HET NIEUWE AVONDBLAD Noodlottig ongeval bij het Pontveer. Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 237 ZATERDAG 11 AUG. 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeens Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. -ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank td Schiedam. IJMUIDEN. Luxe auto met zes inzittenden te water geraakt. Dochter van den bestuurder en een Duitsche dienstbode om het leven gekomen Pont voer van den steiger vóórdat de klep was opgehaald. De auto, waarmede 5 personen in de diepte verdwenen, wordt boven water gehaald. Men staat gereed de beide slachtoffers, die niet meer uit de auto konden komen, er uit te halen. Het pontveer te Velsen kan, nadat men het kleppensysteem eenige jaren geleden heeft ge wijzigd en nadat de afsluitboomen ook van de vrij varende pont gesloten wer den als geen pont voor den steiger ligt, als een der veilig ste, zoo niet als het veiligste veer in ons land worden beschouwd. Zonder abnormale gebeur tenissen, zonder een zeker noodlot is een on geval dan ook als onmogelijk te beschouwen Alleen een samenloop van omstandigheden kan oorzaak zijn, dat er iets bijzonders ge beurt. Het is deze samenloop van omstandigheden, die noodlottig is geworden voor den heer G. H. Heymann, wonende Overtoom Amsterdam en zijn gezin, het is ook deze samenloop van omstandigheden, die twee jonge vrouwen het leven heeft gekost. De heer Heymann was met zijn gezin, be staande uit zijn echtgenoote en twee kinderen, henevens een Duitsche dienstbode; Lena Süss- ler genaamd, afkomstig uit Bochum en een vriendje van zijn zoontje met zijn auto, een Hupmobile, gaan toeren. Over Purmerend, Alk maar en Beverwijk wilde de heer H. over de pont langs den nieuwen weg naar Amsterdam terugrijden. Even vóór half vier kwam de auto vóór de juist voor afvaart gereedliggende vrijvarende pont no. 4. Daar de pont nagenoeg geheel met auto's was afgeladen twijfelde de heer H. even. Hem werd echter door een der leden van het pontpersoneel een teeken gegeven, dat er nog ruimte voor hem over was. Van hetgeen daarna gebeurde teekenden wij uit den mond van ooggetuigen het volgende op. De auto reed langzaam den pontsteiger af. -Reeds stond de auto met de voorwielen op het pontdek; de achterwielen rustten echter nog op de klep, toen de pont geheel onverwacht van den steiger afvoer. Niet zoodra miste de klep haar steunpunt of deze werd door het gewicht van de daarop rustende achterwielen van den auto omlaag gedrukt. Dit ging des te gemakkelijker omdat vier der passagiers achterin zaten. Nog even bleef de auto met de achterwielen 'op den rembalk steunen; van dit oogenblik maakte de bestuurder gebruik om uit de auto op den balk te springen. Nauwelijks was dit ge schied of tot zijn groote ontzetting verdween de auto in het ter plaatse 6 M. diepe water Op het gegil van den heer H. snelden van ahe kanten menschen toe. Men dacht niet anders of alle inzittenden, niemand wist toen nog, hoeveel dit waren, zouden een smarte- lijken dood in het water vindén.. Gelukkig was dit niet het geval. Want spoe dig dook een jongen uit de diepte op. Dit was het vriendje, de 14-jarige Karei Bruijns, die kans had gezien, toen de auto reeds den ka naalbodem had bereikt, het portier, dat hij reeds losgemaakt had maar dat door den druk van het water weer was dichtgeduwd, te openen. Even later kwamen ook mevrouw Heymann en haar 14-jarig zoontje Guus bo ven water. Zij werden spoedig op het droge gebracht. Bij de redding van deze drie dren kelingen heeft vooral de rijwielhandelaar A. V. te Velsen zich zeer onderscheiden. Twee der inzittenden, de omstreeks 20-jarige dochter en de Duitsche dienstbode kwamen echter niet meer te voorschijn. Terwijl de heer Heymann, die zooals vanzelf spreekt, zeer onder den indruk was, om hem te kalmeeren naar Hotel de Prins werd gebracht, waarheen ook de beide jongens gezonden wer den, werd een kraanwagen gerequireerd. In middels was mevrouw Heijmann, die een diepe wond aan een barer beenen had, vermoedelijk doordat zij door een stukgeslagen portier raampje was gekropen, na voorloopig verbon den te zijn, naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Op het gerucht van het ongeval was een groote menschenmenigte toegestroomd. Vol ontzetting staarde men naar de plaats, waai de auto in de diepte was verdwenen. Men ver moedde, dat daaronder twee menschen een ontzettenden doodstrijd voerden. Onderwijl was reeds spoedig een kraan wagen ter plaatse. Met veel moeite slaagde men er in, een touw aan de auto te bevestigen. Dit lastige karwei werd met bewonderens- waardigen moed verricht door den heer G. van H. te Velsen. Het bleek echter, dat het niet mogelijk was, den auto met behulp van den. kraanwagen alleen uit het water te halen; doch spoedig was ook een drijvende kraan van den Rijkswaterstaat aanwezig. Met behulp van deze beide werktuigen had men de auto on geveer vijftig minuten nadat hij in de diepte was verdwenen, zoover boven water, dat men de lichamen der beide meisjes daaruit kon bevrijden. Een ontroering maakte zich van alle om standers meester, toen de beide lichamen te voorschijn kwamen. Vele vrouwen konden haar ontroering' niet meester blijven. Een vijftal doktoren en eenige leden van Het Roode Kruis begonnen direct pogingen in het werk te stellen, om de levensgeesten op te wekken. Ongeveer 40 minuten bleef men daar mede bezig, maar zooals wel gevreesd werd, bleven de pogingen vruchteloos. De lijken wer den daarna per ziekenauto naar 'het Roode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk overgebracht, waar zooals wij reeds schreven, ook mevrouw Heymann was opgenomen. Haar toestand was bevredigend De auto werd later naar den Kanaaldijk ge sleept en daar met behulp van den kraan wagen uit het water geheschen. De auto was beschadigd aan den achterkant. Het mag een wonder heeten, dat dit onge luk niet meer slachtoffers heeft gekost en dat mevrouw H. en de beide jongens er in konden slagen, uit den auto te komen, terwijl deze reeds op den kanaalbodem lag. De 14-jarige Karei Bruijns kon' nog door het portier naar buiten komen. Mevrouw H. en ook haar zoon tje moesten zich door het stukgeslagen por tierraam naar buiten werken. Des avonds heeft het parket uit Haarlem een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarvoor de pont, waarmede het ongeluk geschiedde, uit de vaart werd genomen. Voor ieder, die met de plaatselijke situatie bekend is, is het onbegrijpelijk hoe het onge val plaats heeft kunnen vinden en het kan niet anders of er is onoplettendheid in het spel. Van de hooge brug af kan de schipper de geheele pont overzien. Wanneer pont no. 4 af gaat varen, wordt eerst de afsluitboom op den wal neergelaten. Daarna gaat de dekknecht. die den boom neerlaat, op de punt bij de handle staan waarmede de inrichting welke de klep opheft in beweging wordt gebracht. Als de schipper gezien heeft, dat alles veilig is geeft hij een teeken met een bel, waarop de klep wordt opgehaald en daarna brengt de schipper van de brug af de pont in beweging. Dit laatste nu is geschied, toen weliswaar de afsluitboom reeds was neergelaten, maar vóórdat de klep omhoog was. De eenige fout, die in het systeem zit, zou kunnen zijn, dat de pont niet tijdens op- en afrijden aan den steiger wordt vastgelegd, doch met behulp van de schroef tegen den steiger wordt geduwd. Het spreekt van zelf, dat het gebeurde een groote consternatie en tevens een groote ver- keersstagnatie veroorzaakte. De heele omge ving van het veer was met een dichte me nigte bezet en de gemeentepolitie, bijgestaan door de rijksveldwacht, had de handen vol om de nieuwsgierigen op een afstand te hou den. Doordat de pont no. 4, waarmede het on geval' geschiedde, niet meer zou varen en dus slechts twee ponten beschikbaar waren, vormde zich aan dv noordzijde van het ka naal een onafzienbare file auto's, die zich later tot Beverwijk zou uitstrekken, Daar vele bestuurders van deze auto's en andere voertuigen zich onder de toeschouwers meng den, bleef het verkeer ernstig gestremd. Eerst eenige uren, nadat de lijken der slachtoffres waren weggebracht kwam e: eenige verruiming. De autobussen hebben speciale maatrege len moeten nemen om het verkeer gaande te houden. De schipper van de pont S. genaamd, heeft gedurende eenigen .tijd na het ongeval nog dienst gedaan op een der andere pon ten. Gisteravond is hij echter buiten dienst gesteld. Burgemeester Rambonnet was durende geruimen tijd aanwezig. WERKEN NOORDERSLUIS. Het cementeeren van een gedeelte van een roldeur van de Noordersluis.alhier is opgedra gen aan J. H. Meijer en H. Krauwels te Be- berwijk voor f 3821, het aanbrengen van roestwerende bitumineuse bekleeding' op dit gedeelte aan de fa. J. H. L. Smits en Co. te Amsterdam voor f 10780 en het bestralen van een roldeur aan de fa. S. Jongsma en Zn. te Amsterdam, voor f 5760. ONVRIJWILLIG BAD. De stoker C. H. wilde zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag aan boord van een der in de Visschershaven liggende trawlers be geven om daar te gaan slapen. Toen hij van den wal af de verschansing wilde pakken greep hij mis, met het gevolg, dat hij te water viel. Zijn hulpgeroep baatte niet, want er was niemand aanwezig om hem te helpen. Ge lukkig kon de man -zich zwemmende boven water houden. Eerst nadat hij een half uur had gezwommen kreeg hij ergens een trapje te pakken, waarlangs hij uit het water kon klimmen. De nieuwe Japansche minister president Okada, die men hier met zijn kleinkind afgebeeld ziet, hecht zeer aan de traditie en kleedt zich nooit anders dan in de oud-Japansche dracht. De bedrijfsvoering in het Visscherij bedrijf. Fransch contingent grove visch in Juli nagenoeg geheel opgebruikt. In ons nummer van j.l. Donderdag namen wij een stukje'over uit de IJmuider Federatie, waarin wordt geschreven over „de ongebonden manier, waarop het visscherijbedrijf wordt uit geoefend". „Is het dan geen onzin", aldus de schrijver, „om b.v. 15 booten naar de West kust te zenden, terwijl b.v. 10 booten gemak kelijk in de vraag in verband met het con tingent uit te voeren grove visch zouden kun nen voorzien?" Bij nadere informatie is ons gebleken, dat althans wat de Westkust-visscherij betreft, van een ongebonden uitoefening van het vis scherijbedrijf geen sprake is. Er is in de maand Juli doorloopend samenwerking geweest tus- schen de reeders der Westkust-visscherij on derling en tusschen deze reeders en de Ree- dersvereeniging en de directie van het Staats- visschershavenbedrijf, ten einde te bewerkstel ligen, dat het contingent grove visch voor die maand teil bedrage van 100.000 K.G. zoo mo gelijk geheel werd opgemaakt, om te voorko men, dat men met consenten bleef zitten, eveneens om trachten te vermijden, dat er meer grove visch (hake) werd aangevoerd dan naar Frankrijk kon worden verzonden, waardoor natuurlijk een scherpe prijsdalini te verwachten was. Deze gemeenschappelijke controle van den aanvoer was daardoor mogelijk, omdat nage noeg alle trawlers, die op de Westkust visch- ten van radiotelefonie zijn voorzien, als de booten van de Vem, van de Mij, „Petten" van de N.V. „Piscator". Slechts een paar boo ten, die geen radio-telefonie hebben, vielen uit den aard der zaak buiten deze controle, Deze samenwerking is een groot succes ge weest. Want juist en alleen hierdoor is het mogelijk geweest, dat het contingent van 100.000 K.G. op slechts 1700 K.G. na of ruim 1.7 pet. kon worden opgebruikt. Steeds heb ben de betrokken reeders nauwkeurig gewe ten, hoe het met het contingent stond. op. den laatsten dag was er nog 18000 K,.G. over. Dien dag was de Derika 7 binnen en deze trawler heeft dit kwantum nagenoeg geheel op kunnen maken. Zooals men dus ziet, was alles haarfijn ge regeld, dank zij de samenwerking, dank zij de radiotelefonie, die hiermede bewezen heeft voor de visscherij een haast onmisbaar hulp middel te zijn. DE WEDSTRIJDEN V. Z. V. Het bestuur van V. Z. V. schrijft ons: Thans zijn de inschrijvingen voor de na tionale- en kringwedstrijden op Zaterdag 11 en Zondag 12 Augustus gesloten en kunnen wij met spanning deze 2 dagen tegemoetzien. Iedere wedstrijd op-zich-zelf wordt interes sant, vooral de estafettes. Voor de 5 x 50 M. heeren zijn 6 inschrijvingen en voor de 3 x 50 M, wisselslag dames hebben o.a. ingeschreven: H.. P. C., A. D. Z. en 't IJ. Voor de 200 en 1500 Meter schoolslag noemen wij nog H. Pearl van 't IJ en 1500 M. school slag dames, Koba Huybers, en voor de ÏO'O M. vrije slag Mej. Wagner. Men verzuime dus niet dit belangrijk gebeu ren op zwemgebied bij te wonen, vooral daar de toegangsprijzen zeer laag gesteld zijn. In verband met bovenstaande wedstrijden deelenwij nog mede dat de zweminrichting Zaterdag 11 Augustus om 14.45 en Zondag, 12 Augustus den geheelen middag voor het zwem mend publiek gesloten zal zijn, SCHOOLVOEDING. Mej. E. Vijlbrief, Roggeveenstraat 27 schrijft ons namens het voorloopig comité voor de schoolvoeding: In totaal zijn 7 groote pannen en 1 emmer in bruikleen ontvangen. Het comité zegt aan de dames, die zoo spoedig aan den oproep ge hoor gaven, vriendelijk dank. Het aantal is echter nog lang niet toereikend en daarom doet het comité nogmaals een beroep op de Velsensche huisvrouwen. Huismoeders helpt het comité! Kijkt uw keukeninventaris eens na en zoo u een pan of emmer ter beschik king heeft, stuurt dan een kaartje met naam .en adres aan ondergeteekende. Het voorwerp wordt dan spoedig bij U gehaald. Alleen door eendrachtige samenwerking zal het werk kunnen slagen. NAAR ZEE. De stoomtrawler Flamingo IJM. 42 is naar zee vertrokken. Heden vertrekt nog de Oen- toeng IJM, 131. Het aantal varende trawlers breidt zich dus langzaam uit. PAST OP UW RIJWIELMERKEN! Zoo goed kan men z'n rijwielplaatje niet aan het rijwiel bevestigen of de dieven weten er wel raad mee, vooral wanneer de geldig heidsduur zoo lang is als thans, Zekere Sch meende z'n rijwielplaatje „onafneembaar" aan zijn fiets te hebben bevestigd met het be kende kokertje om de stuurpen. Maar dezer dagen kwam hij tot de ontdekking, dat ook dit voor de dieven geen beletsel was. want nadat hij zijn rijwiel eenigen tijd onbeheerd in de vischhal had laten staan, was het ver dwenen. RIJWIEL GESTOLEN. De heer L., wonende alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een damesr-jwiel, dat ontvreemd werd uit een schuur achter een perceel aan de Kastanje- straat. C L X X X I V Het aantal trawlers, dat in de achter ons liggende week aan de markt kwam, was on gekend hoog, n.l. 35 stuks, waarvan 34 Neder- landsche en één Duitsche. We moeten maan den en maanden terug gaan, om een dergelijk aantal te ontmoeten. We begrijpen natuurlijk wel dat wanneer ik spreek van „ongekend hoog", deze uitdrukking betrekking heeft op den laatsten tijd. Ik weet heel goed, dat het wel eens gebeurde, dat er 35 trawlers op één dag binnen waren. Nou ja, daar spreken we natuurlijk niet over! Daar denken we nu en dan alleen nog maar eens aan en dan met een traan en met een zucht; dat behoort tot het verleden en dat hebben we maar af gesloten. Veel trawlers waren er en gbede besom mingen ook, of beter goede reizen. Want al lijkt de besomming soms wel eens niet hoog, dan kon de reis toch nog wel eens goed ge weest zijn. De duur van de reis spreekt ook een woordje mee, niet waar. En er zijn den laatsten tijd weer korte reizen gemaakt. En als dan een schelvischboot met 2500 a 3000 gld. visch thuis komt, kunnen we zonder op te scheppen van een goede reis spreken, Er is veel visch gevangen. Jammer dat er weer zooveel goedkoope soorten waren. In den zomer is dat niets gedaan. Een kistje lek kere braadvisch brengt z'n geld dan nog wel op, maar met gul behoeft men met de warmte niet aan te komen. Die gaat dan voor één cent per pond, ik zeg en schrijf: voor één cent per pond, soms nog wel minder, naar „de Toekomst". Ik vraag me af, is dat inderdaad de toekomst? En meen nu niet, geachte lezers, dat dit oneetbare visch is. Weineen. Gul is, mits goed behandeld, een kostelijk voedsel. De visch is wel eens wat week, maar even een tijdje in de pekel en ze wordt zoo hard als een bikkel en is, goed doorgebakken of gestoofd een deli catesse. En dat ging dan voor één cent per pond naar de vischmeelfabriek. Wat zou men in onze ziekenhuizen, kazernes, gevangenissen enz. daaraan een goedkoop voedingsmiddel hebben. Als er met filceren eens 50"/o afvalt, is het nog altijd maar twee centen per pond! Het is den laatsten tijd al eenige malen ge beurd, dat er Vrijdags geen enkele trawler aan de markt kwam. Ein ofschoon er dien dag nooit veel vraag is, één bootje kan er gerust komen. Zoo dacht de directie van de Vem er deze week zeker ook over. En ze liet de Derika 7 thuisstoomen voor de Vrijdagmarkt. Dat is tegenwoordig met de radiotelefonie een heel klein kunstje. En daar kwam dus Donderdag avond of daaromtrent de „Derika 7" aan den afslag. Maar ziet, daar lagen al de „IJselmond" en de „Condor" Dat was dus de Derika 7 met 390 manden, de IJselmond met 350 manden en de Condor met 175 manden. Natuurlijk voor Vrijdag van het goede veel te veel. En voor alle drie, voornamelijk voor de IJselmond en de Derika 7, werd het een mislukte reis. Hieruit blijkt al weer, dat er nog veel te veel aan het toeval wordt, laat ik liever zeg gen: moet worden overgelaten. Het is nog niet zoover, dat alle trawlers, zelfs niet alle Noord- zeebooten, radiotelefonie aan boord hebben. En dan is het ook nog niet zoover, dat we hier een vaar-regeling, laat ik liever zeggen een binnenkomst-regeling' hebben. De incidenteele die we met de Westkust-visscherij hebben ge had en waarover elders in dit blad vermoede lijk het een en ander verteld wordt, heeft be wezen dat het kan en heeft ook bewezen, dat het van buitengewoon belang voor de bedrijfs resultaten is. Want zonder deze regeling waren de uitkomsten van de Westkustvisscherij nog veel ongunstiger geweest. Er waren dus Vrijdag drie booten aan den afslag, terwijl er niet meer dan één behoorde te zijn. Het is nu best mogelijk, dat er heden (Zaterdag) tekort aan visch is en dat de twee booten, die gisteren weinig besomden, vandaag een goede reis hadden gemaakt. Hierover kan natuurlijk veel getheoretiseerd worden. En het is ook maar te hopen, dat er veel over getheoretiseerd wordt. Want uit ge zonde gedachtenwisseling, uit opbouwende critiek komt altijd iets goeds te voorschijn. PIETERMAN. r DE VISCHAANVOER IN OSTENDE. De opbrengst van de in de vischmijn te Ostende verkochte visch gedurende de maand Juli 1934 bedroeg 4.372.393 fr. of 151.234 fr. minder dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Aangevoerd werd door Belgische stoom trawlers 805.379 fr., door motorvaartuigen 3.516.171 fr.. diverse vaartuigen 43.068 fr., verder door Engelsche vaartuigen 3.074 fr., door Deensche 1.125 fr. en door Fransche 3.575 fr. De omzet in de eerste 7 maanden van 1934, haring en sprot niet inbegrepen, bedroeg 33,111.197 fr. tegen 35.100.577 fr. in dezelfde periode van het vorig jaar. De aanvoer in deze periode bedroeg 9.698.000 K.G. in 1934 en 9.883.754 K.G. in 1933. SCHOOLVOEDING. Weer een dikke droppel. Vorige opgaaf 661.03 Com. Vac. Kinderfeest 10. ANSJOVISBERICÏIT. (Medegedeeld door de Coop. Ansjovis-) Verkoop Ver.). Ansjavis: Gedaan werden l933er, soort 25/2800 st. p. anker a f 16.50.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1