Waar de Stoekholmsehe BEVERWIJK ftladecrie ut-ïé-mtauccuds ap üüaUslücUn cpn»tdda^. Vossebesse» tegen scheurbuik Toen het Norma-café, waar deze foto genomen is, gebouwd werd protesteerde de directeur van de nabijgelegen middelbare school, daar hij een slechten invloed van het café en zijn bezoekers op de leerlingen vreesde. Tegenwoordig komen er tusschen den middag haast meer scholieren dan volwassenen hun warme lunch gebruiken en directeur noch ouders hebben reden tot ontevredenheid. (Van onzen correspondent). STOOKÜÏDLM, 1 Augustus. Ben werklooze jongen loopt langs Skepps- bron, langs ©lussen, langs Kornhamnstorg. Hij zuigt op een Bridge, die hij van een lotgenoot gekregen heeft, kauwt nog op het lange pa pieren mondstuk als 't laatste brokje gloeien de tabak weggeblazen is door den wind, die van over het water aangestreken komt naai de drukke leaden van Gamla Staden. Hij loopt langs de stapels vrachtgoed bij de kuststoomers hij loopt langs de witte kottertjes van Lysekil en Marstrand, waar vaten gezouten haring op het dek staan en huisvaders onderhandelen met pruimende visschers, hij blijft staan op den hoek van een der donkere steegjes, die als koele kloven tusschen de hooge huizen van dit oude stadsdeel liggen. Een enkele maal vraagt hij een voorbijganger beleefd en on opvallend om geld voor een kop koffie, Men- schen gaan langs hem heen, zien hem niet, luisteren niet. Maar dan komt er een haven arbeider in blauwen overall, die wel werk heeft, komt er een moederlijk-medelijdende ziel van een marktvrouw, de jongen krijgt een paar tien-örings og een vijf-en-twintig öre- stuk, licht zijn pet en loopt in Funekens grand Norma binnen, waar hij in overleg met de dienster uitrekent hoeveel sneden grof tarwebrood plus een kop koffie en een fooi zijn kas hem veroorlooft. Dan neemt hij een krant, leest de advertenties door, de sensatie verhalen, de politieke berichten en het sport nieuws, belt op naar een kennis, slurpt aan de koffie, kijkt eens naar buiten door de groote ramen, die een meer dan eens ge- teekend brok van 't bonte leven op de bloe menmarkt van Kornhemnstorg met daarach ter de kaden en 't glinsterend vlak van het Malarmeer en de hoogten van Södermalm, om lijsten. Daar midden voor de raamvlakken hangen kleine scheepjes met bolle zeilen, achter in 't café spreiden scheepslantaarns zwak licht over de tafels met de vroolijke kleedjes en glanzen oude koperen gebakvor- men boven het buffet en om den open haard. Er hangen schilderijen langs de wanden van een jongen modernen kunstenaar, er zijn een paar goede etsen van Stoekholmsehe kaden en op een kastje ligt een flesch met een trotsch fregat op schuimende stopverfgolven. Het lage plafond van ruwe planken is bé- schilderd met etiketten van bierfleschjes uit den tijd van vóór de fusie der groote brouwe rijen en oude voerlui en havenarbeiders heb ben een beetje medelijden met zichzelf, wan neer ze denken aan het verschil tusschen de pilsner Klass II, die nu voor hen staat, en het schuimende bier van vroeger, waaraan die etiketten de herinnering bewaren. Kantoorbe dienden komen om te lunchen, een winkel juffrouw bestelt koffie, brood, een krant en sigaretten, een zeeman met blauwe ankers op de handen monstert met kennersblik de oude scheepjes en de flesch met het fregat, onder gaat de gezellige kajuit-sfeer van dit volks café-restaurant, dat evenals Den Gyllene waardige .«eetgelegenheden van Stockholm in Freden en Branda Homten bij de beziens waardige eetgelegenheden van Stockholm in den Baedeker hoorde te staan. En wanneer deze reisgids aller reisgidsen zich nog eens even zeer voor sociale instel lingen als voor musea, kerken, uitzichtpunten en hotels gaat interesseeren, zal hij in zijn aan Zweden of Stockholm gewijde deeltjes Norma zeker gaan vermelden en den toerist den weg wijzen naar enkele dezer cafés, die door hun van goeden smaak en stijl gevoel getuigende interieurs belangwekkend zijn, of naar an dere, die door hun moderne technische in richting aan den spits staan van wat de laat ste jaren in ons werelddeel op het gebied van cafés en restaurants tot stand is ge bracht. Met een van de heeren van het hoofdkantoor hebben wij dezer dagen de ronde gedaan om de Norma's voor én achter het buffet te leeren kennen En zoo van Oost naar West, van Zuid naar Noord door de stad kruisend met een snelle auto, dan hier, dan daar stoppend waar in vuurroode of knalgele licht'bak-letters Norma tegen een gevel- geschreven stond, merkte je al spoedig hoe systematisch de cafés van deze onderneming over de stad verspreid zijn. Men heeft er in de groote straten van de belangrijke buurten, maar men heeft er ook op plaatsen aan den buitenkant, bij de havens, in industriewijken. Daar was er een in de na bijheid van de steenkolenhavens, eenvoudig en keurig ingericht met veel ruimte tusschen de tafels, makkelijk te reinigen vloeren en uit stekende ventilatie, omdat kolensjouwers nu eenmaal vuile schoenen plegen te hebben en hun kleeren soms vrij onaangename luchtjes verspreiden. Een andere, nauwelijks een jaar geleden gereed gekomen, maakt deel uit van de markthallen voor groenten, fruit en bloemen en is daarom zóó ingericht, dat ook in de spits uren ieder zeer snel bediend kan worden. We zagen een der oudste Norma's, waar men een gezellige sfeer had weten te scheppen door het overigens aan strenge hygiënische eischen voldoende café in te richten als een lande-lij ken herberg met ronde tafels, tinnen borden op de lambrizeering, een oude staande Mora- klok bij het raam en antiquiteiten en voort brengselen van hemslöjd als versiering van de houten wanden. Maar daartegenover stond weer een Norma, de modernste van het der tigtal, waar trouw de nieuwste beginselen van zakelijkheid waren toegepast, waar men met uitzondering van wandschilderingen geen andere versiering had dan een klok en strakke lichtbakken, waar karmijnrood leer de lange banen dekte, plafond en wanden kanariegeel waren en veel blank metaal glom. En verder gingen we van Norma naar Nor- ma, liepen we eetzalen, keukens, provisieruim ten door. Hier wekte een te'lefooninstallatie voor de bestellingen tusschen buffet en keuken de belangstelling, daar was er een genoeglijke open haard, waarin op wintersche Zaterdag avonden een blokkenvuur knettert, elders werden ingeiiieuse machinerieën getoond, automatische kurkentrekkers of branders van gastoestellem, die alleen branden zoolang er een pan op staat, waardoor men de gasreke- ning met 55 procent zag dalen, electrische. warmtekasten", waarin het eten niet dood- gekookt wordt of speciale koelkasten voor de tallooze hors d'oeuvre-schoteltjes, die de be faamde „smorgasbord" van vroeger jaren trachten te vervangen. En tenslotte kwamen we dan ook in de centrale keuken, waar spe ciale gerechten voor lijders aan ingewands ziekten en vegetarische schotels klaar gemaakt worden en waar tot voor kort een van de vrouwelijke assistenten van het bi-o-chemische instituut van den Nobelprijswinnaar prof. Von Euler den scepter, in casu den potlepel, zwaaide. Want dit is het merkwaardige van Norma, dat de h-eele zaak opgezet is „ten dienste van het algemeen", dat het zoo'n beetje een in stelling van liefdadigheid is, waar men er in de eerste plaats rekening mee houdt, wat het beste voor de klanten is en pas in de tweede plaats denkt aan het commercieele belang van de onderneming. Kaféaktiebolaget Nor- ma is een jaar of tien geleden opgericht door eenige vermogende hoofdstedelingen, die ver betering wilden brengen in de eetgelegenhe den voor de arbeiders, de kantoorbedienden, het winkelpersoneel, voor menschen, die ge dwongen zijn buitenshuis te eten en die niet al teveel besteden kunnen voor ontbijt, warme lunch en middageten. Het Zweedsche eten is een heel kapittel op zichzelf, dat moeilijk in enkele regels te behandelen is, en daarom kan hier alleen vermeld worden, dat uit sleur, ge makzucht of heilige traditie het voedsel van een groot deel van het Zweedsche volk en tevens het eten, dat men in de meeste restau rants krijgt, practisch vitamine-vrij is, dat menschen, die geregeld op restaurant-eten zijn aangewezen meestal na eenige jaren maag kwalen krijgen en dat scheurbuik in Norrland nog meer zou voorkomen dan thans reeds het geval is, wanneer men daar „lingon", geen vossebessen had, die rauw te eonserveeren zijn en 's winters als eenige „groente" veel ge geten worden. Norma heeft nu getracht de voedingswaarde van het restaurant-eten te vergrooten, door in samenwerking met menschen der weten schap nieuwe bereidingswijzen uit te den ken en toe te passen, door de verschillende menu's zoodanig samen te stellen, dat de op het gebied van het eten zeer conservatieve klanten niet lastig worden en toch voldoende vitaminen naar binnen krijgen, bij voorbeeld door aan elk portie v-leesch wat vossebessen toe te voegen, vleeschgerechten met groenten- soep te combineeren of aardappels in den schil in stoom te koken, terwijl voorts rauw-gecon- serveerde sinaasappellimonade een zeer gelief de nieuwigheid bij Norma blijkt te zijn. Maar dan tevens heeft men de prijzen zoo laag ge steld als mogelijk was bij het gebruik van uitstekende grondstoffen, zoodat een behoor lijk Zweedsch middagmaal van drie gerechten slechts kr. 1.25 kost en een maal van twee gerechten zonder keuze kr. 0.80 of onderschei denlijk 48 en 31 cent. Eiken dag worden er in de Norma-cafés ongeveer 10.0-00 koppen koffie geserveerd en daarnaar berekent men het aantal dagelijk- sche bezoekers op ruim 20.000. De omzet per jaar beloopt ver over de vijf millioen kronen, maar het aandeelenkapitaal is slechts 450.000 kronen. Volgens de statuten, die alleen met goed keuring van de gemeentelijke overheid ge wijzigd mogen worden, kan geen hooger divi dend uitgekeerd worden dan 7 procent. Mocht er meer winst gemaakt worden, dan besteedt men het overschot aan uitbreiding of verbete ring van de cafés en als er dan nog wat overschiet komt dit toe aan instellingen ten algemeene nutte. Zoo is voor het verstrekken van eten aan werkloozen in 1932 en 1933 40.000 kronen aan het armbestuur geschonken, en kregen in samenwerking met een vereeni- ging van liefdadigheid in 1933 el'ken dag 1300 werkloozen een stevig middagmaal en boven dien worden nog duizenden bons voor eten tegen gereduce-er-den prijs verkocht aan per sonen en instellingen die werkloozen en bede laars geen geld willen geven. Norma doet ongetwijfeld een belangrijk sociaal werk. Norma heeft volks-caf-és-restau- rants geschapen, die gezellig en hygiënisch zijn en te-vens den schoonheidszijl van de bezoe kers ontwikkelen terwijl zij er voedzaam eten naar binnen werken. Norma is een uitkomst voor arbeiders, die tusschen den middag niet naar huis kunnen, voor schoolkinderen, die er tusschen de scliool-uren 'speciaal kinder eten krijgen, voor jongè menschen, die met een beetje geld moeten zien rond te komen. En de dertig Norma's mogen dan slechts een klein percentage uitmaken van de 943 cafés en restaurants van het 525000 inwoners tellen de Stockholm, zoo goed als de reclame en de spijskaarten van Norma nagevolgd zijn door concurrenten, zoo heeft Norma ook in andere, belangrijker opzichten grooten invloed uitgeoefend op deze zaken, daar deze zich zoo langzamerhand meer en meer genoodzaakt zien om zich aan te passen. G. B. De Sigarenindustrie i Beverwijk. Weinig werkloosheid. Omzet in stijgende lijn. Een prettig geluid hoorden we Woensdag middag bij een onderhoud met den heer W. Maters, lid der directie van de N.V. Sigaren fabriek v.h. Gebr. Majoor te Beverwijk. ,In onze industrie heerscht gelukkig weinig werkloosheid", aldus de heer Maters. „Wij werken onder denzelfden norm als het vorig jaar en de omzet beweegt zich zelfs in een stijgende lijn. In onze fabriek vinden nog steeds bijna 250 menschen een bestaan. In Be verwijk zijn nog een paar kleinere fabrieken, waar ook nog een aantal sigarenmakers werk vinden. Toch ondervindt natuurlijk ook onze industrie de nadeelen van dezen malaisetijd en wel door de verhoogde accijnsbelasting". „Hoe ziet u de toekomst voor deze industrie in?" „Vrij goed. Toch zou de toekomst veel gun stiger zijn, als het Nederlandsche publiek de sigarenindustrie wat meer wilde steunen. Om het maar ronduit te zeggen: het Nederland- sche publiek moet meer sigaren en minder sigaretten rooken. Men zal daardoor voorko men dat de werkloosheid in de sigarenindus trie minder wordt, want het is bekend, dat bij deze industrie nog maar weinig met de ma chine gemaakt wordt. In ons land zijn in deze industrie ruim tienduizend menschen werk zaam, ongeacht de reizigers en het kantoor personeel. Het zal dus vermoedelijk 14.000 personen zijn. Bovendien komt de benoocligde tabak voor tweederde gedeelte uit Neder landsch-Indië, namelijk uit Java en Sumatra. Welk een verschil met de sigaretten! De daar voor benoodigde tabak komt ongeveer voor honderd procent uit het buitenland, meestal uit Macedonië, en dan worden de sigaretten vervaardigd op buitenlandsche machines. Handenarbeid komt In die industrie haast niet voor; een betrekkelijk klein aantal ar beiders verdient er dus zijn brood in. Wie dus weinig sigaren en veel sigaretten rookt, be voordeelt het buitenlandsch kapitaal en be nadeelt eigen landgenooten. De sigarenfabrie ken in ons land werken bijna alle uitsluitend met Hollandseh kapitaal". „Naar welke sigaren is tegenwoordig de meeste vraag?" „Naar die van zes .cent. De omzet van siga ren van acht en tien cent en duurder is ook nog wel beduidend, maar de grootste vraag is toch naar sigaren van zes cent en ook naar cigarillos van drie-cent. En die zijn ook heel goed. We hooren wel eens rookers zeggen, dat de kwaliteit van de sigaren, die ze altijd ge wend zijn te rooken, hun niet meer bevalt; dat die minder wordt. Maar ja, dat wordt toch niet alleen bij de sigaren geconstateerd. 1-Ioe dikwijls doet zich dat bijvoorbeeld ook niet bij de aardappelen voor. Hoe vaak gebeurt het niet, dat de smaak van aardappelen van pre cies dezelfde soort den eenen tijd beter is, dan den anderen. Moeder Natuur levert nu een maal niet altijd hetzelfde. De smaak kan gra dueel vier procent verschillen. Daarom ge beurt dit ook wel eens met sigaren. Tabak is ook een natuurproduct, dat aan smaakverschil onderhevig is. Maar dat herstelt zich later wel vanzelf weer." De heer Maters sprak tenslotte nog eens den wensch uit, dat de Nederlandsche mannen de voorkeur aan de Nederlandsche sigaren zullen blyven geven tot bevordering van deze zoo bij uitstek nationale industrie. DE FILMS VAN DEZE WEEK. Kennemer-Theater. In het Kennemer-Theater draait deze week de film „Aloha", een steiik emotioneel drama uit de tropen, met de bekende Amerikaan- sche acteurs Eaquel Torres, Ben Lyon en Thelma Todd in de hoofdrollen. Het betreft hier een liefdesgeschiedenis. Ilanu, een schoo- ne halfbloed, moet volgens de oeroude ge woonten van haar voorvaderen een levens gezel kiezen. Ka'nea hoopt hiervoor in aan merking te komen, maar zooals het meer in het leven gaat, gebeurt het ook hier: Ilanu bemint Jimmy Bradford, hoewel deze nog nooit een woord van liefde tot haar gespro ken heeft. Haar grootvader ergert zich aan haar weigering en voorspelt haar een vreese- lijk lot: zij zou slechts vrede vinden in de armen van de vuurgodin Pele, maar Ilanu maakt zich daar niets ongerust over. Zij vlucht naar Jimmy in het kamp der blanken. Deze vindt haar hartverscheurend schreien de aan het strand en de lezers begrijpen reeds, dat hij de bekoring, die van Ilanu uit gaat, niet weerstaan kan. Hij belooft haar altijd te zullen liefhebben. De oude heer Bradford wil van een echtverbintenis echter niets weten en wijst beiden de deur. Zij le ven nu zeer sober verder. Als Bradford Sr. sterft, laat hij Jimmy bij zich komen. Deze brengt zijn vader in den waan, dat hij Ilanu naar haar eiland teruggezondem heeft en be looft hem, zijn zaken weer te uilen behar tigen en den naam Bradford hoog te houden. Hij verhuist dan met zijn vrouw naar het oude huis. Zijn zuster Winnie, die al van het begin af een antipathie tegen Ilanu heeft gekoesterd, probeert nu Jimmy tegen zijn vrouw op te stoken. Met veel leelijike intriges weet zij dat gedaan te krijgen. Als Ilanu zich in staat van dronkenschap schandelijk ge draagt, raakt Jimmy buiten zichzelf van woede en beschuldigt haar, niet geschikt te zijn om hun kind op te voeden. De veel ge plaagde moeder komt dan tot de overtuiging, dat haar dood de eenige manier is om haar liefde voor man en kind te bewijzen. Hiertoe beklimt zij den vulkaan om zich in den vuur gloed van den krater te storten. Intusschen komt Jimmy tot de wetenschap, dat zijn vrouw het slachtoffer is geworden van Win nie's wraakzucht. Hij komt nog juist op tijd om haar te redden en weer een nieuw leven te beginnen. De handeling van dit pakkende drama speelt zich gedeeltelijk af in New-York en gedeeltelijk op een Zuidzee-eiland, waarop men mooie natuurtafereelen te zien krijgt. Vooral d-e slotscène in den krater is het meest krasse staaltje, dat ooit in Amerika op de film gebracht werd. Het tweede hoofdnummer heet „Chocola de Baby", een dolle soldatenklucht, waarin de Hollandsche filmster Ery B-os de hoofdrol vervult. De electriciteitstarieven. Verlaging- voorgesteld. Een der oudste Norma-café's te Stockholm is ingericht in oud-Zweedschen stijl stijl met planken wanden, een tiktakkende Mora-klok en een merklap in een lijstje. Gedeputeerde Staten hebben B. en W. doen weten, dat de provincie als tijdelijken maat regel. den toeslag op den prijs der maximale belasting, thans bedragende 50%, zal ver lagen tot 25%, mits overeenkomstig aanwij zing van den Minister van Waterstaat, ten genoegen van Gedeputeerde Staten zoodanige maatregelen worden getroffen, dat de toege stane prijsvermindering ten volle ten goede komt aan de plaatselijke afnemers van elec- trischen stroom. De hieruit voortvloeiende mindere lasten bedragen voor deze gemeente f 6894 per jaar. In verband hiermede hebben B. en W. den Directeur der Lichtbedrijven opdracht ver strekt om een verlaging der tarieven voor te bereiden, waarmede globaal het genoemde bedrag gemoeid zol zijn. Genoemde Directeur heeft in een aan B. en W. uitgebracht rapport geadviseerd om de tarieven te herzien. Met de geadviseerde tariefsherziening is een bedrag gemoeid van f 7380.42. terwijl zooals gezegd beschikbaar is f 6894, zoo dat nog een bedrag van f 486.42 uit de ge meentekas moet worden bijgepast. De Commissie voor de Bedrijven, wier ad vies B. en W. hierover hebben ingewonnen, heeft bericht, dat zij zich met het voorge stelde kan vereenigen. Ook bij B. en W. bestaat tegen de geadvi seerde tariefsverlaging geen bezwaar, zij stel len den Raad voor in dien zin een besluit te nemen. SUBSIDIE AAN DE BLOEMENTENTOON STELLING. Door het bestuur der Algemeene vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem is 'ver zocht ten behoeve van de in een gedeelte van het wandelbosch Groenendaal te Heemstede te houden bloemententoonstelling van 15 Maart 19 Mei 1935 een subsidie te willen verleenen van f 50 voor het uitloven van eereprijzen en medailles. Daar van deze tentoonstelling groote ver wachtingen worden gekoesterd als een middel tot herstel en vergrooting van het afzetge bied van bloembollen en een en ander vooi" deze gemeente ook van groot belang is, stel len B. en W. den Raad voor het genoemde be drag toe te staan. BENOEMINGEN. Voordracht voor de benoeming van perso neel aan de gemeentelijke huishoud- en in dustrieschool. Met ingang van 1 September 1934 in vasten dienst tot: Leerares in costuum-, linnennaaien en knippen.- N. H. Smit, sedert 1 September 1932 in tijdelijken dienst aan de school werk zaam. Met ingang van 1 September 1934 in tijde lijken dienst voor ten hoogste 6 maanden tot: Leerares in koken, warenkennis en voedings leer; C. Kaaskooper, sedert 1 Maart 1933 als zoodanig tijdelijk aan de school verbonden. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft zijn goedkeuring aan de voorgestelde benoemingen gehecht. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk N.-Orleans naar Rotterdam via Londen 14 (9,57 v.m.) 625 mijl W. van Valen- tia. Breedijk 13 van Rotterdam te Philadel phia. Drechtdijk Rotterdam n. Vancouver 14 v. Londen. Statendam 14 v. New-York n. Rotterdam- HALCYON LIJN. Vredenburg, 14 van Emden te Lulea. Stad Dordrecht 14 van Bagnoli n. Melilla. Stad Zwolle 14 van Kalmar n. Riga. Rozenburg 14 van Lissaibon n. Setubal. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisreis) 14 v. Las Palmas via Havre HOLLANDBRITSCH-INÖIë LIJN. Streefkerk (thuisreis) 14 van Colombo. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjikandi Macassar n. Japan 13 van Ba- j&via. Tjinegara, Sjanghai n. Java 14 v. Macas sar. JAVA—MAURITIUS—AFRIKA LIJN. Barentsz 13 van Zanzibar n. Batavia. Roggeveen 14 van Pt. Natal n. East-Lon don. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Alkmaar, Chili n. Amsterdam 13 te Valpa raiso. Amazone 14 van Kopenhagen naar Gdynia Ariadne 15 v. Oporto te Amsterdam. Bennekom Chili naar Rotterdam 14 (12,6 n.m.) 45 mijl N. v. Land's End. Bacchus 16 (7 n.m.) van Valencia te Am sterdam verwacht Costa Rica 14 v. Drontheim n. Merok. Deucalion 14 van Oran n. Barcelona. Satumuis Varna n. Amsterdam, pass. 14 (11.45 n.m.) Lydd. Triton 14 van Piraeus te Panormo. Venus 12 van Curasao n. Belize. Flora 13 van Maracaibo te New-York. KON. HODL. LLOYD. Orania (thlisreis) 14 (7 n.m.) van Lissa bon 18 verwacht. Zeelandia (uitreis) 15 (1 v.m.) van Fun- chal. Montferland (thuisreis) 14 Aug. van Bahia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (thuisreis) p. 14 (7 v.m.) Perim., Baloeran (uitreis) p. 15 (1 v.m.) Suez. Kota Gede (thuisreis) 14 van Belawan. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisreis) 14 van Victoria (Bra). SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Manoeran 13 van Calcutta te Tacoma. Silverwillow Calcutta n. Vancouver 13 van Manilla. Silverelm N.-Orleans n. Calcutta 14 te Kaapstad. Silverbelle 12 van Vancouver te Portland (O). STOOMVAART MIJ. NEDERJLAND. Marnlx van St.-Aldegonde (thuisreis) 15 te Genua. Poelau Bras (uitreis) 14 v. Sabang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Calchas, Japan n. Rotterdam 15 van Sin gapore. City of Winnipeg, Dairen n. Rotterdam ver trok 18 van Havre via Londen. Neleus, Batavia n. Amsterdam, 15 van Port Said. Pyrrhus, Batavia n. Liverpool 14 van Port Said. Perseus, Japan n. Rotterdam p. 15 Gibral tar. AANGEKOMEN 14 Augustus: Euterpe s.s. Bordeaux Calypso s.s. Patras Altona s.s. Ned. Indië Josef Bergendorff m.s. Karlstad Elise Schulte s.s. Narvik Wolsum s.s. Archangel 15 Augustus: Ariadne s.s. Oporto Hans m.s. Skelleftea Kalmarsund X ss. Norresundet Irtysch s.s. Leningrad. Ask s.s. Hudikvall Njassa s.s. Antwerpen Gapern s.s. Karlstad (Broughty s.s. Kircaldy VERTROKKEN. 14 Augustus: Drittura m.s. Londen iHardenberg s.s. Archangel Hercules s.s. Antwerpen Lillie Matthiessen s.s. Antwerpen Iris s.s. Blyth Elpenor s.s. Hamburg Schieland s.s. New Castle Bodegraven s.s. Curasao Meliskerk s.s. Hamburg Vliestroom s.s. Hull Merel s.s. Londen Rijnstroom s.s. Leith Ford Fisher s.s. Pemyn Geen sloopwaarde. Het aan het Zuid-Afrikaansch Gouverne ment toehehoorend stoomschip Nautilus zou worden opgeruimd doch men kon er zelfs geen sloopwaarde aan toekennen. Daarom heeft men het schip maar afgetakeld en in zee tot zinken gebracht. Toenemend passagiersverkeer. In het eerste halfjaar van 1934 is het pas sagiersverkeer over den Noord-Atlantischen Oceaan met 5000 passagiers toegenomen, wat op een vermeerdering van 7 pet tegenover het vorig jaar neerkomt. Ertsaanvoer. (Het Zweedsche stoomschip Hebe is van Otterbacken aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Voor legger verkocht. Het tankstoomschip Athelcrest van de United Molasses Campany, dat reeds sedert 1931 heeft opgelegen, is aan een combinatie te Vlissingen verkocht. Het schip is naar laatstgenoemde haven gesleept en zal daar dienst doen voor legger waaruit de schepen kunnen bunkeren. Reserve-Lichtschip uitgelegd. Het Terscheilinger Lichtschip zal tijdelijk door het reserve-lichtschip vervangen wor den. Nadere bijzonderheden worden vermeld, in de Berichten aan Zeevarenden.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5