Wordt het openbaar onderwijs achtergesteld? Vergadering Ned. Onder wijzers Genootschap. Rede van den heer H. J. Bon. I Heden en morgen wordt te Alkmaar te Algemeene Vergadering gehouden van het Ned. Onderwijzers Genootschap. De voorzitter van het N.O.G., de heer H. J. Bon sprak de openingsrede uit, waaraan wij het volgende ontleen en: In zeer moeilijke tijdsomstandigheden, aldus de heer Bon, komen wij samen. Voor zeer velen uit het corps zijn de levensomstandigheden uiterst bezwaarlijk geworden, naderen door werkloosheid de grens van armoede, zoo die grens hier en daar al niet overschreden is. Het aantal wachtgelders is met honderden ver meerderd, voor een tweede categorie is het sa laris opnieuw in belangrijke mate terugge bracht, voor de jongeren is er geen kans op het verkrijgen eener betrekking. Spr. consta teerde. dat de regeering maar voortgaat met het onbeperkt openstellen van de gelegenheid tot opleiding voor het onderwijzersambt. In grijpende maatregelen zijn noodig om de werkloosheid in het onderwijzerscorps te be strijden. De regeering zal regelend hebben op te treden inzake de opleiding, voorts zal de regeering zich hebben te beperken in mogelijk verdere maatregelen en besluiten tot opvoering van he4" leerlingental per onderwijzer en be perking van het'aantal openbare scholen, zoo dat het aantal wachtgelders niet nog grooter wordt dan het thans reeds is. De regeering zal ook dienen over te gaan tot wat door de ver schillende onderwijzersorganisaties is ge vraagd: de gelegenheid scheppen tot ver vroegde pensionneering, zoodat wachtgelders kunnen worden herplaatst en binnen niet te langen tijd bij vrije sollicitatie de jongeren ook de kans op het verkrijgen eener betrek king zouden kunnen hebben. De practijk van de opheffing van scholen komt hierop neer, dat openbare scholen wor den opgeheven, maar bijzondere scholen van gelijken of kleiner omvang blijven ongemoeid. Spr. wees er op, dat de bezuiniging, die de re geering verkrijgen wil door opheffing van scholen alleen ten laste komt aan het open baar onderwijs en dat ondanks het feit, dat de Minister zelf in de Tweede Kamer vorig na jaar nog eens uitdrukkelijk onder de aandacht heeft gebracht, dat de grondwettelijke positie van het openbaar onderwijs anders is dan die van het bijzonder onderwijs en dat de over heid er voor te zorgen heeft dat alom gelegen heid zij voor het genieten van openbaar on derwijs. De houding, aldus de voorzitter, die Minis ter Marchant als voorstander van openbaar onderwijs aanneemt, is voor ons een nog niet opgelost raadsel. Het verzenden van de circulaire aan de bur gemeesters is wat haar uitwerking betreft, niet alleen beperkt gebleven tot. de door den Minister met name aangewezen scholen, zij heeft de idee gewekt, dat het openbaar onder wijs wel het allereerste object is, waarop bij de plannen tot bezuiniging niet alleen het eerst, maar ook het krachtigst kan worden aange vallen. De heer Bon eindigde zijn openingswoord met de opwekking, altijd en overal de autori teiten voor te houden, af te zien van het ne men van drastische bezuinigingsmaatregelen ten aanzien van het openbaar onderwijs, want men doet daardoor tekort aan het kind van heden en benadeelt daarmede de toekomst van ons volk. CULTUUR MAATSCHAPPIJ „WARINGIN" N.V. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Cultuur Maatschappij „Waringin" N.V. werd door den Raad van Be stuur verslag uitgebracht over het boekjaar 1933 en werden de balans en winst- en ver liesrekening per 31 December 1933 goedge keurd. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de standaard rubberproductie voor 1934 werd vastgesteld op 1.613.734 halve K.G. Er werden export-licenties bijgekocht voor 57.000 K.G. rubber a gemiddeld 19 1/2 ct. per K.G., terwijl tegelijkertijd eenzelfde hoeveel heid rubber werd voorverkocht (nabije leve ring) a 47 cent per K.G., standaard crepe, franco afvoerhaven. Andere voorverkoopen vonden niet plaats; de productie wordt af komend verkocht. Voorts deelde de voorzitter mede. dat de Raad van Bestuur sedert de vaststelling van het jaarverslag, onderhandelingen heeft ge voerd. teneinde te geraken tot consolidatie van de sthulden der vennootschap. Over de resultaten zullen aandeelhouders binnenkort nader vernemen. Pensioenfonds grafische vakken. Té Amsterdam is de algemeene ledenverga dering gehouden van de Vereeniging „Pen- sioenfonds voor de Grafische Vakken" ter vaststelling van de jaarstukken over het boek jaar 1933. Uit het jaarverslag blijkt, dat de bedrijf s- gewijze pensioenverzekering van alle georga niseerde drukkerijen in het land, waarin het, fonds voorziet, op 31 December 1253 onderne mingen bestreek met 11.588 verzekerde werk nemers. Ten behoeve van deze werknemers zijn pensioenen verzekerd tot een gezamenlijk be drag van 6.024.588.36 per jaar overeenko mende met een verzekerd kapitaal van 60.245.583.60 (v. j. 54.708.378). In het verslagjaar werd 840.514.40 aan pre mie ontvangen (v. j. 876.025.20h De premiereserve steeg tot 3.664.701.19, waarnaast nog 'n extra reserve van 74.657.38 aanwezig is. Van de 219 pensioengerechtigden hadden op 31 December 186 het pensioen laten ingaan. In het verslagjaar werd 38.419.84 uitgekeerd. Het verslag geeft een verdeeling van de ver zekerden naar leeftijd en geslacht en een over zicht van de in de achtereenvolgende weken van het verslagjaar waargenomen werkloos heid. Daaruit blijkt dat de werkloosheid in de typografie in het jaar 1933 10.42 pCt. bedroeg tegen 10.06 in het voorafgaande boekjaar. Nogmaals een radiorede over de steunverleening. Beschikbaar bedrag meer gelijkmatig verdeeld. Dit jaar ƒ25 millioen tekort op werkloozenzorg. De heer W. F. van Hoeven, referendaris van het Departement van Sociale Zaken, in specteur voor de steunverleening, heeft Dins dagavond wederom een radio-rede gehouden over de herziening der steunregeling. De heer Van Hoeven betoogde dat er in derdaad belangrijke verlagingen zijn, maar hij handhaafde zijn bewering dat van hen. die het het slechtst hadden, niets is afgeno men en dat in verschillende gevallen zelfs verhoogingen plaats vonden. -Uiteraard moet her aantal verlagingen belangrijk grooter zijn dan het aantal gevallen waarin men ge lijk blijft, of iets meer krijgt. Met vrij groote zekerheid kan worden aan genomen, dat het tekort op de gemeentebe- grootingen voor werkloozenzorg dit jaar 25 millioen gulden bedraagt, niettegenstaande er op alle mogelijke gebieden door de be trokken gemeenten drastisch is bezuinigd en de belastingen tot het uiterste zijn opge voerd. Gereedelijk 'kan worden aangenomen, dat het tekort van 25 millioen het volgende jaar nog grooter zou zijn als er geen maatregelen zouden worden genomen. Spr. illustreerde dit met enkele cijfers. Voor alle gemeenten in ons land te zamen wordt blijkens de gemeen- tebegrootingen voor 1934 op een uitgaaf voor werkloozenzorg gerekend van 108 millioen. Van deze 108 millioen is 25 millioen niet ge dekt. Dit tekort kan niet door bezuiniging op steunverleening worden weggewerkt. De vermindering, die door de plaats gehad heb bende herziening zal worden verkregen, is veel en veel minder dan 25 millioen. zoodat zonder twijfel dit jaar er een belangrijk te kort zal overblijven. De heer Van Hoeven gaf vervolgens een overzicht van de gevallen waarin men niet minder heeft gekregen en van die. waarin men een hoogere uitkeering ontving. Van de rond 24.000 ondersteunden in Amsterdam, ontvingen er 757 een hoogere uitkeering en veranderde van 1193 ondersteunden de uit keering niet. In Rotterdam ontvingen 20.643 van de 26.553 ondersteunden minder, 4420 bleven gelijk en 1490 kregen een verhooiging. De verhoogingen in Amsterdam en Rotter dam liepen van 25 cent tot f 4.25. De heer Van Hoeven wensohte nog eens nadrukkelijk vast te stellen, dat er niet van een algemeene verlaging kan worden gespro ken. De vermindering is niet botweg met een bepaald percentage over de geheele linie ge schied, doch het beschikbare bedrag is naai de behoeften meer gelijkmatig verdeeld. Saneering der boomkweekerij. Plan tot vermindering van het surplus. Streven naar vermeerdering van natuur schoon. Naar wij vernemen is de minister van eco nomische zaken, na gunstig advies van de centrale commissie van de Landbouwcrisiswet, bereid een bedrag van 250.000 uit het Land bouwcrisisfonds beschikbaar te stellen voor afkoop van producten van de boomkweekerij. Tot dusverre werd de boomkweekerij gesteund door een crediet uit dat fonds ten bedrage van 3.500.000; daarnaast zal dezer dagen de teelt regeling in werking treden. Teneinde het nog aanwezige surplus te ver minderen zal nu aan belanghebbenden de gelegenheid worden gegeven tot verkoop van een deel van hun overtollige producten over te gaan. Uiteraard zullen daarbij allerlei voor waarden worden gesteld, o.a. ten aanzien van den prijs, die wordt vergoed en ten aanzien der verplichting het afgekochte niet door nieuwe aanplanting te vervangen. In plaats van over te gaan tot vernietiging van een deel der producte, worden nu de afgekochte boom kweekerij producten voor vermeerdering van natuurschoon ter beschikking gesteld. Men hoopt de planten op verschillende plaatsen in ons land te kunnen afzetten, ten einde aldus eenige centra van natuurschoon te verkrijgen, waarvan de geheele bevolking kan profiteeren. In het bedrag van 250.000 wordt door de boomkweekers zelf voor 20 pCt. deelgenomen. Een plan betreffende de afzetmogelijkheid van de afgenomen producten zal den minister dezer dagen bereiken. Vanzelfsprekend is er hierbij rekening gehouden dat den vrijen han del in geen enkel opzicht door de regee- ringsmaatregelen schade zal worden berok kend. N.V. LANDBOUW IVLAATSCHAPPIJ PREANGER REGENTSCHAPPEN. In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Landbouw Maatschappij „Preanger Regentschappen" werd het jaarverslag voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel om het verliessaldo a f 51.498,88 ten laste van de rekening Reserve Diverse Doeleinden af te boeken, werd goedgekeurd alsmede de balans en de whist en verliesrekening. De heer Beels van Heemstede werd als commissaris herkozen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Bewoner aangehouden. Dinsdagmorgen is te Steggerda een brand uitgebroken in de kapitale boerderij bewoond door den heer J. L. de Vries. De brand greep snel om zich heen, zoodat daar de brand weer bij gebrek aan water niets kon onder nemen slechts weinig kon worden gered. De inboedel en landbouwwerktuigen gingen dan ook verloren. De eigenaar is door de politie aangehouden ten einde te worden ver- ihoord. Verzekering dekt de schade, i Voor automobilisten. Nu komt er rust! Nu zijn over bodige geluidssignalen verboden (i 75. boete!). 'tWerd tijd: ze toeterden er maar op los! Wie...? JA ZEKER.... OOK! Betere verbinding AmsterdamRijn. Onteigeningsontwerp bij Kamer ingediend. Kanaalvak van 18 K.M. lengte tusschen Jutphaas en Wijk bij Duurstede. De regeerin# heeft een wetsontwerp inge diend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening voor aanleg van het kanaal- vak van Jutphaas tot de rivier de Lek bij Wijk bij Duurstede, deel uitmakende van de werken tot aanleg van een scheepvaartver binding van Amsterdam met den Boven Rijn. Bij de wet van 27 Maart 1931, werd de aan leg bevolen van een scheepvaartkanaal van Amsterdam naar den Boven Rijn, dat ge vormd zal worden door verbetering van het Merwedekanaal tusschen Amsterdam en Utrecht en door het maken van nieuwe ka nalen tusschen Utrecht en de Lek omtrent Wijk bij Duurstede en tusschen de Lek om trent Ravenswaay en de Waal omtrent Tiel. Tevens werd bepaald, dat tot uitvoering van deze werken niet zou worden overgegaan dan nadat de belanghebbenden zich hebben ver bonden een derde gedeelte in de kosten van die werken bij te dragen. Deze bijdragen zijn thans toegezegd. Mede met het oog op de wenschelij'kheid om deze werken aan de werkverruiming dienstbaar te maken, verdient het. naar de meening der regeering, aanbeveling, dat thans met de uitvoering van de weriken van aanleg van het kanaalvak tusschen' het in de gemeente Jutphaas gelegen siplitspunt van het hoofdkanaal en den zijtak naar de Lek bij Vreeswijk en de Lek bij Wijik bij Duur stede een aanvang worde gemaakt. Dit ka naalvak zal in het Westen aansluiten aan het kanaalgedeelte tusschen Jutphaas en Vreeswijk, en in het Oosten aan de rivier de Lek. De lengte van dit kanaalvak bedraagt rond 18 K.M. JONGETJE, DAT ACHTEROP EEN FIETS ZAT, GEDOOD. Bij de brug aan de Worp te Deventer heeft Dinsdag een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de heer Ekhart ter plaatse op de fiets reed, werd hij aangereden door een vracht auto. Het 4-jarig zoontje van den heer E., dat achterop de fiets zat, viel en werd op slag ge dood. LANDBOUWER DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Te Wageningen is Dinsdagmiddag tijdens een kort onweer, de 60-jarige landbouwer C. Vermeer, die op een akker achter een rogge- schelf vor den regen schuilde, dor den blik sem getroffen en gedood. Gevaren van postzegels verzamelen. Postzegel tweemaal gebruikt. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 56-jarig letter zetter, die een dusdanige hartstocht voor het verzamelen van postzegels had, dat hij. toen hij geen geld had om een brief te frankeeren een gebruikten postzegel nam. waarvan hij het stempel min of meer onzichtbaar maakte. De rechtbank veroordeelde den man tot drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De schuld lag volgens den officier van Justitie bij de postzegelverzameling, die een ware hartstocht voor den letterzetter was geworden. Bij den eisch was als bijzondere voorwaarde gesteld, dat verd. zijn verzameling binnen drie maanden zou moeten verkoopen. Ten aanzien van de postzegelverzameling deed de rechtbank echter geenerlei uitspraak, zoo dat de verwoede verzamelaar niet van zijn postzegeltjes zal behoeven te scheiden. Naar de zuivering van Oss. Messentrekker tot vier jaar veroordeeld. De Bossche rechtbank heeft den beruch- ten Ossenaar P. J. van Orsow conform den eisch tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in den nacht van 18 op 19 Juni jl. te Oss, toen in de woning der familie De Bie een feestje gearrangeerd was om het feit te vieren, dat genoemde Van Orsow was vrij gekomen uit de strafgevangenis te Scheve- ningen, waar hij drie jaar had doorgebracht wegens brandstichting, zekeren Van Buul met een mes had gestoken, omdat deze ge weigerd had met hem mee te gaan naar het huis van zijn schoonvader, waar het feestje gevierd werd. Het slachtoffer voelde zich niet thuis in dit milieu en men wilde zich daarom van hem ontdoen. Verdachte heeft het slachtoffer een levensgevaarlijke wonde toegebracht, waarvan hij thans, volgens des kundigen, nog niet geheel en al hersteld is. De officier van justitie had de maximum straf geëischt, omdat hij geen verzachtende omstandigheden aanwezig achtte. v Succes van hoteldieven te Vlissingen. Voor ruim ƒ10.000 aan sieraden buitgemaakt. In een hotel te Vlissingen hebben hotel- dieven een goeden slag weten te slaan op de slaapkamer van een bekend Rotterdammer, die aldaar met zijn echtgenoote logeerde. Vermist worden drie halskettingen,, bezet met brillanten en een platina speld met twee groote en twee kleine brillanten, totaal een waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 10.000. De commissaris van politie, die zich op dat oogenblik in het hotel bevond, stelde onmiddellijk een onderzoek in, dat nog voortduurt. Het gestolene was verzekerd. De verzeke- ringmaatschappij looft f 1000 uit voor aan wijzingen, die leiden tot het terug vinden van het gestolene en aanhouding der dieven. EEN NIEUW WOORDMERK: NENORM. De Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland heeft op verzoek van belangheb benden besloten tot de instelling van het woordmerk Nenorm. Het Bureau voor den In- dustrieelen Eigendom heeft dit merk inge schreven den 17den April 1934 onder no. 66370. Het merk dient ter aanduiding van genorma liseerde waren; onder bepaalde voorwaarden kan voor het gebruik van het merk aan fa brikanten van deze waren door de Hoofdcom missie vergunning worden verleend. Het merk Nenorm 'Nederlandsch normaal) is te beschouwen als een genormaliseerde handelsaanduiding: met het aanbrengen daarvan neemt de fabrikant de garantie op zich dat de betreffende waren geheei voldoen aan de daarvoor door de Hoofdcommissie vastgestelde normalen. Fabrikanten zullen in dit merk een eenvoudig middel vinden om aan te duiden, dat hun waren in overeenstemming zijn met bedoelde normalen, terwijl voor ver bruikers de keuring en controle van leveringen aanzienlijk kan worden vergemakkelijkt. Aangezien niet alle waren geschikt zijn voor de toepassing van dit merk, bepaalt de Hoofdcommissie, welke waren, waarvoor door haar normalen zijn vastgesteld, in aanmer king zullen komen om van het merk Ne norm te worden voorzien. Hiertoe zal de Hoofdcommissie het advies inwinnen van de normalisatie-commissie, die werkzaam is op het betrokken gebied. 6 PCT. GRIEKENLAND 1931 (PUBLIEKE WERKEN) De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede: Naar wij vernemen heeft de Grieksche Re geering slechts voorzieningen getroffen om de betaling van het overeengekomen percen tage op de coupons van de leening 6 pet. Grie kenland 1931 ('Publieke Werken), vervallen 1 Juni 1933, 1 December 1933 en 1 Juni 1934 in Ponden Sterling te' doen plaats hebben. Zij is echter in gebreke gebleven om zoodanige voorzieningen te treffen, dat de obligatiehou ders hun contractueel vastgestelde optie kun nen uitoefenen om betaling te ontvangen in Hollandsche guldens te Amsterdam of in Zwit- sersche francs te Bazel. De Council of Foreign Bondholders te Lon den heeft aangedrongen op een handhaving van de rechten der obligatiehouders met be trekking tot deze valuta-optie doch heeft niet meer dan de toezegging van de Grieksche re geering kunnen verkrijgen, dat zij op een lateren datum over deze aangelegenheid zal onderhandelen. De Council of Foreign Bond holders heeft de Engelsche regeering verzocht een protest bij de Grieksche regeering in te dienen tegen deze schending van contractueel vastgelegde rechten, waarvan de bindende kracht niet gerechtelijk kan worden betwist. Zooals bekend heeft de Vereeniging voor den Effectenhandel reeds in November 1933 tele grafisch en schriftelijk protesten laten hooren tegen deze schending van de contractueele verplichtingen. Naar wij vernemen heeft de Vereeniging voor den Effectenhandel opnieuw stappen ge daan. Voorraden spijsoliën moeten opgegeven worden. Ten behoeve der crisisheffing. Bij zijn beschikkinge d.d. 31 Juli 1934 N,o. 1082 afd. Crisis-Zuivel-Aangelegenheden heeft de minister van Economische Zaken bepaald, dat het met ingang van 6 Augustus a.s. aan café's. restaurants, hotels en daarmede gelijk te stellen inrichtingen, olieverwerkende be drijven, oliehandelaren, grossiers en winkel bedrijven niet langer geoorloofd is eenige hoe veelheid olie, waarover geen crisisheffing is betaald, voorhanden te hebben. De Crisis-Zuivel-Centrale vestigt er de aan dacht van belangstellenden op, dat, indien in bovengenoemde bedrijven op of na 6 Augustus a.s. olie wordt aangetroffen, waarvan de ver schuldigde heffing niet is betaald en waarvan te haren kantore (Laan van Meerdërvoort 84 te 's Gravenhage) geen opgave is gedaan, proces-verbaal opgemaakt zal worden, waarna inbeslagneming der olie zal volgen. Geen volkomen vrij vervoer meer van pluimvee. Geleidebiljet om smokkelhandel tegen te gaan De Staatscourant van Dinsdagavond bevatte een K. B., waarbij het Crisisvervoerbesluit 1933 van toepassing wordt verklaard op het vervoer van pluimvee. Op dit oogenblik is, behoudens in uitzonde ringsgevallen, na verkregen machtiging de in voer van hennen onder zeer beperkende voor waarden alleen toegestaan bij vervoer per spoor over Eysden. De smokkelhandel nam echter grootere afmetingen aan, waardoor de maat regelen van de Nederlandsehe regeering ten behoeve van de pluimveehandelaren in gevaar zouden kunnen komen. Voor het vervoer van pluimvee in het Zuidelijk grensgebied wordt thans een geleide-biljet vereischt, terwijl maat regelen zijn getroffen, dat noch de Nederland sehe Pluimveehouders noch de personen, die op regelmatige wijze pluimvee invoeren, hierdoor getroffen zullen worden. Met het afgeven van de geleide-biljetten is belast de Nederlandsehe Pluimvee-Centrale te Beekbergen, waar even eens aanvraagformulieren' hiervoor verkrijg baar zijn. -j Geluidstichting in oprichting. Belangrijke kwesties te onderzoeken. In een gebouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage, heeft onder voorzitterschap van ir. G. L. Tegelberg, een vergadering plaats gehad van het Comité tot voorbereiding van een Geluidstichting, met vertegenwoordigers van verschillende, daartoe uitgenoodigde lichamen. De bedoeling is in Nederland eencentraal punt tot stand te brengen voor de behandeling van geluidsvraagstukken in de ruimsten zin van het woord en de verspreiding- van de kennis daaromtrent. Het is bekend, dat door den toe- nemenden bouw van groote woningcomplexen en het toenemend gebruik van voorwerpen, die hinderlijk geluid veroorzaken zoowel binnens huis als buitenshuis meer dan vroeger last wordt ondervonden van lawaai, zoodat de vraagstukken van geluidsisolatie en absorptie door scheidingswanden meer naar voren komen. Het is noodig de wijze van meting van het geluid en het bepalen van de z.g. acoustische eigenschappen van bouwmaterialen aan een nadere studie te onderwerpen, opdat voor ar chitecten, gemeentebesturen enz. de noodige gegevens voor een juiste wijze van bouwen be schikbaar komen Verder staat zeker in het brandpunt van de belangstelling de bestrijding van het geraas in steden en de acoustiek in de zalen. Besloten werd dat het comité van voorbe reiding de noodige stappen zal doen voor de oprichting van de Geluidstichting. Als voorzitter van den Raad van Bestuur van de nieuwe stichting zal optreden Prof. Dr. A. D. Fokker te Haarlem en als secretaris Prof. Dr. C. Zwikker te Delft. Internationaal ODÜchter veroordeeld. Hij krijgt acht maanden. De Ro-tterdamsche rechtbank heeft acht maanden gevangenisstraf opgelegd aan den, in het Huis van Bewaring gedetineerden 34- jarigen kellner, Pieter Jaarsma, die de restau rateur A. R. in Maart van het vorige jaar, voor f 1000 had opgelicht. Men zal zich her inneren dat J. na eenige jaren naar Amerika, te zijn gegaan, bij zijn terugkeer in Neder land den heer R., zijn vroegeren patroon, onder 't mom dat hij een gefortuneerd man was, er toe had weten te brengen dat hij in; den familiekring werd opgenomen. Hij had deze gastvrijheid beloond door zijn gastheer op te lichten. J. is daarna weer naar Ame-i ri'ka uitgeweken, optredende onder den naam Bernard Putman,, en zich uitgevende voor journalist. De politie te New-York had hem op verzoek van de Rotterdamsche politie, aangehouden en hem met het stoomschip Veendam naar Nederland teruggezonden. i HET BELGISCHE KONINGSPAAR OP SCHIPHOL. Groote belangstelling voor de F 36. Het Belgische koningspaar en de jonge Prins Leopold hebben Dinsdagmiddag eenige uren op het vliegveld Schiphol vertoefd op doorreis naar Zweden. Het bezoek was geheel onver wacht. Nadat het Koninklijk gezin in het re- taurant den lunch had gebruikt, heeft Koning Leopold, rondgeleid door de heeren Dellaert en Thomson, de nieuwe F 36 en enkele andere Indië-toestellen bezichtigd. Vooral toonde de koning zeer veel belangstelling voor de F 36. Te vier uur vertrok de koninklijke familie aan boord van de P.H.A.F.V „de Valk" naar Malmö. KORTE TRAMTRAJECTEN TE AMSTERDAM. De proef, die genomen is door den directeur van de Amsterdamsche gemeentetram met korte trajecten aan de uiteinden der verschil lende lijnen heeft een gunstig resultaat op geleverd. Is het aantal passagiers van de tram nog steeds in dalende lijn. dat der korte trajecten vertoont een voortdurende stijging. Er is dus noodzaak naar goedkoop vervoer en ook vraag naar korte afstanden. De directeur van de tram wenscht aan die uitgesproken be hoefte gehoor te geven. Heden is een nieuwe proef in de binnenstad begonnen. Daarvoor is gekozen het gedeelte van het net, waarvan de wagens loopen over den N.Z. Voorburgwal, de lijnen 1, 2, 13 en 17. INDISCHE PLOEG IN AUSTRALISCHE ROEIWEDSTRIJDEN. BATAVIA, 31 Juli (Aneta) De plannen, om ter gelegenheid van de roeiwedstrijden, die ter herdenking van het honderd-jarig be staan van Melbourne zullen worden gehouden hieraan met een ploeg van acht uit Ned.Indië deel te nemen, verkeeren in een vergevorderd stadium van overweging. Met het oog op de propagandistische waarde aan een dergelijke deelneming verbonden, zal voor de uitwerking dezer plannen onder meer de steun worden ingeroepen van het gouver nement en de Koninklijke Paketvaart Mij. DE BEGROOTING VAN HET DEPARTEMENT VAN FINANCIëN. BATAVIA. 31 Juli (Aneta) Bij de bespre kingen van de begrooting van het Deoartement van Financiën voor het dienstjaar 1934 in den Volksraad uit de heer Van Hasselt zijn bezorgd heid over de wijze waarop de belastingdruk zich heeft ontwikkeld. Ook de Regeering,' zoo zegt spreker, geeft toe dat nieuwe lasten niet kunnen worden opgelegd. Het is daarom thans een goede gelegenheid den afgelegden weg te overzien. De Regeering acht dit, weliswaar on- noodig, doch spreker is van een andere meenrng. De vraag dient te worden gesteld of aan al len zooveel mogelijk recht is gedaan. De suikeraccijns en de motorvoertuigenbe lasting hebben tot inkrimping van het zaken leven geleid. Verder is de invloed van de tabaksaccijns niet te ontkennen. De heer Thamrin ziet in de invoering van de loonbelasting en de insmelting' van irikomsten- en crisisbelasting een voorbode voor nieuwe opcenten. De bevolking wordt steeds zwaarder getroffen. Spreker wijst in dit verband op de verhooging van den zoutprijs, op den tabaks accijns en op de opcenten op invoerrechten. Nu is wederom het uitvoerrecht op rubber ver hoogd. Met de aardolie is men voorzichtiger. Spreker acht de begrooting te somber opge steld. De lichtpunten zijn verwaarloosd.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2