HET NIEUWE AVONDBLAD Het ongeval bij het pontveer. Breipraatjes. 19e JAARGANG No. 241 DONDERDAG 16 AUG. 1934 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cfcs., per maand 40 cents plus 2y3 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTTEN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodxa zij 14 dagen als zoodanig in de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd Sn ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen e gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meez abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten® deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Teraardebestelling der beide slachtoffers. Vele der op de Bijzondere Begraafplaats hij 'de teraardebestelling van de beide slachtoffers van het tragische ongeval bij de pont te Vel- sen aanwezige belangstellenden konden hun tranen niet bedwingen, toen de beide eenvou dige kisten met het stoffelijk omhulsel naar de groeve werden gedragen. Achterelkaar werden, ze aan den schoot der aarde toevertrouwd, de 25-jarige Anna Hey- neman en de 32-jarige Helena Henrietta Süsslle, eerst de baar van Anna Heyneman, ■daarna die van de Duitsche dienstbode, nadat wederzijdsche familie van het Duitsche meisje was een broer aanwezig witte lelies Sport-allerlei op het Storm- yogelsterrein. Meer pret dan sport Maar daar was het ook om begonnen. Zeker 1500 IJmuidenaren zijn gisteravond getuige geweest van eeii bijzondere spor-tde- monstratie op het terrein van Stormvogels. Er is gevoetbald gefietst, er is hard geloopen niet en zonder hindernis, er was veel gejuich en de aanmoed-igingskrèten waren zoo en thousiast als gold het een wedstrijd van Stormvogels om het kampioenschap van Nederland. Het tweeledig doel van den avond:- pret voor de toeschouwers en contanten voor het jubileumfeest van D.C.IJ. is dus bereikt-. Het begon met bloemen. Bloemen voor bruid en bruidegom want Barend .Dukel en Neeltje Plug zijn Dinsdag naar het stadhuis geweest om aan te teekenen. De heer Suwe- rink overhandigde onzen dammer die van avond nu eens niet dammen maar voetballen zou, een bouquet en de* bruid kreeg er na tuurlijk ook een. Voorts zagen we ook Brille met een bloemenmand van het veld terugko men. Waarmee hij die verdiend heeft weten we niet maar hij had ze en dat is de hoofd- zaak. De feestavond, die werd opgeluisterd met muziek, begon met het eerste gedeelte van den voetbalwedstrijd Sparta-Veteranenr—Zil- veren Schijven. In het veld waren de dam mers ongetwijfeld niet de zwaksten, maar hun aanvallen strandden op den hechten ruim 200 K.G. zwaren muur van de beide Willems. Maar ook de veteranen konden ge ducht uitvallen. Het gaat niet aan, alle spe lers in het zonnetje te zetten, maar er was iemand, wiens naam doet denken aan scheeps motoren, die zoo geweldig speelde;, dat het een lust was om te zien. Hij had één. gebrek; juist wat de producten van de fabriek van zijn naamgenoot zoo goed kunnen, nl. draaien was zijn „fort" niet. Daarin was hij bepaald zwak. Het was een wedstrijd vol spanning. De eerste helft eindigde met een 31 voor sprong voor de Sparta-veteranen. Wel jam mer voor de Zilveren Schijven maar ze had den nu eenmaal de beide Willems niet. Toen kwam de clou van den avond: de sprmtwedstrijd op heusche racekarretjes tus- schen Pelikaan en Brillé. Onder ademlooze stilte beklommen de beide sport-b voeders van Arie van Vliet en Pijnenburg hunne velo's. Wie zal het win nen? Daar knalt het schot van den starter, de heer Suwerink. Brillé dringt Pelikaan den kop op, die zijn tegenstander steeds maar in de gaten houdend, als een volleerde, door- geroutineerde sprinter kalm zijn gang gaat. Eens doet hij alsof hij zal spurten. Brillé wordt even angstig en deze passeert Pelikaan. Daar luidt de bel voor de tweede en laat ste ronde. Beiden schrikken op. Even voor de laatste bocht (die erg vierkant was) gaat Pelikaan spurten. Brillé geeft een van zijn bekende en gevreesde coups de pédale en weldra ligt hij gelijk. Een formidabele strijd ontbrandt op de laatste 25 M. Pelikaan weet nog een tijdlang Brillé van zich af te hou den, maar tenslotte slaagt deze er toch In- op de kist hadden gestrooid. Samen zijn ze ge storven, naast elkaar slapen zij thans den eeuwigen slaap. De heer Heyneman sprak diep ontroerd eenige woorden van dank tot degenen, die hem op zulk een menschlievende wijze in de moei lijke uren na het ongeval hebben bijgestaan. De eenvoudige plechtigheid werd o.a. bijge woond door de heeren Ir. Breukink, ingenieur bij den Rijkswaterstaat, J. H. Kroon, hoofd van dienst Stoompontveren, een deputatie van het pontpersoneel, alsmede door den heer en mevrouw Wiese van Hotel de Prins. met niet veel meer dan een banddikte te winnen. Leve Brillé, juicht de tribune. Brillé krijgt bloemen voor zijn eererondje. Hij wuift minzaam naar het jubelende pu bliek. Maar Pelikaan heeft zoo goed gere den, dat ook hem bloemen worden overhan digd. (Misschien dezelfde?) Ook hij maakt een eererondje, ook hij wordt door het pu bliek luide toegejuicht, We krijgen dan nog eenige nummers hard- loopen, die door Brillé (weer Brillé) en Ver woerd gewonnen worden. De handicapwed strijd tusschen Dukel en Smit, wat meer een behendigheidswedstrijd was, wordt met een uiterst gering geschil door Smit gewonnen. Dan komen de voetballers weer in het veld. Natuurlijk hadden ook de prijswinnaars van de loopwedstrijden bloemen gekregen. Ook deze leken bedrieglijk veel op de eerder over handigde ruikers, volgens de menschen op de tribune ten minste. Er werden in deze tweede helft tal van doelpunten gemaakt. De veteranen maakten ook nu weer meer dan de dammers en dus wonnen ze den wedstrijd. Met zooiets als 84. De overwinnaars werden op de schou ders het veld uitgedragen. Behalve natuur lijk de beide Willems a 100 K.G. ruim per stuk. Daaraan waagde zich natuurlijk nie mand. En zoo kwam ook aan dezen echt-IJmui- denschen avond een eind. Het is goed, de sport ook eens een enkele maal van den vroolijken kant te bekijken. NAAR DE V.A.R.A.-STUDIO. Bij voldoende deelneming zal door de af- deeling IJmuiden der VARA een bezoek wor den gebracht aan de studio te Hilversum op Zondag 2 September a.s. Om de kosten zoo gering mogelijk te doen zijn. is het de bedoeling, hiervan een Zon dagmorgen-uitstapje te maken, zoodat de deelnemers ongeveer 2 uur des middags weer thuis zijn. EEN TEGENVALLER. OP DE EERSTE REIS. De nieuwe motortrawler Dirkje RO 53, die Vrijdag 3 Augustus voor het eerst naar zee vertrok, is van zijn maiden-trip teruggekeerd met verlies van een blad van de schroef. De trawler is ter reparatie naar Rotterdam vertrokken WATERVLIEGTUIG BETRAPT AAN DE ENGELSCHE KUST TWEE SEINEBOOTEN. Tegenwoordig wordt in Engeland gebruik gemaakt van watervliegtuigen bij hét toezicht op de visseherij. En niet zonder succes, want o.a. zijn Frederick Gault en John Campbell, schipper resp. van de seinebooten Freda May en Eshcol van Lossiemouth er de dupe van geworden. Zij werden beiden door een watervliegtuig van de Freya gesnapt, terwijl zij binnen de verboden zóne in de Dornoch Firth 'aan het visschen waren. Bovendien voerden zij geen van beiden de voor seinebooten voorgeschreven lichten. Gault werd veroordeeld tot 65 vóór onge oorloofd visschen en tot 10 voor het niet voeren van de voorgeschreven lichten, Camp bell tot resp. 65 on 5. De verdediger verzocht verzachting van het vonnis in het belang van de gezinnen der be-, klaagden. (De burgemeester van een Duitsch stadje laat vrouwendie op straat bij buurpraatjes worden aange troffen, breinaalden en wol thuis bezorgen, waarmede zij sokken voor den komenden winter moe ten breien). Er zijn momenten, dat 'k de rechtspraak, Volgens het nieuwe Duitsche plan, Om het maar zachtjes uit te drukken, Niet onverdeeld bewondren kan. Maar deze brave burgervader, In deze kleine Duitsche stad, Heeft op het teer gebied der rechtspraak, Een lumineus idee gehad. Hij zag de vrouwen babbelpraten, Op straat, soms vele uren lang, Hij gunde haar die buurpraat gaarne, Maar treurde om haar lediggang. Dus stuurde hij haar wol en naalden, Waarmee men wollen sokken breit, Hij zei: wie tijd heeft om te praten, Heeft ook voor sokkenbreien tijd. Want praatjes vullen nimmer gaatjes, Zelfs niet de gaatjes in een sok, Je krijgt een week voor twee paar sokken, Of anders met mij aan den stok. Toen ritselden alom de naalden, In deze kleine Duitsche stad, Men heeft er nimmer van tevoren, Zoo'n supersokkenweek gehad. Zoo streefde deze burgemeester, Op zijn wijs naar een nuttig doel, 't Wordt van den winter in dat stadje, Althans geen ouwe-sokkenboel. P. GASUS. Comité Sam Vlessing. De opvoering van Rose-Marie. Het mag een verblijdend verschijnsel zijn, dat de repetities voor de opvoering van „Rose- Marie" ten bate van het Vlessing-fonds goeden voortgang hebben. Er wordt hard gewerkt en het laat zich aanzien, dat een voortreffelijke voorstelling zal worden gegeven. Het comité verzoekt ons mede te deelen, dat morgen (Vrijdag) geen repetitie wordt ge houden, doch dat deze is gesteld op Maandag 20 Augustus. Daar men echter geen repetitie wil missen, vindt deze eveneens plaats op Vrij dag 24 Augustus. Verwacht wordt, dat alle dames en heeren aanwezig zullen zijn, ook zij die zich hebben opgegeven, doch tot nu toe verhinderd waren de repetities bij te wonen. WEER TER HARINGVISSCHERIJ VERTROKKEN. De motorlogger Martenshoek IJM. 283 van de V.E.M. is weer ter haringvisscherij uitge varen. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 16 AUGUSTUS Gem. Concertzaal: Volksconcert der H.O.V. o. 1. v. Marinus Adam. Solisten Annie Hermes (zang) en Eduard Biele (cello). 8.15 uur. Palace: Jack Payne in „Say it with Music". Op het tooneel: Max Marcelli. '2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Mein Herz ruft nach dir". Op het tooneel: Melachine, moderne wonderen. 2.30, 7 en 9.15 urn*. Luxor Sound Theater: „Pechvogels". 2.30 en doorloopende avondvoorstelling van 7 uur af. VRIJDAG 16 AUGUSTUS „De Hoop" vaart huistoe. 5000 visschers bewijzen de laatste eer. Aan boord van het H. K. S. De Hoop. •Bioscopen, nieuw programma. Vijf weken lang heeft de Hoop de vissch-er- vloot van. Lerwick op de .Shetland-eilanden tot Shields, de voorhaven van New Castie, over een afstand van vele honderden mijlen gevolgd. Zij heeft hulp geboden waar het noodig was. De radio-dienst heeft opnieuw prachtig werk geleverd. De dokter sloeg een record, wat het aantal behandelde patiënten betreft. De dominee is meer -dan tevreden, Deze reis, de kruistocht van 9 Juli tot 17 Augustus, is, zco laat het zich thans aanzien, in elk opzicht een succes geworden. De Hoop heeft nieuwe dankbaarheid geoogst; d-e Hoop heeft nieuwe vrienden verworven, naast de vele, die zij in den loop der jaren reeds heeft gekregen. Vrienden op zee en vrienden aan den wal.' In de gesprekken, die wij met verschillen de bekenden in Engeland en Schotland voer den, werd steeds gevraagd naar dr. van As- peren. Dr. van Asperen heeft vele jaren, alle reizen met De Hoop meegemaakt. Hij is het voornamelijk, die speciaal op Lerwick, de connecties met de inwonenden heeft gemaakt en versterkt. Verbindingen, -die voor De Hoop van groote beteekenis zijn. Natuurlijk bestaat aan de kust, waar de Royal Missionhouses to Deep Sea Fishermen voor de visscherbevol- king van zooveel beteekenis z-ijn, groote be langstelling voor De Hoop. En de leiders van deze Zeemanskerken en -hospitalen noodigen den dommee, dokter en bemanning van De Hoop dikwijls uit op een tea-partij naar Schotsche wijze. De zuinigheid der Schotten is wereldberoemd; wij echter hebben niets van deze komieke zuinigheid gemerkt. Inte gendeel Een uitnoodiging tot een tea-partij brengt je bijna in verlegenheid door de gulle, de royale gastvrijheid, die daar ten toon ge spreid wordt. Het meest beroemd is „De Hoop" op Ler wick. Dr. van Asperen schijnt daar de be kendste Nederlander. Zelfs op het vogel eiland Noss, waar slechts één familie woont aan den rand van een romantische kreek, is dr. van Asperen's faam doorgedrongen. Al jaren geleden heeft deze ontdekkingsreiziger en scheepsdokter van „De Hoop" de verbin tenis tusschen het vaderland en het eiland Noss gelega. Waarna verschillende natuur onderzoekers, waaronder de heer J. Strijbos, op dit kleine ei-land verbleven om de tien duizenden zeevogels, die daar tusschen de rotsen nestelen te bestudeeren. Met Mi*. Ja- mieson, die in een klein, net huisje met vrouw en dochters al 30 jaren op dit eilan-d woont, als een soort van Robinson Crusoë, aan den rand van dCivilisatie, maakten wij een tocht langs de rotsen en dwars door de moerassige velden, waar d-e meeuwen zaten te broeden. De volstrekte leegheid, de abso lute verlatenheid van dit eiland kan niet na laten grooten indruk te maken. Trouwens de wandeling over het eiland Bres-say langs een eenzamen weg, dwars door dit boomlooze, grijs-triestige land is op zichzelf de moeite waard, om tenminste eenmaal in dit rumoe rig leven, een indruk te krijgen van wat troostelooze eenzaamheid beteekent. Dan is het vreemd, onderweg een ouden man te ont moeten, die ergens op een verlaten boerde rijtje woont en schapen hoedt, en die met de grootste belangstelling naar Amsterdam vraagt, dat hij in 1905 voor het laatst be zocht op een thuisreis van Odessa. Een oude zeeman, die alle zeeën der aarde „doorkruis te" om tenlotte in zijn geboorteland, dit ver loren, arme en trieste eiland, waar het altijd regent, terug te koeren. Langs Schotland's kust is De Hoop de vloot gevolgd. Langs het Fair Island waar een handvol menschen "woont, in bijna volkomen eenzaamheid. Langs de verre orkaden, aan Wiek voorbij, langs de Moray Firth, de groote inham, die diep Noord-Schotland binnen dringt. Eenige jaren ge-l-eden sloeg daar met een hevigen sneeuwstorm een Hollandsche trawler te pletter. Pas na -dagen was het mogelijk het schip te naderen en de lijken te bergen. Door 5000 visschers uit deze streek, te zamen gestroomd uit de tallooze dorpjes en stadjes langs de kust werd hun de laatste eer bewezen. De hooge rotsen rijzen hier steil uit zee. Een grimmige kust, vol holen en spelonken, waarin het zeewater altijd bruist en schuimt. Bij kalm weer een geheimzinnig klateren, een verwijderd geruisch als het verhevigd suizen in een schelp, met ruw weer een brullend en ra-zend bulderen, waarboven slechts het ake lig gillen van zeevogels uitklinkt. Overal liggen langs deze kust stukken van schepen verspreid. Macabre staketsel van vernielde stoomketels of afgebrokkelde scheepsrompen. En in vele plaatsjes vindt men de graven der slachtoffers, waaronder ook Hollanders, zoo als in Lerwick waar een apart hoekje van het kerkhof voor hen is ingericht, een hoekje grond, dat indertijd door twee Hollandsche predikanten, waaronder één van „De Hoop" is ingewijd. Een woeste kust en een vriendelijk, een voudige, maar armoedige bevolking'. De En- gelsche visseherij werkt op een andere ma nier dan de onze. De Hollanders blijven vele weken op zee, de Engelschen keeren na lede ren nacht naar de haven terug. De Hollan ders halen de haring aan dek, de Engel schen niet. In Schotland is het haringkaken vrouwenwerk en de kaakster een typische verschijning. De versche haring wordt in groote. grauwe loodsen door vrouwen, die uit verschillende plaatsen tijdens het seizoen worden gerecruteerd, verwerkt. De vrouwen en meisjes ruiken op verren afstand naar visch; zij dragen hooge rubberlaarzen en verbandjes om iederen vinger. Zij zien er ,vuil en smerig uit. Zij zijn in hun dagelijksch-en arbeid de verpersoonlijking van de visschers- plaatsen, langs de Schotsche kust. die grauw, vuil en armoedig zijn. Grauwer, vuiler en ar moediger dan bij ons. Maar iederen Zondag wanneer De Hoop in Peterhead in de haven lag, kwamen een stel kaakstertjes ons bezoeken en brachten de heerlijkste gerookte haring als een vriende lijke en niet genoeg te waardeeren gave mee, Dr, van Asperen, die seizoen na seizoen medemaakte en de kapitein van De Hoop Jan Smit uit IJmuiden, die al 15 jaar het gezag voert, hebben natuurlijk in allernauwste sa menwerking met bemanning, predikanten en doctoren, die na dr, van Asperen kwamen het algemeene vertrouwen in de liefde die De Hoop geniet, gegrondvest en bevestigd. Dr. van Asperen en de kapitein ontvingen beiden voor hun verdiensten een officieele onder scheiding: De Ruyter-medaille! Binnen enkele dagen zal De Hoop de haven van IJmuiden binnenvallen. Het werk voor deze reis is bijna gedaan, Meer dan 150 pa- tienten werden behandeld. De geest onder de bemanning was in alle opzichten zeldzaam! Over enkele weken met een anderen dommee en anderen dokter aan boord, zal ze weer uitvaren voor de derde -en laatste reis van dit jaar. OOK DE BERGEN HAD PECH. De stoomtrawler Bergen IJM. 16 van de Mij. „Petten" had ook al een onfortuinlijke reis. Da trawler vischte in zulke slechte gronden, dat het net herhaaldelijk vastliep. Hierdoor ver speelde men een stel borden en twee netten. LIJK HERKEND. Het lijk van den in zwempak gekleeden jongeman, dat Dinsdag op het strand nabij de Noorderpier werd gevonden is herkend. Het is afkomstig van den 19-jarigen te Amster dam wonenden A. R., die dezer dagen te Zand- voort bij het zwemmen is verdronken. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Schuschnigg. heeft een kort bezoek gebracht aan den Hongaarschen- minister-president. Óp de foto de ontvangst op het vliegveld te Boedapest; v. 1. n. i\: dr. Schuschnigg, Goemboes en )f. - --^ mevr. Schuschnigg. v DRIEHUIS PRIESTERJUBILEUM VAN PASTOOR VAN DER MEER. Woensdag was het dan officieel de dag, waarop Pastoor Van der Meer voor 40 jaar zijn priesterwijding ontving. Zooals wij ree cis meldden, werd de dag aangevangen met een plechtige Hoogmis. De feestpredicatïe werd gehouden door Pastoor Bangert uit Maas sluis, die de eerste kapelaan der parochie onder Pastoor Van der Meer was geweest. Van 2.30—3.30 hield de jubileerende herder receptie, die door ongeveer 475 personen, werd bezocht, o.a. door Burgemeester Ram- bonnet, Dr. de Groot, Dr. Van der Veld, Dr. Mac Daniel, -overste Hartogh Hee-s. het ge meenteraadslid J. E. Sluyters, den heer H. Cremer en de bestui*en van alle R.K. corpo raties uit de parochie. Om half 8 werd een plechtig Lof gehouden met assistentie van Prof de Jong en kape laan De Boer. De kerk was geheel gevuld. Pastoor Van der Meer dankte ontroerd voor de hulde, die hem is gebracht. Hij brengt deze hulde echter over op God, omdat uit Hem alle leven is. Dank bracht de jubilaris ook voor de massale eenheid, die getoond is bij de grootsche huldiging. Des avonds wercl op het schoolplein door het harmonie-gezelschap „Soli Deo Gloria" een concert gegeven, dat behalve door den jubilaris en zijn hoogen.gast den Wijbis schop van Keulen, door honderden belang stellenden w-erd bijgewoond. De muzieknum mers werden -afgewisseld door religieuze dan sen, uitgevoerd door de Graalwacht, leidster mej.A. Ouden-dijk, geassisteerd door de hoofdleidster uit IJmuiden. O.a. werd uitge voerd „Jesu Corona Virginum". Leden van de Kruisvaart voerden op ,De parabel dei- vijf talenten", onder leidin van den heer H. Schmi-dt. Het was reeds zeer laat, toen ook dit deel der feestelijkheden weer achter den rug was.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1