De herziening cJer steunregeling fantasie' binnenland I Huwelijkszwendelaars met Rede van den heer Van Hoeven. Zoowel verhoogingen als verlagingen. JGemeenten mogen deel der Zieken fondscontributie betalen. r De heer G. W. F. van Hoeven, referendaris aan het departement van Sociale Zaken en rijksinspecteur voor de steun verleening heeft Dinsdagavond voor de radio een lezing ge houden over de herziening der steunregeling. De steunregeling kent individueele beoor deeling, waardoor de uitkeering verschilt naar gelang van de klasse van gemeente, waarin de betrokkenen woonachtig zijn, naar de grootte van de gezinnen en de omstandighe den, waarin elk gezin afzonderlijk verkeert, in het bijzonder naar gelang er in het gezin reeds inkomsten uit anderen hoofde zijn. Op dit laatste vooral legde spr. den nadruk, om dat en dit is in den laatsten tijd herhaal delijk gebleken men uitsluitend afgaat op het bedrag, dat de ondersteunde ontvangt, zonder te vragen hoeveel inkomsten het ge zin nog heeft buiten den steun. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de overheidsfinanciën. Voor 1935 zal de begroo ting alleen door drastische bezuinigingen op allerlei gebied sluitend gemaakt kunnen wor den. De begrootingen van verscheidene ge meenten vertoonen reeds voor 1934 een on gedekt tekort. Na gewezen te hebben op de noodzakelijk heid tot vermindering van steunuitkeeringen in verband met de daling van de loonen in het vrije bedrijf, gaf de heer Van Hoeven een uiteenzetting van de strekking der met in gang van 1 Juli jl. ingevoerde wijzigingen in de bepalingen der steunregeling. Een wijziging die nauw verband houdt met het tkrief is die van een huurtoeslag. De mi nister heeft hiervoor vastgesteld, dat geen enkele gemeente meer dan 100 pet. mocht vergoeden en dat men niet verder mocht gaan dan het reeds in verschillende gemeenten be staande voorschrift dat twee derde als toeslag mocht worden verstrekt. Vervolgens is voor alle gemeenten een be drag vastgesteld boven hetwelk geen enkele uitkeering mag gaan. Een dergelijk maximum bestond reeds in de regeling voor de vier groote gemeenten, doch behoudens een enkele uitzondering gold ln de andere gemeenten een zoodanige bepaling niet. Wat de wijziging betreft, welke plaats heeft gehad ln de beualing voor de berekening van den maximumsteun, deelde spr. mede. dat die trots alle bezuinigingsmaatregelen tot gevolg heeft, dat voor een aantal geen verlaging, voor anderen zelfs verhooging van steun plaats vindt. De hoogte van de uitkeering is in vele ge vallen afhankelijk van de hoogte van het loon. Het is dringend noodzakelijk, dat tusschen den steun en het loon een behoorlijke marge bestaat. Het maximum loopt thans zelfs tot 90 pet. Deze regeling is in de eerste plaats be doeld om den grooten gezinnen die daaraan behoefte hadden zooveel mogelijk tegemoet te komen. i Wanneer men het geheele samenstel van de 'genomen maatregelen beziet, dan blijkt dat het streven van den minister van. Sociale Zaken er op gérlcht is geweest de noodzake lijke bezuiniging ln de eerste plaats te ver- krijgen van de uitkeeringen, die in verhou ding tot die van anderen het hoogst waren en voorts door vermindering van den steun van hen. die nog inkomsten uit anderen hoofde hadden. Van hen, die het 't slechtst hadden is niets afgenomen; in verschillende gevallen heeft zelfs verhooging plaats gevonden. Spr. lichtte dit met enkele voorbeelden toe. Een gezin, woonachtig in Amsterdam, heeft vier kinderen. Het loon van den vader zou als hij werkte f 24 bedragen. Volgens het vroe gere tarief zou de man ontvangen f 13.50 en 4 x f 1.50 is te zamen f 19.50. Deze uitkee ring ontving hij echter nooit, omdat hij niet meer steun mocht hebben dan 70% van zijn loon van f 24 of f 16.80. Volgens het lagere tarief zou hij ontvangen f 12 en 4 x f 1.33 is f 17.40. Ook deze uitkeering kan niet worden gedaan, omdat de maximum uitkeering in verband met het loon f 16.80 is. Zoowel voor als na de verlaging wordt in dit geval dus uitgekeerd f 16.80. Geen vermindering van uitkeering dus hoewel het tarief is verlaagd. De minister heeft indertijd toegezegd zoo veel mogelijk voor de groote gezinnen iets te zullen doen. In verband daarmee wei-den de maximum uitkeeringen voor die gezinnen ook belangrijk verhoogd. Nu voert men meer malen voorbeelden aan van groote gezinnen, die niettemin verlaging van uitkeering kre gen. Men wil met die gevallen aantoonen, dat de Minister zijn toezegging niet, althans niet ten volle heeft gestand gedaan. Wanneer men de gevallen, welke genoemd werden naging, bleek echter dat deze gezinnen nog een in komen buiten den steun hadden. Spreker wilde nog eenige gevallen noemen. Een gezin van man, vrouw en negen kinde ren in een middelgroote gemeente. Volgens de oude regeling kreeg het gezin f 13.25 steun en thans f 9.05. Wordt er nu niets meer bij- verteld, dan lijkt het of dit gezin van negen personen thans moet leven van f 9.05. Echter bleek later, dat dit gezin bovendien nog een inkomen had van f 22.05, zoodat met den ver laagden steun samen nog f 31.10 ontvangen .werd. Soortgelijke verhoudingen zijn in an dere gevallen ook aanwezig. Spreker hoopte met een en ander te heb ben' aangetoond, dat men nier af moet gaan op de mededeeling, dat A of B zooveel gulden minder steun heeft gekregen, doch dat men voor een juiste beoordeeling over alle ge gevens moet kunnen beschikken. In elk ge val zegt de mededeeling dat een gezin een verlaging van gelden heeft gehad niets, zoo lang men niet tevens daarbij vermeldt, hoe veel de inkomsten in dat gezin zijn. Hiermede is de beteekenis van alle tot dusver gepubli ceerde voorbeelden waarin men vermelding van deze gegevens had nagelaten geken schetst. Spr. is er zich ten volle van bewust, dat in meerder gevallen zelfs belangrijke verlagin gen van steunuitkeering hebben plaats gehad; doch die als men ze in het juiste licht be ziet, niet de beteekenis hebben, welke men er bij oppervlakkige beschouwing aan zou hech ten. Ten slotte noemde spr. nog een tweetal maatregelen, die buiten de herziening der steunregeling staan, doch 'die niettemin voor vele arbeiders beteekenis hebben. In de eerst plaats heeft de Regeering voor kort besloten de rente van de uit 's Rijks kas verstrekte voorschotten voor woningwetbouw welke meer dan 4% bedraagt, tot dat percen tage terug te brengen, 2ulks met de bedoeling om waar dat noodig is ,tot verlaging van de huren der Woningwetwoningen te geraken. En in de tweede plaats heeft de Minister de vorige week ter kennis van de Gemeente besturen gebracht, dat er zijnerzijds geen be zwaar tegen bestaat, dat een gedeelte van de contributie van de ondersteunden voor rekening der gemeenten wordt genomen. Twee vrouwen hun slachtoffer Zware straffen geëischt. te Goede slag van zakkenrollers? Portefeuille met groot bedrag vermist. Een handelsman vermiste dezer dagen, op weg van de Kasvereeniging naar het Hoofd postkantoor te Amsterdam, een zwart leeren portefeuille, welke een bedrag aan bankpapier ■bevatte van f 4440, alsmede een notitieboekje met stempels van de betreffende firma en een re?u van de Kasvereeniging. Van deze ver missing is aangifte gedaan bij de politie van het bureau Warmoesstraat, die een onder zoek instelt. Men vermoedt, aangezien de vinder zich niet heeft aangemeld, dat een misdaad in het spel is. Niet onmogelijk is, dat de portefeuille aan den eigenaar is ontrold. Schoenfabriek afgebrand. Dertig arbeiders zonder werk. Dinsdagavond om 7 uur, nadat de werk zaamheden beëindigd waren, is brand ontdekt in de N.V. Schoenfabriek J. Francois te Rijen onder de gemeente Gilze-Rijen. In een mini mum van tijd stond het geheele gebouw in lichter laaie, zoodat de brandweer van Rijen, die spoedig ter plaatse verscheen, weinig tegen de vuurzee kon uitrichten. Men spande alle krachten in de belendende perceelen, huizen en een leerfabriek, door nat houden van da ken en muren, te sparen, hetgeen tenslotte mocht gelukken. Van de fabriek van de firma Francois is niets overgebleven. Door dezen brand zijn 30 arbeiders zonder werk gekomen. De firma was wel tegen brand- maar niet tegen bedrijfsschade verzekerd. De geheele voorraad schoenen en alle machines zijn een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekend. Per soonlijke ongevallen hadden niet plaats. AANTREKKINGSKRACHT VAN DE BOOMEN Twee vrachtauto's ermee in botsing. Dinsdagmiddag zijn te Groningen bijna op hetzelfde tijdstip twee vrachtauto's op twee verschillende plaatsen tegen een boom opge reden. Het eerste ongeval gebeurde aan het Hoen- diep bij Hoogkerk door het onklaar raken van het stuur. De chauffeur, de 27-jarige D. C. uit Leek werd vrij ernstig, zijn medepassagier, de 44-iarige K. S. uit dezelfde gemeente levens gevaarlijk gewond. Beiden zijn naar het Dia- conessehuis te Groningen overgebracht. Het tweede ongeluk geschiedde aan den Frieschen Straatweg. De 46-jarige R. v. d. W. uit Dokkum werd aan het hoofd gewond. Beide vrachtauto's werden totaal vernield en hun lading, in het eene geval stukgoederen en het andere eieren, eveneens. Grootste tinbaggermolen in Indië. Plannen der Billiton Mij. De Raad van Beheer der Gemeenschappe lijke Mijnbouwmaatschappij Billiton heeft be sloten over te gaan tot de aanschaffing van een groote emmerbagger-installatie. Deze mo len zal een capaciteit van ruim 21/2 millioen M3. per jaar hebben en daardoor de grootste tin-baggermolen in Nederlandsch Indië zijn. De Raad van Beheer heeft het vertrouwen, dat dit werk aan de Nederlandsche industrie gund zal kunnen worden. Ravenstein door mazelen geteisterd. Bijna in elk gezin zijn zieken. Doordat de klassen der lagere scholen te Ravenstein. toch reeds grootendeels door de mazelenepidemie waren ontvolkt, is men er toe overgegaan de scholen te sluiten. Deze maatregel heeft echter niet kunnen verhin deren, dat vele kinderen door de ziekte wer den aangetast. Er is -bijna geen huis in het plaatsje, waar geen kinderen zijn, die aan de gevreesde ziekte lijden. Dezer dagen was een kind aangetast door de z.g. blauwe mazelen. Het verloop van deze ziekte heeft igeen ern stige gevolgen gehad, ofschoon men aanvan kelijk vreesde dat het patientje hieraan zou sterven. Er is gelukkig een gunstige wending in de ziekte gekomen en de plaatselijke ge neesheer neemt aan, dat dit kind niet meer in levensgevaar verkeert MOTORRIJDER RAMT SIGARENWINKEL. Dinsdag is door nog onbekende oorzaak een motorrijder met groote vaart door de spiegel ruit gereden van een sigarenwinkel, die zich bevindt op den hoek van den Singel en de Raadhuisstraat te Amsterdam. Toevallig stond juist ter plaatse een dame met een on geveer 1-jarig kindje te wachten op haar man die even een boodschap deed. De motor greep de kleine in zijn vaart, met het gevolg, dat het kindje vrij ernstig gewond werd. Het had o.m. een groote bloedende hoofdwonde be komen. De eerste hulp werd verleend in den sigarenwinkel. De étalage was herschapen in een volmaakte ruïne. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Dinsdag is in de rivier de Lek de 19-jarige P. H. uit Westerwaal bij Kuilenburg bij het zwemmen verdronken. Het lijk is later opge haald Voor de Vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank hebben Dinsdagmiddag na elkan der terechtgestaan een 39-jarige handelsrei ziger en een 22-jarige electrotechnlcus, die. ofschoon van eikaars bestaan volkomen on kundig, hun leege portemonnaie tijdelijk had den gespekt door een tweetal vrouwen onder het voorwendsel, dat zij zoo graag in het hu welijksbootje wilden stappen, voor een be hoor lijk bedrag op te lichten. Thans denkt het tweetal, van wie laatstge noemde, als het met zijn voornemens ernst ware geweest, bigamist geworden zou zijn, in het Huis van Bewaring over zijn zonden na Het eerst had zich de handelsreiziger verantwoorden, die blijkens de dagvaarding een eerzame weduwe tot het slachtoffer van zijn oplichterspractijken had gemaakt, het geen haar op het vriendelijke bedrag van bijna f 1500 was komen te staan. Deze sinjeur had in November van het vorig jaar, na kort te voren in een der dagbladen een huwelijks advertentie te hebben geplaatst, waarop de weduwe door een vriendin had laten schrij ven, een.brief aan haar gericht, waarin hij, geheel in strijd met de waarheid, hoog van zichzelf had opgegeven. Na o.m. ter inleiding- vermeld te hebben, dat hij een 3-jarig con tract uitgediend had bij een handelsonderne ming met klinkenden naam te Soerabaia, vijf jaren in dienst was geweest als reserve-lui tenant bij de verkenning, gaf hij als zijn hui dige positie op een inspecteurschap bij een levensverzekeringmaatschappij te Nijmegen, met een vast salaris van f 3000 per jaar plus provisie en tantièmes, alsmede een pensioen voor den ouden dag! Bovendien gewaagde h^ van een prachtkans om promotie te maken als leider van een binnenkort door zijn maat schappij op te richten bijkantoor, zoodat het met dat al geen verwondering behoeft te ba ren, dat het in Januari van dat jaar, in des woning van de weduwe, tot een kennismaking kwam. Zoover zijnde, liet hij zijn fantasie op nieuw werken en vertelde hij dat hij afstam de van een rijke familie, die nu arm was we gens het verloren gaan van haar geld in ef fecten, aan welke mededeelingen hij, als klap op de vuurpijl, den nieuwen leugen vast knoopte dat hij geld van zijn maatschappij had gebruikt en alleen, wanneer hij f 200 te rugbetaalde, in zijn betrekking gehandhaafd zou blijven. De weduwe, die, naar uit haar getuigenis te genover den president viel af te leiden, na de kennismaking haar trouwplannen reeds had opgegeven het huwelijksaanzoek wees zij van de hand bezat echter een medelijdend hart en dit werd haar noodlottig. Zij vertelde haar bezoekers, dat zij eerst eens informaties wilde inwinnen door naar de levensverzeke ringmaatschappij te schrijven. Dit deed zij ook, doch de afgewezen „minnaar" wist op listige wijze den brief in handen te krijgen en schreef eigenhandig, op het papier der maat schappij, en valschelijk door hem met den naam van den directeur onderteekend, het antwoord, waarin hij zichzelf als een nobe1 mensch en een first-class werkkracht kwa lificeerde, die weer in zijn positie gehand haafd zou worden als hij aan zijn verplich tingen voldeed.... In de volle overtuiging dat er geen vuiltje aan de lucht was, leende de weduwe hem honderd gulden, terwijl haar zuster, die ook medelijdend van aard was, er nog een lapje van honderd bij-deed. Deze be dragen werden op latere tijdstippen gevolgd door nog eens f 100, omdat de man voorgaf zijn pensioen niet te kunnen betalen; f 160 wegens „achterstallige belasting" en last not least duizend gulden als bijdrage in een denkbeeldige borgstelling die verdachte zou moeten storten om leider te worden van het overigens ook denkbeeldige bijkantoor der maatschappij. Nu ziet U, aldus de president tot de bedro gen vrouw, die onder tranen haar getuigenis aflegde wat een rare kostgangers er op aarde rondloopen. Als ik U was zou ik in de toekomst maar wat voorzichtiger zijn! Verdachte, die reeds meermalen wegens op lichting en valschheid in geschrifte is veroor deeld, gaf de feiten toe, doch meende nog te moeten opmerken, dat hij zijn slachtoffer f 300 van de duizend had teruggegeven. Een tweede getuige was ook met verdachte in relatie gekomen, doch had hem gauw zijn congé gegeven toen haar, in antwoord op een informatie bij de levensverzekeringmaat schappij, bericht was dat de persoon in kwes tie bij deze onderneming een volslagen onbe kende was! De Officier van Justitie, mr. Van Arkel, schetste verdachte als een geraffineerd op lichter en eischte één jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger drong op clementie aan. Vervolgens stond de 22-jarige electrotech- nicus terecht, die het hart van een 19-jarige dienstbode had weten te winnen, daarbij ge bruik makend van het door hem gefantaseer de verhaal dat hij Eddy Brown heette, inge nieur bij Werkspoor was en er een auto op na hield. Hij had het meisje ongeveer f 61 afhandig gemaakt. De officier van justitie eischte acht maan den gevangenisstraf. Auto op hol. Eigenaardig verkeersongeval te Amsterdam. Kort na half tien is Dinsdagavond op den Munt te Amsterdam een eigenaardig verkeers ongeval geschied, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De chauffeur van een blokband-taxi die zijn avondstandplaats had ingenomen ter hoogte van de zaak van Schravendijk wilde zijn wagen starten, nadat twee dames als passagier waren ingestapt. De starter werkte echter niet zooals het behoorde, als gevolg waarvan hij met een paar collega's de auto van achteren ging op duwen. Plotseling sloeg de motor aan en daar de wagen op de derde versnelling stond, ging hij er zonder chauffeur vandoor in de rich ting van den Singel. De bestuurder trachtte nog op zijn wagen te springen, doch hij viel er weer af. Van de inzittende dames die uiter aard zeer ontdaan waren, sprong er een uit de auto, waarbij zij kwam te vallen en een buil aan het hoofd opliep. De andere die was blij ven zitten kwam met den schrik vrij, toen de wagen op het gedeelte van den Singel bij den Munt tegen een boom botste, waarbij hij danig werd beschadigd. In den nasleep van dit drama zal ook de politie nog wel een woordje meespreken. Landbouw Mij. Preanger Regentschappen. Verlies ruim 51.000. Aan het verslag der Landbouw Mij. Prean ger Regentschappen te "s Gravenhage ontlee- nen wij het volgende: Het resultaat over 1933 is in vergelijking met het voorgaande jaar niet onbelangrijk verbeterd als gevolg van een hoogere markt- waardeering van thee en rubber. De inkomsten uit de kinabastleveringen ble ven nagenoeg onveranderd. De in Maart 1933 ingevoerde verlaging van de kinineprijs werd gecompenseerd door grootere bastafneming. Na afschrijving van f 102.810 sluit het boek jaar 1933 met een verliessaldo van f 51.498. Wij stellen voor dit verliessaldo ten laste van de reserve-diverse doeleinden af te boeken. In het verslagjaar werd de Mij een bedrag van f 10.482 gerestitueerd aan te veel betaalde vennootschapsbelasting voor 1924, 1926 en 1927 en moest f 7371 worden bij betaald op de aanslagen van 1925 en 1928 tot en met 1930. Tegen de aanslagen van 1925 en 1926 is beroep aangeteekend en tegen die van 1928/'30 een voorloopig bezwaarschrift ingediend. Op de balans komt het reservefonds voor met f 84.461 (81.120) en de reseiwe diverse doeleinden met f 70.249 (91.850). De winst- en verliesrekening staat debet voor: Tjikorailanden: uitgaven kina f 8405 (11.777) do thee f 126.783 (143.639) en div. uit gaven f 47.560 (57.283), Patoehalanden: uit gaven kina f 15.383 (14.977) do thee f 85.438 .110) en div. uitgaven f 78.854 (78.334), Tji- sompet: uitgaven rubber f 14 492 (17.245) en div. uitgaven f 22.610 (22.944), onkosten f 18.935 (18.091) koersverlies effecten f 245 (v.j. winst f 4077) en af schrij v. op de onder nemingen f 102.521 (22.645) en credit voor: Tjikorailanden: kinabastoogst f 22.352 (26.541) en theeoogst f 162.303 (173.288), Patoehalan den kinabastoogst f 89.131 (84.062) en thee- oogst f 163.724 (111.439), Tjisompet: rubber- oogst f 24.536 (18.754), interest f 4863 (7774), belastingen voorgaande jaren f 3110 en saldo-verlies f 51.498 (v.j. 60.110). „Tendentieuze berichtgeving". Onaangenaam geschrijf van Japansche kranten. -ij Weinig invloed op de besprekingen te Batavia. Engelsche handelsbesprekingen hervat. Export land- en tuinbouwproducten levert moeilijkheden. De handelsbesprekingen welke te Londen tusschen de Nederlandsche en Britsche han delsdelegaties worden gevoerd, zijn Dinsdag morgen op het ministerie van Handel hervat. Volgens Reuter is een der voornaamste moei lijkheden, nl. de wensch der Nederlandsche regeering, om den export van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten te vergrooten, nog niet opgelost. Men hoopt echter, dat er in deze week meer vooruitgang zal worden be reikt dan tot dusver mogelijk was. Pensioenkorting oud-G. G.'s vrijwillig. Reeds sedert 1 Januari j.I. toegepast. Zooals bekend, hebben de oud-gouverneurs- generaal in verband met de pensioenkorting voor de Indische ambtenaren met 17 procent, vrijwillig afstand gedaan van eenzelfde per centage van hun pensioen. De omstandigheid nu, dat op het ontwerp der Indische begroo ting voor 1935, zooals dit bij den Volksraad is ingediend, de post pensioenen voor oud-gou verneurs-generaal nog onveranderd blijkt te zijn geraamd, heeft aanleiding gegeven tot de in de pers uitgesproken veronderstelling, dat aan het voornemen der vrijwillige korting geen uitvoering zou zijn gegeven. Deze veronder stelling is onjuist. Naar van gezaghebbende zijde wordt mede gedeeld, is de bedoelde korting met 17 procent op de landvoogdelijke pensioenen reeds van 1 Januari 1934 af toegepast. LAAT U NIET VERGROOTEN. De hoofdcommissaris van politie te Amster dam ontraadt het in relatie treden met „De Nationale Beige" gevestigd H. de Kosterlaan 15 te Zeilick (België). Deze onderneming zendt den oplossers van een door haar in Ne derlandsche dagbladen geplaatst prijsraadsel, circulaires, waarin toezending van een ver groot portret en twee loten van de loterij der Algemeene Wereldtentoonstelling te Brus sel in 1935. worden beloofd als het te vergroo ten portret en twee postzegels van 6 cent worden overgemaakt. Zij, die dit deden, ont vingen daarna noch vergrooting, noch loten, doch de eene circulaire na de andere, waarin aangespoord werd om geld te zenden voor een lijst, waarin de vergrooting zou kunnen worden gevat. Dok voor België internationaal belasting-carnet noodig Nieuwe voorschriften voor het autoverkeer. Maandag hebben zich aan de Belgische grens moeilijkheden voorgedaan voor automo bilisten en motorrijders, die niet in het bezit waren van een z.g. internationaal belasting carnet. De A.N.W.B. en K.N.A.C., die deze in ternationale belastingcarnets, krachtens machtiging van den Minister van Financiën, afgeven, deelen ons mede, dat tot heden de op vatting bestond, dat dit carnet (dat met in gang van 16 Juli door Nederland erkend werd) niet vereischt zou zijn voor een reis naar Bel gië en Luxemburg. Nu aan de Belgische grenskantoren een in structie in anderen zin gegeven blijkt te zijn, geven de A.N.W.B. en K.N.A.C. den raad, dat automobilisten en motorrijders zich ook voor een bezoek aan België van zulk een interna tionaal belastingcarnet voorzien; het kan door de bureaux dezer vereenigingen worden af gegeven, doch uitsluitend als men het natio- naliteitsbewijs van het betrokken motorrijtuig overlegt of mee inzendt. Het is niet geldig voor motorvoertuigen, welke dienen voor het vervoeren van goederen of voor het vervoer van personen tegen beta ling; deze moeten dus voortaan in België, evenals vroeger aan de grens belasting be talen. Intusschen worden stappen gedaan om te trachten, deze Belgische regeling herroepen te krijgen, i Naar aanleiding van enkele zeer onaange name uitingen, voorkomende in Japansche couranten, die dezer dagen te Batavia aan kwamen, vroeg Aneta het oordeel van de Ne derlandsche delegatie, speciaal in dien zin, of zulke uitingen schadelijk voor den gang van zaken moeten worden geacht. Van de zijde der Nederlandsche delegatie mérkte men op. dat het optreden tegen een dergelijk geschrijf uiteraard tot de compe tentie der regeering behoort. Zonder twijfel zal de regeering te dien aanzien diligent zijn. De Nederlandsche delegatie voor de handels besprekingen staat hierbuiten, aangezien het uiteraard uitgesloten moet worden geacht dat de Japansche handelsdelegatie iets met dit geschrijf heeft uit te staan en dat de opi nie van deze delegatie ook maar bij benade ring die van bedoelde scribenten zou dekken. Overigens moet men niet vergeten, dat deze persuitingen dateeren uit een periode, waar van gehoopt wordt, dat zij thans voorbij is. Dit verandert wel is waar niets aan het afkeu renswaardige dier uitingen, doch wel aan de tegenwoordige beteekenis hiervan. Aneta vroeg hierop of de Nederlandsche de legatie, nu in de „Osaka Mainchi" mededee lingen waren gedaan uit een niet openbare zitting der conferentie, daarin aanleiding vindt tot het geven van een nadere verkla ring. Geantwoord werd, dat zulks stellig niet het geval is. De Nederlandsche delegatie kan zich niet in publiek debat begeven omtrent den inhoud van een uiteraard door niet-ver- antwoordelijke personen begane fragmentari sche indiscretie. Ten aanzien van de slechte gevolgen van bedoelde persuitingen, verklaarde de Neder landsche delegatie dat uiteraard tendëntieuze en onaangename berichtgeving niet bevorder lijk moet worden geacht voor den goeden gang van zaken. Na een mondelinge uiteenzetting over de beginselen in een besloten vergadering gege ven, is, voor zoover men dit thans vermag te overzien, een stemming van streven naar sa menwerking tusschen beide partijen ont staan. Wat het vraagstuk in het algemeen betreft, zoo is dit wellicht als volgt in korte woorden weer te geven: zoowel in Japan als in Ned.- Indië bleek behoefte te bestaan aan bescher ming en aan een gemeenschappelijk doen en handelen van producenten en handelaren. In Japan geschiedde en geschiedt dit pro ces nog door allerlei, al dan niet door de over heid gesteunde en al dan niet spontane orga nisaties. In Ned. Indië geschiedt het. en kan het niet anders geschieden dan door over heidsmaatregelen. Sinds verleden jaar is de overheid, zooals zij herhaaldelijk in en buiten den Volksraad deed blijken, doelbewust begonnen met een reeks beschermende maatregelen tot instand houding van het Ned.-Indische bedrijf, zooals dat in allerlei vorm en door personen van allerlei landaard, wordt uitgeoefend. Noch het Japansche, noch het Ned.-Indische systeem behoeft uit zichzelf ongerustheid te wekken bij de andere partij. De redelijke oplossing is natuurlijk, dat men er in slaagt om in handelsrelaties zoowel wat betreft import als export als wel wat daarmede samenhangt, zoo noodig een rede lijk deel, zoowel aan het eene als aan het an dere land, te verzekeren. Het schijnt mogelijk te zijn om met terzij - delating van voorshands principieel debat, over concrete vaststelling van ieders aandeel en andere concrete zaken te onderhandelen. Het is echter eveneens duidelijk, dat zooals o.a. uit enkele gepubliceerde stukken is ge bleken, de diverse standpunten nogal ver uit elkaar liggen, hetgeen, zelfs bij den goeden wil van beide zijden betoond, bij het afbake nen van de besprekingsbasis eenige moeilijk heden medebrengt. „A. T. 0. financieel nadeel voor de Spoorwegen". Gelegenheid tot bewijs aan deri heer Duymaer van Twist gegeven. Een open brief. In „Spoor en Tramwegen" heeft de heer S. A. Reitsma zich met een open brief gericht tot het Tweede-Kamerlid L. F. Duymaer van Twist, waarin hij diens opmerkingen, in de Kamer geuit, nl. „de geheele werking bijv. van de A.T.O. is niet anders dan een financieel nadeel voor de spoorwegen. Toch blijft die A.T.O. werkzaam, terwijl zij jaarlijks tekorten brengt. De economie van het spoorwegbedrijf eischt, dat de A.T.O. zoo spoedig mogelijk ver dwijnt" aan een critische beschouwing on derwerpt. De heer Reitsma herinnert er aan, dat de minister van Waterstaat, die indertijd als lid der directie der Spoorwegen medegewerkt heeft om de A.T.O. in het leven te roepen, niet op deze positieve beschuldigingen is ingegaan, hoogstwaarschijnlijk om de aandacht niet van de hoofdzaak, nl. het Verkeersfonds, op bij zaken af te leiden. Thans wenscht de heer R. de volgende vra gen te stellen; le. waarin het financieel na deel bestaat, dat de Ned. Spoorwegen van de werking der A.T.O. ondervinden; 2e. welke jaarlijksche tekorten de A.T.O. heeft en 3e. waarom de economie van het spoorwegbedrijf eischt, dat de A.T.O. zoo spoedig mogelijk verdwijnt. Hij verzoekt den heer Duymaer van Twist hieromtrent met feiten te willen komen. Ook de bewering: „Zoo zijn er nog tal van andere zaken aan te wijzen, die, wanneer zij maar behoorlijk onder de oogen worden gezien, een behoorlijk stuk van het tekort zouden weg werken", werd niet nader gepreciseerd. Aan het slot van zijn Open Brief schrijft de heer Reitsma: „Aangezien u blijkbaar over talrijke gege vens beschikt, welke zouden kunnen leiden tot een saneering der spoorwegfinanciën lees landsf in ancien moge ik Uwe Excellentie in het algemeen belang verzoeken cijfers en fei ten te noemen waarop u uwe meening grondt." WINKEL UITGEBRAND. Dinsdagavond is te Hengelo door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een winkelpand in de Wemenstraat, waarin een zaak in elec- trisehe artikelen gevestigd was. Het perceel brandde geheel uit. De waterschade is zeer aanzienlijk. Alles was verzekerd.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2