven's zesde (Pastorale) Symphonie worden uitgevoerd. GESLAAGD. Te Amsterdam is geslaagd voor het Staats examen akte onderwijzer de heer J. L. de Vis ser, alhier. De wolhandkrab verontrust Engeland's Oostkust. Een gevaar voor de visscherij. Het visscherij-ministerie van Groot-Brittan- nië publiceert een artikel van H. Milne-Ed- wards over de Chineesche- of wolhandkrab (eriocheis sinensis). Deze krab is vermoedelijk een 20-tal jaren geleden voor het eerst in Europa versche nen en wel in de rivieren van Noord-Duitsch- land. Vermoedelijk is deze gevreesde roover in waterballasttanks door schepen in de een of andere Noord-Duitsche haven, hoogstwaar schijnlijk Hamburg uit haar vaderland. China, aangebracht. Door haar groote levenskracht en haar zwer- versnatuur heeft deze vreemdeling zich snel over de Duitsche en Nederlandsche rivieren verspreid. Zij broedt in brak of zout water van riviermonden, ondiepe kustwateren of la gunen. Deze krab kan in zoet water leven en man nelijke zoowel als vrouwelijke exemplaren heeft men in rivieren 200 a 400 mijl stroomop waarts gevonden. De mannelijke exemplaren schijnen zich het verst te hebben verplaatst. Voor cle voortplanting begeven beide geslach ten zich naar de riviermonden. Vrouwelijke vruchtdragende exemplaren heeft men alleen in zout water gevonden. Het vrouwtje is bij zonder vruchtbaar. Men heeft van 270.000 tot 900.000 eieren hij een vrouwelijke wolhands- krab gevonden. De eieren worden gedurende ongeveer 5 maanden gedragen en in den regel in April en Mei uitgebroed. De larven zijn eerst vrij zwemmend, maar zij zetten zich spoedig op den bodem. In dit stadium begint de trek en jonge exemplaren heeft men zelfs 80 mijl van de zee verwijderd, aangetroffen. Later trek ken ze nog verder stroomopwaarts, waarbij ze den oeverkant houden, teneinde den stroom te mijden. Wanneer ze geslachtsrijp zijn keeren ze naar brak of zout water terug, waarbij ze het midden van den stroom volgen. Deze krab zou in geen geval een begeerlijke aanwinst voor de Britsche fauna zijn, aldus de schrijver. Men heeft ontdekt dat zij een para siet herbergt, die de paragonimiasis, een long ziekte veroorzaakt, waarvoor zoowel menschen als huisdieren vatbaar zijn. Het gevaar van overbrenging van deze ziekte in Europeesche wateren is echter zeer gering. Een ander gevaar, dat kan ontstaan door de gewoonten van de wolhandskrab is, dat zij ge durende haar trek. in het bijzonder stroom opwaarts cylindrische gaten boort in de rivier oevers of de dijken, welke gaten van 16'—20' maar soms wel 30' lang zijn. Deze gaten bevin den zich somtijds zeer dicht bij elkaar; men heeft er wel eens 30 aangetroffen op een vier kante yard. Hierdoor wordt ernstige schade aan rivieren en dijken veroorzaakt en is het ook niet mogelijk den trek stroomopwaarts door dammen tegen te houden. Een derde kwaad veroorzaakt deze krab door haar vraatzucht. Geaasde beuglijnen worden afgevreten en ook de visgh aan beuglijnen wordt vernield, waardoor groote schade wordt toegebracht aan de visscherij in die wateren waar het dier overvloedig voorkomt. De Chineesqhe krab lijkt veel op de gewone zeekrab; het meest in het oog vallende ver schil is echter, dat de wolhandkrab (Duitsch; Wollhandkrabbe), de naam zegt het reeds, be haarde „knijpers" heeft. Het wordt, aldus Milne Edwards, betwijfeld, of deze krab han delswaarde bezit. De vruchtbaarheid en taaiheid van dit schaaldier maken het onmogelijk, het uit te roeien wanneer het zich eenmaal hier of daar vertoond heeft; maar ten einde het aantal van dezen ongewenschten vreemdeling zooveel mo gelijk te beperken, is het gewenscht, de wol handskrab te vernietigen waar men haar ook vindt. Tot zoover de Engelsche onderzoeker, die met zijn geschrift zeker veel bijgedragen heeft tot het vermeerderen der kennis omtrent de zen schadelijken indringer, die zich zooals be kend is, ook reeds in ons land vertoont. In Duitschland is de wolhandkrab reeds in geburgerd. tot schade van de visscherij in de riviermonden en langs de kust. De Engelsche schrijver twijfelt er aan, of de wolhandkrab handelswaarde bezit m.a.w. of ze eetbaar is. Inderdaad, gelooven we niet, dat men tot nu toe dit schaaldier gegeten heeft zelfs niet in Duitschland, waar men over het algemeen wel raad weet met alles wat maar eenigszins eetbaar is. In verband hiermede is het vermeldenswaard, dat een Duitsche vrouw, die drie jaren in Nanking heeft gewoond, aan de „Rostocker Anzeiger" over de wolhandbkrab heeft ge schreven. Men weet niet anders, schrijft ze, dan de wolhandkrab te vernietigen. Maar waarom zou men haar ook hier niet, evenals in haar vaderland China voor menschelijk voedsel ge bruiken. Gedurende haar 3-jarig verblijf in China heeft zij kunnen constateeren, dat van de wolhandkrab een smakelijk voorgerecht ge maakt kan worden. Zij heeft ze dikwijls gege ten. Hoe? Men kookt de wilhandkrab als kreeft, haalt het vleesch uit den rug, hakt dit fijn en mengt het met eierdooier, boter, fijngehakte uien peper en wat kruiderijen. Dan doet men het mengsel in dogoed-gereinigde rugschaal. be strooit het met kruidkaas en bakt dit in een oven lichtbruin. Het aldus verkregen gerecht is smakelijk en voedzaam. Zoo zou dus de wolhandkrab voor onze fijne vischwinkels nog een belangrijk artikel kun nen worden. De Rijkspostspaarbank en de giro. Een aanbevelenswaardige spaarmethode. De directie der Rijkspostspaarbank schrijft ons: Alle dingen moeten worden aangeleerd, zoo ook het sparen. Hoe beter methode, hoe beter resultaat kan worden verwacht. Ter bevordering van het sparen werden in den loop der jaren reeds verschillende midde len beproefd en diverse methoden toegepast. En niet zonder succes. Als men hoort van de enorme bedragen, die bij de Rijkspostspaar bank en de particuliere spaarbanken zijn be i-egd. dan kan zelfs de vraag rijzen of de top nog niet is bereikt. Doch wie den blik ook eens over de grenzen laat gaan en ziet wat vele bui- tenlandscne spaarbanken hebben weten te be reiken, hoe veel hooger daar het gemiddeld saldo-tegoed is en hoe belangrijk het aantal inleggers verhoudingsgewijze boven dat in Ne aerland uitsteekt, zal wel niet langer durven volhouden, dat ook in ons land voor de parti culiere spaarbanken in het algemeen en voor de Rijkspostspaarbanken in het bijzonder nog geen terrein braak ligt. Om weder een deel van dat braakliggende terrein te bevruchten wordt sedert eenige ja ren door de Rijkspostspaarbank gelegenheid gegeven te storten of over te schrijven op haar postrekening 200.000 met opdracht het be drag bij te schrijven op een met kantoor en nummer aangeduid spaarbankboekje. Omge keerd kan van het spaarbankboekje via post rekening 200.000 geld worden overgeschreven op elke postrekening. Van deze methode wordt steeds meer gebruik gemaakt. Toch blijkt tel kens nog, dat al te veel rekeninghouders van het bestaan daarvan onkundig zijn. Vooral het stelsel der periodieke overschrlj vingen is aanbevelenswaardig. Men verzoekt het Centrale Postgirokantoor een zeker bedrag per week, per maand of per kwartaal van zijn postrekening af te schrijven ten gunste van de Rijkspostspaarbank (prk. 200.000) onder ver melding van het spaarbankhoekje waarop de bijschrijving woi'dt verlangd. Dit verzoek be hoeft slechts éénmaal te worden gedaan en de Girodienst zorgt er voor dat periodiek het op gegeven bedrag wordt overgeschreven. Welk een practische, eenvoudige gelegenheid om ongemerkt voor zichzelf, zijn kind of klein kind of wie dan ook, een kapitaaltje bijeen te brengen. Vandaar dat deze wijze van sparen met recht kan worden genoemd: Een aanbevelenswaardige spaarmethode. VELSEN De Rijkspostspaarbank in Juni. Weer bijna 20.000 gld. achteruit. Ook in de maand Juni overtroffen aan alle kantoren de totalen der terugbetalingen die der ingelegde gelden. Ditmaal was het vooral het landelijke deel der gemeente, dat den grootsten achteruitgang boekte, terwijl ook Velsen-Noord zijn aandeel in den achteruit gang had. Aan het hulpkantoor IJmuiden- Oost was het verloop nog het gunstigst; daar wogen ingelegde gelden en terugbetalingen bijna tegen elkaar op. Zooals uit de onder staande cijfers blijkt, was op de beide hulp kantoren in Santpoort de achterstand ruim f 83 0 0. Er werd ingelegd en terug betaald: Aan het postkantoor IJmuiden: Ingelegd f 29313.84 Terug betaald f 33739.1 Minder ingelegd dan terug betaald f 4426.05 Aan het hulppostkantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd: f 16270.43 Terug betaald f 16468.11 Minder ingelegd dan terug betaald f 197.86 Aan het hulppostkantoor Velsen: Ingelegd Terug betaald: f 8284.46 f 9399.43 Minder ingelegd dan terug betaald f 1114.97 Aan het hulppostkantoor Velsen-Noord: Ingelegd f 9895.97 Terug betaald f 15348.63 Minder ingelegd dan terug betaald f 5452.66 Aan het hulppostkantoor Santpoort-dorp: Ingelegd f 8779. Terug betaald f 13934.29 Minder ingelegd dan terug betaald f 5155.21 Aan het hulppostkantoor Santpoort-station Ingelegd: f 10499.94 Terug betaald f 13656.45 Een foto van San Francisco, de hoofdstad van Californië, waar Maandag een - - algemeene staking is uitgebroken. Minder Ingelegd dan terug betaald f 3156.51 In totaal werd dus gedurende de maand Juni ingelegd f 83043.72 en terug betaald f 102546.80, zoodat aan alle kantoren in totaal f 19503.08 minder werd ingelegd dan terug betaald. Het tegoed der spaarders in onze gemeente neemt dus voortdurend af. Tegenover een ze kere groep, die elke maand nog wat voor den kwaden dag kan wegleggen, staat een grootere groep, die door de tijdsomstandigheden ge noodzaakt is, hun spaarbank-tegoed aan te spreken. TUIN-CONCERT „DE EENDRACHT" Nieuwe dirigent leidt de uitvoering De Harmoniekapel „De Eendracht" der Kon. Ned. Papierfabrieken Van Gelder en Zonen zal, nu de concoursdrukte voorbij is, Zondag avond a.s. haar eerste tuinconcert in het zo merseizoen geven in het park van het gebouw „Concordia". Tevens zal dit het eerste concert zijn, dat door Eendracht's nieuwen dirigent, den heer Ger. H. Boedijn, geleid zal worden. Het programma, dat een keur van voorna me werken bevat, zullen wij in ons blad van Zaterdag a.s. publiceeren. GEM. ARBEIDSBEURS. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Betonbewerkers 45, be hangers 1, bouwk. opzichters 5, fundeering- werkers 1. grondwerkers 120, heiers 2, met selaars 26, opperlieden 31, schilders 7, steen zetters 1, straatmakers 12, stucadoors 5, tim merlieden 113, uitvoerders 1. voegers 3. Metaalbewerkers: bankwerkers 74, branders 2, constr. werkers 6, electriciens 8, gasfitters 1, handlangers 4, horlogemakers 1, isoleerders 1, ketelmakers 17, klinkers 4, koperslagers 6, lasschers 11. loodgieters 5, machinisten 51. metaalboorders 1, metaal draaiers 17, metaal schavers 3. metaalschilders2, metaalslijpers 1 monteurs 8, motordrijvers 4, plaatwerkers 15, pijpwerkers 4. rijwielherstellers 3, scheepstim merlieden 6. scheepstuigers 4. smeden 5, sto kers 36, tegenhouders 1, voorslaanders I, vor mers 2, vuurwerkers 13, ijzerwerkers 2. Kantoorpersoneel: Kantoorbediende ml. 21 idem vr. 4, musici 3, kunstschilders 1. Huish. beroepen: dagdienstboden 7. werk- sters6, winkelbedienden vr. 1 Diverse beroeDen. drukkers 2. letterzetters j 5. laboratoriumbedienden 1, mach. houtbe werkers 6. kistenmakers 2, kuipers 9. man- 1 denmakers 5, meubelmakers 3, stoffeerders 1, 1 zagers 4, kappers 3. waschmeesters 2, aarde werkers 1_. glasbewerkers 1, rubberbewerkers 1, schoenmakers 2, zadelmakers 1, zeilmakers Aan een onzer abonnés, den heer JACQ. TELLIER, Kanaalstraat 75, te IJmuiden, keerden wij een bedrag van HONDERD GULDEN uit wegens het door een ongeval breken van een arm. Alle uitkeeringen uit onze ongevallen verzekering worden gegarandeerd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schie dam. DE ADMINISTRATIE. 3, bakkers 21, broodbezorgers 3, koks 1, si garenmakers 4, slagers 11, bloemisten 7, land arbeiders 5, tuinlieden 9, visscherij-personeel 388 (w.o. koks 22, machinisten 94, stokers 102, visschers 170>, colporteurs 2, winkelbedienden 5, magazijnbedienden 4, reizigers 11, bakken- schippers 17, chauffeurs 39, dekknechts 12, expeditieknechts 1, kellners 5, kraanmachi nisten 4, matrozen 5. pakhuisknechten 2, schippers ,6sleepbootkapiteins 7, stuurlieden 2, voerlieden 11, controleurs 4, incasseerders 5, portiers 3. opzichters 1, haven en transport arbeiders 127. Zonder vakkennis: Losse en fabrieksarbei ders 577. Personen beneden den leeftijd van 18 jaar. Bouwvakarbeiders: Straatmakers 1, tim merlieden 2. Metaalbewerkers: Bankwerkers 3, electri ciens 2, rijwielherstellers 1, Kantoorpersoneel: Bedienden ml. 5, idem vr. 2. Huish. beroepen: Dagdienstboden 5. naai sters 1. winkelbed. vr. 1. fabrieksarb. 1. Diverse' beroepen: schoenmakers 1, slagers 1, visschers 1, loopjongens 1, Zonder vakkennis: Losse en fabrieksarbei ders 9. BURGERLIJKE STAND VELSEN Geboorten; T. Visser—Ros. z„ van Wasse- naerstraat 9, IJmuiden; K. Stam—Visser, d, Jac. v. Heemskerkstraat 57, IJmuiden. M. BeentjesWelboren, z„ Burg. Weersstraat 52, Velsen N,; E. F. H. C. Boosmanv. Delft, z., Stationsweg 7, Velsen: N. Arends—v. d. Kuil. z„ Velserduinweg 183, IJmuiden: E C. Oudendijk Hooggreef, z.. Zeeweg 413, Velsen; C. M. Jon ker—Prins, z., Oosterduinweg 70, IJmuiden; A. BruininkKramer, d„ Stephensonstraat 15, IJmuiden; E. van der Vaar1^-v. d. Pijl, d., Heidestraat 25. IJmuiden; J. Zwemmervan der Wal, z., Ericsonstraat 10 rd., IJmuiden. Overleden: Arij 't Hart, 65 jaar, echtgen. v. I. v. d. Veer, Kompasstraat 9, IJmuiden; Pe- tronella E. van der Linden, 43 j.. echtgen. v. H. H. Meijer, Wijkerstraatweg 16, Velsen N.; Izaak de Groote, 81 j„ weduwnaar v. A. Smits, Wijk aan Zeeërweg 113, IJmuiden: Aaltien Dokter. 31 echtgen. v. W. Pekelder, Tuinders- Dckter, 31 j.. echtgen. v. W. Pekelder. Tuinders weduwe v. Klaas de Groot, de Roemerstraat 5. IJmuiden. Ondernemingsgeest beloond. Met 25 gulden op zak naar Indië getrokken. In December van het vorige jaar hebben twee ondernemende Bussumsche jongeman nen, E. G. Gresidanus en T. van Heijningen, hun woonplaats verlaten om te trachten Ne- derlandsch-Indië te bereiken. Geen van beiden had meer dan 25 gulden op zak. Zij hebben thans het einde van hun reis, waarop zij veel avonturen hebben beleefd, bereikt. Een van hen heeft er reeds een goede positie gevon* den.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1