HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 234 WOENSDAG 8 AUC. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers S cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn. zoodxa zij 14 dagen als zoodanig in de registers aijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: Ï000_ bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vtouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. f 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. De Snelle Hollanders. Wij beginnen de reputatie te krijgen van ëen uitermate snel volk. Vroeger golden we volstrekt niet als zoodanig. Volendammer en Marker costuums geven geen snelle impres sie de klompen nog minder dan de wijde broeken en de bijbehoorende gelaatsuitdruk kingen. De slaperige rust onzer stille polder vaarten kwam er bij. En de plaatjes van windmolens deden de deur dicht. Maar zoo was het vroeger toen de in het buitenland adverteerende Hollandsehe fir ma's bij voorkeur Volendammers, Markers, kanalen en windmolens ter illustratie gebruik ten. Nu is 't zoo niet meer. Wij hebben „tempo" veroverd. Onze snelste hardloopers, de Paulens en Bergers en Kaans, hebben de trage Markers al in het vergeetboek doen raken. Nog indruk wekkender was de internationale openbaring van onze snelste zwemsters: de Marie Baron nen, de Zussen Braun en de Willies den Ouden. Inmiddels snelden onze fietsers: de Piet Moeskopsen, de Maurice Peetersen, de Jacques van Egmonden naar andere wereldkampioen schappen. Wij produceeren zelfs Zesdagen- koningen: de Piet van Kempens, de Corren Wals en de onvergelijkelijke Pijnenburgen. Veel kan de sport doen ter versnelling van den internationalen naam eens volks. Zelfs tot de binnenlanden van Groot-Brittannië is thans het besef doorgedrongen dat wij ons niet allen in wijde broek en op klompen voortbewegen, dat ons land meer voortbrengt dan kaas en jenever en dat wij vaak hin derlijk snel zijn. Opnieuw slaat dan ook de „News Chronicle" (Londen) op haar voorpagina alarm onder den tit el-in - koe ienlettérs„De Hollanders kloppen onze Luchtdiensten". Er volgt ter toe lichting op: „Zij doen er 48 uur korter over naar Indië", plus de kernachtige „kop": „Big Far East Speed-Up". En dan vindt men alle bizonderheden vermeld over de nieuwe Fokker 36 en over het Amerikaansche Douglas-toestel, waarvan de licentie door de Fokkerfabriek is aangekocht. Tenslotte vermeldt het blad de volgende mededeelingen die het kreeg van een official van de K.L.M.: „Wij züllen niet tevreden zijn eer wij den vliègtijd naar Batavia van negen tot vijf of zes dagen hebben verminderd. Wij zijn van meening dat wij zoowel snel heid als comfort en veiligheid kunnen geven. Op het Continent is het publiek meer.„air- ininded" dan in Groot-Brittannië. In Holland vliegen zelfs boeren naar de markt, en ze zijn niet tevreden met snelheden die maar even boven de honderd mijl komen (160 K.M.). Er is geen kwestie van concurrentie onzer zijds met uw Imperial Airways. Onze politiek mag dan een andere zijn, maar wij arbeiden in nauwe samenwerking." Ziezoo. Ondanks dit laatste, waarmee onze snelle K.L.M.-official blijkbaar geruststellend heeft willen zeggen: „maak jullie maar niet be nauwd, jongens" is de News Chronicle zicht baar onthutst. Wat moet Engeland beginnen als het een dermate „opstijgend" volk tracht te evenaren. Ternauwernood is het de Vo~ lendammers, een Klompertje-en-zijn-wijfje en zoo, ontwend, of daar hoort het dat onze boeren markbwaarts plegen te vliegen, met boter en met eiertjes, en kwaad zijn op den bestuurder als-ie niet harder gaat dan 'n ongelukkige 160 K.M. per uur! Er leeft ook humor bij de K. L. M. En in buitenlandsche kranten leest men ook wel eens wat aardigs over eigen land. Toch is het waar dat we een bar snel volk zijn geworden. En misschien vliegen er heuseh al boeren naar de markt, al zijn de meeste nog niet veel snel ler dan 20 K.M. per uur, per Ford oud-model. R. P. VELSEN RAADSVERGADERING Tien pet. korting voor pen sioenen voor d» wethouders? Santpoort aan de zee. Oppositie tegen de kleuter school, omdat ze neutraal ge noemd wordt. Nieuwe schoolgeldver ontlening aan genomen. Personeele be lasting voor Koffiehuizen verlaagd. Dinsdagavond vergaderde de Gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Ramib onnet. Afwezig is dr. mr. A. v. d. Flier. De Voorzitter deelt mede, dat hij ont vangen heeft een verzoek van ©enige raads leden tot het houden van een zitting met ge sloten deuren over punt g der ingekomen stukken (het schrijven van den burgemeester en van de wethouders inzake 'steunverleening in de kosten der gemeentehuishouding), over de jaarwedden der wethouders en over de be noeming van een directeur en twee leeraren aan de Gemeentelijke Visseherijschooi. Nadat de Raad 11/4 uur in comité-generaal is geweest, wordt de openbare vergadering heropend. De ingekomen stukken zullen aan het eind der agenda worden behandeld. Na de gebruikelijke aanbieding van een ge- heele serie rekeningen over 1903 o.a. van de gemeente, die zooals wij reeds 'hebben gemeld sluit meta een nadeelig slot van f 179.426.44 en f 86.588.59 resp. op den gewonen en den buitengewonen dienst, komt- in behandeling een kwestie van groote actualiteit n.l. de jaarwed dien der wethouders en wel als gevolg van een bericht van Gedepu teerde Staten, waarin wordt medegedeeld, dat dit College voornemens is, met ingang van 1 Juli 1934 op de jaarwedden der wet houders, thans bedragende f 25Ü0, een korting- toe te passen van 16 1/2 pet. Vrijwillig hadden de wethouders zich reeds een korting van 5 pet. opgelegd. Deze vrijwillige korting van 5 pet. zal dus eventueel in een onvrijwillige van li6 1/2 pet. of f 412,50 per jaar worden omge zet. 'Den heer Visser (s.d.a.p.) gaat deze ver laging te ver. Hij acht het salaris, dat de wet houders genieten, niet te hoog in verhouding- met hetgeen er voor gedaan moet worden. Hij acht deze verlaging een vooruitloopen op de algemeene loonsverlaging voor het gemeente- personeel, die op komst is. Ook de heer Van Woensel CC.P.H.) acht het niet gewenscht, de jaarwedden te verla gen. Hij acht het salaris juist voldoende om er behoorlijk van te kunnen leven en dit eiseht hij voor iedereen. De heer En ze rink (V.B.) ziet het gevaar dat wanneer B. en W. de verlaging afwijzen, Gedeputeerde Staten het zelf zullen doen. Daarom acht hij het gewenscht, een voorstel te doen, de salarissen met 10 pet. te veria gen. De heer Groeneveld OCJH.) meent dat de salarissen der wethouders aan het mini mum zijn. In Hilversum, Zaandam en Den Helder wordt veel meer betaald, hetzij door ho-oger salaris (Hilversum), hetzij doordat er vier wethouders zijn (Zaandam en den Hel der). Het mag niet zoo worden als vroeger, dat men een bron van inkomsten moet heb ben voordat men wethouder in- Velsen kan worden. De heer de Waal (groep Schilling) meent dat de Raad hoogstens tot 10 pet. verlaging- mag gaan. De heer A. ten Broeke 0C.H.) kan zich ook met een verlaging van HO pet. vereeni gen. 'De heer Maas (R.K.) voelt weinig voor een salarisverlaging; bovendien acht hij den datum van ingang niet juist gekozen. Spre ker meent, dat een salaris van f 2500 met vrij willigen aftrek van 5 pet. voor een ge meente als Velsen niet te veel is. De Voorzitter herinnert er aan, dat toen de salarissen van burgemeester, secre taris en ontvanger verhoogd werden, die der wethouders gelijk bleven. Spreker voor zich voeit dan ook niet veel voor een verlaging, te meer omdat het werk zich zeer heeft uitge breid. Het wethouderschap eischt den ge heel-en man. Voor alles geldt dit den wet houder voor Sociale Aangelegenheden, die ook eiken avond in beslag genomen wordt. Spreker is echter 'bevreesd, dat wanneer de Raad af wijzend adviseert, de volle 161/2 pet. er af zullen gaan. Daarom stelt spreker voor, te ad- viseeren, dat als bezuiniging vrede kan wor den gevonden bij een pensioensaftrek van 10 pet. en voor de komende periode de zaak opnieuw onder de oogen te zien. De Raad verklaart zich hiermede accoord Wijziging gemeente- begrooting 1934. B. en W. stellen voor, eenige ondergeschikte wijzigingen aan te brengen in de gemeentebe- grooting 1984, zulks naar aanleiding van een van Gedeputeerde Staten ontvange nota van opmerkingen. Goedgekeurd. Gesloten-verklaring van wegen. Het voorstel van B. en W. inzake gesloten verklaring van wegen en gedeelten van we gen overeenkomstig de artikelen 8 en 47 van het motor- en rijwielreglement wordt goed gekeurd, Rechtstoestand der ambtenaren. B. en W. stellen voor aan de verordening op den rechtstoestand der ambtenaren aan te vullen met de volgende bepaling: „Aan den ambtenaar, die op grond van het bepaalde in art. 17 c (wegens revolutionnaire gezindheid) wordt ontslagen kan een schadeloosstelling als bedoeld in het le lid niet worden toege kend". Aangenomen met de stemmen van de S. D. A. P. en den heer van Woensel (C.P.) tegen. Verordening inzake Pensioenwet. Aangezien de bestaande gemeentelijke re gelen inzake het verhaal- van den in de pen sioenwet genoemde bijdrage door het impera tief worden van deze bijdrage, iü totaal 10 pet., hare rechtsgeldigheid hebben verloren, stellen B. en W. ingevolge een desbetreffend verzoek van Gedeputeerde Staten voor, art. 1 der verordening in te trekken. Aldus wordt besloten, Verhuren van een tuin. B. en W. stellen voor, den tuin, gelegen in het bouwterrein ten Zuiden van het Burge meester Rijkenspark te Santpoort, groot on geveer 4000 M2 vöor een jaar (van 31 De cember a.s. af) te verhuren aan de tegen woordige huurster. N.V. Tuinbouwinrichting voorheen H. Wigman en Co. te Bloemendaal, tegen den prijs van f 360. Dit punt wordt aangehouden. Verkoop van grond. Het voorstel inzake verkoop van grond aan de Wüstelaan aan P. van Huizen, dat was aangehouden in de vergadering van 3 Juli komt wederom in behandeling. De heer Sluiters (C.H.) merkt op, dat de prijs voor den grond te Santpoort veel te laag is. De prijs is niet in evenredigheid met de prijzen die, elders worden gemaakt. Sant poort is in trek door zijn natuurschoon, door zijn bosschen, duinen en zijn zee. Er wordt lang en breed over deze kwestie gediscussieerd. Het algemeen bezwaar tegen dezen grondverkoop ligt daarin, dat de vorm van het te verkoopen perceel grond van dien aard is, dat het uitloopt op een punt, waardoor het aangrenzende perceel minder waard wordt. Nadat de heer Dunnebier wethouder van O. W. het voorstel verdedigd heeft, waar bij hij er o.a. op wees, dat de gemeente, wat steeds verlangd werd, prijsregelend optreedt, wordt het voorstel in stemming gebracht. Het wordt aangenomen met de stem van den heer van Woensel tegen. Aangenomen wordt voorts het voorstel tot verkoop van 1345 M2 grond aan H. Kaspers te Santpoort en van 3015 M2 aan J. F. Philips Jr. aldaar. Eveneens wordt aangenomen het voorstel inzake eenige kleine grondruilingen. Neutrale kleuterschool in Santpoort. B. en W. stellen den Raad voor, aan de stichting „Bewaar- en Naaischool Spaarn- berg" toestemming te verleenen tot het bou wen van een neutrale kleuterschool aan de Wüstelaan op een gedeelte van een terrein, dat door de commissie van beheer van deze stichting in 1932 aan de gemeente in eigen dom werd overgedragen. De heeT Ha n dg raaf (R.K.) kan zich voor het voorstel verklaren, wanneer het woord „neutraal" weggelaten wordt. Hij is tegen alles wat neutraal wordt genoemd. De heer Van He ijst (Neutrale Partij) merkt naar aanleiding hiervan op, dat er dan van zijn partij niets overblijft. (Gelach). De Voorzitter merkt op, dat er geen bezwaar tegen schrapping van het woord „neutraal" is. Het zou wanneer de vereeniging later de exploitatie eens zou moeten staken, wel eens gemakkelijker kunnen zijn voor de gemeente, om de exploitatie voort te zet ten. De heer Bosman wethouder, merkt op, dat de stichting er beslist een neutrale school van wil maken. Zij wil niet de kans loopen, dat de school later in handen komt van een R.K. of een Christelijke schoolvereeniging. De heer Enzerink (lib.) dringt aan op behoud van het woord „neutraal". Het is juist de kracht van „de school van mevrouw Wüste" geweest, dat zij neutraal was. De heer Van H t ij s t verdedigt liet be grip „neutraal". Hij vindt het standpunt van den heer Handgraaf kleingeestig. De heer Visser (S.D.A.P.) acht het woord „neutraal" voor deze school uitstekend op z'n plaats. Er komen op deze school kleu ters van 35 jaar en hij acht het onjuist de ze met politieke meeningen te enten. Hij is er van overtuigd, dat men de school opdezelf de wijze zal voortzetten als zij vroeger werd geleid. De heer Sluiters (C.H.) meent, dat de Raad over den naam van de school niet be hoeft te discussieeren. De naam wordt be paald door de stichting en niet door den Raad. Wanneer men den naam wil verande ren dient men overleg te plegen met de stich ting en met „Volksonderwijs". De heer Homburg (A.R.) meent, dat het bezwaar van den heer Handgraaf naar voren is gekomen, omdat in het bestuur niet alle richtingen vertegenwoordigd zijn. Als men er prijs op stelt, den naam „neutraal" te behou den dient men hiermede rekening te houden. De voorzitter meent, dat het gewenscht is, het bestuur te verzoeken den naam te ver anderen in „algemeen plaatselijk". Dit denkbeeld ondervindt, eveneens bestrij ding. Ten slotte wordt gestemd over de vraag, of het college zich met het bestuur in verbin ding zal stellen, om verandering 'van den naam toegestaan te krijgen. Over dit voorstel staken de stemmen. De heer Vermeulen (A. R.) meent, dat er voor den Raad thans maar een oplossing is, n.l. dat de Raad B. en W. volmacht geeft, de zaak af te wikkelen en de dames van het be stuur over het veranderen van den naam te spreken. Tot een verdere behandeling komt het niet, omdat de voorzitter de discussie sluit. Over het voorstel zal dus opnieuw moeten worden gestemd. Onderwijszaken. Aangenomen worden de voorstellen inzake vaststelling van een voorschot, te ve-rleenien overeenkomstig art. HOI der L. O. wet 1922 aan de P. W. A. Cort van der Lindenschool, en in zake uitbreiding van het leerplan der gemeen telijke Visseherijschooi met het onderwijs in x'adiotelefonie. Schoolgeld. De nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, buitengewoon l.o. en het uitgebreid 1. o., waar omtrent wij in ons blad van 2 Augustus j.l. reeds uitvoerig mededeeling hebben gedaan, ondervindt bestrijding van s. d. zijde bij mon de van den heer Visser, Sprekers fractie zal haar stem aan het voorstel niet geven. Cok de heer van Woensel (C. P.J ver klaart tegen te stemmen. Het voorstel wordt aangenomen, Personeele belasting voor Koffiehuizen, B. en W. stellen voor, ingaande 1 Januari a.s. voor het berekenen van de personeele 'be lasting voor de perceelen of gedeelten van perceelen, uitsluitend dienende tot uitoeife- ning van het bedrijf van den houder van een koffiehuis, restaurant enz., deze perceelen ge lijk te stellen met perceelen, die gemeubileerd worden verhuurd. Gaat de Regeering met deze vermindering van inkomsten accoord? vraagt de heer Visser (s. d. a. p.) Sprekers fractie heeft tegen de verlaging geen bezwaren omdat ook de betrokkenen door de tijden worden ge troffen. De heer N ij s s e n, wethouder van Finan ciën meent, dat aanneming van het voorstel bij Gedeputeerde Staten geen bezwaren zal ontmoeten. Het voorstel wordt aangenomen. Wijziging huurovereenkomst kampeerterrein. Aan de agenda is toegevoegd een nieuw punt: Wijziging huurovereenkomst kampeer terrein. De zuidelijk uitstekende strook van het kam peerterrein moet worden ontruimd, omdat P, T. T. aldaar, zooals wij reeds hebben gemeld, een radio-ontvangststation wil bouwen. Hier voor kan de gemeente een in Oostelijke rich ting aansluitend terremgedeelte huren. De huurprijs (f 436 per jaar) ondergaat geen wijziging. De Raad hecht zijn goedkeuring aan de hier voor noodige wijziging van de huurovereen komst. Benoemingen. B. en W. stellen voor den heer P. J. Verwayen met 1 September 1934 te benoemen tot direc teur van de Gem.Visseherijschooi. Verder stellen B. en W. voor, den heer K. Faber te benoemen tot leeraar in de Engelsche taal en tot leeraar in de soheepswerktuigkunde den heer J. F. Vrouwes. Alle voorgedragenen worden benoemd. Tot lid der Commissie van Toezicht op de Gemeentelijke Visseherijschooi wordt benoemd de heer J. Schager en tot tijdelijk leeraar aan de Handelsavondschool de heeren W. Renes, F. de Vries, A. Wiedemeijer en C. E. Coppée. Ingekomen stukken. De heer Sluiters (C. H.) dringt aan, op verbetering van den Kruïdbergerweg en den Hagelingerweg, zulks naar aanleiding van een ingekomen stuk van de bewoners van deze wegen. Naar aanleiding van het verzoek van het Centraal Drankweer Comité om toekenning van een subsidie voor 1935, op welk verzoek B. en W. voorstellen, afwijzend te beschikken, wijst de heer Stark (s. d. a. p.) op het vele goede werk, dat door het C, D. C. wordt ge daan. Het C. D. C. vraagt slechts f 1'50. On langs is tienmaal zooveel voor de luchtbe scherming uitgetrokken en spreker acht het op zijn plaats, het verzoek aan te nemen. De heer N ij s s e n, wethouder van Finan ciën zegt, dat het college heeft gemeend, di rect te moeten zeggen waar het op staat. Het college wilde geen verwachtingen doen op wekken. B. en W. zijn er van overtuigd, dat het niet kan. Ten slotte verklaren B. en W. zich bereid, het verzoek aan te houden tot de behandeling der begrooting voor 1935, De heeren Visser (s. d. a. p.) en van Woensel (c. p.) bespreken het schrijven van den -burgemeester en de wethouders in zake steunverleening in de kosten der ge meentehuishouding. De voorzitter zegt toe, dat dit schrij ven besproken kan worden bij de behandeling van het betreffende raadsstuk. Hierna wordt de vergadering gesloten. DE WERKLOOSHEID. Jl. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven: 369 bouwvakarbeiders, 335 metaalbewerkers, 31 kantoorbedienden, 11 huisbedienden. 784 di verse beroepen (w.o. 391 zeevisschers. n-1. 23 koks, 96 machinisten, 199 stokers en 163 vis schers), 574 losse en fabrieksarbeiders. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 4 bouwvakarbeiders, 14 metaalbewerkers, 8 kantoorbedienden, 5 huisbedienden, 8 di verse beroepen en 20 losse en fabrieksarbei ders. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg derhalve 2163. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: J, Looij-Ars z. Genleweg 30, Velsen. W. Brijs-van Amen, z. Hyacinthen, straat 15, Santpoort, B. Sterk-Kofman, d. Ger. Doustraat- 59, IJmuid-en. A, van Duy- venbode-Verdoes. d. Dr. Hartoghstraat 36, IJmuiden, A. M, C. Scherer-van Zijl, z, Ha- geveldstraat 1, Santpoort. Overleden: Catharina de Zwarte, 65 j. echt genoote van H. J. de Wit, Velserdui-nweg 125, IJmuiden. Neeltje van Wijngaarden. 76 j. wed. van G. Verheij, Lagersst-raat 54, IJmui den. Pieter Bot, 82 j.. echtgen. van M. J. Leeuwestein, Walravenstraat 31, Velsen-N. Maria Zwart, 51 jaren, echtgen. van P. Rem, Wijkerstraatweg 190, Velsen-Noord. IJMUIDEN Vechtpartij in den nacht, Duitschers tegen Duitschcrs, Denen tegen Hollanders. Bij een Engelsch Weldadigheidsfeest werd door een oorlogsschip een torpedo afgevuurd. Welke d,e bedoeling hiervan is geweest? Wij hopen, dat men heeft willen laten zien welk een waanzin het is om oorlog te voeren, In den nacht van- Maandag op Dinsdag keerden eenige opvarenden van den aan den afslag ligg-en-den Duitschen haringtrawler ON 124, luisterende naar den te ede ren naam Rose Marie aan boord terug in een toestand, die duidelijk liet zien, dat zij niet alleen kof fie of melk hadden gedronken, Zooals wel eens meer in dergelijke gevallen gebeurt, ontstond er een geschil van meening. Het gevolg wa-s een vechtpartij aan boord, waar aan de schip-per door met zijn revolver te dreigen, een einde maakte. In „de stad" kregen D-eensche visschers het met eenige IJmuidenaren aan den stok. De politie maakte spoedig een einde aan deze internationale verwikkelingen. NU WEER DE ANETA. De stoomtrawler Aneta IJm, 82 is, na ge- ruimen tijd te hebben opgelegen, naar zee vertrokken. DE IJ. B. B. EN DE STEUNVERLAGING. Het bestuur van den IJ. B. B. houdt he denmiddag 3 uur een vergadering in „Het Wapen van Velsen", waarin het bestuur aan de leden mededeeling zal doen van hetgeen door het bestuur is gedaan ten aanzien van de steunverlaging en verder van hetgeen naar de meening van het bestuur dient te geschieden, om de gevolgen van deze steun verleening voor de betrokkenen tot den kleinst mogelijken omvang terug te brengen. MOOIE REIS VAN EEN DUITSCHEN HARINGTRAWLER. De Duitsche haringtrawler ON 124 Rose Max-ie was gisteren aan den afslag -met 860 manden versche haring. De haringkoopei-s lieten zich door het waxime weer niet af schrikken en betaaldexx een goeden prijs voor de haring. Daardoor besomde deze trawler niet minder dan f 4400. VOOR HET BEROEP BEDANKT. Naar wij vernemen heeft Ds. A. A. Wild schut, predikant bij de Ned. Hervormde kerk, IJmuiden-Oost bedankt voor het beroep bij de Indische kerk. Modern vuurschip. Het op de Gota-werf nieuwgebouwde Zweed- sche vuurschip „Sydostbrotten" is op het oogenblik wel het modernste schip, dat in de Oostzee is uitgelegd. De electrxsche generators, die dexi stroom voor de veidichting, mistsigna- len en electrische apparaten opwekken, wor den gedreven door Bolinderruweoliemotoren. Indien door een haast ondenkbare oorzaak deze verlichting weigex-t, wordt automatisch een andere vexdichting ingeschakeld. Voor de bemannixig is ook gezorgd door het inbouwen van een koelkamer. welke de levensmiddelen vooi'tdurend frxsch houdt. Hout v. d. papierfabriek. Na de lading hout bij de papierfabriek te Velsen te hebben gelost is het Noorsche stoom schip Snar in ballast naar Archangel vex-trok- ken om aldaar opnieuw een dergelijke lading in te nemen. v --

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1