HET NIEUWE AVONDBLAD I&at &as êe&eidt dat sfuaakt aitüd hu keukeu- yeiisetiie ta&?£ au Hoe utaküsek Cos UUefyeu kou! Visscherij-Snufjes [19e JAARGANG No. 243 ZATERDAG 18 AUG. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelrngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnês van dit blad zijn. zoodxa zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; G00— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meet abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN De strijd tegen het vuur. De organisatie der Hoogovenbrandweer. Hoe grooter industrie-complex, des te groo- ter ook de beh-oefte aan een slagvaardige or ganisatie, die bij rampen, zooals branden, explosies enz. als geoefende en gedisciplineer de eenheid in den kortst mogelijken tijd vol ledig toegerust ter beschikking staat. Hoe landelijker de omgeving der fabriek is, des te dringender wordt de noodzaak tot vorming van een speciaal hulpcorps, nauw gekoppeld aan den medischen dienst, opdat bij alle op tredende ongevallen volledige hulp geboden kan worden. Het corps moet uit specialisten gevormd worden en met alle hulpmiddelen zijn uit gerust. Water en schuim moeten den brand even vlug hereiken als de snijbrander de ijzercon structies die een slachtoffer beknellen. Hook en gas mogen geen beletsel vormen om tot den vuurhaard door te dringen (rookmas- kers), gasvergiftigden moeten zonder gevaar voor den redder zoo snel mogelijk in veilig heid gebracht kunnen worden (gasmaskers). Degea-levensredders moeten het af dalen in ruimten waar geen zuurstof aanwezig is, mo gelijk maken. De slachtoffers moeten geen seconde zon der deskundig toegepaste kunstmatige adem haling blijven. Is de verlichting door den brand uitgeschakeld dan moeten onafhanke lijke schijnwerpers het wérk verder mogelijk snaken. De eischen die aan een goed georganiseerde fabrieksbrand we er gesteld worden zijn dus niet gering en' zeker Met in een bedrijf als het onze met zijn benzolfabriek, zijn wijd vertakte gasleidingsysteem met 7 gashouders, zijn gifgassen die door storingen in 't be drijf kunnen vrijkomen (koolmonoxyde) Doeltreffende maatregelen dienen dus de vele gevaren die het bedrijf in zich bergt, weg te nemen. Het spreekt vanzelf dat deze maatregelen nietdoor een hulpdienst genomen kunnen worden. Het bedrijfsfcoezicht, de leiding en de con troledienst der fabrieken zorgen door hun dagelijkschen invloed, dat ongelukken ver meden worden. Maar helaas, ongelukken of de kans hierop blijven bestaan. De gevolgen voor personeel en materieel zoo klein moge lijk te maken is de taak der fabrieksbrand- weer en eerste hulp organisatie. De organisatie van een en ander is thans zoo, dat onder leiding van den veiligheids- ingenieur brandweer- en hulpbrigade, over het geheele'bedrijf verspreid, de voortduren de gereedheid en onmiddellijke hulp in elk opzicht waarborgen. De brandweer bestaat uit de zoogenaamde afdeelingsbrandweer en de brandweerkern. ■De afdeelingsbrandweer werkt onder een be drijfsleider of opzichter als aanvoerder met enkele hiervoor bekwame arbeiders in elk fa brieksgebouw of afzonderlijke afdeeling. De afdeelingsbrandweer beschikt over blusch middelen zooals droge brandbluschappara- ten, kleine slangenwagens en eenig .gereed schap, zandkisten, emmers, noodverlichting, enz. Zij heeft de noodige kennis van de eigenaardigheden van haar afdeeling. Zij bestrijdt den brand op het oogenblik van zijn ontstaan. Maar zij alarmeert ook de brand weerkern. Deze wordt gevormd uit 25 specia listen, allen vrijwilligers, die goed geoefend en geüniformeerd over de speciale hulp- en bluschmiddelen beschikken en onmiddellijk, na op de plaats van een ongeval gearriveerd te zijn, de leiding van de hulpactie op zich nemén en alle verdere maatregelen treffen. Afdeelingsbrandweer en brandweerkern wer ken samen. Deskundige bediening van alle speciale apparaten zooals schuimbluschgene- ratoren, mechanische ladder, motorpompen, schijnwerpers, gasbeschermingsmiddelen, enz. en ter plaatse deskundige, met de bijzondere eischen van de bedrijfsafdeeling volkomen vertrouwde hulp, zijn dus op deze wijze ge combineerd. Behalve de afdeelingsbrandweer, die dus uit arbeiders van de betrokken onderafdee- ling der fabriek gevormd is, zijn over 't ge- heele bedrijf in de fabrieksafdeelingen nog goed geoefende leden van den eersten hulp dienst verspreid, die volgens de eischen van 't .Oranje Kruis" geëxamineerd zijn en even eens vrijwilligers zijn. Deze verleenen onmid dellijk na een ongeval de eerste hulp; de alarmeering brengt in korten tijd den medi schen dienst, bestaande uit drie verband- meesters en de bovengenoemde brandweer lieden, .die voor een deel eveneens EH.B.O.- ers met ervaring en diploma zijn, ter plaatse, De gereedschapsauto der brandweer is zoo danig uitgerust, dat ook voor een eventueel massa ongeval voldoende verbandmiddelen enz, onmiddellijk aanwezig zijn. De geheele brandweerdienst is m de brana- weercentrale, de geneeskundige dienst m de verbandkamer geconcentreerd. Beide hulp diensten beschikken over een gemeenschap pelijke gasmaskercentrale. Deze bevat alle gasmaskers, die bij repa ratie, nieuwbouw of hulpverleening bij sto ringen of ongevallen, noodig zijn. Tevens is hier ondergebracht een desinfectietoestel, wel kende met formaline, superol of chmosol. Re paratie der maskers geschiedt zooveel moge lijk in de eigen werkplaats. Alle arbeiders, die met gasmaskers mogen werken, zijn me disch gekeurd. Van de arbeiders of beambten is buitendien bekend, welke maskers voor hun speel alen gelaatsvorm geschikt zijn. Alle maskers zijn van nummers voorzien, zoodat- gegevens over de maskers met zorg verza meld kunnen worden. De brandmelding geschiedt voor alle drie de fabrieken via den portier der K.N.H.S. DE INDISCHE STAD KARACHI werd water gezet, waardoor het stadsbeeld door hevige stortbuien gedeeltelijk onder een eigenaardige verandéring onderging. Deze neemt het brandbericht in ontvangst en alarmeert de brandweerkern, die hetzij in de fabriek, hetzij thuis is. Alle kernleden .wonen in woningen, die hoogstens pl.m. 400 M. van de 'brandweercentrale verwijderd zijn. Het alarmsysteem bestaat eenerzijds uit over het bedrijf verdeelde sirenes, die samen met de stoomfluit der centrale werken en vanaf de portiersloge bediend worden. De huisalarmin stallatie bestaat uit de bekende wekkerinstal latie van de Rijkstelefoon. De brandweer kernleden hebben zich na oproep naar de brandweercentrale te begeven, hier hun vei- ligheidskleeding aan te trekken en met de speciale bluschmiddelen naar de bedrijfsaf deeling, die het alarm gegeven heeft, te gaan. Een wijd vertakt waterleidingsysteem, dat gedeeltelijk onmiddellijk aan opjaagpompen, die tegelijkertijd met de alarmeering auto matisch worden aangezet, is aangesloten, staat ten dienste van de brandweer. Alle hy- dranten zijn door ca. 1 M. hooge rood-wit ge blokte palen gemerkt en zijn ook bij nacht zonder moeite te vinden. De fabrieksafdee lingen zijn van droge brandblusschers voor zien (plm. 450 stuks). De brandbluschappa- raten zijn in rood geschilderde kasten in of buiten de gebouwen ondergebracht. Bijzon der gevaarlijke objecten zijn van een vaste brandbluschinstallatie voorzien. Dit is b.v. het geval ter bescherming van de groote gas houders. Alle gebouwen in den omtrek kun nen binnen enkele seconden „onder water" worden gezet. Zooals reeds bij de inleiding gezegd, is de aanwezigheid van een brandweer-reddings brigade vooral noodzakelijk in bedrijven, die in een landelijke omgeving gelegen zijn. Onze groote steden hebben brandweercorpsen, die over een zoo algemeene ervaring beschikken, dat de vorming van een speciale fabrieks brandweer geheel overbodig genoemd ma? worden. Anders wordt dit echter in die stre ken, die ver buiten het arbeidsveld onzer groote stedelijke brandweeroganisaties lig gen. De vrijwillige brandweercorpsen van vele gemeenten van ons land zijn in den laatster) tijd door doelbewuste reorganisatie eveneens tot zeer slagvaardige eenheden opgewerkt. Het zou echter te ver gaan van deze gemeen telijke brandweer te vragen over al die spe ciale vaardigheden en vooral over die bij zondere kennis van de plaatselijke omstan digheden te beschikken, die noodig zijn om alle ongevalskansen in groote fabriekscom plexen met succes te kunnen bestrijden. Maar pok de meest volkomen geoefende fa- brieksbrandweer kan niet zonder de hulp en voorlichting der groote brandweercorpsen onzer steden en de vrijwillige gemeentelijke brandweer bestaan. Het is daarom, dat de wenschelijkbeid van eendrachtige samenwer king met deze twee instellingen ook hier nog eens met warmte bepleit wordt. Ten opzichte van de Kon. Ned. Hoogovens ep aanverwante bedrijven mogen wij ons in de welwillendheid van de gemeentebrand weer Velsen en van de beroepsbrandweer Amsterdam verheugen. Met de gemeentebrandweer Velsen bestaat een bindende afspraak voor hulpverleening. Bij zwaren brand kan de portier der K.N.H.S. de brandweer Velsen oproepen. Bij aankomst op het terrein stelt de gemeente-brandweer zich onder het commando der fabrieksbrand- weer. Door gemeenschappelijke oefeningen wor den materieel en personeel op elkaar inge steld. De beroepsbrandweer Amsterdam heeft door advies waardevolle hulp bij het maken van ons organisatieprogramma verleend. Op het oogenblik heeft de commandant van de brandweer Amsterdam plannen in studie, die doorloopende hulpverleening door instruc teurs en controleurs mogelijk zullen maken. De gelegenheid om ervaring op te doen bij de bestrijding van bijzonder branden, zooals olie-, benzol- of benzinebranden, scheeps branden. ineenstortingen, enz., is ui tden aard der zaak bij de fabrieksorganisatie maar zeer gering. Lezingen en practische voorlichting door beroepsspeeialistèn moeten deze vervan gen. Terwijl wekelijksche oefeningen de voort durende gereedheid van materi-eele en perso neel moeten waarborgen, moeten zoogenaam de „warme"' oefeningen de daadwerkelijke be 1 strijding van opzettelijke gestichte branden en andere ongevallen mogelijk maken. Moeilijk is voorloopig nog de hulpverlee- ing van de fabrieksbrand weer aan de ge meenten. De kwestie van de verzekering der brandweerlieden is hier nog een hinderpaal. De verzekeringmaatschappijen zijn weliswaar bereid het "volledige risico ook bij hulpver lening aan derden te dekken, echter tegen premies, die op. het oogenblik nog als te hoog Desch-ouwd moeten worden. Toch gelooven wij, dat voor de toekomst -aaneenschakelini van gemeente- en fabrieksbrandweer in de gemeente Velsen van nut kan zijn. Denkt men verder aan een intense ontwik keling der medische hulpdiensten, zooals Roode- en Oranje Kruis organisaties, zieken en gewondentransport, aan de technische hulpverleenig van de reddingsmanschappen bij spoorweg- of scheepsrampen en tenslotte aan de veeleischende programmapunten der luchtbeschermingsdiensten van de Overheid, dan mag het streven van de Directie der Kon. Ned. Hoogovens naar verbetering der be staande fabrieksbrandweer van veel belang genoemd worden. Tegelijkertijd wordt ook duidelijk, dat door samenwerking van alle in aanmerking' komende instanties nog veel t doen is dat voor de toekomst tot nut en ze gen van de geheele streek kan worden. (Ir. F. W. E. SPIES in „Samen") NAAR ZEE. De stoomtrawler Irene IJM. 89 en Protinus IJM. 85 zijn naar zee vertrokken. De Alcmaria IJM. 23 is in het dok geplaatst, Deze boot zou heden vertrekken. OPENLUCHT-SAMENKOMST. Heden- (Zaterdag) avond vindt op het Ken- nemerplein een openluchtsamenkomst plaats, uitgaande van het Verband van Gereformeerde Evangelische commissies in de gemeente Vel sen. DE KRONKELPADEN DER CONTINGEN- TEERING. Zooals bekend werd aan 'de hakevisscherij ten Zuiden van Ierland de laatste jaren ook deelgenomen door Spaansche visschers, die met hun schepen, pare jas, twee aan twee visschen en hun vangsten in Milford Haven verkochten, tot groot misnoegen van de traw- lerreeders van genoemde haven. De visehkoo- pers echter en ook de shipchandlers enz. zagen de Spanjaarden maar al te graag. In Augustus 1933 werd aan de Spaansche concurrentie een einde gemaakt. De Fishery Act bepaalde, dat per seizoen door Spaansche visschersvaartuigen hoogstens 17000 cwts in Britsche havens mocht worden ingevoerd. Eenige dagen geleden was het contingent uitgeput, hetgeen beteekende, dat de Span jaarden naar hun vaderland zouden terug- keeren. Toen de Spaansche visschers te Mil ford Haven aan de markt kwamen keken ze vreemd op toen alle vischkoopers zich rondom hen verzamelden; ze „hoorden" nog vreemder op toen hun het Schotsche lied „Auld Lang Syne" werd toegezongen. Maar nog voordat het lied ten einde was, bleek dat mén te vroeg had gezongen. Want na dit laatste paar parejas kwam nog een allerlaatste paarHet bleek, nadat men nog eens gerekend had, dat er nog een klein restje van het contingent over was. De allerlaatste van dit jaar mochten 30 kisten liake, geen ons meer, lossen. En aangezien ze 130 kisten gevangen hadden, moesten ze nood gedwongen 100 kisten mee naar Spanje ne men, Voor „welkom-thuis" voor moeder-de- vrouw en kinderen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Zondagsdienst wordt morgen waarge nomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg, welke apotheek tevens is aan gewezen voor den nachtdienst in de volgende week ANSJOVISBERICHT. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovisver- k-oopver.) Ansjovis: Met onveranderde prijzen. GYMNASTIEK EN ATHLETIEKVEREEN. GRATIA-PLATO. Nu de zomervacantie der Openbare Lagere Scholen ten einde is, komt ook weer het gym nastieklokaal ter beschikking en zullen de turnoefeningen weder aanvangen op Dins dag 21 Augustus. Zoowel de adspirant-en als de leden worden opgewekt van den aanvang af trouw op te ko men, omdat onmiddellijk wordt begonnen met de oefeningen voor de a.s. uitvoering, welke als jubileumuitvoering ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereeniging zal plaats hebben op Donderdag 13 December 1934, Deze uitvoering moet al de tot nu toe ge houdene overtreffen. Er is een mooi program ma samengesteld. Dit is uit te voeren als al len goed en geregeld de oefeningsbijeenkom sten bezoeken. Het bestuur en de directeur vertrouwen er op dat allen hieraan zullen medewerken. Combinatieclienst. Het Duitsche stoomschip Nj.assa laadde te Amsterdam in den Combinatiedienst met de Holland-Zuid-Afrikadienst voor Port Natal, VELSEN Overlijden Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Dankbetuiging van H. M. de Koningin voor rouwbeklag uit Velsen. De Burgemeester van Velsen brengt ter al gemeene kennis, dat door hem van den Parti culier Secretaris van Hare Majesteit de Ko ningin het volgende schrijven is ontvangen „Hare Majesteit de Koningin heeft mij op gedragen den heer Burgemeester van Velsen Haar dank over te brengen voor de toezen ding van het door vele ingezetenen getee- kende rouwregister na het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden. Hare Majesteit verzoekt den heer Burge meester Haar dank over te brengen aan ver melde ingezetenen voor hun blijk van mede leven in het door Hoogstdezelve geleden groo te verlies. De Koningin is daarvoor zeer gevoelig". R.K. KERK. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot. kapelaan van Velsen-Noord den Weleerw. heer G. F. de Beer. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 22 Augustus 1934, ten kantore van het Bouw- en Woning toezicht te Velsen. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur voormiddags. (Adv. Ingez. Med.) CLXXXV. Voortdurend neemt het aantal in de vaart zijnde trawlers toe. Er zijn er nu al 63 in de vaart; dat is al 18 meer dan vóórdat de nieuwe run op het groote avontuur begon. Want het is en blijft een groot avontuur met de consen ten-geschiedenis. Stel u eens voor dat alle booten, laat ik zeg gen alle schelvischbooten eens zulke vangsten maakten als de Hercules, die terwijl ik dit visscherij-snufje schrijf naar IJmuiden onder weg is en wanneer dit verhaaltje onder de oogen van mijn trouwe lezers komt, inmiddels reeds is gearriveerd en afgeslagen met 220 manden knappe schelvisch, 115 manden pie pers, 115 manden gul, 180 manden makreel, 85 manden platvisch, 35 manden wijting en 350 st iks kabeljauw. En dat alles is gevangen op een reis van 10 dagen of in wellicht niet meer dan 6 vischdagen. Hoe is het mogelijk, dat een handjevol volk in zoo'n korten tijd zulk een massa visch kan verwerken. Het is zeker min stens 30.000 K.G., of 5000 K.G. per vischdagl Geloof maar, dat er op dit reisje gewerkt is. Als de onuitputtelijke Noordzee haar rijk dommen zoo mild uitstrooit-, kon er wel eens gauw te veel aan visch komen. Maar zoo'n reisje als de Hercules is een uitzondering. Deze week is het niet slecht geweest. De prijzen waren goed en de vangsten ruim. Als er nu in plaats van 60 eens 160 trawlers in de vaart waren Maar zoover komt het voorloopig wel niet; misschien wel nooit meer. Ik lees daar juist, dat de Duitsche visscherij in 1933 bijna 50.000 ton visch meer heeft aangevoerd dan in 1932, terwijl de invoer van visch en vischproducten 26000 ton minder was. Door deze grootere aan voeren en natuurlijk juist tengevolge daarvan steeg het vischgebruik per hoofd van 8.9 K.G. in 1932 tot 9.3 K.G. in 1933. Zooals het met de versche visch ging, ging het ook met de pekel haring. Wist u, dat in Duitschland in 1933 111 millioen K.G. versche haring door Duitsche trawlers werd aangevoerd of ruim 30 millioen K.G. meer dan in 1932. Er ligt natuurlijk een nauw verband tus- schen deze cijfers en de zestig trawlers van IJmuiden. Duitschland is bezig, zich geheel van vreemden invoer vrij te maken en dat heeft IJmuiden zijn positie als eerste vis- schershaven van het vasteland van Europa gekost. Het merkwaardige is dat de Engelsche vis scherij, die toch voorheen ook een aanzienlijk kwantum op de Duitsche markt plaatste, zich geheel van de haar door de veranderde Duit sche koers toegebrachte schade heeft hersteld. De verwachtingen omtrent de toekomst zijn daar gunstig. Maar er wordt ook het een en ander voor de visscherij gedaan en in IJmui den zitten we daar nog steeds op te wachten. Met de contingenteering van den invoer alléén komen we er niet. PIETERMAN. HET .PANAMAKANAAL bestond deze week twintig jaar; 80,000 schepen zijn gedurende dit tijdsverloop in beide richtingen door dezen waterweg gevaren. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA TE HAARLEM H eden: ZATERDAG 18 AUGUSTUS Luxor Sound Theater: „Pechvogels" (gep - longeerd) 2,30 en doorloopende avondvoorstel ling van 7 uur af. (In de matinee: Hermas' Oud-Hollandsche Poppenkast). Palace „Fra Diavolo". Op het tooneel: D'An- selmi, Spaansche buikspreker. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Mein Herz ruft nach dir" (geprolongeerd). Op het tooneel: Beeld houwer Karei Hermes met zijn levende schil derijen. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 19 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: Het Hollandsch Too neel: Sherlock Holmes. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 20 AUCiUSTUS Bioscoopvoorstellingen 'a mi<idag£ en des avonds.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1