Korhoenderjacht. De eerste schooldag. Lien Deyers in het huwelijk getreden. Welkom thuis! Da ongeregeldheden te Bilbao. De politie verspreidt een groot aantal demonstranten voor het stadhui» De opening van de jacht op korhoenders, Een der jagers tijdens de eerste jachtpartij te Kinloch Perthshire in Schotland De bekende filmactrice Lien Deyers is Woensdag te Amsterdam in het huwelijk getreden met den heer Alfred Zeisier, regisseur en productieleider van de UFA. Het bruidspaar tijdens de lunch Hand in hand naar school. Een gewichtig oogenblik voor de kleinen die de eerste klas komen bevolken In Kijkduin werd Woensdag een bloemencorso gehouden. Een badstoel in den optocht De delegatie welke Japan vertegenwoordigt op het internationale congres van parte n entsleden te Istanbul in Turkije, vertrok uit Tokio in de traditioneele kimono uniform FEUILLETON De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBER-G. 39) (Nadruk verboden). „Zeker! Dat weet ik!" antwoordt dr. Car- sten. ,,U hebt werkelijk talent voor detective, dector. En enkele van uw combinaties waren verrassend juist, maar om een goed detective te zijn, heeft men ook eenige pract-ijk noodig. En die ontbreekt u helaas. Ik zag u al buiten voor het syndicaat staan. Als ik mij aan een achtervolging had willen onttrekken, zou mij dat zonder veel moeite gelukt zijn". „Ik begrijp het nog niet allernaar5, stamelt Kaiserlien verlegen. Hij staat nog steeds bij de deur. „Neemt u toch alstublieft een stoel", zegt de commissaris vriendelijk, „en laat ik u eens precies vertellen hoe de vork in den steel zit. U herinnert zich natuurlijk nog de onaange name verrassing, welke u in Starnberg werd bereid en uw daarop volgende reis naar Ber lijn?" Kaiserlien knikt. „En hermnert u zich ook nog, dat uw secre taresse u reeds in den den trein voorstelde om mij in den arm te nemen?" ,.Ja ja", geeft Kaiserlien toe. „Dan bent u natuurlijk ook nog niet ver geten, dat u haar destijds streng verbood om de politie in de zaak te betrekken?" Kaiserlien schudt het koofd. „Neen'5, zegt hij, „maar....55 Doch de ander laat hem niet uitspreken. „Welnu", vervolgt hij, „uw secretaresse is een zeer verstandige vrouw. Zij heeft zich ver oorloofd uw verbod te overtreden en nog dienzelfden avond om negen uur heeft zij mij hier in mijn bureau opgezocht om mij van een en ander op de hoogte te stellen. En on middellijk daarop is wel gebleken, dat dit een zeer verstandig besluit was van uw secreta resse, want daardoor is zij erin geslaagd uw vermogen te redden. Herinnert u zich nog, dat mevrouw Heldt aanbood u te vergezellen, toen u den dag na uw aankomst het voornemen te kennen gaf naar de bank te gaan?" Kaiserlien moet erkennen, dat hij ook dat nog weet. „Welnu, dat had een zeer eenvoudige reden: mevrouw Heldt wist namelijk toen reeds, dat uw safe geplunderd was en zij meende goed te doen u op de schrik voor te bereiden". „Hoe wist zij dat dan?" vraagt Kaiserlien, terwijl hij het innerlijk niet met zichzelf eens is, of deze medeeling van den commissaris zijn wantrouwen jegens Ina Heldt moet weg- of nog doen toenemen. „Door mij!" antwoordt de commissaris. „Zij vernam het van mij. Zooals gezegd, kwam Ina Heldt mij 's avonds opzoeken en mijn eerste vraag was toen: Maakt de villa het geheele bezit uit van dr. Kaiserlien? Mevrouw ïleldt deelde mij daarpo mede, dat u ook nog een aantal effecten op de bank had en toen was mijn eerste gedachte deze: Het is natuurlijk uitgesloten, dat de bende zich met de villa tevreden heeft gesteld, wanneer er als het ware op de bank een kapitaal voor het grijpen ligt. Jul Ik ging daarom nog dienzelfden avond met Ina Heldt naar de bank, alarmeerde den por tier en den gemakkelijkst bereikbaren procu ratiehouder en vernam, dat uw effecten dien- nomen en aan den raadsman van de tegen- zelfden dag door „uw" advocaat waren opge- partij, dr. Arnheimer, waren overhandigd. Zoodoende kwam ik ook nog dienzelfden avond achter de zwendelmanoeuvre in verband met het huwelijk van Edith Wismuth, Ik zal daarop straks nog terugkomen, üntusschen was het uw geluk, dat dit zoo spoedig ontdekt kon worden, want nu kon ik tegen zonsopgang dr. Arnheimer uit bed bellen. De arme kerel was totaal overstuur, toen hij hoorde dat hij „de belangen" van een geraffineerde oplicht- ster als Edith Kaiserlien behartigd had. En daarop besloten dr. Arnheimer en ik onze toevlucht te nemen tot een list. De pseudo Edith Kaiserlien zou zich den volgenden ochtend om tien uur aan zijn kantoor ver voegen om de effecten af te halen, die voor haar bij de bank waren opgenomen! Dr. Arn heimer gaf haar nu, overeenkomstig mijn aan wijzingen, niet de echte effecten, maar een stapel waardelooze aandeelen en obligaties uit den inflatietijd. De echte papieren liggen hier op het bureau in de safe en u kunt ze ten allen tijde tegen een kwitantie terugkrijgen". Kaiserlien zit er zwijgend bij Hij begrijpt, dat hij alle reden heeft om den commissaris te bedanken voor zijn hulp. Maar zulk zwijgen zegt vaak meer dan een stroom van woorden. De commissaris amuseert zich in stilte over K-aiserlien's verbazing. Eindelijk vervolgt hij: „U zult nu ook begrijpen, hoe het kwam, dat Ina Heldt den volgenden ochtend zoo volko men op de hoogte was van de gedragingen van Stolzenberg en diens makker rian Kaiserlien. Dat alles waren den vorigen nacht reeds een dozijn rechercheurs in mijn opdracht te weten gekomen". Inderdaad dat begreep Kaiserlien nu vol komen. Ina Heldt was de spreekbuis van den commissaris geweest. Maar een ding was hem toch nog niet duidelijk. Hoe kwam het bij voorbeeld, dat de bankdirecteur, Rodmer en diens employé's zich zoo verrast toonden door Kaiserlien's mededeelingen, terwijl zij toch den vorigen avond reeds door den commissari; waren ingelicht? „O, de verklaring daarvoor is zeer eenvou dig", antwoordt de commissaris. „De beide employé's, met wie wij ons 's avonds nog in verbinding stelden, hebben plechtig moeten be- loven over het een en ander het stilzwijgen te bewaren. Den heer Rodmer heb ik den vol genden dag zelf nog van de zaak op de hoogte gesteld". „Tja maar neemt u mij niet kwalijk", vraagt Kaiserlien verder, „dan moet u de naam van de vrouw, die zich als mijn echtgenoote heeft uitgegeven en mijn effecten zou afhalen, dus reeds bekend zijn geweest „Inderdaad!" bevestigde de commissaris. „Wij kenden die jongedame! Als wij gewild hadden, zou zij nu al achter slot en grendel hebben gezeten. Haar bijnaam is Rakker. Zoo wordt zij althans door haar handlangers ge noemd". „Rakker?" zegt Kaiserlien, verrast. „Dien naam ken ik!" .,U hoort dien naam niet voor het eerst", zegt dr. Carsten met een ondeugend lachje. „U hebt hem gelezen in een brief van Nora Tilden". „Zoo dus dat weet u ook al?" vraagt Kaiser lien verwonderd, bijna ontzet. „Een commissaris van de recherche moet ol antwoordt dr. Carsten lachend. „Ik kan u wel vertellen dat ik de laatste maal, toen ik in Kannel Hotel bij u op uw kamer zat en daar allerlei geologische onzin uitkraamde; van de gelegenheid gebruik heb gemaakt oni een miniatuur foto te maken van den brieJ van Nora Tilden dien u door Achmed ter hand was gesteld. Ik ben namelijk in het bezit van1 een, speciaal voor dat doel vervaardigd horloge waarin een kleine camera is verborgen. Glimlachend haalde hij een horloge uit zfjh! vestzakje te voorschijn. Het was uiterlijk niet te zien, dat dit klokje een fototoestel bevatte. „Die brief van Nora Tilden vormde de laat ste schakel in de ketting!" vervolgt Carsten op doceerenden toon. „Ik was op grond van verschillende ontdekkingen reeds eerder tot de overtuiging gekomen, dat Nora Tilden mede van de partij was en dat zij tot taak had u zoolang in Palestina op te houden tot de an deren hier de buit binnen hadden. Ik ben toen- zelf naar Palestina gegaan om door het vast stellen van bepaalde data het noodige be-' wijsmateriaal tegen haar te verzamelen. Daarin echter zou ik niet zoo spoedig en niet zoo gelukkig zijn geslaagd, als ik niet een copie van dien zeer bezwarenden brief had kunnen maken. Ja, ja, Allah's wegen zijn wonderbaar! De kleine Achmed heeft zich zonder dat hij daarvan eenig benul had, in deze zaak zeer verdienstelijk gemaakt". „Wie verbergt zich achter dien naam Rak-, ker?" vraagt Kaiserlien na een poosje, terwijl hij zijn vrees voor het antwoord tracht té overwinnen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6