I in huurkoop Vraagt Wapenleveringen aan oorlogvoerenden en aan rebellen. let Gasbedrijf der Gemeente Velsen DAMRÜBRIEK Rubriek voor Vragen Vooruitgang inzake de Volkenbondsactie tot het verbieden van wapenleveringen aan Bolivia en Paraguay. De poging, om via Zwitsersch gebied springstoffen van Duitschland uit den Oostenrijkschen nationaal-sociallstischen rebellen in handen te spelen. (Van onzen correspondent) Genève, 30 Juli 1934 Toen in de Mei-zitting van den Volken bondsraad de Britsohe vertegenwoordiger Eden nieuwe pogingen ondernam om een uni verseel verbod van wapenleveringen aan Boli via en Paraguay tot stand te brengen, opdat eindelijk aan het bloedvergieten in het Chaco- gebied een einde zou komen, uitte Haarlem's Dagblad" terstond twijfel aan het slagen van deze poging. Wanneer men het mededoen van alle staten van eenige beteekenis als voor waarde voor het inwerkingtreden van het verbod van wapenleveringen naar de oorlog voerende landen zou stellen, zou er wel weder één staat gevonden worden, die door het wei geren der gevraagde medewerking het odium der verantwoordelijkheid voor de mislukking dezer Volkenbondspoging op zich zou nemen, tot groote vreugde van alle wapenfabrikan ten en handelaars in wapenen! Het scheen gedurende eenige weken alsof inderdaad deze sombere voorspelling bewaar heid zou worden. Want terwijl een lijst van 33 staten was opgesteld, wier medewerking ge vraagd zou worden, gaven 32 van deze 33 sta ten hetzij onvoorwaardelijk, hetzij voorwaar delijk (namelijk indien een aantal door ieder hunner afzonderlijk met name genoemde andere staten dezelfde verplichting op zich zouden nemen), de belofte af iedere wapenle vering uit hun gebied naar Bolivia en Para guay te zullen verbieden en daadwerkelijk verhinderen, doch het feit deed zich voor, dat één van deze 33 weigerde dit plechtig te be loven: Japan. De Japansche regeering ge bruikte deze vraag van de Volkenbondseom- missie van. Drie als welkome gelegenheid, om nog eens haar wrevel tegen den Volkenbond te uiten. Zij verklaarde geen enkele politieke ver plichting jegens den Volkenbond meer op zich te willen nemen en uitte bovendien haar ont stemming, dat zij in deze kwestie was lastig gevallen, omdat Japan nimmer wapenen naar Bolivia of Paraguay geleverd had. Het geluk wilde nu, dat vrijwel geen enkele regeering, die haar bereidwilligheid van het mededoen van een aantal andere regeeringen had afhankelijk gemaakt, juist ook het mede doen van Japan geëischt had. Daardoor tastte de Japansche weigering de bereidwilligheid van de groote meerderheid der 32 andere sta ten niet aan. Doch er was één ernstige scha duwzijde bij dit gelukje, dat juist Japan de eenige weigerachtige was. Mussolini had na melijk het deelnemen van Italië aan deze ac tie uitdrukkelijk van het mededoen van Ja pan afhankelijk gesteld! En daar natuurlijk alle andere staten, die slechts voorwaardelijk hadden toegestemd, Italië hadden opgenoemd onder de staten, wier medewerking voor hen als een conditio sine qua non beschouwd werd, dreigde inderdaad langs den omweg van Ita lië de Japansche weigering het geheele plan van actie tegen den oorlog in Zuid-Amerika te doen mislukken! Er bestaat thans gegronde hoop, dat dit ge vaar is afgewend. Want'de 'Ita-liaansche re' gëèring, die wellicht door haar eigen diplo maten geruststellende verzekeringen over de Japansche plannen verkregen heeft, heeft de vorige week aan het Volkenbondssecretai'iaat te kennen gegeven, dat zij aan de voorwaar de van de Japansche toezegging niet langer vasthoudt en ondanks het nog ontbreken der Japansche belofte bereid is allé wapenleve ranties van Italië uit naar de oorlogvoerende partijen te verbieden. Dit is een groote stap voorwaarts. Het Volkenbondssecretariaat heeft natuurlijk niet nagelaten tot alle regeeringen, die haar eigen bereidwilligheid van het mede doen van een aantal andere staten, waaronder ook Italië behoort, afhankelijk hadden ge steld thans het verzoek te richten onmiddel lijk het Italiaansche voorbeeld te willen vol gen. Men hoopt thans, dat weldra voor het eerst in de geschiedenis, dank zij deze actie van den Volkenbond, een algemeene poging daad werkelijk zal ondernomen worden, om een oorlog te beëindigen, doordat de strijdende partijen nergens meer wapenen en munitie zullen kunnen aankoopen. Intusschen bestaat natuurlijk het gevaar, dat de twee oorlogvoe renden den tijd, die sinds Mei verstreken is, „nuttig" hebben gebruikt om hun levensver- nietigende middelen zoo te vex-meerderen, dat zij nog vele maanden lang den oorlog zullen kunnen voortzetten. En ik mag ook niet ver zwijgen, dat er geruchten loopen, dat thans Chili de rol van Italië zal gaan overnemen en de voorwaarde van Japan's verbindende toe zegging zal stellen! Het is dus nog te vroeg om te juichen, ook al zijn de kansen op een sla gen van deze Volkenbondsbemoeiing sinds een v/eek belangrijk verbeterd! Een tweede geval van: wapenleveringen, dat in de afgeloopen week de openbare meening in Zwitserland in nog heel wat sterker mate heeft bezig gehouden, was de aan het meer van Konstanz ontdekte poging, om van Duitschland uit een groote hoeveelheid spring stoffen, springmijnen en andere ontploffings middelen den rebellischen nazi's in Oostenrijk via Zwitsersch gebied in handen te spelen. De geheele Zwitsersche pers heeft in krasse ter men haar verontwaardiging erover uitgespro ken, dat een S. A.-leider te Lindau, 'aan den Duitschen oever van het meer van Konstanz, aan twee leden van het Oostenrijksche Le gioen 40 Kilogram ontploffingsstoffen ver strekt heeft met de opdracht om deze op- roermunitie in een motorboot van Lindau naar Rorschach (aan den Zwitserschen oever) te vervoeren, vanwaar zij dan per auto over de Zwitsersch-Oostenrijksche grens zou den zijn gebracht,, indien de Zwitsersche po litie niet bijtijds de te Rorschach aangekomen motorboot had doorzocht en de ontdekte springstoffen had in beslag genomen! Dat deze geheele poging tot wapenleverin gen aan de Oostenrijksche rebellen brutaal weg bij klaarlichten dag geschiedde en dat de gevangengenomen Oostenrijkers der motor boot, evenalsde eveneens gearresteerde chauffeur der gereedstaande aan een Duit- scher toebehoorende taxi, zoo snel een vol ledige bekentenis over deze Duitsche poging om het Zwitsersch gebied voor een derge- lijken misdadigen smokkelhandel te misbrui ken, hebben afgelegd, heeft aanvankelijk nog eenigen twijfel gewekt, of hier inderdaad van een Duitsche poging in den bovenaangedui- den zin kan worden gesproken. Men opperde het vermoeden, dat natuurlijk ook in de Duitsche pers ruimen weerklank heeft gevon den, dat wij hier slechts met een intrige van Oostenrijkers of misschien ook wel Duitsche vijanden der Hitler-regeering zouden te doen hebben, die de geheele „komedie" zouden hebben geregisseerd om daardoor de Duitsche regeering in de oogen van het Zwitsersche volk en de geheele wereld nog meer gehaat en veracht te maken. Intusschen heeft de Zwitsersche regeering verleden Vrijdag tot een officieel protest te Berlijn besloten. Men moet wel aannemen, dat de nieuwe minister van justitie Baumann bij deze eerste groote regeeringshandeling, waarvoor hij geplaatst werd, wel heel zorgvuldig het geheele dossier zal hebben bestudeerd en daarbij de zeker heid gekregen heeft, dat hier van een „ko medie", van een anti-Duitsche intrige geen sprake was! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Bij schrift: Wij zijn nog even somber gestemd over de zaak der wapenleveringen aan Bolivia en Pa raguay. Het onzlnnig-lange tijdverlies is dui delijk genoeg. Gedurende die periode is er natuurlijk volop doorgeleverd. Misschien wel voor heel wat langer dan „eenige maanden". En mocht tenslotte blijken dat er te veel ls ingevoerdnu, dan zal daar inmiddels wel een ander adresje voor gevonden zijn, en de uitvoer van wapenen uit Bolivia en Pa raguay wordt toch zeker niet verboden. Daarbij merkt onze correspondent te Genève trouwens ook op, dat Chili nu de rol van Italië heeft overgenomen. Ja, de rol van marqué in de' fraaie comedie. Die wisselingen kennen we sinds jaren, bij alle onderhande lingen. Beurt om beurt fungeeren vele mo gendheden als „de kwaje pier", en de hoofd zaak wordt uit het oog verloren door het voortdurende geleuter over de vraag „wie zijn schuld het is dat de zaak mislukt". Deze zaak lijkt ons een monument van mis lukking. R. P. De veroordeeling van Spansier Bevestiging van het vonnis ontvangen. Bij het departement van Buitenlandsche Zaken is heden van onzen gezant te Berlijn de mededeeling ingekomen, waarbij wordt be vestigd de reeds in de pers vermelde uitspraak van het Duitsche Volksgerechtshof, houdend veroordeeling van onzen landgenoot Spansier tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van ae preventieve hechtenis van bijna een jaar. SPORT EN SPEL LAWNTENNIS. DE DAVIS-CUP WEDSTRIJD NEDERLAND— MONACO. Gisteren werd te Noordwij k een begin ge maakt met de Davis-Cup-wedstrijden voor 1935. Nederland heeft tegen Monaco geloot, en als eerste partij zal de ontmoeting Knottenbelt Landau plaats vinden. Daarna speelt Tim mer tegen Gallèpe, die als tweede enkelspeler van Monaco is aangewezen. Tot nu hebben nog geen ontmoetingen van Monagasten anet de sterkste Nederlandsche spelers plaats gehad. Wel zijn Landau en Gal lèpe in 1931 in Holland geweest, en hebben toen onbedreigd Koopman en Van der Heide geslagen, waaruit dus blijkt dat wij te doen hebben met niet te onderschatten tegenstan ders. Toch kunnen we niet ontkennen dat Hol land een mooie kans maakt. Timmer, die weer hersteld schijnt te zijn van zijn „Wimbledon- throat" is vermoedelijk wel in staat zijn beide enkelspelen te winnen, en ook in het dubbel spel kunnen Timmer en Koopman het Zater dag tot een overwinning brengen tegen Lan dau en Gallèpe. Bovendien is de mogelijkheid niet uitgesloten dat Knottenbelt nog voor één of meer punten zorgt in zijn beide enkelspelen. De aanvoerder van de Nederlandsche ploeg, mr. Punt heeft tenminste besloten de Hilver summer het tweede enkelspel te laten spelen, aldus overwegende dat het spel van Knotten belt beter dan dat van Hughan bestand zal zijn tegen het sterk varieerende spel van Gallèpe. Zondag worden dan de laatste twee partijen gespeeld, Timmer tegen Gallèpe, en Knotten belt tegen Landau. ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD VAN JACK MEDICA. NEW YORK, 3 Augustus (V.D.) Jack Medica, die momenteel de snelste lange af standzwemmer van Amerika is, heeft wederom een nieuw wereldrecord gevestigd. In Hono- loeloe maakte hij op de 400 M. vrije slag den fantastischen tijd van 4 min. 40.6 sec. Het oude record stond met 4 min. 46.4 sec. op naam van den jongen Japanner Makino. BOKSEN JONNY RISCO VERSLAAT TOMMY LOUGHRAN. NEWYORK, 3 Augustus (V.D.) In Ma- dison-Square Garden heeft een. ontmoeting plaats gehad tusschen den gewezen wereld kampioen half zwaar gewicht, den Amerikaan Tommy Loughran en den sterken zwaar ge wicht bokser Jonny Risco. Loughran was slechts matig op dreef, zoodat Risco een ge makkelijke puntenoverwinning kon behalen. Jonny Risco schijnt den laatsten tijd weer iets op den voorgrond te'kómen, want hij staat op de lijst van deelnemers aan de selectie wedstrijden voor de match tegen den-wereld kampioen Max Baer. versfre kt Cascomforen, Gasfornuizen, Gaskachels en inlichtingen aan het bedrijf! Warmwaterapparaten (Adv. Tngez. MedJ onder leiding van B. Dukel. Allereerst willen wij de oplossingen der eerste wedstrijd vraagstukken weergeven. Stand in cijfers van wedstrijd vraagstuk No. 1 luidt: Wit 9 schijven: 22 24 28 29 31 34 38 41 42. Zwart 9 schijven: 8 11 13 14 15 17 20 27 35. Wit wint door 34—30 27x47 29—23 20x27 38—32 47x22 32x3 35x24 3x6 gewonnen. De oplossing van vraagstuk No. 2 luidt: Auteur: G. Numan, Egmond a. d. Hoef. Zwart: 7 8 9 10 14 18 19 20 23 25 30 36. Wit: 16 21 26 27 34 37 38 39 44 47 48 49. Wit wint door 47—41 36x47 4440 47x35 21—17 30x39 48—43 39x48 16—11 48x22 11x13 35x21 26x10. Een bravour stukje om in een dergelijk probleem een eindslag 26x10 aan te brengen, terwijl op 21 en 22 in de beginstel- ling ontbreken. Een prachtig vraagstuk! Thans laten wij den stand van onzen oplos serswedstrijd volgen. Van de volgende Inzen ders mochten wij twee bovenstaande oplossin gen ontvangen: C. Buis, P. J. v. Buuren, J. de Vlugt, C, Suyk, C. Broek, H. Laros. R. Binkhorst, F. Dukel, P. Versteeg. J. Vrijhoef. X. (schuilnaam), P. Mul der, G. Haver, C. Rike, P. v. d. Velde. P. J. Smit, H. Schaap, T. L. Haver, K. de Jong, P. de Boer, G, v. Zanten en C. Zijp, allen te IJniui- den, H. de Reus, Santpoort, J. Mulder en P. Gozinnen, Beverwijk, G. Numan en A. Hopman Sr., Egm'ond a. d. Hoef, P. de Graaf, Amster dam en C. H. Woutersen en O. Boeke te Ant werpen. Deze inzenders kregen allen twee punten. CORRESPONDENTIE H. de R. Santpoort. Uw eerste brief had ik wel ontvangen. ZWART OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Onderstaande partij is no. 2 van den tweeden herkamp KeilerDukel. R. C. Keller B. Dukel. 1. 31—27 19—23 2. 37—31 14—19 3. 33—28 17—21. 4. 39—33 21—26 Deze zettenreeks is gelijk aan de derde partij van den eersten herkamp. In plaats van de op sluiting met 41—37 te accepteeren, speelde Wit 4439 en kreeg toen met 47—42 41—37 4641 een opeenhooping aan den rechter vleugel wat tot gevolg had dat over veld 22 werdt gespeeld. Zwart schept zich dan kansen in de omsingelingtactiek. Hier accepteert Wit de opsluiting, om het spel gecompliceerd te maken en waardoor Zwart toch over veld 17 moet spelen. 5. 41—37! 10—14 6. 34—30 20—24 7. 44—39 5—10 Op 14—20 30—25 9—14 kan Wit 39—34 spe len daar Zwart 24—30 faalt wegens: 2430 35x24 19x39 28x10 39x28 25x14 4—9 32x23 18x29 43—39 15x4 39—33 9x20 en 33x15 met winst? 8. 30—25 15—20 zwak 1117 is beter. 9. 40—34 10—15 10. 34—30 11—17 Deze zet had met den achtsten zet gespeeld moeten worden. Thans houdt het klaverblaad je den Zwarten rechtervleugel in bedwang. 11. 27—22 18x27 12. 31x11 6x17 13. 28—22 17x28 14. 33x22 Stand na den 14en zet van Wit luidt: ZWART WIT H. Sch. IJmuiden. Tweede vraagstuk niet geschikt voor plaatsing. HET "VIERDE WEDSTRIJDVRAAGSTUK. Ons vierde wedstrijdvraagstuk is een com positie van de ons door den heer G. Numan toegezonden serie. De heer Numan die deze collectie speciaal voor onzen wedstrijd com poneerde, krijgt steeds, uit onzen lezerskring betuigingen van waardeering voor zijn werk. Auteur G. Numan, Egmond a. d. Hoef. Sitand in cijfers: Zwart 14 schijven op: 6 8 9 11' 13.14 15 18 19 22 27 28 35 36. Wit 14 schijven op: 17 20 25 26 31 34 38 39 43 46 47 48 49 50. Wit speelt en wint. Telt voor 1' punt. PROBLEMEN Van de heeren P. J. v. Buuren en H. Schaap mochten wij een aantal vraagstukken ontvan gen die wij gaarne onzen oplossers ter op lossing aanbieden. Auteur: H. Schaap. De cijferstand no. één luidt; No. 1. Zwart 2 dammen op 21 48 en 1 schijf op 35. Wit 7 schijven op: 32 37 40 42 44 45 49. Wit speelt en wint. No. 2. Auteur P. J. v. Buuren. Zwart: 8 9 13 16 18 28 33 en 1 dam op 46. Wit: 21 24 26 34 39 44 45 47 48. Wit speelt en wint. No. 3. Zwart- 6 8 15 16 18 23 28 29 en 1' dam op 11. Wit: 21 25 26 27 30 35 38 39 41 44. Wit speelt en wint. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnê's van dit "blad worde.-* door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. LOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe kan men een blauw, wi't en rood crêpe de Ohine japon wasschen, zonder dat die verkleurt? ANTWOORD: Zet dichtgedekt een kwartier in ruime waschbenzine, dan goed doorslaan en, zonder wringen op een kleerhanger laten drogen. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral :een vuur of licht in de nabijheid. VRAAG: Hoe verwijdert men verouderde inkt vlekken uit een grijs kamgaren costuum? ANTWOORD: Eerst met lauw water loswee- ken; daarna flink schuieren met een borsteltje met verdund mierenzuur. Afsponsen met lauw water. Is de vlek nog niet geheel weg, dan laat ij er een paar druppels citroensap op vallen en aat die uur inwerken; weer met lauw water goed afaponsen en met handdoeken droog bet ten. Tijdens de behandeling een in vieren gevou wen handdoek onder de vlek. VRAAG: Hoe bereidt men frambozen op bran dewijn? ANTWOORD: Neem vooral gave en niet over rijpe vruchten; zoek ze goed af en waseh ze even zeer voorzichtig met koud water. Doe ze. vervol gens in een goed schoongemaakte flesch met wijden hals. Neem per' pond frambozen 75 gram suiker en los die in zooveel kokend water op dat de suiker maar even onder staat. Laat dit geheel koud worden en giet het dan o*p de frambozen. Doe er zooveel brandewijn op dat de vloeistof minstens 6 c.M. hooger staat dan de vruchten, doch naar smaak kunt gij er ook wel meer brandewijn bijvoegen. VRAAG: Hoe maakt men frambozen jam? ANTWOORD: Neem voor 4 pond frambozen 3 pond suiker. Zie de frambozen zorgvuldig na, of er geen wurmpjes in zitten; wasch ze even in koud water: doe ze met de suitker in een goed geëmailleerde pan en breng, met deksel er op, zacht aan de kook Laat, zonder deksel en af en toe roerend, inkoken, tot het zoo dik is. dat een druppel ervan, die gij in een kopje koud water laat vallen, niet uitvloeit, maar in zijn geheel naar beneden zakt. Neem dan van het vuur schep er zorgvuldig alle schuim af. Vul dan vlug de goed schoongemaakte potjes en sluit goed van de lucht af. VRAAG: In mijn keukenkastje zijn kleine zil vergrijze diertjes die zeer snel loopen. Wat zijn dit voor dieren en hoe krijg ik ze weg? ANTWOORD: Dit zijn z.g. zilverslangetjes. Verwijder alle eetwaren en bestuif de plaatsen, waar zij voorkomen, terdege met een verstuiver met bijhehoorende vloeistof. Laat de kast of het vertrek dan eenige uren goed gesloten. Daarna kunt gij ventileeren. VRAAG: Hoe maakt men morellen in? ANTWOORD: Maak de morellen schoon; wasch ze en doe ze in een goed geëmailleerde pan met per pond morellen 1 ons suiker en 1/10 liter water. Breng zachtjes aan de kook, maar laat niet doorkoken. Laat bekoelen en doe het in een schoone flesoh met wijde hals. Overgiet het met brandewijn tot dezen minstens 8 c.M. hoven de vruchten staat, of naar smaak meer. Sluit goed van de lucht af. VRAAG: Hoe maakt men roode bessenwijn? ANTWOORD: Dat is een zeer ingewikkeld en lastig werkje .Gij maakt op de gewone wijze bessensap van zeer ver sch e bessen. Doe hiervan, liefst in schoone bemande kruik. 8 liter, goed ge filtreerd, benevens 4 liter water en 2 K.G. suiker. Laat rustig staan in niet te koelen kelder. Voeg na 14 dagen bij: 4 L. water en 1 K.G. suiker en na weer 14 dagen nogmaals hetzelfde. Laat een maand rustig staan en hevel dan alles over in een andere schoone kruik, maar zorg, dat het bezinksel achterblijft. Na een maand weer over hevelen, tot de vloeistof volkomen helder ia. Is dit het geval ,dan 3 a 4 maanden laten staan, waarna gij kunt aftappen. Bij de tweede maal overhevelen kunt gij 1/2 liter rum toevoegen om de wijn aromatischer te maken. De kurk moet zoo worden gesloten, dat lucht kan ontwijken, maar geen lucht kan toetreden, waarvoor toestel letjes in den handel zijn. VRAAG: 1. Hoe en wanneer maakt men snlj- boonen in? 2. Hoe en wanneer slaboonen? ANTWOORD: 1. Per 500 snijboonen is een pond zout noodig. Haal ze tweemaal aan weers zijden af; wasch ze en droog zo met een schoo- nen doek. Snij ze en druk ze stevig laag om laag met het zout in een schoone Keulsche pot; de bovenste laag moet zout zijn. Doe er een schoon, wit doekje over; daarover een schoon plankje en daarop een schoone steen. Zie de eerste 6 weken eens per week na of zich geen kiem aan de oppervlakte heeft gevormd. Neem die er dan zorgvuldig af; wasch doekje, plankje en steen goed schoon en strooi nog wat zo-ut op de boo- nen; daarna weer toedekken. Na de 6 weken kunt gij volstaan met om de 14 dagen na te zien. 2. Een pond zout per 1000 boonen. Tweemaal aan weerszijden afhalen. Kook ze in ruim ko kend water 5 minbten op. Haal ze uit de pan en laat ze uitgespreid door en door koud worden. Inmaken als de snijboonen. Het kan. nu geschie den tot en met Augustus, Neem vooral versche boonen. PLANTEN. VRAAG: Mijn Clivia is 10 jaar oud en heeft dit jaar tweemaal gebloeid. Er zijn 7 nieuwe bla deren en een stok bijgekomen, maar deze zijn vol witte spikkels. Wat zou dat kunnen zijn? In den winter geef ik weinig water; met April begin ik meer te geven en van April tot half Juli krijgt zij om de 14 dagen 3 eetlepels verdunde koemest. Om de 2 jaar wordt zij door een tuin man verpot. ANTWOORD: De behandeling is goed ge weest. Wij vermoeden, dat het luisjes zijn. Wasch de plant eenige dagen achtereen eens per dag goed met zeepwater en dan afspuiten met gewoon water. Leidingwater geeft gewoonlijk eenige grij ze vlekken door het hooge kalkgehalte. VRAAG: In mijn tuin heb ik op bloemen en planten veel last van luis en rupsen. Wat is daar tegen te doen? ANTWOORD: Voor luis neemt men aftreksel van tabak en spuit daar flink mee. Voor rupsen is afzoeken het beste. Hang nestkastjes in uw tuin. Meezen en dergelijke vogels verdelgen ze bij massa's. DIEREN. VRAAG: Mijn kanarievogel ruit al een half jaar en zingt niet. Hij eet en drinkt goed en is zeer levendig. Ik geef hem af en toe al eens een eierdooier, maar het helpt niet. Wat kan 11c er verder aan doen? ANTWOORD: Vermeng dagelijks het drink water met 1 theelepel kalkwater. WIT Zwart: R. c. Keller Wit; B. Dukel. Zeer terecht heeft Wit hier een variant van Dr. Molimard ingeleid. Zwart kan wel met 7—11 11—17 en later 13—18 9—13 4—9 een ge- duchten stelling veroveren, doch houdt het na deel dat z'n groote vleugel staat opgesloten. Van dit oogenblik af speelt Zwart zoowel als Wit zwak. Dit is toe te schrijven aan de dam- moeheid waaraan beide spelers leiden. 16—21! 1218 zoowel 711 was hier beter. 15. 47—41 Wit dreigt 32—28. Op 12—18 volgt Zwart. 32—28 18x27 37—31 23x32 31x22 3'237 42x31 26x37 41x32 met gelijk spel. 23—29! Zwart's laatst zetten wijzen er op, dat deze graag een beslissing wenscht met winst of verlies, en treedt daarom als equilibrist op. De tekstzet is ook weder zwak. 16. 39—33 7—11' 17. 32—28 12—17 18. 45—40 Wit kon wel 22—18 13x22 28—23 19x39 30x10 20—24 43x23 15—20 25x14 4x15 spelen maar de stelling blijft gelijkwaardig, Op an dere tegenzetten redt Zwart zich gemakke lijker. 8—12 19. 43—39! Zwart staat hopeloos. Daar zich genoeg slag wendingen in dit fragment voordoen, meenen wij tot zoover de partij te moeten weergeven, om onzen oplosers in de gelegenheid te stel len, dit partij fragment goed te bestudeeren. O.i. kan Zwart niet buiten schijfveiiies. (Wordt vervolgd). Opl. en Gorr. binnen acht dagen aan Bur. van dit blad of Breesaapstr. 44, IJmuiden. VOETBAL. COMPETITIE K. N. V. B. Het bestuur van den K. N. V. B. heeft het begin van de competitie vastgesteld op Zondag 16 September. CRICKET OVERZICHT. In verband met den wedstrijd Nederland Free Foresters staat het eerste klasse pro gramma stil. Voor de Overgangsklasse A wordt een zeer belangrijke wedstrijd te Enschedé gespeeld waar de St-ichtsche door P. W. wordt ontvan gen. Slagen D. Kessler c.s. er wederom in te zegevieren, dan is de weg naar het kam pioenschap geheel geëffend; een nederlaag evenwel brengt behalve V.V.V. ook Quick ON.) en P. W. opnieuw in de running. Voor de B-klasse gaat C.V.H, bij Sparta op bezoek, een wedstrijd tusschen twee gelijk waardige tegenstanders, waarbij de vorm van het verdedigende deel onzer plaatselijke club den doorslag zal geven. De wedstrijd H.C.C. IIL-HB.S. is beslis send voor het kampioenschap. Bij een onver wachte nederlaag der Houtrust-menschen. hebben beide leidende clubs een zelfde aan tal punten; dan begint dus de strijd op nieuw. Verder gaat de belangstelling uit naar onze eerste internationale ontmoeting waar in het Nederlandsch elftal betrokken is. Over het spel van de a.s. tegenstanders kunnen wij nog geen voldoende conclusie trekken. Het N.C.B.-elftal was qua battingteam na tuurlijk tegen de Britsohe bowlery niet op gewassen, terwijl daarentegen de All-Holland batsmen, die voor de Flamingo's in Laren uitkwamen, weliswaar de bowlery niet over meesterden doch goed batten op zeer accu raat bowlen demonstreerden, Dit doet het beste voor Zaterdag a.s. hopen. UMPIRE. ATHLETIEK. AMERIKAANSCHE SUCCESSEN IN ZWEDEN STOCKHOLM, 3 Aug. (V.D.) De Ameri kanen hebben te Göteborg nieuwe successen geboekt. Ondanks den slappen bodem werden goede prestaties verricht. Zoo won Bonthron den wedstrijd over 1 mijl (1.0205 K.M.) in den niet officieelen wereldrecordtijd van 3 min. 0,8 sec. terwijl Ny met 3 min. 3,3 sec. een nieuw Zweedsch record vestigde. De overige resul taten luiden: 100 M. hardloopen: 1. Peacock, 11 sec. 300 M. hardloopen: 1. Kane 34.2 sec. 800 M. hardloopen: 1 Eastman, 1 min. 57,8 sec. 110 M. horden: 1. Beard 14,8 sec. Hoogspringen: 1 Johnson 1,91 M.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3