1 De terreur in Oostenrijk duurt voort. BEVERWIJK Herdenking van een groote nationale figuur. Een eeuw geleden stierf Gijs- bert Karei van Hogendorp. Hij woonde op „Adrichem". Op den vijfden Augustus a.s. zal het hon derd jaar geleden zijn, dat Mr. Gïjsbert Karei Graaf van Hogendorp, een der grootste fi guren uit de nieuwste geschiedenis des vader lands, die in 1813 bij de vrijmaking van ons land van vreemde overheersohing en bij het herstel van het Oranjehuis hier te lande de leiding in handen had, in zijn huis op den Kneuterdijk te Den Haag stierf. Dit huis was dezelfde woning, die hij in 1809 had verwis seld met het van 1795—1809 door hem be woonde, aloude huis Adrichem te Beverwijk. Het is om deze reden, dat wij bij de herden king van zijn sterfdag aan zijn verblijf in Beverwijk willen herinneren. Over het leven van dezen grooten staatsman, die schier zijn gansche leven in dienst van het land heeft gegeven, zou een boekdeel te vullen zijn. Wij willen slechtseenige historische bijzonder heden, ontleend aan de rede, welke de heer N. J. M. Dresch, archivaris van Alkmaar, on langs voor het Historisch Genootschap Mid den Kennemerland heeft gehouden, mede- deelen over zijn verblijf op „Adrichem" een der talrijke, schitterende lustverblijven, die de streek Kennemerland sierden. Op 3 Mei 1789 huwde Gijsbert Karei van Hogendorp te Beverwijk met Hester Clifford dochter van den Amsterdamschen koopman George Clifford Henrysz. en Hester Hooft. Hester Hooft, die in tweede echt te Bever wijk gehuwd was met admiraal Jan Hendrik van Kinsbergen, woonde toen met haar beide dochters op Adrichem bij Beverwijk. De bezittingen Adrichem en Oosterwjjck of het huis te Foreest had Clifford vóór zijn dood in 1776 door aankoop verworven. Van Rotterdam, waar van Hogendorp Januari 1795 bij de revolutie van z'n post werd ontzet, vertrok hij naar Amsterdam. Daar zou zijn schoonmoeder hem in de za ken van het huis Schues, een der grootste handelszaken van Amsterdam, opnemen. Reeds in April stierf zijn schoonmoeder De executeurs van het testament van zijn schoonmoeder, admiraal van Kinsbergen en mr. Alewijn, die groote bevoegdheden, ook ten aanzien van het handelshuis Schues, be zaten, hielden de twee 'kinderen Clifford bui ten de zaken van het huis Schues. Zoodoende moest Van Hogendorp op eigen naam zijn zaken te Amsterdam als koopman aanvangen. Van Hogendorps broer Willem, die als se cretaris van Haarlem in 1795 eveneens uit de regeering was gestooten, nam hij op z'n kan toor te Amsterdam en dreef met hem eenige jaren samen zijn zaken, De handelszaken te Amsterdam zijn voor Van Hogendorp een volslagen mislukking ge weest. De kolonisatie op Kaan de Goede Hoop, door Gijsbert Karei voorbereid en gedeelte lijk aangevangen, ging teniet. Hij leed er ruim 100.000 gld. verlies mede. Alle pogingen om deze schade vergoed te krijgen liepen op niets uit. Het huis Adri chem, dat hem met andere goederen onder Beverwijk, 'uit den boedel van z'n schoon moeder was toebedeeld, bewoonde hij sedert 1795 tot aan zijn vertrek in 1809 naar Den Haag. Hij reisde meestal op en neer van Bever wijk naar Amsterdam tot 1806, in welk jaar hij zich geheel uit zaken terug trok en waarna hij uitsluitend op Adrichem bleef wonen. Ook het buitenleven viel hem op den duin- tegen. Hij zocht toen het stadsleven weer op, voor al ook omdat de belangen van zijn gezin zul les vorderden. Na reeds in 1805 tevergeefs geprobeerd te hebben om Adrichem publiek te verkoopen, gaf hij in 1808 aan een makelaar te Bever wijk opdracht om een gedeelte van het grondbezit te Beverwijk, w.o. ook Oosterwiik. onderhands te verkoopen. Hij sloot in 1809 een contract in zake afbraak van het huis Adrichem. Adrichem werd in 1809 en volgende jaren geheel gesloopt. De boerderij .Adrichem", even buiten Be verwijk gelegen bewaart aan deze vergane grootheid nog slechts den naam. Zijn correspondentie bevatte tal van bij zonderheden over gebeurtenissen door Van Hogendorp meegemaakt, o.a. in de dagen van den inval der Fngelschen en Russen in Noord-Holland in 1799, tijdens het Konink rijk Holland in de dagen van Lodewijk Napo leon. bij den opstand in 1813, het herstel van het Huis Oranie in ons land enz. In 1867 werd in Rotterdam, de geboorte plaats van Gijsbert Karei van Hogendorp, een standbeeld voor dezen staatsman opge richt. ZOMER-VOETBAL. Het eerste elftal der voetbalvereniging „Beverwijk" speelt Zaterdagavond op haar terrein aan den St. Aagtendijk een wedstrijd tegen het sterke toer-elftal „Vliegende-Vo gels" uit Haarlem. De wedstrijd vangt te zeven uur aan. De eerste Bloembollenveiling. Vlugge handel. Zooals wij gisteren berichtten heeft Bloembollenveiling Beverwijk N.V., die na de bekende moeilijkheden aan de veilingen ge heel werd gereorganiseerd en waarvan thans de regeering de voornaamste aandeelhoud ster is, Donderdag de eerste veiling in dit seizoen van leverbare bloembollen gehouden. Deze eerste veiling kenmerkte zich door een groote belangstelling van de zijde der bloe misten. De nieuwe leiding, welke na dé reor ganisatie gevormd wordt door de heeren M. de Bloeme, hoofd van den Crisis-accountants dienst, voorzitter, W. van Dok. secretaris, P. Nijssen, gedelegeerd commissaris, G. Hommes en R. de Ruijter, heeft reeds in een aan deze veiling voorafgegane bijeenkomst te kennen gegeven, dat zij niets onbeproefd zou laten om het vertrouwen van inbrengers en koopers te herwinnen. Met aller medewer king moet het naar het oordeel van de be stuurders en van den directeur, den heer W. de Groot mogelijk zijn een groote. gewestelijke veiling in Beverwijk tot bloei te brengen. De aanvoei* voor deze eerste veiling scheen de eerste stap in de goede richting te zijn. Welis waar was deze aanvoer nog bescheiden en omvatte zij 175 nummers, maar in verrgelijking met de eerste veiling van 1933 was het aan bod toch gunstig. De eerste veiling van het vorige seizoen kon destijds geen doorgang vinden, juist om-dat de aanvoer zoo gering was. Hieruit moge dus worden afgeleid, dat ook de kweekers van hun kant bereid zijn on der de nieuwe omstandigheden hun vertrou wen aan de veiling te schenken. Naar de vei ling-directie ons verzekerde, kunnen voor de tweede veiling, welke op Donderdag 2 Augus tus wordt gehouden, flinke aanvoeren worden verwacht. Een tweede gunstige factor voor het welslagen der eerste droge veilig was de vlugge handel. Bijna de geheele aanvoer werd tegen de d-oor de regeering vastgestelde minimum prijzen verkocht. Een klein gedeelte moest worden opgehouden. De minimumprijzen zijn: vroege tulpen z 12 f 1.50; z 11 f 0.90; z 10 f 1. Darwin op resp. dezelfde maten f 1.20, f 0.90 en f 0.75, Nar cissen grof f 0.15 en fijn f 0,17 per K.G. De noteeringen van de eerste veiling waren: Vroege tulpen: Brillant £5tar z 12 op f 1.50; Grand Due z 12 op f 2; Fred. Moore z 11-12 f 1.30; Murillo z 12 op f 1.50; z 11-12 f 1.30; Prins van Oosten rijk z 10-11 f 1.05; Rose Gris de Lin z 10-11 f 1. Darwin en late tulpen: Bartigon z 12 op f 1.20; z 11-12 f 0.90; z 10-11 f 0.75; Bleu Aimable z 12 op f 1.25; Frans Hals z 12 op f 1.20; l'Europe z 12 op f 1.20 z 11-12 f 0.90; z 10-11 f 0.80; Le Natre z 11-12 f 0.90; Pride of Haarlem z 12 op f 1.25; z 11-12 f 0.90; Prof. Rauwenhoff z 11-12 f 1,20; z 11-12 f 0.95; z 10-11 f 0.75; Sieraad van Flora z 12 op f 1.20; Victoïre d'Olivei-ra z 12 op f 1.20; z 11-12 f 0.95; William Pitt z 12 op f 1.20, e. 1. t. Orange King z 11-12 f 0.95; z 10-11 f 0.80. Diversen: Narcis von Sion f 0.90f 1.30; rond f 0.70; Colchicum f 0.70—f 2,50; Blauwe Druifjes 5-6 f 0.17; 6 op f 0.29—f 0.35; 7 op f 0.40; Couronne Imperiale f 6.80; Crocus goud lakensche 5-6 f 0.04; 6 op f 0.12. Contant: Scilla's 6-8 f 0.40; 8 op f 1.35. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Na gehouden eindexamen verwierven het diploma der vierjarige opleiding van de Ge meentelijke Huishoud- en Industrieschool de dames H. H. van Driel, N. Hoogvorst, C. Loo- gen en A. v. d. Molen. Onderstaande leerlingen ontvingen het di ploma der twee-jarige voorbereidende cur sus: G. Baartse, C. Blom, C. Boone, T. Burg- graaff, Fr. Eckhart, C. Flipse, T. Goldewijk; A. Heiligenberg, M. Hoekstra, M. Kolle, B. Let- tenmeijer, M. Los, M. Meerhof, A. Nederlof, M. Romeijn, N. Starreveld, E. Struikenkamp, v. d. Valk en L. Wolf. C. v. d. Valk en M. Romeijn werden resp. als no.'s 1 en 2 vain het eindexamen in het bezit van een prijs gesteld. C. van Dorp en A. Flossen konden als de beste leeriigen der eerste klasse een prijs ver werven. MUZIKALE HULDEBETUIGING. De Beverwijksche Harmoniekapel zal heden, Vrijdagavond, een harer verdienste lijke medewerkers een muzikale hulde bren gen. De heer Willem Kleyn, die stipt en trouw de functie van vaandrig vervult, viert name lijk zijn zilveren huwelijksfeest. In verband daarmee zal de Harmoniekapel het zilveren paar, dat in den Munnikenweg woont, heden avond te 8 uur een serenade brengen. COLLECTE VOOR HET TUBERCULOSE- FONDS. Zaterdag wordt alhier de speldjesdag ge houden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Tuberculosefonds van den Neder landsehen Sigarenmakers- en Tabaksbewer- kersbond. NAAR HET GOOI Aan de Zondag te Laren te houden wie lerwedstrijden zullen zes leden van de Bever wijksche Rennersclub deelnemen. De overige leden zullen den tocht naar het Gooi onder nemen, teneinde als toeschouwer de wedstrij den bij te wonen en om hun medeleden, die aan de wedstrijden deelnemen, aan te moe digen. Do renners starten Zondagmorgen reeds te 7 uur vanaf de Pont. VOOR DE ZEEUWSCHE T. T. Evenals vorige jaren organiseert de Motor club Scheldegouwen op 11 Augustus a.s. haar jaarlijksche terreinrit om het kampioenschap van Zeeland. De bekende Beverol-Oliefabrie- ken, gevestigd alhier, hebben voor deze wed strijden een prachtigen wisselbeker beschik baar gesteld, welke genoemd wordt de „Beve- rol-beker". De beker wordt in drie jaren definitief ge wonnen. De rijder, die den beker twee keer achtereen wint is eigenaar. Wordt hij echter geen twee keer gewonnen door denzelfden rij der, dan is na drie wedstrijden de renner eigenaar, die den snelsten tijd gemaakt heeft over de -drie jaar in een der drie ritten. WIJK AAN ZEE EN DUIN EEN OEFENING. Heden, Vrijdagavond 10 uur zal de N.Z.- Hollandsche reddingsmaatschappij een oefe ning met de reddingboot houden in combi natie met 't nieuwe zoeklicht en 't lijn- kanon. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 27 JULI Thalia Bioscoop: „Kleine man, wat nu?' 8.15 uur. Bioscoop de Pont: ,De Kroeg" 8 uur. ZATERDAG 28 JULI Bioscoop de Pont: „De Kroeg" 8 i AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 27 JULI Luxor Sound Theater: „Peggy mijn kind" Aanvang 7 uur. Doorloopende avondvoorstel ling. Palace: Douglas Fairbanks in „De moderne Robinson Crusoë". Op het tooneel: Mac Car- thy, the great Palancer. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Chevalier in „A Bed time Story". Op het tooneel: Torino, de mees- ter-jongleur. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 28 JULI Bioscoopvoorstellingen 's middags en avonds. Het gebouw van de Ravag, den Weenschen radio-omroep, waarom Woensdag bij den opstand in Oostenrijk vrij heftig is gestreden. Tal van ernstige aanslagen en ontploffingen. Honderden lieden met witte kousen te Weenèn in hechtenis genomen. Een staatsgevaarlijke das. Soldaten en Heimwehr. (Van onzen correspondent.) (Deze brief werd zooals onze lezers zullen begrijpen geschreven vóór de nationaal- socialistische Putsch in Weenen Red.) Niettegenstaande de Oostenrijksche regee ring gedreigd heeft veel en veel strengere maatregelen tegen het alom in den lande plaats vinden van terroristische aanslagen te nemen ener sedert enkele da-gen een nieuwe bepaling van kracht is geworden, waarbij niet meer alleen lieden, die aanslagen plegen of er aan mee hebben geholpen, doch ook zij, die alleen maar ontplofbare stoffen in hun bezit hebben zonder daartoe vergunning te hebben gekregen met den dood. bestraft kunnen en zelfs móéten worden, is er niet veel verandering in de binnenlan-dsche politieke toestanden gekomen en gaat het lieve leven tje maar op precies dezelfde manier voort. Dit is er wel een bewijs voor, over wat voor een taaie energie en ijzeren uithoudingsver mogen de vijanden van de huidige regee ring beschikken en met wat voor een blind fatalisme en wat voor een enorme dosis zelf verloochening zij voor hetgeen zij hun idea len noemen weten te strijden. Zij zetten hun leven op het spel en zij weten, dat zij dag en nacht door lieden omringd zijn, die al hun bewegingen kunnen bespieden en die er met slechts een paar woorden voor kunnen zor gen, dat zij binnen een slechts heel kort tijds bestek aan een galg hangen te bengelen. Eiken dag worden nieuiwe lijsten van aan- agen en van daden van sabotage bekend gemaakt. En wat men in -de Oostenrijksche couranten leest is slechts een gedeelte van wat er werkelijk gebeurd is. De politie en de gendarmerie en alle autoriteiten zijn uiterst terughoudend met het geven van informa ties en dat maakt het werk van de pers te genwoordig steeds geweldig moeilijk. Vooral de binn-enlandsche journalisten zijn aan strenge voorschriften gebonden en de Oos tenrijksche bladen mogen alleen maar berich ten brengen, wanneer deze door de autoritei ten worden goedgekeurd. Zij kunnen nog zoo positief weten, dat er het een of ander bui tengewoon ernstigs heeft plaats gehad, en zij kunnen zelfs alle bijzonderheden tot in de kleinste details te weten zijn gekomen, wanneer men hen echter niet toestaat hun lezers van het voorgevallene op de hoogte te stellen, moeten zij zwijgen als het graf. Want anders zou hun oplage geconfisqueerd en het blad misschien wel geheel venboden kunnen worden. Van buitengewoon ernstigen aard is een aanslag op de electrieiteitswerken te Reutte in Tirol geweest. In de Oostenrijksche bladen werd alleen maar vermeld, dat er een aan slag had plaats gehad, die materieele schade had aangericht en dat men reeds begonnen was de schade weer te herstellen. Deze schade bedraagt eventjes een kwart millioen schillingen. Een groot waterreser voir is leegggeloopen en heeft de omgeving overstroomd. En er zullen drie maanden moeten voorbijgaan voordat alles weer ii orde is. Het vermakelijke hierbij is nu ech ter, dat het geheele district van Reutte gedu rende dezen tijd'zijn electrischen stroom uit Kempten in.... Beieren zal moeten betrek ken! Men neemt aan, dat de daders van Beieren op Oostenrijksch grondgebied zijn gekomen en na het uitvoeren van hun plan weer over de grens teruggevlucht zijn. Ver moedelijk waren het leden van hét Oosten rijksche legioen in Beieren, dat Uit gevluchte Oostenrijksche nazi's bestaat. Niet ver van Reutte is korten tijd daarop een gedeelte van de Mitterwald-spoorlijn naar den berg Zugspitze in de lucht gevlogen. Ook hier schijnt de schade zeer aanzienlijk te zijn. Het verkeer op de lijn is afgebroken. En dan hebben er niet alleen in Tirol, maar ook in alle andere deelen van Oostenrijk tal van aanslagen plaats gevonden, veel te veel om op te noemen. Wanneer ik al deze daden zou willen beschrijven of ook alleen maar in korte trekken zou willen opsommen, zou ik minstens eiken dag een kolom in deze courant tot mijn beschikking moeten hebben. En zoo veel staat de redactie mij niet "toe- Een van de jongelieden, die ongeveer een week geleden op klaarlichten dag in het hartje van de Weensche binnenstad Korne- lius Zimmer vermoord hebben, van wien men aanneemt, dat hij als spion voor de politie is werkzaam geweest en van wien het heet, dat hij verschillende nazi-kameraden uit den tijd toen hy zelf nog nationaal-socialist was, aan de politie verraden heeft, tengevolge waarvan zij naar een concentratiekamp ge stuurd werden, is thans in Br-eslau aangeko men. Hij had, toen hij den veem-moord pleeg de, witte kousen aan gehad. Nu was 't de po litie in den laatsten tijd al opgevallen, dat zooveel li-eden, van wie bekend was, dat zij nationaal-socialistische ideeën hebben, witte kousen droegen, zooals men dwie ook zoo veel in de buurt van Salzburg en in de meeste bergstreken aantreft, waar de jongens en mannen korte leeren broekjes dragen en bloote knieën hebben. Men begon nu 't dragen van witte kousen als 'n soort van uiterlijk ken teeken voor nazi's te beschouwen, zooals dat vroeger bruine hemd-en en zwarte rijbroeken met h-ooge bruine laarzen waren. En nu wer den te Weenen opeens alle lieden van het- mannelijk geslacht, die zich met zulke witte 'kousen op straat vertoonden door de politie opgepakt en mee naar een bureau genomen. Groepsgewijze werden zij erheen gevoerd, in sommige wijken zelfs bij tientallen tegelijk. Velen hunner wisten niet eens, waarom de po litie hen had aangehouden, brommend en sputterend gingen zij mee. Op het politiebu reau werden hen de sleutels van hun wonin gen afgenomen en daar ging de politie nu een huiszoeking houden, om te kijken, of zij geen nationaal-socialistisch propagandama teriaal in hun bezit hadden of misschien geen wapens of ontplofbare stoffen. Velen hebben drie a vier uur op het politiebureau moeten zitten. Ook kennissen van mij, die van den prins geen kwaad wisten. En zelfs Joden wa ren meegenomen, van wie men dus wel het allerminst had kunnen aannemen, dat zij nazi's zijn of iets voor het nationaal-socia- lisme kunnen voelen. De meesten hebben gezworen nooit meer witte kousen aan te doen. Velen liepen den volgenden dag al onmiddellijk zonder kousen rond, met ge heel bloote beenen, wat eigenlijk, daar het tegenwoordig te Weenen zoo verschrikkelijk heet is, wel zoo prettig wordt gevonden. En tal van bezitters van witte kousen hebben die nu bruin of grijs laten verven. In alle geval is het een waarschuwing geweest. Wanneer u naar Weenen komt denkt u er dan aan, laat u uw witte kousen, waarmede u zoo graag m de bergen zoudt willen rondklauteren, liever thuis of houdt u hen maar in uw koffer. Dat is veiliger. Trouwens met de keuze van zijn garderobe moet men tegenwoordig bijzonder oppassen. Ik zat dezer dagen des avonds laat met een Oostenrijkschen collega in den tuin van een bierlokaal, vlak in de buurt van het hoofd telegraafkantoor en van het radiobureau, vanwaar wij onze telegrammen aan onze bla den sturen, toer de man opeens tegen me zei „Weet je wel, dat je met dien das van jou daar in Graz gearresteerd kunt worden?" Ik zeg „Neen, waarom?" „Wel, die das is toch rood en wit en zwart en die kleuren mag je daar niet dragen!" Dat was nog nooit tot me doorgedrongen, ik had den das gekocht, omdat de hoofdkleur grijs was, hetgeen zoo goed bij mijn grijze pak pas te, en ik had het roo-de streepje, dat erdoor liep, nogal vroolijk gevonden en er eigenlijk nooit op gelet ja ik geloof zelfs niet eens gezien, dat er zich ook héél-donkergrijze oftewel zwarte strepen in bevonden. Sinsdien heb ik, wanneer ik dien das aanheb en ik draag hem vrij dikwijls, omdat ik van hem houd! voortdurend het gevoel, dat alle menschen op straat en in de tram ernaar kij ken. En een kennis van me, een nazi, dien ik gisteravond tegenkwam, grinnikte nu veel- beteekenend, terwijl hij naar mijn hals keek, en zei „Haha, wat aardig van je, dat jij zoo'n das voor ons draagt! Dat is een goede pro paganda, weet je!" Ook moet u het maar niet probeeren, met een zwarte rijbroek met kaplaarzen of met e en wit hemd met een lange zwarte das rond te loopen, want dat zijn, zoo heet het, ook indicaties, dat de, drager ervan een nazi is.. Een Engelsche vriend van me, die een poosje geleden zoo uitgedost, met een koffertje naar het station stapte om een paar dagen naar het Salzkammergut te gaan, werd op weg er heen door twee Heimatschutzlieden aange houden, die meenden een schitterende vangst te hebben gehad. De man had echter zijn Engelsche paspoort bij zich en bovendien kende de politie-agent, die op usn hoek van de straat stond, hem persoonlijk, omdat hij al zoo lang in die buurt woont. Verder mag men ook geen korenbloemen in het knoopsgat dragen, daar deze ook alweer als een pangermanistisch embleem kunnen worden aangezien. In de laatste tijden hebben zich herhaal delijk conflicten tusschen soldaten van het gewone Oostenrijksche leger en geünifor meerde lieden van den Heimatschutz voorge daan, waarvan zelfs af en toe ernstige inci denten het gevolg geweest zijn. Om nu der gelijke botsingen te voorkomen, hebben de militaire autoriteiten den soldaten bevel ge geven in het geheel geen woord met de Hei- matschutzmannen te wisselen en hen zooveel mogelijk uit den weg te gaan. Is echter een botsing onvermijdelijk, zoo zeiden de offi cieren tot hun manschappen, dan moesten zij er maar flink op losranselen! BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 26 Juli. Ondertrouwd 25 Juli: W. J. P. van Musscher L. J. Haack; F. Slot en E. -M. Ahlert; G. d. Wetering en N. Meijerhof; H. Zanen en P. J. van Daalen; G. van Hertzberg en J. van Hemert; J. F. Nijs en J. M. F. Bilars; A. W. Grandia en A. M. C. S. Keevel; R. v. d. Voort en G. M. Piorek; T. W. J. Nicolaas en M. A. Schoone-beek; P. F. M. J. Ingenhuls en H. Bakkenhoven; A. v. d. Pol en J. van Dijk; H. Dekker en J. Sehuijff. Overleden 23 Juli: M. C. A. Reijnders, 73 j., Zomerluststraat; M. G. Veldhuijzen—van Paradijs, 62 j., KI. Houtweg; 24 Juli: E. F. Zuurendönk—Serné, 66 j., Jansstraat; H. J., 2 j., z. v. A. H. Frensen, Van Keulenstraat; 25 Juli: J., 23 mnd., z. v. D. Godijk, Dahlia straat SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Statendam, New-York naar Rotterdam, 28 (.30 v.m. G.T.) the Plymouth verwacht. E'oschdijk, Rotterdam naar New-Orleans, 25 (8 n.m.) van Antwerpen en pass. 26 (v.m.) Vlissingen. Volendam, New-York naar Midd. Zee en Noor wegen, 26 van Monaco. HALCYONLIJN Stad Zaltbommel 25 van Gothenburg naar Lulea. Stad Zaandam 25 v. Lissabon naar Huelva. Stad Zwolle 25 van Stockholm te Vesterias, voor Rott./Vlaardingen. Stad Haarlem, Almeria naar Rotterdam, p. 25 Gibraltar. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaaster kerk (uitreis), 25 Juli v. Singapore. Meerkerk 26 v. Rott. n. Yokohama. Serooskerk (thuisreis) 25 v. Marseille. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk (thuisreis) p. 26 Perini. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk 26 v. Calcutta te Rott. JAVA—NEW-YORK LIJN. Djambi, Batavia n. New-York 25 v. Singapore. Salawati, New-York naar Java, p. 25 Malta. Kota Baroe, 24 v. Philadelphia te Baltimore. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisadane, 24 v. Shanghai te Hongkong. JAVA—AUSTRALIë LIJN. Nieuw Zeeland, 25 v. Brisbane na Singapore. JAVA—MAURITUS—AFRIKA LIJN. Barentsz, Bangkok naar Pt. Natal 25 van Pt. Louis (M.) Tasman, 25 van Kaapstad naar Pt. Natal. KON. NED. STBT. MIJ. Ariadne, 26 van Amsterdam te Rotterdam Bacchus, 26 van Almeria naar Carthagena. Calypso. 25 van Candia naar Piraeus. Ceres, 25 van Salonika te Limni. Cottica, 25 van Amsterdam te Paramaribo. Fauna, 25 van Catania te Venetië, Juno, 25 v. Amsterdam n. Hamburg (verb.). Perseus, 26 van Amsterdam n. Kopenhagen. Telamon, 25 (10 n.m.) v. Hamburg n. Amsterd Tiberius, 25 van Cadix naar Ceuta. Atlas 21 v. Curacao n. Santa Marta. Midas, 19 v. Curacao n. San Juan (P.R.) Merope, 26 v. Amst. n. Rott. Baralt, 21 v. Curacao n. Bovenwindsche FH, Saturnus. 25 v. Constantza n. Amsterdam. Triton, 26 v. Amst. te Alexandrië. Vulcanus, 26 v. Patras te Amst. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zeelandia, B.-Ayres n. Amst. 26 (9 v.m.) v. Lissabon, 30 verwacht. Flandria (uitr.) 25 (6 n.m.) van Las Palmas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet, 26 v. Hamburg te Rott. ROTT.—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca, 26 van Hamburg te Rott. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Bintang, Calcutta n. Vancouver 24 te Legaspi. Silverpaim, N.-Orleans n. Calcutta 25 te Kaapstad. Tarakan, Vancouver n. N.-Orleans 24 te Pt. Arthur. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Tajandoen (thuisr.) 26 te Genua. Chr. Huygens (thuisr.) 25 (n.m.) v. Villefranch Poelau Bras (uitr.) p. 24 Gibraltar. Poelau Laut (uitr.) 25 van Belawan. Joh. v. Oldenb. (uitreis) 26 te Southampton. STOOMVAART MIJ. OCEAAN.. Melampus Hamburg n. Java 26 te Amst. Patroclus, Japan n. Rottm. 24 van Kobe. Neleus. Batavia n. Amstm. 24 van Padang. Agamemnon, Japan n. Rottm. via Londen p. 25 Start Pt. Eumaeus, Batavia n. L'pool 24 fce Barcelona. AANGEKOMEN 25 Juli: Venezuela s.s. West-Indië Consul Hintz s.s. Londen Astarte s.s. Bremen 26 Juli: Nieuwendam m.s. Harburg Bowling s.s. Leith Gateshead s.s. New Castle VERTROKKEN 25 Juli: Margaritis s.s. Burea Nordmark s.s. Dunston Joh. v. Oldenbarnevelt cn.s. Bat-v' Hornchurch s..s. Methil Zeeland s.s. Blyth Ariadne s.s. Rotterdam Baarn s.s. Chili Juno s.s. Hamburg Trito s.s. Rotterdam 26 Juli: Perseus s.s. Kopenhagen Scheepsbouw. De Mijnbouw-maatschappij Billiton heeft het voornemen een groote emmer-bagger- installatïe te laten bouwen, welke de grootste tinbag'germolen in Ned. Indië zal worden. Het is nog' niet bekend waar deze molen zal wor den gebouwd, doch de kans is heel grootfc dat een Nederlandsche werf de opdracht tot het bouwen zal verkrijgen. Bergingsboot gekapseisd. De sleepboot Autocrat, welke bezig was het op de Humber aan den grond geloopen stoom schip Ouse vlot te maken, geraakte met zijn kiel op de rand van een zandbank en sloeg om. De bemanning kon zich nog bijtijds redden en werd opgepikt door de sleepboot Salvage, welke er later ook in slaagde het aan den grond geloopen stoomschip in vlot water te brengen. Toeristenschip binnen. Gisteren kwam het Belgische toeristenschip Pnnce Charles hier binnen van Ostende. Dit schip onderhoudt gewoonlijk den passagiers- dienst tusschen die haven en Dover doch was nu voor een reis verhuurd voor het houden van een pleziertocht. De passagiers gingen hier aan land en maakten met een viertal autobussen een rit naar Amsterdam. Helaas was het weer niet al te gunstig om een indruk van de omstreken hier te krijgen. Mistsein hersteld. Het mistsein op de Zuidpier, dat zooals wij eerder meldden defect was, is hersteld en weer in gebruik genomen,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6