Rijkspresident Von Hindenburg overleden Hindenburg, rijkspresident van Luitenant von Hindenburg. Een jeugdportret van den president Uit den wereldoorlog. - V.l.n.r.: Veldmaarschalk von Hindenburg; ex-keizer Wilhelm II en generaal Ludendorff gebogen over de stafkaart Ludendorff den Rijkskanselier, prins Max van Baden, mede, dat de toestand onhoudbaar was en om den vrede moest worden verzocht. Von Hindenburg steunde dit verzoek den 3den October met de woor den: „daar ons naar menschelijke berekening geen hoop meer rest den vijand tot vrede te dwingen." Den vijfden October werd dan ook de bemiddeling van President Wilson ingeroepen. Den 26sten October nam Von Ludendorff zijn ontslag en ging naar het buitenland. Niet aldiïs Von Hindenburg. Toen de voorloopige regeering onder den sociaal-democraat Ebert hem verzocht de leiding van de naar Duitschland terugkeerende troepen op zich te nemen, voldeed hij daaraan. En hiermee bewees hij zijn land een grooteren dienst dan als overwinnend veldheer. Hij voorkwam 'een bloedbad en een burgeroorlog Von Hindenburg had zooveel ontzag onder de terugkeerende troe- p." o-.t z'-i niet uit den band sprongen, waarvoor was gevreesd; dat zij niet gingen muiten, waarvoor ook ae nieuwe regeering bang was. De president in gezelschap van den Duüschen ex-kroon prins NEÜDECK, 2 Augustus (V. D.) Rijkspresident generaal-veldmaarschalk Von Hindenburg is hedenmorgen om negen uur overleden Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg werd op 2' October 1847 uit een oud-adellijke familie te Posen geboren. Zijn vader was leider van de landweercompagnie te Pimie. Na de evangelische burgerschool en het gymnasium te hebben bezocht, werd hij cadet op de cadettenschool te Wahlstadt. Daarna studeerde hij aan de hoofdcadettenschool te Berlijn. In 1865 werd hij officier en reeds een jaar later trok hij als luitenant in het derde garde regiment infanterie tegen Oostenijrk ten strijde. Hij nam toen o.a. deel aan den slag bij Königgratz. Paul von In den Fransoh-Duitschen ooorlog. In den Fransch-Duitschen oorlog van 1870 was Hindenburg bataillonscommandant en nam hij o.m. deel aan den slag bij St. Privat. Later werd hij plaatsvervangend regiments commandant. ïn Januari 1870 behoorde hij tot de belegeraars van Parijs. Hij kreeg in dezen oorlog het IJzeren Kruis. Na den Fransch-Duitschen oorlog werd Hindenburg leeraar aan de krijgsacademie, werd in 1877 geplaatst bij den generalen staf te Koningsbergen als kapitein, in 1884 afdee- lingschef te Glogau, in 1889, afdeelingschef van het ministerie van oorlog, 1893 bevelheb ber van het 91ste regiment infanterie te Ol denburg, van 1896 tot 1900 chef van den ge neralen staf van het achtste legercorps, van 1900 chef van de 28ste divisie te Karls ruhe, in 1903 van het vierde legercorps te Maagdenburg. In 1911 werd hij, op verzoek op non-actief gesteld, om, zooais men be weerde, voor jongeren plaats te maken. De wereldoorlog. Toen de wereldoorlog uitbrak was Generaal Hindenburg voor de groote massa van het Duitsche volk, een vrijwel onbekend soldaat. Hij leefde op zijn villa aan den Elgenriede te Hannover en niets scheen er op te duiden, dat hij spoedig op den voorgrond zou treden. Hij was September 1911 afgetreden. Dat was op drie en zestig jarigen leeftijd. Inge wijden wisten te vertellen, dat hij niet erg goed met keizer Wilhelm, zijn oppersten „Kriegsherr" op kon schieten en dat dit oor zaak was, dat hij op non-actief werd gesteld. Een feit is het, dat bij het uitbreken van den oorlog de zes en zestig jarige Von Hin denburg zich aanbood weer actief op te treden, doch dat daarop van de hoogste „Stelle" niet werd gereageerd, tot de Russen, aan het Oostelijk front bedenkelijk kwamen opzetten en reeds de Duitsche grenzen had den overschreden. Toen herinnerde keizer Wilhelm zich Von Hindenburg weer. Hij wist ook, dat deze een uitmuntend kenner was van de strategische toestanden aan het Oostelijk front. Wilhelm riep hem terug en droeg hem het bevel op over de troepen, die de Russen moesten bestrijden. Dat was op 22 Augustus 1914. Hij werd com mandant van het 8e legercorps met als chef President von Hindenburg verlaat het stembureau, tijdens de laatste rijksdagver- Idezingen van den staf naast zich generaal-majoor Ludendorff. In zijn gedenkschriften heeft Hindenburg uitvoerig de samenwerking met dezen generaal besproken. De slag bij Tannenberg (26—31 Augustus 1914) waarbij het leger van Rennenkampf, den Russischen bevelhebber, na eerst de Duitschers een klap te hebben toegebracht, bij Gumbinnen een gevoelige nederlaag leed, bracht den naam van Von Hindenburg op aller lippen. Von Hindenburg werd nu, in de oogen van het Duitsche volk, de redder van het vader land. Met den sl£tg bij Tannenberg scheen de oorlog gewonnen. Sedert dien dag trad veldmaarschalk von Hindenburg meer en meer op den voorgrond. Zijn verder optreden in den wereldoorlog behoeft eigenlijk niet nader te worden gere leveerd. Hij bleef aan het Oostelijk front tot de Russen onder Trotsky en Lenin een wapen stilstand te Brest-Litowsk hadden gesloten (15 December 1917), welke door een vredes- Duitschland Als cadet Paul von Hindenburg als leerling van de cadettenschool verdrag op 3 Maart 1918 werd gevolgd. Niet steeds was het leger van Von Hindenburg zoo gelukkig geweest. Den 27 Februari 1915 werd den Duitschers een nederlaag toegebracht bij Prasnycz bij hun eerste poging om het of fensief te hervatten in de streek der Masuri- sche meeren. Het succes der Duitschers begon eerst in het laatst genoemde jaar, toen. 7 Mei, von Hindenburg de oorlogshaven Libau veroverde. Nadat de Duitschers het offensief van generaal Broesilof hadden gestuit de Russen verloren hierbij niet minder dan een millioen man en hun tegenstanders 420 dui zend werd veldmaarschalk von Hindenburg 27 Augustus 1916 benoemd tot Chef van rieu Generalen Staf, terwijl Ludendorff als kwartiermeester-generaal naast hem bleef werken. Eind 1917 had het er den schijn van dat Duitschland aan de winnende hand was gekomen, vooral daar de duikbootoorlog zijn uitwerking deed gevoelen. In het voorjaar van 1918 wilde Hin denburg, die inmiddels aan het Westelijk Front was gekomen, den beslissenden slag slaan. Met een groot offensief aan beide kan ten van St. Quentin wilde hij door het vijan delijk front heenbreken, het noodwaarts naai de kust drijven. Het verwachte succes bleef echter uit. Hierdoor werd door de geallieer den tijd gewonnen, hetgeen, toen Amerika Duitschland den oorlog verklaarde, tot de definitieve nederlaag leidde der centralen. Als verslagen veldheer moest veldmaar schalk Hindenburg huiswaarts trekken. De 26sten September 1918 deelde Von Hindenburg als rijkspresident Toen Friedrich Ebert, de eenvoudige zadelmaker, stierf, werd Von .-."••r. d:3 toen 77 jaar was, tot president van de jonge Duit sche republiek gekozen. Bij tweede stemming, den 26sten April 1925, behaalde hij een meer derheid van ruim 1 millioen stemmen op den democraat Marx. (De derde candidaat was de communist Thalmann), 12 Mei d.a.v. legde Hindenburg in den Rijksdag den eed af. Hij verklaarde, dat hij zich steeds boven de par tijen zou stellen. Von Hindenburg was de eer ste door het volk gekozen president; dat was Ebert niet, wat dezen uitnemenden man bij zonder heeft gespeten. Voor velen in en buiten Duitschland was zijn verkiezing tegenover een sociaal-demo craat en een communist een groote teleur stelling. Men zag in hem, voor alles, een vijand van de Republiek. Als zoodanig was hij dan ook door een deel van de rechtsche par tijen, die een terugkeer van de monarchie on der een Hohenzollern wenschteu, candidaat gesteld en op den voorgrond gebracht. De verkiezing van von Hindenburg, den ouden veldmaarschalk, werd aa. in Frankrijk in et wantrouwen ontvangen. Het was inmiddels koren op den molen der nationalisten, die van meening waren, dat in de verkiezing van von Hindenburg een bewijs moest worden gezien, dat er in Duitschland, ondanks dat het een republiek was geworden, weinig was veranderd. De vrees, dat Hindenburg, rhfet 2ijn monar chistische gezindheid en zijn grooten invloed op de oude officieren en soldaten, zijn macht tegen de republiek zou gebruiken, is onge grond gebleken. Hij nam de grondwet van Weimar nauwkeurig in acht. Dat men in die dagen getracht heeft Hindenburg te bewegen zich te scharen aan de zijde van hen, die de republiek omver trachtten te werpen, is zeker. De oude generaal weigerde echter iets te ondernemen, dat de rust en den vrede van het vaderland in gevaar kon brengen. In 1932 liet Von Hindenburg zich opnieuw voor het presidentschap candidaat stellen, thans voor de republikeinsche partijen, waar van het Centrum en de S.P.D. de voornaam ste waren. Deze candidatuur was door de toenmalige kanselier dr. Buening bewerkt. Tegenover hem stonden Hitler voor de Na- tionaal-Socialisten. Duesterberg voor de Duitsch-Nationalen en Thalmann voor de Communisten. Bij tweede stemming (Duester berg was afgevallen als candidaat) op 10 April 1932 werd Von Hindenburg met abso lute meerderheid gekozen. Het is bekend, dat Von Hindenburg van den aanvang af tegenstander geweest is van het nationaal-socialisme. Desondanks is hij er in het begin van het vorige jaar toe gekomen het kabinet-Von Schleicher ten val te bren gen en Hitier tot Rijkskanselier te benoemen. Zijn overlijden in deze voor Duitschland wel zeer donkere tijden, is wel een buitenge woon ernstig feit, dat nog groote gevolgen met zich kan brengen, zoodat in waarheid getuigd kan worden dat Von Hindenburg een groot man is geweest, wiens leven in vele op zichten voor Duitschland van beslissende waarde is geweest en wiens dood nog onbe kende, doch wellicht even beslissende conse quenties te voorschijn kan roepen. Vergezeld van zijn kleinkinderen maakt de president een wandeling m deo tuin van zijn paleis te Berlijn Generaaf-vefdmaarscbalk von Hindenburg ah hgoM me* de Duitsche weermacht In gezelschap van rijkskanselier Hitler en minister-president Goering woonde de president f> 29 Aeguste» 1433 de beenham* Ie het MiederweU Ml

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8