HET NIEUWE AVONDBLAD Uit het jaarverslag van het Staatsvisschershavenbedrijf. 19e JAARGANG No. 228 WOENSDAG 1 AUG. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels t 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepuoiieeera en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen tie gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; j 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. De Heksenketel. Het nieuws uit Europa's heksenketel, de kleine republiek Oostenrijk (6 millioen inwo ners) geeft den algemeenen indruk dat de re geering de macht wel in handen heeft, maar dat er nog groote nervositeit heerscht. Betref fende verschillende feiten komen er telkens berichten die elkaar tegenspreken, b.v. aan gaande dr. Rintelen, die al een paar maal dood en dan weer levend is verklaard, met als nieuwste sensatie de mededeeling, dat men ge tracht heeft hem uit het ziekenhuis te ont voeren. Dergelijk fantastisch nieuws stemt den dag bladlezer critisch. Vooral den Hollandsehen dagbladlezer, die gewend is dat men in ons land de waarheid te hooren krijgt, en dat de pers volkomen vrijheid in haar werk heeft mits zij hetgeen in ons land schier alle dagbla den doen orde en gezag respecteert. In den heksenketel Oostenrijk, en ook in Duitschland en in Italië, is het anders gesteld. Daar heerschen dictaturen, er bestaat geen vrijheid van drukpers meer, en dus is het een heksentoer er de waarheid te weten te komen. Heerschen toestanden zooals thans in Oosten rijk dan krijgt men allerlei verward nieuws te hooren. Dat is onze schuld niet, maar de schuld van de janboel die in zoo'n land heerscht, en van machtsmethoden die er vaak belang bij hebben, de feiten te verdraaien, te verbergen of wat dan ook. Wij hebben reserve gemaakt ten aanzien van het Duitsche nieuws na het gebeuren van 30 Juni. Wij heb ben dat opnieuw gedaan ten aanzien van het Oostenrijksche nieuws na den moord op Doll- fuss. Meer kunnen wij niet doen. Er heerscht geen behoorlijke openbaarheid in zuke lan den. Het is voor een Hollander moeilijk zich dat voor te stellen, maar het is een feit. Schuschnigg' is nu bondskanselier in Oos tenrijk. Op zijn 38ste jaar heeft hij den top van den vulkaan beklommen. Als hij geen tweede Salomo is zal hij er niet levend van omlaag komen. En als hij wel een tweede Salomo is misschien ook niet; Zeer zeker is hij niet al leen een eerzuchtig maar ook een moedig man. Hij staat aan het hoofd van een uitgemergeld klein volk, kleiner zelfs dan het Nederland- sche. Door ontberingen en door politieke ver dwazing is een groot deel van dit volk afge zakt tot een toestand van massa-psychosen, waarin redelijk denken en handelen blijkbaar op den achtergrond staan. Angst en onzeker heid over heerschen. Een Italiaanseh leger van '40.000 man staat aan de grens. De verhouding 'met Duitschland, de andere machtige buur man, is tengevolge van den moord op Dollfuss allermiserabelst. De toekomst is duister, aan gezien het beleid der groote Europeesche mo gendheden zich volkomen concentreert op eigenbelang en nationalistisch gedoe, waarmee zij zichzelf en het geheel voordurend benadee- len. Grootmachten als Japan en Rusland zien de warboel in het versplinterde Europa niet zonder hoon en vol toekomstverwachtingen- aan. Zij zijn zich natuurlijk wel bewust dat dit eertijds-overheerschende kleine werelddeel bezig is zichzelf ten gronde te richten door de kortzichtigheid van zijn politiseerende macht- hebbertjes. Zij zijn in staat, met voldoende objectiviteit, de treurige dwaasheid te besef fen die zich thans afspeelt: een klein volkje van zes millioen zielen dat men laat verwil deren door wanhoop en dat tot voortdurend gevaar-centrum is geworden temidden van een groep twistende staten, die door samenwer king de leiding van zaken in de wereld mor gen zouden kunnen hernemen. Maar dat willen zij niet Het Europeesch belang te zien als dat van ons allen dat is teveel gevergd. Tot zulke vervaarlijke hoogten kan de „staatkunde" dezer dagen zich op geen stukken na verheffen. Zij cul mineert alleen nog in treurige, weerzinwek kende sensaties: in het Nazi-bloedbad in Duitschland op den 30sten Juni, in den moord, op Dollfuss dien men, zooals nu blijkt, urenlang heeft laten doodbloeden. Zijn won den waren niet doodelijk, maar men heeft hem de hulp onthouden die hem het leven had kunnen redden en hem urenlang laten sterven. Een walgelijke, onmenschelijke, af zichtelijke episode! Als Schuschnigg het kleine land met den grooten historischen naam wil redden van zijn totalen ondergang zal hij den steun van Europa behoeven. Veel kans schijnt daar thans niet op. Ver achter ons liggen de dagen van Stresemann en Briand, de laatsten der groote staatslieden van Europa, de laatsten die bij machte waren over hun eigen grenzen te kijken en de levensbelangen van het geheel dat dan nóg maar het kleine Europa-zon- der-Rusland iste bevorderen. Oostenrijks lot, Oostenrijks positie als ge vaarscentrum geeft een treffend beeld van den treurigen achteruitgang, na Locarno (1925) in Europa ingetreden. Ieder economisch herstel wordt telkens weer geremd en gefnuikt dooi' enorme politieke blunders. Ep, in de heksenketel Oostenrijk raast de verdwazing voort. R. P. Bezuiniging bij het Loods- wP7f»n Twee schippers van IJmuiden met vervroegd pensioen. Naar wij vernemen zullen de loodsschippers F. N. E. Hanekroot en A. Schol 1 September a.s. of iets later met vervroegd pensioen den dienst verlaten. Daar beiden nog lang den pensioengerech tigden leeftijd niet hebben bereikt en een nood zakelijke reden niet aanwezig is, is dit ont slag hoogstwaarschijnlijk verleend uit een oogpunt van bezuiniging. In werkelijkheid is hier echter van bezuiniging geen sprake. Van gced ingelichte zijde deelde men ons n.l. mede, dat deze mutatie het rijk op een meerdere uitgaaf van f 3000 per jaar komt te staan. IJMUIDEN Nog eenige belangrijke bijzonderheden. Tal van belangrijke zaken vindt men in het jaarverslag opgeteekend. Het is niet doenlijk alles in ons blad weer te geven, zoodat wij ge noodzaakt zijn het bij een „bloemlezing" te laten: Orde in de hallen. De handhaving van de orde in de hallen en in de onmiddellijke omgeving daarvan was in het verslagjaar, ook gedurende de staking vol doende. Tijdens de staking werd het toezicht op de orde rond de hallen tevens door de rijks- veldwacht uitgeoefend. Terzake van verschil lende overtredingen werden door de halpolitie in het afgeloopen jaar 155 processen-verbaal opgemaakt. Electrisch lossen Ten behoeve van het lossen van visschers-- vaartuigen met behulp van electrische lieren werd hal C over de geheele lengte voorzien van een kabel, waardoor op verschillende pun ten aan het electrisch net kon worden aange sloten. Voor het gebruik van deze inrichting werd een voorloopig tarief door den minister van Waterstaat vastgesteld. Uit het jaarverslag blijkt, dat de in huur uitgegeven lokalen in 1933 opbrachten f 34750, een cijfer dat slechts iets lager is dan in de goede jaren (1929: f 38025). De mindere op brengst is het gevolg van het groote aantal mandenbergplaatsen, waarvan de huur werd beëindigd. In 1933 waren minder in huur uit gegeven dan in het voorafgaande jaar 20 man denbergplaatsen en 1 kantoor. Waterleiding enz. Daar het gebleken was, dat het door het Staatsvisschershavenbedrijf opgepompte water in den loop der jaren zeer kalkhoudend was geworden, waarop ook van reederszijde was gewezen in verband met den ongunstigen in vloed van dit water op de vorming van ketel steen bij het gebruik aan boord van de stoom trawlers, was het noodzakelijk geworden, tot een andere wijze van watervoorziening over te gaan. Van de twee wegen, welke openstonden t.w. a. het maken van diepboringen, b. het betrek ken van water van de waterleiding van de ge meente Velsen werd de laatste weg, als de op den duur meest economische gekozen. Tot 5 Juli 1933 werden opgepompt 41172 M3. water; van de gemeente werd na dien datum ingekocht 69788 M3. Aan schepen werd verkocht 38891 M3. tegen 64828 M3. in 1932, aan huurders van pakhuizen en particulieren 33037 M3. tegen 34629 M3. in het voorafgaande jaar. De opbrengst van het verkochte water was belangrijk minder dan in 1932, n.l. f 22.813 tegen f 31.923 in 1932. Van het P.E.N. werd betrokken 1.503.776 KW en aan particulieren en haveninrichtin gen afgeleverd 1.496.638 K.W. Afgeleverd werd 181.656 M3 gas tegen 1888338 M3. in 1932. Het aantal in 1933 gedokte schepen bedroeg 193 tegen 274 in 1932. Zeer groot was de daling in het aantal stoomtrawlers dat in de dokken werd opgenomen. Deze daling hield in de eer ste plaats verband met de staking in het vis- scherijbedrijf en verder met de slechte be drijfsresultaten van de stoomtrawlervloot. (Vele trawlers gaan naar andere plaatsen dokken, omdat het dokken in IJmuiden veel duurder is. Red. IJM. Crt.). Vischvervoer. Het vischvervoer had voornamelijk plaats door middel van binnenvaartuig, spoor, vrachtauto en bakfiets. Het vervoer van versche visch per binnen vaartuig is in het verslagjaar aanzienlijk min der geweest dan in het vorige jaar. In 1933 toch werd per binnenvaartuig verzonden 630.000 K.G. tegen 2.017.100 K.G. in 1932, welke hoeveelheid reéds belangrijk minder was dan in de voorafgaande jaren. Hoewel op deze ver- voersvermindering ongetwijfeld mede van in vloed is geweest de ongunstige toestand in het visscherijbedi'ijf, is de voornaamste oorzaak toch wel de concurrentie van andere vervoer middelen, in het bijzonder de vrachtauto. Vervoer per spoor. Per spoor werd in 1933 een hoeveelheid ver zonden van 15.330.762 K.G. tegen 22.028.247 K.G. in 1932. Het vervoer per spoor naar het binnenland was meer dan in 1932; opmerkelijk echter is de groote vermindering van het spoorvervoer naar België, Frankrijk en Duitschland. Alleen in het vervoer naar Zwitserland viel een stij ging te constateeren, n.l. van 397.770 K.G. in 1932 op 584.625 K.G. Als vrachtgoed werd naar Duitschland ver zonden 6.454.517 K.G. tegen 3.126.457 K.G. in 1932. Voornamelijk door de kleinere hoeveelheden versche visch, welke per spoor naar het bui tenland werden vervoerd en de kleine stijging- in het spoorvervoer van versche visch naar het binnenland, steeg het aandeel van de ver zonden visch, welke voor het binnenland was bestemd, in de totale hoeveelheid per spoor verzonden visch. Van deze staging geeft on derstaande tabel een overzicht: a b c d e f 1933 50.5 7.1 21.9 14.9 3.8 1.8 1932 34.1 7.5 31.7 22.1 1.8 2.8 1931 29.5 •11.4 38.6 14.3 1.1 5.1 1930 30.3 13.4 34.9 13.4 1.1 6.9 1929 37.8 13.9 23.7 12.3 1.2 11.1 1928 40.0 10.6 22.4 11.8 1.1 14.1 1927 43.1 11.4 21.2 9.8 0.5 14.0 1926 47.5 14.5 21.1 3.8 0.2 12.9 1925 49.4 13.3 24.7 4.7 0.3 7.6 1924 55.7 6.4 23.1 5.0 0.7 9.1 (De getallen zijn verhoudingscijfers; a Nederland, b Duitschland, c België, d - Frankrijk, e Zwitserland, f Engeland). Zooals men ziet, heeft Zwitserland Enge land van de vijfde plaats verdrongen. Vervoer over den iceg. Hoewel omtrent het vervoer per auto geen cijfers bekend zijn, kan toch wel worden aan genomen, dat in het verslagjaar deze wijze van vervoer nog- aanmerkelijk is toegenomen. Evenals in het vorige verslagjaar kon wor den opgemerkt, is deze vermeerdering van het vervoer van visch per auto voor een groot deel toe te schrijven aan het steeds vermeerderen de aantal detailhandelaren, komende uit bijna alle provincies van ons land, dat per auto naar IJmuiden komt om visch in te koopen. In het afgeloopen jaar werd door de A.T.O. vervoerd 1.022.096 K.G. visch tegen 2.360.000 K.G. in 1932. Ook is het vervoer per bakfiets, al dan niet van een motor voorzien, zeer belangrijk toe genomen. Hoofdzakelijk bedienden de detail handelaren, die in de omgeving van IJmuiden zijn gevestigd, zich van dit vervoermiddel. (Wordt vervolgd). OPENING BAZAR „HULP IN NOOD". De Vereeniging „Hulp in Nood" timmert niet aan den weg. Dit mag dan ook wel als de reden worden beschouwd, dat de dames, die lid van deze vereeniging -zijn, nu reeds gedurende een tiental jaren haar nuttï; werk hebben kunnen verrichten zonder dat de buitenwereld hiervan veel heeft ktmnen merken. Alleen de ouders van de bleekneus jes, die jaarlijks naar buiten worden gezon den door het centraal genootschap weten, wel'k een mooi werk door „Hulp in Nood" ver licht wordt. Zijn er voor deze kinderen on voldoende kleeren in de linnenkast aanwe zig. dan brengt „Hulp in Nood" uitkomst. Zoo heeft de vereeniging in de tien jaren van haar bestaan menige moeder uit den nood kunnen helpen en heeft zij ruimschoots ge legenheid gehad, haar naam eer aan te doen. Het bestuur heeft gemeend, het tienjarig bas taan niet beter te kunnen vieren dan met een bazar, opdat er weer wat geld in het laad.je komt, dat noodig kan zijn voor het verstrekken van versterkende middelen in gezinnen waar zulks gewen-scht mocht zijn. Want ook op dit terrein heeft „Hulp m Nood" zich op verdienstelijke wijze bewogen. Mevrouw Loendersloot, presidente der ver eeniging heeft- den bazar gistermiddag met een kort woord geopend. Zij heeft gereleveerd wat er in de 10 jaren van het. bestaan der vereeniging alzoo gedaan is. Tal van zwakke kinderen, die voor uitzending naar buiten of naar een sanatorium in aanmerking kwa men, zijn aan kleeren geholpen. La-ter, toen de middelen het toelieten, aldus mevrouw Loendersloot. werden op medisch advies ver sterkende middelen verstrekt en konden meer malen 50 a 60 kerstpaketten worden uitge deeld. Doordat voor de kinderen meer werd geëischt, moest het andere werk achterwege blijven. Alle kleeren worden door de leden zelf vervar,: digd, die daarvoor een middag' bij elkaar komen. Mevrouw Loendersloot las brieven voor van dr. Limborgh Meyer, direc teur van 'den Gem. Geneeskundigen Dienst en van dr. Fierstra, voorzitter van de afd-ee- ling Velsen van „Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies", waarin dank wordt gebracht- voor het goede werk van „Hulp in Nood" en verdere steun verzocht wordt. Hierna verklaarde mevrouw Loendersloot den bazar voor geopend. Op den bazar is weer alles aanwezig, wat op een bazar gezocht wordt. Er is van alles te koop en er zijn verschillende spelen aan wezig. Voorts kan men in den „theetuin" van den heer Marcel-is een lekker kopje thee drinken. Bijna verdronken. IJmuider Reddingsbrigade verricht een mooie redding. De IJmuider Reddingsbrigade, die dezen zo mer voor het eerst voor het verleenen van hulp aan drenkelingen op het strand aanwezig is, heeft bewezen, dat zij h-et redden van drenke lingen niet alleen kan verrichten bij oefenin gen, maar ook'wanneer het ernst is. Zij heeft het genoegen gesmaakt een zwemmer, die door den stroom was afgedreven van een wissen dood te redden. De heer A. B., postbode alhier had zich gis ter-middag omstreeks half vijf bij paal 57 te water begeven. De heer B. geraakte in de ge vaarlijke -mui en werd met den zwar-en vloed- stroom zeewaarts getrokken. Toen de heer B. bemerkte, dat hij zich in'gevaar bevond, begon hij om hulp te roepen. Zijn hulpgeroep werd gehoord door de in het strandhuisje van de Reddingsbrigade aanwezige leden dezer bri gade. die ijlings te hulp snelden. Zij brachten de aan een op het strand geplaatsten haspel bevestigenden grijpstok te water en wisten dien onder het bereik van den in levensgevaar ver keerenden drenkeling te brengen, die een der grijptouwen vastgreep, waarop hij naar het strand getrokken kon worden. Aan het kordate optreden van de redders is'h-et dan ook te danken, -dat de heer B. van een wissen dood kon worden gered, hetgeen hij, toen hij goed en wel aan wal was zelf volmondig m-oest be kennen. De drenkeling had slechts weinig wa ter binnen gekregen en kon zonder hulp naar huis gaan. Moge dit geval als een waarschuwing gelden. En tevens als een bewijs, dat de IJmuider Red dingsbrigade de sympathie en den steun ver dient van alle ingezetenen. TIJDREDE DS. BIJLEVELD. Heden (Woensdag-) avond zal in de Chr. Ge reformeerde Kerk aan de Marconistraat. Ds. W. Bijleveld uit Haarlem een tij dr ede uitspre ken. Als onderwerp heeft ds. Bijleve'ld gekozen „De God van Elia", Comité „Vacantie-Kinderfeest Groot-IJmuiden". Het zevende uitstapje. Dank zii veler medewerking kan het uitstap je a.s. Vrijdag, 3 Aug. voor de zevende maal plaats vinden. In totaal gaan 200 kinderen mede -en wordt bovendien aan den heer A. P. Stolk, hoofd d-er school voor B. L. O. een be drag in geld ter hand gesteld. Dit geld wordt gebruikt om een gedeelte van de onkosten, ver bonden aan een uitstapje door de leerlingen van deze school, te financieren. Leerlingen van deze school gaan niet met het Vac. kinder feest mede, maar maken na de vacantïe een uitstapje met eigen onderwijzeressen en on derwijzers. De kinderen, die deelnemen aan het Vac. Kinderfeest, moeten 's morgens 8 uur aantreden op het Kennemerpleïn, het num merkaartje stevig op de horst bevestigd. Ieder kind neemt aldaar plaats achter het bordje In de St. Pieterskerk te Rome wordt een reusachtig standbeeld van de H. Sophia, dat een hoogte heeft van 6 meter en een gewicht van 26 ton, geplaatst. Boven staande afbeelding toont welke •moeilijkheden men met.de plaat sing heeft. met overeenkomstig nummer. Van het Ksnne- merplein af wordt gestapt naar het station IJmuiden. Per trein gaan de kinderen naar Haarlem en na aldaar overgestapt te zijn, ver der naar de Halte Heemstede-Aerdenhout. Ver volgens te voet naar Groencndaal. In Groenen- laal werden de kinderen bezig gehouden met wedstrijdspelen om prijsjes, wandelingen enz., terwijl de inwendige mensch niet vergeten wordt. De terugtocht geschiedt op dezelfde wijze als de heenreis. Aankomst station IJmui den 7 uur. Van het station wandel-en. de kinderen in optocht met muziek naar h£t Kennemerplein, waar de stoet ontbonden wordt. De kinderen mogen geen geld, lekkers of eetwaren meenemen. De Zeevisscherij in Juni 1934. De Afdeeling Visscherïjen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Juni 1934. waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Juni 1933. Aan-de zeevisscherij namen 488 (498) Ncder- landsche vaartuigen deel. Door Nederlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorioo- piige opgaven hier te lande aangevoerd 4.263.080 K.G. (4.321.258 K.G.) visch, met een waarde van f842.750.— (f691.489.—). In totaal waren 48 (29) stoomtrawlers in bedrijf. Bovendien voer nog een stoomtrawler ter visseherij uit, doch deze kwam in de Noord zee tot zinken. De bemanning ervan werd ge red. Te IJmuiden brachten de stoomtrawlers in 87 (47) reizen 1.239.845 K.G. (565.000 K.G.) Nocrdzeevisch aan, waarvoor f 166.008. (f79.430.—) werd besc-nid of gemiddeld per reisdag 1406 K.G. (1085 K.G.) en f 1S8. (f 170.Bovendien visch ten 4 stoomtrawlers in de Iersche Zee en het Engelsche Kanaal en brachten in 4_reizen 64.715 K.G. visch aan, waarvoor f 11.506.werd besomd. Te Zoutkamp nam 1' (3) sleepboottrawler aan de trawlvisscherij deel. In 4 (13) reizen bracht dit vaartuig. 21.675 K.G. (25.393 K.G.) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 2.345, (f5.298). Een groot deel der vangst bestond uit puf. 2 (1) nioto-rtrawlers maakten 4 (3) Noordzee-reizen en beso-mden voor 48.780 K.G. (20.325 K.G.) visch f7498 (f4285.—) of ge middelde per reisdag 1161 K.G. (701 K.G.) en f179.— (f148.—). Van de mótorloggers namen 96 (101) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 231 (245) Noordzeereizen werd 629.730 K.G. (692,743 KG.) visch aangebracht, ter waarde van f 134.595. (f 145.679.of gemiddeld per reisdag 298 K.G. (324 K.G.) en f 64.— (f68.—) 7 (7) motorkotters maakten 39 (36) reizen en voerden te Scheveningen, Rotterdam en Zcutkamp 30.440 K.G. (26.534 K.G.) Noorözee- visch aan, ter waarde van f7238.(f5804. of gemiddeld per reis 781 K.G. (737 K.G.) en f186.— f 161. Aan de trawlvisscherij langs de Nederland sche Noordzeekust namen 156 (193) motor vaartuigen, waaronder ook enkele moto-rkot ters, -en 23 (14) half gedekte en open zeilvaar- tui-gen deel. De motorkustvisschei's maakten 953 (1412)' reizen en brachten 324,850 K.G. 3-24.850 K,G. (391.059 K.G.) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 67.761.(f 80.754.of gemiddeld per reis 341 K.G. (277 K.G.) en f71.— (f57.—). Te IJmuiden kwamen 2 trawlvissche-rsvaar- tuigen van vreemde nationaliteit aan de -marlet, n.l. één Duitsche stoomtrawler, die in één reis 14.000 K.G. Noordzeevisch aanbracht, ter waarde van f 1365.en één Belgische mo- torkotter, die in één reis voor 455 K.G. Noord zeevisch f92.besomde. Voor zoover bekend visch ten 13 (18) Neder landsche motorvaartuigen mét de zeevisehze- gen. In 44 (62) reizen brachten deze vaartui gen 55.110 K.G. (117.202 K.G.) Noordzeevisch aan ter waarde van f 11.757.(f 18.468.of g-e-mid-deld per reis 1253 K.G. (1890 K.G.) en. f 267.— (f293.—). Door 16 Deensche motorkotters, die met de zeevïschzegen hadden gevischt, werd in 39 rei zen te IJmuiden 103.625 K.G. Noordzeevisch aangevoerd, ter waarde van f20.651. Van de Vlaardingsche stoomloggers vischten 12 (12) van de eigenlijke beugschepen op de z.g. kolmaatjes haring. De vangst dezer vaartuigen werd te Vlaar- dingen aangebracht en bedroeg in 27 (23) rei zen 264.005 K.G. (337.895 K.G.) visch, ter waarde van f 80-388,(f60.914.of gemid deld per reisdag 820 K.G. (1205 K.G.) en f 250.(f219.De harïngaanvoer bedroeg 2779 kantjes (3551 kantjes), waarvan de gemid delde waarde werd berekend op f 28,93 (f 17,13) per kantje. Overeenkomstig het bepaalde bij het Crisis- Haring'besluit 1934 I, vertrok op 5 Juni en op 26 Juni weder een gedeelte der eigenlijke ha ringvloot ter haringvangst, waardoor aan het einde der maand van de Nederlandsche ha ringvloot 23 (19) stoomloggers en 134 (119) motcrloggers in bedrijf waren. Bovendien wa ren te Vlaardingen één stoo:mlogger en 4 nio- torloggers in bedrijf, die aan een Poolsche maatschappij hebben behoord, doch thans we der tot- de Nederlandsche vloot moeten worden gerekend. Van de Poolsche maatschappij te Scheveningen vertrokken einde Juni 7 motor- loggers ter haring visseherij. ij De Nederlandsche haringschepen (waaron der voor Juni j ,1. opgenomen de schepen van de vroeger Poolsche maatschappij te Vlaar dingen) brachten in 17 (11) reizen der stoom loggers en 122 (69) reizen der motorloggers 15418 (20.045) kantjes of 1.464.710 K.G. (1.904.275 K.G.) haring aan, ter waarde van f3331.338.— (f247.319.—). (In Juni 1933 be droeg de aanvoer van Poolsche schepen bo vendien -nog 2071 kantjes haring). De gemiddelde waarde per kantje werd be rekend op f21.49 (f 12,29). De gemiddelde vangst per reisdag van de lijk 809 K.G. (1494 K.G.) en 595 K.G. <1332 stoom- en motor-loggers bedroeg respectievc- K.G.) en de gemiddelde waarde hier'- u was f194,— (f219.—) en f135.— (f172.—).

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1