HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 217 DONDERDAG 19 JULI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2900bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijdèn van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis Is niet noodig. Ultkeeringen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam, IJMUIDEN De Cursussen voor Werkloozen. Uitreiking van diploma's. Gistermiddag vond de uitreiking plaats van Öe diploma's aan de cursisten, die met goed gevolg de cursussen voor werkloozen, georga niseerd door de bekende commissie met steun van het Rijk, hadden gevolgd. De voorzitter van de commissie, de heer W. F. Fournier sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, waaronder wij opmerkten den heer P. Bosman, wethouder voor Sociale Aan gelegenheden, vertegenwoordigers van de plaatselijke centralen van de moderne, R.K. en christelijke vakorganisaties, examinatoren en leeraren. Spreker zeide, dat het de com missie een genoegen deed, dat zij eenig re sultaat heeft mogen hoeken. Er hebben zich in het afgeloopen studiejaar 85 cursisten voor een examen opgegeven, waarvan 17 niet zijn opgekomen. Aan 62 cursisten kon een getuig schrift worden verstrekt, 6 werden afgewezen. De examens hebben aangetoond, vervolgde de heer Fournier, dat er nog verschillende dingen zijn, waaraan aandacht moet worden: •geschonken. Spreker verheugde zich over de aanwezigheid van de vertegenwoordigers der vakvereenigingenmet wie straks verschil lende dinigen besproken1 zullen worden. De heer Bosman zeide, dat het gemeente bestuur het op hoogen prijs stelt aan het einde van den cursus aan een aantal cursisten een getuigschrift te mogen uitreiken. Gaarne zou de burgemeester dit doen, maar deze is door uitstedlgheid verhinderd. De burgemees ter is met hart en ziel bij het werk der com missie en hij heeft spreker verzocht, zijn te vredenheid te betuigen. Dat de commissie dit resultaat heeft kunnen boeken, is in de eer ste plaats te danken aan den ijVer van het bestuur en de leeraren. Nadat de heer Bosman de getuigschriften had uitgereikt sprak hij nog eenige woorden. Hij herinnerde aan de opmerking van een der geslaagden, die zeide dat hij hoopte, dat de werkgevers rekening met de behaalde di ploma's zouden houden. Spreker meende, dat dit ze'ker zal geschieden. Het is zelfs al ge schied, aldus de heer Bosman. Het zal in de toekomst zoo zijn, dat zij die het best besla gen ten ijs komen, de meeste kans hebben. Die het meest presteert is 't eerst aan bod. Spre ker had lof voor den getoonden ijver, maar het speet hem, dat nog- zoo velen, die in de gelegenheid zijn, him kennis te verrijken, daar geen gebruik van hebben gemaakt. Het volgen van zulke cursussen geeft een 2-ledig profijt: in de eerste plaats steekt men er veel op, in de tweede plaats heeft men een zeker doel, men heeft een houvast en zwerft niet steeds doelloos langs de straat. Steeds zijn de cursussen met een flink aantal be gonnen, maar velen zetten niet door. Spreker zou het 'betreuren, als de cursussen wegens gebrek aan belangstelling zouden moeten worden opgeheven. Daarom hoopte hij, dat de cursisten hun kennissen zouden opwekken hetzelfde te doen, wat zij hebben gedaan. Na mens het gemeentebestuur dankte spreker bestuur, leeraren, examinatoren en vakbe stuurders voor hun belangstelling. Nadat de heer Fournier nog een kort woord had gesproken, trad de oudste cursist, de heer J. F. A. Jungbajcker naar voren, die zei, zicfh genoopt te voelen, namens de collega's eenige woorden te spreken. De cursussen, aldus spre ker, zijn welkom geweest voor hen, die leeren stellen boven leegloopen. Het heeft door de afleiding veel leed doen vergeten en daar naast heeft het velen kennis gebracht. Allen hebben er iets opgestoken. In het bijzonder dankte spreker „vader" van der Smissen voor de vele kleine vriendelijkheden, aan de cur sisten betoond, o.a. door het organiseeren van de cursusreisjes. Ook aan de leeraren bracht de heer Jungbacfcer dank. De cm-sisten toonden niet een krachtig ap plaus hun instemming met de woorden van den heer Jungbac'ker. Aan de volgende cursisten kon een getuig schrift voor één of meer vakken worden uit gereikt: C. F. v. d. Wel, J. v. d. Wel, L. C. Smit, D. E. Schaap, S. Wildeboer, P. Stam, G. Stam, A. J. Stevenhagen, O. G. Schol terman, D. Manneken, R. A. M, Verkerk, C. J. H. Bleijen- daal, J. Dedekk-er, K. Schenk, J. H. Schenk. F. Mantje, C. Rippen, J. C. Suring, J. F. A. Jungbacker, J. Kat, F. Hollenberg, G. Duiker, B. de Feber, T. Guit, J. B. Brakelé, J. Dekker, D. Buis, D. Walenboer en G. Gjertsen. DE MAKREELVISSCHERIJ LOOPT TEN EINDE. Nadat ook de laatste dagen nog veel ma kreel op de pieren werd gevangen en eiken dag weer honderden visschers er met de beu gel op waren uitgetrokken, is het gisteren met de vangst veel minder geworden zoodat het er op gaat lijken, dat het spoedig afgeloopen zal zijn. Gisteren was het aantal liefhebbers al minder dan de eerste dagen Velen hebben van dit buitenkansje gepro fiteerd, vooral de werkloozen. Voor hen was het een aardige afwisseling en een nuttige tevens, daar er heel wat vischjes verschalkt werden en ze bij een goede behandeling een lieel smakelijk gerecht vormen. Er zijn vis schers die in een viertal dagen 200 a 300 stuks hebben gevangen. Aller oogen zijn thans gevestigd op de pie termannen. OPGELEGD. De stoomtrawlers Zwaluw IJm. 70 en Vios III IJM. 1 zijn opgelegd. Nog eens: het Cmis-Harrag- besluit-1934. Ongerustheid bij rookers en inleggers. Uit de verschillende artikelen in ons blad over het Crisis-Haringbesluit 1934 heeft men kunnen zien, dat de trawl-haringvisscherij met moeilijkheden werd bedreigd, doordat, volgens dit besluit de aanvoer van pekel- en steurharing alleen mocht geschieden met schepen van aangeslotenen bij de Stichting voor de Nederlandsche Harmgvisscherij, Voorts was en is nog verboden het verwerken van alle soorten haring in versehen, gekoelden of bevroren toestand tot pekel- of steurharing, behalve wanneer dit verwerken is geschied aan boord van de schepen tijdens de uitoefening van de harmgvisscherij. Zooals het besluit daar lag, beteekende het een ernstige bedreiging van de tra-wlharing- visscherij. Duidelijk lag er in opgesloten, dat de Regeering steun verleende aan de drijfnet- haringvisscherij, -aan de reeders van Vlaar- dingen, Maassluis, Scheveningen en Katwijk ten koste van de trawl-haringvisscherij, de reeders in IJmuiden In ons blad van 18 Mei j.l. hebben wij de consequenties 'aangetoond welke het besluit met zich meebracht voor IJmuiden. Korten tijd geleden werd in het Staatsblad een Kon. besluit afgekondigd, volgens het welk aan een 10-tal te IJmuiden thuisbehoo- rende trawlers gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus in dier voege ontheffing is verleend van het bepaalde in de artikelen 2, 3 en 4 van het Crisis-Haringbesluit, dat aan eigenaars van die trawless vergunning wordt verleend gedurende de vorengenoemde maan den ten hoogste 200 kantjes haring per schip met deze trawlers aan te voeren. Deze steur haring mag echter alleen gebruikt worden voor de rookerijen. Dit is een tegemoetkoming jegens IJmuiden. Op papier, ten minste. Immers mag het in twijfel worden getrokken, of de haringtraw lers er toe zullen overgaan, zulk een groot deel van de vangst te steuren, dat men aan het kwantum van 200 kantjes in 3 maanden per scliip of 2000 kantjes voor de tien schepen komt. Een trawler is daarvoor nu eenmaal niet het aangewezen vaartuig, noch wat berg ruimte, noch wat bemanning betreft. De rookers hier ter plaatse, langs de Zuider zee enz. zullen dus wel voor het vervaardigen hunner taaie (spek-)bokking, een product dat wordt vervaardigd van steurharing, wel in Vlaardingen, Maassluis, Scheveningen of Katwijk moeten aankloppen, zeer ten nadeele van het visscherijbedrijf en den vischhandel te IJmuiden. Alleen in genoemde drie maan den, waarvan inmiddels reeds 11/2 maand voorbij is, kunnen ze misschien in IJmuiden terecht, wanneer althans de trawlers steur haring aanbrengen. Na Augustus is, wanneer het bewuste besluit tenminste niet gewijzigd wordt, de kans voor IJmuiden verkeken, want dan is het steuren op haringtrawlers verbo den. Overigens zal ook de bepaling, dat aan land geen versche haring tot pekel- of steurharing verwerkt mag worden, den rooker niets dan narigheid brengen. En de inleggers? Heeft men in den Haag deze categorie vergeten? Of Is het de opzette lijke bedoeling geweest, dezen tak van in dustrie heelemaal over te leveren aan de ha ringhavens met voorbijgaan van IJmuiden? Het heeft er allen schijn van, immers, de in IJmuiden aangebrachte steurharing mag al leen bestemd worden voor de rookerijen. Men zal ook nog het eigenaardige kunnen zien gebeuren, dat loggers, toebehoorende aan de Stichting voor de Nederlandsche Harmg visscherij, Katwijksche. bijvoorbeeld, hun visoh in IJmuiden aangevoerd, vrij mogen verhandelen, terwijl den IJmuidenschen ha ringtrawler-reeder allerlei moeilijkheden in den weg worden gelegd. Het spreekt vanzelf dat een en ander groote ongerustheid onder de rookers en de inleggers heeft veroorzaakt. Zij zien dan ook de komende tijden met onge rustheid tegemoet. Wat het kwantum van 200 kantjes per schip betreft, dient te worden opgemerkt, dat de trawlers thans feitelijk nog met de harmg visscherij moeten beginnen. Wel is een enkele trawler reeds met haring aan de markt ge- woest, maar van eenige beteekenis is de aan voer nog niet. Dit is eerst aan het eind "van deze maand te verwachten. Om de toegewezen 200 kantjes vol te maken hebben de haring trawlers dus feitelijk slechts een maand be schikbaar, juist voldoende tijd voor twee of drie reizen. Met het oog hierop is het dan ook gewenscht dat ook nog de maand September mag worden benut voor den aanvoer van steurharing. En zal, behalve de steurharing in kantjes al de overige haring moeten worden aangevoerd zonder dat daarop zout is gestrooid? Wat verstaat men onder pekel- en steurharing? En hoe staat het met de Duitsche haring trawlers? Zijn deze ook aan deze bepalingen onderworpen? Zooals men ziet stelt het Crisis-Haringbe sluit 1934 het visséherijbedrijf in IJmuiden voor tal van vraagstukken. MOOI RESULTAAT VAN DE WESTKUST VISSCHERIJ Zijn over het algemeen de besommingen van de trawlers die aan de Westkust hebben gevischt, zeer onbevredigend, een uitzonde ring hierop maakt de Ewald. Nadat reeds door de Derika 7 'voor f 2900 visch van dezen traw ler was aangevoerd, besomde de Ewald zelf nog f 2540, zoodat de totale opbrengst f 5440 bedroeg. STRANDFEEST SCHOOL H. Nadat Vrijdagmiddag de hoogste klassen van school H hun strandfeest hebben gehou den, was het Maandagmiddag feest voor de kleintjes. Met autobussen van de N.V. Storm vogels werden de juichende kinderen naar 't strand gebracht. Ook zij hebben mede door het gunstige weer een heerlijken middag ge had, waarbij aardige spelletjes met het uit reiken van versnaperingen werden afgewis seld. Om half zes keerden allen voldaan huis waarts. Ook de terugtocht geschiedde per autobus. GEORGE HAAK VERLAAT IJMUIDEN. Maandag 23 Juli a.s. zal de heer George Haak IJmuiden verlaten om zich in Hoorn te gaan vestigen. Met den heer Haak verliest IJmuiden een zijner bekendste, we durven gerust te zeggen zijn bekendste ingezetene. Reeds een 40-tal jaren geleden had de heer Haak, na bij de marine te hebben gediend, zich in IJmuiden gevestigd. Veel heeft de heer Haak gedaan voor het visscherijbedrijf, dat hij door zijn studies tot in de finesses kende. Het best kende men den heer Haak echter als de dichter. Talrijk zijn de verzen die aan zijn dichterlijk gemoed zijn ontsproten. Van deze spant zijn bekende Ode aan IJmuiden, die door een groot koor bij het 50-jarig be staan van IJmuiden werd gezongen, de kroon. Welk een populariteit de heer Haak bij de bevolking van IJmuiden genoot is wel duide lijk aan het licht gekomen toen hij verleden jaar zijn 70en geboortedag vierde. De hem op het Kennemerplein gebrachte zanghulde werd door duizenden ingezetenen bijgewoond. Deze hulde heeft den grijsaard diep ontroerd. Zullen velen het heengaan van den heer Haak betreuren, wij twijfelen er niet aan of de heer Haak zal met weemoed in het hart van IJmuiden scheiden. Want hij hield van IJmuiden van „zijn IJmuiden" als weinig an deren. Hij gaf zijn beste krachten aan den groei en bloei van IJmuiden; zooals vele an deren, zijn ook hem de teleurstellingen niet gespaard, maar dit weerhield hem niet, voort te bouwen. Moge het den heer Haak en zijn trouwe gade in hun nieuwe woonplaats wel gaan. Grieksch klooster door brand verwoest. Het beroemde klooster Megaspelion, gelegen tegen de rotsen van de Peleponesus, is door brand volkomen ver nield. ding van het geheele crisisapparaat berusten in handen van een college van regeerings- commissarissen bestaande uit vijf personen. Onder leiding van den regeeringscommissa- ris voor den akkerbouw en de veehouderij zul len staan de volgende vijf centrales: de akker- bouw-centrale; de Nederlandsche meelcentra le, de V. I. T. A.. de aardappelmeelcentrale en de veehouderijcentrale. Onder leiding van den regeeringscommis- sari.s voor de melkveehouderij zal staan de Nederlandsche zuivelcentrale. Onder leiding van den regeeringseommis- saris voor den tuinbouw en de sierteelt zullen staan de groenten en fruit centrale en de Ne derlandsche sierteeltkunstcentrale. Rechtstreeks onder leiding van den secre taris-generaal zullen staan de visscherij cen trale, de Nederlandsche turfcentrale en de Ne derlandsche pluimveecentrale. Twee leden van de Duitsche Himalaya- expeditie, Willy Merkl (links) en Ulrieh Wieland, zijn tijdens een sneeuwstorm om het leven gekomen Het 10-jarig bestaan van D.C.IJ. Damescomité opgericht. Dinsdagavond kwa-m in de kleine zaal van Hotel Kennemerhof een groot aantal dames bijeen, om te komen tot de oprichting van een damescomité, tot het verleenen van mede werking bij de viering van het 10-jarig be staan van D. C. IJ. Er werd een voorloopig bestuur gevormd, be staande uit de dames Ligtliaxt, presidente, Visser, secretaresse, -de Jongv-penningmeeste- resse, terwijl als commissaressen werden geko zen de dames Kramêr-Swieserijn en Kramer. DAMMEN. EEN ZOMER-COMPETIT1E Een 10-tal enthousiaste leden van D. C. IJ. heeft besloten een zomercompetitie te spelen In ons blad vq,n a.s. Zaterdag zullen wij het verloop der eerste ronde publiceeren. Een internationaal damtournooi? Eenigen tijd geleden hebben wij reeds ge meld, dat de commissie ter voorbereiding van de viering van het 10-jarig bestaan van D. C. IJ. pogingen in het werk zou stellen, als hoofd schotel van het f eestmenu een internationaal damtournooi uit te schrijven. Thans kunnen wij melden, dat als vrij zeker mag worden aangenomen, dat de wereldkam pioen B. Springer niet aan het tournooi zal deelnemen. De door dezen speler gestelde con dities waren voor D. C. IJ. onaanneembaar. Het medespelen van den Franschen kampioen Raichenbach, den Nederlandschen kampioen Keiler en onzen damredaeteur B- Dukel is wanneer de leden en de commissievergadering- gunstig mochten beslissen vrijwel zeker. Als nog zal worden beslist, wie' zal worden uitg-e- noodigd ter vervanging van den heer Springer, OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt de heer K. Mierop, assistent bij de Directe Belas tingen overgeplaatst naar Goedereede. TER TRAWL-HARINGVISSCHERIJ De stoomtrawler Limburgia IJM. 54 is gis termorgen uitgevaren ter trawl-haringvis scherij. De Utrecht IJM. 73 is in het dok ge plaatst. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal ook deze trawler op de harmgvisscherij gaan. VELSEN DE ORANJETREIN Vrijdag 27 Juli zal de Oranjetrein in Velsen te bezichtigen zijn. De trein wordt geplaatst op de lijn vóór de woning van den stations chef, hét voormalig station. De toegang tot den trein is ten Westen van Velserbeek. Hier is tevens een ruime gelegenheid tot parkeeren van auto's en stalling voor rijwielen. De trein komt hier van Zandvoort, gaat vervolgens naar Castricum, Alkmaar, Schagen, Den Hel der. Van den Helder keert hij uit het Noorden terug via Enkhuizen. Purmerend, Zaandam, bezoekt dan Wormerveer en gaat vervolgens naar Amsterdam. De Oranjetrein blijft op iedere plaats slechts één dag, hoogstens twee dagen. CRISISDIENSTEN WORDEN VEREENIGD. Bij de behandeling van het ontwerp van wet tot wijziging van de Landbouwcrisiswet 1933 heeft de minister van economische zaken in de Tweede Kamer enkele mededeelingen gedaan betreffende de centralisatie van de verschillende crisisdiensten, welke naar wij vernemen zoo mogelijk omtrent 10 Augustus tot stand zal komen. Zooals bekend zal onder den minister van economische zaken de lei Over zes jaar een nieuw station te Utrecht? Een object voor werkverschaffing van circa 14.500.000. Verschenen Is het verslag van de commissie voor de verbetering van de spoorwegtoestan den te Utrecht. Voorgesteld wordt een station met vijf perrons met verlenging van de aan wezige tunnels tusschen de perrons en het maken van een nieuwe tweede tunnel met een afzonderlijken in- en uitgang aan de Moreel- selaan en ophooging der spoorwegen, Voorts wordt voorgesteld de beweegbare spoorweg bruggen over den Vaartschen Rijn en den Vecht door vaste overbruggingen te vervan gen met een doorvaarthoogte van 4.72 meter en een doorvaart-wijdte van 9 meter, terwijl met het oog op de afwatering, in de Vechtbrug een tweede opening van zes meter is ontwor pen. Ten slotte is een wijziging opgenomen van de plaatsen waar ten behoeve van het wegverkeer onderdoorgangen zullen zijn ter wijl door opruiming van gebouwen een verrui ming van het stationsvoorplein zal worden verkregen. Be kosten worden begroot'öp rönd veertién en een half millioen gulden, waarvan twaalf millioen voor werken aan den spoorweg en twee en een half millioen aan aansluitende wegen en straten. De duur van het werk wordt op zes jaar gesteld. Voor het geval dat als ge volg van de invoering van de Diesel-electri- sche tractie uitbreiding van het stationsem placement overbodig zal blijken, worden de totale kosten van het ophoogen der aanslui tende banen met inbegrip van de werken aan aansluitende wegen en straten begroot op f 8.250.000 gulden, waarvan f 6.150.000 voor de lijn Amersfoort en f 2.100.000 voor de lijn Arnhem's-Hert-ogenbosoh. De commissie dringt uit een oogpunt van werkverschaffing en met het oog op de urgentie van het vraag stuk op een spoedige uitvoering aan. Sterke aardbeving in Midden- Amerika. Te De Bilt geconstateerd. Hedennacht om 1 uur, 48 minuten, 48 se conden (tijd van Greenwich) werd aan het Kon in lel ijk Nederlandscli Meteorologisch In stituut te De B'ilt een sterke aardbeving o-pge- teekend, afstand 9300 K.M., oorsprong nabij Midrien-Amerika. M.U.L.O. EXAMEN. Opgave van 17 Juli. Geslaagden vo-or diplo ma A: A, Huender, Wijk aan Zee, M. J.' de Koter en J. H. Dierx, Beverwijk; J. M. v. Caopel len, Vogelenzang; W. Schoolvierman, M. Versluis. P. H. Uittenboogaard, G. H. Rothert, M. Noordam. C. Kuyper en C Koper, allen te Heemstede; W. A. Stefken- burg, J. Vallentgoed, K. Wit en A. v. Zonne veld, allen te Haarlem; M, E. C. Jutte en M. L. M. Jutte, Heemstede; C, -J, Clay en J. Clay, Vijfhuizen; G. M. Vos, Heemstede; A. J. v. d. Mark. Haarlem; G. W. IJzerman, Heemskerk; J. Dausen en E. de Jongh te Haarlem; W. v. d. Vis, IJmuiden; J. H. Biesheuvel en H. M. Eol- lee, Haarlem. Brand in een blok huizen te 's-Hertogenbosch. Werk van brandstichters. 's-HERTOGENBOSCH, 18 Juli. Heden morgen omstreeks 4 uur werd brand ontdekt in een der blokken van 112 in aanbouw zijnde arbeiderswoningen, die voor rekening der ge meente in de Vogelwijk alhier worden opge trokken. De huizen waren reed's bijna gereed. De brandweer slaagde er in twee huizen, waar in de brand woedde, in zooverre te behouden, dat slechts de bovenverdiepingen uitbrand den. Een huis, waarin 160 deuren voor den bouw van het complex waren waren opgesla gen, brandde met de inventaris geheel uit. Het kan niet anders, of brandstichting is de oor zaak, evenals het geval was bij een brand, die in dezelfde wijk een week geleden heeft ge woed, De aannemers zijn verzekerd.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1