HET NIEUWE AVONDBLAD Een griezelige vondst. De Rara-avis. Een heerlijke dag voor onze rubriekertjes. 19e JAARGANG No. 235 DONDERDAG 9 AUG. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN: 1—6 regels f 0.76. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers sij-n ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen* 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten» deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank to Schiedam. Geeft a me eens even het been van den koning aan Onze Parijsche correspondent schrijft ons 'uit Vendöme: Pardon.ach. wilt u me even dat stuk huid aangevenDaar, dat groote stuk in dat kistje daarMooiah, ik weet niet of 't pastneeen nu dat been.dat kistje daarMooi.... ah, ik weet niet of 3t past.nee.en nu dat been.Hm. ik dacht dat het bij elkaar hoorde.enfin, straks zullen we misschien het- ontbrekende stuk vinden.... Hoewel.... de boel is zoo door elkaar 'gehaaldMaar dit stuk huid is toch ongetwijfeld van den rugziet u •maar eens die ronding daarvoorzichtig 'liet niet te stootenja, dat kan niet an dersNee, dat been kan onmogelijk bij (het andere hooien, het is veel forscher en langer en ik zou eerder denken dat dat aan de koningin heeft- toebehoordIs dat ook 'niet uw meening? Dit gesprek dat als een griezelige inleiding tot een Sherlock Holmes-verhaal klinkt voerden we in Vendöme, in een soort knekel huisje boven op den heuvel, waar slechts en kele verbrokkelde torens en muren nog her- innneren aan het oude feodale slot van de hertogen van Vendöme. We zijm er in gezel schap van abbé Plat, den bekenden archeo loog, die kort geleden tot zoo'n merkwaardige ontdekking is gekomen. Hij heeft namelijk precies de plaats gevonden waar de vroegere Fransche koningen (voor Henri IV, die als eerste werd bijgezet in Saint Denis) werden ibegraven. Nadat een brok muur omver was gehaald en een heuvel was afgegraven vond men gewelven. Maar alles wees er op, dat men reeds eerder was doorgedrongen tot deze onderaardsche. gangen en al spoedig, na in de archieven te hebben gezocht, vond de ge leerde de verklaring. Inderdaad was men hier op de plaats waar de families de Vendöme en de Bourbon werden begraven, maar nu blijkt het dat in dè eerste Revolutiedagen een Pa- rijsch regiment naar Vendöme oprukte en dat deze wilde benden, na eerst kerken en patriciërshuizen te hebben geplunderd een toegang hebben gevonden tot de oude graf kelders. Hopend goud en sieraden te vinden .aarzelden ze geen oogenblik om de graven open te breken, maar toen het bleek dat de cementen kisten slechts mummies bevatten en geen kostbaarheden, was hun woede zoo groot dat ze de lijken er uitsleurden en aan touwen achter zich aansleepten over het plaveisel. Toen na enkele uren de „grappig heid" bedaard was sleepten ze de kadavers weer mee naar de kelders, smeten ze in de geopende graven en dekten alles toe met zand en steenen om zoo „de laatste herinne ringen aan de tyrannem" voor eeuwig weg te vagen Komt u maar mee, maar voorzichtig dat u uw hoofd niet stoot, zoo noodigt abbé Plat ons uit. En we volgen hem langs een zwaar verbrokkeld wenteltrapje naar beneden, waar we weldra, bij het schijnsel van een klem lampje voor een geschonden graf staan. Ik heb, na bestudeering van oude plan nen uitgevonden dat dit het graf van Jeanne d'Albret moet zijn geweest, van de moeder van Hendrik IV. Of de stukken gemummifieerde huid die u zoo even in handen had van haar zijn 'of van har gemaal Antoine de Bourbon die hier vlak naast eens begraven werd, durf ik niet met groote zekerheid te zeggen. Want de revolutionnairen, toen ze eenmaal hun grafschennis hadden bedreven, hebben na tuurlijk niet zoo nauw gekeken in welk graf ze het weer deponeerden. Wat de beenderen be treft dat is iets anders. We weten uit de oude chronieken dat de vader van „le bon Moy" een buitengewoon lange forsche gestalte was en met vrij groote zekerheid, waar een medicus zelfs na meting heeft uitgemaakt dat dat dij-been moet hebben toebehoord aan een man van minstens 1 Meter 20 lengte, kan ik dus zeggën dat dat aan Antoine de Bourbon heeft „toebehoord". Maar bent u er wel absoluut zeker van dat dit werkelijk de graven zijn van de oude koningsfamilie? Geen twijfel is mogelijk en ik zal u dadelijk zeggen waarom. Zooeven, boven in 't knekelhuisje hebt u een paar schedels in handen gehad. Nu is het u natuurlijk ook we, opgevallen dat van al die schedels het boven stuk keurig was afgezaagd. Welnu, dat wijst er op dat we ons niet kunnen vergissen. Immers, de leden van de vorstelijke familie werden allen gebalsemd. Om dat te doen was de chirurg verplicht om den schedel te lichten, de hersens er uit te nemen, waar die niet tegen vergaan kunnen worden gevrijwaard. Dat was zoo'n lange en kostbare geschiedenis dat gewone stervelingen er niet aan zouden hebben kunnen denken om zooiets voor bun afgestorvenen te vragen. Trouwens, er is nor een andere aanwijzing. Deze gewelven n er op dat we ons bevinden precies onder de plaats waar eens de slotkapel stond en slechts de seigneurs werden daar begraven. Ten overvloede nog dit.... hier.... dit graf ernaast is versierd met een kruis en we weten, dankzij de archieven dat dit het graf was van den kardinaal de Vendöme, aartsbisschop van Aix Er zit toch wel iets gruwzaams in, zoo merken we onwillekeurig op, wanneer we weer voor die ruw houten kisten staan, waar groote lappen huid, beenderen en doodskoppen door elkaar liggen.dat dit het overblijfsel is van de eens zoo machtige Vendömes en de Bour bons. Sic transit gloria Ja, zoo antwoordt abbé Plat zachtjes. jamaar het doel van mijn'onderzoekin gen is juist om hier op dezelfde plaats een mausoleum te laten bouwen en daar eerbiedig het stoffelijk overschot in een verzamelplaats te laten bijzetten. Geeft u me nog eens even uit dat kistje daar het been van de koning aan.ik moet toch nog eens probeeren of ik niet kan re- construeeren HENRY A. TH. LESTUR-GEQN. IJMUIDEN De bedrijfsvoering in het Visscherijbedrijf. IJmuider Federatie wenscht dwingende voorschriften van Den Haag. In het pas verschenen nummer van „De IJmuider Federatie" is een berichtje overge nomen uit ons blad van 25 Juli, waarin het een en ander werd geschreven over de con senten voor grove visch voor Frankrijk. Het blad merkt naar aanleiding hiervan het volgende op: Hieruit is weer eens voor de zooveelste maal vast te stellen de ongebonden manier waarop het visscherijbedrijf wordt uitgeoefend. Door het verdeelen van het Fransche con tingent in maandelijksehe quantums mag de uitvoer wat bemoeilijkt zijn, maar wij aarzelen niet dit ook voor het eigen bedrijf een uitste kende maatregel te noemen en zeker zou het naar onze meening zeer aanbevelenswaardig zijn indien door de Nederlandsche regeering bij de toekenning van de vischcontingenten van in ons land in te voeren visch dezelfde maatregel zou worden toegepast, hetgeen door ons al eerder werd betoogd en waarmede een heel wat gezonder toestand voor eigen bedrijf zou worden geschapen dan die welke we thans beleven. Men weet vooruit wat men voor de volgende drie maanden uit kan voeren en tevens dat door de verdeeling in maandelijksehe quan tums het contingent ook inderdaad over deze drie maanden moet worden verbruikt. Is het dan geen onzinom h-V. 15 booten naar de Westkust te zenden" terwijl b.v. 10 booten ge makkelijk in de vraag in verband met het con tingent uit te voeren grove visch, zouden kun nen voorzien? Hiermede werkt men zelf in de hand dat exporteurs met consenten in den zak de prijzen kunnen bepalen en er toestan den worden geschapen zoo als bij den tong export het geval is. Nu is het niet onlogisch dat een ieder waar wat te verdienen is, graag een graantje mee pikt, en bij de Westkust-visscherij hebben we daar altijd hoop op, maar als we het op deze ongebonden manier blijven doen, dan volgt de eene strop op den andere met het gevolg, dat binnenkort heelemaal niets meer van het bedrijf over is. Als wij het rationeel doen, dan houden we in de vaart wat in de vaart is en hebben we de kans dat op de hiermede gescha pen veel gezonder basis de bedrijf uitoefening stapje voor stapje kan worden uitgebouwd. Met het systeem van het in en uit de vaart brengen van schepen naar gelang de prijzen van de visch buitengewoon hoog of buitenge woon laag zijn, breekt IJmuiden zichzelf den nek. Van al de ongekroonde koninkjes m dit be drijf hebben we echter in deze richting niets, maar dan ook niets te verwachten. Deze zijn voor alles elkanders concurrenten en de groote zit feitelijk te wachten tot de kleine voor goed er het bijltje bij neerlegt, dan is de kans voor hem weer een ietsje gr-ooter. Een gezonde bedrijfsbasis zal in IJmuiden dan ook alleen kunnen worden geschapen door dwingende voorschriften, welke uiteraard al leen van Den Haag en dan krachtens de Land- bouwcrisiswet, kunnen uitgaan. Het blijft ech ter van daaruit tot op dit oogenblik akelig stil, alhoewel wij meenen te weten, dat Economi sche Zaken 'ten aanzien van IJmuiden aan het overwegen is. Komaan, Den Haag, laat het toch niet altijd zoo akelig lang duren! ZWEMMERS OPGEPAST! Er zijn nog steeds zwemmers die het gevaar onderschatten dat hen bedreigt wanneer zij zich te ver in zee begeven. Wanneer de zee trekt, vooralzooals gisteren bij een land wind, zwemt hét zoo gemakkelijk van-den wal af. maar wanneer ze dan terug willen komen de groote moeilijkheden. Velen hebben aan onze kust een dergelijke roekeloosheid met den dood moeten bekoopen. Ook gistermiddag was een tweetal jonge mannen een heel eind in zee gegaan. Aange zien men aan het strand vreesde, dat de zwemmers den wal niet konden bereiken, gingen eenige mannen met een vlet er op af. Ze waren eveneens opgemerkt door de beman ning van de loodsboot, van welke een boot werd gestreken, zooals van het strand opge merkt kon worden. Men scheen aan boord van de loodsboot echter reeds te hebben op gemerkt, dat van den wal af hulp kwam opda gen, aangezien de jol van de loodsboot bleef liggen. Na geruimen tijd te hebben geroeid kwam de vlet bij de roekelooze zwemmers, aan. Een van hen was zeer uitgeput en voor hem was bet zeker een geluk dat hij den terugtocht niet meer zwemmende behoefde af te leggen. De tweede zwemmer rustte even in-de boot uit en sprong daarna weer overboord. KNAPENKOOR „EXCELSIOR" Het Christelijk Koor „Excelsior" heeft thans definitief besloten, gezien het groote succes van haar onderaf deeling, het meisjeskoor, 1 een knapenkoor op te richten. Ook van dit knapenkoor zal de heer J. Beider de leiding op zich nemen. De zwemwedstrijden van V. Z. V. Nog steeds inschrijvingen. Nog steeds komen de inschrijvingen bin nen voor deelneming aan de door de V. Z. V. a.s. Zondag te organiseer en wedstrijden. On der de inschrijvers zijn zwemmers van naam; o.a. schreven nog in Kalker <D. J. K.) voor 1500 en 200 M. schoolslag, Senff (D.J.K.) voor 100 M. rugslag. Kreffer (D.J.K.) voor 100 M. vrije slag, van Woerkom (Sian, den Haag, voor 1500 en 200 M. schoolslag, mej. Delwil van Schiedam voor 1500 M vrije slag. Aangezien de deelnemers elkaar zeker geen duimbreed zullen toegeven, belooft het een spannende wedstrijd te zullen worden, die een gang naar de Velser Zweminrichting meer dan waard zal zijn. Op het terrein zullen luidsprekers geplaatst worden, zoodat het publiek van alles op de hoogte wordt gehouden. De beker van de IJmuider Courant Zooals wij reeds hebben gemeld, is door ons blad een fraaie wisselbeker voor dezen wed strijd beschikbaar gesteld en wel voor het eerstaankomende lid van V. Z. V. op de 1500 M. vrije slag. Deze wisselbeker, die reeds eenige dagen tentoongesteld is in de étalage van den heer P. Rademaker, zal Vrijdag en Zaterdag wor den geëxposeerd in de étalage van het Siga renmagazijn Galavazi, Kennemerlaan. VACANTIE-BOOTTOCHT Naar wij vernemen organiseert de St. Ni- colaasvereeniging „Algemeen Belang" Vrijdag 10 Augustus a.s. een vacantie-boottocht naar Muiderberg. Het vertrek is bepaald op 8 uur van den steiger bij de Alkmaar Packet, 's Avonds acht uur hoopt men weer terug te komen. Met muziek voorop wordt des avonds naar het Velserduinplein gemarcheerd. TOERISTENREIS. Het stoomschip Costa Rica van de Kon. Nederl. Stoomboot Mij. vertrok gister.en met, een aantal toeristen via Hamburg naar dë Noorsche fjorden. De reis zal dertien dagen duren, waarna het stoomschip weer via Ham burg naar Amsterdam terugkomt om te la den in den gewonen West-Indië-dienst. (De gemeente Wisch heeft haar rekening over 1933 afgesloten met een batig saldo van 16000 gulden) In een tijd, dat 't ongewisse Ons aan allen kant omgeeft, En de beste goê-gemeente Zwaar verlies te lijden heeft, Doet het goed om te vernemen, Dat toch ergens in ons land, Nog een saldo werd verkregen Aan d'alouden goeden kant. Dus het is toch nog bestaanbaar, Wisch leert ons die goede les, Het kan zelfs voor een gemeente, Dat 's een kapitaal succes. Zestienduizend ronde guldens, 't Is geen Wisschewasje ook, 't Is een doodelijke dosis Voor 't gevreesde crisisspook. Hulde Wisch!, andre gemeenten Leeren mogelijk hiervan, Dat, als je 't Wischkunstig aanpakt, Het nog Wisch en zeker kan. DE IJ. B. B. EN DE STEUNVERLAGING Woensdagmiddag vond in „Het Wapen van Velsén" een vergadering plaats van leden van de bij den IJ. B. B. aangesloten organisaties, welke vergadering ten doel had, den leden een uiteenzetting te geven van hetgeen de IJ.B.: heeft gedaan, om de ingevoerde steunverla ging tegen te houden. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer P'loos van Amstel, gaf de heer J. van der Veer -een uitvoerige uiteenzetting van de door den IJ. B. B. tegen de steunver laging gevoerde actie. Spreker belichtte aller eerst de voorgeschiedenis van de steunverla ging, waarmede de regeering in Twenthe was begonnen. De moderne vakorganisaties waren er van overtuigd, dat deze in Twenthe begon nen verlaging van den steun landelijk zou worden doorgevoerd. Zij hebben getracht, voor de werkloozen te doen wat maar eenigszins mogelijk was. In Velsen. heeft de IJmuider Be- stuurdersbond van stonde af aan op de bres gestaan om de belangen niet alleen van de modern georganiseerde werkloozen maar van alle werkloozen in de gemeente te behartigen. Spreker somde de vele pogingen op, door het bestuur van den IJ. B. B. ondernomen, om de uitkeeringen op peil te houden. Herhaaldelijk is met de autoriteiten geconfereerd en gecor respondeerd, maar tot dusver was alles tever geefs. Uitvoerig zette spreker de redenen uit een waarom men in den Haag zeide niet aan de verzoeken van den IJ. B. B. te kunnen vol doen. Desondanks willen de organisaties het er niet bij laten. In overleg met de verschil lende vakcentrales zal men de groote trom blijven roeren. Getracht zal worden, een lan delijke actie te voeren; geroerd moet .er wor den, totdat men van deze steunverlaging te rugkomt. Onder luid applaus eindigde de heer van der Veer zijn uiteenzetting. Na een korte gedachtenwisseling werd met algemeene stemmen de volgende motie aan genomen: De leden van de bij den IJmuider Bestuur- dersbond aangesloten Vakbondsafdeelingen, onder leiding van het bestuur van den IJ.B.B in vergadering bijeen op Woensdag 8 Augustus kennis genomen hebbende van de door den IJmuider Bestuürdersbond, in samenwerking met den- Rooms'ch-Katholiekën Volksbond en den IJmuider Christelijke Besturenbond on dernomen pogingen, om de steunverlaging voor de werkloozen in de gemeente Velsen tot den kleinst mogelijken omvang terug te brengen door te verzoeken Velsen te plaatsen in de eerste klasse van de eerste groep, kennis genomen hebbende dat dit, door het gemeentebestuur van Velsen tot de Regeering gerichte verzoek door het Ministerie van So ciale Zaken werd afgewezen. stellen de Regeering verantwoordelijk voor het feit dat hierdoor* de gezinnen der werk loozen in een gemeente als Velsen-IJmuiden aan armoede en ontbering zijn prijs gegeven, spreken als hun meening uit, dat de actie tot herstel of verbetering der positie van de werkloozen door het N. V. V., eventueel in sa menwerking met andere vakcentralen onver zwakt moet worden voortgezet. dragen het bestuur van den IJmuider Be- stuurdersbond op, plaatselijk nog al het mo gelijke te doen wat tot verbetering ln de po sitie der werkloozen in deze gemeente zou kunnen leiden en deze motie ter kennis te brengen van het N. V. V. en te publiceeren in de pers. WEER IN DE VAART. Ter aanvulling op ons bericht, dat het stoomschip Eemland weer in de vaart ge bracht werd en naar Zuid-Amerika vertrok, kunnen wij melden, dat het schip eerst met een lading fosfaat naar Durban in zee ging. Later gaat het naar- Zuid-Amerika om te laden. Onze gratis Ongevallen verzekering. Uitkeering van Honderd Gulden. Aan een onzer abonné's, de heer Joh. de Groot, Velserduinweg 115, IJmuiden- Oost, keerden wij heden een bedrag van ƒ100.uit, wegens het door een ongeval breken van een arm. DE ADMINISTRATIE. Alle uitkeeringen zijn gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V. Bank te Schiedam De ruibriekertjes hebben gisteren, een onvergetelij ken dag gehad. Ze zijn n.l. den geheelen dag <met juffrouw Vijl brief uit geweest, naar Velserbeek. Ze hebben ge speeld, gestoeid en zrtoals de foto laat zien op een heerlijk schaduwrijk plekje gepicnict. Eten en drinken., vruchten en allerlei lekkers was aanwezig en juf frouw Vij Ibrief heeft natuurlijk voorgeleden van „Gerdientje". Ongetwijfeld zal juffrouw Vijlbrief Zaterdag in haar rubriek voor de ouders van de -kinderen nog wel iets over den beerlijken dag willen vertellen. Haar en haar helpsters brengen wij onzen hartelijken dank. „THE SINGING FOOL" KOMT TERUG Het nieuwe programma van Thalia bevat ditmaal een oude bekende: „The singing Fool" de film waarin de beroemde zanger Al Jolson zooveel lauweren oogstte. Het is een goede ge woonte van de bioscoopondernemers, zoo nu en dan eens een ouden schlager op het pro gramma te plaatsen. Veel behoeven we over deze film niet te zeggen. Ieder, die deze film gezien heeft zal zich -het gevoelvolle spel van Al Jolson en van het wonderkind David Lee herinneren. Ongetwijfeld bestaat er geen film, die met zooveel succes overal vertoond is en daarom is het een goede gedachte van de directie van Thalia geweest haar nogmaals te laten draaien. Sonny Boy heeft veler harten ver overd en zal dit ongetwijfeld ook nu weer doen. Wie de film gezien -heeft, wil haar gaar ne nog eens zien. VELSEN HET NIEUWE PROGRAMMA VAN „DE PONT" Als eerste hoofdfilm draait in het nieuwe programma van de bioscoop ,,De Pont" „Kleiner Mann was nun?", waarover wij eenigen tijd geleden reeds het' een en ander hebben medegedeeld. Ida Wüst, Hertha Thiele en Hermann Thimig vervullen de hoofdrollen in deze film, die overal zulk een groot succes behaalde. Verder zal worden vertoond „Zonnestraal" met Gustav Fröhlich en Annabella in de hoofd rol. In deze film zien we in het begin twee jonge levens, die door de ellende ten onder dreigen te gaan. Anna Birckner, een meisje van 19 jaar wil zich van het leven berooven maar Hans redt haar. Zij gaan nu samen den strijd om het bestaan voeren. Na veel voor- en tegenspoed, tegenspoed het meest, trou wen ze, maar ook in het begin van hun hu welijk ondervinden ze veel tegenspoed. Hans wordt bij een tramongeluk zwaar gewond en verliest zijn betrekking. De betalingen van de termijnen van een door hem gekochte taxi kon hij niet betalen en de auto wordt hem afgenomen, Nog probeert Anna van alles om het geld bij elkaar te krijgen, maar het lukt haar niet. Als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Buren zijn met het lot der jongelui be gaan. Zij brengen een aardig sommetje bij elkaar en de taxi is gered. De film eindigt met een grootsche apotheose, waarin Hans alle kinderen uit de buurt in zijn versierde taxi mee uit rijden neemt. LOOP DER BEVOLKING IN JULI. De 44.000 gepasseerd. Zooals verwacht werd. is de bevolking onzer gemeente in het eind der vorige maand de 44.000 gepasseerd. Het was weliswaar met een zielental van 44003 op 1 Augustus j.l. met de hakken over de sloot, maar het 44e duizend tal is toch volgekomen. Toen nu ongeveer 5 jaren geleden de we reldcrisis haar intrede deed, ook en vooral in onze gemeente, zal wel niemand gedacht heb ben, dat de bevolking zich desondanks in een stijgende lijn zou blijven bewegen, doch de statistiek bewijst, dat dit inderdaad het geval is geweest. Het spreekt vanzelf, dat het be volkingscijfer na het eerste jaar, waarin de crisis haar stempel op het economische leven ging drukken nl. het jaar 1930 in een langza mer tempo omhoog ging dan daarvóór. In de jaren 1927 tot een met 1930 steeg het zie lental van 36093 tot 41415, een vermeerdering dus van 5322 of van gemiddeld 1330 per jaar, terwijl het van 1 Januari 1931 tot en met Juli 1934 steeg van 41415 tot 44003. een ver meerdering dus van 2588 of gemiddeld 723 per jaar, of 1,70 per honderd inwoners, welk toe- nemingscijfer hooger is dan dat voor het ge- beele land. De maand Juli toont de volgende cijfers: Vermeerdering door vestiging: 93 m. en 134 vr. totaal 227, door geboorten: 30 m. en 30 vr,, totale vermeerdering 123 m. en 164 vr of 287. Vermindering door vertrek: 105 m. en 108 vr., totaal 213, door overlijden: 13 m. 10 vr., totale vermindering 118 m. en 118 vr. of 236. De geheeie vermeerdering bedroeg dus 51. Er was de vorige maand dus een vestigings overschot van 14 en een geboorte-overschot van 37. Opvallend is het groote getal der ge vestigde vrouwen, dat niet minder dan 41 hooger was dan dat der mannen. Van het aantal van 51, waarmede de bevolking toe nam komen slechts 5 op rekening van de mannen en 46 op rekening der vrouwen, zoo dat de meerderheid der vrouwen we?v met 41 is gestegen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1