3'/2% Handelsbesprekingen te Londen verdaagd. STATEN-CENERAAL. conversieleening Noord- Holland. Inschrijvingen ten voile toegewezen. Naar wij vernemen zullen de inschrijvingen op in hoofde genoemde leening ten volle wor den toegewezen. Met de plaatsing van het restant blijven emittenten werkzaam. Nog weinig arrestaties te Amsterdam te wachten. De werkelijke verzetplegers aangehouden. Wat de vele arrestaties betreft, welke ook nadat de ongeregeldheden in de hoofdstad tot rust waren gekomen, door de politie van ver schillende secties zijn verricht, kan nog wor den meegedeeld dat Donderdag voor den Officier van Justitie een jonge man is ge leid, die door de politie van het bureau Kat tenburg was gearresteerd op beschuldiging van openlijke geweldpleging. Woensdag is dit eveneens geschied met een jongmensch, dat door de politie van het bureau Marnixstraat was aangehouden, aangezien hij tijdens de relletjes in de Jordaan had medegeholpen aan het oprichten van barricades. Na zijn verhoor heeft de justitie hem op vrije voeten gesteld. Ofschoon nog enkele aanhoudingen zijn te verwachten, kan in het algemeen gezegd wor den dat het onderzoek der politie in de ver schillende secties naar de elementen, die daadwerkelijk aan de ongeregeldheden heb ben deelgenomen, vrijwel is beëindigd. De rubberrestrictie. Basis van het uitvoerrecht van bevolkings rubber verhoogd. ZWARE STRAFFEN TEGEN TWEE INBREKERS GEëlSCHT. Voor de Zwolsche rechtbank stonden Don derdag terecht N. Koolmoes, J. W. Bosman en N. Gobets, allen te Amsterdam, verdacht van diefstal van rijwielen en rijwielplaatjes te Zwolle en van een tweetal inbraken in het ge bouw van de Coöperatieve Veilingvereeniging te Kampen en het Bureau van de Goederen loods te Kampen. Tegen Koolmoes en Bosman, beiden thans gedetineerd eischte de officier van justitie ge vangenisstraffen resp. van 4 en 3 jaar en tegen Gobets zes maanden. WEL MEENINGSVERSCHIL, MAAR GEEN UITTREDING. Van de zijde der O.S.P. wordt medegedeeld, flat er weliswaar een meeningsversohil over eenige politieke en tactische aangelegenheden In het partijbestuur heerseht, doch dat de he eren. De. Kadt en. Tas niet voor het lidmaat schap der partij hebben bedankt. Een nadere verklaring. Het telegram der Amster- damsche predikanten. „Niet de regeering in den rug aangevallen." Zooals men zich zal herinneren hebben on geveer twee weken geleden 18 Amsterdamsche predikanten aan minister Colijn een telegram over. de steunverlaging gezonden. Thans heb- den ds. A. G. H. van Hoogenhuyze en ds. P. J. Kromsigt een nadere verklaring het licht doen zien, waarin zij o.m. zeggen: „Men heeft zich verbaasd over de onder- teekening van sommigen onzer, die men kent als steeds onvoorwaardelijk opkomende voor het gezag. Wij wenschen te verklaren dat wij dat steeds zullen blijven doen. Wij hebben reeds jaren aangedrongen op de opheffing van de Com munistische Partij Holland; op het verbod van de Tribune en andere 'revolutionnaire bladen, die de volksziel vergiftigen; op een kalkver- bod, zoodat men niet meer op onze straten kan lezen: „Weg met Honger-Ruys", „Weg met Colijn" en dergelike ophitsende leuzen"; op een verbod van revolutionnaire optochten met opschriften: „Godsdienst is opium voor het volk". Wij willen opmerken, dat wanneer reeds voor jaren, voordat de crisis zulke onrustba rende vormen had aangenomen, de Commu nistische Partij Holland zou zijn opgeheven en de „Tribune" en andere revolutionnaire bla den zouden zijn verboden, er geen gelegenheid zou zijn geweest ons volk door opruiing te vergiftigen. Dan zou de ontevredenheid, om dat die dan niet stelselmatig zou zijn gekweekt niet in een vorm als nu is gebeurd zijn tot uiting gekomen. Maar nu de andere kant. Er is nood. Die nood heeft zich geuit in op roer, noch volgens goddelijke, noch volgens menschelijke wetten te verdedigen. Het oproer moest onderdrukt worden, hoe eerder en hoe radicaler, hoe beter. Maar daarmede is niet alles gedaan. Het oproer in de harten is niet weggenomen. De „Manchester Guardian" schreef dezer dagen „men kan de wanhoop niet door geweld, doen verdwijnen". En nu is het met dien nood, waarmede wij, Amsterdamsche predikanten, dagelijks in aanraking komen, dat wij diep zijn begaan. Wij waren het reeds lang, wij hadden al veel eerder moeten spre ken. Het is ons tot schuld, wij hebben dat erkend, dat niet eerder gedaan te hebben. Maar nu was het het oproer, door revolu tionnaire elementen aangestookt, dat ons als in eens dien nood in zijn schrijnenden vorm deed voor oogen staan. En toen mochten wij niet zwijgen. Toen moesten wij spreken. Men heeft ons verweten dat wij de regeering in den rug hebben aangevallen, dat wij het den gezagdragers nog moeilijker hebben ge maakt. Noch het een, noch het ander hebben wij willen doen en ook niet gedaan. Wij hebber, slechts dit gevraagd, dat die steuntrekkers voor wie vermindering van steun beteekent dat zij beneden de bestaansmogelijkheid wor den gebracht, weder hun ouden steun mogen terugontvangen. Ons doel was alleen op te komen voor hen die lijden, en hun te doen gevoelen dat de Kerk met hen medelijdt". Aneta meldt uit Buitenzorg: Een regeeringsverordening Is vastgesteld waarbij de basis van het uitvoerrecht op be volkingsrubber gebracht is van 8 op 10 cent per half K. G. droog product. Deze verorde ning zal in werking treden voor natte rubber op 1 Aug. a.s. en voor droge rubber op 16 Sep tember. De voordracht voor een voorzitter en twee leden voor de permanente commissie voor de rubberrestrictie zal morgen aan de regee- worden toegezonden. De voordracht is ge heim, doch wel kan worden medegedeeld dat deze niet den naam bevat van den oud-offi cier op wiens eveiituéele benoeming door de Ned. Indische pers reeds critiek wordt uitge oef end. Memorie van antwoord op het afdee- lingsverslag van den Volksraad. In de memorie van antwoord op het afdee- lingsversïag van den Volksraad over de be grooting voor het departement van Econo mische Zaken voor het dienstjaar 1935 deelt de regeering mede, dat het te hoog opdrij ven van de rubberprijzen tengevolge van de hanteering der rubberrestrictie ongewenscht wordt geacht, niet alleen omdat hierdoor de productie van synthetische rubber zal worden aangemoedigd, doch ook omdat andere pro ductiebronnen, bestaande in landen, welke niet bij de restrictieregeling zijn aangesloten, sterker zouden' gaan vloeien. Bovendien zal het tegengaan van hooge prijzen de zoozeer gewenschte ontwikkeling van rubber con sumptie ten gevolge hebben. Bij het huidige prijsniveau is in het algemeen het concur-' renfciegevaar van synthetische rubber zeer ge ring te noemen, behalve in landen waarin uit overwegingen van autarkie de voortbren ging van dit product in hooge mate wordt beschermd, zooals b.v. in Rusland. De aanstelling van een buitenlander als rubbercontroleur ligt niet in het voornemen van de regeering. Van den aanvang af was het duidelijk, dat de producent van bevolkingsrubber in Palem bang en Djambi door de.restrictie in een direct zwaardere mate zou worden getroffen dan de rubberondernemingen. Het ingestelde uit voerrecht op bevolkingsrubber heeft dit als. noodwendig gevolg. Hierbij moet echter wor den bedacht dat de bevolking dank zij de restrictie meer product tegen betere prijzen kan afzetten. De oogsttaxatie voor palmolie over 1933 is overschreden. Volgens de begrooting bedroeg de taxatie over dat jaar 1,628.000 K.G., terwijl in werkelijkheid de opbrengst 2,645.986 K.G. was, terwijl bij voortzetting van den oogst voor het jaar 1934 bijna 5.000.000 K.G. mag worden verwacht. De verwachting van een verdere stijging van, de opbrengst tot 7.000.000 K.G. over 1935 is gebaseerd op een belangrijke toeneming van het produceerend areaal én het ouder worden, van de .aanplan tingen. Maximum straf tegen chauffeur geëischt. Moeder van negen kinderen doodgereden. Voor de Roermondsche rechtbank heeft zich een 20-jarig chauffeur uit Tegelen te verantwoorden gehad, die de 46-jarige mej. Bedaux uit Tegelen, moeder van negen jeug dige kinderen had doodgereden. Zij liep op 13 Maart jl. 's avonds omstreeks half acht met twee andere vrouwen aan de rechterzijde van den weg op het voetpad, toen zij plotseling van achteren door een vracht auto, die met groote snelheid reed, omver ge reden werd, waarbij zij vrijwel op slag werd gedood. De chauffeur was na de aam-ij ding doorgere den en verklaarde niets te hebben gemerkt. Een achttal getuigen wees hem echter als den schuldige aan. Pres. mr. Bolsius tot verd.: Heb je werkelijk geen schok of een gil gehoord en ook geen andere personen op den weg gezien? Verdachte: Neen, heelemaal niets. Neen jullie jakkert maar door, vandaag deze, morgen een ander slachtoffer, merkt de officier van justitie op, het kan jullie niets schelen. Maar hier is het bijzonder tragisch. Een moeder van negen jeugdige kinderen, het lijkt wel op doodslag. De officier eischte wegens dood door schuld de maximumstraf, welke daarop is gesteld, nl. 9 maanden gevangenisstraf, met intrek king van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Voorzitter der O.S.P. door de justitie gehoord Verdacht van opruiing. De heer P. J. Schmidt, voorzitter van de Onafhankelijk Socialistische Partij, die, na dat hij Woensdagavond op het hoofdbureau van politie ontboden was, in arrest werd ge steld als verdacht van opruiing, gepleegd tij dens de ongeregeldheden in de hoofdstad, is Donderdag door de justitie aan een verhoor onderworpen. Het onderzoek in deze zaak is naar wij in dit verband vernemen in handen van den substituut-officier van justi tie, mr. J. Versteeg. Oogst tfoor hagelbuien vernield. Hulpverleening aan tuinders? Burgemeesters beraadslagen. Woensdagavond ontlastte zich boven Nieuw- veen een hagelbui, ;-welke groote schade aan tuinderijen heeft' aangericht. Ongeveer hon derd tuinders hebben zeer érnstig nadeel on dervonden van de alles vernielende elemen ten. Behalve te Nieuwveen zijn ook te Uit hoorn, Leimuiden en Mijdrecht de te velde staande gewassen vernield. Vooral de augur- kenoogst moet als totaal verloren worden be schouwd, evenals.de boonen. Men was pas twee dagen met de augurken aan het veilen en de tuinders verwachtten. veel van den uitvoer naar-Duitschland. Nog 12 dagen zou de -oogst duren, doch door de hagelbui van Woensdag avond is de oogst totaal vernietigd. Dit be teekent groote schade voor de eigenaren en de arbeiders, die nu plotseling werkloos worden. Donderdagmiddag, heeft een conferentie plaats gehad tusschen de vier burgemeesters van Nieuwveen, Leimuiden, Uithoorn en Mij drecht, in welke vergadering mede aanwezig was de rijkstuinboüwconsulent ir. Koeman en het lid der Tweede Kamer, de heer van der Weiden uit Zevenhoven. Geconstateerd werd, dat de augurkenoogst als verloren moet wor den beschouwd, terwijl ongeveer honderd tuinders door de ramp zijn getroffen. Er werd een hoofdcommissie gevormd, bestaande uit de vier burgemeester van bovengenoemde plaatsen. Men heeft zich reeds telegrafisch gewend tot de Koningin, de Regeering en de Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid- Holland. Men verwacht algemeen, dat hulp zal wor den geboden. Behalve de Hoofdcommissie is een schadecommissie gevormd, waarin eenige deskundigen hebben zitting genomen. Vrijdag zal deze Commissie de schade opnemen. Smaadschrift tegen een burgemeester. Groninger veroordeeld. De 38-jarige teekenaar A. E. te Groningen werd door de rechtbank te Groningen wegens smaadschrift tegen den heer J. Kloucke, bur gemeester van Appingedam, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, tegen welk von nis E. in hooger beroep ging. De procureur- generaal bij het Leeuwarder Hof eischte te gen "verdachte dezelfde straf als in eerste in stantie was opgelegd. Donderdag werd hij tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Toch nog een mijnstaking? Afwijkend standpunt van enkele directies. Ten aanzien van de loonsverlaging in de mijnen hebben de directies der Domaniale mijnen en de mijn Willem Sophie een ander standpunt ingenomen *dan de directies der overige mijnen. Dit standpunt is niet door de mijnwerkersbonden aanvaard. Woensdag heb ben de directies van genoemde mijnen ver klaard het oude standpunt van 5 pet. loonsver laging te moeten handhaven. Indien zij op dit standpunt blijven staan, is een staking te ver wachten. De rijksbemiddelaar prof. Aalberse heeft reeds aan de betrokken partijen om in lichtingen verzocht. IRRIGATIE WERK INGESTORT. MR. DR. P. LÏEFTINCK OPVOLGER VAN PROF. VERRIJN STUART. Naar wij vernemen is als opvolger van prof. dr. Verrijn Stuart benoemd tot hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam mr. dr. P. Lieftinck, secretaris van den Econo- mischen Raad en leider van de onderafdeeling Algemeen Economische Politiek van de af- deeling Handel en Nijverheid van het de partement van Economische Zaken. HUISZOEKING BIJ LEID SC HE COMMUNISTEN Woensdagmorgen in de vroegte heeft de Leidsche politie, op last van den Officier van Justitie te Den Haag, huiszoeking verricht bij een vijftal communisten hier ter stede naar opruiende geschriften. Een aantal geschriften is in beslag genomen. Arrestaties hebben niet plaats gehad. AQUADUCT AAN DE PROGO. SEMARANG, 19 Juli (Aneta). Naar de „Locomotief" mededeelt is een belangrijk ir rigatie-werk t.w. het aquaduct dat water aan voert van den bovenloop van de Progo ter be- vloeiïng van 5000 bouws grond in het Krang- gansche, door ouderdomsgebreken ingestort. Deze bevloeiïng geschiedt thans tot een ca paciteit van ongeveer 50% door aanvoer uit andere leidingen. POOLSCH VLOOTBEZOEK AAN AMSTERDAM AMSTERDAM, 19 Juli. Naar wij vernemen worden Maandag in den loop van den dag in de haven een viertal Poolsche oorlogsschepen verwacht. Deze flottille bestaat uit het trans portschip „Wilja", groot 8400 ton, aan boord waarvan zich bevindt de commodore Plaevski, en een drietal onderzeebooten, metende 246 ton n.l. „Rys" (lynx), „Wilk" (wolf) en „Zbik" (wilde kat). De schepen nemen ligplaats aan de Holland—Amerikasteiger. Vermoedelijk tot October a.s. Engeland niet tot concessie bereid. BESCHADIGDE VARKENS Onder de varkens, welke aan de Nederland- sche Varkenscentrale ter levering worden aangeboden, komen er van tijd tot tijd voor, welke op de huid roode strepen, plekken of schrammen vertoonen, ontstaan door het slaan, schoppen, bijten of op andere wijze mishandelen van de varkens. De Nederland- sche Varkenscentrale heeft besloten met in gang van 23 Juli a.s. bij de uitbetaling van deze varkens een korting op de officieele prij zen toe te passen van 3 cent per K.G. Wan neer de beschadiging ,van ernstigen aard is, zullen de varkens echter gelijk tot heden het geval was uitsluitend voor rekening en risico van den leverancier worden afgenomen. Deze ontvangt dan een prijs, welke overeenstemt met de werkelijke waarde, die het varken na slachting blijkt te hebben. De korting zal uit sluitend worden toegepast, wanneer de be schadiging bij de ontvangst door den kring zaakvoerder is geconstateerd. Deze zal de var kens nie.t mogen ontvangen, dan nadat de aanbieder in de boeken van den kringzaak voerder door onderteekening heeft te kennen gegeven, dat hij erkent, dat. de varkens be' schadigd zijn. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat het ontstaan van schrammen aangebracht door het bijten der varkens, voorkomen kan "worden door bij de varkens de hoektanden te verwijderen. Dit kan het best geschieden zoo spoedig mogelijk nadat deze tanden verschenen zijn.. Het komt voorts /voor, dat varkens, welke door de leveranciers, niet als zoodanig zijn op gegeven, na slachting zeugen blijken te zijn. Deze varkens zullen in het vervolg worden afgerekend tegen de voor zeugen geldende prijzen J De Nederlandsche en Britsche ver tegenwoordigers hadden Donderdag morgen een bespreking op het Brit sche ministerie van handel teneinde een laatste poging te doen tot het vinden van een uitweg voor de han delsbesprekingen, die op een dood punt zijn gekomen. Men heeft echter geen resultaat bereikt en de bespre kingen zijn verdaagd. Er is geen da tum voor de hervatting der onder handelingen vastgesteld, doch men kwam tot overeenstemming over een modus vivendi omtrent hervatting der onderhandelingen bij de eerste zich voordoende gunstige gelegenheid. Men verwacht echter niet, dat de bespre kingen voor October a.s. zullen wor den hervat. De verdaging der handelsoiTiderhandelm- gen is voornamelijk te wijten aan de uiteen- loopende meening der beide delegaties ten aanzien van de algemeene kwesties. In Enge land heeft men het gevoel, dat Nederland te veel vraagt, terwijl de Nederlandsche verte genwoordigers teleurgesteld zijn omdat En geland niet tot concessies bereid is. Heden zou nog een zitting worden gehouden waarin een definitieve regeling zal worden getroffen voor de komende periode. Waar schijnlijk zou men overeen komen, dat geen van beide landen nieuwe tarieven of res tricties zal invoeren in afwachting van de hervatting der besprekingen. Tentoonstelling van Nood'. „Kunst in Door minister De Wilde geopend. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. De Wilde, heeft hedenmiddag op het Paleis Het Loo de tentoonstelling geopend, welke door de vereeniging „Kunst in nood" is gear rangeerd. Deze tentoonstelling bestaat uit werken, door Nederlandsche beeldende kun stenaars afgestaan, ter versterking van het fonds tot leeniging van den nood van die kunstenaars. De tentoonstelling zal worden gehouden in verschillende gemeenten van ons land, het eerst in eenige zalen van het Paleis Het Loo, döor de Koningin voor dit doel welwillend tér beschikking gesteld. „Tribune'-persen nog niet vrijgegeven. Request door de rechtbank behandeld. Naar wij vernemen heeft de Vacantiekamer der Amsterdamsche Rechtbank Donderdag middag een request behandeld tot vrijgeving der persen van het dagblad „De Tribune". De Rechtbank heeft nog geen beslissing geno men. Alcohol uit bieten. Benzinemaatschappijen hebben er geen interesse voor. De Directie van de N.V. Bataafsche Import Mij. Verkoopkantoor van „Koninklijke Shell" Producten, de N.V. American Petroleum Co. en N.VC. The Texas Co. en de Sinclair Petroleum Co. S. A. deelen ons het volgende mede: Eenigen tijd geleden hebben verschillende bladen melding gemaakt van het „Rapport in zake Alcoholbereiding uit Suikerbieten" uit gebracht door de Commissie van de Vereeni ging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland Noorderkwartier, waarin o.a. de vol gende zinsnede voorkomt: „Het is onze Commissie bekend, dat de groote benzine maatschappijen die in ons land werkzaam zijn, belangstelling-hebben voor de eventueele fabricage en distributie van de Bietenalcohol, in geval de Regeering overgaat tot uitvaardiging van een menggebod voor Benzine en Alcohol". Naar aanleiding van deze zinsnede stellen wij er prijs op te verklaren, dat- geen hunner zich ooit in bovenvermelden zin heeft uitge laten. Bovenbedoeld rapport echter geeft hun aan leiding om, mede gebaseerd op hunne erva ringen in andere landen, t.o.v. dit plan op al gemeen economischen grondslag een afwijzend standpunt in te nemen. KORTE BERICHTEN. Donderdagavond is het 21/2 jarig meisje J. K. uit de A. F. Fokkerstraat te Groningen, toen het plotseling de straat overstak, door een vrachtauto overreden en onmiddellijk gedood. De 19-jarige schippersknecht J. Baan is Donderdagavond van het achterdek van het schip „Jannetje" liggende in de Schiehaven te Rotterdam over boord geslagen en ver dronken. Terwijl de bewoner afwezig was, is de woning en schuur, toebehoorende aan de ven nootschap tot exploitatie van zeegras te Hol- lum (Ameland) tot den grond toe afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. De 15-jarige Th. van Woerkom uit Til burg is bij het zwemmen in het Wilhelmina- kanaal onder Hilvarenbeek verdronken, EERSTE KAMER. Nederland zal Indië helpen. In 1935 met meer dan 10 millioen. 19 Juli. De Eerste Kamer kwam heden in een ver gadering bijeen, die nog geen vol half uur duurde. Allereerst kreeg Mr. Mendels (S.-D.) ge legenheid ons te verklaren, dat hij, naar aan leiding van diens gisteren geuite klacht, dat hij hem in verband bracht met Nationaal Herstel, Prof. De Savornin Lohman voortaan als goed christelijk-historisch zal beschouwen. Daarmede was dit „persoonlijk feit" ook weer uit de wereld. Op de agenda stonden niets dan een aantal Indische onderwerpen, die Dinsdagavond pas in de Af deelingen zijn onderzocht- en kort ge leden nog in de Tweede Kamer werden be handeld. De oud-Gouverneur-Generaal Mr. F o c k (Lib.) uitte er bij één der ontwerpen bezwaar tegen, dat de extra telegramkosten, e.d. ten laste van Indië worden gebracht. Voor 1934 kan het niet anders meer, maar voor 1935 wil hij gaarne nader overleg gepleegd zien. Minister C o 1 ij n heeft er nog eens sterk den nadruk op gelegd, dat men in Indië aller minst het reoht heeft om ontstemd te zijn over de tegemoetkomingen van Nederland, want Nederland doet wat het kan voor Indië. Op de Begrooting van 1935 zal een bijdrage voor Indië uitgetrokken zijn van meer dan 10 millioen. Ook is Indië nu reeds, onder garantie van Nederland, een totale verlichting van lee- nings-rente bezorgd van meer dan 40 millioen. Ook het ontwerp omtrent de Indische Con versieleening werd z.h.s. aangenomen. Bij het ontwerp tot nadere regeling van de beëindiging der suikeraccijns deelde Minister Oud nog mede, dat maatregelen zijn genomen om niet bonafide handelaren van de gelegen heid tot restitutie uit te sluiten. In den loop der volgende week komt de Eerste Kamer vóór bet reces nog eenmaal bij een. OBSERVATOR. Er zal in Indië geen honger worden geleden. Regeering zal helpen. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot verzekering van de marktpositie van rijst en kedelee werd tegen dit ontwerp geen bezwaar gemaakt, doch sommige leden, die toegaven, dat de betrokken maatregel aan een belangrijk deel der bevolking ten goede komt, vestigden er de aandacht op, dat de prijsverhooging van de rijst, welke daarvan het gevolg zal zijn, den toestand voor velen met name de niet-landbouwers moeilijker zal maken. Vooral nu blijkens de berichten in sommige deelen van Java de voedselvoorzie ning te wenschen overlaat, moet, zoo betoog den deze leden, met den meesten ernst voor verbetering daarvan in die streken worden zorg gedragen. Zij vertrouwden dat ook de re geering daarvan doordrongen is en er voor. zal waken, dat nergens honger wordt geleden. In een Nota naar aanleiding van dit verslag zegt de minister, dat voor verbetering van de voedselvoorziening.in deelen van Java, Waar een schaarschte aan voedsel wordt vastge steld, de Indische Regeering ongetwijfeld zorg zal dragen. Er wordt te dien opzichte alles gedaan wat mogelijk is en het spreekt vanzelf, dat alle ten dienste staande middelen zullen worden aangewend om te voorkomen, dat ergens honger wordt geleden. HET OPTREDEN TEGEN „DE TRIBUNE" f Antwoord op vragen van prof. Dé Savornin Lohman. Op de door het Eerste Kamerlid, den heer De Savornin Lohman aan den minister van Justitie gestelde vragen betreffende de onge- reldbeden te Amsterdam, heeft de minister geantwoord, dat hij inderdaad kennis geno men heeft van het feit, dat in het nummer van van 4 Juli j.l. van „De Tribune" tot drie maal toe de opmerking voorkomt, dat de bourgeoisie geen oogenblik met rust moet worden gelaten. Voorts is de minister van oordeel, dat de opruiende artikelen in ge noemd blad inderdaad de woelingen te Am sterdam bevorderen. Met betrekking tot de vraag of de minister bereid was met toepas sing van de bestaande wettelijke bepalingen, zoo deze hem daartoe de noodige middelen verschaffen, het zijne te doen, om dergelijke openlijke ophitsing tot burgeroorlog te ver hinderen en zoo de wet hem daartoe niet de bevoegdheid geeft, ten spoedigste herziening der wettelijke voorschriften ten dien einde te bevorderen, verwijst minister Van Schaik naar het optreden van de justitie, zooals dit dezer dagen heeft plaats gevonden. Uitvaart A. v. d. Pluym. Groote belangstelling te Rotterdam. Donderdagmiddag Is het stoffelijk overschot I™ +€n -opn, circuit van Francorehamps op zoo tragische wijze om het leven gekomen motorrenner A. R. K. v. d. Pluym te Rotter dam ter aarde besteld. De toeloop op Croos- wijk was zoo groot, dat de begraafplaats moest worden afgesloten. Toen de met bloemen overdekte wagens den doodenakker optreden, had zich lings en rechts van den hoofdweg een eerewacht van- renners gevormd, gekleed in het bruinlederen renners- costuum, de kap in de zwartgeschoeide hand. Zij waren het ook die de kist van de baar tilden en door de dichte hagen ontroerd zwij gende toeschouwers naar de laatste rustnlaats droegen. Aan de groeve voerde als eerste het woord de voorzitter van de K. N. M. V., mr. van Gel- dorp-Meddens. Na den heer Van Geldorp Meddens sprak de secretaris van de T. T.-commissie, de heer Kramer eenige woorden. Hij herdacht de een voudige en stille wijze waarop Van der Pluijm zijn werk verrichtte. Hij had een eenvcairiig karakter, aldus spr., maar een onweerstaan- baren wil. Dit raceseizoen, zoo vervolgde hij, heeft veel kwaad gedaan. Spr. herdacht de buitenlandsche motorren ners, die in Duitschland het leven lieten. Zij wilden de techniek beter maken dan ze al was. Ik hoop, zoo besloot spr., dat motor-Holland deze smart zal helpen lenigen, waar anderen eerder hadden moeten helpen: vóór de start- vlag in Francorcharnps daalde. Voorts spraken nog de heeren Bentink, na mens Alcmaria V. V. .V., en van Pelt, namens den rennersbond.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2