HET NIEUWE AVONDBLAD (mi U (AS mi klet (Wijken! ymt keuken, saian en wasek (een kei'te mm- teizm dan (AS. Lucht-evoiutie. Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 231 ZATERDAG 4 AUG. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2% cents Incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVESTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers lijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dït blaa gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen' 2000— bij olgeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of mee* abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zeil is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN Gemeentelijke Visscherij- school. Benoeming van leeraren. Op 1 September zal de leeraar aan de Ge meentelijke Visscherijschool P. J. Verwaijen gedurende twee volle jaren belast zijn geweest met de waarneming van het directoraat dezer school, aldus schrijven B. en W. aan den Ge meenteraad. Hij heeft dit tot volle tevredenheid van het College gedaan. Aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is daarom door B. en W. verzocht te willen goedkeuren, dat de heer Verwaijen aan den Raad ter benoeming tot directeur der school wordt voorgedragen. Deze goedkeuring is bereids verkregen. B. en W. stellen daarom voor, den heer P.J. Verwaijen met ingang van 1 September 1934 te benoemen tot directeur. In verband met het bij besluit dd. 24 April 1934 met ingang van 1 Mei d.a.v. verleend eer vol ontslag aan den heer J. H. van Dalen, als leeraar in de Engelsche taal, werd door B. en W. in overeenstemming met den inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, voor het tijd vak 1 Mei1 Augustus 1934 als zoodanig be noemd de heer K. Faber. hoofd der openbare lagere school J te IJmuiden. B. en W. achten het gewenscht, betrokkene, te rekenen van 1 Augustus 1934 af, in vasten dienst te stellen. Voorts wordt bij besluit dd. 28 Maart 1934 de heer J. F. Vrouwes tot 1 September 1934 benoemd tot tijdelijk leeraar in motoren kennis. Door het per 1 Juni 1934 aan den leeraar J. Plu verleend eervol ontslag is aan den heer Vrouwes, overeenkomstig de bedoe ling van den minister, ook het onderwijs in scheepswerktuïgkunde opgedragen. Een ver lenging der aanstelling met zes maanden, te rekenen van 1 September 1934 af, achten B. en W. wenschelijk. Zij stellen den Raad voor, tot deze benoe mingen te besluiten, behoudens goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, welke inmiddels is aange vraagd. VERHUREN VAN EEN TUIN TE SANTPOORT. Den 13en September 1932 besloot de raad, te verhuren aan de N.V. Tuinbouwinrichting voorheen H. Wigman en Co. te Bloemendaal tegen een huurprijs van f 500 per jaar de tuin, liggende in het bouwterrein ten Zuiden van het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort, groot ongeveer 4000 M2, omringd door een steenen muur, met de zich daarin bevinden de leiboomen, kassen, bakken, druiven- en perzikenkassen en een gedeelte van de zich daarin bevindende schuur. Deze huur loopt 31 December a.s. af. De huurder heeft B. en W. verzocht den tuin met bijbehooren, als boven vermeld wederom voor één jaar te mogen huren, doch in verband met de tijdsomstan digheden en met het oog op de te haren laste komende noodzakelijke reparaties aan kassen en bakken tegen den prijs van f 350 en onder de thans geldende voorwaarden. Hiertegen bestaat bij B. en W. geen bezwaar, waarom zij den Raad voorstellen, tot deze verhuring te besluiten. GEEN KONINGINNEFEESTEN. De laatste jaren is de verjaardag van H.M. de Koningin in Velsen-Noord steeds op eenigszins feestelijke wijze gevierd. De ver- eeniging „Koninginnedag" die deze feestelijk heden organiseerde, heeft dit jaar echter om verschillende redenen van het organiseeren van feestelijkheden moeten afzien. EEN SCHADEPOSTJE. Toen een der zoons van de wed B. zich naar het achter de voormalige tramremise ge legen land begaf om de koeien te melken, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat een der beste melkkoeien dood in de weide lag. Voor de eigenares beteekent dit een flinke schadepost, daar de koe slechts laag ver zekerd was. VOORSCHOT P.W.A. CORT VAN DER LINDENSCHOOL. Het bestuur van de P.W.A. Cort van der Lindenschool heeft den Raad verzocht, om toekenning van een voorschot over 1934 op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld bij artikel 101 der Lager onderwijswet 1920. Aangezien het verzoek voldoet aan art. 13 van het K.B. d.d. 4 September 1923 stellen B. en W. den Raad voor, het gevraagde voor schot te verleenen tot een bedrag, als is aan gegeven in den bij de stukken gevoegde be- rekeningsstaat. HANDELSAVONDSCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor, behoudens nadere goedkeuring van Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs,, Kunsten en Weten schappen, de volgende personen voor den cursus 1934-1935 te benoemen tot tijdelijk leeraar aan de Handelsavondschool, in het vak achter ieders naam vermeld: W. Renes, Engelsche taal, voor ten hoogste 2 uren per week; F. de Vries, handelsrekenen en handelsken nis, voor respectievelijk ten hoogste 1 uur per week; A. Wiedemeijer, boekhouden, voor ten hoog ste 2 uren per week; C. E. Coppée, Nederlandsche taal, voor ten hoogste 3 uren per week, HET ZOMERVERBLIJF VAN DEN PAUS, De villa van den Paus te Castell Gandolfo, waar hij het warme jaargetijde doorbrengt. Ontslag wegens revolutionnaire gezindheid. Aanvulling der verordening op den rechts toestand der ambtenaren. Bij schrijven van 5 Juli 1934 deelden Gede puteerde Staten B. en W. mede, dat naar het oordeel van hun College, het beginsel, dat geenerlei aanspraak op wachtgeld zal bestaan bij optslag wegens revolutionnaire gezindheid enz., met zich brengt, dat dé toekenning van een schadeloosstelling, als bedoeld in artikel 27, le lid van de verordening op den Rechts toestand der Ambtenaren in dienst der ge meente Velsen, bij een ontslag op evengenoem den grond achterwege behoort te blijven. Gedeputeerde Staten geven in overweging de verordening alsnog zoodanig te wijzigen, dat geen schadeloosstelling kan worden toe gekend aan hen, die op grond van het be paalde in artikel 17c worden ontslagen. B. en W. kunnen zich hiermede vereenigen en stellen den Raad voor, aan artikel 27 een 5e lid toe te voegen luidende als volgt: „Aan den ambtenaar, die op grond van het bepaalde in artikel 17c wordt ontslagen kan een schadeloosstelling als bedoeld in het le lid, niet worden toegekend." COMMISSIE VAN TOEZICHT GEM. VISSCHERIJSCHOOL. Ter voorziening in de vacature J. Visser Lzn., in de commissie van Toezicht op de Ge meentelijke Vissc.herijschool bieden B. en W. den Raad de volgende aanbeveling aan: 1. J. Schager te IJmuiden. 2. S. Zwart te IJmuiden. GESLOTEN-VERKLARING VAN WEGEN. Den 26 September 1928 werd door de Raad aan B. en W. de machtiging verstrekt bedoeld in artikel 8, 2e lid sub c en art. 47 van ge noemd reglement, waardoor B. en W. bevoegd waren, over te gaan tot geheele of gedeelte lijke afsluiting van wegen voor motorrijtuigen en rijwielen. Bij Koninklijk Besluit van 24 Maart 1934, Stbl. no. 125, in werking getreden 16 Juli 1934, heeft het reglement een wijzi ging ondergaan, waardoor o.m. ook voor de afsluiting voor rij- en voertuigen, geen motor rijtuigen of rijwielen zijnde, en rij- en trek dieren en vee dezelfde bepalingen zijn opge nomen als voor motorrijtuigen en rijwielen. Art. 64 der algemeene politieverordening re gelde dit tot dusver en machtigde B. en W. in voorkomende gevallen tot afsluiting van we gen over te gaan. Door genoemde reglementswijziging is het noodig het Raadsbesluit terzake te herzien en daaraan een uitbreiding te geven ten opzichte van rij- en voertuigen en rij- en trekdieren en vee. B. en W. stellen voor, daartoe te besluiten en vast te stellen het bij de stukken gevoegd concept besluit. IJMUIDEN LEVERING GEREEDSCHAPPEN ENZ. NIJVERHEIDSSCHOOL. Het bestuur der Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs in Kennemerland heeft een inschrijving gehouden voor de levering van gereedschappen en materialen voor de Nij verheidsschool. Ingeschreven werd door N.V. Zwager's Ijzerhandel alhier voor f 901.89. R. S. Stokvis en Zonen, Rotterdam voor f 923.52, v. d. Kley's Ijzerhandel alhier voor f 932.28, F. de Boer alhier voor f 962. fa. Boer winkel, Hilversum voor f 10.25.64, N.V. IJmui den Stores voor f 1058.66. De levering is opgedragen aan N.V. Zwa ger's Ijzerhandel alhier. OPENLUCHT SAMENKOMST. Heden (Zaterdagavond) zal, uitgaande van het Verband van de Gereformeerde Evan gelisatie-commissie op het Willemsplein een openlucht-samenkomst gehouden worden. Als sprekers zullen optreden de heeren Schot- vanger, Toornvliet en Meyermk. (Op den zilveren herdenkingsdag van- Blériot's vlucht over het Kanaal, heeft dezer dagen een Engelsch vlieger dezelfde vlucht herhaald, doch onderstboven vlie gend). Toen, vijfentwintig jaar gelee, Blériot den sprong naar Dover waagde, En d' eerste vliegtocht over zee, Als- een nieuw wereldwonder slaagde. Juichte het menschdom, dat hiermee Een nieuwe grootsche toekomst daagde. Nu kwam er dan een nieuwe tijd, Verwezenlijking veler droomen, Als allerheugelijkste feit, Zou er nu wereldvrede komen. Die door 't krijgszuchtigste beleid, Ons nimmermeer kon word' ontnomen. De heele wereld sloot zich aan Bij deze hoopvolle gedachte, De oorlog had thans afgedaan, Zei men, terwijl de Duivel lachte, Nou, het is niet precies gegaan, Zooals men op dit punt verwachtte. De glorie van het oud verhaal, Is in de jaren gaan verbleeken, Wij vinden vliegen nu normaal, Lang over zee, naar verre streken, Naar 't vliegtuig boven het Kanaal, Wordt door geen mensch- meer omgekeken. Er is zooveel geëvolueerd, Sinds vijfentwintig jaar geleden, Dat wordt weer gesymboliseerd, In die herhaling in het heden, De wereld, op haar kop gekeerd, Vliegt ook 't Kanaal bovenstbeneden. P. GASUS. De vischaanvoer in Juli. Gemiddelde reisbesomming der trawlers iets hooger dan in 1933. Maar toch nog veel te laag. (Adv. Ingez. Med.) Gedurende de maand Juli 1934 kkamen aan den Rijksvischafslag ter markt; Van de trawl- en zeevisschzegen-visscherij 108 (76) Nederlandsche stoom- en motor trawlers met een besomming van f.213983 (f 137804), 3 (5) Duitsche stoomtrawlers met )99 (f 15586), 184 (162) motorloggers met f 90167 (f 106714). 21 (6) open booten mei f 184 (f 45), 51 (31) Deensche motorkotteir met f 27740 (f 23307). 1 (6) Belgische motor- kotter met f 245 (f 2601); Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen 1 (1) s'toomlogger met f 3760 (f 4489), 3 12) motorloggers met f 7708 (4365). Een vooruitgang van f 150.000 vergeleken bij den aanvoer van- Juli 1933 lijkt heel wat maar het wijst geenszins op een verbetering van den algemeenen toestand. Immers was in de maand Juli van het vorig jaar, alhoe wel de staking ten einde was, de vloot nog geenszins zoover op dreef gekomen, dat over de volle maand het bedrijf al weer regelma tig kon worden uitgeoefend. Dit blijkt dui delijk uit het aantal gemaakte trawlreizen, hl. 76 tegen 108 in Juli 1934. Juli 1933 was dus nog in zekeren zin een stakingsmaawd en de vergelijking is dus niet zuiver. Van het sur plus van f 150.000 kwam bovendien niet veel meer dan de helft op rekening van de trawlers. Uit het bovenstaande blijkt maar al te zeer dat het met het stóomtrawlerbedrijf nog zeer treurig is gesteld. Bij een vergelijking van de gemiddelde reis besommingen zien we, dat de maand Juli 1934 een gemiddelde van f 1985 en de maand Juli 1933 een gemiddelde van f 1810 heeft opgeleverd. Ook dit hoogere gemiddelde is slechts schijn, want er mag niet uit het oog worden verloren dat de vorige maand tal van groote booten lange reizen o.a. naar de West kust hebben gemaakt en slechts weinig lcust- booten in de vaart zijn geweest. Waaruit valt af te leiden, dat het geringe aantal boo ten, dat aan de visscherij heeft deelgenomen het er bovendien slecht heeft afgebracht. Ge lukkig is er hans eenige verbetering te con- stateeren. Bij de loggers valt een vrij aanzienlijke da ling van de besommingen te constateeren, wat zeer opmerkelijk is, aangezien de tong- prijzen gedurende de geheele maand aan den hoogen kant waren. Per reis besomden de loggers slechts f 500 tegen f 650 in Juli 1933. Dit wijst er wel op, dat er minder tong dan verleden jaar wordt- gevangen. De omzet gedurende de eerste zeven maandenbedroeg f 3.490.004 (f 2.445.770). waarvan werd aangevoerd door 929 (223) stoom- en motortrawlers f 2.003.983 (f 476053) 1472 (1455) motorloggers besomden f 913568 (f 1040635), 2201 (2427) motorkustvisschers f 172190 (f 199744) 20 (7) Duitsche stoom trawlers f 49072 (f 18806). 140 (183) Deen sche motorkotters f 74078 (f 125.234). 10 Bel gische f 2944 (f 7455). Van de drijfnetvisscherij kwamen in de eerste zeven maanden binnen 2 (3) stoomlog gers met f 7619 (f 11260), 9 (5) motorlogger; met f 11924 (f 11886) en 37 (8) Engelsche drifters met f 41810 (f 15476). De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f 107026 (f 410206). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cij fers van de overeenkomstige periode in 1933) OPENLUCHT SAMENKOMST. Heden (Zaterdagavond) zal de Evangeli- satievereeniging „Wees een Zegen" een open lucht samenkomst houden op het Velserduin- plein, die zal worden opgeluisterd met muziek en zang. Verschillende sprekers zullen het woord voeren. (Adv. Ingez. Med.) Schoolvoeding. Een ernstig beroep op de Velsensche huismoeders. Mejuffrouw E. Vijlbrief, Roggeveenstraat 27 schrijft ons: Gedurende de koude periode van den win ter 19281929 werd voor al de schoolkinderen die het noodig' hadden, gaande op de scholen in IJmuiden-West en IJmuiden tot- en met de Insinger en de Heilig Hartschool in de toen nog, gemeentelijke bewaarschool Pres. Kru- gerstraat, gekookt. Sommige dagen kwamen daar 156 kinderen. Het voedsel werd toen be reid in ter leen ontvangen pannen. Verschil lende dames, die voorheen groote gezinnen hadden, bezaten nog groote pannen die zij alleen met familiesamenkomsten in het ouder lijk huis, gebruikten. Deze pannen hadden zij in bruikleen afgestaan en na beëindiging van de voeding, weder teruggekregen. Het comité verzoekt nu aan alle huismoeders hun keuken inventaris eens te willen nazien en zoo moge lijk, een pan aan het comité in bruikleen te willen geven. Het comité voorziet iedere pan van een label met naam en adres, zoodat de pannen na gebruik, aan de verschillende eige naressen kunnen worden teruggegeven. Verder vraagt het comité om giftvrije emaille em mers waarin de porties voedsel van de cen trale keuken naar de scholen kunnen worden gebracht. Deze emmers worden ook later weder teruggegeven. Wanneer het comité op boven staande w;jze de beschikking krijgt over het benoodigde materiaal, dan kan het alle in komende gelden, aan het voedsel besteden, Het comité is er van overtuigd, dat iedere huismoeder, voor het mooie doel n.l. de kin deren voor voedselgebrek dezen winter te be hoeden, gaarne haar keuken inventaris eens naziet en, indien eenigszins mogelijk, een pan of emmer of beide voorwerpen in bruikleen wil afstaan. Een kaartje of briefje met naam en adres is voldoende en het materiaal wordt af gehaald. Reeds zijn twee pannen en een em mer toegezegd. HITLER TE NEUDECK. De Rijkskanselier bij het verlaten van het presiden- tiëele paleis, waar hij aan het sterfbed van Von Hindenourg vertoefde. Op den voorgrond de zoon van den overledene, kolonel Oskar von Hindenburg. Rechts staatssecretaris dr. Meissner. CLXXxni. Wat er deze week voor bijzonders is ge beurd? Dat alle loggers weer op Maandag aan den afslag waren en elkaar dus weer ge heel onnoodige concurrentie aandeden is hee- lemaal niets bijzonders. Iets bijzonders was het dat er Woensdag veel booten aan den afslag waren, zelfs meer dan Maandag, het geen niet klopt met wat ik in mijn vorig snufje schreef, nl. dat er steeds zooveel visch op Maandag aan de markt is. En dat het dit maal niet klopt is ook al geen bijzonders, want het visscherijbedrijf is een groot Sin terklaasfeest: het is vol verrassingen. Zoo meen je iets „opgemerkt" te hébben1 of even later blijkt, dat- er toch eigenlijk niets op te merken was. 1 Maar feiten zijn feiten. En het is een feit, dat er deze week weer heel weinig kustboo- ten aan de markt waren, dat de tongen duur waren en dat we nog nooit weten, wat er van IJmuiden terecht zal komen. Onze vloot telt nog steeds een 150-tal booten, die goed genoeg zijn om in de vaart gébracht te wor den en er varen slechts 45, dus nog niet het derde deel. Nu zal dit aantal wel spoedig iets stijgen, vanwege de nadering van de maand September, maar wat beteekent dat dan nog? Ik heb zoo juist hooren vertellen, dat dë trawlers de vorige maand "-emiddeld nog geen 2OQ0 gulden per reis besomd hebben. Dan gaan we toch wel iets vooruit, want de 27 trawlers, die deze week binnen waren, be somden totaal f 65660, of gemiddeld f 2430. Nu is dit cijfer wat te gunstig, omdat de Betje Maandag visch van haar zusjes Antje en Ciaesje meebracht, maar toch kunnen we met een gerust geweten het gemiddelde op f 2350 stellen en dan komen we dus nog een heel eind over het gemiddelde van de maand Juli. En wat voor deze week geldt: veel groo te booten, weinig kustbooten, geldt ook voor de vorige maand. De visch was weer niet goedkoop, vooral de hake en de kabeljauw niet en er had best wat grooter aanvoer kunnen zijn. Ook de tong is nog steeds prijzig, hetgeen ten zeerste be treurd wordt door de Fransche exporteurs, die nu niet aan winst kunnen komen. De eenige haringboot die we deze week hadden, nl. de Utrecht maakte voor haar 525 manden visch f 3400. Een mooie besomming. Ik ben vol belangstelling naar het verdere verloop van de haring-trawlvisscherij en naar de haringvisscherij in het algemeen. Een ding is wel zeker: zoo druk als verleden jaar wordt het zeker niet. Tenzij er de een of andere Sinterklaassurprise komt, Wat, zoo als ik in dit snufje al heb gezegd, niet on mogelijk is. PIETERMAN,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1