Welkom thuis! Dissonant. WATERPOLO BEVERWIJK Inbraak in veilinggebouw. Brandkast vakkundig opengesneden. Maar de buit viel tegen! In den nacht van "Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het kantoor van de groenten- veiling „De Eendracht" (firma Kluft en Tervoort) op Meerkade te Beverwijk. Toen Zaten.ugmorgen tegen 6 uur een boer van den heer Tervoort op weg naar het station het gebouw passeerde, zag hij tot zijn verbazing de deuren van het pakhuis openstaan. Hij waarschuwde den heer Kluft, die reeds op weg naai de veiling was. Deze kwam al spoedig tot de ontdekking, dat inbrekers hun slag hadden wijlen slaan. In het kantoor werden sporen van inbraak waar genomen en de brandkast bleek geforceerd te zijn. Onmiddellijk werd de poitie gewaarschuwd die in den prillen Zaterdagmorgen een uit gebreid onderzoek instelde. In een poort naast het pakhuis werden de sporen aan getroffen van twee personen, die zich blijk, baar door een tuimelraam naar binnen had den weten te werken. Daarna hebben 'zij met beitels het loketraampje geforceerd, waardoor zij het kantoor gemakkelijk konden binnen komen. Vervolgens hebben de indringers hun krachten beproefd op de brandkast, di op vakkundige wijze, vermoedelijk met een steekvlam, als ware het een sardineblikje, was opengesneden. Zij hebben zich meester gemaakt van het in de brandkast aanwezige geld. De buit was echter gering, want die leverde slechts voor 13 aan kwartjes op, benevens den inhoud van een loterijpotje van het personeel. In totaal werd een bedrag van ongeveer f 40 gestolen. Waarschijnlijk hebben de inbrekers in de veronderstelling verkeerd, dat in de brand kast een groote som geld aanwezig was, om dat gewoonlijk op Vrijdag tijdens de groen temarkt aan het kantoor veel betalingen geschieden. Dat was echter misgerekend, want deze gelden, die in den regel een aan zienlijk bedrag vertegenwoordigen, worden altijd door een der directeuren mee naar huis genomen. Zoo viel de opbrengst dus niet mee. Een tweede in het kantoor staande brand kast werd onaangeroerd gelaten. De in brekers hebben hun krachten op de ver keerde brandkast beproefd, want in de tweede was een groot bedrag aanwezig. De politie kwam bij het onderzoek tot de overtuiging, dat hier „vakbekwame" inbrekers aan het werk waren geweest. In de eerste plaats bleek dat uit de wijze, waarop zij het kantoor zijn binnengedrongen en waarop zij dit hebben verlaten, alsmede uit de des kundige manier, waarop de brandkast werd opengesneden. Tenslotte moet uit het ont breken van vingerafdrukken worden afgeleid dat de indringers hun werk met handschoe nen aan hebben verricht. De politie is de vermoedelijke daders reeds op het spoor. Zij beschikt over een vrij vol ledig signalement en zij verwacht reeds heden in den loop van den dag tot arrestatie te kunnen overgaan. De omvang der werkloosheid. De getroffen vakgroepen. Het totale aantal werkloozen, dat aan het einde der vorige week bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling stond ingeschreven was 454 tegen 455 in de vorige week. Dit aantal was verdeeld over onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Drukkers 5, behangers 1, betonvlechters 1, betonwerkers 1, marmer bewerkers 1, marmerpolijsters 1, grondwer kers 20, metselaars 14, opperlieden 8, schilders 2, steenhouwers 1, stucadoors 4, timmerlieden 6, houtbewerkers 1, kuipers 1, stoffeerders 1, kleermakers 1, schoenmakers ,1 bankwerkers 7, electriciens 3, handlangers 2, koper- en blikslagers 2, lasschers 1, machinisten 5, ma chinedrijvers 3, metaalbewerkers 1, monteurs 2, plaatwerkers 1, smeden 1, voorslaanders 1, bakkers 2, sigarenmakers 11, sorteerders 3, landarbeiders 9, teekenaars 1, chauffeurs 2, expediteurs 1, winkelbedienden 2, schippers 1, incasseerders 1, kantoorbedienden 1, losse arbeiders 67, dienstboden 1. werksters 1, glas- in-lood-zetters 1, pakhuisknechts 1, koks 1, totaal 206 (vorige week 202). Wijk aan Duin: Betonvlechters 1, beton werkers 3, grondwerkers 42, metselaars 4, op perlieden 8, schilders 2, -stucadoors 2, timmer lieden 6, houtbewerkers 1, stoffeerders 1, bankwerkers 7, carrosseriemakers 1, electri ciens 2, handlangers 1, klinkers 1, lasschers 1, loodgieters 3, machinisten 5, machinedrijvers 2, metaalbewerkers 3, monteurs 2. bakkers 1, sigarenmakers 5, landarbeiders 15, reizigers 1, teekenaars 1, chauffeurs 7, lijnwerkers 1. win kelbedienden 1, schippers 1, kantoorbedienden 4, losse arbeiders 47, straatmakers 1, totaal 183 (185). Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwerkers 2, grondwerkers 10, metselaars 1, opperlieden 3, timmerlieden 3, stucadoors 4, landarbeiders 20, chauffeurs 1, losse arbeiders 23, totaal 65 (68) l De winsten der lichtbedrijven. T Het gasbedrijf boekt hooger winst. De winst van de Gemeente lichtbedrijven heeft over het bedrijfsjaar 1933 de baten van het daaraan voorafgaande jaar weer met een aanzienlijk bedrag overschreden. Dit gunstige resultaat komt voornamelijk op rekening van het gasbedrijf, dat f 16053,95 meer winst opleverde, dan in 1932. Het winstcijfer van deze belangrijke afdee- ling der Gemeente lichtbedrijven was over 1933 f 67.823.66 tegen f 51.769.71 in 1932. De winst was voor 1933 geraamd op f 51000. Het electriciteitsbedrijf bracht het er min der goed af. Hier was de winst f 50.579.26 te gen f 56,966,44 in 1932, dus f 6387.18 lager. De winst van deze afdeeling bleef ruim f 3500 beneden de raming. Nochtans zijn de financieele resultaten van het bedrijfsjaar 1933 ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden zeer aanzienlijk, In to taal werd een winst gemaakt van f 118.402,92 tegen f 108.736,15 in 1932 en f 75.445,01 in 1931. Niet ben onrechte wordt de winst uit dit bedrijf wel eens aangeduid als „de kurk", waarop de gemeente in deze miserabele tij den drijft. TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. De afdeeling Beverwijk en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde houdt Donderdagavond in het Veiling gebouw „Centrum" een belangrijke vergade ring. In deze bijeenkomst zal n.l. een speciale keu ring plaats hebben van inzendingen bloemen en groente, die buiten het gewone puntenstel- sel om beoordeeld zullen worden. Het bestuur heeft voor deze keuring eenige fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Na afloop van de keuring zullen de inzenders deskundige besprekingen moeten inleiden over de kweekwijze van de ingezonden producten. Tenslotte volgt dan nog een bespreking over de deelneming aan het bloemencorso, dat op Zaterdag 8 September door de V.V.V. tér ge legenheid van de feestweek zal worden ge houden. BEVOLKING. Vertrokken M, van Eijk, chauffeur, naar Wijk aan Duin Beecksanghlaan 27. C. Schavemaker, huishoudster, naar Wijk aan Duin, Alkm. weg 181. W. Minderhoud, boekbinder, naar Vlissin- gen, Joost de Moorstraat 11. J. F. Hengelbrock, hoofdonderwijzer, naar Beesd, Renooij. E. M. Eijking, zonder, naar Beesd, Renooij. M. J. Doesburg, zonder naar Wijk aan Duin H. Hoflanderweg 107. Reünie van Schakelleden Het weer was spelbreker. Het provinciaal Verband Noord-Holland van de Schakel-geheelonthoudersbeweging had tot besluit van de zomer-campagne een reünie van Schakel-leden georganiseerd, welke Zaterdagmiddag op „Rooswijk" werd gehou den. Het weer werkte echter niet mee en trad op als geduchte spelbreker. Van de Noord- hollandsche Schakel-afdeelingen waren Am sterdam, Wormerveer en Santpoort niet op het appel verschenen. Van de afdeeling Hille- gom had één afgevaardigde de reis naar Be verwijk en vandaar naar „Rooswijk" onder nomen. De afdeelingen Haarlem en Beverwijk lieten zich door de minder prettige weers omstandigheden niet weerhouden en besloten de reünie, zij het dan ook met een beperkt programma doorgang te doen vinden. Na versterking van den inwendigen mensch sprak de heer F. A. de Nijs, leider van de af deeling Haarlem en welkomstwoord tot de Schakelaars. De heeren C. Bakker en L. Wag- ter boeiden vervolgens de reünisten met de clamaties en samenspraken. De behandeling van een zoogenaamd blauw studie-onderwerp, moest door afwezigheid van den inleider, den heer Rien Buter, van het programma worden afgevoerd. Nadat in de pauze nog een kopje thee was geschonken, heeft de heer Wijkhuizen uit Haarlem een slotwoord gesproken, waarin hij de Schakelleden, die zich door regen en wind niet hadden laten weerhouden, dank bracht voor hun aanwezigheid. Met de aansporing paraat te blijven voor den strijd sloot hij vervolgens de reünie. SANTPOORT SPORTVEREENÏGING „SANTPOORT". In de étalage van het sigarenmagazijn Van Wijngaarden zijn de prijzen, waaronder eenige zeer fraaie te bewonderen, die door de R.K. Sportvereeniging „Santpoort" in het seizoen 1933-1934 gewonnen zijn. Het zijn er ruim tien, een bewijs, dat „Santpoort" in haar omgeving een tegenpartij is, met welke ge ducht rekening moet worden gehouden. KONINGINNEFEESTEN. Door de plaatselijke vereeniging „Koning innedag" zal ook dit jaar de verjaardag van H.M. de Koningin op feestelijke wijze worden herdacht. Des morgens worden kinderspelen :ehouden, des namiddags volksspelen. WIJK AAN ZEE STRANDFEEST OP 'T MIDDENSTRAND. Zaterdag vond het derde en zeker niet 't minst origineele strandfeest plaats. Een stoet van ongeveer 200 kinderen begaf zich op de muziek van de Badkapel strandwaarts. Hoewel ook hen geen ideaal strandweer ten deel viel, werd er met geestdrift gewerkt en al spoedig kwam er teekening in de vormloo- ze zandmassa's, die in korten tijd opgewor pen waren. Zoo ontstonden aardige kinder lijke figuren als Micky Mouse, verschillende bootvormen, doch ook actueele zooals het doodenmasker van Hindenburg, 't Was voor de commissie, onder leiding van den heer P. Saarberg, zeker geen gemakkelijke taak daar uit de ranglijst van prijswinnaars op te maken. Andere groepen schepten in dien tijd ter hoogte van de hoogwaterlijn bergen, waarvan sommige een inhoud van verschei dene kubieke meters hadden en waarvan elke .roep de vaste overtuiging had. dat hun berg 't langst weerstand bieden zou tegen 't was sende water om hen daardoor den eersten prijs te bezorgen. De prijzen werden als volgt toegekend: in de eerste afdeeling: Bergen scheppen door deelnemers van 9 tot 12 jaar: groep 1 den le prijs, hun berg hield 60 1/2 min. stand; groep 2 2e prijs niet 57 min.; groep 4 en 5 3e prijs met 54 min.; groep 3 4e prijs met 44 min. in de 2e afdeeling Bergen scheppen door deelnemers van 12 tot 15 jaar: groep 4 de le prijs met 62 min,; groep 2 2e prijs met 60 mm.; groep 1 en 3 3e prijs met 56 min. in de 3e afdeeling versierde bergen: de le prijs met Micky Mouse; 2e prijs met de hee ren gleufhoed en de boot; 3e prijs de zeil boot; 4e prijs Grietje met de eendjes en de tulband. in de 4e afdeeling (individueele werken): de le prijs 't portret v. Hindenburg; 2e prijs de vuurtoren; 3e prijs 't kasteel; 4e prijs vliegmachine en Zuiderzeewerken. De commissieleden en de groepleiders kun nen met voldoeninig op 'n goed geslaagd feest terugzien. Maandagavond half acht zullen in Rey- kert Aertsz de prijzen uitgereikt worden. DE VOETBALWEDSTRIJD BADGASTEN ZUID TEGEN NOORD. Zaterdagavond werd op het terrein van de R.K. Voetbalvereeniging „Excelsior" de wed strijd gespeeld tusschen de badgasten van het Noorder- en Zuiderstmnd. Met afwisselend geluk en de noodige humor werd gestreden. Het einde kwam met een 5—3-overwinning voor de badgasten van 't Zuiderstrand. D rust trad in met 3—2. Het buiige weer was de ooi-zaak, dat voor deze wedstrijd een matige belangstelling was. VOLKSFEESTEN. De commissie voor de Volksfeesten heeft bepaald, dat. behoudens nadere goedkeu ring, het feest gehouden zal worden op 26 en 27 September a.s. LOTERIJ DER W. R. B. Hedenavond (Maandag) zal een rondrit gedaan worden met den hoofdprijs van de lo terij der W. R. B. nl. de Gazelle motorfiets. Eenige jongedames zullen dan loten ten ver koop aanbieden. Mogen velen die met het doel der vereeniging sympathiseer en op deze wijze hun steun verleenen. De trekking zal 18 Augustus in de zaal van de lunchroom „Po pulair" plaats hebben. HET BAL-CHAMPêTRE. De feestweek werd Zaterdagavond beslo ten met een bal champêtre, dat door de Bad kapel onder directie van den heer Wendt aan geboden werd. Jammer genoeg lokte het weer niet uit. Slechts enkele danslustigen konden de verleiding niet weerstaan. DISTRIBUTIE ONVERMENGDE MARGARINE. Tot en met 1 September is met de distri- butie van onvermengde margarine belast: de heer P. Kaspers Groenelaan 11. (De rechtbank te Amsterdam krijgt de oneenigheid in een mondaccordeonclub te behan delen, die geleid heeft tot het achterhouden van de instru menten der jongens- en meis- jesleden). In een mondaccordeonclub In de hoofdstad van- ons land, Sloop op zeekren droeven morgen Tot mijn spijt een dissonant, Die de harmonie verstoorde Van het mooie samenspel. Tot d' accordeons verstomden, Slechts de monden klonken wel Wat de oorzaak wel mag wezen, Weet ik niet, maar ei is mot, En 't gevolg is, d' instrumenten Blijven stil en achter slot. Als ik hier eens mocht berechten, Zei ik stellig: brigadier, Breng de jongens en de meisjes En hun instrumenten hier. En dan zou ik hun verzoeken: Speel nu jullie mooiste lied, En dat, durf ik te beweren, Dat weerstond de ruzie niet. Er zijn altijd mooie dingen, Uit den kindermond gehoord, Zou men hier geen vrede vinden In feen juichend slotaccoord? P. GASUS. 4. Idem tot wijziging van de verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de Ambte naren van den Burgerlijken Stand. 5. Idem tot overname van de Acacialaan. 6. Idem tot overname van een strook grond. 7. Tot het indienen van een aanvraag om steun van Rijkswege in de kosten der ge meente-huishouding. 8. Idem tot intrekking van het raadsbesluit van 27 Dec. 1933 betreffende pensioenver- haal gemeente-personeel. 9. Idem betreffende het verhaal van pre- miën ingevolge de ziektewet. 10. Idem tot het vaststellen van een sup- pletoire begrooting voor den gewonen dienst 1934. 11. Idem tot het vaststellen van een sup- pletolre begrooting voor den gewonen dienst 1934. 12. Aanbieding der gemeenterekening en der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1933. 13. Benoeming van een raadscommissie be zwaarschriften straatbelasting. TOURNOOI N. V. „SPORTEX". Uitslagen van Zaterdag en Zondag gespeelde partijen: Damesenkelspel Mej. H. Doorn, sl., mej. A. Noordhout 9-7, 6-2;mej. P. v. Swol, sl. mej. E Reijnhoudt 6-0, 6-2; mej. J. Niepoort, sl. mej. P. v. Swol 6-1, 1-6, 6-4. Gemengd dubbelspel: Mej. J. Spruyt en P. Langendijk, sl. mej N. Stoutenbeek en P. Stoutenbeek 6-1, 6-2. mej. J. Spruyt en P. Langendijk, sl. mevr. Steendijk en P. Saarberg 6-1, 6-3; mej. J. Nie poort en J. v. d. Bliek, sl. mej. Melleckers en H. v. Swol 6-3, 6-4. Heerenenkelspel H. Swol sl. Enschedé 6-2, 6-4; Haasbroek sl. Belinfante 6-2,6-4; v. As sl. Gilles 6-2,6-0; Offers sl. v. As 7-5, 1-6, 6-4; v. Swol sl. Haas broek 6-2,9-7; Domgen sl. Reynhoudt 6-2,6-0; Schuurman sl. Verhey 6-1,8-6; Rodermond sl. P. Stoutenbeek 6-2, 4-6, 6-1; Langendijk sl. v. Haarlem 6-2, 3-6, 6-2; Zwager sl. v. Calcar 3-6, 7-5, 10-8; Zwager sl. Gakenholz 6-3, 5-7. 8-6; W. Saarberg sl. Kroese 6-0, 6-0; W. Saar berg sl. Merkelbach 7-5, 6-3. Heerendubbelspel Belinfante en v. d. Bliek sl. v. Haarlem en v. As 4-6, 6-1, 6-0; W. Saarberg en P. Saarbe: sl. Gilles en Verhey 6-0, 7-5. BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: Aan J. de Boer te Wijk aan Zee tot het bouwen van een kamer bij perceel Verlengde Voorstraat no. 40. Aan S. v. d. Kolk te Wijk aan Duin tot het bouwen van een schuur op het perceel Oude Alkmaorscheweg no. 88. WIJK AAN ZEE EN DUIN RAADSVERGADERING. De gemeenteraad houdt op Donderdag 16 Augustus des namiddags te 2 uur een open bare vergadering. De agenda vermeldt onder staande punten van behandeling: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. betreffende de R.-K. Bewaarschool te Beverwijk. 3. idem tot vaststelling van een verorde ning bedoeld in de wet op de Personeele Be lasting. HEEMSKERK IIOOGDRAADKUNSTENAAR. Op het Patronaatsterrein heeft Zaterdag en Zondagavond de hoogdraadkunstenaar Pillon uit Weenen verschillende toeren vertoond. Beide avonden was er veel belangstelling. De toeren waren verbazingwekkend. Jammer, dat de regen Zondagavond de aanwezigen uit elkander dreef. MUZIEKUITVOERING IN „MARQUETTE". Zondagmiddag te half vier gaf „St. Caeci- lia" een muzikale uitvoering in het wandel park „Marquette". Ondanks het minder gun stig weer was er tamelijk veel publiek. Alle nummers werden verdienstelijk uitgevoerd, z-oodat St. Caecilia een dankbaar applaus mocht oogsten. R.-K. VOETBALVEREENIGING „A.D.O." Uitslagen van 12 Augustus: AD.O. 1—U.S.V. 1 1—4 AD.O. 2—S.V.A. 1 41 Het eerste elftal speelde een zeer slechten wedstrijd tegen het twee klassen lager ge plaatste U.S.V. SPAARFONDS „ST. IGNATIUS". Bovengenoemde vereeniging houdt Vrijdag 17 Augustus een ledenvergadering in het vereenigingsgebouw. Een voornaam punt van de agenda is aanbesteding van den inkoop van brandstoffen voor den a.s. winter. Twee beelden betrekking hebbende op de hairingvisscherij, welke (momenteel weer in vollen gang is. Overzicht. In afdeeling A had geen enkele ontmoeting doorgang. H.P.C. ondernam een reis naar Diemen om tegen A.Z. 1870 te spelen. De aan gewezen scheidsrechter verscheen niet, zoodat de Heemstedenaren over enkele weken weder om naar Diemen moeten. De wedstrijd D.J.K.de Dolfijn moest wegens de duisternis gestaakt worden; de be zoekers hadden op dat oogenblik een 43 voorsprong. Ook de afwérking van het programma in afdeeling B liet te wenschen over; enkele wedstrijden werden niet gespeeld. De nog te spelen ontmoetingen zijn evenwel van elk be lang ontbloot, omdat de Maas in Leiden van L.Z.C. verloor (4—0) en daardoor definitief op de onderste plaats is aangeland. Zooals wij vorige week reeds hebben medegedeeld, is de H.Z. P.C., den Haag, evenals het vorige sei zoen, afdeelingskampioen. In de tweede klasse C behaalde S.V.H. uit Hillegersberg, welk zevental in 1933 degra deerde, het ongeslagen kampioenschap, Ko- rink c.s. krijgen nu dus een kans hun oude plaats in de eerste klasse weer in te nemen. De Waterratten verloren met 1—0 van Nep- tunus. Eigenaardig, dat D.W.R. in vier thuis wedstrijden, nl. tegen Haarlem, PI.V.G.B. en Neptunus geen enkel doelpunt wist te scoren. Haarlem maakte korte metten met H.V.G.B. (50). De H.V.G.B.'ers zijn de laatste weken hopeloos uit vorm., De hooge verwachtingen, die men bij den aanvang van het seizoen van dit team had, zijn niet in vervulling gegaan. De groote fout schuilt in de voorhoede, welke geen behoorlijken aanval kan opzetten en na genoeg schotloos is. De return-match Neptunus—D.WR. werd niet gespeeld, omdat de scheidsrechter niet was opgekomen. Ook voor de ontmoeting Dol fijn 3—H.V.G.B. 2 ontbrak een scheidsrechter. Het wordt hoog tijd, dat de bond krasse maat regelen gaat nemen. De spelers, zoowel als het publiek worden door dit wegblijven ernstig ge dupeerd. In verband met de Europeesche kampioen schappen, welke deze week in Maagdenburg worden gehouden, is het programma slechts klein, n.l.: Heeren Eeerste Klasse A: H.P.C.—A.Z. 1870. Heeren tweede klasse B: Haarlem—H.V.GR. Heeren reserve tweede klasse C: D.J.K. 3—het Y 3. Dolfijn 3—Nereus 2. Het Y 3—Nereus 2. H.P.C. zal zonder eenige moeite haar fraaie positie op de ranglijst door een zege op de Amsterdamsche Zwemclub versterken. Donderdag a.s. wordt aan H.V.G.B. aan de Kleverlaan reeds de gelegenheid geboden re vanche te nemen voor de groote nederlaag, welke zij heeft geleden. Wij betwijfelen of H.V.G.B. hierin zal sla gen. Haarlem moet beslist winnen, wil zij haar kans op het kampioenschap behouden. FEUILLETON De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG. (Nadruk verboden). VIJFDE DEEL. 36) I. Het ontbrak de bende niet aan humor: dat dient tot haar eer te worden gezegd. En be halve voor humor had zij gevoel voor regie. In den loop der tijden had men het zich tot een gewoonte gemaakt om geslaagde roof tochten op miii of meer feestelijke wijze te vieren. Een feest zonder maaltijd is slechts half werk. En van half werk had het consortium bepaald een afschuw. Derhalve had men dit maal een zaaltje van een goed restaurant in de binnenstad gehuurd om aan de verdeeling van de buit den noodigen luister te kunnen bijzetten. Hoewel er voor zes personen gedekt was, waren er voorloopig slechts vier aanwezig n.l. twee dames en twee heeren. Deze laatsten luisterden naar de bijnamen „Professor" en „Baron", de dames waren in dit millieu be kend als „Spiona" en „Rakker". Voorts was er nog iets in het vertrek, dat de aandacht van den opmerkzamen toeschou wer zeker niet zou zijn ontgaan: op een ta feltje naast het hoofdeinde van de tafel lag, met zes rozen bedekt een langwerpig paket in bruin papier. De „Professor" was een slanke jongeman met bruin haar en een paar oogen, die zoo heerlijk droomerig voor zich uit konden staren, dat zeker niemand hem zou hebben verdacht onder den nietszeggende!) naam Hans Müller in het geboorteregister van zijn woonplaats te zijn ingeschreven. Hij was het die zich a<ls dr. Kaiserlien voor eeuwig de sympathie had weten te verwerven van me vrouw Reinhardt in de Kantstraat, nummer honderd twee en dertig. Op dit oogenblik bevond hij zich echter in een situatie, welke aan zijn gunstige repu tatie bij mevrouw Reinhardt zeker ernstig afbreuk zou hebben gedaan, wanneer deze hem had kunnen observeeren, want de jonge dame waarmee hij zich op zeer vertrouwelijke wijze onderhield en die zich door den pseudo- Kaiserlien „Rakker" liet noemen, maakte geenszins dien indruk van degelijkheid en in getogenheid, welke eenvoudige geest-en als mevrouw Reinhardt als een eerste eisch. voor de goede huisvrouw beschouwen. De eigenlijke naam van deze jongedame was Anja Lösch. Zij had slechts oogen voor den „Professor" en bekommerde zich niet om den „Baron", die een tijd lang Stolzenberg had geheeten en in het gewone leven a/ls Georg Körber bekend was. Deze man, onmiskenbaar de oudste van het viertal hij was ongeveer vijf en veertig jaar voelde zich steeds bij de anderen achtergesteld en in zijn bijzondere kwaliteiten miskend, een idéé fixe, dat nog sterker was geworden, sinds „Rakker" aan wie hij zijn hart had verpand, zich afkeerig toon- van zijn avances en meer en meer het gezel schap zocht van den gewoonlijk wat vroolijker hij zijn hart had verpand zich afkeerig toonde ron" zich verlaten, want de andere dame in het vertrek, „Spiona" die inderdaad niemand anders was dan Hammer's secretaresse, juf frouw Schafer, toonde evenmin eenige neiging tot toenadering, hetgeen niet te verwonderen was, want diep in haar hart koesterde Spiona' een stille sympathie voor haar chef op het Sul fide syndicaat, met wien zij zich in de toe komst nog eens een huwelijk droomde, dat dan tevens voor goed een einde zou maken aan haar relaties met den „Baron", den „Pro fessor" en de overige leden van dit illustre gezelschap. De Professor wendde zich tot de 3anderen: „De trein uit Rome moet om zes uur zeven en vijftig aankomen. Aangezien Syndicus, in verband met het feestelijk karakter van dezen dag ongetwijfeld van een taxi gebruik zal maken, kunnen wij er pp rekenen, dat bij om. zeven uur hier is. Wij hebben dus nog juist twee minuten tijd. Laten wij die benutten ter verzorging van ons gelaat, opdat dit van vreugde strale bij de joyeuze entrée van het beminde paar!" De Baron had een grondigen afkeer van de gezwollen taal van den Professor en op dit oogenblik voelde hij zich bepaald gekrenkt, omdat de aankomst van Syndicus en Notje als het glanspunt van den avond zou worden ge vierd. „Wij hadden ook een salonorkest kunnen laten aanrukken", merkte hij vinnig op. „Dat zou dan bij Syndicus' entrée, de intocht der gladiatoren hebben kunnen aanheffen!" Spot ging langs den Professor heen. „Jam mer, dat je zoo laat komt met dat voorstel", antwoordde hij droog. „Maar als je er wat voqr voelt, voor een gramofoon en de be treffende plaat, zou ik er nog wel voor kunnen zorgen". De Baron maakte een afwerende handbe weging. „Ik erger me alleen maar aan de manier, waarop jullie dien Syndicus vereeren". „Ho, ho, waarde vriend!" protesteerde de pseudo Kaiserlien met gewichtige ernst. „Je onderschat de beteekenis van onzen Syndicus. Als raderen aan de machine zijn wij allen bruikbaar, jij en ik. Maar zonder Syndicus zou de machine nooit op gang komen. Ik koester dan ook het voornemen vanavond in een uitvoerige rede de bijzondere kwaliteiten van Syndicus in het licht te stellen Op dat oogenblik trad, Notje aan den arm van den man, wiens naam juist genoemd was, het zaaltje binnen. Wanneer zij niet in reis toilet waren geweest, zouden hun plechtige, afgemeten stappen het vermoeden hebben kunnen wekken, dat zij van het stadhuis kwa men. „Wij zijn gearriveerd!" kondigde Nora Til den op pathetischen toon aan. De Professor beschikte over voldoende hu mor om hierop op waardige wijze te reageeren Het tweetal plechtig te gemoet tredend, galm de hij„Zoo weest dan welkom, gij laatsten des syndicaats. Met kloppend harte en overkropt gemoed verbeiden wij, als trouwe bondge- nooten, uw komst!" Mooi gezegd, Professor!" antwoordde Syn dicus. „Je bent een patente kerel!". Zijn blik viel op de gedekte tafel. „Keurig hebben jullie dat gearrangeerd!' Rakker neuriede: „Eerlijk zullen wij alles deelen Ook de Baron werd door de algemeen heerschende vroolijke stemming aangestoken. Hij werd zelfs galant en hielp Nora Tilden aan haar mantel. Deze beloonde hem met een dankbaren blik. „Ik ken je haast niet meer, Baron; zelfs jou schijnt het weerzien gelukkig te maken". De kellner verscheen, ontkurkte een flesch champagne en dit was het sein om aan tafel te gaan. Syndicus nam plaats aan het hoofd einde, tegenover hem Nora Tilden; aan de eene zijde zaten voorts de Professor en

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5