HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 220 MAANDAG 23 JULI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers lijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e> zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam, Impressies van Scheveningen. Middagje thuis. De juffrouw, die de kamer naast mij be woont studeert piano. Haar toonladders roe pen een wereld op. Herinnering. Melancholie. Aanvaarding van dit leven dat één toon ladder is. Dissonanten op en neer. Wanklan ken, regelmatig terugkeerend, stijgend, bui telend, snikkend in de leegte. Het hondje van kamer-9-met-bad blaft. De rijkaards zijn uitgegaan. Het hondje is alleen thuis. Met juffrouw Aalbers, den on- dergeteekende en Suzy, die het Woensdagsche gehakt door den molen draait. Ik ruik vanille en denk dat we wéér wentelteefjes na heb ben. Scheveningen is heerlijk. Vacantie in Sche veningen is zalig. Maar op een gloeiendwar- men dag in het pension te blijven en juffrouw Aalbers toonladders te hooren spelen is ver schrikkelijk. Want ge gaat bedenken dat zulke toonlad ders overal klinken. De leelijke dochter van den dokter te Sneek, het zoontje van den «gymnasiumleeraar te Zutfen, het eenzame meisje van den Bos in MeerssenZij allen spelen nu toonladders en hun kinderen zul len toonladders spelen en alle wei-opgevoede dames, die van brood alleen niet kunnen le ven, zullen toonladders spelen. Een stille, gloeiende Zomermiddag in een klein Scheveningsche pension met een grauw tuintje en de rug tegen ruggen van huizen is óók een aspect van badplaatsleven. Het aspect van alle levenwaschgoed aan een drooglijn, een blaffend hondje, en een meisje dat gehakt draait en zingt: Kom vader, zit bij mij neder, Geef mij een hand en zie mij aan, Zeg vader wilt ge 't mij vergeven, Als ik u soms heb leed gedaan, Voorzeker 'k zal niet lang meer leven Ik hen zoo ziek en zwak en moe, Daar vader, als ik nu moet sterven, Ga 'k immers naar mijn moeder toe? Wie hebben vóór mij in deze kamer geze ten en de tierelantijntjes van het plafond aangestaard en de krakende deur van het dressoir open en dicht gedaan en gedacht „wéér gehakt met wentelteefjes vandaag"?" Wie zullen na mij in deze kamer zijn en over het leven peinzen, over den achter kant van een mondaine badplaats, waar veel grauwe tuintjes zijn en badpakken drogend in de zon? De juffrouw naast mij speelt onverdro ten toonladders, het hondje doet klagelijk en het gehakt is klaar. Ik zou er graag een snippertje ui in hebben, maar de menschen van kamer 9 houden niet van ui en zij be talen f 5.50 per persoon, ongerekend de liters mineraalwater, die zij verzwelgen. Een dame met pantoffels hangt een deken over de drooglijn in haar tuintje. Morgen zal er een nieuwe gast komen, dan moet de deken schoon en frisch zijn. Hoeveel lieden hebben ondei* die deken gelegen en gedacht aan het leven hoe wonderlijk de bloemen van het behang, zijn, als de maan er op schijnt en de slaap niet komt en men onwennig in een vreemd bed in een vreemd huis ergens in de wereld, ergens aan zee ligt. Dan krijgen roode rozen op een gelig be hang wonderlijke gezichten. Het worden oude vrouwtjes, die sprekend op tante Elizabeth gelijken, maar dan worden het feeën-ge zichten met groote oogen als van die kleine- meid-in-organdie. gisteravond in het Paleis de Danse. m ga naar de conversatiekamer. De gas ten zijn zoo langzamerhand thuisgekomen. Ik ga een borrel drinken met majoor Blixumr en ik ga niet hem converseeren over de de generatie van de tegenwoordige jeugd. Vrou wen in mannenbroeken. Mannen in kleine polohempjes. Kinderen in avond-toilet. En al maar dansen meneertje. En al maar geld uitgeven. En geen flauw begrip van wat er in de wereld te koop is, meneertje En we gaan rustig dineeren. En een héél rustige conversatie met juf frouw Kwintus. Blijft u vandaag thuis? Dat mag ook wel aan den balk geschreven worden! Kan ik u misschien vangen voor een partijtje bridge? Nee, ik ga naar mijn kamer. Ik moet alle kranten van de heele week nog lezen en dat kan ik nu eens rustig doen. En na de wentelteefjes ga ik naar mijn kamer en zet de balcondeuren open op de avondzee. En groet den grootvader van de weduwe Saladine aan mijn wand. En glimlachend tegen den steenen vis- sdhersknaap, hengelend in het niets, hoog gezeten in een hoek van mijn kamer. En bekijk de kopergravures om grootpa pa Saladine met de hangsnor. „Mazeppa's Vlucht." „La belle mendiante". En de roode bloempjes op het behang. Het handdoekenrekje. Het pitch-pine ledikant. De schelpendoos en de zes boiibonnières. Ik zit op mijn Scheveningsche kamer in dezen warmen, zonnigen dag en hoor de toonladders van juffrouw Aalbers, die héél mager is en een lorgnet aan een gouden ket tinkje voor haar dof-grijze oogen heeft. En zie een deken, rood en wit, wiegend op den wind-over-de-wereld in een grauw-grijs tuintje in laaiende zon. En zie roode ro zen op een geel-wit behang en denk: „ik eet een heel jaar geen wentelteefjes meer...." en dommel in in de schommelstoel uit het grootvaderlijk huis van de eigenaresse van Pension „Huize Saladine". Mr. E. ILIAS. IJMUIDEN De stoomtrawler Oentoeng IJm. 131 is wegens slechte bedrijfsresultaten opgelegd. DE VISCHAANVOER IN OSTENDE. Gedurende de week van 6 tot 12 Juli j.l. be droeg de opbrengst der te Ostende aange voerde visch 937900 fr., aaigebracht door 4 stoom- en 75 motorvisschersvaartuigen. In het eerste halfjaar van 1934 werd in ge noemde visschershaven aangevoerd 15827332 K.G. ter waarde van 34166405 fr. Hiervan werd aangevoerd van de kust 159765 K.G. waarde 142505 fr.. van de Noordzee-Oost (Witte Bank) 1232531 K.G. waarde 6106353 fr Nauw van Calais 157820 K.G., waarde 483219 fr., Kanaal van Bristol 2358347 K.G., waarde 7728795 fr., Moray Firth 244127 K.G. waarde 306 fr., Ierland-Zuid 307155 K.G. waarde 962350 fr., Ierland-West 34523 K.G., waarde 68154 fr., Schotland-West 578592 K.G. waarde 1034192 fr., Faroe 18423 K.G.. waarde 42768 fr., IJsland 853166 K.G. waarde 1859803 fr. Spanje 398653 K.G. waarde 1313678 fr. WANDELING MET MUZIEK. Heden, Maandagavond zal de Muziekver- eeniging „Wilhelmina" een wandeling met muziek maken van het Kennemerplein naai den Stationsweg. Het doel dezer wandeling de op het concours te Leiden behaalde prijzen op te halen en deze naar het Vereeni- gingsge'bouw in de Mahustraat te brengen. EXAMEN-NIEUWS Ds. H. W. Creutzbergschool Aan het U.L.O.-examen te Haarlem namen in de afgeloopen week 16 leerlingen deel der Ds. H. W. Creutzbergschool (3-jarige cursus) Hiervan slaagden er 15 n.l. F. Dunnebier, A. Dunnebier, D. Zijlstra, M. Kipp, A. Langbroek F. Smit, A. Jansen, A. Schenk, J. Cupido, C. Combé, J. Wijker, G. Out, J. Dalmeyer, H. Jongsma en W. Bouman. Aan genoemde school bestaat nog gelegen heid tot aangifte van nieuwe leerlingen. O. L. School J. Alls candidaten der opleidingsklasse werden na het schriftelijk examen tot de R. H. B. S. te Velsen toegelaten, n.l. Willem Camman, Rudolph Collard, Piet Du-inker, Josephine van der Harst, Lida Kruyer, Willem Prins, Albert Stam, Dirk de Vries, Piet de Vries, Anton Woudhuizen en Tekla van Zomeren. Als belooning voor deze prestatie werd de klas Vrijdagmiddag onthaald op een klein uitstapje naar Haarlem en Groen endaal. Te Haarlem werd onder deskundige leiding een rondgang gemaakt door het Frans Halsmu seum. In het park Groen endaal werd, mis schien voor het laatst, gezamenlijk fijn ge speeld in den prachtigen speeltuin. De heer Schoone tracteerde tot slot nog op een fijn toertje langs Aerdenhout, Overveen en Bloemendaal. P. W. A. Cort van der Linden School Uit de 6e klasse (examenklasse) van de P. W. A. Cort van der Linden School der Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken" deden examen en slaagden voor: de Rijks H. B. S. te Velsen: Karei Bakker, Loes Bleeker, Henny Ultzen, Netty Langeveld, Jan Drijver, Johan van Breemen, Jaap Schol, Karei Bekker, Adriaan Bongers, Loes de Rot, Pim Schachtschakel, Jeanne Solkesz, Fenny Struik en Jo Venus. het Stedelijk Gymnasium te Haarlem: Han Rambonnet, André Tusenius, Piet Hofstede, Wijnand van Haselen, en Nelly Rijpma. de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal: Edmée Naessens; de Middelbare School voor Meisjes te Haar lem: Gerrie van der Kooi; het Chr. Lyceum te Haarlem, Ans van Ha selen. ZWEMINRICHTING V. Z. V. In de week van 14 t.m. 20 Juli bedroeg het aantal gebruikte baden 4134. Het hoogste aan tal werd genoteerd op Woensdag 18 Juli. n.l. 984, hetgeen een nieuw dagrecord beteekent. NAAR ZEE. Zaterdag zijn naar zee vertrokken de stoomtrawlers Hoop IJM. 46, Vios III IJM. 1, Sperwer IJM. 133, Oostzee IJM. 147. Utrecht IJM. 73, Hercules IJM. 196 en Neptunus IJM, 87. Laatstgenoemde trawler heeft voor het goedhouden der visch een groote hoeveelheid kisten meegenomen. HET ROODE KRUIS. Alhier is opgericht een vereeniging van helpers en helpsters der transportcolonne van Het Ned. Roode Kruis te Velsen-IJmui- den. AANGEKOMEN 21 Juli: Sea Valour s.s. Leningrad Saxen s.s. Otterbacken Mincio s.s. Follonica Britannic a s.s. Antwerpen Harraton s.s. New Castle Ob s.s. Leningrad Adolph Kirsten s.s. Archangel Baarn s.s. Hamburg VERTROKKEN 21 Juli; Amazone s.s. Kopenhagen Cheldale s.s. Hamburg Orpheus s.s. Odense Aurora s.s. Rotterdam Gruno m.s. Antwerpen Everhope s.s. Brahestad Everolanda s.s. Wyborg Bowling s.s. Leith Astarte s.s. Bremen Gudur s.s. Malmö Telamon s.s. Hamburg Gateshead s.s. New Castle Eisenach s.s. Montevideo Douglas s.s. Goole Vechtstroom s.s. Huil Hontestroom s.s. Londen Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 69 stoomschepen, 13 motorschepen en 1 zee sleepboot, tezamen 83 schepen tegen 6 sche pen in de voorafgaande week. Naar zee vertrokken 68 stoomschepen, 13 mo torschepen en 1 z-eesleep'boot, tezamen 82 schepen tegen 66 schepen in de week te voren. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 165 schepen of 35 schepen meer dan in de voorlaatste week. Ertsaanvocr. Het Zweedsche stoomschip Saxen is van Ot terbacken aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Hout voor Velse:\ Met het Nederlandsche stoomschip Minne water is van Archangel een lading hout voor de papierfabriek aangekomen. Het stoomschip maakte voorloopig aan de dijk bij de Centrale vast tot zijn beurt om te lossen is aange broken. Kolen aanvoer. Van New Castle is hier aangekomen het B'ritsche'stoomschip Harraton met een lading steenkolen voor het Hoogovenbedrijf. Aan tien grond. Het Nederlandsche stoomschip Procyon, dat van Archangel vertrokken was met een lading- hout voor de papierfabriek te Velsen, is kort na het vertrek aan den grond geloopen en zwaar lek geworden. Met 22 voet water in het voorruim keert het stoomschip naar de ha ven van Vardö terug. Groote diepgang. Het met rijst van Rangoon aangekomen Ja- pansche stoomschip England Maru passeerde naar Zaandam met een diepgang van 8,3 M. Onderlinge zwemwedstrijden V.Z.V. De Waterratten—H. V. G. B. (3—1). In de zweminrichting van V. Z. V. vonden Zaterdagmiddag onderlinge zwemwedstrijden plaats, die door goed zwemweer begunsigd werden en door een talrijk publiek werden bij gewoond. De resultaten waren als volgt: 100 M. vrije slag heeren, 1 C. Visman, 1 min. 18 4 5 sec; 2 G. Janus, 1 min. 19 4/5 sec.; 3 J. de Mayer, 1 min. 29 sec.; 4Jan Oldenburg 1 min. 32 sec. 100 M. vrije slag dames: 1 G. Mollevanger, 1 min. 50 3/5 sec. 2 Nel Vooren, 1 min. 52 2/3 sec.; 3 H. Doorn, 2 min. 3 3/5 sec.; 4 Else Adriaan, 2 min. 17 4/5 sec. 50 M. schoolslag jongens-adspiranten V.Z.V. 1 P. Vessink, 48 4/5 sec.; 2 P. Kieft, 1 min 7 sec.; 3 J. Kieft 1 min. 11 sec.; 4 Joop Kei blng, 1 min. 18 sec.; 5 C. Rademakers 1 min. 25 4/5 sec.; 100 M. schoolslag heeren-abonnemenfc- houders 1 J. P. v. d. Bos, 1 min. 54 sec.; 2 F. Licht Jr 2 min. 26 4/5 sec. 100 M. schoolslag heeren V. Z. V.: 1 G. Janus, 1 min. 33 3/5 sec.; 2 J. Kroon. 1 min. 39 sec.; 3 S. Oudhuizen, 1 min. 40 sec.; 4 R. W. Bankert, 1 min. 42 sec.; 5 Jan Olden burg, 1 min. 50 4/5 sec.; C. C. Visman, 1 min 53 sec. 100 M. schoolslag dames-V. Z. V.: 1 N. Vooren, 1 min. 511/5 sec,; 2 G. Molle vanger, 1 min. 55 2/5 sec; 3 H. Doorn, 1 min. 56 2/5 sec.; 4 Else Adriaan, 2 min. 26 sec. 50 M. vrije slag jongens-adspiranten V.Z.V. 1 J. Verwer, 42 3/5 sec.; E. van Hull, 43 2/5 sec.; 3 J. Swier, 43 4/5 sec. 50 M. vrije slag meisjes-adspiranten V. Z. V. 1 A. Nol, 1 min.; 2 Willy Bleeker, 1 min. 14 4/5 sec. 50 M. vrije slag jongens-juniores V.Z.V. 1 G. Janus, 35 4/5 sec.; 2 A. Koningstem, 36 4/5 sec.; 3 R. W. Bankert, 40 4/5 sec.; 4 F, Stoppa, 42 4/5 sec.. 50 M. schoolslag meisjes-juniores: 1 G. Mollevanger, 52 sec.; 2 A. van Dam, 55 sec. 3 A. Camman, 58 4/5 sec. 50 M. schoolslag jongens-juniores V.Z.V. 1 G. Janus, 46 2/5 sec.; 2 A. Poldewaart, 50 sec.; 3 R. W. Bankert, 53 1/5 sec. 50 M. vrije slag jongens-abonnementhou ders 1 A. den Hartog, 40 2/5 sec.; 2 J. Bakker41 sec. 3 P. C. Kraak, 47 sec.; 4 Kees den Hartog, 511/5 sec.; 5 H. v. d. Bogaard, 54 sec. 6 J. van 't Veer, 56 3/5 sec.; 7 K. Wijker, 1 min. 7 3/5 sec. 50 M. vrije slag meisjes-abonnement houdsters: 1 Fineke v. d. Schroef, 47 sec.; 2 Femmy Wijker 58 4/5 sec. 3x50 M. wisselslag-estafette heeren V. Z. V. 1 G. Janus, J. Oldenburg, A. Koningstem. 2 min. 14 2/5 sec.; 2 P. Borst, S. Oudhuizen, C. Visman, 2 min. 17 4/5 sec. Na afloop van de zwemwedstrijden wen een polowedstrijd gespeeld tusschen een 7-tal van De Waterratten en een 7-tal van H.V.G.B beide van Haarlem. Einde 1-1. Na verlenging met 3-1 gewonnen door de Waterratten. Na afloop der wedstrijden werden de prij zen uitgereikt door den heer Borst, voorzitter van V. Z. V. Tevens vond de uitreiking plaats van de vorige week gehouden schoolwedstrij den. O.a. van den wisselbeker die gewonnen was door de R. H.B. S. op de Nijverheidsschool. Hoe de Zuid-Poolsche gebieden van het hooge water te lijden hadden, toont bovenstaande afbeelding wel zeer duidelijk. Het is een straat in de stad Wojnics aan de Dunajee. VELSEN SOLI DEO GLORIA. Naar het bestuur van de Chr. Gem. Zang- vereeniging Soli Deo Gloria, directeur de heer S. Wiersma ons mededeelt, heeft ds. J. Th. Meijer het eere-voorzitterschap der ver eeniging aanvaard. WOENSDAG A.S. BOSCHVIOOLTJESDAG. Woensdag 25 Juli a.s. zal de dag der Bosch viooltjes zijn. De boschviooltjes worden ver kocht geheel ten hate van de uitzending van het zwakke kind (van elke gezindte) in de gemeente Velsen. De verkoop geschiedt door de beide plaatselijke afdeelïngen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolo/pies, voorzitter de heer R. W. Fierstra, arts te Velsen en de Centrale Commissie voor uitzending van Ne derlandsche kinderen naar bulten, voorzitter de heer K. J. Noy, IJmuiden. Men vei'zoekt ons om er op te wijzen, dat geen enkele politieke richting bij dit werk naar voren treedt, het geschiedt door en voor allen en zonder toekenning van eenige be looning aan bestuursleden. Gaarne ontvangt zuster S. S. Westra, P. Hooftlaan 19 te Driehuis nog opgave van hen die Woensdag a.s. 's morgens of 's middags het bloempje zouden willen verkoopen. Leef tijd minstens 14 jaar. MOTORRIJDER TEGEN TOLBOOM GEREDEN Zondagavond omstreeks elf uur heeft te Overschie een ernstig motorongeluk plaats gehad. De 21-jarige motorrijder P. S. reed door tot nu toe onbekende oorzaak tegen de ge sloten tolboom op. Hij werd van zijn motor geslingerd en ernstig gewond. Nadat de eer ste hulp verleend was is hij in zorgwekkenden toestand door den behandelenden genees heer was een hersenverbloeding geconstateerd per Roode Kruis auto naar een der zieken huizen te Rotterdam vervoerd. LANGS DE STRAAT. NACHTRUST .Langs de straat" moet ik, om dit langs- de-straatje tot z'n recht te doen komen, wat meer preciseeren; het is te algemeen, alhoe wel ik er van overtuigd ben dat hetgeen ik in mijn straat beleef, anderen in hun straat ook overkomt. Langs de straat dan beteekent, langs de hartader van het economische, niet het geografische centrum van onze gemeente, dus langs de Kennemerlaan, die fraaie bou levard, die zoo glorieus begint bij de Juliana- brug en zoo jammerlijk eindigt in een zand woestijn, omlijst door mestvaalten. En dan ben ik er nog niet met mijn omschrijving. Want wat ik hier ga vertellen zijn de ervarin gen, opgedaan in het gedeelte van de Ken nemerlaan, dat gelegen is tusschen de Snel- liusstraat en de Grahamstraat, of in duide lijker taal gezegd, tusschen bakker Gorter en Kruidenier Burggraaf. Ik ben er n.l. van over tuigd, dat de meesten van u niet eens gewe ten hebben, waar de Snelliusstraat en de Gra hamstraat uitmonden in de Kennemerlaan. In kennis van straatnamen zijn de IJmuidenaren over het algemeen niet erg sterk, In het als boven afgepaalde deel van de Kennemerlaan woon ik. Aangenaam! zult u zeggen. Inderdaad, bijzonder aangenaam; d.w.z. van 's morgens tot 's avonds, anders ge zegd van den tijd van opstaan tot den tijd van naar bed gaan. Maar de rest! Daarvan moet ik u eens wat meer vertel len; en dat doe ik dan niet alleen, omdat ik behoefte gevoel, mijn beklagens waardig lot wereldkundig te maken, ik doe dat ook in de hoop er iets mede te bereiken. Over het aangename deel van het etmaal stap ik heen. Het is dus bedtijd. Dat is bij mij nooit zoo erg vroeg, zeg 12 uur. Je voelt je natuurlijk een beetje loom, een beetje moe, je verlangt dus naar een verkwikkende slaap. Het is rustig in en om het huis. Wat gezoem van de Hoogovens, nu en dan ver autogetoeter En nog niet 'lang lig ik in bed of ik voel me zelf wegglijden naar het Rijk der lethargie. Woef Ik glijd terug. Woef, woef! Ik ben al terug. Woef, woef, woef! Weg is m'n slaap, ik ben klaar wakker. Hoe laat is het? Half een. Dat ziet er goed uit. Eén hond is begonnen, nummer twee beant woordt den love-call. En niet lang duurt het, of nummer drie mengt zich in het gejank. Artikel 94 van de Politieverordening wordt met voeten getreden: „Met boete van ten hoogste tien gulden of hechtenis van ten_ hoogste twee dagen wordt gestraft ieder, die één of meer honden houdt, welke door hun gejank of geblaf hinderlijk zijn." Driemaal tien is dertig. Een oplossing van de crisis. Laat de politie proces-verbaal op maken tegen al die eigenaars van jankende en blaffende honden, laat de kantonrechter de overtreders veroordeelen tot het maximum en binnen eenige maanden is de crisis voorbij. Na dit intermezzo kom ik weer op mijn ver haal terug. Drie keffers verbeken de stilte. Hier en daar wordt nijdig een raam of een deur gesloten, ondanks de hondsdaagsche slaapkamer-temperatuur. Ten slotte wordt alles weer stil. Het is inmiddels één uur ge worden, En weer begin ik weg te glijden. Ik begin te droomen Rrrpang-pang, rrrpang! Ik spring van schrik overeind. Oorlog! Ma chinegeweren? Weer ben ik klaar wakker. Het ls 2 uur. In de verte sterft het geluid van een motor weg. Met open knalpot en met een vaartje van zeker 70 K.M., (Maximum-sneldheld 30 K.M. per uur!) te oordeelen naar 't geplof, worden weer eenige artikelen der Politieverordening overtreden en ontgaan de schatkist idem zoo veel maal vijftien of vijf en twintig gulden boete. Hij komt nog eens terug, de snoodaard. Or ganiseert in z'n eentje een T. T.-race, Ramen en deuren trillen. Weer wordt het stil. En weer glijd ik weg, langzaam, heel lang zaam sluit Morpheus mij in z'n armen. Ik droom. Waarvan? Een motorrijder overrijdt een hond. De hond blijft liggen, de motorrij der valt en blijft ook liggen. Het is akelig stil Kukeleku, kukeleku! De haan van m'n achter-overbuurman verkondt den nieuwen dag. Weer ben ik wak ker. Half vijf. Streepjes licht gluren door de gordijnen. Weer ls het uit met m'n nachtrust. ■Even pauzeert haan nummert een. Maar haan nummer twee ziet nu ook den dageraad ko men. Hij valt in en even later wordt het een hanen-duet. Een paar huizen verder begin nen in een volière gras- en andere parkieten' te schreeuwen. Het wordt een ontwaken van het oerwoud. In de verte huilt een zoon van KazanNog meer ramen en deuren gaan dicht, ook de mijne Om acht uur word ik met schrik wakker. Welk vreemd geluld is dat? Ja, daar heb ik het: het bekende geluid van een kraan va'fi de waterleiding. Als ik klaar wakker ben, dringt het tot mé door, dat het Zondagmorgen Ls. Wat een uit komst. Dan maar probeeren, de schade in te halen. Half tien is het als ik weer in m'n slaap ge stoord word. Door de radio van een van dé achter-overburen Dan is het welletjes en tijd om op te staan. Wie neemt het initiatief tot het oprichten van een Vereeniging ter bevordering van de 1 Nachtrust? Ik word direct lid. S. B, t

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1