Voor de zesde maal vaar ik de haven van Curacao binnen, nu eens midden op den dag, met de Libertador, terugkomend van Aruba! En altijd weer is het even mooi. Eerst als ver uit zee het gezicht op de ruige kalkrotsen, de drie Gebroeders; dan wordt Willemstad zicht baar, de roode pannen daken met de witte ge vellijnen, de mooie breede haveningang en daarachter het schoorsteenenwoud van de Isla. Het Landhuis Groot Davelaar op Curasao. Voor de zesde maal is mij de tijd te snel ge gaan en ben ik te kort geweest op die kale rots met een cactus er op! Wat is er op dat j kleine eilandje toch veel te zien en te genie ten! Want ik heb er weer genoten. Eindelijk heb ik den Christoffelberg, den hoogsten top van het eiland beklommen; Geen bergtoer hoor! Een wandeling voor vóór den middag, want de hoogste top is 390 M. boven zee en is 1 van twee lean ten langs go ede voetpaden te be- reiken. Alleen de laatste 50 M. zijn wat erg steil, zoo dat de handen er af en toe bij te pas moeten komen. Het uitzicht is verrassend. Aruba, Bonaire en de vaste, wal van Venezuela zijn op heldere dagen duidelijk zichtbaar en natuurlijk ligt het heele eiland aan onze voe ten. Een mooie gelegenheid' om eens te repe- teeren. Ik heb vrijwel alle baaien bezocht en aan vele zijn bijzondere herinneringen ver bonden. Maar zoo uit de hoogte blijkt, dat wij er toch nog een paar hebben overgeslagen. Ik ben dus nog niet klaar op Curacao, gelukkig. Trouwens er zijn hoekjes bij, waar ik elk jaar wel een paar keer naar toe wil! Maar wij zaten nog op den Christoffel, ge nietende van licht en wolkenspel, maar ook van prachtige bessen aan met korstmossen be hangen struikboomen, met roode en witte bladtrossen om de bloeiwijze heen, van vogels en hagedissen envan het genoegen weer eens een top te hebben bereikt. De top. rijst steil een 50 M. boven de glooiende schouders op. Een krans van Wabi, verfhout en ander ge boomte .omgeeft den berg en overal in. dezen groenen gordel zien we roze vlekken, hier •..en daar een roze gordel midden in het groen. Or chideeën! Zóó moon, zóó rijk, zóó weelderig, zóó groot van bloem als ik ze op al mijn zwerftoch ten nog maar zelden ben tegengekomen. Schomburgkia. heeten ze. Een naam om te vergeten, maar een beeld van weelderigen plan tengroei om onuitwischbaar in het geheugen te prenten als een wonder, van schoonheid,. Ei- komt nog een groote, witte orchidee voor ook langs de hellingen van den Christoffel, ~n de wilde' ananas bloeide er, dat het een lust was om naar te kijken. Een prachtige plant, for- sche bladrozetten als van onze scheeren, of een slanke aloë, het binnenste van de rozet gloeiend rood en daar in een geel kussentje met violette bloempjes. Ende nachtcac tus stónd er in knop, parasolmieren wandel den er rond met hun bladstukjes, die ze hoog uit de b opmen halen om er onder den' grond een paddenstoelsoort die hen tot voedsel dient, op te kweeken. Een dag vol verrassingen dus. een ochtend eigenlijk! Want 's middags had ik al weer een andere afspraak. Met een paar van de Dietsche spelers naar Port Ma rie, een van de baaien, waar een paar groote koraalformaties in rustig kalm water staan, zoodat je er kalm heen kunt zwemmen en genieten van de schitterend gekleurde vis- schen, die er om heen spelen. En dat blijft toch een der mooiste dingen van het tropen-land. De koralen in hun verrassend, gevarieerde vor men. Meest bruin, maar ook groen, rood :en violet oplichtend uit de zeegroene diepten; de vis- schen in alle denkbare kleuren, gestreept, ge spikkeld, gevlekt, effen, glad, ruig, met uit steeksels en groote of kleine, korte pi lange vinnen. Een eindelooze variatie. Dan de pracht der door de zon witgebleekte koralen op den strandwal, de kleurige tropische schelpen, de fonkelende zon, het heerlijke bijna lauwwarme water. Zoo'n ochtend of middag aan een dei- baaien langs de Zuidkust van Curasao is op zichzelf al een genieting. De rit er heen. trou wens ook. Die gaat meestal over een plantage, door een hofje zeggen ze hier. Misschien zijn Mooi tropenland. de Manga's rijp of sinaasappels of Sawoe Ma nilla, ook zoo'n lekkere tropenvrucht. En in elk geval zijn er jonge cocosnoten, die een neger uit den boom haalt, door er in te klim men en ze boven los te draaien. Dan met een paar forsche hakken de top er af, een gaatje gesneden met de punt van het kapmes en een liter koel vocht is tot Uw beschikking. Ja, het isgoed leven op Curagao, waar de Noord- Oost Passaat ook altijd wat koelte brengt, voor koele nachten zorgt en daardoor maakt, dat het er zooveel gezonder en beter uit te houden is dan in de kustplaatsen van onze Oost. Die hebben echter weer het voordeel, dat je er de bergen in kunt om een frisschen neus te halen en dat is in onze West, voorloopig al thans niet mogelijk. Maar het is er ook niet zoo noodig! Daarvoor biedt de West weer gelegenheid tot zeereizen als vacantietochtjes naar Trini dad met zijn planten en oerwoudweelde, de oude Spaansche steden als Carthagena en Pa nama, het technisch en landschappelijk zoo interessante Panamakanaal en dan nog even verder, in Costa Rica kunt ge ook reeds de bergen in, vulkaanbeklimmingen uitvoeren zelfs! Curasao zelf heeft het laatste jaar betrek kelijk veel regen gehad en daardoor is de plantengroei er veel weelderiger dan ik in 1931 schreef. Overal bloeide in Augustus '32 de Paloe di Leche, het melkhout, ook al weer een prachtige roze convolvulus soort. Als blauwe boeketten stonden de pokhoutboomen in de ruige vlakten, het aantal Agavebloeistengels was grooter dan ooit en de vijgencactus bloei de volop. Curacao zette zijn beste beentje voor of was het slechts een generale repetitie, een klaar maken voor wat dit jaar komen moet? Want dezen zomer waait onze Nederilandsche drie kleur driehonderd jaar lang vrij uit over deze kleine eilandjes yer in den West Indischen Archipel. En Curacao is blij met onze drie kleur. Vooral de laatste jaren met de reus achtige ontwikkeling van het Petroleumbedrijf en in verband daarmee van handel en scheep vaart, ook van toeristenverkeer heeft Curacao de Grootheid van het kleine landje aan de Noordzee leeren zien. Ook de Curasaoenaar is trotsch Nederlander te zijn en dat is één dei- redenen dat ik er zoo graag kom. Curacao. Tot straks. Ik hoop spoedig je schoonheid weer in te drinken, maar nu eens niet alleen, maar met een flink troepje Neder landers, die met mij willen genieten van het mooie en grootsche dat je te bieden hebt. Wij komen er den dag herdenken, dat Jan van Walbeeck het anker, wierp in het Schottegat; wij komen feestvieren, maar vooral ook zien en leeren kennen,, dus leeren waardeeren, wat- daar gewrocht is, wat daar leeft en wat te midden van zooveel vreemde invloeden en omstandigheden den band met Nederland zoo trouw heeft bewaard. Waar is het Alge meen Nederlandsch Verbond krachtiger dan bij jullie? Waar is het gedegen Hollandsch as pect beter bewaard dan langs de Handelskade en aan zijn Overkant. Tot ziens. Wie gaat er mee? Dl'. W. G. N. VAN DER SLEEN. een vrouw, wier minnaar een vroegere tucht huisboef was. Deze vrouw bleek meer belang stelling te hebben voor den prijs, die op Dll- linger's hoofd was gesteld, dan Dillinger zelf. Zij wendde zich tot de federale politie en gaf deze de noodige inlichtingen omtrent het bioscoopbezoek van Dillinger. Samen met een vriendin begeleidde zij op den fatalen dag den gangster naar de bioscoop, waar men er ook in geslaagd zou zijn Dillinger levend te vangen wanneer niet een agent der stedelijke politie de federale agenten had. aangezien voor gang sters. Doordat deze agent eenige vragen richt te tot de federale agenten, die Dillinger om ringden, kreeg deze argwaan, zoodat de agen ten gedwongen waren den naar zijn revolver gr ij penden bandiet voor te wezen en neer te schieten. Weer twee hotelraffen aangehouden. Tezamen hadden zij5 cent. Zooals men weet heeft de Zandvoortsche politie Zondag twee hotelratten aangehouden, die ook te Noordwijk slachtoffers gemaakt hadden. Nu heeft de Zandvoortsche politie opnieuw een mooie slag geslagen. Nu zijn een bejaarde man en een jonge, vrouw gearres teerd, die bekenden in twee pensions te Zand- voort vertoefd te hebben zonder te betalen. Zij waren trouwens niet in staat om aan hun geldelijke verplichtingen te voldoen, want te zamen hadden zij5 cent. De politie had een „tip" gekregen. Toen de verdachten, naar het bureau gehaald waren, bleek al spoedig, dat de verdenking goeden grond had- In het Algemeen Politieblad stond de vrouw een vroegere Duitsche dienstbode ge signaleerd wegens diefstal van f 250.Boven dien bleek, dat het tweetal ook een maand in een pension te Amsterdam vertoefd had, waar na zij zonder betaling verdwenen waren. Blijk baar vonden zij het voor hun gezondheid beter om de vacantiemaanden aan zee te gaan door brengen De man heette F. van R., de „'vrouw E. E. E. M Het is niet gebleken, dat zij te Zandvoort inkoopen gedaan hebben die zij niet betaald hebben. Tot heden is daarvan geen aangifte binnengekomen. Nadat procesverbaal opgemaakt zal zijn wordt het tweetal aan de Amsterdamsche poli toe overgegeven, die zijn opsporing verzocht had. DUIZEND DOLLAR VOOR DILLINGER's BEBLOED HEMD GEBODEN. WALGELIJKE MENTALITEIT, DIE TOT EXCESSEN LEIDT. CHICAGO, 25 Juli CV.D.) Begeleid door zes auto's met journalisten en verscheidene honderden auto's met nieuwsgierigen is het lijk van den'gedooden bandiet John Dillinger door 'zijn familie uit Chicago afgehaald om bij Indianopolis ter aarde te- worden besteld. Het gelaat van Dillinger was door specia listen zoo goed mogelijk aan elkaar genaaid om de kogelsporen te verbergen. Reeds heeft men 1000'dollar geboden voor het met bloed bevlekte hemd van Dillinger. De politie heeft uitgebreide voorbereidende maatregelen ge nomen met betrekking tot de begrafenis, daar wordt verwacht dat de belangstelling ontzag gelijk groot zal zijn: Reeds thans hebben spe culanten aarde van de toekomstige laatste rustplaats van Dillingèr weggehaald, ten einde die als souvenirs te verkoopen. De stedelijke politie van Chicago is met ge weld de woning binnengedrongen van de vrouw, die Dillinger aan de politie heeft ver raden. Een uitvoerige huiszoeking werd ge houden. Daarbij werd het roode kleedingstuk gevonden, dat als signaal had gediend bij het neerschieten van Dillinger. De stedelijke politie beweert, dat Dillinger zijn eigen graf heeft gegraven, doordat hij intieme relaties trachtte aan te knoopen met DE SABOTAGE OP DE NAUTILUS. SCHEPELING LEGT BEKENTENIS AF. DEM HELDER, 25 Juli. -Het onderzoek naar de aan 'boord van Hr. Ms. „Nautilus' plaats gehad hebbende sabotage heeft -tot resultaat gehad, dat de in arrest gestelde schepeling heeft bekend carborunden in de voor het smeren der machines te bezigen olie te hebben gemengd en zand en kopersoldeer in de metalen oliepijpjes van de hoofdmachine te hebben geworpen. Aanleiding tot deze daad was ontevredenheid over het feit, dat aan zijn verzoek tot overplaatsing geen gevolg was ge geven. Het betreft hier een zuiver persoon lijke zaak. Van eenig conflict is geen sprake. De verdachte bevindt zich in arrest en zal waarschijnlijk voor den Zeekrijgsraad terecht staan. Nederlandsche toeristen in België verongelukt. Autobus gekanteld. Vier personen gewond. Dinsdag is onder de gemeente Rumpst een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat, gezien de omstandigheden, nog tamelijk goed is af- geloopen. Een gezelschap toeristen uit Rot terdam kwam met een autocar uit de rich ting van Antwerpen, op weg naar Rochefort. Nabij de brouwerij Maes te Rumpst brak plotseling het stuur van de auto, tengevolge waarvan de wagen, waarin zestien personen gezeten waren, kantelde en in een langs den weg loopende sloot terecht kwam. Vier per sonen werden gewond, waarvan een ernstig aan het hoofd. De slachtoffers, welke voornamelijk door glasscherven gewond waren, zijn ter ver pleging opgenomen in een der ziekenhuizen van Mechelen. BEZORGDHEID OVER BYRD. Hulpexpeditie keert zonder resultaat terug. EEN NIEUWE REDDINGSPOGING. NEW YORK, 25 Juli (Reuter). Reuter ver neemt uit Klein-Amerika, het hoofdkwartier van de Zuidpoolexpeditie, dat men daar nog steeds in groote bezorgdheid verkeert omtrent het lot van Byrd. Iedere verbinding met de ongeveer 200 K.M. van het hoofdkwartier ge legen hut, waar admiraal Byrd zich sedert on geveer vier maanden ophoudt, is verbroken, De expeditie van vijf man die met sneeuw- tractors op weg gegaan was om Byrd af te lossen, is onverrichterzake teruggekeerd, daar de kenteekenen die langs den weg waren aan gebracht, onzichtbaar gemaakt waren door hevige sneeuwstormen. Thans heeft men ondanks den zeer slechten toestand van het ijs een nieuwe expeditie uit gerust die zal trachten den admiraal te redden. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 25 Juli. Ondertrouwd 24 Juli: H. Conijn en E. F. Betz; Bevallen 21 Juli: H. M. Da-men-van Zeist, z.; 22 Juli: J. E. NoijonsRam. z.; 23 Juli C. Schepersvan Zijverden, d.; M. A. M. Don ders-v. d. Horst, z.; R, M. Koeleveld—van Voorst, d.; C, C. Moors—Weijers, z.; E. Kruup van Daal en, d.; E. J. W. DerlcsenNolte- meier, d.; H. T. van OsGieske, d.; 24 Juli: J. H. SchaartTeijgeler, d. Overleden 22 Juli: G. de WitBlank, 67 j., Eerste Hoogerwoerddwarsstraat; 23 Juli E. J. Verhoef f—Vink, 85 j., Schotersingel; J. ,H. T. Bellm, 60 j., peckerstraat. w Provinciale Staten. Eerste gewone zitting van 1934. Wijziging „Salarisreglement 1920". De voordracht goedgekeurd. Gistermorgen half elf werd de zitting der Provinciale Staten voortgezet. Aan de orde komt allereerst de voortzetting der discussies over het voorstel van Ged. Sta ten inzake de wijziging van het „Salaris reglement 1920". De heer Gerhard (S.D.A.P.) (Ged. Sta ten) beantwoordt de sprekers, die hierover in de zitting van Dinsdagmiddag het woord heb ben gevoerd. Hij herinnert aan de totstand koming van deze voordracht. Tegen den heer Sneevliet zegt hij, dat het geen uitvinding van het college was, maar dat het de uitvoering van een opdracht was. Immers reeds meer malen, o.a. bij de behandeling der begroo tingen, was er reeds over gesproken. Doordat er in het college uit den aard der zaak veel verschil van inzicht over een salarisregeling bestaat, was het noodzakelijk geworden, te trachten een compromis te vinden. En dit compromis is gevonden. Het valt niet te ont kennen, dat voor groote gezinnen de lagere salarissen niet voldoende zijn, zoodat een kin dertoeslag voor deze gezinnen billijk is. Dat de rijksregeling d e goede regeling zou zijn is niet de overtuiging van alle leden van Ged. Staten en naar spreker veronderstelt ook niet de overtuiging van alle leden der Prov. Staten. Spreker durft niet te veronderstellen, dat deze voordracht met algemeene stemmen zal worden aangenomen, maar met zijn onver woestbaar optimisme vertrouwt hij toch, dat de voordracht goedgekeurd zal worden. Hoe wel spreker aanvankelijk van oordeel was, niet te voldoen aan een verzoek van den heer Keulemans, om een vergelijking met de sala risregeling te Amsterdam te maken, omdat het college daar niets mee te maken heeft, toch heeft hij er een onderzoek naar Ingesteld en is tot de conclusie gekomen, dat de werk lieden te Amsterdam er iets gunstiger voor staan, dan die van de provincie. Met de amb tenaren is het iets anders; daar is de positie van de provinciale ambtenaren iets gunstiger. Spreker ziet echter de noodzaak niet in, om nu de loonen van de werklieden in de provin cie naar de laagte te brengen. Men moet ook rekening houden met de omstandigheden, die in de provincie niet gelijk zijn aan die in vele steden. De belooning moet dus ook verschil lend zijn, Ged. Staten hebben geprobeerd, voor het personeel het beste te bereiken, wat te bereiken was. Hij hoopt tenslotte, dat de Staten de voordracht van het college een stemmig zullen aannemen. Na de rede van den heer Gerhard wordt gelegenheid tot repliek gegeven. De heer Seegers (comm.) blijft volhou den, dat Ged. Staten niet uit eigen inzicht tot het indienen van de voordracht zijn geko men, maar dat zij hiertoe door de regeering ;ed won-gen zijn. De Staten moeten zich hun autonomie niet laten ontnemen. De heer Polak (S.D.A.P.) zegt, dat men het personeel een grooten ondienst zou be wijzen, als men het onderste uit de kan wil hebben. Den leden, die voornemens mochten zijn hun stem tegen deze voordracht uit te brengen geeft hij dringend in overweging, de woorden van den heer Gerhard ter harte te nemen. Wanneer deze voordracht eventueel verworpen zou worden, dan zou het tot stand gekomen compromis ernstig gevaar loopen. Dat zou dan op losse schroeven komen te staan. En wat dan met het personeel zou ge beuren, zou niet te hopen maar te vreezen zijn. Het optreden van leden die uit politieke overwegingen tegen deze voordracht zouden stemmen noemt spreker (die zegt een par lementaire uitdrukking te zoeken) onbehoor lijk. De heer Stapel (V.B.) stelt voor, over deze voordracht een gesplitste stemming te houden. Dit voorstel wordt verworpen met 51 tegen 7 stemmen. De geheele voordracht wordt daarop goed gekeurd. Tegen stemden de leden Seegers, Wijnkoop en Beuzemaker (comm.) en Sneevliet (rev.- soc.) Verpleging armlastige krankzinnigen. Aan de orde komt het prae-advies van Ged, Staten omtrent het voorstel van de leden Heijermans c.s. tot wijziging van de regeling inzake het verleenen van provinciale bijdragen in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen. Dr. Droog (Rü-K.) verklaart zich tegen dit voorstel. Hij meent met Ged. Staten dat dit niet op den weg der provincie ligt, want waar zou dan de grens zijn. De provincie legt nu al een millxoen gulden per jaar op de ver pleging van krankzinnigen toe. Dr. Heijermans (S.D.A.P.) bestrijdt de meening van Dr. Droog. Volgens spreker is zijn voorstel van heel groot belang, Hij meent, dat de bij de gemeentebesturen ingestelde enquête weinig waarde heeft. Wanneer men aan de gemeenten vraagt, of ze in staat zijn, behoor lijk voor hun geesteszieken te zorgen, dan luidt het antwoord bevestigend. Maar men moet niet vragen, hoe lang het -duurt vóór men de op neming van een patient in een ziekenhuis noodzakelijk acht. De heer Ver nh ure (R.-K.) (Ged. Staten) verdedigt het prae-advies van het college. Dit is op de persplaatsen totaal onverstaanbaar, mede doordat de overige leden een grooten kring om hem vormen. De heer S1 i n g e n b e r g (V. D.) vraagt, om dat het voorstel van Dr. Heijermans ook de financiën der provincie raakt, het woord. Eerst maakt hij van de gelegenheid, dat hij voor het eerst op deze plaats het woord voert, ge bruik om de Staten, die hem tot lid van Ged. Staten hebben gekozen, voor hun bewijs van vertrouwen te bedanken. Hij bestrijdt het voor stel van Dr. Heijermans, want het brengt weer nieuwe financieel© lasten op de provincie. Noord-Holland doet veel en veel meer voor de verpleging van krankzinnigen dan andere provincies. Onze provincie heeft drie eigen ziekenhui zen. Spreker meent, dat Dr. Heijermans en zijn vrienden reden hebben om dankbaar te zijn voor wat de provincie op dit gebied doet. Zij legt op de verpleging van de krankzinni gen een millioen gulden per jaar toe. Verder kan de provincie niet gaan, vooral niet in deze tijden. Zelfs al zou het voorstel van Dr. Heijermans het minimum van de bedragen die spreker gehoord heeft 25.000) kosten, dan zou hij nog met klem moeten aanraden, het voorstel af te wijzen. Dr. II e ij e r m a n s handhaaft zijn voorstel. Juist in deze tijden, nu de nooden zoo groot geworden zijn, meent hij dat de Staten zijn voorstel moeten aannemen. Kritiek van den heer Polak op Mr. Slingenberg. De heer Polak (S.D.A.P.) komt op tegen de wijze waarop Mr. Slingenberg het voorstel van Dr, Heijermans bestreden heeft. „Er is", zegt spreker, „een verandering in de samen stelling van het college van Ged. Staten ge komen,, maar ook nu weer blijkt,- dat alle ver andering geen verbetering is. Wij zijn gewend, dat de Staten op een andere manier worden toegesproken. We zijn niet gewend, om stand jes van Ged. Staten aan te hoor en. Men moet met een behoorlijke argumentatie komen en dan zijn cle Staten bereid, er naar te luiste ren". Spreker dient een voorstel in, om deze voordracht aan te houden. Dit voorstel wordt aangenomen' met 34—18 stemmen. De voordracht wordt dus aangehouden. De zitting wordt geschorsttot kwart voor twee. De doodslag te Echt. Verdachte K. krijgt iri hooger beroep IA jaar. DEN BOSCH, 25 Juli. Het Gerechtshof in Den Bosch wees heden arrest in de strafzaak van den doodslag te Echt. De verdachte C. W. M. K„ die door de rechtbank te Roermond was vrijgesproken van het ten laste gelegd, dat hij in den avond van 9 April 1933 te Echt een zekeren F. Tónna er zoo met een mes in den hals had gestoken, dat deze den volgen den dag overleed, werd door het Hof veroor deeld wegens mishandeling met doodelijken afloop tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. De advocaat-generaal had 3 jaar ge vangenisstraf geëischt. Zware fabrieksbrand te Utrecht Brandweer stond vrijwel machteloos. UTRECHT, 25 Juli Omstreeks half drie hedennacht is een felle brand uitgebroken in het gebouw van de Utrechtsche Chemica- liënhan-del aan de Twijnstraat, dat aan de achterzijde op den Ouden Gracht uitkomt. Het vuur, dat [waarschijnlijk gelijkstraats is uitgebroken, vond in de opgeslagen chemi caliën gretig voedsel en sloeg in zeer korten tijd door alle verdiepingen heen- Toen de brandweer na een kwartier arri veerde, stond het geheele gebouw reeds in lichte laaie. Het gebouw brandde als een fak kel en dichte rookwolken stegen op. De brandweer kon tegen deze geweldige vuurzee weinig uitrichten en moest zich voornamelijk beperken om de aangrenzende gebouwen te beschermen. De naastgelegen perceelen, waarvan d-e dak spanten reeds vlam begonnen te vatten, moes ten wórden ontruimd. Door de geweldige hit te sprongen van verscheidene huizen de rui ten. Gedurende den geheelen nacht heeft de brandweer het blusschingswerk moeten voortzetten. Een benzinetank, die aan den achterkant van het gebouw in den grond ligt bleef gespaard. Het geheele gebouw ls uitge brand. De aangrenzende perceelen kregen brand- en waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die zeer groot is, wordtdoor verzekering gedekt, ij Hitler-jeugd krijgt onderricht in Jodenhaat. Staatsraad Grohé aan het woord. „Van de Joden komen alle werken des duivels". Tot slot der „beschavingsweek", gehouden te Aken, hebben 100.000 leden van de Hitier jeugd samengestroomd uit het' geheele gebied van den midden-Rijn, voor gouwleider staatsraad Grohè gedefileerd. Het voorbijtrekken van deze troepen duurde vijf uur, aldus de Berlijn- sche corr. der N. R. Crt. Vervolgens hield Grohé, geassisteerd door luidsprekers, een redevoering oVer den ras- sengrondslag van de Duitsche volkseenheid. De Hitier jeugd moest zich dezen grondslag bewust maken, zeide hij. Zij komt voort in de eerste plaats uit gemeenschap des bloeds en de eigen aard van het Duitsche volk. Indien het Duitsche volk voor dit rassenstandpunt op komt, beteekent dat nog niet dat het de andere rassen als minderwaardig beschouwt. Het Joodsche ras daarentegen moet als minderwaardig worden beschouwd. De Jood is de vijand van iedere fatsoenlijke gemeenschap in de heele wereld. De Jood is de vijand van het werk, hij leeft van de voordeelen. Hij streeft er steeds naar om andere volken ten gronde te richten. Dit was reeds zoo voor duizend jaren, zoo was het reeds voor Chris tus, die heeft gezegd, dat de Satan de vader is van het Joodsche volk(?). Van de Joden komen alle werken des dui vels. De Jood heeft geprobeerd het Duitsche volk alle moraliteit te ontnemen en dat is hem gedeeltelijk ook gelukt. De Jood is de gene die de klassenhaat heeft gepredikt, die het marxisme heeft uitgevonden en de aan matiging. Op deze wijze heeft hij Duitsehland ge maakt tot een speelbal van de wereld. Voor den oorlog heeft hij de wereld opgehitst te gen het vredelievende Duitsehland. Tijdens den oorlog heeft hij gruwelsprookjes verspreid tegen het Duitsche volk, na den oorlog heeft hij het volk geëxploiteerd, de oeconomische welvaart en de beschaving vernietigd. Thans hitst hij de 'wereld wederom tegen het vreed zame Duitsehland op. Thans moet de Duitsche jeugd weten dat haar de reinheid van het bloed en de eigen aard van de natie boven alles moet gaan. De jeugd moet weten, dat zij haar bloed zuiver te houden heeft. De .jeugd is verantwoordelijk voor het voortleven van de natie. Iedere Duit sche Jongen en ieder Duitsch meisje moet zich schamen een Jood ook maar vriendelijk, aan te zien. Wie bij een Jood koopt, een Jood- sohen dokter of een Joodsch advocaat ge bruikt, besmet de Duitsche eer. Ons fatsoen en onze mensohelijkheid schrij ven ons voor zoo ging Grohé verder den Jood als vijand te behandelen. Wij zijn daar bij in gezelschap van Christus, die verklaard heeft dat de Satan de vader van het joden dom is; wij bevinden ons daarbij in het ge zelschap van alle groote mannen der wereld, in het bijzonder van de Duitsche groote man nen wij bevinden ons in gezelschap van de christelijke kerk, de katholieke en evange lische. Dit moet de Duitsche jeugd weten, dan ver zekert zij de toekomst van het volk, en be wijst aan de menschheid een grooten dienst. Daarom moet de jeugd den eigen aard van de Duitschers, van de Duitsche natie, hoog houden. Haar hoop, haar geloof en haar ver trouwen is het Duitsehland van de toekomst. Na het slotwoord van den gebiedsleider Wallwey, werd een drievoudig Sieg Heil uitge bracht op volk, vaderland en leider,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3