Welkom thuis! Gewichtige Troost HONKBAL. ZWEMMEN KON. NED. VOETBALBOND. BEVERWIJK De ontwatering der teelt- gronden. Door waterleiding en groot industrieën. Een request aan Ged. Staten. Sinds eenigen tijd heeft 'n comm. van belang- hebbenren 't vraagstuk bestudeerd van de wa teronttrekking in de streek midden-Kenne- merland, veroorzaakt door de waterwinningen der provincie i r door de groot-industrieën. Deze commissie is thans in zooverre met haar arbeid gereed gekomen, dat een adres, voorzien van bijlagen en handteekeningen aan Gedeputeerde Staten dezer provincie kon worden gezonden. In dit adres, dat ingediend werd mede namens ongeveer 400 belangheb bende eigenaren en huurders van teelgron den, wonende in de gemeenten Wijk aan Zee en Duin. Casticum-Bakkum en Heemskerk, verzoekt de Commissie de medewerking van Gedeputeerde Staten voor het verkrijgèn van financiëelen steun van de daartoe aan gewezen instanties, teneinde nog dezen win ter maatregelen te kunnen treffen om watertoevoer te verkrijgen voor de teel gronden, die vroeger gevoed werden door het afzakkende duinwater en welke gronden niet van polderwater kunnen worden voorzien. De oorzaak van het ophouden van den drang van het grondwater naar boven door de ontrekking van het duinwater, voor de distributie van drinkwater en de in dustrieën als papierfabriek en hoogovens heeft tot gevolg een groote achteruitgang van de bestaansmogelijkheden van bloem bollen- en groentenkweekers en beteekent een ramp voor. geheel Kennemerland. Daar het IJsselmeer en dus ook het Noord zeekanaal in de eerstkomende jaren nog een te hoog zoutgehaalte hebben en het zoete water van het binnenmeer bij Uitgeest niet zoo gemakkelijk naar de duinstreek kan wor den gevoerd is de commissie van oordeel, dat de gemakkelijkste oplossing zou zijn in elk der drie gemeenten een Dieselmotor-inrich ting te plaatsen met gelegenheid tot verdere verspreiding van het water, waarmede de ver drogende gronden zullen worden gevoed. De commissie herinnert in een der bijlagen aan de verarming van de eertijds zoo vrucht bare gronden der Breesaap, als gevolg van de afvloeiing van het grondwater naar het Noordzeekanaal tijdens de doorgraving. Wel iswaar herstelde dit zich weer eenigszins, toen het groote werk gereed was, maar na de oprichting van het pomp-station bij Wijk aan Zee en Duin geldt dit in niet mindere mate, temeer omdat een deel van die gron den nog schade ondervindt van het oppompen van water voor de industrie. De papierfabriek, aldus wordt opgemerkt, gebruikt zooveel wa ter als voldoende is om twaalfduizend ge zinnen van drinkwater te voorzien, terwijl ook de Hoogovens zeer veel water noodig hebben. Castricum-Bakkum ondervindt ook reeds de gevolgen van de boringen voor de drink water-voorziening. De gronden worden waar deloos. Met den besten wil zullen velen de pacht niet kunnen betalen en zullen zeker bij de gemeenten om steun moeten aanklop, pen, wanneer er niet spoedig daadwerkelijke hulp wordt geboden. Het moet in het belang van geheel Kennemerland worden geacht, dat aan de Duinstreek zoo spoedig mogelijk water wordt toegevoerd. De commissie meent voorts, dat in de eerste jaren geen polder van de duinstreek gemaakt kan worden al zijn er perspectieven, dat bij voldoende verzoeting van het IJsselmeer en van het Noordzeekanaal deze inpoldering niet tot de onmogelijkheden behoort. Ook het opvoeren van zoetwater uit het Uitgeester Binnenmeer zal op te hooge kosten stuiten. De Commissie verwacht dus meer heil van oppompen en verspreiden van water door Dieselmotoren. De kosten, daaraan verbon den, wil zij echter zooveel mogelijk doen dragen door die lichamen, die de oorzaak zijn van den huidigen, ongunstigen toestand, AANHOUDINGEN. In het woonwagenkamp hielden twee be schermelingen van de Justitie verblijf, die von nissen hadden loopen van f 2 of 1 dag en van f 5 of 2 dagen hechtenis. Zij prefereerden het verblijf in het kam pement aan den Wijkermeerweg boven de enge cel en betaalden grif het vereischte be> drag. VOOR HERWONNEN LEVENSKRACHT. De jaarlij'ksche verkoop van speldjes ten bate van de t.b.c.-bestrijding door „Herwonnen Levenskracht" zal op Zondag 19 Augustus worden gehouden. EEN NIEUWE SUPPORTERSVEREENIGING. Op Donderdag 23 Augustus zal in het ge bouw der K.S.A. de oprichtingsvergadering worden gehouden van een supporters-vereeni- ging ten behoevee van de R.K. Sportvereeni- ging D.E.M. GESLAAGD. Mej. E. Duiker, alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen coupeuse. SPAART DE GAZONS. Er blijken nog altijd vele lieden te zijn, die meenen, dat de gazons in de Breestraat zijn aangelegd en door de gemeente worden verzorgd, om er dwars door-heen te wandelen, niettegenstaande het feit dat het veel gemak kelijker moet zijn, van de vele voetpaden, wel ke de perken scheiden, gebruik te maken. Vier van deze prairieloopers werden gesnapt en gingen op de bon. Een hunner bleek boven dien nog gesignaleerd te zijn voor een vonnis van f 3 op 1 dag. Betaling van de boete hield hem bulten het gevang. Een tweede graslooper zou juist zijn rijwiel bestijgen, toen de politie hem een proces verbaal uitreikte. De pechvogel kreeg er nog een bij, want hij had geen belastingmerk aan zijn fiets. Hij kon al wandelend zoo ongeveer uitrekenen, wat deze promenade door onze gazons ongeveer zou kosten. Hij had er gemak kelijk een wandelkaart voor „Westerhout" van kunnen koop en. HEEMSKERK BEVOLKING Ingekomen personen: Mej. J. Stuifbergen zonder beroep, Rijksstraatweg 156, van Castri cum, A. de Nijs en echtg., timmerman, Oos- terstreng 146, van Castricum, Mej. M. L. Rijs, dienstbode, M. v. Heemskerckstraat 22, van Alkmaar. Vertrokken personen: s. van der Woude en echtg. timmerman, van M. v. Heemskerckstr. 53a naar Castricum, W'. van der Woude en gezin, timmerman, van M. v, Heemskerckstr. 53b naar Castricum. Chr. H. Post en gezin, venter, van M. v. Heemskerckstr. 76 naar Be verwijk. Mej. Cath. Schoen, dienstbode, van Zeelaan 22, naar Wijk aan Zee en Duin. PROV. BIJDRAGEN. Ingevolge de Provinciale Wegenbijdragen- verordening is aan deze gemeente over 1933 een bijdrage verleend van f 1450 voor de op het Aanvullend Wegenplan voorkomende we gen, c.q. Marquettelaan, Deutzstraat, G. van Assendelftstraat, e.a. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Geertruida, d. van Joh. Bal- tus en Wilh, Smit. Afra Catharina, d. van Jac. Veldhuis en Joh. Zonneveld. Overleden: A. Schermer, echtg. van P. Wei- boren, 76 j. Ondertrouwd: Joh. L. Hoogewerf, alhier en A. M. de Wildt, te Wijk aan Zee en Duin. HINDERWETVERGUNNING. Aan M. Schipper, Tolweg, alhier, is vergun ning verleend ingevolge de Hinderwet tot op richting van een ondergrondsche benzinebe waarplaats met aftapinrichting nabij zijn woning. DRANKWET Ingevolge de Drankwet is aan L. Henneman, alhier, een verlof A verleend voor zijn te ex ploiteeren theetent in het park „Marquette" VERLOTING. Aan het Bestuur van het R.K. Verenigings gebouw, alhier, is vergunning verleend tot h-et houden eener verloting op Donderdag, 13' September a.s. R.K.V.V. „A.D.O." Uitslagen van 5 Augustus: U.S.V. 2A.D.O. 3 6—1. Vitesse AA.D.O. A 22. U.S.V.A.A.D.O. B 0—0. ZWEMMEN. Het bestuur der zweminrichting „Maerelaan" stelt maandkaarten beschikbaar voor Augustus voor halve prijzen te weten 0.50, 0.75, 1.—. Tevens deelt het bestuur mede, dat de uren na 4 uur met ingang van heden allen een half uur zijn vervroegd. Een Engelsch dokter heeft, na een grondig onderzoek, uitge maakt, dat menschen van meer dan normaal geivicht een grooter ■physiek uithoudingsvermogen heb ben dan magei'e menschen.) Hier is een troost, een vette troost Voor min of meer gezette menschen, Ik mag hun, in oprechte toast, Met nieuw gezag, gezondheid! wenschen, Het standpunt, dat de ronde lijn Voor tal van kwalen moet doen vreezen, Dat slankheid slechts gezond zou zijn, Lijkt, achteraf, niet waar te wezen. Wanneer er al in dezen tijd, Bedroevend weinig andere waren, Lijkt dit een teeken, dat ons leidt Naar* 't eind der al te maagre jaren. Wij laten wellicht de natuur Straks weer geheel den vrijen teugel En mijden elke slankheidskuur De dikkerd kan weer door den beugel. Hij krijgt zijn plaats weer in de zon, Twee plaatsen, als hij 't mocht verlangen, Zoodat, zooals ook vroeger kon, Die 't breed heeft, het ook breed laat hangen Toch meen ik, dat het dikke ras, Niet al te zeer in vreugd moet raken, Het komt ons toch niet goed van pas, Ons heden al te dik te maken. P. GASUS. MOTORRIJDER DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdag is op den spoorweg-overweg bij de gemeentelijke zweminrichting aan den Schin kel te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een 26-jarig ambtenaar werd, gezeten op zijn motox-rijwiel door den trein uit Aalsmeer gegre pen en op slag gedood. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN MAANDAG 6 AUGUSTUS Thalia Bioscoop: „Het huis in de 56e Straat' 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Het leelijke meisje" en „Het Kamp der Veedieven". 8 uur. DINSDAG 7 AUGUSTUS Thalia Bioscoop: „Het huis in de 56e Straat" 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Het leelijke meisje" en „Het Kamp der Veedieven". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 6 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Revue ,,'t Is voor mekaar." 8.15 uur. Stadsschouwburg: De laohschlager „In Py jama", 8 uur. Gem. Concertzaal: Willy Chanson's revue „Past op de verf". 8 uur. Luxor Sound Theater: Nachtvlucht, 2 30 uur en doorloopende voorstelling van 7 uur af. Rexnbrandt Theater: Hoera, ik ben een zwerver. Op het tooneel Kanni en Lola, Ha waiian Entertainers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vader Adam, op het tooneel Rulyans marionetten theater, 2.30, 7 er 9.15 uur. DINSDAG 7 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: Revue ,,'t Is voor me kaar". 8.15 uur. Stadsschouwburg: De lachsohlager „In Py jama". 8 uur. Gem. Concertzaal: Willy Chanson's revue „Past op de verf". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en avonds. SwastikaS. S. H. (2827) Het veldwei-k van Swastika stak weer gun stig af bij dat van S. S. H., waar nogal eens fouten gemaakt werden. Aan slag was S. S. H. een tikje beter. Swastika vergoedde echter weer veel door geraffineerd spel tusschen de honken. Er werd zelfs tweemaal het thuis- honk gestolen. Tot de 4e innings had Swasti ka een behoorlijken voorsprong en leek de overwinning geen oogenblik in gevaar. In de 5e innings kwam het keerpunt. De Groot bij Swastika was er ineens geheel uit en gooide steeds 4 wijd, waarvan S. S. H. dank baar profiteerde, door tactisch wijd af te wachten en met opschuiven punten te vei-za- melen. De vervanging van De Groot door H. v. d. Ree bracht niet de gewenschte vex-bete- ring, ook Pot, die het nog probeerde, gooide slechts wijdballen. Toen de derde nul in deze slagbeurt van S. S. H. gevallen was, waren dan ook maar liefst 17 S. S. H.-ers het tliuishonk gepasseerd en stond Swastika met nog één slagbeurt te goed 6 punten achter. Swastika gaf zich echter niet gewonnen. De S. S. H.-werper raakte ook vermoeid en wierp minder zuiver. Door voorzichtig spelen kon Swastika 5 spelers thuis krijgen. 2 man waren reeds uit, toen De Gx-oot na een verkeerden aangooi van de veldpartij partijen op gelijken voet bracht. Een keurig geplaatste slag van Kuijper werd S. S. H. noodlottig, want hier door kon Ragetlie thuis komen, waarmede het pleit beslecht was. Swastika had op het nippertje gewonnen. Inningscijfers: Swastika 6 6 4 5 7 is 28 S. S. H. 4 5 1 0 17 is 27 R. C. H.Swastika (733) R. C. H. had slechts zeven spelers tot haar beschikking, waarop Swastika een harer spe lers afstond en beide partijen met acht man speelden. Swastika was in alle opzichten ster ker waardoor de wedstrijd een eenzijdig ver loop kreeg. Voor R. C. H. wierp Hulskes en la ter Kaestner, beiden met weinig succes, want Swastika was dezen morgen aan slag bijzon der op dreef. Pot en Hoogveld sloegen elk een homerun en het aantal 2 honkslagen was groot. Hoogveld stond afwisselend met De Groot bij Swastika op de werpplaat en vooral eerstgenoemde deed herhaalde malen een R. C. H.'er op 3 slag sneuvelen. Toen de stand 337 voor Swastika was, zag Swastika van verder spelen af. R. C. H. had niet haar sterk ste combinatie in het veld gebracht, vermoe delijk trok de wedstrijd HaarlemH. H. C. velen naar de Kleverlaan. De jeugdige D. C. H.'ers hielden echter moedig vol, waarvoor het negental een pleidooi verdient. De inningscijfers waren: R. C. H. 1 0 0 4 2 is 7 Swastika 1 20 2 10 x is 33 A. M. V. J.—E. D. O. (7—29) Door deze ovex-winnxng is E.D.O. weer een stap dichter bij het kampioenschap gekomen. Veel moeite heeft ze niet gehad. E.D.O.'s slag team sloeg de A.M.V.J.-bowlers naar alle kan ten, terwijl omgekeei-d de E.D.O. bowlers één innings uitgezonderd, onbespeelbaar waren. Het verloop der innings was als volgt. Haarlemsch elftal. Het Haarlemsch negental dat op 18 Augus tus tegen dat van Anxsterdam uitkomt is als volgt samengesteld: van Haarlem: Hunik, Parson, Wulfhoi'st, Veenhof; van H.H.C.: J. Baas, Heuvel Reijnders, Pijn akker, Mol, Jp. Har tog; reserves: Vrugt, J. Hartog, v. d. Putten, K. Zandstra. Ned Bond tot het redden van Drenkelingen. Zaterdagmiddag had de groote kustdemon- stratie, georganiseerd door bovengenoemden bond, te Noordwijk aan Zee plaats. Duizenden toeschouwers en tal van „bin- nenbrigades" waren aanwezig; zij genoten van de interessante nummers, die uitgevoerd werden. Deelnemende kustbrigades waren Noord- wijk, Wassenaar, Katwijk, Rotterdam, Bloe- mendaal, Zandvoort en IJmuiden. IJmuiden sloot de rij met een goed uitgevoerde redding van een drenkeling, zooals zij dezer dagen in werkelijkheid verrichtte met behulp van een drijf boom met grijpklossen veihonden aan een rijdbaren haspel. Bloemendaal verrichtte haar nummer op zeer goede wijze, vrij dicht oixder de kust, waardoor de vele aanwezigen dit nummer, be ter dan bij Rotterdam, konden volgen. Het Rotterdamsche nummer was door den zeer grooten afstand een extra zwaar nummer. Zandvoort had ook een interessante opga ve te verwerkexr, n.l. van eexx onvoorzichtigen zwemmer, die opzettelijk op een „onveilige" plaats zee koos. Het hoofdnummer van den middag was een redding met een zwemmend paard; deze de monstratie werd door Noordwijk verricht. Na afloop werden technische beschouwingen gehouden, waarbij het goede en het minder I juist gedemonstreerde duidelijk werd belicht. Het eiland Haïti heeft na een 19-jarige zelfstandigheid verkregen. Dit is op 1 bezetting door de Vereenigde Staten zijn Augustus met feestelijk vertoon geschied. A. M. E. D. V. J. O. 0 3 Haarlem 2E. D. O. 2 (3911) Haax'lem weet al spoedig een flinken vooi'- sprong te verkrijgen. E.D.O. herstelt zipli in de derde innings. Voor Haarlem gaat nu Hooghwixikel werpen en zet E.D.O. twee keer achter elkaar voor nul aan derx kant. Het werpen van E.D.O.er moesterx drie wer pers aan te pas komen was vrij zwak. De Haarlemspelers sloegen er duchtig op los. Vooral in de laatste innings. Alle spelers twee slagbeurten, dxxs 15 puntexi. Haarlem won verdiend met 3911. De cijfers der innings waren: Haarlem II 6—4—1—9—4—15 39. E. D. O. H 3—1—5—0—0— 2 11. Haarlem—H. H. C. (9—8) Haarlem heeft met het kleinst mogelijke verschil revaxiche genomen. Het was jam mer, dat door beide partijen nog al eens fouten gemaakt wex-den. Vooral bij Haarlem wex-den hoog geslagexi ballen steeds gemist. Bij H.H.C. was dit oxrderdeel beter verzorgd. Tot de zevexide inning stond Haarlem steeds achter.. In de achtste innixxg wisten zij één punt voor sprong te verkrijgen. Nu was het voor Haar lem zaak H.H.C. voor nul uit te maken. Exx zoo waar Paximan en Pijnakker gingen uit op drieslag terwijl Freijmuth het eerste honk niet haalde. Haarlem behoefde dus niet in en veroverde door deze overwinning twee kost bare punten. Een keurige home-run van J. Baas verdient extra vermelding. Een HollandBelgië-wedstrijd te Haarlem? De mogelijkheid bestaat, dat bovenge noemde wedstrijd op 26 Augustus te Haar lem gespeeld zal worden. Nadere bijzonder heden ontbreken thans nog. Verdere uitslagen. Blauw Wit—V.V.G.A. 8—14 Ajax—Quick 18—14 Het verslag over het Bonds- jaar 1933 '34. Verschenen is het verslag over het honds jaar 1933-'34 van den Kon. Ned. Voetbalbond. Dit boek wordt steeds dikker. Thans bestaat het uit bijna driehonderd bladzijden. Allereerst wordt in treffende woorden her innerd aan het overlijden van de Koningin- Moeder en van Prins Hendrik, die beidexi meermalen blijk hebben gegeven van hun belangstelling voor de voetbalsport. De nog zoo weinig verbeterde economische toestanden, waarvan natuurlijk ook de ver eenigingen den terugslag ondervinden, waren opnieuw oorzaak, dat eenige clubbesturen zich genoopt zagen zich tot den Bond te wenden met het verzoek om uitstel van be taling voor de aan den Bond verschuldigde gelden. Het Bondsbestxxur heeft, zooveel in zijn vermogen was, de helpende hand ge boden. Het aantal gespeelde wedstrijden bedroeg 7195 tegen 6390 xn het vorig seizoen. Aan de competities werd tot het einde deel genomen door 802 elftallen, verdeeld over na te noemen Af deelingen en Klassen: Afd. Afd. Afd. Afd. Afd. I II III IV V Totaal le klasse 10 10 10 10 10 50 50) 2e klasse 20 20 20 31 18 108 (110) 3e klasse 40 39 36 65 22 201 (198) 4e klasse 55 53 39 147 (137) Res. le. kl. 10 10 10 10 8 48 48) Res. 2e kl. 20 20 22 24 14 100 91) Res. 3e kl. 59 56 115 (100) Juniores 17 9 5 31 Totaal 231 217 137 145 72 802 (734) De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van het vorig seizoen. Vei'der werden niet minder dan 306 wed strijden voor den Ned. Voetbalbeker gespeeld. Herinnerd wox'dt aan de wedstrijden tegen buitenlanders en aan de in Italië gespeelde wedstrijden om het wereldkampioenschap. De bond telde bij het begin van het seizoen 495 toegelaten vereenigingen. Tot dusver is aan zes vereenigingen de zijden bondswimpel uitgereikt, namelijk aan: H.F.C. (15 September 1929)Robur et Veloci- tas (16 April 1932); Hercules (30 April 1932); Frisia (29 April 1933); H.V.V. <2 September 1933) en D.F.C. (30 September 1933). Het aantal erkexide boxiden bleef onge wijzigd; het bedraagt nog steeds 20. In totaal speelden er 5006 elftallen, tegen 4230 in het vorig seizoen, Gesloten seizoen. Over het gesloten seizoen wordt het vol gende opgemerkt: „Al meermalen is dit onderwerp naar voren gebracht. Wij meenen, als Technische Com missie, nogmaals als onze overtuiging te moeten kenbaar maken, dat het hoog noodig zal zijn gedurende b.v. minstens 6 weken voetbalwedstrijden te verbieden. Ieder speler heeft behoefte aan een zekere voetbalrust. Welke leider hoort men niet aan 't eind van het seizoen de verzuchting slaken: „Ig ben er beu van". Moge de algemeene vergadering deze materie ook eens rustig bekijken en overwegen om een gesloten seizoen van 1 Juli tot 15 Augustus niet mogelijk en nood- - zakelijk is". Het verslag eindigt met de ranglijstjes. FEUILLETON De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG. (Nadruk verboden). 30) „Heusch waar!" houdt de gedienstige vol. „De chef heeft uitdrukkelijk gezegd, dat ik alleen voor u moest dekken". Evenals gisteren om dezen tijd voelt hxj zxch plotseling aangegrepen door een namelooze ontzetting. Angst voor hetgeen de volgende uren hem zullen brengen Edith Wismuth vertrokken? Dat is onmoge lijk! Maar het is evenmin onmogelijk, dat de chef zich vergist. De man is een genie in zijn vak. t Hij moet zekerheid hebbexi. Dat mexsje hxer mag van hem denken wat zij wil. Hij rent de zaal uit. De portier werpt hem een verwijtende blik toe: een dergelijke haast past niet in eexi gedistingeerd hotel als dit. Maar dat alles ziet hij op dit oogenblik over het hoofd. „Is juffrouw Gotron werkelijk vertrokken? wendt hij zich tot den man met de gouden tressen. Deze is de waardigheid in persoon. „Juffrouw Gotron droeg ons gisteravond op haar bagage om half twaalf aan het station te bezorgen, daar zij den nachttrein naar Bazel wilde nemen". Hij staart sprakeloos voor zich uit. Dan vraagt hij stamelend: „Heeft zij iets voor mij achtergelaten?" Waarop de portier op denzelfden afgemeten toon: „Niets, doctor!" Haastig verwijdert hij zich. De gérant kruist zijn weg. Kaiserlien houdt hem aan. „Kunt u mij zeggen, waarom juffrouw Gotron ver trokken is?" Het spijt me!" luidt 't antwoord. „Haar be sluit om te vertrekken schijnt vrij onverwacht te zijn opgekomen". Alles aan dezen géraxit is even correct en beheerscht. Hij verwondert zich niet, dat juf frouw Gotron haar verblijf in het hotel zoo plotseling heeft afgebroken exi evenmin is hij verbaasd, dat een jongexnan alle mogelijke moeite doet om haar op het spoor te ko men. Kaiserlien's explosieve drang naar daden heeft plotseling plaats gemaakt voor een ern stige moedeloosheid. Hij waxidelt, bijna me chanisch naar de ontbijtzaal terug en laat zich daar totaal ontmoedigd op zijxi stoel vallen. Terwijl hij zonder eenige eetlust ont bijt, tracht hij zijn gedachten te rangschik ken. Is het mogelijk, dat zij hem dan gisteren toch nog bedrogen heeft? Kan iemand zóó liefde huichelen, als zij dat gisteren deed? En als zij gisteren de echte, de ware Edith Wis muth was, waarom had zij hem dan zoo, zonder daarvoor eenige redexi op te geven, verla ten? Plotseling glijdt over het witte tafellaken, waar hij schier onafgebroken op staart, een lange schaduw. Achter hexn moet iemand staan Hij draait zich om en kijkt ixi het alwetexid- nieuwsgierige gelaat van meneer Hasenstab. Juist, op de een of axidere manier moet deze man met den loop der gebeurtenissen in ver band staan. Deze Hasenstab moet althans iets meer weten dan hij. Het onderhoud met Edith Wismuth, eergisteren voor het postkantoor, ge voegd bij den veelzeggenden blik, waarmee hij Kaiserlien aankijkt de man wacht er op, dat hij wordt aangesproken. Nochtans is de manier, waarop Kaiserlien dat doet, niet bepaald diplomatiek. „Waar is juffrouw Gotron?" snauwt hij den langen kerel toe. „Juffrouw Gotron?" vraagt deze, den naam op langgerekten toon uitsprekend. „U bedoelt zeker mevrouw dr. Körthe?" „Mevrouw dr. Körthe?" herhaalt Kaiserlien met iets afgrijzen in zijn stem. „Ja, dat heeft zij u zeker niet verteld, dat zij allang getrouwd is, wat?" Hij wacht het antwoord niet af. „Wat is het u waard, als ik u betrouwbai-e inlichtingen ver schaf over die dame?" Walgelijk is die kerel, denkt Kaiserlien. Hij gevoelt lxxst den man aan te vliegexx, maar dat zou natuurlijk dwaasheid zijn. Tenslotte was Sabine Vollert geen haar sympathieker, maar desondanks had hij zich tegenover haar be leefd gedragen. Voorzichtig gaat Kaiserlien over tot diplo matieke onderhandelingen. „Tja, hoe kan ik nu vooruit zeggen, wat mij uw informaties waard zijxi? Ik weet imxners niet eens, wie u bent!" „Ik ben de neef van juffrouw Sabine Vol lert", zegt Hasenstab. Kaiserlien doet verbaasd. „Ach zoo! En wat voor materiaal denkt u mij dan te kxmnen verschaffen?" Hasenstab trekt een gezicht, alsof hij over legt. „Tegenover mijxi nicht hebt u zich zeer royaal getoond voor de tip, die zij u heeft ge geven. Ik wil dus aannemen, dat u zich tegen over mij ook niet van uw slechtste zijde zult laten zien. Stelt u er belang in?" Kaiserlien nestelt zich wat gemakkelijker in zijn stoel. Dat is voor den ander een uit- noodiging om te spreken. „Welnu, de dame in kwestie", aldus begint Hasenstab „komt werkelijk uit Saarbrücken en heet van zichzelf Edith Wismuth. Op zekeren dag verscheen er echter een advocata, Körthe genaamd, elegant en een man van de wereld, op wie zij verliefd werd. Haar vader wilde wel iswaar niet hebben, dat zij met hem trouwde maar in het geheim deed zij dat toch". „Stop!" valt Kaiserlien hem in de rede. „Hoe weet u dat? Wie zegt u, dat zij hem niet op het laatste moment de boxxs heeft gegeven?" „Ik zal het u direct zwart op wit bewij zen",, antwoordt Hasenstab met het air van den man, voor wien niets verborgen kan blij ven. „Juffrouw Edith, of eigexxlijk mevrouw Edith, trok dus met dien man de wijde wex-eld in. In Saarbrücken heeft zij zich natuurlijk niet meer laten zien, waxxt haar vader heeft haar dezen stap nooit vergeven en hij zou haar waarschijnlijk onterfd hebben, als hij niet onverwacht was overleden. Later moet het tot een breuk tusschen haar en haar echtge noot zijn gekomen. Zij keerde althans alleen naar Saai'brücken terug, waar zij eenigen tijd bleef om daarna weer te verdwijnen. Haar dienstmeisje, mijn nicht, heeft zij opgedragen haar adres geheim te houden als haar man daarnaar mocht komen informeeren. Toen u daarop in Saarbrücken opdook, heeft Sabine u aanvankelijk vor dr. Körthe gehou den, doordat zij in uw hoed de initialen „dr. K." of zooiets ontdekte. Tenslotte liet u echter 'n visitekaartje achter, waarop niet dx\ Körhte stond, maar dr. Kaiserlien en daarop is Sa bine bij me gekomen om te vragen hoe zij daar mee aan moest. En toen heb ik het zaakje eens nagegaan met het resultaat, dat ik heel wat wijzer werd. Zoo weet ik b.v. ook, dat ook u in Charlottenburg met Edith Wismuth bent getrouwd. Is dat niet zoo? En toen zei ik tegen mezelf: öf u bent een bedrieger óf mevrouw dr. Körthe. En toen ben ik haar tot hier ge volgd. Eerlijk gezegd, verdacht ik u aanvan kelijk en lag het in mijn bedoeling mevrouw

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5