HET NIEUWE AVONDBLAD Een interessant en grootsch werk in wording. 19e JAARGANG No. 221 DINSDAG 24 JULI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN -EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers gijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad. gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meet abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.-Bank ta Schiedam. Salarissen. „Ofschoon er nog meer dan honderd Ameri- kaansche filmacteurs zijn die een salaris ge nieten hooger dan dat van president Roose velt, heeft Hollywood's filmindustrie een verlies over 1933 geboekt van bijna vier mil- lioen pond sterling", zegt een Engelsch blad. Dit Engelsche blad zet zijn argumentatie op den kop. Het feit dat er zulke geweldige sala rissen worden uitbetaald verklaart het verlies juist heel aardig. Draai de argumentatie om, en u bent er: ofschoon er een verlies van bijna vier millioen pond is, verdienen toch meer dan honderd filmacteurs nog hooger salarissen dan president Roosevelt. Zijn ze het waard? Neen, zou ik zeggen, want de abnormale hoogte van hun tractementen, die natuurlijk veroorzaakt wordt doordat de verschillende firma's tegen elkaar opbieden bij het en-ga- geeren van populaire sterren, brengt de in dustrie in gevaar. Althans een deel ervan. De zwakkere ondernemingen zullen er op den duur het loodje bij leggen, en dat moet weer nieuwe werkloosheid tengevolge hebben niet onder de sterren, maar onder de mindere goden en bij het technisch personeel en de figuranten. Het zou dus veel beter zijn als de filmfabrikanten een onderlinge overeenkomst maakten, regelende het maximale sterren tarief. Daar hebben ze vermoedelijk een te venijnige concurrentie voor, zoodat het niet lukken zal. Derhalve zou de eenige oplossing liggen in bemoeiingen van hoogerhand. En de vrijheid in de democratische Republiek van het Westen is vooralsnog te groot, dan clat men van den machtigen Roosevelt een dusdanigen ingreep in het beleid van het particuliere ini tiatief kan verwachten. Toch zijn zulke fantastische salarissen al lermalst. Het malste is, dat niet eens het be lang van de lieden die ze ontvangen ermee gediend wordt. Zij worden erdoor gedreven tot te groote luxe in hun leven, hetgeen erg ongezond is. De meesten raken bevrijd van alle geldzorgen, hetgeen te gemakkelijk en dus ook erg ongezond is. Zij worden gevleid en nageloopen door allerlei lieden die geld van ze willen hebben, hetgeen hen bitter stemt tegenover hun medemenschen. Dit is uiterst ongezond. Zij eten en drinken en fuiven teveel, dikwijls op erg smakelooze wijze, en dat hrengt hen tenslotte definitief ten onder.,.. Neen, het is niet goed, zoo'n abnormaal hoog inkomen. Maar heel weinig mensehen. zijn in staat, er mee in evenwicht te blijven en de mate van tevredenheid en levensgeluk te be houden die zij bezaten, toen zij net genoeg verdienden om rond te komen en zich daarbij allerlei moesten ontzeggen. Aan dien tijd in hun leven denken dergelijke fantastisch-be- taalde lieden dan ook zonder uitzondering met weemoed en verlangen terug. Het maakt daarbij geen verschil of zij filmsterren, bank directeuren, jazzband-leiders of staatshoofden zijn. Intusschen worden zij door de massa met de kleine inkomens benijd (behoudens dan door enkele zeer verstandige menschen, die over het vraagstuk nagedacht hebben) en door die andere massa, die te weinig geld krijgt, ver guisd. Een wonderlijke wereld. Het lijdt -geen twij fel dat men den menschen die teveel geld krijgen een persoonlijken dienst zou bewijzen, als men hen „van hoogerhand" tot een rede lijk inkomen terugbracht. Zij zouden dat zelf niet zoo dadelijk inzien, maar de resultaten zouden het hun'spoedig genoeg bewijzen. Stel dus dat president Roosevelt, gewapend met nieuwe volmachten, een persoonlijk de creet uitvaardigde waarbij hij zijn eigen sala ris tot „het hoogste des lands" benoemde en bepaalde dat alle andere daar minstens dui zend dollars beneden moesten blijven. Nu de uitvoering. Meneer A, B, C. D enz. zouden al- lernaal hun landgoederen en jachten en hun groote feesten enz. moeten opgeven, waarvan zeer veel personeel en leveranciers bestaan. Bovendien zouden zij zich niet meer in de „open markt" kunnen interesseeren in ver scheidene nieuwe ondernemingen en in de uitbreidig van bestaande althans niet in die mate, waarin zij dat tot dusver gedaan hadden. Met het gevolg dat verscheidene nieuwe ondernemingen niet opgericht en verscheidene bestaande niet uitgebreid zouden worden. Enz., enz. Ik noem maar een paar eenvoudige hoofd punten. Allerlei loon- en salaristrekkers zou den het slachtoffer van dezen loop van zaken worden en de staat zou de verworven extra inkomsten geheel moeten gebruiken om dien nieuwen nood te lenigen. Zoodat men, bij toenemende verwarring, alleen bereikt zou hebben dat een klein aan tal menschen een groot aanta lmedemenschen niet meer de oogen uitstak met zijn overdadige weelde. Maar zelfs tegenover deze eliminatie van een zekere hoeveelheid afgunst zou weer staan, dat vele babbelzieke lieden en snobs hun liefste onderwerpen van conversatie ver loren zouden hebben, en zich daarmee bewust worden van een griezelige leegte in hun niet zeer overvolle levens.Hetgeen hen zeer on gelukkig zou maken. Zoodat ik vrees dat er bij afwezigheid van de kans op spoedige gelijkheid en broeder schap, in een betere menschenmaatschap- pij, voorloopig niet veel veranderen zal aan de malle salarissen in Hollywood. Maar ge lukkige menschen kweekt men met die sala rissen evenmin als metwerkloosheid en steun. R. P. KOSTELOOS RIJWIELMERK. De Ontvanger der Dir. Bel. enz. te IJmuiden deelt mede dat „ter 'bekominig van het koste loos rijwielbelastingmerk voor het jaar 1934/35", voor belanghebbenden, die niet in de gelegenheid zijn op de gewone kantoor- dagen en uren zich te zijnen kantore te ver voegen, zitting wordt gehouden op Donderdag avond 26 Juli en 2 Augustus 1934 telkens van 7 tot 9 uur. IJMUIDEN Nieuwe zinker voor gas en water thans bijna gereed. Maar het moeilijkste karwei komt nog. Vijf en twintig jaar Marezaten. Belangrijk jubileum in het visscherijbedrijf. De nieuwe zinker voor het Noordzeekanaal nadert zijn voltooiing. Inzet: een doorkijkje in den steiger, dat ons de enorme lengte van de buisleiding laat zien. In het omhulsel bevinden zich de buizen voor gas en water. Aan den Zuidelijken oever van het Spui kanaal-drijft-eexi-gevaarte op het water, dat vooral in de lengte van buitengewone afme tingen is. Men ziet een wirwar van balken, te zamen vormende een grillige houtconstructie, gebouwd op een heele vloot van zolder schepen. Vreemdelingen vragen zich af, wat dat toch wel worden moet. Een reconstructie van één van Caligula's Romeinsehe galjoe nen? Of een schipbrug voor het spuikanaal? Het is noch het een, noch het ander. Zooals wij eerder reeds hebben medege deeld, zal de zinker voor gas en water, die zich thans in den bodem van het Noordzeeka naal op eenigen afstand ten Oosten van het pontveer te Velsen bevindt, in verband met de voorgenomen verbreeding van het Kanaal moeten verdwijnen. Hierdoor is de gemeente genoodzaakt, een nieuwen zinker te bouwen, welke, zooals wij reeds meldden, zal gelegd worden door het oude kanaal van een plaats ten Oosten van het voetveer naar het Ooste lijke punt van het eerste sluiseiland. En wat men thans in het spuikanaal ziet is de ongeveer 200 M. lange, op 20 zolderschui ten gebouwde stellage, waaraan de zinker is opgehangen. Op uitnoodiging van den heer A. de Wit, directeur van gas en water, hebben we gister middag een bezoek aan dit interessante werk gebracht, waarheen een snel motorbootje ons van den Kanaaldijk achter de oude centrale in eenige minuten vervoerde. De heer De Wit heeft ons nog eens het een en ander van dit werk verteld. De eerste maal geschiedde dit op zijn kantoor aan de hand van de diverse werkteekeningen. We hadden destijds in de verste verte niet kunnen ver moeden, dat reeds zoo korten tijd daarna het werk zoo ver gevorderd zou zijn, dat reeds spoedig het transport naar de plaats van be stemming zal kunnen geschieden. Het 112 M. lange horizontale bodemstuk van den zinker, dat in een sleuf 2 M. onder den kanaalbodem komt te liggen, zien we reeds in zijn enorme lengte aan de lieren hangen. Deze lieren zijn op 2 M. afstand van elkaar geplaatst en moeten dienen om den zinker gelijk en geleidelijk te laten zakken. Dit geschiedt op de plaats waar het Werk thans ligt tot op 6 M. onder water. Hierdoor zal het werkelijke gewicht, dat thans 500 K.G. per strekken den Meter bedraagt, verminderd worden tot 25 K.G. De schuiten, die thans scheef liggen door het enormegewicht, zullen dan recht komen. Dit laten zakken van het enorme gevaarte is een tour de force, waarbij men de grootste nauwkeurigheid in acht moet nemen. De geheele zinker moet natuur lijk in eenzelfde tempo dalen. Alle mannen bij de lieren moeten op een teeken een gelijken slag maken. Ten einde te kunnen constatee- ren of het zakken geschiedt zonder dat de buisleiding haar rechte lijn verliest, worden op drie punten, n.l. aan de uiteinden en in het midden, peillatten aangebracht, die. wanneer de zinker onder water is, boven het watervlak uitsteken. Met behulp van deze. peillatten kan evenals bij het uitmeten van een terrein met behulp van j al ons geconstateerd worden op het zakken gelijk-op geschiedt. Zooals links op de foto zichtbaar is; worden ook reeds de schuin loooende. uiteinden, die in liet talud van de beide kanten van het ka naal komen, gemonteerd. Deze eindstukken zijn elk ca. 45 M. lang. Het moeilijke hierbij is, dat de einden van deze stukken gedeelte lijk buiten den steiger uit moeten steken, om dat de zolderschuiten niet ver genoeg aan den kant kunnen komen om den zinker in z'n ge hele lengte te kunnen overspannen. Is eenmaal de zinker onder water, dan wordt om-en-om een lier weggenomen, omdat het gewicht dan, zooals reeds is aangetoond, veel verminderd is. Toch zullen bij de ueerlating in de sleuf nog 50 man noodig zijn voor de bediening der lieren. A.s Woensdag is het werk zoo ver gevor derd, dat men den zinker op de plaats waar deze thans ligt kan laten zakken. Dan worden ook de eindstukken verder afgebouwd. Het overbrengen en het neerlaten in de gleuf in den kanaalbodem zal geschieden op 22 Augustus. Het transport naar ,,de plaats van bestemming" is, zooals zich laat denken, een uiterst moeilijk werk. Stil weer is daarbij een eerste vereisehte, want bij eenigszins stormachtig weer dreigt het gevaar, dat het met de bakken mis loopt. Behalve het graven van de sleuf is er nog een voorziening van den Kanaaloever noodig. Ter plaatse waar het horizontale deel van den Kanaalbodem, eindigt en het schuin- oploopende deel begint, is een aanslibbing geconstateerd, hooger in het talud onder wa ter echter een uitholling. Hier ter plaatse moet de glooiing worden aangevuld en om nieuwe uitschuring in de toekomst te voor komen moeten zinkstukken worden aange bracht. De heer De Wit roemde zeer de medewer king die hij van de zijde van den Rijkswater staat mocht ondervinden. Ten opzichte van de stremming van de vaart op het oude ka naal is reeds overeenstemming bereikt. Deze stremming is echter van geen bijzondere be- teekenis. Zij gaat geheel buiten de groote scheepvaart om. Alleen de booten van de Alk maar Packet en de binnenscheepvaart door de Zuidersluis zullen eenigen hinder van het werk op 22 Augustus ondervinden. Het laat zich denken clat er veel belang stelling voor dit bijzondere werk is, dat zooals wij reeds eerder hebben opgemerkt, geheel in eigen beheer wordt uitgevoerd. EEN SLECHTE REIS. De stoomtrawler Elie Chenevière die op de haring heeft gevischt, was gisteren met slechts een 20-tal kisten haring en een kleine partij andere visch ean den afslag. Na 12 dagen in zee te zijn geweest, besomde .de trawler slechts f 650. Heden is het 25 jaargeleden, dat de N.V. Scheepsexploitatie Mij. De Marezaten werd opgericht. Den 24en Juli 1909 begon deze maatschappij op bescheiden schaal haar be drijf. Met drie trawlers, de Juli Streiff, Maria van Hatte men Else Chenevière begon zij de visscherij op de Noordzee uit te oefenen; thans beschikt deze maatschappij over een vloot van IS booten. De omstandigheden zijn thans niet van dien aard, dat dit jubileum op feestelijke wijze wordt herdacht, maar wij achtten het feit, dat deze maatschappij, die zooveel heeft bij gedragen tot de ontwikkeling van het stoom- trawlerbedrijf van te groot belang, om dit jubileum onvermeld te laten voorbijgaan. De drie trawler-s, die het begin vormden van de zich snel ontwikkelende vloot, waren aangekocht in Engeland. Het waren echter niet, zooals veelal de gewoonte was, oude schepen, doch schepen, die weliswaar eenigen tijd onder Engelsche vlag in de vaart waren geweest, doch nog wel zoo jong, dat ze hun eerste survey nog moesten ondergaan. Van deze drie booten is alleen nog de Julie Streiff in de vaart. Machine en ketel zijn echter inmiddels door nieuwe vervangen. De Maria van Hatte-m is 2 jaar geleden na een aanvarig ten onder gegaan, de Else Chene vière is gesloopt. De namen dezer schepen zijn echter blijven voortleven, doordat de maat schappij later twee andere booten dezen naam gaf. Toen de oorlog uitbrak bezat de maatschap pij reeds 9 trawlers; tijdens den oorlog onder ging de vloot echter een belangrijke uitbrei ding en wel in de eerste plaats door de over neming van de vloot van de Doggersbank, Verschillende door de Marezaten aangekochte nieuwe trawlers werden door de Mij. Hera, een onderneming^ die reeds vóórdat de reederij was opgericht, was gesticht door wijlen den, heer W. Polderman, een broer van den heer J. Polderman, directeur de Marezaten, Van machine en ketel voorzien. Dit was nattulrlijk vóór de IJmuidensche industrie van groote beteekenis en niet het minst door deze opdrachten heeft de Mij. Hera zich tot een belangrijke industrie kunnen uit breiden. Helaas heeft de crisis ook dit bedrijf haar oude glorie ontnomen. In den oorlog heeft de vloot der maat schappij een verdere uitbreiding ondergaan. Behalve de vloot van De Doggersbank werden nog vier trawlers aangekocht en in het laatste oorlogsjaar werden drie nieuwe trawlers be steld, die echter gereed kwamen teen de oor log al over was. In en kort na den oorlog leed de maat schappij een jammerlijk verlies. Drie hare-r booten voeren uit om nooit meer terug te ko men. Van geen dezer trawlers noch van hun opvarenden werd ooit meer iets vernomen Behalve deze drie trawlers verminderde de vloot in den oorlogstijd door verkoop van drie ririftertrawlers naar Frankrijk, terwijl ook nog eenige gesloopt werden. In 1929 werden vier nieuw gebouwde traw lers aan de vloot toegevoegd Zoo zien we, hoe uit de oorspronkelijk be scheiden maatschappij een der grootste ree- derijen van IJmuiden groeide. Ongetwijfeld is deze groei voor een niet gering deel te danken aan de krachtige leiding van den directeur de heer J. Polderman, die van de oprichting af directeur der maatschappij is geweest. Tot 1916 berustte de leiding bij hem alleen. In ge noemd jaar werd echter de heer F. C. Breiten- stein in de directie opgenomen. De heer Polderman werd reeds spoedig na zijn optreden als directeur der Marezaten een vooraanstaande figuur in het trawler- bedrijf. In 1913 werd hij in het bestuur der Reedersvereendging gekozen. Aangezien deze vereeniging in dien tijd nog geen secreta riaat-bureau bezat, was het secretariaat, dat door den heer Polderman werd waargeno men lang geen sinecure. Vooral in de oorlogs jaren, tijdens de kolendistributie maakte de heer Polderman niet alleen drukke maar ook moeilijke tijden mee. Zooals men zich zal her inneren, was de distributie vair de voor de vloot bestemde steenkool in handen van de Reedersvereenïging. In 1916 maakte de heer Polderman deel uit van de delegatie, die naar Engeland was uit gezonden voor het regelen der moeilijkheden, ontstaan door het opbrengen van een aantal stoomtrawlers. Ook de uitvoering van het met Engeland afgesloten contract inzake de levering van visch in de oorlogsjaren bracht veel werk. Deze levering geschiedde door tus- sehenkomst van de Coöperatieve Vischafzet Vereeniging, een vereeniging, die reeds eer der door de Reedersvereenïging was opgericht De heer Polderman maakte ook deel uit van het bestuur dezer vereeniging. In verschillende commissies en instellingen, verband houdende met het visscherijbedrijf bekleedt de heer Polderman een vooraan staande positie. Zoo is hij thans voorzitter van de Reedersvereeniging, van de Vischvaart. On derlinge en van het Centraal-Administratie- bureau, lid van de Commissie Rij kens en van de Commissie van Advies voor het Staatsvis- schershavenbedrijfverder maakte de heer Polderman deel uit van de Arbitragecom missie. Naar wij vernemen zal de directie der Mare zaten hedenmiddag 3 uur ten haren kantore in ver-band met het zilveren jubileum der maatschappij receptie houden. EXAMEN-NIEUWS. Van de Openbare U.L.O. school Platanen- straat slaagden: Voor het MULO-diploma A: Marie Bakker Nelly Broekman. Thea Cornet, Coba Dekker, Willy Greve. Ferdinand Kloos, Bets Krabben dam. Zwaantje Kuiper, Otto Michels, Annie Molenaar. Gret-a van Nieuwkoop, Gerrit van Oosten, Fenny Rietman. Dora Rijkeboer. Aga tha Schol, Greta Stam, Bep Verwer en Henny Woudenberg. Voor het MULO-diploma B: Tinus van Ike- len, Henry de Meyer en Betsy Poldervaart. Voor de le klasse H.B.S.: Martha de Crasto, Ab van Eeken en Huibert van Oosterom. Voor de 3e klasse H.B.S.: Bets Krabbendam en Henry de Meyer. Voor de 4e klasse H.B.S.: Tinus van Ikelen en Betsy Poldervaart. i VOOR BEROEP BEDANKT. De heer J. v. d. Meene, candidaat en hulp prediker bij de Ned. Hervormde Kerk. IJmui- den-Oost heeft" bedankt voor het beroep, uit gebracht door de Ned. Hervormde Kerk te Ètersheim-Schardam. PERSONALIA. Aan de Rijks H. B. S. te Purmerend is ge slaagd voor het eindexamen de Tusenius Jr., alhier. heer K. H. VELSEN DE OVERS!ROOMINGSRAMP IN ZUID-POLEN. Links: de Poolsche minister yan Binnenlandsche Zaken aan boord van een motox-boot, zich op de hoogte stellend van den omvang der catastrophe. Rechts: reddingsarbeid in den .Weichselbij Krakau. ARBEIDSBEURS. J.l. Zaterdag waren ingescrheven Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 49, behan gers 2, bouwk. opzichters 5, fundeeringwerkers 2, grondwerkers 119, helers 1, metselaars 21, opperlieden 30, schilders 17, straatmakers 12, stucadoors 4, timmerlieden 113, uitvoerders 1, voegers 2, totaal 378. Metaalbewerkers: Bankwerkers 2, constructie werkers 4, electriciens 10, gasfitters 1, hand langers 3, horlogemakers 1, ketelmakers 15, klinkers 4, koperslagers 6, lasschers 11, lood gieters 7, machinisten 54, metaalboorders 1, metaaldraaiers 17, metaalsehavers 3, metaal schilders 3, metaalslijpers 1. montagewer kers 8, motordrijvei's 3, plaatwerkers 18, pijp- werkers 4, rijwielherstellers 2, scheepstim merlieden 7, seheeptuigers 5. smeden 7 stokers 36, tegenhouders 1, voorslaanclers 1, vormers 2, vuurwerkers 13, ijzerwerkers 2, totaal 344. Kantooi'pex'soiieelBediexrden mnl. 21, idem vr. 4. musici 3, kunstschilders 1, totaal 29. Huish. beroepen: Dagdienstboden 5, werk sters 5, wirxkelbed. vr, 1, fabr. arbeidsters 2, tptaal 13. Diverse bei-oepen: Drukkers 1, letterzetters 5, laboratoriumbedierxdexi 1, mach, houtbe werkers. 6, kistenmakers 2, kuipers 11, man denmakers 6, meubelmakers 3. stoffeerders 1, zagers 3, kapeprs 1, kleermakers 1, wasch- meesters 2, aardewerkers 1, glasbewerkers 1, rubberbewerkers 1, schoenmakers 2, zeilmakers 4, bakkers 16 „bierbottelaars 1, broodbezorgers 4, koks 1, sigax-enmakers 4, slagers 11, bloemis ten 7, landarbeiders 7, tuinlieden 9. visscherij- oersoneel 425 w.o. (koks 25, machinistexi 103, stokers 110, visschers 187). colporteurs 2, ma gazijnbedienden 5, winkelbediexiden 6, reizi gers 13, bakkexischippers 16, chauffeurs 38, dek knechts 11, expeditieknechts 1. bedienden gr. vaart 1, kellners 5, kraanmachixxisten 4, ma trozen 4, pakhuisknechten 3, schippers 6. stuur lieden 1. sleepbootkapiteins 6, xoorlieden 12, controleurs 3, incasseerders 6, portiers 3, op zichters 1, haven en transportarbeiders 130, totaal 814 Zonder vakkenis: Losse exi fabrieksarbeders 579. Personen beneden den leeftijd van 18 jaar. Eauwvakarbeiders: Straatmakers 1, timmer- 'ieden 1, totaal 2. Metaalbewerkers: Banwerkeres 5, electri- iens 1, smeden 1, totaal 7. Kantoorpersoneel Bedienden vr. 4. idem mnl. totaal 7, Huish. beroepen: Dagdiexisthoden 4, xiaai- -ters 1, kapsters 1, fabrieksarbeidsters 4 to taal 10. Diverse beroepen: Schoenmakers 1, slagers 12, visschers 4, loopjongexis 1, totaal 8. Zonder vakkennis: Losse- en fabrieksax'bei- ders 11. In -totaal bedroeg het aantal ingeschreve- derhalve 2202.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1