De Int. zeemijlzwemwedstrijd te Zand voort. ZWEMMEN. SCHERMEN HET MYSTERIE DER EEUWIGE JEUGD. KORFBAL BEVERWIJK De verlaging der Electriciteits- tarieven. Maximum-tarief voor winkels. Zooals wij reeds berichtten zal de gemeen teraad in zijn a.s. Donderdag te houden ver gadering de nieuwe door B. en W. voorgestel de electriciteitstarieven behandelen. Blijkens het nieuwe, door den Directeur der Gemeente Lichtbedrijven ontworpen concept wordt het enkel tarief voor verlichting ver laagd van 22 ets. tot 21 ets. per K.W.U. Van het dubbeltarief voor licht- en kracht-doel einden wordt alleen het avondtarief verlaagd en gebracht van 22 ct. op 21 ct. per K.W.U. Het dagtarief blijft op 10 ct. per K.W.U. be paald. Het enkeltarief voor kracht met sperklok voor motoren boven 8 K.W. van 8 ct. per K.W.U. vervalt. Eveneens vervalt het tarief voor winkeliers, waarbij het verbruik in de maanden Novem ber en December buitengewoon groot is, als jaarverbruik werd aangehouden, driemaal het verbruik van de maanden November en De cember, indien het verbruik in die maanden meer is dan 35 pet. van het jaarverbruik. In de plaats daarvan is onderstaand tarief ontworpen voor winkeliers: Voor het verlichten van winkels met een hoogere aansluitwaarde dan 500 Watt, kan alleen stroom betrokken worden volgens tarief E, onder de navolgende voorwaarden: 1. het vastrechtbedrag zal worden berekend naar het gelijktijdig benoodigde vermogen in den spitstijd, berekend naar f 12.per 100 Watt of gedeelten van 100 Watt per jaar; 2. het naar het vastrecht toegestane ver mogen zal worden begrensd of gemeten in de door de Directie vast te stellen maanden, als regel de maanden November, December en Januari; 3. het vastrechtbedrag is betaalbaar in 12 gelijke termijnen, per maand te voldoen, plus het bedrag voor verbruikte K.W.U. berekend tegen 4 cent per K.W.U.; 4. indien bij meting van het gelijktijdig in geschakelde vermogen, het toegestane ver mogen wordt overschreden, is voor elke 100 Watt overschrijding, een bedrag van f 12 verschuldigd, welk bedrag direct invorderbaar is. Gedeelten van 100 Watt worden voor vol berekend. Voor het gebruik van stroom in de huishou ding kan de stroom worden betrokken voor den prijs van 5 cent per K.W.U. plus een door de Directie vast te stellen vastrecht, te bepa len in 12 gelijke termijnen. Dit vastrecht zal worden bepaald naar het gemiddelde van het verbruik in de laatste 3 jaren, met dien ver stande dat: Indien mocht blijken, dat het verbruik ab normaal toeneemt, of door den verbruiker toestellen worden aangesloten welke de maxi male belating abnormaal zou doen stijgen, de Directie het vastrechtarief kan weigeren of een herschatting kan doen voor het door den verbruiker te betalen vastrecht; het huishoud- vastrechttarief per gezegeld contract wordt aangegaan voor den duur van een jaar en het contract, indien door geen van de partijen vóór het verstrijken van den contractsduur opzegging heeft plaats gehad, stilzwijgend met een jaar wordt verlengd; het tarief alleen verkregen kan worden voor het gebruik van electrischen stroom voor ver- lichtings- of huishoudelijke doeleinden (geen •krachtdoeleinden) De z.g.n. spertijden voor dubbel-tarief Ioo- pen als volgt: in Januari van 4.00 tot 12 uur n.m. in Februari van 4.30 tot 12 uur n.m. in Maart van 5.30 tot 12 uur n.m. in April van 6.30 tot 12 uur n.m. in Mei van 7.30 tot 12 uur n.m. in Juni van 8.00 tot 12 uur n.m. in Juli van 7.30 tot 12 uur n.m. in Augustus van 6.30 tot 12 uur n.m. in September van 5.30 tot 12 uur n.m. in October van 4.30 tot 12 uur n.m. in November van 4.00 tot 12 uur n.m. in December van 3.30 tot 12 uur n.m. Alle overige uren van het etmaal zijn v 'je aren. De wijziging der markten. Beslissing verdaagd. In de jongste raadvergadering heeft de ge meenteraad op voorstel van B,. en W. besloten wijziging te brengen in de markten. Ingevolge dit besluit zouden een tweetal paardenmarkten worden opgeheven. Volgens mededeeling van Burgemeester en Wethouders hebben Ged. Staten hun beslissing ten aanzien van dit raadsbesluit verdaagd. LICHAMELIJKE OPVOEDING. Burgemeester en Wethoude,rs deelen mede, dat van hen geen voorstel is te verwachten, om in de bestaande vacature van onderwij zeres in het vak lichamelijke opvoeding, ont staan door de ontslagname van mej. C. A. J. Seebregst, opnieuw te voorzien. In overleg met de hoofden der openbare scholen en de besturen en hoofden der bij zondere scholen is overeengekomen dat van 1 September a.s. het onderwijs in genoemd vak alleen behoudens een enkele uitzonde ring van het 5e leerjaar af zal worden ge geven. De heer H. J. Blaauw onderwijzer in het vak lich. oefening is thans aan alle open bare en bijzondere scholen werkzaam. In verband hiermede zijn aan den heer Blaauw enkele extra uren toegewezen. Bovengenoemde regeling geldt voorloopig tot 1 Januari 1935. Zoodra de begrooting voor 1935 in concept gereed is, kan worden overwogen in hoeverre deze regeling kan worden gecontinueerd. De stand der werkloosheid. Een kleine daling. Het aantal bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling ingeschreven werkloozen vertoonde aan het einde der vorige week weer een kleine daling en kwam van 454 op 448. De verlaging gold de gemeenten Wijk aan Duin met 8 en Heemskerk met 3 ingeschrevenen. Beverwijk kwam er minder goed af. Voor die gemeente steeg het werkloozencijfer van 206 tot 211. De geesel der werkloosheid doet zich gelden in onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Drukkers 3, behangers 1, be tonwerkers 2, marmerbewerkers 3, marmer polijsters 1, grondwerkers 21, metselaars, 9. opperlieden 10, schilders 3, steenhouwers 1, stucadoors 4, timmerlieden 7, houtbewerkers 1, kuipers 1, stoffeerders 1, schoenmakers 1, bankwerkers 7, electriciens 4, handlangers 2, koper- en blikslagers 1, lasschers 2, loodgie ters 1, machinisten 5, machinedrijvers 3, me taalbewerkers 2. monteurs 3, plaatwerkers 1, smeden 1, soldeerders 1, voorslaanders 1, bak kers 1, sigarenmakers 11, sorteerders 2, land arbeiders 10, teekenaars 1, chauffeurs 5, expe diteurs 1, winkelbedienden 2, schippers 1, in casseerders 1, kantoorbedienden 1, losse arbei ders 70, dienstboden 1, werksters 1, totaal 211 (vorige week 206). Wijk aan Duin: Betonvlechters 1, beton werkers 3, grondwerkers 40, metselaars 2. op perlieden 6, schilders 4, steenhouwers 1, tim merlieden 8, stoffeerders 1, bankwerkers 7, carrosseriemakers 1, electriciens 1, handlan gers 2. klinkers 1. lasschers 1, loodgieters 1, machinisten 4, machinedrijvers 2, metaalbe werkers 2, monteurs 2. bakkers 1, sigarenma kers 4, landarbeiders 15, teekenaars 1, chauf feurs 9, lijnwerkers 1, winkelbedienden 1, schippers 1, kantoorbedienden 4, losse arbei ders 45, werksters 1, straatmakers 2, totaal 175 (183). Heemskerk: Betonvlechters 2, beton werkers 3, grondwerkers 8, metselaars 1, op perlieden 3, timmerlieden 2, landarbeiders 19, chauffeurs 1, losse arbeiders 23, totaal 62 (65). HEEMSKERK VEREENIGING KONINGINNEDAG EN HARDDRAVERIJ. Op Woensdag 22 Augustus vergadert bo vengenoemde vereeniging bij den heer L. Henneman met de commissarissen om het volledig programma samen t'e stellen voor de feesten die gehouden zullen worden op 12 en 13 September. Ondertrouwd: E. Henneman, alhier en E. G. Castien te Beverwijk. Gehuwd: L. C. P. Meijland, 28 j. en M. Cath. Welage, 26 j., beiden alhier; Joh. L, Hoogewerf, 31 j., alhier en A .M. de Wildt, 27 j. te Wijk aan Zee en Duin. BEVOLKING Ingekomen personen: L. S. Wildervanck, arts, Rijksstraatweg 16, van Groningen. Vertrokken personen: R. Degeling en gezin, koopman, van Rijks straatweg 176 naar Wijk aan Zee en Duin. DIPLOMA ZWEMMEN. A.s. Zondag te 2 uur wordt in de zwem inrichting gelegenheid gegeven voor diploma- zwemmen voor dames, heeren en voor kin deren A.D.O. SPELERS IN HET NOORD- HOLLANDSCH ELFTAL. In het Noordhollandsch elftal dat Zondag 26 Augustus ter gelegenheid van het D.H.V.B. jubileum tegen het Utrechtsch elftal te Utrecht speelt zijn 3 A.D.O. speles opgenomen n.l. v. d. Kolk, Koopman en Beentjes Jr. Jvan Hemsbergen wint het hoofdnummer na een zwaren strijd tegen den jongen H.V.G.B.'er Drijver. Mej. J. W. de Groot, van U. Z. C, No. 1 van de dames. T. M. van Dommelen van Hillegersberg en G. Captein, van „Haar lem" zegevieren resp. van de veteranen en heer en-schoolslag Zaterdagmiddag is wederom, nu voor de vierde maal, de zeemijlzwemwestrijd gehou den, welke voor de organiseerende zwemclub „Haarlem" een groot succes is geworden. Had deze wedstrijd aanvankelijk door de deelneming van enkele bekende lange af standzwemmers uit België en Duitschland een internationaal karakter, thans waren deze zwemmers, in verband met de Europeesche zwemkampioenschappen in Maagdenburg, verhinderd aan den start te verschijnen. Namen als die van Van Hemsbergen, Stender, Kuyper en Wegenaar waren echter een waar borg voor een spannenden strijd. En inderdaad is het zonder twijfel een spannende strijd geworden, hoofdzakelijk in de hoofdklasse heeren vrije slag, waarbij Van Hemsbergen een zwaren strijd had te leveren tegen den jongen H.V.G.B.'er Drijver. Deze laatste zwemmer is van start af een voort durende candidaat gebleven voor de eerste plaats; eerst op de laatste tien meter had Van Hemsbergen een krachtiger spurt, wat hem met slechts één seconde verschil als eerste deed aantikken. De jury, bestaande uit mevr. A. Knuyt Van Laar en de heeren J. van Tieseling. J. C. Veldhoff, J. Aufderheide, Mr. G. Claessens, P. van Goor, V. Visser en Th. Hölsken, had voorwaar geen gemakkelijke taak. Er stond een flinke deining op zee, wat het starten zeer bemoeilijkte. Allereerst gingen van start de dames, de heeren-veteranen boven 35 jaar en de heeren schoolslag-zwemmers. Enkele minuten daarna startten de heeren vrije slag zwemmers. Bij de dames werkten mej. W. de Groot (U.Z.C.), mej. D. Hlisken (A.D.Z.) en Hermien Haase (Zignea) zich langzaam naar voren. Eerstgenoemde had bij het keerpunt reeds een flinken voorsprong en kon dezen met haar krachtigen slag tot het einde be houden. Met bijna drie minuten voorsprong op de eerste der heeren schoolslagzwemmers bereikte zij met een tijd van 37 min. 53 sec. de finish, Mej. Hüsken eindigde als tweede met bijna vier minuten en Hermien Haase derde met ongeveer acht minuten verschil op de eerst- aankomende. Een vinnige strijd werd geleverd bij de schoolslagzwemmers tusschen Captein van Haarlem en Barzelay van A.Z. Laatstge noemde had bij het keerpunt een voorsprong, dien hij op den terugweg verloor; langen tijd zwommen deze heeren zij aan zij. Captein had echter reservekrachten voor een langen eindspurt; hij werd van de heeren schoolslag zwemmers eerste in een tijd van 40 minuten en 34 seconden, waarna. 21 seconden later de Amsterdammer Barzelay aantikte. J. v. d. Mije van Haarlem werd derde in 42 min. 12 seconden. De heer Van Dommelen zag zijn reis uit Hilligersberg beloond door beslag te leggen op den eerste prijs bij de veteranen. Met groo- ten voorsprong kwam hij als eerste aan, ver volgens E. Varady «A.Z.) en derde J. F. van Lunteren. Alle acht ingeschreven veteranen hebben de baan geheel uitgezwommen, wat met deze zee een goede prestatie te noemen is. Bij de heeren vrije slag zwemmers gingen Zeeman en Van Hemsbergen er direct van door, maar Drijver hield een oogje in het zeil en volgde het tweetal ongeveer een tien meter dichter bij de kust. Bij het keerpunt lag Drij ver in een gunstige positie en vertrok daar als eerste voor den terugweg. Van Hemsbergen legde er nu een schepje op en werkte zich naast Drijver. Zeeman kon het tempo niet meer volgen en zakte af. Op den heenweg leverden kort achter het genoemde drietal, Kuyperr en Zeegers een heftig duel waarach ter Steender volgde. Tot aan het keerpunt bleef deze volgorde der zwemmers en ook op den terugweg lagen Kuyper en Zeegers vlak naast elkaar. Beide zwemmers verloren elkaar niet uit het oog en ook hier was te zien, dat evenals bij Van Hemsbergen en Drijver de eindspurt zou be slissen wat ook inderdaad het geval' was. Voor het publiek aan het strand was hier van zeer weinig waar te nemen, maar voor hen. die in booten dezen interessanten strijd konden volgen, was het duidelijk waar te nemen, dat de zwemmers zich tot het einde moesten geven. Bij deze zwemmers was geen sprake meer van „haal ik het", doch „hoe plaats ik mij", waardoor de spanning er tot het laatste in bleef. Zeegers behield echter het tempo, terwijl Kuyper moest loslaten. Met on deling ver schil van negen seconden werden zij respec tievelijk drie en vier. Zeeman was door deze zwemmers van de derde plaats verdrongen; hij eindigde met acht seconden verschil na Kuyper als vijfde, De overige zwemmers kwamen met ver schillende tusschenpoozen aan. Van de 41 deelnemers vielen er vier uit, waarvan twee over het strand naar het Noor- derbad terugkeerden, terwijl de overige door de goede zorgen der Zandvoortsche Reddings brigade in de volgbooten werden geheschen. Des avonds werd in een feestelijke bijeen komst in het Noorderbad de prijzen uitge reikt door den burgemeester van Zandvoort, den heer H. van Alphen. Alvorens het woord te geven aan den burgemeester opende de voorzitter van de Zwemclub „Haarlem", de heer Visser, den feestavond, waarbij hij in het bijzonder dank bracht aan de Zandvoortsche Reddingsbrigade zonder wier welwillende medewerking deze zeemijlwedstrijd niet ge organiseerd had kunnen worden. Vervolgens kreeg de burgemeester het woord; hij bracht hulde aan de Zwemclub Haarlem en enkele bekende zwempropagan- distische figuren uit Zandvoort voor hun werken voor de edele zwemsport. Niet ver geten werden de prestaties van onze Holland- sche dames en heeren in de Europeesche zwemkampioenschappen in Maagdenburg. Op hartelijke wijze werden daarna de prij zen aan de winnaars uitgereikt. Een bijzon der woord richtte de burgemeester tot de zwemmersploeg van „Haarlem", die evenals vorig jaar in het bezit kwam voor een jaar van den grooten Noorderbad-wisselbeker met 29 pnt., A.Z. had 16 pnt. en Dolfijn 11 pnt. Door de voorzitter van Haarlem werd aan mevrouw Van Deursen een bloemenmand aangeboden, waarna mevr. TriebeisKoens op haar kernachtige wijze het talrijke pu bliek tot het beoefenen der schoone zwem sport opwekte. De heer Van Deurzen, directeur van het Noorderbad, sprak het slotwoord; hij weirschte de aanwezigen een prettigen avond. De gedetailleerde uitslagen zijn: Klasse A: Dames vrije slag. 1. J. de Groot, U.Z.C., 37 min. 53 sec. 2. D. Hüsken, A.D.Z.41 min. 32 sec 3. H. Haase, Zignea, 45 min. 13 sec. Klasse B. Heeren Veteranen (boven 35 jaar). 1. T. M. v. Dommelen, S.V.H. 41 min, 53 2. E. Varady, A.Z. 1870, 46 min. 23 sec. 3. J. F. v. Lunteren, R.Z.C., 46 min. 33 sec. Klasse C.: Heeren Schoolslag. 1. G. Captein „Haarlem", 40 min. 34 sec. 2. L. Barzelay, A. Z. 1870, 40 min. 34 sec. 3. J. v. d. Mije, „Haarlem", 42 min. 12 sec. Hoofdklasse D.: Heeren vrije slag. 1. Jan v. Hemsbergen, Haarlem". 32 min. 8 ses. 2. T. C. Drijver, H.V.G.B., 32 min. 9 sec. 3. K. Zeegers, A.Z. 1870, 33 min. 51 sec. 4. F. Kuyper „Dolfijn'', 34 min. 5. C. Zeeman, „Haarlem", 34 sec. 8 min. Geslaagde zwemtocht over het Kanaal. Het is aan de Oostenrijksche zwemster Emma Faber gelukt over het Kanaal te zwem men. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is zij om kwart vóór eenen te G.risnez te water gegaan en om kwart over drieën Zaterdag middag te Southforeland aan land gestapt. Zij is 14 uur en 40 minuten in het water geweest. Internationaal tournooi te Zandvoort. Het internationaal schermtournooi, dat op 25 en 26 Augustus in het Noorderbad te Zand. voort zal plaats hebben, -bestaat uit de vol gende wedstrijden: Zaterdag 25 Augustus: Equipe-wedstrijd op sabel (vier schermers per ploeg)om 2 uur n.m. voorronde voor Nederlandsche scher mers voor personeel sabel, die niet tot de equipes of reserves behooren: 8 uur des avonds bijeenkomst officials en schermers. Zondag 26 Augustus 10 uur v.m. voorronde personeel sabel en voorronde personeel dames floret: 2 uur n.m. beslissing personeel sabel en beslissing personeel floret dames. WIJK AAN ZEE NIEUW KLEEPLOKAAL VOOR „EXCELSIOR" Zondag is liet nieuwe kleedlokaal der R.K. voetbalvereeniging „Excelsior" in gebruik ge nomen. Dit eenvoudig doch goed ingericht ge bouwtje is voor de vereeniging een groote aanwinst. DE LOTERIJ DER W.R.B. In de geheel gevulde zaal van de lunchroom Populair had Zaterdagavond ten overstaan van notaris Mr. A. Moens de trekking plaats van de loterij georganiseerd door de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade. Met spanning werd de trekking, die door twee adspirantleden ge schiedde, gevolgd. De hoofdprijzen zijnde: de Gazelle motorfiets viel op no. 813; de Ritsema stofzuiger op no. 1720; de Burgersfiets op no. 779; de Clubfauteuil op no. 1999 en het Voigtlanderfototoestel op no. 1203. Deze en ook de andere prijzen kunnen Dins dag- en Woensdagavond van 8 tot 9 aan het gebouwtje der W.R.B. aan den Achterweg af- chaald worden. FEUILLETON Een emotioneele roman door WALTHER KLOEPFFER. 1) HOOOFDSTUK I. Professor Sander stak de Piazza della Ri- forma over en sloeg de richting in naar de kade. Groot, schraal, de schouders een weinig voorovergebogen, de regenjas over den arm, slenderde de jonge geleerde door de wande lende menigte als iemand, die niet de minste haast heeft om zijn ten hemel juichend geluk te begraven tusschen de vier muren van een onverschillige hotelkamer. Bij de Lugano Centrale gekomen liet Peter Sander zich op nemen door de processie, die gedurende de „season" avond aan avond tusschen den Giardino Publico en de Hotelerie della Para- diso haar pantoffelparade uitvoert. Maneschijn over het Meer van Lugano. Magnolia's en palmen. Kilometerslange kete nen van electrische gloeilampjes rond om den oevers van het meer. Ergens op het water klinkt, als het zenuwachtig snikken van een kind, harmonicamuziek. Machtige booglam pen spuwen stroomen van brutaal, wit licht op de trottoirs der kaden, waar rechtvaardi gen en boosdoeners, dollarprinsessen en ele gante oplichters, societydames en demi-mon- dainen in roerende eendracht naast elkaar wandelen. Uitde geopende deuren en vensters van het café Jacchini kwam een wolk van Sacharienzoete muziek en drong in het op gewonden bloed der menigte. Men bedenke: Toselli's wellustige „Serenade" als jazzmu ziek! Blond-, bruin- en zwartgelokte page- kopjes wiegden uitdagend boven nog uitda gender toiletjes. Het geroezemoes der stem men was oorverdoovend. Alle talen, alle dia lecten der wereld waren vertegenwoordigd Het zelfbewuste Angelsaksische „oh, yes" scheen echter den boventoon te voeren en zich als een opdringerig uitroepteeken te plaatsen boven hét Romaansche „oui" en „si", of het Germaansche ,,ja" Peter liet zich willoos voortdrijven. Daar hij het rumoer van het om hem bruisende leven als het ware slechts via zijn trommel vlies ontving en het terstond weer terug gaf, beroerde het nauwelijks zijn bewustzijn. Het liet geen enkelen indruk op hem achter. Want we moeten het nu wel zeggen hij was zoodanig in gedachten verzonken, dat hij niets, maar dan ook letterlijk niets gewaar werd van hetgeen rond om hem gebeurde. HET ALZIENDE OOG VAN DE YARD.. - Scotland Yard heeft een autogiro-vliegtuig gekregen om toezicht op het verkeer te kunnen uitoefenen. HAARL. KORFBALBOND Aurora. Gespeeld: Aurora 3 tegen T.H.B. 3 2—0. Aurora-adspirant: A tegen O. G. adspirant 03 nederlaagwedstrijd O. G. Te spelen: Woensdag 22 Aug,: Aurora 1 Tempo 1. Donderdag 23 Aug.: Aurora 1—O. G. 1 Terrein en aanvangsupr worden nader be kend gemaakt. Aurora 2. krijgt nog een kennisgeving. Dinsdag 7 uur trainen. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMIHDEN Heden: MAANDAG 20 AUGUSTUS Thalia Bioscoop: „De wereld zonder mas ker". 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „De Koning der Zigeu ners" en „City Lights". 8 uur. DINSDAG 21 AUGUSTUS Thalia Bioscoop: „De wereld zonder mas ker" 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „De Koning der Zigeu ners" en „City Lights", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 21 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: Het Hollandsch Too- neel: Sherlock Holmes. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Pechvogels" (gepro longeerd) 2.30 en doorloopende avondvoorstel ling van 7 uur af. (In de matinee: Hermas' Oud-Hollandsche Poppenkast). Palace „Fra Diavolo". Op het tooneel: D'An- selmi, Spaansche buikspreker. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Mein Herz ruft nach dir" (geprolongeerd). Op het tooneel: Beeld houwer Karei Hermes met zijn levende schil derijen. 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 22 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen 's middags en dea avonds. Zij correct gekleede gestalte stak bijna een hoofd uit boven de menschenmenigte. Peter was een der weinigen, die voor hun pleizier, dat wil zeggen zonder eenige bijbe doeling, naar Lugano waren gekomen. Hij zocht noch een gefortuneerde bruid, noch de gelegenheid om een rijke dame van haar ju- weelen te berooven. Hij was met Gussy, zijn jonge vrouw, veertien dagen geleden heel eenvoudig over den St. Gothard gereisd, om dat het weer in Zwitserland aan afschuwe lijkheid niets te wenschen overliet en men de paar weken vacantia per saldo toch èrgens moest doorbrengen, voordat hij met de open baarmaking van het „Vitalin" kon beginnen. En hiermede zijn we reeds midden in den gedachtengang van den professor gedrongen. Want juist op dit oogenblik beschouwde hij zijn „groote ontdekking" van een geheel nieuw standpunt. Om Peter's lippen speelde een glimlach van geluk. De ontdekking van het „Vitalin", ongeveer drie maanden ge leden tot stand gekomen, sindsdien uitge werkt en nauwelijks twee weken geleden wetenschappelijk en onomstootelijk bewezen, was als een kostelijke schat, waarvan nie mand het bestaan vermoedde en waarmede hij binnen enkele dagen de menschheid ge lukkig wilde maken. Het „Vitalin" zou ongetwijfeld een cata strophe veroorzaken. Het zou de geheele me dische wetenschap op haar eeuwenoude grondvesten doen wankelen. Ja, nog meer! Hij, die den moed had, in gedachten de con sequenties te trekken van de ontdekking van het „Vitalin", zou met stomheid geslagen worden. Men bedenke slechts: een oud dier, of een door den harden strijd des levens vroegtijdig oud geworden mensch wordt met geregelde tusschenpoozen 'n dosis „Vitalin" in de aderen gespoten, zoo ongeveer als een sim pele injectie. Welnu, reeds na de eerste in spuiting komt het verouderde organisme tot nieuw leven, het wordt jonger, het herwint de kracht der jeugd, werpt alle symtomen van verval over boord en bereikt een leeftijd, welke het normale ver overschrijdt! Betee- kende dat niet een spaak steken in de wielen waarop de wereldgeschiedenis voortrolde; be- teekende dit niet: de menschheid een ouder dom te schenken, waarvan slechts de legenden gewag maken? Professor Dr. Peter Sander mijmerde verder. Ongehoorde, nooit gedachte perspec tieven deden zich voor hem open. Peter's bloed stroomde als in een koortsige roes; de roes van een veroveraar. De schrale man met z'n correct grijs colberteostuum peinsde: „Tja, hij vanochtend den tuin van mevrouw Wi thers in orde zou gaan maken?" „Ja. meneer", antwoordde de negerin bui ten adem, want ze had al dien tijd voor de deur van no, 5 gestaan en was op het roe pen van haar meester haastig komen aan rennen. „En is hij ér vanmorgen nog geweest?" „Nee, meneer". „Weet je het adres van het dienstmeisje van mevrouw Withers?" „Ja meneer". ,Hoe heet ze?" „Lucy Thomas, meneer". „Ga er dan onmiddllijk heen en vraag haar, waarom zij vanochtend niet bij me vrouw Withers is verschenen. Het eten kan wel zoolang wachten". „Die Perry", legde Bristew den hoofdcom missaris uit, toen Mattie de deur weer a&hter zich had gesloten, „Perry Carpenter heel hij eigenlijk, is een jonge neger, die in deze buurt alle mogelijke karweitjes opknapt. Zoo als je weet, is achter elk van deze villa's een tuin. Huizen staan er niet achter. Nu dan, die Perry staat me niet aan. Gisteren en Zaterdag heeft hij ook in mijn tuin gewerkt". „Zou je denken, dat hij „Hij heeft een ongunstig uiterlijk. Wanneer het blijkt, dat noch Campbell, noch Morley mevrouw Withers hebben vermoord, waarom zouden we dan niet onderzoeken, waar Perry en het dienstmeisje van no. 5 op het oogen blik uithangen en waar ze in den afgeloopen nacht zijn geweest?" ,Dat ben ik met je eens", viel Greenleaf hem bij. „Het heeft er werkelijk iets van weg, alsof de moord door een neger is bedreven". „En dit", vervolgde Bristew. terwijl hij iets uit zijn vestzakje haalde en het den hoofd commissaris overhandigde, „is ook van groot belang",

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5