DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Schip Arendskerk Alcinous Arantza Mendi Agamemnon Alkmaar Antonius Georgandis Ajax Aurora Aizkai Menti Amazone Amicus Bennekom Barneveld Boskoop British Lord Bacchus Berenice Costa Rica Deslo Den Haag Dalblair Daybreak Dalalfven Flandria Flore Fauna Gera Grootekerk Goodlegh Gallus Heemskerk Heidelberg Hercules Harpathian Hermes Ioannes P. Goulandris Indra Irini Jennisy Joh. de Witt Langlebrook Montferland M. v. St. Aldegonde Maaskerk Midsland Neumark Neion Nijkerk Naumburg Neleus Neerlandia Orania Peterston Peisander Poelau Roebiah Polydorus Poelau Tello Phrontis Queensland Transport Rina Corrado Rin os Reggestroom Rhea Syra Selene Simon'Bolivar, Salland Stad Arnhem Schieland Springfontein Thistleford Triton Trompenberg Truida Tajandoen Ulysses Velta Winsum Zaanland Japan Batavia La Plata West Indië Chili Kosseir Hamburg Venetië Algiers (v. IJm.) Gdynia Archangel Chili Chili Chili Abadan Valencia Kopenhagen Hamburg B. Aires Aruba Ocean Island La Plata Leningrad Buenos Aires Swansea Venetië Ned. Indië Japan La Plata Skelleftea Zuid-Afrika Ned. Indië Barnes La Plata Bourgas Archangel Kalmar Constantza Leningrad Ned. Indië Santa Fé Buenos Aires Ned. Indië West-Afrika. New Castle Ned. Indië B'uenos Aires Zuid Afrika Ned. Indië Ned. Indië Londen Buenos Aires Rosario Batavia Batavia. Ned. Indië Hamburg Batavia La Plata Rosario La Plata West Afrika Kopenhagen. Mexico Curacao West-Indië. Hamburg Bilbao (v. IJm.) New Castle Zuid Afrika La Plata Midd. Zee Kemi Londen Hamburg Bourga's Riga Archangel Buenos Aires ▼erm. aankomst 22 Aug. 31 Aug. 21 Aug. 17 Aug. 16 Aug. 19 Aug. 18 Aug. 17 Aug. heden 18 Aug. 21 Aug. 14 Aug. 15 Aug. 17 Aug. 16 Aug. 13 Aug. heden 29 Aug. 31 Aug. 22 Aug. 24 Aug. 25 Aug. 9 Sept. 11 Sept. heden 18 Aug. 25 Aug. 28 Aug. 1 Sept. 18 Aug 19 Aug. 27 Aug. 22 Aug. 20 Aug. 16 Aug. 30 Aug 16 Aug. heden 17 Aug. 21 Aug. Laatste bericht 10 Aug. van Penang. 13 Aug. van Marseille. 6 Aug. vertrokken. 13 Aug. van Philadelphia. 13 Aug. te Valparaiso. 6 Aug. v. Pt. Said. in lading. 14 Aug. te Fuime. 13 Aug. vertrokken, in lading. 11 Aug. v. d. Noordkaap. 14 Aug. van Lizard. 6 Aug. van Curacao. 10 Aug. van Callao. 9 Ang. van Perim. 14 Aug. van Ouessant. 14 Aug. te Stettin. in lading. 7 Aug. van Sint-Vincent, •in lading. 4 Aug. vertrokken. 9 Aug. te Villa Constitution. 12 Aug. vertrokken. in lading. 14 Aug. van Lizard. pass. 13 Aug. Gibraltar. 13 Aug. te Marseille. 11 Aug. te Manilla. 9 Aug. te Santa Fé. 9 Aug. vertrokken. 4 Aug. van Kaapstad. 12 Aug. van Batavia. 21 Juli vertrokken, in lading, in lading. 11 Aug. van Lodingen. 7 Aug. vertrokken. in ladinj. 10 Aug. vertrokken. 14 Aug. van Batavia. 29 Juli van Buenos Aires. 13 Aug. te Bahia. 15 Aug. van Genua. 14 Aug. van Las Palmas. in lading. 11 Aug. van Pt. Sudan. 9 Aug. vertrokken, pass. 12 Aug. Gibraltar. 6 Aug. van Colombo. 15 Aug. van Pt. Said. 14 Aug. vertrokken. 14 Aug. van Lissabon. 24 Juli v. Buenos Aires. 9 Aug. van Colombo. 13 Aug. van Sabang. 14 Aug. v. Singapore, in lading. in lading, in lading. 28 Juli van Buenos Aires. 1 Aug. vertrokken. 10 Aug. van Teneriffe. vertrekt 16 Aug. 11 Aug. van Curacao. 1 Aug vertrokken. 15 Aug. te Funchal. in lading. in lading, in lading. 14 Aug. 1>e Zanzibar. ll Juli v. Buenos Aires. 14 Aug. te Panormo. 14 Aug. v. Elseneur. 11 Aug. uitgeklaard, in lading. 14 Aug. te Izmir. 11 Aug. vertrokken. 12 Aug. vertrokken, vertrekt 21 Aug. Hoogovens yiSSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Zweedsch s.s. Hebe Otterbacken erts WIJK AAN ZEE Uitslaande brand. Woning en inboedel een prooi der vlammen. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft een hevige brand gewoed in een tuinderswoiiing aan den Notweg in de Creutz bergerlaan alhier. Omstreeks 12,15 uur be merkte de heer J. Nijman, toen hij zich nauwelijks ter ruste had begeven, door het dakraam van zijn woning licht. Spoedig ontdekte hij dat de woning van zijn huur man in brand stond. Onmiddellijk wekte hij de bewoners van het brandende huis. De be woners, de familie Scholier, bestaande uit man, vrouw en twee kleine kinderen, hadden van den brand totaal niets bemerkt. Met groote haast verlieten zij de woning, daar reeds van alle zijden de vlammen uitsloegen. Van verre waren de vlammen en een he vige vonkenregen reeds zichtbaar. De brandweer, die inmiddels was gewaar schuwd, verscheen per vrachtauto. Men had alle beschikbare slangen meegenomen, daar ruim 300 M. slang moest worden uitgerold, alvorens men van de Creutzbergerlaan af, het brandende huis kon bereiken. Aan blusschen van den brand viel niet te denken. Woning en inboedel zijn geheel ver brand. Het werk van de brandweer, onder leiding van den heer Langendijk, bepaalde zich voornamelijk tot het nathouden van een in de onmiddellijke nabijheid staande bloem- bollenschuur, die door den hevigen vonken regen in gevaar verkeerde. Omstreeks 2 uur was het gevaar voor be lendende perceelen geweken. De f.amilie Scholier werd bij omwonenden opgenomen. Zoowel inboedel als woonhuis (eigendom van den heer H. Nijman) waren tegen brand schade verzekerd. De gemeenteveldwachter en marechaussée waren op het terrein van den brand aan wezig. Omtrent de oorzaak v,an den brand is niets officieel bekend. De bewoners denken aan kortsluiting. POPPENKASTVOORSTELLING BIJ DEPENDANCE. Woensdagmiddag gaf prof. Antonini een poppenkastvoorstelling gevolgd door een proefje van zijn prestaties op 't gebied van de goochelkunst. Waarschijnlijk was de geringe opkomst te wijten aan de onvoldoende publi catie. LICHTDEMONSTRATIE W.R.B. De demonstratie met het Philips' zoeklicht, die Maandag wegens te woelige zee uitgesteld moest worden, zal thans plaats hebben op Vrijdag 17 Augustus. TENNISTOURNOOI N.V.SPORTEX. Damesenkelspel: mej. J. Spruijt slaat mej. H. Doom 6—1, 64. Finale: Mej. J. Spruijt slaat mej. J. Nie- poort 62, 63. Dames dubbelspel: Mej. H. Doorn en mej. Stoütenbeek slaan mevr. Steenwijk en mevr. Saarberg 46, 64, 61. Finale: Mej. J. Spruijt en mej. J. Niepoort slaan mej. Stoütenbeek en mej. Doorn 62, 60. Gemengd dubbelspel: Mej. J. Spruijt en P. Langendijk slaan mej. P. van Swol en T. Merkelbach 75, 68, 75. Finale: Mej. Spruijt en de heer Langendijk slaan mej. J. Niepoort en J. v. d. Bliek 62, 6—4. Heer en enkelspel; P. Langendijk slaat C. Zwager (retired). W. Saarberg slaat P. Langendijk 60. 61. Finale: H. van Swol slaat W. Saarberg 6—3, 3—6, 6—3. Heeren dubbelspel. De heeren Schuurman en Offers slaan de heeren P. enW. Saarberg 1311, 6—2. Finale: de heeren van Swol en Merkelbach slaan de heeren Schuurman en Offers 3—6, 6—0, 6—2. HEEMSKERK AANRIJDING. Gisteravond ongeveer half elf had op den Tolweg nabij Assemburg, een aanrijding plaats, tilie nog vrij goed afliep. Een luxe auto, komende van de richting Uitgeest, moest een licht rijtuigje met vier personen passeeren. Doordat het roode achterlicht aan den verkeerden kant van den wagen bevestigd was, bemerkte de autobestuurder het rijtuig te laat, zoodat hij een aanrijding niet meer kon voorkomen. De personen uit het rijtuig liepen allen lichte kwetsuren op, zij moesten zich onder doktersbehandeling stellen. Het wagentje werd gehavend. Van de auto werden ruiten ver nield. R.K .VOETBALVEREENIGING A. D. O. Voor het nieuwe seizoen is A.D.O. ingedeeld in de Westelijke afdeeling 1, 2e klasse B, waarin ook de volgende ploegen uitkomen: D.OS.S., Zwaluwen, V.V.A., Wilskracht 2, R.K.A.V., uit Amsterdam en Vitesse (Castri- cum), N.E.A. (Ouderkerk) en Always For ward (Hoorn). meldt: Hoogste München. Laagste Torshavn. barometerstand 767.1 m.M. te barometerstand 750.9 m.M. te f 1, G. d. V.—K, f 1, D. Sch. f 1, v. d. V. f 0,50, f 1, v. W. f 0.50, N. N. f 0.50, M. K. f 0.50, f 1. Samen f 33. Totaal f 759,03. Bovendien werd met ingang van I Oct. f 1 per maand gedurende de voedingsperiode toe gezegd door B. G. S. E. Vijlbrief, Gironummer 132768. en voorspelt: Matigen tot zwakken wind uit richtingen. Meest half bewolkt. geen regen, ratuur. Westelijke Weinig of Weinig verandering in tempe- BEVERWIJK Het overzicht van de groentenveiling. DE HANDEL BLIJFT BEVREDIGEND. Over het verloop van den handel geduren de de afgeloopen week mogen wij weer te vreden zijn. Voor alle groentensoorten be stond een willige stemming en niet het al lerminst stonden de boonen in het teeken van belangstelling'. Over het algemeen ble ven de prijzen mooi op peil en is de besom ming in tegenstelling met een vorig jaar heel wat gunstiger. Ofschoon alle soorten gere geld goed te plaatsen waren toch bleef on danks de groote aanvoeren de vraag naar dubb. boonen steeds het grootst. Voor deze soort schommelden de prijzen voortdurend zoo ongeveer van 1114 ct. per K.G. De aanvoer van snijboonen was deze week van beduidenden omvang met het oog op den stand van het gewas viel het aanbod nog mee. Voor dit product wordt de prijs door de kwaliteit bepaald. De noteeringen varieerden van 812 ct. zoodat voor goede soort een doorsnee van p.m. 11 ct.. per K.G. als gang baar kon worden berekend. Spercieboonen m. dr. staan weliswaar het laagst genoteerd, doch hiervan werd weinig aangeboden. Voor spercieboonen z. dr. wer den eveneens behoorlijke prijzen besteed wis selend van 14r—17 ct. terwijl de fijne tros in het midden dezer week aan prijzen kwam van 1822 ct. per K.G. Sla was een gewild artikel en van goede kwaliteit waren weer goede prijzen te ma ken. Wel komen nog al partijen voor met ge breken die natuurlijk naar waarde worden betaald. De noteeringen wisselden zoo onge veer van 30.1.00 per kist. Andijvie ging geregeld ook weer voor goede prijzen van de hand en werd betaald naar soort van 3565 ct. per kist van 20 stuks. De aanvoer van bospeen was deze week be langrijk minder wat wel een gevolg zal zijn van de langdurige droogte. De prijzen gingen de laatste dagen geleidelijk naar boven en kwamen meermalen boven 10 ct. per bos Breekpeen kreeg hierdoor ook meer belang stelling en werd voor betere prijzen afgeno men. Postelein bleef meestal cirkelen tusschen priizen van 2540 ct. per kist. Het aanbod van bloemkool was van geen groote beteekenis en ook de kwaliteit wordt minder. Voor de beste soorten schommelden de prijzen van 1015 ct. Voor mindere kwali teit terugloopend tot ongeveer 3 ct. per stuk. Van de verschillende soorten doppers en capucijners waren geregeld nog behoorlijke kwantums aanwezig doch het loopt hiermede nu toch langzamerhand teneinde. Voor goede kwaliteiten werden mooie prij zen besteed en noteerden wij ook weer naar soort voor raspers van 2630 doppers en ca pucijners van 1420 ct. per K.G. De tomatenhandel verliep geleidelijk ook weer in gunstiger richting en kon op de vei ling van 15 Aug. weer aan noteeringen komen van 1014 ct. per K.G. In de fruitafdeeling beginnen de meloenen thans wat ruimer naar voren te komen. De prijzen wisselden deze week naar soort zoo ongeveer van 1028 ct. per stuk. Bessen waren nog geregeld aanwezig doch hiervan is het seizoen nu wel geheel afgeloo pen. Ook met de frambozen is het gedaan daar hiervan de aanvoeren van weinig be teekenis meer zijn. Enkele partijtjes perziken die werden aangeboden gingen naar soort van 2—8 ct. per stuk. MARKTBERICHTEN a R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland". Sla per kist f 0.35f 1.05. Postelein per kist 16—38 cent. Andijvie per kist 3070 cent. Wortelen per bos 10—12 cent. Rabarber per bos 1-3 cent. Pieterselie per bos 2—3 cent. Selderie per bos 2—3 ceüt. Bloemkool I per stuk 1015 cent. Bloemkool II per stuk 35 cent. Tomaten per K.G. 1014 cent. Komkommers per stuk 13 cent. Doppers per K.G. 1620 cent. Capucijners W. per K.G. 1020 cent. Raspers per K.G. 2028 cent. Snijboonen per K.G. 712 1/2 cent. Dikke boonen per K.G. 1114 cent. Sperc.b. z. dr. per K.G. 1417 1/2 ct. Sperc.b. m. dr. per K.G. 1012 ct. Trosboonen per K.G. 1522 ct. Frambozen per doosje 2528 cent. Meloenen per stuk 1022 cent. Bessen per slof 50 cent. TWEE GOEDERENWAGENS UIT DE RAILS. Woensdagmiddag liepen bij het rangee ren op het stationsemplacement twee goede renwagens uit de rails. Binnen eenige uren had men de wagens weder in de rails ge bracht. Er werd geen materieele schade aan gericht. Levering van electrischen stroom. Barometer 64 F. 58 F. 62 F. Stand heden morgen 9 uur Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste héden OPGAAF MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 ÏJmuiden. rEMPERATUUR ZWEMINRICHTING V. Z. V Lucht 70 F. Water 64 F. HOOGWATER ÏJMUIDEN. Vrijdag v.m. 6.55 uur; n.m. 7.20 uur. Zaterdag v.m. 7.39 uur; n.m. 8.07 uur. Zondag v.m. 8.42 uur; n.m. 9.18 uur. SANTPOORT DAMESRIJWIEL GEVONDEN. Aan het bureau van politie kunnen inlich tingen worden verkregen over een in een bosch te Santpoort gevonden damesrijwiel. Nieuw tarief. B. en W. van Beverwijk hebben bij den raad een voorstel ingediend tot wijziging van hettarief voor de levering van electri schen stroom. De volgende wijzigingen wor den o.a. voorgesteld: De prijzen van electrischen stroom vast te stellen als volgt: a. voor verlichting (enkel tarief) 21 cent per K.W.U. (bestaand tarief 22 cent); b. dubbel tarief voor licht en krachtdoel einden: avondtarief 21 cent per K.W.U.dag tarief 10 cent per K.W.U. (bestaand tarief resp. 22 en 10 cent). Het huishoudtarief blijft onveranderd. Voorgesteld wordt een maximum tarief voor winkels. Voor het verlichten van win den volgens tarief e, onder de navolgende voorwaarden; 1. Het vastrechtbedrag zal worden bere kend naar het gelijktijdig benoodigde ver mogen in den spitstijd, berekend maar f 12 per 100 Watt of gedeelten van 100 Watt per jaar; 2. Het naar het vastrecht toegestane ver mogen zal worden begrensd of gemeten in de door de directie vast te stellen maanden, als regel de maanden November, December en Januari; 3. Het vastrechtbedrag is betaalbaar in twaalf gelijke termijnen, per maand te vol doen, plus het bedrag voor verbruikte K.WU. berekend tegen 4 cent per K.W.U.; 4. Indien bij meting van het gelijktijdig ingeschakelde vermogen het toegestane ver mogen wordt overschreden, is voor elke 100 Watt overschrijding een bedrag van f 12 ver schuldigd, welk bedrag direct invorderbaar is. Gedeelten van 100 Watt worden voor vol berekend. Tenslotte wordt voorgesteld te bepalen, dat dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van de eerste meterop neming volgende op de meteropneming over December 1933. IJMU1DEN VERWACHTE VISCHAANVOER. Verwacht voor de Vrijdagmarkt: Rotter dam IJIM 112. Vangst 120 m. schelvisch, 140 m. kl. schelvisch, 110 m. gul, 30 m. kl. schol, 20 m. gr. schol, 30 m. makreel. Totaal 450 manden. LIJK AANGEBRACHT. De alhier binnengekomen stoomtrawler Julie Streiff IJM 159 heeft op de Noordzee een lijk opgevischt, dat aan de tatoeage op denarm is herkend als te zijn van een eenige weken geleden verdronken zeevisscher. Aan gezien de trawler het lijk niet kon meenemen is het weer an het zeemansgraf neergelaten. RIJWIELDIEFSTAL. Door mej. S., alhier, is aangifte gedaan van diefstal van haar rijwiel, dat zij eenigen tijd onbeheerd had laten staan voor een winkel in de Alexander Bellstraat alhier. BESOMMINGEN: Trawlers: Alma IJM. 44, 420 manden 2950. Christine IJM. 2, 410 manden 2760.—. Aneta IJM. 82, 375 manden 2890. IJszee IJM. 167, 175 manden f 1880.—. Elie Chenevière IJM. 161, 160 'mnd. 1840.—., Kotters: E 157 710.—. E 24 500.—. E 61 'ƒ450.—. E 541 380.—. Loggers: K.W. 78 1110.—. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.20—f 1.—. Griet per K.G. 34—f 17.—. Tongen per K.G. 2—f 1. Groote schol per 50 K.G. 36. Middelschol per 50 K.G. 26. Zetschol per 50 K.G. 21. Kleine schol per 50 K.G. 20.f 3. Schar per 50 K.G. f 13.—f2.80. Vleet per stuk f 2.20—f 1.30. Groote schelvisch per 50 K.G. f 24. Middelschelvisch per 50 K.G. f 25.f 22 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 18.50 f 12.—. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 11.50—f6.- Kabeljauw per 125 K.G. f 60.f 30.—. Groote gullen per 50 K.G. f7.50f4.20. Kleine gullen per 50 K.G. f 3.50f 2.—. Wijting per 50 KG. f5.30—f3.— Makreel per 50 K.G. f 8.50—f 6.20. Heilbot per K.G. f 0.75. Leng per stuk f 0.78f 0.68. Koolvisch per stuk f 0.26. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f36.f26. Kleine hake per 50 K.G. f 25.f 19.—. VELSEN OPENING VAN HET TUINFEEST VAN KINDERVREUGD. Dinsdagavond j.l. te 7 uur opende het be stuur van Kindervreugde de hekken van den tuin en gaf het de gelegenheid aan ieder dit tuinfeest bij te wonen. De ingang is aardig versierd en honderden veelkleurige gloeilampjes prijken in den tuin. In den tuin hebben plaats gevonden een groote electrische zweefmolen, een geb: kraam, een vliegbomsport en andere tentjes. In den namiddag arriveerde een der stand houders en wel de geliefde draaimolen, doch daar hij niet voldeed aan de afgesproken ver plichting en tevens niet met het materiaal kwam wat afgesproken was werd hem gewei gerd op te bouwen. Het bestuur hoopt dat het voor de overige dagen nog beslag weet te leg gen op een carousel. Het Jeugdfanfarecorps gaf eenige num mers ter opening terwijl de openluchtbioscoop haar films vertoonde in de open lucht. SCHOOLVOEDING. Vorige opgaaf f 726,03. Sindsdien geteekend op de lijst: F.—R. f 1, M. M.—B. f 10, W. v. H. Crematie Dr. H. P. Berlage. Bij de crematie van dr. H. P. Berlage, heden morgen te Westerveld, heeft prof. Roland Holst de volgende rede gehouden: ..Als oudste vriend van Berlage heeft de familie mij opgedragen, hier een kort woord aan zijn nagedachtenis te wijden. Het zal mij niet mogelijk wezen den tolk van uw aller zeer verschillende gevoelens te zijn. Onder de hier aanwezigen zijn er, die door 'banden van liefde aan Berlage verbon den waren, er zijn onder u allen velen, die bevriend met hem zijn geweest en er zijn zeer velen, die uit vereering voor zijn persoon en voor zijn_ arbeid, naar hier zijn gekomen. Maar één oppermachtig gevoel bindt ons toch te zamen, het gevoel van groote dank baarheid, dat een zoo prachtig overtuigd, strijdbaar rijk en daadkrachtig leven, tot op zeer hoogen leeftijd onwankelbaar is geble ven, om toen zonder strijd en zonder lijden, zacht en bevredigd uit dit leven weg te glij den. Wie Berlage heeft gezien, zooals hij neer lag in diepe ruste werd herinnerd aan de schoone woorden van Paulus: „Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb den wedloop volbracht, ik heb het geloof bewaard". Het is hier niet de plaats om over Berlage's groo te beteekenis als bouwmeester uit te weiden, figuren van zijn afmeting moeten op afstand gezien worden, alleen de tijd kan dien af stand scheppen. Berlage heeft het voor den kunstenaar onschatbaar geluk gehad, dat het werk, waartoe het tijdsgewricht drong de strijd namelijk tegen een conventioneele vormgeving, geheel past bij zijn puritein- schen aard. Nadat hij eerst dezen strijd in zich zelf had uitgevochten en al strijdend zijn overtuiging had gewet, is hij door een reeks van overtuigende bouwwerken de groote voorvechter van een vernieuwd inzicht, dat in zich de gezonde kiemen voor verdere ont plooiing bevatte. Daardoor is hij de leidsman geworden van jongere generaties, die in hem hun geestelijken bevrijder erkenden. Hij bleef een nationale grootheid van hoog moreel gezag, toen de groote strijd, dien hij gestre den had, voor jongere geslachten geen feite lijke strijdvraag meer inhield. Berlage heeft in zijn lang leven van ruste- loozen arbeid en stelling name, miskenning ondervonden te over, zooals dat bij een kun stenaar van zijn statuur onvermijdelijk is. Hij is vaak grievend bejegend, want zóó is de wraak der kleine geesten, tegen één, die on buigzaam is in zijn overtuiging en onkwets baar in zijn idealisme. Nooit hoorden wij van hem daarover één woord van beklag. Misken ning en lasten vielen van hem af, want hij erkende hun nietigheid, zooals hij ook, dank zij de diepere wijsheid, die hij bezat, de nie tigheid zag van alle roem en luide erkenning. Niet dat hij van roem en erkenning afkeerig was. immers dat was hij geenszins, maar steeds vond hij gemakkelijk den weg terug naar het eigen geweten, waar roem en mis kenning nooit aan het woord komen. Berlage was en hij was dat van nature, een hoffelijk man, ook hierin was hij een aristo craat van den geest, die nooit dieper boog voor de hooggezetenen dan voor de nederi- gen. Daardoor was hij ook een bezielend lei der van een groot bouwwerk. Wie Berlage gezien heeft bij den bouw van de Beurs, be greep dat hij zelf de bron was van de toe wijding, die honderden handen tot liefdevol werken bracht. Berlage was veel meer dan een bouwmees ter alleen, immers de geestelijke en maat schappelijke problemen lieten hem niet los, hij gaf zich volle rekenschap van het leven en niet slechts rekenschap van de eischen van één vak alleen. Hij is vaak bescheiden genoemd, zeker was hij dat. maar men moge het mij vergeven, dat ik het hier zoo uitspreek, niet op de slappe wiize, waarop te vaak zijn bescheiden heid werd geroemd. Hij dacht niet gering over zijn gaven en zeker wist hij, wat hij waard was, maar hij bezat en dit wordt te vaak vergeten, veel ironie, zachte ironie wel is waar en humor, die zich niet alleen kan keeren tegen anderen maar die hij ook losliet op zich zelf. Hij was bescheiden omdat hij te ironisch was om niet te beseffen hoe dwaas alle onbeschei denheid is. Ook was hij niet beschroomd om hoofd figuur te zijn wanneer de omstandigheden het eischten, maar nooit ijverde hij er voor. Kon het niet anders dan aanvaardde hij den vooraang als een hem toekomend recht. Hoe hartelijk kon hij tot op hoogen leeftijd lachen om de dringers-naar-voren en om hen die vreesden onopgemerkt te blijven. De toekomst moge zijn beteekenis bepalen als bouwmeester en als denker, maar de tijd genoot alleen kan zijn waarde vaststellen als men sch. Hij heeft den weg naar zijn hart altijd zorgvuldig vrijgehouden, wat telkens herwon hii daar weer de nieuwe krachten, die hij voor zijn arbeid behoefde, hij heeft zorg vuldig gezorgd, dat die weg. niet zooals bij vele anderen, hopeloos geblokkeerd werd, door den afval van het openbare leven. In dat opzicht was hij voorbeeldig en onbedor ven. Om hem was altiid een sfeer van stilte en ingetogenheid, hij bezat de bekoring van hen. die een heiligdom bezitten, ergens ver weg, waar de luidruchtigheid van het leven nooit doordringt. Dit stempelde hem tot een religieus mensch ook al beleed hij geen vast omlijnd geloof". Hierna richtte de spr. zich tot de kinderen en kleinkinderen van wijlen Dr. Berlage om tenslotte aldus te eindigen, Laten wij allen dankTv.ar zijn dat wij tijdgenooten zijn ge weest van een man die een groote roeping als kunstenaar en als mensch vervuld heeft, trouw en onwankelbaar tot het verheven einde. Wij komen morgen nog op deze plechtigheid terug. Uit Het Tuinbouwbedrijf. Loonsverlaging aanvaard. kels met een hoogere aansluitwaarde dan f 5, Dr. J. d. Gr. f 5, Dr. B. f 1, Dr. A. J. v. L. f 1, 500 Watt, kan alleen stroom betrokken wot- J, D. I 0.50, J. 3f. 11, N. 11, N. N. f 0.50, W. R. ïiocky- Door de gezamenlijke organisaties van Land- en Tuinarbeiders is aan de N.V, C. G. v. Tubergen's bloembollen en zaadhandel be richt, dat op de gehouden personeelsvergade ring besloten is de voorgestelde loonsverla ging te aanvaarden. Overeenkomstig een verzoek van het per soneel is aan de firma nog eens in overwe ging gegeven om te beginnen met 1935 voor het geheele jaar den vrijen Zaterdagmiddag in te voeren. MEVR. DROS-CANTERS f Te Arnhem is op ruim 30-iarigen leeftijd mevr. Dros-Canters, de bekende tennis-.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3