De handelsbesprekingen met Brand met noodlottig gevolg Japan. Geen overplaatsing van den zetel der onderhandelingen. Overeenstemming voor vertrek van den G.-G. onwaarschijnlijk. De voorzitter van de Nederlandsehe han delsdelegatie zal. zooals men weet, den Gou verneur-Generaal gedurende diens afwezig heid wegens een reis naar de Molukken, ver vangen. De delegatie heeft thans medege deeld, dat de totstandkoming van een alge meen aceoord met Japan, voordat de G.-G. vertrekt, waardoor de vacature-moeilijk heden in de commissie en de kwestie omtrent de bekleeding van het voorzitterschap goed' deels zouden worden omzeild zeer onwaar, schijnlijk moet worden geacht. Wel hoopt men, naar aanleiding van het feit, dat de situatie is opgeklaard, en omdat beide delegaties welwillend jegens elkaar ge zind zijn, dat ten slotte een deugdelijke basis voor verdere onderhandelingen, welke daarna in snel tempo kunnen worden beëin digd, zal worden bereikt. Omtrent de geruchten over overplaatsing van den zetel der onderhandelingen naar 'sGravenhage of Tokio, kan worden mede gedeeld, dat dit geheel in strijd zou zijn met de aan de delegaties gegeven instructies, die een afgeronde regeling inhouden in zake de commercieele verhoudingen. Ook de Japan- sche delegatie is bevoegd, de onderhandelin gen tot m details te voeren. ZINKWITFABRIEKEN WORDEN GESLOTEN. Aan de poorten der fabrieken van de Maastrichtsche Zinkwitmaatschappij te Eys- den, waar het hoofdkantoor is gevestigd, is een bekendmaking aangeplakt, dat de beide fabrieken der onderneming voor onbepaalden tijd gesloten zullen worden. Op de fabriek te Eysden, aldus het Hbld., werken 500 men- schen en op die te Maastricht ongeveer 300. Wanneer de sluiting ingaat, staat nog niet vast. De sluiting zou voor het dorp Eysden, waar de meeste arbeiders der fabriek zijn gevestigd, een zware slag beteekenen. STEMMING OP ZEE. De Duitschers uit Den Haag en Rotterdam, die Zondag a.s. willen deelnemen aan de stemming over den Rijkspresident, zullen zich aan boord begeven van het Duitsche s.s. Cordillera aan de pier te Hoek van Holland. Het schip zal zich buiten de driemijlsgrens begeven en daar zal de stemming plaats hebben. In andere landen is dit middel reeds eer der te baat genomen, omdat het in bepaalde plaatsen goedkooper is dan een reis over land naar Duitsch grondgebied. De Duitschers uit Amsterdam zullen zich gezamenlijk naar Wezel begeven. Vrouw blijft dood van schrik. Woensdagmiddag brak in de Smalstraat te Helmond door onbekende oorzaak brand uit in een groote schuur van den heer J. Slee- gers. De schuur stond na korten tijd in volle vlam, zoodat aan blussching niet te denken viel. De geheele inhoud, welke niet verze kerd was. werd een prooi der vlammen. De schuur werd door de firma Verhagen, tech nici, als opslagplaats gebruikt. Eenige karren die voor de schuur stonden, liepen water schade op. Een luxe auto wist men te behou den. De brandweer, die met groot materiaal ter plaatse was, voorkwam uitbreiding. Na den brand werd de schuur geheel omver ge haald. De 70-jarige vrouw Th. Vogels, die in een der naast gelegen huizen woont, lag in bed toen de brand uitbrak. Ten gevolge van het geknetter van het vuur werd zij wakker. Verschrikt holde zij naar buiten, zij werd on wel en overleed eenige oogenblikken later. F. P. J. Vester overleden. Oud-directeur der Nederlandsehe Handel Mij. Te Amsterdam is op 59-jarigen leeftijd overleden de heer Franciscus Petrus Johan nes Vester, oud-directeur der Nederlandsehe Handel Maatschappij. De heer Vester, die te Bloemendaal gebo ren is op 10 October 1874 bezocht te Amster dam de H.B.S. en vervolgens de Handels school. In 1892 trad hij in dienst bij de Ne derlandsehe Handel Maatschappij op het bureau te Amsterdam om in 1893 naar Indië te worden uitgezonden waar hij te Soera - baya agent en later lid werd van het Indi sche bestuur dier Maatschappij in Batavia. Van 19181929 was hij directeur der N.H.M. te Amsterdam. De heer Vester was voorts mede-bestuurder van verschillende maat schappijen op het gebied der scheepvaart en der Indische Culturen, o.m. van de Ver- eenigde Java Suiker Producenten, terwijl hij voorts lid was van de Staatscommissie voor het Muntwezen. HET INTERNATIONALE BELASTINGCARNET Ingevolge de tusschen Nederland en België getroffen overeenkomst hebben thans aldus berichten ons de A.N.W.B. en de K.NA.C. de Belgische grenskantoren opdracht ontvan gen, geen belasting meer te heffen, noch het vertoonen van het internationale belasting- carnet te eischen, voor Nederlandschs perso nenauto's welke voor toeristische doeleinden worden gebruikt. Aangenomen mag worden, dat onder deze vrijstelling, welke direct ingaat, ook motor rijwielen vallen. Voorts is thans gebleken uit ervaring van automobilisten, dat Spanje het belastingcar- net niet erkent, zoodat het, in tegenstelling met het daarin vermelde, niet beschouwd kan worden, als geldig te zijn voor Spanje. De buitenlandsche automobilisten en motor rijders moeten daar te lande, evenals vroeger, belasting betalen naar het aantal dagen, dat men er verblijf houdt. AARDAPPELEN ALS VEEVOEDER. De Nederlandsehe Akkerbouw Centrale heeft bepaald, dat aardappelen, welke vervoerd of verhandeld worden met bestemming tot vee voeder, vóór het vervoeren of verhandelen door stuksteken of stukprikken of door eenigerlei andere door de centrale aan te geven bewer king op afdoende wijze ongeschikt moeten zijn gemaakt voor menschelijke consumptie. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Woensdagmiddag is een 18-jarige jonge man uit Oss bij het zwemmen in de Maas onder de gemeente Ooyen verdronken. Eeni ge vrienden, die hem vergezelden, waren niet bij machte hem te redden, zoodat het eerst na anderhalf uur dreggen gelukt is het lijk yan den drenkeling op het droge te brengen. OPERETTE-OPVOERING TE AMSTERDAM VERBODEN. Sinds Zaterdagavond voert het Agathe Reiff-ensemble, artistiek leider Walter Wein- laub, in den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam een operette op, die den titel Sex Appeal draagt. Aangezien men van bepaal de zijde tegen de opvoeringen van deze ope rette heeft geprotesteerd, op grond dat zij van ze den verwilderen den aard zou zijn, heeft de politie ter plaatse poolshoogte genomen. Het gevolg is geweest dat op advies van den hoofdcommissaris de burgemeester met in gang van Woensdagavond de verdere opvoe ringen van „Sex Appeal" heeft verboden. Het artistengezelschap, dat door dit ver bod ernstig is gedupeerd, zal nu trachten door het aanbrengen van eenige coupures het verbod ingetrokken te krijgen! WTELRIJDSTER DOOR AUTOBUS AAN GEREDEN. Levensgevaarlijk gewond. Woensdagavond is te Hedel een 19-jarige wielrijdster door een passeerende autobus aangereden en ernstig gewond. Nadat de eerste hulp was verleend is het slachtoffer, dat bewusteloos was, naar het Kloosterziekenhuis te Den Bosch vervoerd. Men vreest voor haar leven. NEDERI.ANDSCHE JAARBEURS. Voor de Nederlandsehe Jaarbeurzen te Utrecht zullen de toegangsbewijzen ook ver krijgbaar zijn aan alle stations van de Neder landsehe spoorwegen. Werkgevers Risico Bank. Saldo f5.857.961. Aan het jaarverslag over 1933 der Centrale Werkgevers Risico-Bank ontleenen wij het volgende: In den loop van het boekjaar verlieten 683 werkgevers onze organisatie welk cijfer gun stig afsteekt bij het aantal uittredingen in het boekjaar 1932, hetwelk toen 918 bedroeg. Het aantal aangeslotenen bedroeg op 31 December 1933 13303; op 1 Januari 1934 tra den nog 142 werkgevers toe, terwijl op dién datum de aansluiting van 302 werkgevers eindigde, zoodat het jaar 1934 aanving met 13143 aangeslotenen. Het door onze aangeslotenen uitbetaalde loon wordt geschat op circa f 705.730.000. Volgens de door de Raden van Arbeid vast gestelde loonlijsten heeft het inderdaad be dragen circa f 708.823.700. Het volgens de bepalingen der Ongevallen wet 1921 vastgestelde loon van onze aange slotenen over 1933 meenen wij op het oogen- blik te mogen schatten op circa f 603.298.000, waarvan f 55.564.000 voor de direct-aange- slotenen en f 547.734.000 als totaal voor de verschillende risico-vereenigingen. Over 1933 waren 52 risico-vereenigingen in werking. Het geheeleireservefonds bedroeg op 31 December 1933 f 5.696.275 (6.440.317). Het totale fondsenbezit bedroeg op 31 December 1933 f 56.397.536 (55.432.211). Tot op 1 Mei 1934 was voor de sedert 1903 tot en met 1933 voorgekomen 2696 ongevallen met doodelijken afloop, die aanleiding gege ven hebben tot het toekennen van een blij vende rente aan nagelaten betrekkingen, een jaarlijksche rete toegekend van f 1.637.475, terwijl de contante waarden dezer renten in totaal bedragen f 19.618.604, Aan ongevallen kosten werd over 1933 be taald f 2.973.559. In dit bedrag zijn opgenomen de kosten, waarvoor op de balans van het boekjaar ge reserveerd was een bedrag van f 2.875.000. Voor de nog onbekende kosten der onge vallen met tijdelijke invaliditeit als gevolg, die vóór 1 Januari 1934 hebben plaats gehad, wordt,- gereserveerd een bedrag van f 2.360.000 Met inachtneming van boven opgegeven reserves bedragen de totale kosten van de ongevallen met tijdelijke invaliditeit als ge volg f 2.458.559. Voorts bedragen de contante waar-den van de ongevallen met blijvende invaliditeit of den dood als gevolg f 1.618.591. Hierbij is rekening gehouden met de reserve voor nog te verwachten contante waarden ad f 4.030.000, terwijl in mindering is gebracht de reserve van het vorige jaar ad f 5.100.000. Het totaal der kosten van alle ongevallen 'be draagt dus f 4.077.150 (6.372.559). In gevolge de bepalingen van het desbetreffende ko ninklijk besluit is als voorloopige bijdrage in de administratiekosten der Rij.ksverzekerings bank over 1933 een bedrag betaald van f 1.724.733. Dit bedrag moet vermeerderd worden met de slotbijdrage in de administra tiekosten over 1932 ad f 54.697. Totaal f 1.779.430. Het vorige jaar was gereserveerd f 200.000, zoodat ten laste der rekening en verantwoording over 1933 komt als bijdrage in de administratiekosten der Rijksverzeke ringsbank f 1.579.430 (1.543.922). Het totaal van de administratiekosten der Risicobank bedroeg f 309.784 (320.515). Bovengenoemde kosten worden verminderd met het voordeelig saldo der rente-rekening ad f 765.102. terwijl zij vermeerderd worden met het nadeelig saldo, voortspruitende uit de herziening der contante waarden ad f 18.015 en het nadeelig koersverschil op de effecten ad f 638.683. Het saldo van de rekening en verantwoor ding bedraagt alzoo f 5.857.961 (1.020.049). Hoe goederen uit Duitschland moeten worden betaald. Aanwijzingen voor importeurs Betalingen kunnen bij de Ned. Bank op gewone wijze geschieden. De Nederlandsehe Bank N.V. te Amsterdam deelt het volgende mede: Naar aanleiding van den door de Neder landsehe regeering afgekondigden maatregel, dat de van 15 Augustus 1934 af uit Duitsch land in Nederland in te voeren goederen be taald moeten worden door storting van de ver schuldigde bedragen in Nederlandsehe guldens bij De Nederlandsehe Bank, wordt van 16 Augustus af, bij de Hoofdbank, de Bijbank en alle Agentschappen van De Nederlandsehe Bank, voor alle in Nederland gevestigde im porteurs van Duitsche goederen de gelegen heid opengesteld om, gedurende de gebruike lijke kantooruren, betalingen als bovenbedoeld te verrichten. Deze betalingen kunnen geschie den op de gewone wijzen: door middel van overschrijving van bank- of postrekening of door storting in contanten. Bij de betalingen in kwestie behoort duide lijk een nauwkeurige opgave te worden gedaan van: den naam en het adres van den Nederland- schen importeur; den naam en het adres van den Duitschen exporteur, voor wien het bedrag bestemd is; en eventueeel ook van den naam en het adres van de bankinstelling of firma in Duitschland, door welker bemiddeling men wenscht, dat het- bedrag wordt uitgekeerd. Voor het geval de factuur van den Duit schen exporteur in Reichsmark of in ander niet-Nederlandsche valuta luidt, dient het fac^ tuurbedrag in guldens te worden omgerekend naar den officieelen koers van de betrokken valuta te Amsterdam op den laatsten werkdag voorafgaande aan dien der storting. Het be drag der vreemde valuta en de voor de om rekening gebezigde koers behooren in dit ge val bij de betaling der guldens mede aan De Nederlandsehe Bank te worden opgegeven. Bepaald is, dat de guldens die in geval bovenbedoelde regeling bij de Nederlandsehe Bank zullen worden gestort, tot nader bericht zullen worden aangewend voor de liquideering van het „Sonderkonto" van De Nederlandsehe Bank bij de Reichsbank, dat in gevolge de in middels opgezegde deviezenregeling van 31 December 1932 geopend was. In verband hiermede zal de betaling van de Duitsche exporteurs, te wier gunste door Ne derlandsehe importeurs guldens bij De Ne derlandsehe Bank zijn gestort, tot nader be richt aldus plaats hebben, dat De Nederland sehe Bank de tegenwaarde van de gestorte guldens aan de Duitsche begunstigden in marken doet uitbetalen ten laste van haar Sonderkonto" voornoemd. Ten einde misverstand te voorkomen wordt er te allen overvloede nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat de verplichting tot betaling door storting in guldens bij de Nederlandsehe Bank alléén geldt voor de goederen die uit Duitschland in Nederland worden ingevoerd van 15 Augustus 1934 af. Goederen die vóór 15 Augustus 1934 uit Duitschland in Nederland zijn ingevoerd, kunnen dus door de Neder landsehe importeurs op dezelfde wijze worden betaald als zulks tot dusver geschiedde. In het belang van een zoo goed mogelijke realiseering van de krachtens de Neder- landsch-Duitsehe deviezenregeling van 31 December 1932 op het „Sonderkonto" van De Nederlandsehe Bank bij de Reichsbank ge storte bedragen, wordt echter aan de Neder landsehe importeurs dringend verzocht, voor alle betalingen die zij aan Duitsche leveran ciers hebben te doen ter voldoening van goe deren, welke vóór 15 Augustus 1934 in Neder land zijn ingevoerd, uitsluitend marken te bezigen die ingevolge genoemde deviezenrege ling door De Nederlandsehe Bank worden ver kocht. Deze marken (de zoogenaamde Bank- marken) zijn door bemiddeling van de parti- culaire banken dagelijks bij de Nederland sehe Bank te verkrijgen tegen een prijs, die iets beneden den koers van den dag voor zoo genaamde vrije rijksmarken ligt. Tekst van het Protocol. Inzake het betalingsverkeer met Duitschland. Zooals reeds werd medegedeeld is Dins dagmiddag jJL te Berlijn een nota tusschen de Nederlandsehe en Duitsche regeering met betrekking tot het betalingsverkeer gewisseld. In aansluiting daarop kan thans de tekst ge publiceerd worden van de te Berlijn tot stand gekomen overeenkomst. Deze tekst luidt: Protocol in zake het betalingsverkeer tus schen Nederland en Duitschland. Tusschen de Nederlandsehe en de Duit sche regeering bestaat overeenkomst over het volgende: 1. Het protocol tot regeling van de beta lingen van de vorderingen, voortspruitende uit het goederenverkeer tusschen Nederland en Duitschland, van 31 December 1932 en het aanvullend protocol van 5 Juni 1934, die door Duitschland op 17 Augustus 1934 zullen worden opgezegd, treden 1 September 1934 buiten werking. 2. Gedurende deii tijd van 15 tot 31 Augus tus 1934 kunnen op de, krachtens het ge noemde protocol van 31 December 1932 ge opende bijzondere rekening van de Neder landsehe Bank N.V. bij de Rijksbank, nog slechts vijftien millioen Rijksmark worden gestort. 3. De tot op heden op de genoemde bijzon dere rekening gestorte bedragen, alsmede die bedragen, die tot 31 Augustus 1934 nog op de bijzondere rekening gestort zullen worden, zullen, voor zoover de Nederlandsehe Bank N.V. daarover niet heeft beschikt, onder in achtneming van de Duitsche belangen bij de koersnoteering van de Rijksmark, na nader overleg tusschen de Nederlandsehe Bank N.V. en de Rijksbank zoo spoedig mogelijk worden geliquideerd. 4. Om de te gelde making van de sub 3 bedoelde bedragen aan Rijksmarken zooveel mogelijk te bevorderen, zal door de Neder landsehe regeering het mogelijke worden ge daan opdat de Nederlandsehe importeurs van Duitsche goederen voor alle vóór 1 Septem ber 1934 vervallende betalingen voor zooda nige Duithsche goederen, die voor 15 Augustus 1934 in Nederland zijn ingevoerd, zooveel mogelijk deze Rijksmarken gebruiken. De Duitsche regeering zal ook harerzijds het mo gelijke doen opdat de vraag naar bedoelde Rijksmarken zooveel mogelijk wordt opge voerd. 5. Tusschen de Nederlandsehe en de Duit sche regeering zullen zoo spoedig mogelijk on derhandelingen over een nieuwe regeling van het betalingsverkeer tusschen beide landen gevoerd worden. 6. Voor het geval blijken mocht, dat sedert het van kracht worden van het op 5 Juli 1934 te Berlijn geteekende aanvullend protocol op het bovengenoemde protocol van 31 Decem ber 1932 door de Duitsche „Devisenbewirt- schafttungsstellen" abusievelijk betalingen op de bijzondere rekening van de Nederlandsehe Bank N.V. bij de Rijksbank toegestaan zijn, welke eigenlijk afgewezen hadden moeten worden, gaat de Nederlandsehe regeering er mede accoord, dat de betreffende bedra gen, voor zoover zij door de Nederlandsehe Bank N.V. nog niet zijn gerealiseerd, aan de Rijksbank terugvergoed en weder ter beschik king van de betalers gesteld worden. 7. Voor het geval, dat de nieuwe regeling voor het betalingsverkeer, waarover krach tens punt 5 onderhandeld moet worden, op 1 September 1934 nog niet in werking treden kan, zullen de beide regeeringen zich bijtijds over een nadere overgangsregeling ver staan. Plezierboot vastgeloopen. Passagiers midden in den nacht met bootje afgehaald. Het plezier was toen van de reis af. Gisternacht liep de plezierboot „Nijver heid III", eigenaar kapitein B. de Vries uit Steggerda, bemand met honderd passagiers aan den grond vast op het meer Het Wijde van de Lende te Oldemark. De boot die op weg was van Sneek naar Steggerda geraakte tengevolg van de duisternis buiten de vaar geul en liep zóó vast aan den grond, dat het onmogelijk was om op eigen kracht los te komen, zoodat het er niet al te mooi uitzag. Op noodseinen, die de boot gaf, voer men van Oldemarkt met bootjes naar de plezier boot en zoo gelukte het de honderd passa giers, half varende en half loopende door het water aan den wal te brengen. De doornatte passagiers hebben, na zich daar wat opge knapt te hebben, Woensdagmorgen de reis per auto voortgezet. De plezierboot heeft men na veel moeite weer vlot gekregen. Het mag een wonder heeten, dat er geen persoonlijke ongelukken hebben plaats ge had. LIEN DEYERS IN HET HUWELIJKSBOOTJE GESTAPT De bekende Nederlandsehe filmster is Woensdag in het huwelijk getreden met den heer Alfred Zeisier. De heer Zeisier is regis seur en productieleider. Er was voor dit hu welijk vrij veel belangstelling. GOUDEN PRIESTERFEEST DEKEN DR. G. VAN NOORT. Na afloop van de plechtige H. Mis, die de Deken van Amsterdam, Mgr. dr. G. van Noort Woensdagmorgen ter gelegenheid van zijn gouden priester-jubileum heeft opgedragen in de kerk van St. Willibrordus buiten de veste, heeft in het Willibrordus-patronaat een hul diging door de Amsterdamsche geestelijkheid plaats gehad in tegenwoordigheid van Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem en tal van hoogwaardighëidsbekleeders in het Haarlemsche bisdom. Het woord werd hier gevoerd door den oudsten pastoor van Amsterdam den Zeer- eerw. heer L. Stolk, die den jubilaris in een hartelijke toespraak huldigde voor de talrijke verdiensten welke hij zich als professor aan het groot-seminarie Warmond, als pastoor van „De Duif'.' maar vooral als Deken van Amsterdam verworven heeft. De Deken dankte in korte bewoordingen voor de mede werking, welke hij zonder uitzondering van de zijde der Amsterdamsche geestelijkheid heeft mogen ondervinden. Bij zijn thuiskomst in de pastorie wachtten den jubilaris een groot aantal felicitatie telegrammen. Hierin bevond zich een tele gram van den Minister van Justitie, waarin deze hem meldde, dat het de Koningin be haagd heeft den Deken te benoemen tot Ridder in de Orde der Nederlandsehe Leeuw. Voorts waren er o.m. telegrammen van Mi nister Deckers, Baron van Wijnbergen, Mgr. Schioppa, Pauselijk internuntius, Mgr. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Amsterdam en Prof Dr. Willem Mengelberg. Des middags werd een druk bezochte recep tie gehouden. K. L. M.-vlucht naar Curasao. Tegen Kerstmis? In vier vliegdagen naar Paramaribo. De vliegtocht van de K. L .M. naar Curacao, die ter gelegenheid van het 300-jarig her denkingsfeest in Juli door verschillende om standigheden niet kon doorgaan, wordt nu volgens de Tel. waarschijnlijk een Kerst- vlucht. Aan den K. L. M.-vlieger J. J. van Balkom met enkele anderen is de vliegtech nische voorbereiding opgedragen. En daar mee is hij thans voor een groot deel gereed gekomen. Om verschillende redenen werd het beter geoordeeld de reis in December te onder nemen. En om er nu toch nog een speciaal cachet aan te geven, werd besloten bij eventueel doorgaan half December te vertrekken, waar door men'juist even vóór Kerstmis te Cu rasao hoopt te arriveer en met de mail! Het wordt dus een Kerstvlucht. Er zijn nu twee plannen, waaruit een keu ze kan worden gedaan. De geheele reisduur is voor beide plannen 9 dagen met 5 vlieg dagen voor het eerste plan, 4 vliegdagen voor het tweede plan. De dag winst voor het tweede plan wordt dan benut om één dag langer in Paramaribo te blijven. De reis wordt gemaakt met een gewoon Indië-vliegtuig, een „F. 18", waarin extra tanks worden gebouwd. Er gaan geen pas sagiers mee, De bemanning is dezelfde als bij een gewone Indië-reis en bestaat uit J. J. Hondong als gezagvoerder, J. J. van Balkom, tweede piloot, terwijl de mecanicien en de marconist nader worden aangewezen. De datum van vertrek wordt gezocht in ver band met de volle maan, met het oog op de nachtvlucht boven den Oceaan. Het zee tra ject bedraagt 3650 kilometer bij de reis Praia- Paramaribo, 3150 kilometer, indien de route Lakar-Natal wordt gevlogd. Hoe de terugreis wordt gemaakt, is nog niet vastgesteld, LANCS DE STRAAT. Ongewenscht parfum. Dezer dagen werd het „voorportaal" van een Amsterdamsch bioscooptheater voor een onge woon doel gebruikt. Een donker-oogig en don kerharig koopman had er beslag op gelegd. „Koopman" is eigenlijk het goede woord niet, want de man die van zijn standplaats in de bioscoophal tot de op het trottoir daarvóór verzamelde menigte het woord richtte, stelde zich voor als „vertegenwoordiger". Binnen zijn bereik stond een langwerpige tafel, waarop eenige kleine en grootere met een heldere, gele vloeistof gevulde fleschjes geplaatst Waren en ook een paar sierlijk ge vormde vaporisateurs. „Dames en heeren", zoo sprak de vertegen woordiger. „Ik sta hier om de belangen van een nieuwe firma te behartigen. Die firma heeft mij aangesteld om haar nieuwe parfums bekend te maken. Kijkt u 's: als u parfums koopt van een van de bekende fabrikanten in ons land of in het buitenland, dan is dat par fum natuurlijk uitstekend en fijn. Daar zeg ik niets van. Maar dan betaalt u zoo iets als een rijksdaalder voor net zoo'n klein fleschje als ik hier heb, gevuld met onze eigen parfum. Nou* moet u hooren: als u zoo'n fleschje bij mij koopt voor 35 centen, dan betaalt u het parfum heelemaal niet en het fleschje krijgt u cadeau. U betaalt alleen de exploitage. ïk reis het heele land door en heb in verschil lende plaatsen al enorm succes gehad. Mijn firma wil er in komen en als het aan mij ligt zal ze er in komen! Maar daarvoor moeten na tuurlijk kosten worden gemaakt. Dat is de exploitage en die exploitage moet betaald worden." Met stemverheffing ging de man voort; „En, dames en heeren, u hoeft geen kat in den zak te koopen. Heelemaal niet! Als u bij mij koopt, weet u precies wat u krijgt! Ik zal u allemaal dit heerlijk parfum laten ruiken!" Dan kunt u zelf oordeelen". Hij nam een spuitflacon, stelde dien met een sierlijken zwaai in werking en verspreidde een wolk van geur om zich heen. Toen deed hij een paar stappen voorwaarts en begon het pu bliek te bewerken, dat blijkbaar niet afkeerig was van een gratis geurtje. Hij spoot de wel riekende vloeistof in fijn verdeelden toestand op mantels en jse?en en op zakdoeken, die door meisjes in de hoogte gehouden werden. Juist passeerde een stoere Amsterdamsche arbeider en kreeg van den parfumeur de volle laag op zijn mouw. Het bleek, dat deze stevige Amsterdammer van lekkere luchtjes, gratis of niet gratis, absoluut niet gediend was. Hij bleef staan, keek met een onuitspreke lijk vies gezicht naar de getroffen plek, waar over hij dadelijk ijverig begon te wrijven en sprak den vertegenwoordiger als volgt toe: „Seg, bin jij 'n hoartje bedufeld? Spuit je soort fol, moar maan niet! Wat mot ik met die stinkrommel op me jas? Da's goed voor de faane doames, die de heile deg niks te doen hebbe. Me kammeroaje selle me sien ankom- me, as ik sou de werrekploas kom instinke! As je me dat nog 's lapt, sel ik je 'n labber- doedas verkoope, dat je veertien doage nie meer spuite ken, faane meheir!" Nog mopperend en steeds wrijvend liep de stoere door. De vertegenwoordiger, die zich dadelijk be scheiden in de bioscoophal teruggetrokken had, toen hij de uitwerking van zijn in dat geval zoo onwelkom parfum op den eenvoudi- gen Amsterdammer waarnam, moest eeerst even bekomen, vóór hij zijn ambtsbezigheden hervatten kon. J. C. E. Saneering van het vee- en slagersbedrijf. Plannen reeds in een vergevorderd stadium. Er worden pogingen aangewend om te ge raken tot saneering van het vee-, vleesch- en vleeschwarenbedrijf in Nederland, welke po gingen, naar de N.R.Crt. verneemt, in prin cipe den steun hebben van alle belanghebben de organisaties, t.w. den Nederlandschen Sla gershond, den Ned. R.K. Hanzebond van Sla- gerspatroons en den den Nederl. Grossiers- bond. De plannen verkeeren in een gevorderd sta dium en er zijn reds sub-commissies gevormd, die een gedetailleerd ontwerp aan de bonden zullen overleggen. Beoogd wordt de vestigingsmogelijkheid te beperken door eischen te stellen betreffende vakbekwaamheid en credietwaardigheid en verder om excessen op het gebied van de prij zenpolitiek tegen te gaan. Wielrijder begon te slingeren. DoodeJijke botsing met auto. Woensdagmiddag is op den Zuiderzeestraat weg nabij den Wissel een aanrijding met doo delijken afloop geschied. Uit de richting Zwolle naderde een luxe-auto, terwijl uit de zelfde richting een rijwiel kwam aanrijden. De wielrijder, ds 69-jarige K., venter van beroep, schijnt eenigszins aan het slingeren te zijn geraakt. Hij werd door den auto aangereden en op den straatweg geslingerd. Met zeer ern stige verwondingen werd hij opgenomen. Twee doktoren waren spoedig ter plaatse, doch het slachtoffer bleek toen reeds .te zijn overleden. Geringe stijging der werkloosheid. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 23 tot en met 28 Juli j.l. het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen bedroeg pl.m. 5T9.600, waarvan pl.m. 84.400 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereeni- gingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 495.200 verzekerden bedroeg in genoemde periode 26.4 pet., tegen 25.9 pet. in de week 9 t.m. 14 Juli 1934. In de overeenkomstige verslagpe riode van het vorige jaar bedroeg zij 24.3 pet. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 28 Juli 1934 in totaal 318.084 werkzoekenden ingeschreven, waaron der 301.760 mannen. Hiervan waren werkloos 295.091 personen, waaronder 283.984 mannen. Op 14 Juli 1934 bedroeg het totaal aantal in geschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 316.972. Hiervan waren werkloos 294.458 personen, waaronder 283.895 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is der halve sedert 14 Juli j.l. toegenomen met II12, het aantal yrerkloozen met 633.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2