HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 233 DINSDAG 7 AUG. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algerneene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; f 2000.— bij over lijden van de vtouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of mee* abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten» deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Het Nieuws. Een typische Maandag wat de ongelukken betreft. Na een zonnig weekend zijn er altijd extra-veel. En dan in Augustus! Dan komt het natte element er nog bij. Het stemt pret tig dat dat meisje-van-vijftien, dat te Zand- voort voor de marechausées in zee vluchtte omdat zij alleen een badpak aan had en geen badmantel er over, nog gered is kunnen wor den. Toch zit er iets alarmeerends in het ge val. Hebben wij dit land aan de baren ont woekerd om te vluchten naar diezelfde ba ren.... en dat vanwege zóo'n reden? Wat droegen onze stoere en veelbezongen voor vaderen in den tijd, toen 't ontwoekeren be gon? Ook niet veel! Goed dat ze niet terug komen, anders zouden ze allemaal geverba liseerd worden, vooral de Kaninefaten, want waar vindt men nog een duin zonder een Verboden Toegang-bordje? Er is nog een ongeluk goed afgeloopen. Dat van dien kappersbediende, die zeeziek over de reeling van de Batavier II hing en in den prillen morgen omtrent het Maas-vuurschip overboord sloeg. „Omtrent" beteek-ent dan natuurlijk: eenige zeemijlen er vandaan. Hij zwom een half uur, en hij zwom niet best maar net goed genoeg, want toen pikte het volgende schip-op-de-route hem op. Dat zijn van die dingen die je niet tweemaal in je leven probeeren moet. Overigens dient er kend dat nog zelden een kappersbediende voor zóo'n goed nieuwtje gezorgd heeft Dan een heele reeks auto-ongelukken. Eén spoorwegongeluk, dat trouwens een zeldzaam heid is. Geen dooden daarbij. Erkend moet worden dat de trein, ofschoon zoo sterk ver zwakt in populariteit, het veiligste vervoer middel op den grooten afstand is. Althans: geworden is. Een wonderlijke gedachte; ver liezen de vervoermiddelen hun aanhang als zij het tot volkomen of bijna-volkomen veilig heid gebracht hebben? Prefereeren wij, on danks alles, het gevaar? De toenemende popu lariteit van het wandelen (herinner u de Vier- daagsche Afstandsmarschen) schijnt daar ook' op te wijzen. Haastig overzie ik het verdere nieuws. Veel narigheid, zoo hier en daar verspreid, Papegaaienziekte in Hengelo, wolkbreuken in Amerika (stad in tweeën gesplitst, 17 dooden) munitietiein bij Charbin in de lucht gevlogen, nachtelijke vuurzee te Dordrecht, geval van gasverstikking te Almelo, dynamiet-explosie in Japan.hoeveel menschen in de heele 'wereld zouden er eigenlijk wel op zoo'n week end een gewelddadigen dood sterven? Zelfs zonder de gebruikelijke paar honderdduizend Chineezen moet het een stevig aantal zijn. Waarom geen Internationaal Bureau voor Sta tistiek?... Echte Augustus-gedachte: te weinig nieuwe plannen aan de orde, dus teveel nieuwe ideeën. De Duitschers hebben een nieuw concen tratiekamp in Saksen ingericht. Het is spe ciaal bestemd „voor S.A.-leiders en bekende mannen van rechts". Aardige gedachte, voor al onder een reehtsche regeering. Düsterberg zit er ook in, en Lütgeibrune, die in 1923 na. den Hitler-putsch diens medeplichtige, ge neraal Ludendorff, verdédigde. Wat is nu eigenlijk een veilig verleden in Duitschland? Niet een marxistisch, da's zeker. Evenmin een pacifistisch, of een liberaal, of een de mocratisch, of een Roomsch-Katholiek. Maar een Hitleriaansch verleden lijkt ook steeds gevaarlijker te worden. Düsterberg, de oude Stahlhelm-mannu ja, die had het kun nen voorzien. Is indertijd tegencandidaat van Hitier geweest bij de verkiezingen voor het rijkspresidentschap, en had beter gedaan al een jaar geleden uit te wijken. Aanslag op Roosevelt voorbereid. Zak dyna miet bij de spoorlijn gevonden, waarover zijn trein moest passeeren. Een gelukkig toeval heeft ons den tegenwoordig meer-en-meer gebruikelijken moord op een staatsman ditmaal onthouden. Gelukkig, maar 'hoe lang zal de pauze duren? Ik ben niet optimistisch op dat punt. Eindelijk een vroolijk bericht: We hebben voor de Davis Cup van Monaco gewonnen. Gelukkig, gelukkig. Er schijnt heel wat voor „geknepen" te zijn, en met reden, want 't staat een beetje gek als je verliest van een land, even groot en met evenveel inwoners als een goedig Hollandsch provinciestadje. Maar we li-ebben het gehaald, en voelen ons als „the man who broke the Bank at Monte Carlo". Een prettige gedachte in crisistijd. Dan is er een coöperatieve zuivelfabriek in 's Heerenberg bij Zwolle. Daar hadden ze ruzie, en twee man van het personeel kwebbel den rond dat de directeur de boel bestal, en het heele dorp kwebbelde mee. D'r kwam een commissie van onderzoek, de justitie bemoeide zich er ook mee, en het resultaat is dat de directeur zoo onschuldig als een lam blijkt te zijn. Maar hij heeft kwaad bedankt, en de twee employés zijn eruitgegooi-d, en de voor zitter en de secretaris van het bestuur hebben ook kwaad bedankt Vraag: wat moet er van de zuivelfabriek worden? Het is over 't geheel weer geen vroolijke niéuws-Maandag. Wat doet de wereld met haar week-einden? Niet veel goeds R. P. IJMUIDEN HET BEZOEK AAN HET ZWEMBAD VAN V.Z.V. In de week van Zaterdag 28 Juli tot en met Vrijdag 3 Augustus bedroeg het aantal in het zwembad van V.Z.V. gebruikte baden 2437, Het hoogste aantal, n.l. 626 werd genoteerd op Woensdag 1 Augustus, het laagste, 64 op Za terdag 28 Juli. De zwemwedstrijden in de Velser Zweminrichting. Een spannende strijd verwacht. Afgaande op de inschrijvingen, die thans reeds binnen komen voor de zwemwedstrijden van a.s. Zondag, mag worden aangenomen, dat den belangstellenden een bijzondere sportdag te wachten staat. Voor de demonstratie schoonspringen heeft V.Z.V. de medewerking weten te verkrijgen van de beste springsters en springers van de Zwemvereeniging ,,'t IJ" te Amsterdam. Wij zullen op den springtoren zien verschijnen de dames Hesterman en Lotgering en de heeren Lotgering en Fr. Mette. Voor den strijd over 1500 M. vrije slag om het kampioenschap van Haarlem zullen o.a. de bekende „Haarlem"-zwemmers Jan van Hems- bergen, A. J. van der Meer en Zeeman aan den start verschijnen. Voor het e.k. lid van V.Z.V. stelt ons blad een fraaien wisselbeker beschikbaar. Deze beker moet driemaal achter elkaar, of in totaal vijf keer gewonnen worden om definitief in het bezit van den winnaar te komen. De 1500 M. schoolslag belooft eveneens in teressant te worden; hiervoor schreven o.a. in Korpershoek van de V.Z.C. „Vlaardingen" en de sympathieke badmeester van de V.Z.I. de heer C. Vrucht. Op het nummer estafette 5 x 50 M. wordt een spannende strijd verwacht tusschen de ploegen van 3 Haarlemsche Zwemclubs; n.l, „De Waterratten", „Haarlem" en „H.V.G.B.". Het zal ongetwijfeld de moeite loonen Zon dag a.s. dit sportgebeuren bij te wonen. GESLAAGD. Te Utrecht is voor het examen Engelsch L. O. geslaagd mej. M. K. Rietdijk, te IJmui- den-Oost. De nieuwe vischmijn te Ostende. Verhuring der pakhuizen. Dezer -dagen vond op het stadhuis te Ostende de verhuring plaats van de pakhuizen in de nieuwe vischmijn aldaar. Er was buitengewoon veel belangstelling. Voor de groote pakhuizen, waarvan de mini-- mumprijs gestel-d was op 6000 fr. werd gebo den van 6900 fr. tot 10.000 fr., tegen welken laatsten prijs zelfs vier pakhuizen werden ver huurd. Deze pakhuizen zijn zeer groot, n.l. 6 M. breed en 18 M. diep. Totaal waren er voor deze pakhuizen ca. 30 gegadigden. Voor -de kleinere pakhuizen, ongeveer zeven tig stuks, die 6 M. breed en 9 M. diep zijn werd geboden van 4000 fr. tot 6700 fr. De totale huuropbrengst der pakhuizen be draagt ongeveer 80Ó.000 fr. per jaar. SCHOOLVOEDING. De toestand in het Visscherij - bedrijf. Meer trawlers in de vaart? Vorige opgaaf N. N. f 633.53 2.50 f 636.03 Mej. J. de B. geeft gedurende de voedings periode f 0.50 per week. De Belgische contingenteering Ontevredenheid hij den vischhandel. Nu de maand Augustus weer in het land is, breekt zoo langzamerhand de tijd van het vischseizoen weer aan. Alhoewel het een ver keerd begrip van velen is, dat de visch. des zomers niet goed is, is het een algemeen he kend feit, dat visch bij warm weer minder graag gegeten wordt dan in, het koudere jaar getijde. Om deze reden mag dan ook verwacht wor den, dat de komende weken het aantal in de vaart zijnde trawlers, dat de vorige week nog slechts 45 bedroeg, niet onbelangrijk zal stij gen. Reeds gisteren konden wij het vertrek van een viertal booten melden en inmiddels zijn ook de Julie Streiff IJM. 159, de Liesbeth Betty IJM. 183, d-e Bloemendaal IJM. 71 en de Henriette Jacoba IJM. 190 naar zee gegaan, terwijl van verschillende reederijen eenige booten Worden klaargemaakt. Verwacht wordt -d'at het aantal in de vaart zijnde trawlers spoedig tot 60 zal zijn gestegen, vooral omdat de laatste dagen de me-este visc-hsoorten duur zijn. EEN SCHADEPOST. In 1931 werd een modern visscliersvaar- tuig gebouwd, dat bestemd was voor een vis scherij-maatschappij op de Faroer. Ten-einde de visscherij bij de eilanden te steunen gaf -de Deensche regeering een groote 1-eeni-ng op de bouwkosten, welke niet minder dan 400.000 Kronen bedroegen. Het schip werd voorzien van een koelinrichting opdat de visch tijdens het vervoer naar de Engelsche markten versch zou blijven. De onderneming bleek een mislukking te zijn, zoodat zij later geliquideerd werd, waar bij de Deensche Staat een flink verlies leed. Het schip werd door Engelsche crediteuren onder beslag gelegd. Teneinde nog iets te redden kocht de Staat als hypotheekhoudster het schip op de veiling in en verhuurde het daarna als transportschip voor haringvervoer van IJsland, zelfs heeft het nog -dienst gedaan als expeditie schip naar Groenland dóch het was niet 1-oon-end tè exploiteeren en werd daarom opgelegd. Het is nu aan een firma te Kopenhagen ver kocht- voor ongeveer 125.000 kronen. Vermoe delijk zal het weer gebruikt worden voor haringvervoer van IJsland doch over haar plannen wilde de koopster zich niet uitlaten. VERHARDING KRUIDBERGER- EN HAGELINGERWEG. Burgemeester en wethouders stellen den Raad voor een adres van bewoners van wo ningen aan den Kr-uidbergerweg en den Hage- lingerweg te Santpoort inzake verharding van die wegen voor kennisgeving aan te nemen. Vooral voor de bewoners van d-en Kruidiber- g-erweg ziet het er voor den komenden winter niet rooskleurig uit. Wij hebben er reeds eer der op g-ewezen, dat bewoners van dezen weg dezelfde narigheid te wachten staat welke de ■bewoners van den Bredexoodsaheweg in zoo ruime mate deelachtig zijn geworden. BUREAU VOOR ARBEIDSRECHT Men verzoekt ons te melden, dat heden Dinsdag 7 Augustus wegens vacantie geen zit ting wordt gehouden van het Bureau voor Arbeidsrecht van den IJ. B. B. Ofschoon men in België van regeeringswege al het mogelijke doet om de tegenstellingen tusschen reeders en vischhandel, die veroor zaakt zijn door de ten behoeve van -de vissche rij in het leven geroepen contingenteering en andere protectie-maatregelen, op te heffen, blijkt duidelijk, dat niet alleen de handel, maar ook de consumenten door deze contin genteering ten zeerste gedupeerd zijn. Dit kwam weer eens naar voren uit eënige inge zonden stukken, die wij aantroffen in „Het Visseherijblad" van Ostende, het eenige vis- scherijblad dat thans nog in de Nederlandsche taal wordt uitgegeven. De toestand van den kleinhandel, voorna melijk van den leurder schijnt vooral in Brus sel en Antwerpen slecht te zijn. Waalsche koo- pers, die de laatste jaren in Antwerpen visch kwamen koopen blijven weg en niettegen staande de gunstige statistieken blijkt het vischverbruik te verminderen. De visch is en blijft te duur en het is bewezen, dat België voor wat de ronde visch betreft, het niet zon der invoer kan stellen en -dus van het buiten land afhankelijk is. Alles wordt goedkooper, maar de visch wordt zoo duur, dat de volksklasse visch door een ander, voordeeliger artikel, gaat vervangen. Ook de rechten op de consenten („taks") worden ongunstig genoemd, niet alleen voor den handel, maar ook voor den reeder en daarom acht men het noodzakelijk dat er een wijziging in de bepalingen omtrent deze rechten wordt aangebracht. Betreurd wordt, dat de regee ring indertijd niet het voorstel van de groep Brussel, gesteund door de groep Antwerpen heeft aangenomen, n.l. een vrijwillige heffing per K.G. ingevoerde visch, waarvan -de op brengst zou dienen om een fonds te stichten, bestemd voor rechtstreekschen steun van het visscherij bedrijf. Het vischgebruik in België bedraagt slechts 60 gram per week per inwoner. Wanneer de prijs billijker is, zou men met een behoorlijke 'propaganda dit gebruik gemakkelijk.met 50% kunnen verhoogen, aldus de schrijver, de ook in IJmuiden bekende heer H. van den Bemden, VELSEN De Velser Burgerwacht, Beeediging nieuwe officieren. Zaterdagmiddag heeft de beëediging plaats gehad van 12 nieuwe officieren der Velser Burgerwacht. Deze plechtigheid had plaats op het landgoed Beeckesteyn- van Jhr. Mr. J. W, G, Boreel van H-ogelan-den. Met de muziek van de Chr. Harmonie Ju liana onder leiding van den heer P. D. Klut marcheerden de leden daarheen en op Beeckesteyn sloot zich een zevental bereden leden en nog een aantal andere daarbij aan. De plechtigheid werd bijgewoond door den commandant, van het Landstormkorps Ken- nemerland, den luit.-kolonel P. S. Hartogh Heys van Zouteveen, den commandant der Haarlemsche Burgerwacht, den heer H. M. van Bemmelen, deputaties van de Burger wacht te Amsterdam, Bloemendaal en Hil- legom, den heer de Ridder Jr. namens den Bijz. Vrij willigen Landstorm te IJmuiden, de raadsleden- F. P. Vermeulen en J. P. Hand- graaf, den commissaris van politie, den heer D. de Ridder, den hoofdinspecteur B. F. Kipp, inspecteur'E. Tuinstra, -den -brigadier-majoor der Rijksiveldwacht e.a. De te beëedigen officieren waren de hee ren A. ten Broeke, J. H. van Swinden Koop- mans, W. C. J. Jantjes, W. P. Maris, G. de Jonge, J. van Rije, G. A. Hermse, P. J. H. Gulikers, C. Luchtsin-ger, P. van Spijk. W. Vorstelman en J. van Well. De-ze stonden -en haie opgesteld. De burgemeester, Ml-. F. L. J. E. Rambonnet, die in ambtsgewaad was, heeft hen beëedigd en wees er op, na ze ge luk gewenseht te hebben, dat de voorafgaan de weken getoond hebben, dat het deel uit maken van de burgerwacht geen sinecure is. De nieuwe- officieren hebben- reeds in de praktijk getoond, dat het w-ettig gezag op hen rekenen kan. De burgemeester stelde de nieuwe leiders aan de leden der burgerwacht voor en wees er op, dat men hier stond op een historische plek, waar voorheen de hu zaren van het regiment Boreel werden ge huisvest, en besloot met den wensch, dat deze plechtigheid een symbool mag zijn van de toekomst, zoodat het gezag altijd op de Burgerwacht kan rekenen. De nieuwe officieren legden allen den eed af op het vaandel, waarna de muziek bet Wilhelmus deed hooren. Vervolgens defileer de de Burgerwacht voor de nieuwe officieren, waarna de kapitein Wolt-huys, toegevoegd aan de Amsterdamsche burgerwacht, woor den van gelu-kwensch sprak namens de Bu-r gerwacht.der hoofdstad, commandant van Bemmelen deed dit namens de Haarlemsche Burgerwacht. Ook commissaris de Ridder en de andere politie-autoriteiten wensch-ten de nieuwe officieren geluk. In de vestibule van Beeckesteyn werden vervolgens verfrisschingen aangeboden. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 8 Augustus 1934, ten kantore van het Bouw- en Woning toezicht te Velsen. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur voormiddags. DRIEHUIS OPDRACHT. Het bouwen van een woonhuis aan de P. C. Hooftlaan voor den heer B. Q. Schouten, is opgedragen aan den heer W. van Heyst, alhier. DE AUTOBUSVERBINDING IJMUIDEN- AMSTERDAM. Een commissie uit Ged. Staten behandelde Maandagmorgen, de drie concessie-aan vragen, ingekomen voor een autobusdienst IJmuiden—Amsterdam, van drie gegadigden nl. „Stormvogels", Alkmaar Packet en den heer H. J. A. van Olffen te Amsterdam. Vertegenwoordigers van deze firma's bepleit ten hun belangen. Namens „Stormvogels" werd e-r -de aandacht op gevestigd, dat deze Maatschappij al in 1928 haar con-cessie-aanvrage had gedaan; Alkmaar Packet wees er op, dat zij ter plaatse al een bootdienst heeft van 1880 af. Ged. Staten zullen nader beslissen. De geweldige ravage, welke in het nieuwste treintype der spoorwegen werd aangericht bij de treinbotsing; te Amsterdam, yan den zijwand bleef niets over. De bisam-rat. Ook in onze omgeving gezien? BISAM OF MUSKUSRAT (Naar een teekening van Brem) Schaal 1 op 9. Eenige dagen geleden deelden wij mede, dat in de omgeving van Apeldoorn een bisam-rat was gezien. Nu vernemen wij van een lezer, dat hij ook een bisamrat in de Ringvaart van den Haar- lemmermeerpolder, nabij de brug die bereikt wordt over den weg langs de Zomervaart, ge zien heeft. Onze zegsman is een bestuurslid van een hengelaarsvereeniging, die veel aan het water vertoeft en dus de gewone waterrat ten goed kent. Natuurlijk bestaat nog geen zekerheid. Wie in de buurt van water woont zal goed doen op de ratten te letten, of hij de Bisamrat ziet. Het beste is natuurlijk als hij het dier kan vangen of dooden, opdat dan afdoende zekerheid verkregen kan worden. Onze medewerker de heer C. Sipkes schrijft ons nog over de rat: De bisamrat, ook wel Muscus-rat of Bever- rat genoemd, kan volgens Brehm omschreven worden als een groote waterrat met langen, dikke staart, breede achterpooten (met korte zwemvliezen), stompen snuit en kort behaar de ooren, die gesloten kunnen worden. De staart is plat, behaard en aan de punt be- sehubd. De'beharing ls dicht, glad, fijn en kort. Het dier i-s van boven bruin, van onderen grijs, de staart donker. De grootste dieren zijn tot 30 c.M. lang waarbij dan nog dezelfde lengte voor de staart komt. Oorspronkelijk kwam deze rat alleen voor in Noord-Amerika o.a. in 'Canada en Aljaska. Waar langzaam stroomende rivieren, 'beken en. meeren zijn met goed begroeide oevers, voelt de bisam-rat, die in onze taal volgens Dr. Thysse beter Muscus-rat kon heeten, zich thuis. In de manier van holen maken, lijkt ze op de bever, en hierin schuilt juist het gevaar van deze rat voor ons land met zijn vele dijken. Die holen loopen uit op een onderaardsche ruiente, in noordelijker streken wordt ook wel een nest boven den grond gebouwd, met een doorsnede van 40 a 60 c.M. De meeste gangen loopen naar de wortels van moeras plant en, die als voedsel gebruikt worden, een loopt er naar het water. Voor den winter wordt alles met droog blad tegen de koude beschermd en een luchtgat gemaakt met een afsluiting van los-opgestapelde plantenresten. Deze rat eet niet alleen plantenresten maar ook de inhoud van schelpen én andere weekdieren als mossels. Ze zijn zeer speelsch, zwemmen uitstekend maar zijn minder bedreven als „waterbouw kundigen" dan de bevers. Ze laten zich zeer gemakkelijk temmen als ze jong gevangen worden. Daar in Canada hun graverij-en weinig schade doen, staan ze als nuttig gehoekt omdat de huid een gezoc-hte pels oplevert. Wel ruikt het bont lang naar muscus, dat door een klier aan de buik afgescheiden wordt. Ze worden in vallen gelokt, waarin een appel als aas ge daan wordt. De Duitschers zijn met hun gewone onderne mingsgeest de eersben geweest die deze rat zijn gaan kweeken om de huid. Het gevolg is geweest dat ze ontsnapten, ver wilderden en op het oogenblik naderen ze bedenkelijk onze grens want ze zijn reeds tot Osnabruck genaderd. Alle middelen om ze te gen te houden zijn vergeefs geweest, ieder jaar komen ze dichter bij. Dr. Thysse schreef in de Levende Natuur dat er in de streek bij Dens kamp op gelet kan worden daar Osnabrück daar slechts 50 K.M. vandaan is. Verder kwam er een ongecontroleerd be richt dat ze bij Apeldoorn gezien waren en het laatste bericht,waarvan de juistheid in onder zoek is. komt uit de huurt van Vijfhuizen aan de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Bewoners van die streek doen goed e-r op te letten. In Duitschland hebben ze zich reeds als groote dijkvernielers doen kennen en er is geen reden te honen dat dit- hier in ons land minder zal zijn. In de gevolgen en kosten al licht erger. We mogen ook verwachten dat de Duit schers alle bruikbare middelen geprobeerd hebben om de muskus-rat uit te roeien, Het eenigst voordeel is ons dichter bevolkt land in de waterrijke streken, zoodat het aantal menschen dat de dieren kan vangen ook groo- ter is. Het premie-stelsel, zooals dat bestaat voor het vangen van zeehonden heeft het na deel dat ook onvolwassenen zirh met het niet bepaald opvoedend werkje van de ratten vangst zal bezig houden, Toch zullen we daaraan wel niet kunnen ontkomen. De lezers zullen op de hoogte gehouden wor den van verdere waarnemingen en van de juistheid van de eerste berichten. WORDT VON BLOMBERG HITLERS PLAATSVERVANGER? PRAAjG, 6 Augustus (V.D.) Volgens de „Prager Presse" zou men in welingelichte krin gen te Berlijn verwachten, dat rijkskanselier Adolf Hitler van zijn bevoegdheid als rijks- president om zelf zijn plaatsvervanger te be noemen, gebruik zal maken, om niet, zooals men aan aanvankelijk aannam, Goering te be noemen, doch den rijksweerminister Von Blomberg.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1