Het zinken van de „Gerard". Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart. „Niet het noodige gedaan om het schip te redden." De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het breken van de schroefas van de stoomtrawler „Gerard" IJni. 123, tij dens de visscherij op de Noordzee, waarna het schip gedurende de herstelling daarvan vol water is geloope'n en gezonken. De Raad is van oordeel, dat de schroefas is gebroken, omdat zij niet sterk genoeg is ge bleken te zijn, terwijl een nadere oorzaak niet met eenïge zekerheid valt aan te geven. Het zwaartepunt van het onderzoek in deze zaak ligt echter, hierin of het breken van de schroefas tot zulk een ernstig gevolg het verloren gaan van het geheele schip had behoeven te leiden. Toen de schroefas was gebroken, ook toen de schroef naar achteren was verschoven en tegen den roersteven kwam te rusten, kwam er niet noemenswaard water in het schip. Daarna is de schroefas op onoordeelkundige wijze met grof geweld weer nagevoerd. Waar schijnlijk is daarbij de gland van den schroef askoker gedrukt, zoodat het zeewater vrijen toegang tot den. tunnel had. Ook bestaat de mogelijkheid, da.t bij het onoordeelkundig in hieuwen van de gebroken as dit einde tegen de gland is opgestuikt en deze met bouten en al heeft afgedrukt. Ten slotte is het niet uit gesloten, dat door scheef hieuwen de schroef askoker zich heeft begeven. Hoe dit echter ook zij, de methode van inhieuwen van de schroef as is ten eenenmale verwerpelijk. Maar boven dien had de machinist moeten voorkomen, dat de schroef naar achteren wegzakte. Hij had op dit gevaar verdacht moeten zijn en de schroef moeten vastzetten alvorens den tunnel te verlaten. Hoewel vaststaat, dat de machinist hard heeft gewerkt, is toch niet- het noodige ge daan om het schip te redden. Er was op de zen trawler nu eenmaal een schot. Daarvan had men moeten profiteeren. De machinist voerde aan, dat het dichtmaken met de daar voor bestemde plaat niet wel mogelijk was, omdat de bouten en moeren, welke zich langs het gat in het schot bevonden, vastgeroest waren. De Raad. wil, nu zulk een schot hier te lande niet vereischt is, van dit laatste den kapitein en den machinist geen bepaalde grief maken, al is het dan jammer, dat, nu het schot er eenmaal was, het zich aiiet be vond in een toestand, waarin het dienst kon doen. Echter hadmen dan toch moeten trachten op de.een of-andere wijze het gat dicht te krijgen. Waterdicht was geenszins noodig, mits maar zoo weinig water door kwam dat het met pompen was bij te houden. Het is wel te betreuren dat door den kapitein en de equipage in dit opzicht zoo bitter weinig is gedaan. Technische wijzigingen aan de F. 36. Motorinstallatie verbeterd. Volgende week weer proefvluchten. Aangifte onbelaste voorraden oliën verplicht. Anders na ZZ Augustus in beslag neming. De Crisis-zuivel-centrale meldt ons: Het blijkt, dat nog steeds niet voldoende tot houders van café's. restauraiats, hotels en daarmede gelijk te stellen inrichtingen, olie- verwerkëhde bedrijven,- oliehahdelaren. gros siers en winkelbedrijven is doorgedrongen, dat zij na 5 Augustus 1934 geen olie voorhanden mogen hebben, waarvan zij geen opgave aan de Crisis-Zuivel-Centrale hebben verstrekt en waarover geen heffing is betaald. In verband daarmede worden belangheb benden er op gewezen, dat onbelaste voorra den olie, welke na 22 Augustus a.s. worden aangetroffen en waarvan niet kan worden aangetoond, dat de verplichte opgave aan de Crisis-Zuivel-Centrale is gedaan, in beslag zullen worden genomen, terwijl proees-ver- baal zal worden opgemaakt. Kleinhandel wenscht andere crisis-aardappelbeschikking. Peil der aardappelprijzen z.i. hoog genoeg. De besturen van den Ned. R.-K. Bond en van den Ned. Chr. Bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, hebben een adres gezonden aan den minister van Econ. Zaken, waaraan we het volgende ont- leenen Besturen zijn van meening, dat de prijzen der aardappelen vanaf 1 Augustus jl. voor de. landbouw dermate loonend kunnen wor den geacht, dat maatregelen voortvloeiend uit het Koninklijk besluit van 6 Juni 1934 achterwege zouden kunnen' blijven. Nu de prijs der aardappelen toch op een peil gekomen is. welke zelfs uitgaat boven dien in de normale jaren, en nu een groot deel van het Nederlandcsiie Volk van een verlaagd inkomen en velen van de steunuit- keeringen moeten leven, gaat het naar het inzien van adressanten niet op. om door hef fing. administratiekosten enz. den prijs van dit hoofddeel van ons volksvoedsel hooger op te. voeren, dan strikt noodzakelijk is. Door deze hooge prijzen toch. en de lage inkomens der bevolking blijft de aardappel thans buiten het bereik van velen. De handel ziet zich op deze wijze en onder de tegenwoordige omstandigheden weer een deel van haar afzetgebied ontvallen. Misschien zouden de lasten minder zwaar drukken, wanneer ook de kleinhandel in 1 de uitvoerende lichamen over de maatregelen te hunnen opzichte genomen zijn belang daar een; wat meer kon bepleiten. - Adressanten noodigen den minister beleefd uit die maatregelen te willen treffen, waarbij de bepalingen bij genoemd Koninklijk besluit komen te vervallen. En zoo dit onverhoopt onoverkomelijke be zwaren met zich zou medebrengen, te willen medewerken tot belangrijke verlaging dei- hef fine. het beschikbaar stellen van goede en goedkoopere consumptie-aardappelen en verzachting en vereenvoudiging van de voor- schriftenvan handel, vervoer, controle enz. Een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias heeft, tijdens het korte verblijf in de hoofdstad van den heer A. H. G. Fokker, ge legenheid gehad, hem te vragen, hoe het pre cies staat men den vier-motorigen F. XXXVI, dien de K.L.M. bij de Nederlandsche Fokker fabriek heeft besteld en die na een aantal proefvluchten eenige weken buiten bedrijf is geweest. De heer Fokker had geen bezwaar, op deze vraag van repliek te dienen, Ik weet, zeide hij, dat er over dit vlieg tuig allerlei geruchten de ronde hebben ge daan en daarom zal ik U precies vertellen, hoe de situatie is. De F. XXXVI, waarmede de volgende week de proefvluchten Zullen wor den voortgezet, is eenige weken buiten bedrijf geweest teneinde enkele verbeteringen in de technische installatie uit te voeren. Van welken aard waren deze verbeterin gen? Ik heb niet het minste bezwaar om U daarvan de details mede te deelen, aldus de heer Fokker. Tengevolge van de buitengewone afmetingen der benzinetanks bleek het ge- wenscht, wijzigingen aan te brengen aan de z.g. slingerschotten binnen in deze tanks, welke schotten het heen- en weerloopen van de benzine moeten tegenhouden. Daar de tanks zich in den vleugel bevinden, moesten deze eruit genomen worden om in de fabriek de vereisehte constructiewijzigingen te onder gaan. Ook de uitlaatbuizen met de daarmee sa menhangende verwarming wierpen tengevolge van de geheel nieuwe opstelling boven op den vleugel nieuwe problemen op, die constructieve veranderingen noodzakelijk maakten. Een plaatselijke versterking van de triplex-beklee- ding aan de vleugeltippen werd toegepast, teneinde een betere werking van de ailerons te verkrijgen. Deze werd uitsluitend op initiatief van de fabriek uitgevoerd. Ook de motorinstallatie, zoo verklaarde de heer Fokker verder, onderging verscheidene verbeteringen. Zoo liet o.a. de K.L.M., die de motoren ter beschikking stelt, grootere olie- koelers installeeren, voorts bleken eenige ver anderingen in het benzinesysteem gewenscht, Tevens werden de stroomlijnomkappingen om en achter de motoren in overleg met den Rijks Studiedienst voor de Luchtvaart verbe^ terd, hetgeen waarschijnlijk een snelheids ver meerdering tengevolge zal hipben. Bovendien werd een groot aantal kleine ver beteringen van allerlei aard uitgevoerd, ter wijl de geheele machine, vooral de binnenin richting, verder afgewerkt werd. De zeer om vangrijke proefvluchten en uitgebreide metin gen worden de volgende week voortgezet. Met dat al zullen deze nog menig vlieguur nood zakelijk iiaaken, .alvorens het. toestel door,.de K.L.M. voor dén geregelden dienst in gebruik genomen kan worden Locomotief bij W.P. ontspoord Thans alleen stagnatie in het treinverkeer. Wissel ontijdig omgegooid. Zondagmorgen tegen twaalf uur had op een verbindingsspoor bij het Weesperpoort- station te Amsterdam in de nabijheid van de Ruijschstraat een ongeval plaats, dat gelukkig- zonder persoonlijke ongeluken is afgeloopen. Een rangeerende locomotief liep, waarschijn lijk door ontijdige wisselbediening uit de rails. Hierdoor ontstond stagnatie in het spoorweg verkeer tusschen het Centraal station en het Weesperpoortstation. De treinen moesten over ander spoor en wissels naar de plaats van be stemming worden gedirigeerd. Met man en macht is men terstond aan het werk getogen om de machine weer op de rails te brengen. Hiermee was men om drie uur gereed. Geluk kig laad het ongeval plaats op een tijdstip waarop Zondae de minste treinen rijden. Tuinders in benarde omstandigheden. Hun oogst werd door hagel vernietigd. Aan de regeering om steun gevraagd. De toestand van de huisgezinnen der dooi de hagelramp op 18 Juli jl. getroffen tuinders onder de gemeenteia Nieu-wveen, Uithoorn en Leïmuideia, bij welken hagelslag hun geheele oogst vernietigd werd, is allertreurigst, mede ook doordat hun crediet bij hun leveranciers geheel verdwenen is, omdat geen opbrengst meer te verwachteia is. In verband daarmede heeft het kamerlid van der Weijden aan den Minister van Eco nomische Zaken gevraagd, of Z.Exe. niet van óórdeel is, dat waar alle pogingen van de plaatselijke overheid om hulp van de Regee ring te verkrijgen, tot dusver gefaald heb ben, er toch wel aanleiding bestaat om voor de getaxeerde vernietigde hoeveelheden zoo spoedig mogelijk minstens den minimumprijs uit te betalen op grond van de tuinbouwsteun wet of uit het landbouwcrisisfonds. Nieuwe oplichterstruc. Garagehouders slachtoffer. De Commissaris van Politie der Centrale Recherche te -Amsterdam, verzoekt opiaame van het onderstaande bericht: Het schijnt den laatsten tijd voor te ko men, dat enkele garagehouders tevens han delaren in tweedehandsch auto's, tegen wil en dank eigenaar worden van een oude auto, voor een prijs, dien zij nimmer besteed zou den hebben, indien zij voor eigen rekening jekocht hadden. Een viertal personen, dat een en ander bewerkstelligt, zou als volgt te werk gaan. Twee brengen een oude. vrijwel waaidelooze auto ergens in stalling. Twee anderen, die even later verschijnen, wenschen een auto te koopen en hebben bijzondere belangstelling voor den juist tevoren ge-brachten wagen. Zij verzoeken den garagehouder, onder vermel ding van een vrij hoog bod, den eigenaar te vragen, of deze genegen is deze auto te ver- koopen. De eigenaar blijkt later hiertoe in derdaad genegen, zelfs voor een bedrag, dat ongeveer f 100 lager is dan het bod. De ga ragehouder die de zaak mag afwikkelen, ziet zich reeds verrijkt met een winst van f 100. De koopers blijken grif op de zaak in te gaan en geven direct f 100 handgeld om de transactie vast te leggen, onder mededee- ling, dat zij het resteerende bedrag, dén vol genden dag zullen bi'engen en den wagen dan na betaling, mede zullen nemen. De verkoo- pers komeaa den zelfden dag de afwikkeling vragen en de garagehouder laat zich nu ver leiden om de f 100 handgeld, uit eigen kas, even aan" te vullen, waardoor de transactie volkomen is, daar hij immers toch dén vol geladen dag dé ï-esteerende koopsom ont vangt. De koopers ziet hij echter nimmer terug en 'hij blijft met een oude auto, die hij veel te duur betaald heeft, zitten. Eventueele slachtoffers worden verzocht, zich bekend te maken aan de Centrale Recherche te Am sterdam. Gemeenten moeten hun schuldenlast opgeven. Ged. Staten moeten gegevens vóór 5 September hebben. De minister van Bannenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin hij er op wijst, dat de al- gemeene maatregel van bestuur, tot steun aan noodlijdende gemeenten, dezer dagen in het Staatsblad is verschenen. Deze maatregel geeft een omschrijving van hetgeen tot het begrip schuldenlast moet worden gerekend, terwijl hij voorts van de 'gemeentebesturen» de" gegevens vordert, - welke voor de vaststelling van den schuldenlast van elke gemeente noodig zijn. In het belaiag vaaa een consequente toepas sing van art. 6 der genoemde wet worden deze gegevens van alle gemeenten verlangd. Ten overvloede wordt daarom in het bijzon der gewezen op de artikels 6 en 8 van boven bedoelden maatregel' vaaa bestuur. Met het oog op de-noodzakelijkheid, dat de gegevens op korten termijn ter beschikking- komen, heeft de minister den datum vóór welken zij de eerstemaal Ged. Staten moeten hebben bereikt, bepaald op 5 September a.s. De gegevens behooren te worden ver strekt in duplo en "iia overzichtelijken vorm naar den toestand op 1 Januaiï 1934. Couponbelasting ook voor houders van Staatsschuld boekjes. Wijziging der Postspaarbankwet. De Diesel-stal in October compleet. Dan alle treinstellen in dienst. Overstappen te Amsterdam W.P. vervalt. Bij de 'komende wïnterdienstregeling der Ned. Spoorwegen in October a.s. zullen alle Diesel treinen van Amsterdam naar Arn hem te Amsterdam van het Centraal Station vertrekken. Voor de reizigers, komende uit de richting Haarlem en Zaandam, beteekent dit een groote verbetering. Dan zulllen te vens alle treinen, welke in het spoorboekje als Diesel-trein staan vermeld, dat ook werkelijk zijia. De stoomtreinen, welke ïau nog een deel van den Dieseldienst vervullen, zullen dan van dit extra-werk worden vrijgesteld. Aan de Dieseltreinen zullen dan eveneens nog enkele kleine verbeteringen, o.a. ten aanzien van de luchtverversehing, zijn aan gebracht. Bij de Tweede Kamer is door de Regeering een wetsontwerp, ingediend tot wijziging van de Postspaarbankwet., De aanleiding tot het aanhangig maken vara dit wetsontwerp is ge legen in het feit, dat volgens de geldende wet telijke bepalingen de Rijkspostspaarbank ver plicht is, voor inschrijvingen op staatsschuld boekjes een renté', van per jaar ten volle te vergoeden. Zelf ontvangt zij 'echter voor haar bezit aan 3% rentegevehde nationale schuld, welke zij ten behoeve .van-de houders dier boekjes op grond vaia de Postspaarbank wet moet bezitteia,. rente aaa aftrek der cou ponbelasting. Door hét thans bestaande ver schil lijdt de Rijkspostspaarbank een directe schade vara pl.m. f 20.000 per jaar. Dit wetsontwerp bedoelt nu aan dén recht hebbende op een staatsschuldboekje als rente te doeia uitkeeren eeia bedrag gelijk aan de zui vere opbrengst van een inschrijving grootboek der 3% Nationale Schuld -vaia gelijk nominaal bedrag Dit beteekeiat dus, dat de houders van staats schuldboekjes, hoewel die niet onder het be grip effecten, zooals in de Couponbelasting wet omschreven, vallen en dus aaiet aan die belastiaag onderhevig zijn, toch de couponbe lasting, zij het indirect, betalen. Van de indiening van dit wetsontwerp is gebruik gemaakt, om ook enkele andere wij zigingen, waarvan de wenschelijkheid geble ken is, in het ontwerp op te nemeia. Het betreft hier hoofdzakelijk wijzigingen van redactio- neeleia aard. De voornaamste heeft betrek king op het reservefonds. Thans wordt met betrekking tot de reserve geeia rekening ge houden met afschrijvingen welke noodig kun nen zijn, eia met verliezen, welke kuianeia wor- deia geleden. Ook die posteaa naoeteia eveaaals de kosteaa der bank worden gedekt voor er vaaa het vor men van reserve sprake kaaa zijn, aldus zegt de minister in zijn Memorie vaia Toelichting. Ba ten, die door het verval van het vorderings recht van inleggers ontstaan, kunnen eerst aan het reservefonds worden toegevoegd in dien zij werkelijk tot de winst gerekend kun nen worden. Aan den anderen kant moet, zoodra er winst is, deze geheel aan de reserve ten goede ko nen, ongeacht de bron waaruit zij is ont staan, derhalve ook indien zij uit waardewijzi- ging van fondsen is voorgekomen. In verband hiermede wordt voor de artikelen 19 en 20 der wet een nieuwe redactie voorgesteld. Rem van een auto weigerde. Vier menschen aangereden. Zaterdagavond is op de Weesperzijde bij den Omval te Amsterdam een ernstig ver keersongeval geschied, waarbij vier personen min of meer ernstige verwondingen hebben opgeloopeia en drie in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een 46-jarig Amsterdamsch koopman, die als bestuurder vaaa een personen-auto uit de richting Diemen kwam, wilde de spoorweg overgang bij Blooker's Cacao-fabriek pas- seeren op het oogenblik dat de boomen reeds dalende waren. Zijn snelheid bedroeg ongeveer. 60 K.M. Vóór hem reed op de fiets een krantenbezorger, die het bruggetje naar Bertel's Oliefabrieben aan den Omval wilde opgaan en daartoe een teeken gaf. De auto mobilist trachtte met de voetrem een oliedrukrem zijn vaart te stuiten, doch de rem weigerde. Hijgebruikte toen, links uit halende, de haiadrem, maar het was reeds te laat. De krantenbezorger werd aangereden en sloeg tegen den weg. Nauwelijks was dit ge schied of de auto greep, doorschietende, een echtpaar, dat links van den weg lie-p, botste vervolgens tegen een lantaarnpaal, om ten slotte, voor hij tot stilstand kwam, een zich midden op den weg bevindende wielrijdster omver te rijden. Het geheele ongeluk speelde zich in eenige seconden af. Met twee auto's van den Geneeskundigen Dienst werden de vier slachtoffers naar het O. L. Vrouwe Gasthuis vervoerd. Drie van hen werden daar opgenomen nl. de kran tenbezorger, die vermoedelijk een hersen schudding had opgeloopen, alsmede het echt paar, waarvan de man een gecompliceerde linker-onderbeen-breuk en de vrouw eeia ge broken linkerpols en hoofdwonden had be komen. De wielrijdster had slechts enkele ontvellingen aan het linkerbeen en kon, na gekalmeerd te zijn, naar huis gaan. De auto die uit Brugge kwam, waar hij wa, ierepareerd, is in beslag genomen. JONGEN TUSSCHEN WIELEN VAN BETON MOLEN. Op het terrein der Zeeuwsche betonmaat- schappij te Vlake' hééft yèen ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan een 18-jarige jongen van Ierseke het slachtoffer is geworden. Eeiaige arbeiders waren bezig met een be tonmolen. Op onverklaarbare wijze kwam W. tusschen de wielen, zoodat zijn beide been-en werden verbrijzeld. Het duurde geruimen tijd voor hij bevrijd kon worden, geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse; de jongeman werd naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Betonnen ring scheurde. Twee spelende kinderen ernstig gewond. Op het terrein van de fa. W. de Vries te Helmond, waar onlangs een ernstige brand woedde, heeft een ongeluk plaats gehad, waar bij een jongetje en een meisje meer en minder ernstig werden gewond. Op het terrein wor den op het oogenblik steenen hout-opslag plaatsen gebouwd. De fundeeringen bestaan uit '"bétonnen' ringen- '*dié op het 'terrein wor den gegoten. La enkele ringen; welke te dro gen lagen, waren kinderen aan het spelen. Drie kinderen zaten in een der ringen, terwijl er boveiaop ook enkelen stonden. De kinde ren trachtten den ring aan het rollen te bren gen, het gevaarte, dat hierdoor scheurde viel in elkaar. De drie in den ring zittende kin deren werden onder de stukken bedolven Een 7-jarig jongetje had een ernstige, hoofd fractuur opgeloopen en enkele bloedende 'verwondingen, een meisje kreeg een diepe hoofdwonde. Een tweejarig kind bleef oiage deerd. DE VERDEDÏNGÏNG VAN ZUID NEDERLAND. In verband met de manoeuvres, welke dit jaar in Brabant worden gehouden, is door het gemeentebestuur van Breda Zaterdag middag ten stadhuize een officieele receptie aan de hoofdofficieren aangeboden. De burgemeester vaaa Breda heeft eeia rede gehouden over de verdedigiaag vaia Zuid-Ne- derland, waarin hij zeide, dat men meer op zijn hoede moet zijn dan tevoren. „Wij", aldus.de burgemeester, volgens het verslag in de Tel., „die slechts óp preventieve werking onzer weermacht; bedacht zijn, moe ten dus ook een anderen kant uit dan enkele jaren geleden en wanneer men dan in hei- Zuiden kennis neemt van plannen om nog eens 25 a 3-0 millioen op onze Defensie te be zuinigen en stellingen leest, niet in de eerste de beste publicaties, wélke hier op neerko men, dat de Hollandsche waterlinie toch wé! dekking geeft, dan wordt men in het Zuiden ongerust- en wil men daden zien waar uit blijkt, dat men evenals voor 1914 een krachts ontwikkeling nastreeft, die in oorlogsomstan digheden de vreemdelingen buiten de gren zen houdt in het belang van het geheele land". Buitenlandsche deelnemers aan de rondvlucht. Vele bekende vliegers. Zooals reeds voorloopig gemeld is, zal de Nederlandsche rondvlucht dit jaar een inter nationaal karakter dragen. Er worden onge veer 15 buitenlandsche deelnemers met hun passagiers verwacht. Zonder uitzondering zijn het vliegers van internationale bekend heid, zooals uit het vogende lijstje moge blij ken; Wolfgang von Gronau, de beroemde Pool en wereld vliegerVicomte J. de Sibour, de bekende wereldvlieger, "dierecordvluchten over Tokio, China en Afrika op zijn naam heeft staan: H. Hansez, de Belgische sport vlieger, die de eerste post van Brussel naai de Belgische Congo bracht: Air Vice Marshal Borton, Directeur van 'de Engelsclae Napier Motoren fabriekArthuro Ferrarin, de be roemde Italiaansche wereldsportvlieger; M. F. Fürst Kinsky, Voorzitter van de Oosten- ij ksche Aero Club; Hauptman Tibor Bisitz van het Kon. Hong. Luchtvaart Ministerie: Ivor Mc. Clure, Chief of the Aviation Depart ment of the British Automobile Ass.; Dr. P. Béhague, directeur van de afd. Luchttoe- 1-isme van de Touringclub de France; R. Fes ter. Voorzitter van de Antwerp. Aviation Club; P. Schellekens, Secretaris van de Antwerp Aviation Club; A. Wegenast, Voorzitter van de Dusseldorfer Aero Club. Morris Jackeman. Directeur van een Engelsche Luchtvaart, Maatschappij. Automobiel gaf rechts geen voorrang. Ernstig verkeersongeluk het gevolg. Drie gewonden, waarvan twee ernstig. 'Zondagavond te acht. uur werd de 44- jai'ige W. M. door een auto in de Weesper- straat te Amsterdam aangereden. Met een onderbeenfractuur moest de man naar het Nieuw Israelietisch Ziekenhuis wor den overgebracht. De automobilist was door gereden, doch z'n nummer was bekend zoo dat aan alle bureaux last werd gegeven naar den auto uit te kijken, den man aan te houden en voor verhoor voor te geleiden. De automobilist werd later op den avond op den Middenweg te Amsterdam gezien. Een agent gaf hem een teeken te stoppen, doch inplaats hiervan gaf de man vol gas, zoodat de agent op zij moest springen om niet te worden overreden. De agent hield onmiddel lijk een particuliere auto aan om den vluchteling te achtervolgen, doch het mocht niet gelukken den voortvluchtigen automo bilist in te halen. Weinig succesvol begin. Nieuw motorjacht uitgebrand. Vier opvarenden gewond. Zondagmorgen geraakte een pas te water gelaten motorjacht in de Schiedanosche Schie te Overschie, in brand. Het jacht was eigen dom van den heer Nelman, die met zijn echt- genoote en nog drie andere personen aan boord was. De heer en mevrouw Nelman iiepen ernstige brandwonden aan gelaat en boenen op. Een der andere personen sprong over bord en kon zonder letsel op het droge worden gebracht. De .twee overigen bekwamen lichte brandwonden. Het vaartuig is geheel uitgebrand. De oor zaak van den brand staat niet vast. ONGEVAL MET CIRKELZAAG. Arbeider gedood. Op de meubelfabriek „De Gemaeper Mo len" te Gennep heeft een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 43-jarige arbeider J. van Schaik, die werkzaamheden verrichtte aan de cirkelzaag, werd door een wegvliegend -stuk hout zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij nagenoeg onmiddellijk overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van yjjf kinderen. Als menschen revolvers dragen Poging tot doodslag en zelf moord. Noodlottige inmenging in dispuut. Op een bank in het stadspark te Maastricht zaten Zondagmiddag eenige menschen druk te redeneeren. Een hunner zeide iaa den loop van het gesprek „Ach, ben je gek?" Iemand die toevallig voorbij ging, wendde zich daarop tot het groepje en vroeg: „Meen je mij?" De aangesprokene op de bank antwoordde: „Ach kerel, ga door!" De laatste deed dit evenwel niet en gaf den persoon op -de bank een vuistslag onder de kin. Er ontstond een worsteling, waarbij de wande laar, zekere N. M. uit Maastricht, een revolver trok en daaruit een schot loste, dat zekeren H. J. G. uit Maastricht in den buik trof. Ver volgens richtte hij het wapen op zichzelf. Beide personen zijn naar het ziekenhuis Cal- varienberg overgebracht. De toestand der ge wonden was ernstig. Zweefvliegtuig van Schiphol naar Arnhem gesleept. Passagier maakte den tocht mee. Schiphol heeft Zondag' den talrijken be zoekers, die gewoonlijk op Zondag' da-ar verstrooiing kioimjen zoeken, naast de ge wone aantrekkelijkheid van luchtvaartbe drijvigheid nog eenige bijzondere attracties geboden. Daar was in de eerste plaats een kort oponthoud van den Belgischen Koning, waarvan de meeste bezoekers pas iets merk ten toen laet per luidspreker bekend was ge maakt, nadat de beide Belgische militaire vilegtuigen met den jeugdigen monarch aan boord gestart waren. Daar was in de tweede plaats voor iederen bezoeker duidelijk te volgen en de algemeene aandacht trekkend, de start van het zweefvliegtuig der Arnhemschê Zweef vliegclub. dat door een gewoon sportvlieg- tuig omhoog werd getrokken voor de grootste vlucht, die tot nog toe een zweefvlieger in Nederland heeft gemaakt, namelijk van Schiphol naar Arnhem. Het toestel dat plaats biedt aan twee per sonen weegt 213 K.G. en is gebouwd naar een ontwerp van den 'heer Hoekstra van de Ne derlandsche Vliegtuig Fabrieken in samen werking met Ir. Oyens door de Amsterdam- :che Vliegtuig Fabrieken voor Vliegtuigbouw. De bestuurder was de heer Reumerman in structeur van de Arnhemsche Zweefvliegclub die reeds verscheidene zweefvluchten in de omgeving van Arnhem achter den rug heeft en in dezen langer en tocht niet het minste bezwaar zag. Hij was vol goeden moed en het vertrouwen in hem bij de Arnhemsche Zweefvliegclub is zoo groot dat een der leden een persfotograaf erop had aangedrongen de tweede plaats in het toestel te mogen 'in nemen en nu als passagier de vlucht mee maakte. Het motorvliegtuig was een kleine open tweepersoons Tiger-Moth, voorzien van een 130 P.K. gipsy-motor, en werd bestuurd door den instructeur van de Nationale Luchtvaart- school, den heer Sluyter. Alvorens de groote 'vlucht zou aanvangen werd een proefvlucht boven Schiphol ge maakt. Om kwart over drie kwam het toestel op een hoogte van 1000 meter boven Teriet aan, waar de kabel werd losgegooid. Beide toe stellen landden vlot.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2