HET NIEUWE AVONDBLAD Velsen's Witte Kruis bestaat veertig jaar. P.CH. bouwt in het duin en spreekt met de wereld. 19e JAARGANG No. 245 DINSDAC 21 AUC. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van drt blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen- t 2000— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meet abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-* tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank t6 Schiedam. IJMUIDEN. Scheveningen-Radio komt bij het ÏJmuidensche kampeerterrein. De plaats van waar men met de wereld gaat spreken Worden alle diensten nu vereenigd? In de laatste vergadering van den gemeen teraad hebben burgemeester en wethouders den Raad medegedeeld, dat een wijziging is gebracht in de overeenkomst met het Rijk inzake de huur van het kampeerterrein. Het Rijk heeft een gedeelte van het terrein te ruggenomen en daarvoor een ander stuk duingrond beschikbaar gesteld, Op het teruggenomen gedeelte wordt nu een gebouwtje gezet voor de vestiging van den kortegolfdienst van Scheveningen-Radio. De volgende bijzonderheden over dit inte ressante bedrijf zullen ongetwijfeld onze le zers interesseeren. Het is bijna niet te gelooven, dat de radio 30 jaren geleden nog zoo ontzaglijk primitief was, als men thans de verbluffende eenvoud ziet, waarmede het radioverkeer, voorname lijk over grooten afstand wordt afgewikkeld. Practisch bestaan voor den modernen ra diozender geen afstanden meer. Er is in de afgeloopen jaren ernstig gewerkt, hard ge werkt; niet alleen in het buitenland, maar ook hier te lande was men werkzaam en de Rijkstelegraaf niet 'het minst. 'Sinds Juli 1926 is de dienst voor het z.g. al gemeen openbaar radioverkeer voor ons land in de noordelijke seinz'aal van het ÏJmuiden sche postkantoor ondergebracht. Van hier uit worden sinds jaar en dag door rappe telegrafistenhanden de seinsleutels be diend, welke te Scheveningen in het radio station PCH de verbindingen tot stand bren gen, die de machtige zenders hun morsetee- kens door den aether doen slingeren. De roep van PCH, nu eens lokkend „Hebt ge nog telegrammen voor mij?" dan weer nijdig „Ik maak u attent op overtreding van artikel zooveel der radio-conventie", wordt op vrij wel alle zeeën gehoord. De zenders op ons rijkskuststation gebrui ken meer dan een golf. De z.g. lange golf (2222 M.) beschikt over circa 8 K.W. antenne energie. Dit vermogen, gevoegd bij de be trekkelijk groote antennehoogte (100 M. hoog, 270 M. lang, 4 draden! verleent. PCH een wer kingsfeer van vele duizenden kilometers. Dientengevolge kan zij des nachts in den re gel haar telegrammen aan schepen op de Indische vaart tot- in de Roode Zee afgeven. ■Behalve de normale verkeersgolven, waar mede het scheepsverkeer op de Noordzee en omliggende wateren bestreken wordt (de 600 M. en 705 M.) is als jongste verkeersmiddel met schepen-op-grooten-afstand de ultra- kor te - golf - dienstkortweg gezegd: de korte golf, ontstaan. Deze dienst werkt met 2 zen ders; een op 22.8 M. en een op 35.3 M„ waar mede PCH verbinding kan houden met de mailschepen op de Indische route, Zuid- en Noord-Amerika en de West. Men werkt met een z.g. daggolf, (22.8 M.) en de nachtgolf (35.3 M.) Proefondervindelijk is namelijk ge bleken, dat de wisseling van dag en nacht verandering van golflengte noodzakelijk maakt, opdat een zekere verbinding onder alle omstandigheden mogelijk is. Het nut van dergelijke rechtstreeksche verbinding van het Moederland met de Koloniën is meer dan een keer bewezen. Over reserve golflengten kan PCH in geval van nood ook nog beschikken, nl. 36.0 M. en 53,0 M. De zenders werken met 10—15 KW energie. Een ander onderdeel van de kortegolf, weüke nog niet zoo lang bestaat, is de z.g. eenzijdige uitzend dienst. Deze is bestemd voor schepen, welke wel over een kortegolfontvanger be schikken, doch niet over zoo'n zender. De te legrammen worden dan door PCH op bepaal de" uren van den dag (2 maal in de 24 uur) op 35.3 M. „in den blinde" uitgeseind. Latei- wordt dan via andere schepen recu van dit telegram ontvangen. Afstandbediening. Reeds geruimen tijd ondervond de dienst tijdens het luisteren op deze golven storing, zoodat de ontvangst vaak onmo gelijk was. Passeerende auto's, apparaten, stofzuigers, ja zelfs in de Zuidersluis lig gende botters veroorzaakten door hun motoren sterke ratelstoringen. Men heeft sinds eenige maanden toevlucht gezocht tot z.g. afstandontvangers. In het duïn- terrein ten Zuiden van de Zuidelijke pier werden in een houten gebouwtje twee kortegolf ontvangers opgesteld. Naast elke ontvanger staat een kleine, zeer langzaam loopende electro-motor die door middel van een drijf riempje de condensator van het desbetreffend apparaat kan afstem men. In de plaats van het snoer voor de kop telefoon treedt nu de telefoonkabel. In de seinzaal aan het Sluisplein drukt de telegra fist nu eenige contacten in en de motor zet zich in beweging. Tegelijkertijd is het toestel in de duinen ingeschakeld, zoodat wanneer de bedienende ambtenaar de koptelefoon opzet, hij de signalen op den korten golf band welke het toestel bestrijkt, kan hooren. Hoort hij nu een' signaal, dat voor PCH be stemd is, dan stopt hij met een handbewe ging den motor naast den ontvanger. Zoo worden dus de apparaten over een grooten afstand bediend. Hoe ingenieus dit oo'k gevonden mag zijn (Prof. dr. Koomans. onzen Hollandsche radio-expert komt de eer van dit ontwerp toe) deze toestand is verre van ideaal. Reeds lang koesterde men plan nen om dezen zoo uiterst belangrijken dienst te verbeteren. De nieuwe huisvesting. Thans zal de technisceh dienst der P.T.T. op het vrijgekomen gedeelte van het kampeerterrein een (voorloopig) hou ten gebouw plaatsen, waarin deze tak van het bedrijf geheel zal worden onderge bracht. Men hoopt met October klaar te zijn, zoodat PCH de honderden Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen voor en van hen, die verre zeeën bevaren, tijdig verwerken kan. Tevens zal in dit station de berichten dienst met de trawlers ondergebracht worden. Zooals onze lezers weten 'geschiedt het eigen lijke draadloos-telefonische verkeer met de visschërsvloot thans van Amsterdam uit. De „juffrouw in Amsterdam" besprekt den tele- fonie-zender te Scheveningen. Deze z.g. PDN- zender werkt op ongeveer 160 Meter. Dit zal voortaan van IJmuiden, van de Zuidelijke pier geschieden. Ook zal de ontvangst van de gesprekken van deze trawlers (thans te Noord wij k-Radio) daar verzorgd worden. Zoo wordt de ideale toestand: concentratie van alle werkzaamheden, vereischt voor een vlot scheepsverkeer op de kortegolf, steeds meer benaderd. De ÏJmuidensche radio-luisteraar make zich niet bezorgd voor storing van PCH! Dit is niet mogelijk! •Geheel ideaal zou natuurlijk de huisvesting van den geheelen postalen radiodienst in „eigen huis" zijn. Thans tracht de bedienende ambtenaar zelf een telegram, wanneer het in de lage regionen niet erg vlot, nog wel eens snel op de lange golf door te krijgen. Dit zal in de toekomst over meer dan een schijf moe ten gaan. De bezuiniging is ook hier de fac tor, die de totale concentratie nog tegen houdt-. Concentratie van alle diensten? Binnen afzienbaren tijd zal men echter aan de zuidzijde van het kampeerterrein het ge bouw zien verrijzen, waarin alle draden van Nêerlands bekendste radiostation Scheve ningen-Radio, PCH, zullen samenkomen. Iedere scheepsmarconist. onverschillig wel ke nationaliteit hij bezit, kent als hij „beva ren" is, PCH. Ons kuststation behoort tot de beste in Europa. Een staf van radio-telegra fisten onder leiding van hun chef, den heer Keizer, zorgt voor een zorgvuldige bediening der zenders en ontvangers. Uit ver af gelegen oceanen worden dikwijls telegrammen „opgevischt" van kleine, zwal kende stoomertjes. Ieder Hollandsch schip, waar het zich op den aardbol ook bevindt, is voor het Moeder land bereikbaar. PCH hoort den roep der mailschepen en der zwalkers en antwoordt. VIERING VAN KONINGINNEDAG DOOR DE CHRIST. ORANJEVEREENIGING. De Christ. Oranjevereeniging heeft besloten dit jaar geen openbare feestelijkheden te hou den'. De herdenking van den verjaardag van de Koningin zal op bescheiden wijze geschieden door op 31 Augustus de kinderen van de Ju liana-, Emma- en P. Vermeulenschool een tractatie te bereiden. Op den avond van 30 Augustus wordt in de Geref Kerk aan den Velser duin weg een wijdingsbijeenkomst ge houden waarin als spreker optreedt de voor zitter van den bond van Christ, oranjevereni gingen, Ds. P. Voorsteeg, Hervj predikant in Den Haag, die als onderwerp heeft: „Oranje in de donkere dagen van Nederland". Medewerking voor dezen avond wordt ver leend door het symphonieorkest „Concinere", directeur de heer D. Klut Sr., en door een zangkoor. KENNEMER PLUIMVEE VEREENIGING. Het bestuur van de Kennemer Pluimvee vereniging heeft voor haar leden-konijnen liefhebbers een tafelkeuring georganiseerd op Vrijdagavond 7 uur in 't Friesche Koffiehuis aan den Zeeweg in IJmuiden-Oost. De bekende keurmeester H. B. Hamaber uit Haarlem zal de leden onderrichten. NAAR ZEE VERTROKKEN. Dolfijn IJM. 103. Invierno IJM. 158 en Alc- maria IJM. 23 zijn naar zee vertrokken. „CORNELIS DE BOER" HEEFT MOTOR DEFECT. Victor IJm. 149 was Maandag aan de markt met 9 1/2 last pekelharing (eigen lading) en 12 last van de motorloggers Cornells de Boer welke met motordefect in North Shields is binnengesleept. „GOED WATER IN DE VELSER ZWEM INRICHTING. Besluit het analyserapport van het Centraal Laboratorium. In de afgeloopen week van 11/8 tot en met 17/8 werden er slechts 1764 baden genomen. Het laagste aantal werd genoteerd op Zon dag 12 Aug. (wedstrijden V. Z. V.) 76. Het hoogste aantal op Vrijdag, 17 Aug. n.l. 429. VELSEN. Een vereeniging met een belangrijke sociale beteekenis. Het gebouw van Het Witte Kruis aan de Kennemerlaan 125. Wat de geschiedenis ons van haar groei leert. „In soberheid zal het 40-jarig bestaan van de Velsensche afdeeling van de No ord - Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" worden herdacht", heeft het plaatselijk bestuur besloten. Tijdsomstandigheden mogen wel uiterlijk feestbetoon op den 30sten Augustus uit sluiten, innerlijke vreugde kunnen zij niet tegengaan, ja, het feit dat deze af deeling ondanks alles zoo sterk is ge bleven en eigenlijk aan werkelijke kracht toeneemt, is e,en reden tot dubbele blijd schap bij het bestuur, personeel en de leden. Deze wetenschap, gepaard aan een rustig en wei-overwogen beleid, verzeke ren het Witte Kruis te Velsen een onbe zorgde toekomst. Bij een vereeniging als deze, die een zoo uitermate belangrijke sociale positie inneemt, blijkt weer ten duidelijkste hoe de geschie denis van de gemeente en die van de ver eeniging in groote lijnen congruent zijn, eikaars spiegelbeeld. Met den buitengewoon snellen groei van Velsen als gemeente, groeide ook Het Witte Kruis, een groei die zelfs zoo sterk was dat uit Het Witte Kruis een andere vereeniging ontstond. Ook Velsen is zoo sterk gegroeid dat als 't ware IJmuiden er naast, of beter er in, ontstond. Op 30 Augustus 1894 dus,' werd Het Witte Kruis in Velsen geboren. De eerste bespre kingen werden gevoerd in het voormalige hotel Appeldoorn en de oudste leden zullen zich de namen van de grondleggers nog wel herinneren. De toenmalige burgemeester, de heer J. C. A.-Weerts en de gemeente-secreta ris, de heer Th. J. Wynoldi Daniëls, die even eens reeds is overleden, zijn zeker geen onbe kenden voor hen. Evenmin als de namen van de heer W. H. Hofstee, F. L. E. Kaulbach en C. J. Kalis. Men begon klein, of als men wil: met een flink aantal leden, dat echter vergeleken met de 4700 van thans, klein te noemen is. Bijna 100 Velsenaars traden toe tot de afdeeling, die begon met de stichting van een hoofd- depöt in het raadhuis te Velsen en twee hulp depóts in de politiebureaux te Santpoort en IJmuiden, waar de leden verplegingsmate- riaal konden verkrijgen. Wat doet Het Witte Kruis? Dat is een graot verschil met wat het Witte Kruis deed! Begon men met alleen de verstrek king van verpleegmateriaal, later werd de arbeid uitgebreid en thans onwat de taak: 1. verstrekking van verplteegmatc- riaal, 2. wijkverpleging, 3. kraamverzor. ging, 4. zuigelingenzorg. Als u dit vergelijkt met de aanvankelijke stichting van de drie depóts dan blijkt de groei en de stijgende belangrijkheid ten volle. Het prachtige gebouw aan den Kennemer laan. dat 8 Februari 1930 werd geopend, nadat in September 1929 de eerste steen was gelegd legt getuigenis af van de groei. Hier is het werk van Het Witte Kruis gecentraliseerd en daarom zijn de andere gebouwen in Santpoort en Velsen verkocht, die bovendien niet zeer gunstig gelegen waren door den groei van IJmuiden. (De opening van het Velsensche was in 1904 en beteekende een hoogtepunt in de geschiedenis. Het was het eerste eigen ge bouw!) Wel zijn daar nog depóts, maar het hart van de zaak klopt in de Kennemerlaan 125. Voordat men dit huis betrok, dat een bouw som van f 29.000 vorderde, was de voornaam ste zetel aan het Sluisplein, waar in Augus tus 1908 Prins Hendrik de eerste steenleg ging heeft verricht, die het jaar daarop dat wijkgebouw heeft geopend. Men koos toen die plek naar aanleiding van de scheepsramp die voor Hoek van Holland was geschied met de „Berlin". Velen zullen zich de concierges, welke functies later met die van magazijn- administrateur werd verbonden, nog herinne ren. Het waren de heeren Wals, Stoutjesdijk en Sputs. Dit is in korte trekken de geschiedenis der huisvesting. Over het tegenwoordige gebouw zwijgen we maar. Dat behoort elke Velsenaar te kennen, en wie het niet kent, moet het maar spoedig bezoeken. De heer J. Woltman die sedert 1925 administrateur is en nu tevens propagandist, zal het u gaarne laten zieni en u tevens lid maken... Daarvoor is hij im mers de propagandist. Ook de wijkverpleging! naan sterk toe. In 1899 was zuster Chrispijn tijdelijk- wijkverplecgster. Nu zijn er zes zusters, t.w. de dames A. W. Tulp te Santpoort, T. de Beurs te IJ mui den-Oost, E. die Wilde te IJmuiden en I. G. Postema te Velsen en Velsen-Noord. Met de kraamverzorging zijn de zusters R. Lavoo en A. Zandstra belast. In 1903 werd zuster M. E. v. d, Hoek vast aangesteld; zij was de eerste vast aangestelde wijkverpleegster en heeft 27 jaren haai* krachten aan het werk gewijd, zoodat haai* pensioen wel verdiend is! In 1909 werd de tweede zuster, zuster Ferwerda benoemd, in 1913 kwam zuster Lunzen en in 'Santpoort werd zuster Bos aangesteld. Van grooot belang zijn tenslotte de kraamverzorging (sedert 1924), waarom der tie verpleging van kraamvrouwen valt te verstaan, en de zuigelingenzorg (sedert 1926) onder dr. W. M. Naessens, die be oogt het verstrekken van advies aan moe ders, over de behandeling en verzorging van zuigelingen. Los hiervan sta»t de moedercursus die door een docente van de Provinciale Vereeniging van Het Witte Kruis wordt gegeven. He rinneringen Een vereeniging die veertig jaar bestaat kent uiteraard veel herinneringen. Wij noem den reeds de oprichters, van wie in 1901 de heer Weerts als voorzitter aftrad, en opge volgd werd door den heer Wynoldi Daniëls, die bovendien de functie van secretaris ver- vulde. Langen tijd heeft de vereeniging de dok toren voorzien van een diphterie-serum, een zaak van groot belang in het begin van deze eeuw. De genegenheid van de leden bleek her haalde malen. Het eerste eigen gebouw, kwam tot stand door veel belangrijke giften. De gemeente stelde den grond bijna belangeloos ter beschikking en.een werkman wilde zelfs het voegwerk voor niets op zich nemen En de kort geleden in het ÏJmuidensche wijkgebouw en in hotel De Weijman gehou den bazars, die door een dames-comité waren georganiseerd, zijn hiervan ook voor een goed vorbeeld. Met de collectes in Velsen en Velsen-NoorcI leverden zij een batig saldo van f 3600. De in 1912 overleden bestuurder, de heer Schuitenmaker, leeft ongetwijfeld ook in veler herinnering voort. Het werk van de heeren J. Bontenbal, J. P. Hand graaf, die toentertijd bestuurslid waren is ook niet ver geten, evenmin als de oefeningen van de red dingsbrigade tot het redden van schipbreu kelingen en de bemoeiingen van dr. v. d. Horst. Prins Hendrik woonde deze oefeningen vaak bij. die gehouden werden in samenwer king met het Roode Kruis. Het gebouw aan het Sluisplein deed in 1913 goede diensten, na de ramp van de Eastwall. toen de schip breukelingen daar verzorgd konden wor den. In 1912 werd nog ander werk tot stand ge bracht n.l. de benoeming van een commissie tot bestrijding der t.b.c, waaruit later is ont staan de Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose In Velsen, een vereeniging die ge heel zelfstandig is geworden en los staat van Het Witte Kruis. De groote groei van Het Witte Kruis eisehte in 1916 de aanstelling van een administra tieve kracht, die gevonden werd in den heer J. F. de Liefde. Uit dezen tijd herinnert men zich ook nog zuster Valkenier en de oud- katholieke pastoor, den heer v. d. Poll, die ook veel voor Het Witte Kruis hebben gedaan. Heden en toekomst Bij het heden hebben wij reeds meermalen stil gestaan. Belangrijk is de goede samen werking met het gemeentebestuur, die o.a. tot uiting komt in de belangstelling van den burgemeester voor het werk. Het tegenwoordige bestuur, bestaande uit de heeren J .H. Unger, voorzitter, R. de Boer secretaris, J. J. Wringer, penningmeester, mevrouw A. SuwerinkHeykoop, (die speciaal de kraamverzorging onder zich heeft), de heeren Ds. L, W. Èrdman. pastoor L, Rinkel J. M. Jimmink, J. Verschoor en P. Kok mag zich gelukkig achten juist nu aan deze ver eeniging leiding mogen geven. De subsidie der gemeente die f 8000 was cn nu met 10 pet. is verlaagd, vormt met de bedragen van 't lidmaatschap a f 2, de subsidie der Provinciale commissie en de speMjesdagen, de belangrijkste bron van inkomsten. Men heeft jaarlijks met een budget van circa f 20.000 te werken. Dit bestuur heeft getoond hoe men een voor zichtig en solide beleid moet voeren, zoo als het een belangrijke socjale instelling als Het Witte Kruis past. Dat moet vruqhten afwerpen, ook in de toekomsfeg

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1