HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 232 MAANDAG 6 AUG. 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden medeüeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodxa zij 14 dagen als zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen- 2000— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij break van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van vlsschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis Is niet noodig. Uifckeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA..V,-Bank té Schiedam. Een Herinnering. Twintig jaar geleden ging ik. als jong ver slaggever naar de Limburgsche grens, om de Duitschers op België te zien losrukken. Maas tricht zat vol journalisten. De ouderen waren onder den indruk der gebeurtenissen, en alles behalve vroolijk gesteld. Wij jonge reporters waren vroolijk, opgewonden, vol van de oor- logsromantiek die ons te wachten stond. Met een Amsterdamsehen jeugdigen collega samen charterde ik een ouwe victoria, met een ver moeid Maastrichtsch paard ervoor, en we hobbelden samen in de schoone Augustuszon den oorlog tegemoet. Richting Eysden. Het zware geschut van het Belgische fort Loncin dreunde met regelmatige tusschenpoozen, maar dat deerde onze stemming niet. Wij maakten grapjes met de Nederlandsche pos ten, die ons telkens aanhielden om onze pas sen te controleeren, en lachten om het oude paard, dat schrok van het kanongebulder en vergeefsche galop-pogingen deed. Wij zongen „Malbrouck s' en va-t-en guerre En toen, vlak bij de grens, ontmoetten we plots twee groote auto's van het Nederland sche Roode Kruis, volgepakt met Duitsche ge wonden. Naast den chauffeur op den voorsten wagen hing meer dan hij zat een lijkbleeke officier: de oogen gesloten, het hoofd in een verband gewikkeld, waaronder bloed uitdrup- te en dat al met groote ronde bloedvlekken 'doortrokken was. Naast ons stopten beide auto's en wij zagen en hoorden. Wij zagen al die gewonden en hoorden het gekreun en de kreten van pijn. Van dat oogenblik af was onze lach bestor ven. Wij lachten niet meer gedurende die week, toen de Duitschers voor de Maas stre den. Wij lachten niet toen we de verwoestin gen zagen van de brandende dorpen Visé en Mouland, en toen de pontonbrug bij Lixhe, vol Duitsche troepen, door de zware granaten van Loncin getroffen werd en in de diepte ver. dween. Wij konden geen romantiek en geen heldenmoed zien in het schouwspel van de ge zwollen lijken, die de rivier afdreven. Walging van dezen waanzinnigen strijd had óns allang bevangen. En in het dorp Canne, waar de Belgische burgemeester door de Duitschers vermoord was, vond ik een stel dronken land weermannen uit Charlottenlburg, in een tuin bezig met den inhoud van de wijnkelders te verzwelgen, en ik had eigenlijk medelijden met hen. Want toen al trachtten zij te ver geten. Dat was op den vierden dag van den oor log, die vier jaar en vier maanden zou duren, Dat zij, die nu even jong zijn als ik toen was, zich niet kunnen voorstellen wat oorlog is, kan ik mij hegrijpen. Dat is misschien het grootste gevaar van dezen tijd. Als het wa- penindustrieele conflict Bolivia-Paraguay wat dichter bij ons was kon men er jeugd- excursies heen zenden, om er ze iets van te leenen beseffen. Nu gaat dat niet. Maar dat zoovelen die den waanzin 1914— 1918 beleefd hebben, na twintig jaar nog niets geleerd blijken te hebben, dat zij zelfs niet eens beseffen hoeveel brutaler, beestachtiger, gemeener een nieuwe oorlog moet zijn met de nog-veel-infamer strijdmiddelen die thans bestaandaar kan ik geen verontschuldi ging voor vinden. Dit zijn dagen van herinnering aan Augustus 1914. Velen schijnen het als een soort vroolijk jubileum te beschouwen. Tegen een dergelijke matelooze domheid en kort zichtigheid baten geen argumenten. De strijd voor „moreele ontwapening" is wel een zeer zware. Maar we zullen hem toch maar voortzetten uit persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel, Het „idealisme", en de wensen onze kinderen te zien leven, instede van ze te zien slachten, willen ons nu eenmaal niet loslaten. Ieder mensch heeft zoo zijn eigenaardigheden. R. P. IJMUIDEN PRINS HENDRIKSTRAAT 21 EN 23 VERKOCHT. Vrijdagmiddag is ten overstaan van notaris Boerlage verkocht in Augusta-'hotel het café met bovenwoning in de Prins Hendrikstraat 23 en de woning met bovenwoning in dezelf de straat op nummer 21. Kooper was beide keeren de heer Wieringa te Groningen ir opdracht van de Friesch-Groningsche Hy potheekbank. De koopsom was f 3200 en f 2800. PAARD OP HOLOF GESTRAFTE ONVOORZICHTIGHEID. Zaterdagmiddag, hij de beëediging van een aantal officieren van de Burgerwacht op he' landgoed Beeckestein begon een der bezoekers van de plechtigheid, van P. genaamd de on voorzichtigheid, te gaan rijden met het paard van den instructeur V. Plotseling ging het paard er met z'n berijder van door. Het rende in een wilde vaart den Rijksweg op in de rich ting van de pont. Het dier keerde hier terug en holde nu voort in de richting van Beecke stein, waar het -tot staan werd gebracht. Het mag een wonder heeten, dat het dier niet in botsing kwam met een der vele auto's, die zich langs den weg voortbewogen. RIJDEND MUSEUM VAN RIJWIELPLAATJES. Onze oud-stadgenoot de heer van V. heeft een verzameling aangelegd van rijwielplaatjes. Alle plaatjes, die tot nu toe zijn uitgegeven, een achttal, heeft hij netjes naast elkaar op het achter-spatbord van zijn rijwiel geklonken. Van de zijde der bevolking was er veel oe- langstelling voor dit origineele rijdende museum. Nieuwe motortrawler in de vaart. Dirkje R O 53 maakt haar eerste reis. voor de papierfabriek te Velsen, evenals het Nederlandsche stoomschip Dijkwater. IJzerverscheping. Het Zweedsche stoomschip Wasaborg is van Rotterdam bij de Hoogovens aangekomen om eene partij ijzer bij te laden voor Zweden. Zaterdagmiddag is van uit de Visschersha- ven vertrokken de nieuwe motortrawler Dirkje R.O. 53, de vierde van de Visscherij Mij. Pisca- tor te Rotterdam. Het getuigt ongetwijfelr van een grooten on dernemingsgeest, dat deze reederij het in den huidige-n crisistijd aandurft, zulk een kostbaar schip in de vaart te brengen. Want kostbaar is -de Dirkje R. O. 53 met haar dure installaties ongetwijfeld. Uit het feit, dat deze reederij in enkele jaren tijds vier moderne visschersvaar- tuigen in de vaart heeft gebracht, blijkt, dat de directie niet alleen ondernemingsgeest bezit, maar tevens dit zij het vertrouwen in de toe komst van het visscherijbedrijf nog niet ver loren heeft. Eenige uren voordat de Dirkje haar 550 P.K. motor aanzette om haar eerste reis -te aan vaarden, waren wij in de gelegenheid het schip te bezichtigen. Officieel is de Dirkje -een zus terschip van de Claesje, maar in werkelijkheid betreft dit in hoofdzaak slechts den bouw. In de details is veel verschil. In de onderdeelen zijn er vele verschillen op te noemen, die hun ontstaan te danken hebben aan de ervaringen, die de reederij heeft opgedaan met het zus- sterschip. Wij laten hieronder eenige bijzonderheden volgen. De afmetingen bedragen 36.33 x 7.24 x 2,5 M„ de bruto inhoud is 234.12, de netfo-inhoud 70.09 ton. Het schip is uitgerust met een hoofdmotor van 550 P.K. een motor van 120 P.K, voor de winch en een motor van 2-0 P.K. voor het electrisch licht enz. Alle motoren zijn Boll a-nd --B olind er mo toren In den bak bevindt zich het nieuwste „visscherij-snufje" nl. een badkamer voor de opvarenden. Ongetwijfeld is de Dirkje het eer ste en eenige visschersvaartuig van -de Neder landsche vloot met een dergelijke hygiënische voorziening aan boord. Naast de badkamer is een ruimte waarin een ziekenkooi geplaatst kan worden. Achter-de brug -is een ruime kaartenkamer, aan weerskanten waarvan zich een slaapge legenheid -bevindt, één voor d-e-n schipper en een voor een passagier. In de kaartenkamer vinden we het echo-dieplood en de installatie voor radiotelefonie. De trawler is voorzien van een nieuw systeem voor winch aandrijving met automatische slip inrichting, Voor de machinisten is een aparte hut aanwezig. De stuurlieden hebben een aparte hut in het logies. Ook dit is veel ruimer dan men op de trawlers gewoon is. Achter den bak onder dek bevindt zich een magazijn. Daarachter is het ijsruim, dat ii verbinding staat met het groote en goed ge- isoleerde vischruim. Alles is gedaan om de kwaliteit der gevangen visch zooveel mogelijk te bevorderen. Niet het minst zal hiertoe mee werken de wijze, waarop de vangst, na aan het dek de gebruikelijke behandeling te heb ben ondergaan, gestuwd wordt. Dit geschiedt nl. niet door het luik, zooals gewoonlijk, maar door een hiertoe speciaal aangebrachte goot, waardoor de visch van het dek naar het visch ruim wordt gevoerd, Hierdoor wordt het lan ge openstaan van het luik vermeden, wat voor al in den zomer nadeelig is, doordat dan door het openstaande luik veel koude verloren ;aat. -De krachtige winch, die zooals reeds gezegd, wordt gedreven door een motor van 120 P.K. d.w.z. ongeveer van dezelfde capaciteit als de motoren aan boord van de loggers, heeft 600 vaam lijn; zij kan desnoods 1-000 vaam voeren. Ook de Dirkje is gebouwd bij de N.V. Werf Jan Smit Czn,, te Alblasserdam. Zij staat on der commando van den heer Th. Punt Sr., en is uitgevaren voor de haring-trawlervisscherij. De Visscherij Mij. Piscator heeft wederom de Nederlandsche visschersvloot met een vaar tuig verrijkt, dat een belangrijke aanwinst voor onze vloot beteekent. Wie volgt? Met de Antje, Betje, Claesje Dirkje zijn reeds vier letters van het alphabet opgebruikt. Moge ook nummer vijf, die onge twijtel-d de Elsje zal worden genoemd, spoedi; komen. SCHEEPVAART. Toeristenverkeer. Het Britsche stoomschip Vienna passeerde van Harwich naar Amsterdam met een aantal toeristen aan boord. Zondagavond keerde het schip weer naar Harwich terug. Deensche politiekruiser. De Deensche politiekruiser Island Falk is hier van Kopenhagen aangekomen en heeft ligplaats genomen aan den toeristenste.iger. Het schip zal a.s. Vrijdag zijn kruistocht voort zetten en dan allereerst naar Boulagne s. Mer gaan. Ertsaanvoer. Het Fransehe stoomschip Circe is van Caen aangekomen met eene lading erts voor Hoogovens. Schoolvoeding. Een prachtig voorbeeld. Bij één der comité-leden is ingekomen een z.g.n. Radiopotje bevattende 3.53 met de woorden „voor de schoolvoeding". Voorwaar een prachtig voorbeeld. Het comité hoopt dat nog vele Radiopotjes zullen volgen. Vorige verantwoording 630.00 Radiopotje 3.53 Totaal 633.53 NAAR ZEE. De stoomtrawlers Oostzee IJ. M. 77, Vios II IJ. M. 134. Ita IJ. M. 22, alsmede, zooals elders reeds is gemeld de nieuwe motortrawler Dirkje R. O. 53 zijn naar zee vertrokken. De stoomlogger Victor IJ. M. 149 is weer ter haringvisscherij uitgevaren. De Julie Streiff TT M. 159 zou heden ver trekken. VERRE REIS VAN EEN LUCHTBALLONNETJE. De zoon van onzen abonné, den heer van Brederode toonde ons Zondagmorgen een luchtballonnetje, dat hij op het strand had ge vonden. Het ballonnetje was voorzien van een label, waaruit bleek, dat het afkomstig was van een ballonwedstrijd, gehouden in Jemap- pes, nabij de Fransehe grens op 230 K.M. he melsbreedte van IJmuiden, De label, waarop een adres was geschreven, zal door den vinder worden teruggezonden, waarvoor hem volgens het in Fransch en Nederlandsch gestelde op schrift, een souvenir zal worden toegezonden. Het ballonnetje werd gevonden bij paal 59. VELSEN VERHOOGD PERCENTAGE PENSIOEN- VERHAAL. Bij de wet van 31 Mei 1934 tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet 1922 is o.m. met ingang van 1 Juli j.l. het in artikel 36, vierde lid der Wet bedoelde verhaal van de in het eerste lid bedoelde bijdrage tot het nader vast gestelde verhoogde percentage (in totaal 10%) imperatief voorgeschreven. In verband hier mede, hebben de bestaande gemeentelijke re gelingen te dezer zake hare geldigheid verlo ren, nu door het imperatief voorschrift dei- wet deze aangelegenheid uitputtend is ge regeld. Naar de meening van Gedeputeerde Staten dezer provincie vordert de consequentie, dat bestaande besluiten worden ingetrokken, ge rekend met ingang van 1 Juli j.l. Hoewel B. en W. te dezen opzichte eeneandere meening huldigen, hebben zij geen bezwaar aan het ver zoek. van genoemd College te voldoen en stellen zij voor, te rekenen van 1 Juli j.l. af, artikel van bovengenoemde verordening in te trekken. De plechtigheden te Tannenberg op a.s. Dinsdag. Bijzetting Van Hindenburg's stoffelijk overschot in den veldheertoren. Het D.N.B. bericht uit Berlijn: In overleg met de familie van rijkspresident von Hindenburg heeft de „Führer" en rijks kanselier Hitier bepaald, dat de definitieve bijzetting van het stoffelijk overschot van den ijkspresident zal geschieden in den veldheer- toren van het Tannenberg-monument, die als crypt zal worden ingericht. Uitgebreide maatregelen zijn te Tannenberg getroffen. Tribunes worden gebouwd, een spe ciaal telefoonkantoor ingericht, een zend- installatie gemonteerd en groote parkeerter reinen voor de te verwachten auto's aange legd. Op de trappen van het monument zullen 3500 eeregasten plaats nemen. In de ruimte in het monument is een kata falk opgericht, waarop de kist met het stoffe lijk overschot zal worden geplaatst. Achter de katafalk wordt een spreekgestoelte geplaatst, vanwaar Hitier zijn toespraak zal houden. De plechtigheid begint na het lossen van 101 sa luutschoten. Gedurende den geheelen dag der hijzetting zullen uit drie groote schalen offervuren op laaien. Het stoffelijk overschot van den generaal- veldmaarschalk is Zaterdagmorgen in de kist jelegd. Hierbij waren slechts de naaste fa milieleden aanwezig. De kist is reeds gesloten en staat in de werk kamer van den rijkspresident. Een wacht van officieren is naast de kist, die door een schat van bloemen is omgeven, opgesteld. Vlaggen halfstok te Parijs. De Fransehe regeering heeft naar Reuter verneemt besloten op Dinsdag, 7 Augustus, den waarop generaal-veldmaarschalk Von Hindenburg zal worden bijgezet, van alle open bare gebouwen in Frankrijk de vlag halfstok te laten hangen. De Fransehe gezant te Ber lijn, Francois Poncet, zal den president der Fransehe republiek, Lebrun, bij de bijzettings plechtigheden, ais buitengewoon gezant ver tegenwoordigen. Joodsche hulde voor Von Hindenburg. De „Jüdische Rundschau", het orgaan der Duitsche Joden brengt hulde aan de nage dachtenis van president Hindenburg en ver klaart o.a. „Wij Joden in het jaar 1934 mogen niet deelnemen aan het politieke leven openbare zaken, doch op een oogenblik, dat de jeheele Duitsche natie treurend om de baar van veldmaarschalk Von -Hindenburg staat, is het onze plicht te zeggen wat wij, Joden, voelen Wij brengen onze eerbiedige hulde aan veld maarschalk Von Hindenburg, die het geperso nifieerde symbool van staatshoofd was. Hij heeft het geheele Duitsche volk boven alles liefgehad en hij kan tot voorbeeld strek ken aan alle burgers en alle landen." LUGUBERE GEBEURTENISSEN IN EEN FRANSCHEN VUURTOREN. Het Reuterbureau verneemt uit Brest: De vuurtoren van Tevennec aan de storm achtige kust van Finisterre, zal bln-nenkor door den minister van openbare werken Flandin worden bezocht. Deze vuurtoren heeft een lugubere ge schiedenis. De eerste wachter van dezen vuurtoren werd krankzinnig, en zijn opvol ger verklaarde, dat hij geheimzinnige stem men hoorde, die hem zeiden, dat hij den post moest verlaten, hetgeen hij dan ook deed. De derde wachter werd daarop -dood in zijn bed gevonden. Daarna werden een vader met zijn zoon te za-men op den toren geplaatst om het licht te bedienen, doch op zekeren nacht bemerkte de zoon, dat zijn vader zich de keel had doorgesneden met een scheer mes. Dit was nog niet het einde van- de rampen want tijdens een storm werd de muur van de huiskamer weggeslagen, juist op het oogen blik, dat de vrouw van den wachter het le ven schonk aan een kind. De autoriteiten besloten toen den vuurto ren van Teven-nee te automatiseeren en er geen wachter meer te plaatsen. Onpleizierige pleiziertoeht. Een elftal personen, dat een zeetochtje wilde maken, huurde in Cherbourg den visch- kotter Ernestine af doch nauwelijks was men een eindje in zee of door vonken van den motor sprongen de zeilen in brand. Men verloor even wel niet zijné bezinning en sprong bij een boei gekomen over boord en ging aan de boei han gen. Het ongeval was evenwel door een ander schip opgemerkt en dit kwam den zeetoeristen ter hulpe. Het schip was inmiddels geheel uit gebrand tot op de waterlijn. Opgelegde schepen. Te Rotterdam waren Zaterdag 23 schepen op gelegd, van welke 11 onder buitenlandsche vlag. Scheepvaartbewegmg. In de -afgeloopen week kwamen hier binnen 64 stoom- en 14 motorsch-pen, tesamen 78 schepen tegen 73 schepen in de week tevoren. Naar zee vertrokken 63 stoom- en .8 motor schepen, tesamen 71 schepen tegen 73 in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 149 schepen of 3 schepen meer dan in de voorlaatste week. Hout voor Velsen. Het Noo-rsche stoomschip Anna Sofia is van Archangel -aangekomen met eene lading hout De weduwe van den grooten Chineeschen staatsman Soen Yat Sen heeft een nieuwe partij opgericht, die het Japansche imperialisme in China wil bestrijden. De vrouw van Holzweber gearresteerd. Duitsche vlag op het graf van haar man. Volgens een Reutertelegram uit Weenen is een vervolging wegens hoogverraad ingesteld tegen de vrouw van Holzweber, een van de moordenaars van. Dollfuss, die Dinsdag te recht is gesteld. De vrouw had namelijk een Duitsche vlag gelegd op de kist van haar mans lijk. ONEENIGIIEID BIJ DE FRANSCHE OUD-STRIJDERS PARIJS, 4 Augustus (Reuter). De giste ren gehouden bijeenkomst van de oud-front strijdersbonden, waarin de regeering Dou- mergue een nieuwe termijn gesteld werd voor het intrekken van de voor de oud-strijders nadeelige maatregelen, had een vrij rumoerig verloop, Een deel van de deelnemers was over het verloop van de besprekingen niet tevre den en heeft een resolutie aangenomen, waar in strijd werd aangezegd aan de linksche richting in de oud-strijdersbonden. Nieuwe wrijving tusscHen Mandsjoekwo en Rusland. Gevolg van een ernstrgen spoorwegaanslag. Een ernstig voorval, dat in verband met den huidigen politieken toestand in 'het Verre Oos ten, van invloed kan zijn op de verdere ont wikkeling, heeft zich Donderdag j.l. in de na bijheid van Charbin afgespeeld, meldt United Press aan de Tel. Door tot nogtoe onopgehel derde oorzaak is een geheele munitietrein in de lucht gevlogen, waarhij een groot aantal personen werd gedood. De ontploffing zou zijn ontstaan door de ontsteking van een bom tusschen twee met ■bommen volgeladen goederenwagens, De explosie had zulk een verschrikkelijke kracht, da-t in de aarde ccn gat van niet min der dan zes meter diepte en vijftien meter breedte werd geslagen. Naar verluidt is door de Mandsjoerijsche autoriteiten de Sovjet-Russische assistent van den stationschef gearresteerd, daar gebleken zou zijn, dat hij medeplichtig aan de explosie is. Aan Mandsjoerijsche zijde heeft men den indruk, dat het hier een aanslag betreft. In welingelichte kringen is men de mee ning toegedaan, dat in verband met den lafoie- len politieken toestand in het Verre Oosten, dit voorval buitengewoon verstrekkende ge volgen kan hebben. DUITSCHE DIEVEN TE AMiSTERDAM. GEARRESTEERD. Door de Centrale Recherche te Amsterdam" zijn op verzoek van de politie te Tlann-over, drie Duitschers aangehouden, die zich hebben schuldig gemaakt aan verduistering bij een warenhuis aldaar. Een groot deel van het ver duisterde bedrag was nog in hun bezit. Het lag in hun bedoeling van hier uit naar Zuid- Amerika over t-e steken. Zij zullen thans naar Duitschland terug keer en BURGERLIJKE STAND Het Tannenberg-monument, waar het stoffelijk overschot van Rijkspresident ,Von Hlndenburg zal V/orden bijgezet. v - HAARLEM, 4 Augustus. Bevallen 1 Augustus: H. v. d. Doolde Bruijn, d.; J. G. H. Bakker—Goezinnen, z.; 2 Augustus: J. Muller—Groen, d.; A. J. Tho mas—Schneider, d.; J. M. Huel—Bannink, z. Overleden 1 Augustus :A. S. Handgraaf, 79 j., Ged. Oude Gracht; C. A. C. J, Jacobs Stutterheim, 69 j., Julianastraat; 2 Augustus: J. E. Peschar—v. d, Steur, 65 j., N. v. d. Laan straat; M. F. T. Mulders—Klaassen, 76 j., Ael- bertsbergstraat.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1