VOGELLEVEN OP DE PIER. Een jaar lang hun firma bestolen. Drie personen in arrest. Bij de firma Raming te Breda werden een bediende en chauffeur op heeterdaad betrapt bij het plegen van diefstal. Een onderzoek dooi de recherche ingesteld bracht aan het licht, dat deze diefstallen zich over ruim een jaar uitstrekken. Ten huize van beide verdachten werd een groote hoeveelheid sokken, kousen, bedden, meubelen en karpetten van diefstal afkomstig, in beslag genomen. Beide gearres teerden hebben volledig bekend. Gisteren heeft de recherche in verband met deze diefstallen nog een derde persoon ge arresteerd. Zonder aanmelding geen teeltvergunning. Voor bloembollenteelt, boomkweekerij of bloemisterij. Het is noodzakelijk, dat degenen, die zich tot nu toe bij de Nederlandsche boom- en bloemkweekerij-centrale als georganiseerde hebben aangemeld, zich opnieuw hebben aan te melden, thans als georganiseerde der Ne derlandsche Sierteeltcentrale. Teneinde zulks te vergemakkelijken, zijn dezer dagen aan degenen, die zich reeds bij de boom- en bloemkweekerij-centrale als geor ganiseerd hadden aangemeld, nieuwe formu lieren verstrekt. Indien een tuinbouwer van meening is, dat hij verschillende takken van Sierteelt (bloem bollenteelt, boomkweekerij en bloemisterij) uitoefent, behoort hij voor elk dezer takken van bedrijf, een afzonderlijk biljet in te vul len en te onderteekenen. Degenen, die dezer dagen geen serie biljet ten ontvangen hebben, kunnen zich voor de toezending daarvan tot de Sierteeltcentrale wenden, tot en met 15 Augustus. Koningskade 23, na dien datum, Trompstraat 73, 's-Gra- venhage. Volgens de wettelijke bepalingen kunnen zij, die zich niet als georganiseerde op bovenbe schreven wijze aanmelden, niet in aanmerking komen voor een teeltvergunning, zonder wel ke de uitoefening van hun bedrijf niet meer mogelijk zal zijn. Uitdrukkelijk zij erop gewezen, dat deze aan melding als georganiseerde geen verband houdt met een eventueeele toetreding als ge organiseerde tot een der Gewestelijke Land- bouw-Crisis-Organisaties. Jongen door vrachtauto gedood. Voor de oogen van zijn vader. Op den Soestdijkschen weg te Bilthoven heeft Dinsdagmiddag een tragisch ongeval plaats gehad, waarbij de 11-jarige J. H. V. uit Utrecht voor de oogen van zijn vader werd doodgereden. De jongen zat bij zijn vader achter op het rijwiel, dat deze aan de hand geleidde. De overweg op den Soestdijkschen weg was juist geopend en daar passeerde een zware vracht auto, een truck met oplegger. De wagen was reeds voor de grootste helft gepasseerd toen het rijwiel met het jongetje omsloeg. Door welke handeling dit geschiedde is niet bekend. De jongen viel met het hoofd voor het achter wiel en was op slag dood. FIETSRIJDER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Gisterenmiddag om half zes is bij de brug aan de nieuwe haven te Deventer de 45-jarige A. Vukkink, die daar per fiets passeerde, door een vrachtauto overreden. De man was vrij wel onmiddellijk dood. BIJ HET ZWEMMEN IN DEN RUN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is een achtjarig zoontje van de weduwe Wiggeman, wonende te Rhe- nen bij het zwemmen in den Rijn verdron ken. Het lijkje is nog niet opgehaald. TEGEN CLANDESTIENEN HANDEL IN TARWEBLOEM. Naar men aan de Msb. schrijft is in een daartoe benoemde commissie van onderzoek, bestaande uit vertegenwoordigers der bak kersbonden, coöperaties, meelfabrikanten, importeurs en handelaren voorloopige over eenstemming verkregen van den olandestie- nen handel in tarwebloem, bestemd voor de z.g. zwarte lijst-bakkers. Het zou in de bedoeling liggen, het plan zoo spoedig mogelijk uit te werken en dit dan aan een definitieve beslissing der verschillende partijen te onderwerpen. Ook hoopt men met een nieuw saneeringscontract uiterlijk binnen een paar maanden gereed te komen. PLAATS VAN NUVERHEIDSRAAD IN REGEERINGS STELSEL. De minister van Economische Zaken heeft de dezer dagen gehouden vergadering van den Nijverheidsraad gedeeltelijk bijgewoond. De voorzitter heeft uiting gegeven aan de groote voldoening van den Raad, dat thans aan het hoofd van het departement van Eco nomische Zaken iemand staat, die de nooden en behoeften van het bedrijfsleven uit per soonlijke ervaring kent en die zelf vele jaren deel van den Raad heeft uitgemaakt. Bijzon der heeft de Raad op prijs gesteld het nieuwe bewijs van belangstelling voor zijn werk, dat de minister heeft gegeven door in de eerste zitting na zijn benoeming aanwezig te zijn. Hoewel ten overvloede is de verzekering ge geven dat de Raad niets liever wenscht dan dat hij tot de grootst mogelijke samenwer king op economisch gebied met de Regeering komt, om op die wijze in het algemeen be lang en in het bijzonder belang van de Ne derlandsche industrie werkzaam te kunnen zijn. De minister heeft doen uitkomen, dat hij voor het werk van den Raad groote waardee- rng heeft en dat hij er naar zou streven, om den Raad voor zoover zulks nog niet het ge val was, in het Regeeringsstelsel de plaats te bezorgen, die hem toekomt. Twee broers verdronken. Een van hen begaf zich in de Lek buiten de kribben. Dinsdagavond tegen negen uur zijn in de Lek nabij Schoonhoven, onder de gemeente Bergambacht, de broers Jilles en Arie Verwaal, uit Bergambacht, bij het baden verdronken, in de nabijheid van de tweede krib, een plaats, waar regelmatig gezwommen wordt. Geen van beiden kon goed zwemmen. Toen de 14-jarige Arie zich, omdat het laag water was, buiten den kop van de krib begaf, werd hij plotseling door den stroom meegetrokken. Op zijn hulp geroep begaf zich de 19-jarige broer eveneens te water, doch spoedig werd ook hem de stroom te machtig. Voordat zij een toegestoken stok konden grijpen, verdwenen beiden in de diepte. De nieuwe Verkeersregeling, Uitstappen: het einde van den rit. Het portier gaat open voorzichtig anders is het uit met de vreugde. Want het roekeloos openen van het por tier kan f 150, boete kosten I Open autodeuren voorzichtig De lampen wilden niet branden. En de bestuurder had geen rijbewijs. Daarom reed hij door, toen de politie hem wilde laten stoppen. Toen op 2 Juli j.l. de Bïltsche politie een auto wilde aanhouden, welke met gedoofde lichten reed. stoorde de bestuurder zich niet aan de stopteekens, doch gaf vol gas. De Utrechtsche politie werd daarop van het gebeurde in kennis gesteld, 's Nachts kre gen twee agenten den gevaarlijken automo bilist in de Lange Viestraat in het zicht. Beide agenten zwaaiden met een brandende zak lantaarn. terwijl zij den autobestuurder luide toeriepen: „Halt politie!" Verdachte gaf gas en reed eerst naar links op den eenen agent later naar rechts van de straat op den ande ren agent af. Deze moesten zich ijlings uit de voeten maken om niet te worden aangere den. Terzake van bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht van deze beide agen ten, had de meubelmaker zich voor de recht bank te verantwoorden. De officier van justitie wees in zijn requisi toir op den ernst van dit feit. De inzittenden hebben natuurlijk niets gezien zeide de officier ze huren een auto, zooals dat meer gaat, de auto deugt dan niet, de lichten willen niet branden, de bestuurders hebben zoo als ook in dit geval niet eens een rijbewijs en als de politie komt, rijden ze maar door want ze weten wel dat de politie op het laatste oogenblik toch opzij springt. Spr. eisclite ten slotte een gevangenisstraf voor den tijd van maanden, met aftrek. Weinig succesvolle inbrekers. Bij een inbraak betrapt. Op 1 April j.l. betrapte een agent van po litie een tweetal inbrekers, een timmerman en een bakker, in een perceel in de Fannius Scholtenstraat te Amsterdam. Zij waren bin nengekomen met een looper, een tweede slot hadden zij geforceerd. Zij hadden in de ka mers alles overhoop gehaald en een dames horloge en twee ringen buitgemaakt. Dinsdag had het tweetal zich te verant woorden voor de vacantiekamer der Am- sterdamsche arr.-rechtbank. Zij legden een volledige bekentenis af.. Dr. Overbeek had over den oudsten ver dachte, den timmerman, een psychiatrisch rapport uitgebracht, waarin hij tot de con clusie kwam, dat verdachte verminderd toe rekeningsvatbaar was. De Officier van Justitie requireerde tegen den man twee jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis. Te gen den 28-jarigen bakker eischte hij zes maanden gevangenisstraf, aangezien de in braak zelve door den timmerman was ge pleegd en van hem ook het plan was uitge gaan. De rechtbank zal op 17 Augustus vonnis wij- zen. ADVOCAAT VEROORDEELD. Wegens verduistering. De Haagsche rechtbank heeft mr. T. A. W., die terecht heeft gestaan, omdat hij zich ten nadeele van een koopman uit Voorburg en van een landbouwer respectievelijk f 500 en f 2800 onrechtmatig heeft toegeëigend, voorgevende, dat deze gelden noodzakelijk waren voor een door hem te voeren civiele procedure, wegens verduistering in de uitoefening van zijn be- roep tot acht maanden gevangenisstraf ver oordeeld. N.V. ORANJE NASSAU MIJNEN In de te Heerlen gehouden Buitengewone Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der N.V. Mij. tot Exploitatie van Limburgsohe Steenkolen Mijnen, genaamd Oranje Nassau Mijnen, zijn benoemd tot leden van de directie de heeren L. Kremer en A. Jeanniet, zoodat de directie met ingang van genoemden datum zal zijn samengesteld uit de heeren Mr. A. Haex, administratief directeur, L. Kremer, technisch directeur en A. Jeanniet, commer cieel directeur. Twee radiotoestellen gestolen. Bij diefstal van het derde liep men tegen de lamp. In April en Mei van dit jaar zijn drie ra diotoestellen, toebehoorend aan een groot handel te Amsterdam, weggenomen door een concierge en een timmermn, werkzaam bij die zaak. De concierge had de toestellen door den timmerman bij een kapper laten brengen en deze laatste zorgde voor den verkoop. De twee eerste toestellen brachten resp. f 70 en f 50 op. De derde maal ging de vlieger niet op, de concierge liep tegen de lamp en het radiotoestel werd in beslag genomen. Dinsdag stond het tweetal terecht. Zij be kenden volledig: het bleek, dat de concierge slechts een klein deel van het ontvangen geld aan zijn „compagnon" had afgedragen. Beide verdachten verklaarden uit geldnood tot de diefstallen te zijn gekomen. De Officier requireerde tegen den concierge zes maanden en tegen den timmerman drie maanden gevangenisstraf. Tegen de helers, den coiffeur en een los- werkman, die tegelijk opkoopers waren en die hierna terecht stonden eischte het O.M. resp. zeven maanden en twee jaar gevangenis straf. LANDGOED „OUDE VOORDE" OPENGE STELD Bij beschikking van de Ministers van Eco nomische Zaken en van Financiën is het landgoed „Oude Voorde" groot 17 H.A. en ge legen ten Noorden van den rijksweg Vorden- Ruurlo en ten Oosten van het dorp Vorden onder de Natuurschoonwet gerangschikt. Overplaatsing geen weg tot ontslag. Besluiten van gemeenteraad van Utrecht onwettig verklaard. De Gemeentelijke Raad van Beroep te Utrecht heeft 12 Juli te oordeelen gekregen over eenige overplaatsingen van onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs, welke over plaatsingen onmiddellijk door ontslag gevolgd werden. De Raad van Beroep heeft na on derzoek geoordeeld, dat de gemeenteraad van Utrecht van zijn bevoegdheid totoverplaat sing kennelijk een ander gebruik heeft ge maakt. dan tot de doeleinden, waarvoor die bevoegdheid hem bij de wet is gegeven en dat het besluit tot overplaatsing dus niet kan worden gehandhaafd. De Raad van Beroep oordeelt derhalve, dat het besluit tot over plaatsing van bovenbedoelde onderwijzers ten onrechte is genomen en deze dus op hun oude plaatsen behooren te worden hersteld. Ook Ged. Staten van Utrecht hebben on langs het ontslag vernietigd van 2 onderwijze ressen bij het lager onderwijs te Utrecht, om dat dit ontslag gegeven werd na voorafgaande overplaatsing. Gedeputeerden oordeelden, dat overplaatsing in den zin van de Lager-onder- wijswet 1920 de bedoeling heeft een leerkracht elders te werk te stellen en niet om hem langs administratieven weg te ontslaan. Schuimgolven stormen aan op den machti gen steenkolos, die daar ligt als de voelhoren van een reusachtig insect. Schuimwit barsten uiteen op de betonblokken, die neergelegd zijn ter bescherming van het metselwerk. En als de zuidwesterstorm hier z'n geweldige gol ven laat neerbeuken, zien we dat die bescher ming verre van overbodig is. Dan kan het ge beuren dat die kolossale betonblokken, waar van het gewicht toch minstens eenige duizen den kg. bedraagt, door een geweldige golf worden opgenomen en over de pier heenge- slingerd. Wee degeen, die zich dan op de pier zou wagen. Toch biedt een lichte storm hem, die niet tegen een nat pak opziet, een schitterend schouwspel, dat hij niet spoedig vergeten zal. Groote watermassa's storten zich met donde rend geraas op de pier, zoodat men het bouw werk onder de voeten voelt trillen. Waterber gen worden met onweerstaanbaar geweld over de pier geslingerd, flarden schuim worden door den stormwind meegevoerd en ons in het gelaat gezweept. En boven dezen heksenketel, waarin alles kookt en woelt, zweven de blanke meeuwen, rustig op strakke wieken. Minutenlang drijven zij zoo op den storm zonder de vleugels merk baar te bewegen. Prachtig zijn ze dan, de vorsche vogels, blanker nog lijkend tegen de grauwe regenlucht. Maar nu biedt de pier een ander schouw spel. De lucht is helder blauw, met prachtige stapelwolken. Slanke zeezwaluwen en forsche meeuwen zwieren over de schuimende golven. Soms staat een sterntje stil in.de lucht, om dan pijlsnel naar beneden te vallen, waar het scherpe oog een zilvergeschubd vischje zag glinsteren. Soms is het mis, maar vaak ook zien we den slanken visscher wegvliegen met een prooi in den helderrooden snavel. Dan vliegt hij naar de kolonie, een paar honderd meter van hier, waar het wijfje zit te broe den, en zich door het mannetje laat voeden om de eitjes niet te hoeven verlaten, die haar koesterende warmte zoo noodig hebben. Behalve het gewone Vischdief je, met de hel- derroode pooten en snavel, zien we hier ook soms de grootere, forscher gebouwde Groote Stern. Deze verschilt, behalve door z'n grootte, daarin van het vischdiefje, dat hij zwarte poo ten en een zwarten snavel heeft, hetgeen dui delijk waarneembaar is. Van de meeuwen kunnen we de sterntjes onderscheiden door hun diep ingesneden staart, die hun den naam zeezwaluwen be zorgd heeft. Meeuwen hebben nooit een inge sneden staart, behalve de Vorkstaartmeeuw. Maar die is zoo zeldzaam, dat we hem hier toch niet te zien krijgen. Een tweede punt van verschil is het zwarte schedelkapje der sterntjes. Dit moet echter niet verward worden met den zwarten kop, dien de Kok- of Kapmeeuw in het zomerkleed heeft. Daar is echter de geheele kop zwart, terwijl bij de sterntjes alleen de kruin zwart is. Dit zwart is bovendien veel intenser, meer fluweelig. Maar dat krijgt men alleen te zien, door geduldig een paar uur lang op een dei- betonblokken te gaan zitten kijken naar deze mooie diertjes. Ze komen dan tenslotte vlakbij visschen en storen zich volstrekt niet meer aan ons, als we maar rustig blijven zitten, en geen onverwachte bewegingen maken. De meeuwen, die op onze pier komen, kun nen we met een beetje oplettendheid zonder veel moeite uit elkaar houden. In de eerste plaats dan de Mantelmeeuw, onze grootste meeuw en een prachtige, forsche vogel, met leiblauwe vleugels, bij zwart af, die hem een voornaam uiterlijk verleenen. 's Winters heb ben we meer kanS hem aan te treffen dan 's zomers, want hij broedt in ons land niet. Wel soms de iets kleinere, maar verder precies zoo geteekende Kleine Mantelmeeuw. Het eenige verschil tussohen deze twee is, behalve het verschil in grootte, dat niet erg duidelijk is, de kleur der pooten. Deze is bij de groote mantelmeeuw vleeschkleurig en bij de kleine heldergeel. Maar daarvoor moet men ze weer van dichtbij zien. Een goede kijker is hier de beste oplossing. Met de Kokmeeuw maakten we hierboven al kennis. De daar genoemde zwarte kop is ech ter als kenteeken niet zoo goed, daar deze in het winterkleed ontbreékt. Maar dan sluiten de lakroode pooten en snavel elke verwarring uit. Dan krijgen we echter twee meeuwtjes, die iets moeilijker uit elkaar te houden zijn, n.l. de Zilvermeeuw en het Stormmeeuwtje of Kleine Zeemeeuw. De eerste is grooter, maar het is hier alweer als bij de mantelmeeuwen, dat zie je alleen als ze naast elkaar staan. Een beter verschilpunt is weer de kleur van poo ten en snavel. De zilvermeeuw heeft gele poo ten en een gele snavel met een oranje-roode vlek aan den punt. De Stormmeeuw heeft grijs-groene pooten en een dito snavel. Ook de teekening der vleugels is verschillend. Be kijken wij ze van den onderkant, dus als de meeuwen over ons heenvliegen, dan zien we dat het uiteinde van den vleugel zwart is, doch het uiterste puntje weer wit. Bij de Stormmeeuw nu is dit witte plekje grooter dan bij de Zilvermeeuw. Daardoor lijkt het op een afstand ook wel, alsof de vleugels van de Stormmeeuw stomper zijn, wat echter niet het geval is. Tenslotte nog een verschil voor fijnproevers. De Stormmeeuw heeft n.l. een iets hooger voorhoofd. Dit verleent hem ech ter (in tegenstelling tot hetzelfde verschijn sel bij den mensch) een minder intelligent uiterlijk dan zijn collega's. De zilvermeeuw en de kleine mantelmeeuw schijnen zeer nauw aan elkaar verwant te zijn. Er wordt zelfs wel beweerd dat het slechts kleurvariëteiten zijn. Deze theorie wordt nog gesteund door het feit, dat er aan de Middellandsche Zee een meeuw voorkomt, die bijna geheel wit, en verder net zoo ge bouwd is als de zilvermeeuw en de kleine man telmeeuw. Ten overvloede heeft Nico Tinber gen waargenomen en gefotografeerd hoe een paartje, bestaande uit een zilvermeeuw en een kleine mantelmeeuw in ons land gebroed heeft. Jan P. Strijbos, die verleden jaar op de Shetlands in de gelegenheid was, beide soor ten van nabij gade te slaan, merkte echter daarbij belangrijke verschillen in de gedra gingen op. Hij staat dus op het standpunt, dat we hier met twee afzonderlijke soorten te doen hebben. Interessant is het in elk geval wel. 1 De stormmeeuw broedt tegenwoordig in ons land nog maar op enkele 'plaatsen. Toch schijnt het aantal weer langzaam toe te ne men, wat dan wel in de eerste plaats te dan ken is aan de uitstekende bescherming, die de meeste broedkolonies genieten. Meer algemeene broedvogels zijn de zilver meeuw en de kokmeeuw. Van de eerste is o.a. een groote broedkolonie in Bergen aan Zee; terwijl ook bij Wijk aan Zee en in Vogelen zang kleinere kolonies zijn. Dit zijn dan de meest nabij gelegen kolonies, want ook op Texel, in Wassenaar en op verschillende ande re plaatsen in de duinstreek broedt de zilver meeuw. Zij leggen meestal drie eieren, die in kleui- en grootte nog wat kunnen verschillen, maar toch meestal olijfbruin zijn. Het duurt vrij lang voordat de jongen volwassen zijn,, en eerst in hun vierde of vijfde jaar broeden zij. Tot zoo lang zwerven ze in min of meer vol wassen kleed rond, en het zijn ook meestal deze vogels, die we in den zomer op de pier kunnen aantreffen. Het eerste jaar zijn ze nog heelemaal bruin gevlekt, terwijl dan de kleur van snavel en pooten sterk afwijkt. De ken merken die ik hierboven aangaf zijn dan ook alleen voor vogels van een jaar of twee en ouder. Het reeds eerder genoemde kokmeeuwtje nestelt niet in de duinen, maar in vochtig weide- of hooiland, zooals op de Natuurmonu menten IJdoorn, bij Amsterdam, en De Staart op Texel. Deze meeuwen zijn vooral nuttig omdat ze in het najaar in groote troepen ach ter de ploeg aanloopen, waar ze de door de ploeg naar boven gebrachte insecten, emelten e. d., opeten. Voor de visscherij zijn de meeuwen in het geheel niet schadelijk, daar zij zich voorna melijk voeden met schelpdieren, garnalen, zeesterren, krabben enz. En als ze eens een klein vischje vangen dan zijn het meest nog zieke, die niet zoo goed weg kunnen komen. Aardig is het om te zien hoe een meeuw, als hij een mossel heeft gevonden, daarmee hoog opvliegt, om de schelp dan op de pier stuk te laten vallen. Maar dan moet hij er gauw bij zijn, anders gaan de brutale kraaien er met de buit vandoor. Er zou nog veel meer te vertellen zijn van de gewoonten en eigenaardigheden van deze mooie zeevogels, maar dat moet u nu zelf eens gaan waarnemen. Ge weet nu, hoe ze uit el kaar te houden zijn, en als men er wat moeite voor over heeft zijn er heel wat aardige too- neeltjes te snappen. Ook voor de vogelfotogra fen ligt hier nog een ruim terrein braak. Onze broedende vogels raken nu zoo langzamer hand toch wel afgefotografeerd. en foto's van vogels in hun gewone doen zijn er nog maar weinig. Wel zal het wat meer tijd en moeite vergen, een meeuwtje op een betonblok in plaats van op z'n nest te kieken, maar de re sultaten zullen die moeite dan ook ruim schoots beloonen. Doch ook de niet-fotografen kunnen hier heel wat interessante en leerrijke waarne mingen doen. Ik ken niets fijners dan in een lekker voorjaarszonnetje op de pier te liggen kijken naar het interessante en vaak onbegrij pelijke gedoe van al die pietjes, die op het drooggevallen strand voedsel looperi te zoeken of elkaar onder luide kreten het hof maken, terwijl hoog boven u, in de transparante voor jaarslucht, de zilvermeeuwen hun juichend kliau-kliau laten weerklinken. Haarlem, Aug. '34 KO ZWEERES Situatie tusschen Japan en Indië opgehelderd. Na een bespreking tusschen de beide delegatievoorziters. Aneta seint dezer uit Batavia: Tusschen de voorzitters van de Nederland sche en Japansche handelsdelegaties is een bespreking gehouden, welke leidde tot ver heldering van de situatie. De voorzitter van de Japansche delegatie, de heer Nagaoka, bood condoleanties aan bij het overlijden van ir. Wellenstein, Economische toestand in residentie Batavia. Overvloed van voedingsmiddelen. Iii het economische verslag over het 2de kwartaal 1934 van de residentie Batavia wordt een opleving in het geldverkeer geconstateerd, alsmede een overvloed van voedingsmiddelen, ten gevolge van het afkomen van den West- moesson-padi-oogst in het verloop der ver slagperiode. Daar de oogst echter ten gevolge van de droogte 10 pCt. beneden dien van het vorige jaar is gebleven, moet worden gevreesd, dat de voedselvoorziening over 1935 meer moei lijkheden zal geven dan die over het jaar 1934. Verder wordt in dit verslag vermeld dat de Inlandsche theecultuur te kampen had met een teveel aan blad. Ten gevolge van de betere prijzen voor het product nam de belangstel ling voor de rubbercultuur gaandeweg toe. Naar aanleiding van de groote vraag in Amerika naar hoeden, vormden de pandan- vlechterijen hoeaenvlechterijen in Tange rang een zeer belangrijke gelegenheid voor arbeid. De uitstaande pandhuiscredieten blijven terugloopen. De criminaliteit nam in de centra Meester Cornelis en Batavia sterk toe. De brand in het café te Amsterdam. Caféhoudster en haar zoon gearresteerd. Door de politie van het bureau Pieter Aertsz- straat te Amsterdam zijn de caféhoudster, de wed. D. en haar zoon verdacht van brand stichting in hun café aan de Ceintuurbaan, gearresteerd Mr. Joekes over de vrijz. dem. gedachte. Drie hoofdbestanddeelen. Tot besluit van het derde zomerkamp van de V. D. J. O. te Eerbeek organiseerde de kamp leiding een tweedaagsche studieconferentie. Voor deze gelegenheid waren extra deelnemers overgekomen. De eerste spreker, de heer J. C. Deering, leeraar in de geschiedenis en staatsinrichting, hield een inleiding over „Democratie en Auto cratie". Mr. dr. A. M. Joekes, adviseur van het hoofdbestuur, bakende in een met groote in teresse gevolgde redevoering de vrijzinnig-de mocratische gedachte af t. o. v. de diverse staatkundige stroomingen. Spr. stelt voorop, dat politieke partijen noodzakelijk zijn, omdat de menschen verschillende inzichten hebben over de te volgen staatkundige richting, wel ke op haar beurt ten behoeve van een goed staatsbeleid vooraf bepaald dient te worden. Het eerste woord in de samenstelling vrijzin nig democratie verbindt niet een religieus be grip aan de democratie. Het streven der socialisten naar het aan kant stellen van het privaat bezit en een ge meenschapsinrichting van het bedrijfsleven is on-vrijzinnig-democratisch. De eindoverwin ning de climax van den klassenstrijd, moet gebeuren door machtstoepassing en dit is in wezen revolutionnair. Ook wij willen een goede behartiging der volksbelangen en samenwer king tusschen de bij de productie betrokken groepen, doch wij willen het particulier ini tiatief vrijlaten en niet de overheersching van de eene groep der samenleving door de andere. De grondgedachte van de vrijzinnig-demo cratie heeft drie hoofdbestanddeelen: gelijk waardigheid, saamhoorigheid en waarde der persoonlijkheid. De waarde der persoonlijk heid geeft aan de Staatsinmenging zekere grenzen. Bij reddingspogingen verdronken. De in gevaar verkeerende kwam behouden aan wal. Gisteren is aan het strand Noord te Scheve- ningen nabij het z.g. Groene Huisje een ver moedelijk ongeveer 21-jarige jongeman bij het baden in zee verdronken. Zijn identiteit heeft de politie nog niet kunnen vaststellen. Volgens verklaringen van getuigen zou de man een vrouw, die ver in zee was, te hulp zijn geschoten en daarbij plotseling in de diep te zijn verdwenen. De vrouw wist echter be houden het strand te bereiken en heeft ver moedelijk ook niet om hulp gevraagd. Haagsche rioolwand rust m zee. Tweede poging gelukt. Een tweede poging om den Haagschen riool- mond te Scheveningen te plaatsen, is gelukt. De Noordzee was nogal kalm, zoodat men het betonnen gevaarte op zijn plaats kon krijgen. De rioolmond ligt ongeveer 500 meter in zee en met zijn bovensten kant ongeveer 5 1/2 M. onder het zeeoppervlak. Binnenkort zal wor den begonnen met he tleggen der rioolleiding, waarvan de deelen reeds gereed zijn. Begon nen wordt met het laatste gedeelte in zee, en zoo geleidelijk naar de kust toe. Dit in ver band met de verslechtering van het weer tegen het najaar. In September hoopt men met het geheele karwei klaar te zijn.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2