VON HINDENBURG OP TANNENBERG BIJGEZET. BEVERWIJK Nachtleven. HEEMSKERK 1 Geestelijke herdenkt hem als mensch tot God. Adolf Hitler prijst den overledene als generaal en om de eenheid die hij bracht. (Vervolg van ons nummer van gisteren). Vóór de plechtigheid HOHENSTF- 7 Aug. (V.D.) Zooals de zonsopgang lit voorzien is het een prachtige dag geworden. De zwarte rook stijgt van den hoogen toren van het Tannenbergmonument bijna loodrecht omhoog naar den blauwen hemel. Op het grasgazon rondom het kruis, waaronder twintig onbekende soldaten uit den Tannenbergslag rusten, wordt krans op krans gestapeld. In alle kleuren ziet men de linten met gouden opschriften. Voor den toe gang tot den Veldheer- en den Maarschalk toren staan wachtposten. Binnen in den Veld- hcertoren staat de met oorlogsvlaggen bedek te kist op een katafalk. Inmiddels komen op het station Hohenstein de extra-treinen na elkaar binnen en het parkeerterrein nabij het Tannenberg-monument is al vroeg in den ochtend gevuld met auto's. Geleidelijk wordt het ook drukker op de vlakte rondom het monument. Vendelcom pagnieën van S. A., S. S., Hitier jeugd, arbeids dienst en voormalige frontstrijders marchee- ren aan. De omgangen van de verschillende torens worden bezet door soldaten met het geweer aan den voet. De laatste maatregelen worden getroffen door den chef der politie, Daluge. Korten tijd later verschijnt ook de groepsleider der S. S. in Oost-Pruisen, Von Zeieski. Groen na groep der verschillende or ganisaties marcheert thans op; vele regiments vereenigingen en ook de Kyffauserbund. Om het half uur gaan vier kapiteins den Veld heer toren binnen om de eerewacht bij de baar af te lossen. Men ziet vele oude unifor men. Aanwezig is o.a. een delegatie van het Oost- Pruisische infanterie-regiment 147 „Von Hin denburg" en een delegatie van het derde garde-regiment te voet, uit welk regiment de veldmaarschalk zijn militaire loopbaan begon. Tien duizenden stroomen uit Hohenstein naar het gedenkteeken. De treinen komen binnen met tusschenpoozen van nauwelijks 5 minu ten. De rijkspost onderhoudt busdiensten met Berlijn en andere plaatsen en ook uit Polen arriveert een lange extra-trein met Duit- schers uit de na den oorlog Poolsch geworden gebieden. Ook uit andere Duitsch sprekende gebieden buiten de Duitsche grenzen arrivee- ren delegaties, o.a. uit het Korridor-gebied, uit het Saargebied en uit Bohemen. Korten tijd later arriveer en de leden van het corps diplomatique uit Berlijn. Men kan zeggen, dat practisch alle landen der wereld vertegen woordigd zijn en men ziet prachtige unifor men en indrukwekkende uitheemsche gewa den. Ook alle Duitsche autoriteiten uit de ver schillende landen, de rijksstadhouders en de gouwleiders zijn aanwezig. De ex-Kroonprins arriveert, evenals zijn broeder, prins August Wilhelm. Overste Von Hindenburg heeft het rouwescorte met de kist met het stoffelijk overschat van zijn vader den geheelen nacht begeleid en bevindt zich thans ook bij het Tannenberg-monument. Tegen negen uur be gint de opmarsch der eere-delegaties van de verschillende organisaties, die zich opgésteld hebben bij den achtersten toren van het Ho- henstein-stadion en die thans het gedenktee ken binnentrekken. Te tien uur betrekt het eere bataljon van de rijksweer de wacht bij het gedenkteeken. Op het station worden waggons met kransen uitgeladen en met vrachtauto's naar het monument vervoerd. De bijzetting. Hedenmorgen te kwart over elf Nederland - sche tijd is generaal Von Hindenburg op Tan nenberg ter aarde besteld in tegenwoordigheid van duizenden. De rood bruine steen van het monument dat opgericht is ter herinnering aan den voor Duitschland en Hindenburg zoo gedenkwaar dig en veldslag, stak in een prachtige Augus tuszon af tegen het groen van de omgeving. „In den afgeloopen nacht is de doode nog een keer door de streek getrokken waar hij twintig jaar geleden eveneens doortrok, waar bij honderdduizenden hun bevrijder," zooals de Duitsche omroeper het noemde, een laat- sten eerbiedigen groet hebben gebracht, ge dachtig aan den slag van Tannenberg, den slag van Hindenburg. Als de stoet het monument nadert sta'at de massa der toeschouwers op. Onder groote stilte nadert de sarcop-haag langzaam het al taar, dat in het midden van de eerehof is op gericht. Voorop wordt de maarschalkstaf ge dragen. Generaal staat naast generaal. De eerewacht heeft de degen getrokken. Dan zet de treur muziek in. Na Beethoven's Eroica volgt een rede van den evangelischen veldbisschop Dr. D. Do-hrmann. Hij herdacht Von Hindenburg- als mensch en als strijder in zijn verhouding- tot God. Op verzoek van den overledene werd gele zen Johannes 2:10, het laatste gedeelte: „Wees getrouw tot in den dood en ik zal u geven de kroon des levens". „De plaats waar wij staan spreekt in duide lijke taal van hen, die het leven lieten voor het vaderland." Het is de wensch van Hindenburg geweest, dat de gevallenen met bijzondere dankbaar heid zouden herdacht worden. Geen lofrede op zichzelf wenschte hij. Hij heeft eens ge zegd: ik heb niets anders gedaan dan de ga ven gebruiken, die God mij gegeven heeft. Al leen Gods genade moet geloofd en geprezen worden. Hindenburg gehoorzaamde aan het bevel: blijf trouw. Zijn leven was echt „Soldatentum" hij was gevormd in de school van ons eigen leger. De menschen kunnen verdeeld worden in twee soorten: hen op wie men kan ver trouwen en hen op wie men niet kan vertrou wen. Hindenburg behoorde tot de eersten. Zijn trouw was overgave, een geschenk Gods. Hij nam zijn leven aan als een opdracht van God. Zoo iemand is een kind en een held. De spreker zeide dat Von Hindenburg's sol- datenspreuk was: „Bid en Werk". „Kan deze spreuk nu niet weer het gemeengoed worden van ons volk?" zei de veldbisschop. „Het volk en het leger moeten bidders en strijders worden, zooals hij die hier rust in het heldere licht, als ware het licht der eeuwigheid. Kleine menschen moeten een klei nen God hebben, of geen God, groote men schen moeten een grooten God hebben. Hij is God trouw geweest tot aan zijn laatsten adem tocht. Hij is gestorven in de armen der eeuwi ge genade. Wij buigen ons nu voor den wil Gods die dit offer van ons heeft gevergd. Over dit graf heen blijft de liefde en de dankbaarheid stra len naar hem, die -de overwinnaar was van Tannenberg, die de redder was van Oost Prui sen, die de leider was van het vaderland in stormachtige en moeilijke tijden". Na deze rede volgde het „Onze Vader" ge volgd door „Ein fester Burg 1st unser Gott". Hierop volgde een rede van den tegenwoor- digen Rijkspresident, en Rijkskanselier, Adolf Hitler. Adolf Hitler sjjreekt Adolf Hitler sprak tot de familie en de aan wezige soldaten in de eerste plaats. „Twee maal in zijn leven wordt de soldaat openlijk met eere genoemd: na een overwinning, en bij zijn dood", zei Hitier. Toen men den eersten keer van Von Hin denburg hoorde had hij reeds een lang leven achter den rug, een leven van strijd en ar beid. Als jong officier, als 17-jarige, streed hij reeds voor zijn vaderland en kreeg hij de eer ste wonden. Sedertdien heeft hij zijn krachten als militair altijd ten dienste van Duitschland gesteld. Op 18 Maart nam hij afscheid als bevelvoe rend generaal. Zijn tijd wordt gekenmerkt als een trotsche tijd na een eeuwenlange on macht, een tijd van versplintering. Het is een heerlijk gevoel dat de tijd van Von Hinden burg een tijd was van samenbindenden ar beid! Toch was zijn naam vergeten geworden,, zoo als die van zoovele andere militairen, indien de wereldoorlog niet was gekomen en de kei zer Von Hindenburg had geroepen het leger te leiden. Zes dagen later dreunden de kanonnen op de plek waar wij nu zijn, op de plaats van dit monument. De slag van Tannenberg werd geleverd, er werd een slag zooals er bijna geen tweede in de wereldgeschiedenis is te noemen. De redding was een wonderbaarlijke redding, door duizenden geprezen. Er kwamen jaren van spanning,, van crises, vertwijfeling, Doch de eerste eeuw zal Duitschland zijn wa peneer niet hoog behoeven te houden, want de wonderbaarlijke prestatie van Duitschland gedurende den wereldoorlog zal lang in de herinnering blijven leven. Zelfs het tragische einde van den wereld oorlog kan geen smet brengen op den naam van Von Hindenburg. Wel echter op de poli tici! Hindenburg's naam wordt ingedragen in het boek dat Wereldgeschiedenis heet. Wonderbaarlijk ten slotte is de voorzienig heid dat onder de leiding van dezen generaal, als Rijkspresident, de opbouw voor de eenheid van het Duitsche volk weer is aangevat. On der zijn leiding en zijn medewerking. Heden heeft de natie onder het luiden van dezelfde klokken als twintig jaar geleden den grooten veldmaarschalk naar zijn laatste rustplaats geleid, op de plek van zijn overwin ning, temidden van zijn glorierijke regimen ten! Na de woorden van Adolf Hitler werd ge speeld „Ich hatt' einen Kameraden" en „Deutsch- land, Deutschland über alles." De sarcophaag werd toen met grootsche plechtigheid bijgezet, daarmede spoedig het einde van de begrafenis on Tannenberg was gekomen. De omroeper van de gezamenlijke Duitsche zenders deelde mede, dat de uitzending over bijna de geheele wereld was geschied tot in Zuid-Amerika en de andere werelddeelen toe. De geschiedenis van een naam. Wij gaan nog altijd „de Wijk in". Het was niet de wijk van de bevers. B.R.C. KENNEMERLAND. De uitslag van de door de Beverwijksche Rennersclub „Kennemerland" gehouden re cord-rit luidt als volgt: A-klasse; (60 K.M.) 1. P. Braas, 1 uur 50 min. 2. J. v. Pel, 3. M. Mooy, 4. D. Rijperman. B-klasse (40 K.M.): 1. B. Duineveld, 1 uur 13 min, 14 sec. 2. D. Oudshoorn, 3. W. Oorthuis, 4. H. v. d. Hooft. C-klasse (40 K.M.)1. H. Oudshoorn, 1 uur 14 min. 12 sec. 2. J. Glas, 3. P. Hoekstra, 4. J. v. d. Hooft. 'k Had pas de daad van macht begaan, Die dpnker maakt van licht, 'k Had net mijn laatste gaap gegaapt, 'k Had juist mijn oogen dicht. 'k Had nauw mijn denken vrijgemaakt, Van zorgen van den dag, 'k Had amper diep een zucht geslaakt, Omdat 'k zoo lekker lag Of daar trof mijn nog wakend oor, Het zwellend zoemgeluid Van 't roofdier dat op menschen aast, Een mug, belust op buit. Daar kwam hij aan, de duistre gast, Steeds luider klonk zijn zang, Ik hief mijn hand en patste hard, Doch lukraak op mijn wang. Weer klonk het tergende gegons, 't Was niet gelukt dit keer, Mijn zelfkastijding duurde voort, Wel tienmaal, telkens weer, Toen heb ik kreunend licht gemaakt En ben op jacht gegaan, Ik wist er duizendgoed dan tien, In woede te verslaan. Toen dacht 'k mij in mijn slaapvertrek Weer storingvrij alleen, Het werd weer lichter in mijn hart, En donker om mij heen. Ik doezelde al spoedig weg, Maar hoorde juist nog goed, Een gonzend ondier bij mijn oor, Belust op menschenbloed. Ik heb toen even, binnensmonds. Een hartig woord gezegd, Maar verder mij onmachtig maar Bij 't noodlot neergelegd, 'k Werd wakker en ik had geen beet, Zoo werd 'k me blij bewust, Bij nader inzien had het beest Mij blijkbaar niet gelust. En 'k peinsde zoo, toen ik eenmaal Volledig was ontwaakt, Ik heb maar weer eens van een mug Een olifant gemaakt. P. GASUS. „En meneer", vroegen de toeristen tijdens een V.V.V.-rondrit aan den gids, „wijst u ons nu eens de plaats aan, waar de bevers woon den, waarvan de naam Beverwijk werd afge leid". En de gids antwoordde met de vrij moedigheid, allen goeden gidsen eigen: „In de Wijkermeer, maar die is nu drooggelegd. Ik kan u alleen nog maar de fabriek laten zien, waar men conserven maakt met het merk „Bever!" „O, en vandaar den naam Beverwijk", zel den de toeristen, maar de gids haastte zich, om het misverstand uit den weg te ruimen. De nijvere diertjes, die we alleen maar van een plaatje kennen, mogen de gerenom meerde producten van de Beverwijksche con- servenfabriek met hun naam sieren, den naam van onze oude Kennemer marktplaats •werd aan andere bronnen ontleend. De Beverwij kers gaan nooit „de stad in' van „dorp" durven we niet meer te spreken maar zij gaan „de Wijk" in. En alle Heems kerkers en Wijk aan Duiners gaan nooit naar Beverwijk, maar naar „de Wijk". Zoo den ken zelfs Amsterdammers er over. Maar wan neer de meesten hunner abusievelijk eens den naam Beverwijk uitspreken, denken zij er net over als de toeristen. „Vroeger waren er bevers en dus was het de wijk van de be vers". Simple comme bonjour. Maar zoo eenvou dig is het niet. Het moet vrij zeker worden geacht, dat het ontstaan van den naam Be verwijk niet in het dierenrijk moet worden gezocht. Het is interessant, zelfs voor Bever- wij kers, om den naam Beverwijk zoo mogelijk tot den oorsprong te herleiden. Wij hebben er voor moeten snuffeïfen in verscheidene oud geschriften, die weliswaar in de bijzon derheden uiteenloopen, maar die in ieder geval tenslotte toch tot de conclusie komen, dat de benaming Beverwijk een samenvoe ging zou zijn van „wijk- of pleisterplaats" voor de bedevaartgangers, die naar Sint Wil- lebrordsput, tot Onze Lieve Vrouw van Runxputte bij Heiloo of naar de Sirft Adel- brechtsput te Egmond trokken. En zoo kwam men tot „Beêvaartswijk" en nog later tot Beverwijk. Intusschen blijft daarmede de vraag onbeantwoord, waarom er dan gewag gemaakt kan worden van „Sint Aagtenkerk" dat aan een geheel andere heilige doet den ken, dan aan de zoo juist genoemden. De namen als „St. Aagten dijk", het „Aagten duin" enz. herinneren er nog heden ten dage aan, dat in Beêvaartswijk altijd een groote devotie tot de H. Agatha bestaan moet heb ben. Inderdaad is de heilige Agatha (Sint Aagten) door alle tijden heen de patrones ge weest van de roomsch-katholieke kerk in Be verwijk. Wij vonden in een oud boekje een andere lezing over dit ontstaan van St. Aagten- kerke, later Beverwijk. Daarin wordt St. Aag tenkerk, niet als pleisterplaats voor door trekkende bedevaartgangers aangeduid, maar als een oord. waar de pelgrims hun gebeden tot de heilige kwamen verrichten. Voor de historische juistheid kunnen wij niet instaan Vermoedelijk heeft men hier te d-oen met een van de weinige legenden, die uit het oude Kennemerland zijn overgeleverd. De heer J. van Lingen vertelde deze legende als volgt: „Kort na den dood van Karei den Grooten kwam een einde aan de periode van rust en orde, die onder zijn bewind in het land der Kanmefaten geheerscht had. De woeste Noormannen kwamen de heele Noordzeekust onveilig maken. Roof, brand en moord teekenden hun weg tot ver langs onze groote rivieren. Het werd voor Kennemerland vooral een droeve tijd, toen de zoon van Karei den Grooten, de Frankische koning Lodewijk de Vrome, aan drie Noorsche Hertogen een stuk van ons land in leen gaf. Die hertogen, Heriold, Roruk en Hemming, lieten zich wel in 826 doopen, maar hielden zeer onchristelijk huis. Roruk was beleend met Kennemerland en toonde zich. in het kwade, niet de minste der broeders, Van een .van zijn rooftochten zou het ontstaan van Beverwijk een gevolg ge weest zijn. Iti de omgeving van het tegen woordige Velsen had Roruk weer eens aller lei buitensporigheden bedreven. Daarbij was zijn oog gevallen op een meisje, dat met moeite aan zijn handen ontkomen was. Zij was op haar vlucht van vermoeienis bij een waterkom neergezegen en dacht zich reeds veilig, toen haar vervolger eensklaps weer te voorschijn trad. Een vurig gebed aan de Hei lige Agatha, die in 281 ten gevolge van gru welijke martelingen te Catania gestorven was, bracht redding. St. Agatha zelve verscheen in een blin kend licht en dit hemelsch schijnsel en haar gebiedende stem troffen den geweldenaar zoo danig, dat hij dood ter aarde stortte. Op de plaats, waar het vervolgde meisje zoo wonderlijk gered werd, zou de kapel, aan St. Agatha gewijd, gebouwd ziin. Waarschijn lijk is dit gebeurd, nadat de Noormannen in 885 voor goed uit deze landen verdreven wa ren. Op 28 Dec. 1063 wordt inderdaad gewag gemaakt van een kapel te „Agathenkyreca". (Sint Aagtenkerk). De plaats, zoo geheiligd door een wonder baar bezoek, kreeg voor de toenmalige be volking van deze streek een bijzondere aan trekkelijkheid. Hoe meer zich de faam van het gebeurde verspreidde, in hoe talrijker scharen de geloovigen optrokken om in of bij de kapel van St. Agatba hun gebeden te zeggen. Het gevolg hiervan was natuurlijk dat gelegenheden om uit te rusten, en zich van de noodzakelijke spijzen en dranken te voorzien, verrezen; dat zich hier lieden ves tigden om eenig bedrijf uit te oefenen, dat er hutten of huizen gebouwd werden, die den oorsprong vormden van Beêvaartswijk, in de eerste officieele stukken en ook nu nog dikwijls door omliggende bewoners kortweg X>e Wijk" genoemd. Hoe het plaatsje zich verder ontwikkelde blijft geheel in duister tot 1298. Wel vermeldt de historie, dat St. Aegtendorpe in 1204 werd verwoest door de bende van Graaf van Loon, den bruidegom van Ada van Holland. St. Aegtendorpe of St. Aagtenkerk was zeer waarschijnlijk de naam van Beverwijk tot in de 13e eeuw. De St, Aegtèndorpers of Beverwij kers woonden sedert 1170 op Hol land op zijn Smalst (1170 ontstaan van de Zuiderzee). Voor dien tijd had onze duin streek reeds lang de belangstelling getrok ken van de graven van Holland". Zooals wij reeds opmerkten, voor de histo rische juistheid van deze lezing over het ont staan van den naam Beverwijk wordt niet ingestaan. Maar dat doet niet ter zake. De hoofdzaak is dat de zeldzame tak der knaag dieren, de bevers, geen aanspraak kunnen maken den naam „Beverwijk" te hebben ver oorzaakt. HIJ BLIJFT WINNEN. Na de opmerkelijke successen, welke onze plaatsgenoot Jan van Leeuwen Jr. Zondag op de harddraverij te Den Helder met drie van de bij hem in training zijnde harddravers wist te behalen, moeten wij weer melding maken van een nieuw succes. Op de korte baan-draverij te Midden-Beem- ster reed hij „Mixerin" van den heer De Graaf te Oostzaan. Dat het paard voor hem tamelijk vreemd was, scheen voor den pikeur geen be letsel te zijn, om „Mixerin" de plaats te laten beloopen. En dus keerde de eigenaar met den tweeden prijs huiswaarts. D.O.K. WltiT DEN PRIJS. De nederlaagwedstrijden welke te Alkmaar waren georganiseerd door S.S.S. zijn voor onze plaatselijke Krachtsportvereeniging D.O.K. succesvol verloopen. D.O.K. bleek aan de or- ganiseerende zustervereeniging met 17 straf- punten de grootste nederlaag te hebben toe gebracht. Onze plaatselijke krachtsportvereeniging kwam door deze prestatie in het bezit van den voor deze wedstrijden uitgeloofden beker. DE VISSGHERS VERGADEREN. Donderdagavond zal de Hengelaarsvereeni- ging „Het Karpertje" in het clublokaal in den Heemskerkerweg een ledenvergadering houden. In deze bijeenkomst zullen besprekin gen worden gevoerd over een te houden hengelwedstrijd. Verder vermeldt de agenda een bestuursverkiezing. SNIJBLOEMEN. Aan de bloemenveiling „Centrum" merden de volgende prijzen besteed: Gladiolen 4—24 ct.rozen 1085 ct.dahlia's 823 ct. bos. Lelies f 0.04—f 0.25—f 7.50 per 100 kelk. idem f 0.50—f 12.50 per 100 tak. PERSONALIA. De heer J. A. Kos, slaagde te Utrecht voor het examen Engelsch L.O. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk, Vancouver naar Rotterdam 6 (v.m.) te Liverpool. Delftdijk, Vancouver naar Rotterdam 5 (n.m.) te Portland (O.). Veendam, New-York, naar Rotterdam 8 (1 n,m. G. T.) te Plymouth verwacht. HALCYON LIJN. ijl Stad Amsterdam 7 van Vlaardingen naar Lulea. Maasburg, Melilla naar Vlaardingen pass. 6 Gibraltar. Stad Zaandam, 7 van Sas van Gent te Ant werpen, voor Algiers. Vredenborg, Lulea n. p. 6 Brunsbuttel. Stad Vlaardingen 7 van Kirkenes te Vlaar dingen. Stad Arnhem 5 Aug. van Oran naar Bilbao HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk 6 Aug. van Rotterdam te Bremen HOLLAND'-AFRIKA LIJN. Nijkerk thuisreis) 7 Aug. (n.m.) van Genua Meliskerk 7 van Amsterdam te Antwerpen. Springfontein 7 van Beira naar Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (thuisreis) 3 van Freetown. HOLLAND.OOST-AZIë LIJN. Grootekerk (thuisreis) 5 Aug. v. Shanghai. Gaasterkerk (uitreis) 6 Aug. te Shanghai. JAVA-NEW-YORK LIJN. Clytoneus, N.-York naar Java van Singa pore. Kota Baroe 5 van Philadelphia te New- York. JAVA-OHINA-JAPAN LIJN. Tjisondari 3 van Manilla naar Hongkong. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Alkmaar, Chili naar Amsterdam 4 v. Callao. Bacchus, 6 Aug. van Valencia te Malaga. Boskoop, 5 Aug. van Arica n. Mollendo. Ceres, Bourgas n. Antw. p. 6 (11 v.m.) Fi nis terre. Fauna, 6 Aug. van Messina naar Palermo. Mars, 7 Aug. van Valencia te Amsterdam. Merope, 6 Aug. van Malaga n. Alicante. Orpheus 6 Aug. van Kopenhagen naar Stettin- Perseus, 7 Aug. van Stettin te Amsterdam Titus 7 Aug. van Savona te Amsterdam. Vesta 6 Aug. van Cadix naar Ceuta. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Flandria (uitr.) 6 van Rio de Janeiro. Salland 7 (2 v.m.) van Hamburg te Havre. Eemland 7 van Amsterdam n. Durban. ROTTERDAMSOHE LLOYD. Sibajak (uitr.) 6 van Belawan. Baloeran (uitr.) 7 van Gibraltar. Slamat 7 Aug. van Batavia te Rotterdam. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba (uitreis) 5 Aug. te Montevideo. Alcyone 8 1 n.m. v. B.-Ayres te Rotterdam verwacht. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. Silvermaple, Vancouver naar Calcutta 2 v. San Francisco. Bengalen, Vancouver naar Calcutta 3 van San Francisco. Silverbeech, Vancouver naar Calcutta 4 v. Makassar. Silverwillow, Calcutta naar Vancouver 4 van Makassar. Sdlverpalm, N.-Orleans naar Calcutta 5 te Lor. Marques. Silverash, Vancouver naar Calcutta 3 van Bellingham. Silveray 5 van Vancouver te New-Orleans STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Bras, uitr., pass. 4 Perim. Poelau Tello, thuisr., pass. 4 Gibraltar. Tajandoen, thuisreis, 7 Aug. te Londen. Jolian van Oldenbarnevelt, uitr. 7 van Port Said. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Alcinous, Batavia n. Amst. 7 van Port Said. Patroelus, Japan naar Rotterdam 5 te Sin gapore. Laomedon, Rott. n. Japan 7 te Shanghai. Calchas, Japan naar Rotterdam 4 van Shanghai, City of Bath, Rotterdam naar Dairen 6 te Woosung. Deucalion, Japan n. Rott. 7 van Aden. Myrmidon, Batavia naar Hamburg 7 van Amsterdam. Melampus, Amsterdam naar Batavia pass. 5 Wight. Peisander, Batavia naar Amsterdam 5 van Belawan. Polyphemus, Amst, naar Java 5 te Liver pool. Aangekomen: 6 Augustus: Hardenberg ss Sfax. Terneuzen ss Archangel. Acclivity ms Rouaan. Brunla ss Oslo. 7 Augustus: Embla ss Hernösand. Mars ss Spanje. Perseus ss Stettin. Ousel ss Liverpool. Titus ss Lissabon. Afon Dulais ss Swansea. Vertrokken: 6 Augustus: Ludwigshafen ss Montevideo. Nieuwendam ms Nordenham. Meliskerk ss Beira. Kurbads ss Methil. Vega ss Lübeck. Meta Buck ss Rotterdam. Nautilus pol.kr. Noordzee. Patria ss Rotterdam. 7 Augustus: Snar ss Archangel. Victor ss Hamburg. Eemland ss Durban. Astarte ss Bremen. Antiochia ss Hamburg. Acclivity ms Londen. Myrmidon ms Hamburg. Circé ss Rotterdam. Oskar Friedrich ss Rotterdam, Vliestroom ss Hull. Merel ss Londen. Rijnstroom ss Leith. Audacity ss Har burg. Een bekend schip verkocht. Het bekende stoomschip „Albertic" van de Cunard-White-Star Line, dat sinds einde 1930 was opgelegd, werd naar Japan verkocht om te worden gesloopt. Dit schip heette oorspronkelijk „Muenehen", doch werd later uitgeleverd en kwam onder den naam „Ohio" weer in de vaart. In 1929 ging het aan de bovengenoemde Lijn over en werd toen herdoopt in Albertic.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5