RUSSISCHE REISERVARINGEN. PETERHOF. Schokker op havenhoofd geworpen. Stranding bij Scheveningen. Scheepje kon niet tegen den storm op. Bemanning met moeite gered. Een plotseling opgekomen zomerstorm ver raste tal van kustvisschersvaartuigen. die Maandagochtend ter vischvangst waren uit gevaren. Omstreeks half zes woedde de Zuid wester storm zoo hevig, dat de schipper van den schokker SOH 36 door het hijschen van de vlag in top het noodsein gaf. Dit geschiedde ter hoogte van den vuurto- ren op ongeveer 1 K.M. buiten de kust. Het was van den Scheveningschen boulevard af duidelijk te zien, dat het kleine vaartuig slechts met de grootste moeite tegen den storm op kon komen, terwijl 'het ieder oogen blik leek alsof het vaartuigje onder de golven zou worden bedolven. De reddingboot „Zee manshoop' var. de N.Z.H.R.M. voer met be kwamen spoed uit, doch reeds bij het verlaten van de haven was te zien, dat het een zware dobber zou worden, zoo zwaar werkte de „Zee- manshoop" om naar buiten te komen. De schipper van de SCH 36 zag echter kans. na dat de „Zeemanshoop" hem aan de loefzijde eenige dekking had gegeven, om op eigen kracht den gevaarlijken hoek bij de noorde lijke havenpier te passeeren. Onder een hoera van het toegestroomde publiek voer daarop de SCH 36 de haven in. Anders zou het gaan met den schokker SCH 177, die kort na de SCH 36 wilde binnenva ren. doch in tegenstelling met eerstgenoemd schip geen noodsein had gegeven. De „Zee manshoop",, waarop men de SCH 177 had zien aankomen, doch men blijkbaar niet ver wachtte, dat het de SCH 177 anders zou ver gaan dan de SCH 36. was achter de SCH 36 ook naar binnen gegaan. De reddingsboot moest echter ijlings terugkeeren, toen gezien werd. dat de SOH 177 ter hoogte van het noor deliik havenhoofd door een zware grondzee wrerd gegrepen en tegen den kop van het ha venhoofd bij het lichtbaken werd gesmakt. In een oogenblik was het zeil aan flarden en het schip door het schuren over de steenen van het havenhoofd zoo lek als een zeef ge worden. De reddingboot kon niets doen zelfs geen poging in het werk stellen om de bemanning te redden, daar het gevaar groot was, dat de „Zeemanshoop" eveneens op het havenhoofd zou worden gezet. Van den wal af waren inmiddels een groot aantal Scheve- ningers te hulo gekomen met- lijnen en andere reddingsmiddelen. Zij smaakten de voldoe ning. om de geheele bemanning, bestaande uit 4 koppen en een 10-jarig kleinzoontje van den schipper, te redden, door middel van een eisen gemaakte ..Broek". Eerst werd het kleinzoontje, de jongen Bruin, gered, vervolgens de 60-jarige schipper Blok zelf en daarna werden de twee zoons en de schoonzoon van den schipper op dezelfde wiize gered. Hét waren angstige oogenblikken, telken als tusschen de stortzeeën door de schipbreu- kelinsen tusschen het schommelende schip en het havenhoofd zweefden, doch alles liep gelukkig goed af. De meeste moeite veroorzaakte de redding van den laatst achtergeblevene, daar -deze met een primitieve katrol-inrichting naar land moest worden getrokken. Al dien tijd bleef de reddingboot in de nabijheid, terwijl de. G.G-.D. met twee auto's onmiddellijk ter plaatse was gekomen om zoo noodig medische hulp te verleenen. Een luid gejuich ging op toen de laatste opvarende was gered. Er waren geen gewon den, wrel was een van de zoons Blok over spannen. Allen werden door den G.G.D. huis waarts gebracht-. De schokker 177 die vermoedelijk gehee1 is verloren, daar het door de bekomen lek- kazes wel niet mogelijk zal zijn het vaartuig af "te. brengen, was verzekerd. OP EEN GEVAARLIJKE HELLING GEVALLEN Maandagmiddag kwam een gezelschap uit Roermond, dat onbekend was met de zeer ge vaarlijke helling, per fiets den Cauberg te Valkenburg af lijden. De 20-jarige mej. E. Coenen verloor de macht over het stuur en viel met het hoofd tegen een steenen muur van het Israëlietisch kerkhof. Met een ern stig schedelfractuur en een zware hersen schudding is zij opgenomen. GESTOLEN FIETSEN WERDEN OP BESTELLING GELEVERD Een paar dagen geleden hield een agent van politie op den Linker Maasoever te Rot terdam een fietser aan om zijn belasting- merk te controleeren. Dit droeg het stempel van Den Haag. Op de vraag van den agent zeide de wielrijder niet in de residentie te wo nen, maar de fiets tweedehandsch te hebben gekocht van een zekeren G. H. Deze man werd opgespoord en daarmee is men een heele serie fietsendiefstallen op het spoor gekomen. H. bekende, dat hij „werkte" voor den 32-jarigen werkman W. G„ die spoedig werd aangehouden. H. bezocht verschillende menschen op den Linker Maasoever, wien hij zeide, dat hij vertegenwoordiger was van een handelaar in tweedehandsch fietsen. Hij bood fietsen in goeden staat tegen lagen prijs aan. Wanneer iemand bij hem een fiets be stelde, gaf H. de bestelling door aan G. Deze kocht dan een enkele reis derde klas naar Den Haag en gapte daar de bestelde fiets. Een jaar lang hebben de twee mannen op deze wijze zaken gedaan. Zij bekenden, dertig fietsen in Den Haag te hebben gestolen. Bij G. zijn vier fietsen terug gevonden. Voorts kwam de po litie nog achttien fietsen op het spoor. De meesten waren in den Haag voor de R.K. Bi bliotheek gestolen. Twee visschers in moeilijk heden door den storm. In een vletje op het IJselmeer. Maandagavond ruim acht uur kwam tijdens het stormweer in de haven van Enkhuizen binnen het motor-visschersvaartuig E.H. 104, met slechts één man aan boord. De beide an dere opvarenden, de schipper C. de Boer er diens knecht. S. v. d. Werf. hadden zich op zee in het „Wagenpad" tusschen Enkhuizen en Stavoren in het kleine vletje begeven om de netten te schieten. Dit vaartuigje is plot seling in een zware bui verdwenen. Nadat de bui was afgedreven kon de man die aan boord gebleven was. het scheepje ner gens meer ontdekken. Na lang en vruchteloos zoeken was hij naar Enkhuizen teruggekeerd. Omstreeks half negen Maandagavond is de sleepboot „En Avant" uitgevaren om de ver miste vlet te zoeken. Men vreesde, -dat de beide mannen den dood in de golven hebben gevonden. Maandagavond om tien uur arriveerden de visschers te Enkhuizen. Zij hadden met hun vletje -de kust weten te bereiken en zijn te An dijk geland. Daarop zijn zij naar Enkhui zen gaan wandelen. Invoer van haarden, kachels en haardkachels. Wetsontwerp tot regeling- van den invoer ingediend. Ingediend is een wetsontwerp regeling van deii invoer van haarden, kachels en haard kachels. Aan de memorie van toelichting, wordt ontleend, dat ingevolge artikel 3 der crisis- invoerwet 1931 indiening van een wetsvoor stel noodzakelijk is ten aanzien van het Ko ninklijk besluit van 9 Juli 1934, waarbij de invoer van kolenhaarden, kolenkachels en kolenhaardkachels voor vijf maanden aan een beperking is onderworpen. In de memorie van toelichting worden de invoercijfers ge noemd. op grond waarvan de contingentee- ring in het leven is geroepen. Zij verschaffen een voldoende inzicht omtrent de sterke ten- denz tot stijging van den invoer, welke zich in 1934 voortzette. Voorts bevat de memorie van toelichting gegevens, welke betrekking hebben op de dertien grootste Nederlandsche haarden- en kachelfabrieken en waaruit blijkt, hoezeer de werkgelegenheid leed in de Nederlandsche haarden- en kachelindustrie onder dezen toenemenden invoer. Als bijkomstige overweging heeft de minis ter van Economische Zaken zich bij deze contingenteering laten leiden door de nood zakelijkheid om ook aan de Nederlandsche ijzergieterijen eenigen steun te bieden. Om die reden, doch mede om te voorkomen, dat de uitwerking van de onderhavige con tingenteering zou worden verzwakt of teniet gedaan door het oprichten van montagebe drijven in Nederland, werd besloten - inde' contingenteering tevens te betrekken het Jetwerk, betemd voor het vervaardigen van de onderwerpelijke artikelen. De wraak trof de verkeerde. Wat er kan gebeuren als een verloving mis gaat. In de Van Limburg Stirumstraat in Den Haag heeft een ernstige vechtpartij plaats ge had, waarbij een 28-jarige juffrouw een steek in het onderlijf kreeg. Een 15-jarige jongen A. B. heeft bekend den steek te hebben toege bracht. Men heeft hier te doen met een geval van wraakneming, waarvan evenwel het slacht offer een ander is dan degene, op wie de wraak was bedoeld. Een zuster van B. had kennis gemaakt met een Italiaan, doch nadat zij zich met dezen had verloofd, bleek, dat de Italiaan nog kennis had aan een andere vrouw. Het meisje B. heeft toen de verloving uitgemaakt. Zaterdagavond kwam het meisje thuis met de mededeeling. dat die andere vrouw haar ernstig had belee- digd. In het gezin B. werd daarop het besluit genomen, haar gezamenlijk een bestraffing toe te dienen/De familie B. ten getale van zes, trok met de moeder aan het hoofd naar de woning van de vrouw en de 15-jarige A. B. nam naar hij zeide: voor eventueele zelfverdedi ging een broodmes mee. De Italiaan, die daar woonde bleek niet thuis te zijn. Een vrouw, die door de gebroeders werd aangezien voor degene die hun zuster had beleedigd, werd in den twist betrokken, met het gevolg, dat zij een steek met het broodmes opliep, waarbij o.a. de lever werd geraakt. DE BINNENVAART. In aflevering 7 jaargang 1934 van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het 10e. vervolg opgenomen van de publicatie van de voorloopige uit komsten van de Bedrijfstelling 1930. De gegevens betreffen thans de binnen- beurtvaart, de binnenvaart (geen beurtvaart) en de sleepvaart, echter met uitsluiting van de binnenvaart uitgeoefend door industrieele of handelsondernemingen. Twee staten omvatten de vestigingen waar in het schippersbedrijf als hoofdbedrijf wordt uitgeoefend. In de binnenbeurtvaart werden 1066 vestigingen geteld met 5678 personen (w.o. 184 vrouwen) verder waren er nog 518 vestigingen met 4785 personen (w.o. 121 vrou wen) in de binnenbeurtvaart die tevens het vrachtrijedrsbedrijf uitoefenden. De binnen vaart (geen beurtvaart) omvatte 13572 vesti gingen met 32018 personen (w.o. 5823 vrou wen), de zee- en binnensleepvaart 669 vesti gingen met 3670 personen (w.o. 67 vrouwen). In staat I worden deze vestigingen en het daarin werkzame personeel onderscheiden naar een zestal grootte-klassenstaat II be vat een onderscheiding van het personeel naar drie leeftijdsgroepen. Staat III bevat verder een overzicht van de verschillende soorten van schepen onder scheiden naar grootte-klassen van het laad vermogen en van het vermogen der voort- stuwingsmachines. In dezen laatsten staat zijn niet alleen opgenomen de schepen van de schippersbedrijven welke als hoofdbedrijf, maar ook van die welke als nevenbedrijf wer den uitgeoefend. BOOTSMAN VAN BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. VLISSINGEN, 20 Augustus. De bootsman van het schip „Boschfontein", liggende aan de fabriek „De Schelde" is tus schen kade en schip gevallen en verdron ken. Zijn lijk is opgehaald. Brandstichting na inbraak? Drie huizen door het vuur aangetast. In een perceel aan de Adrianalaan te Schie- broek is gisternacht brand uitgebroken, welke naar twee aangrenzende huizen oversloeg. Het huis, waarin de brand ontstaan is, is grooten- deels in de asch gelegd, van de beide andere perceelen zijn de eerste en tweede verdieping uitgebrand. De bewoners van eerstgenoemde woning zijn al tien dagen afwezig. Alle laden en kasten in de woning werden evenwel open gebroken aangetroffen. Het bed op de eerste étage scheen beslapen geweest te zijn. De po litie vond in de woning een chauffeurspet. Ver moedelijk zijn er inbrekers aan het werk ge weest. TWEE SLACHTOFFERTJES Het tweede kind van de familie M„ dat Vrij dag j.l. met nog twee andere kinderen van een balcon van de woning aan de De Witten- kade te Amsterdam is gevallen, is overleden. WOONWAGEN AFGEBRAND. Toen een woonwagenbewoner, die met zijn woonwagen stond aan den Hoogengraven te Ommen, Zondagmorgen de kachel wilde aan leggen, vatte de wagen plotseling vlam. In een oogenblik stond de houten bovenbouw in lichte laaie en het gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen kon zich ternauwernood in nachtgewaad redden. De wagen brandde ge heel af. Niets was verzekerd. Rustige Hartjesdag te Amsterdam. Geen bijzondere voorvallen. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. WORKUM, 20 Augustus. Gisteravond is het 2 1/2-jarig zoontje van den heer Douwe IJn- tema, veehouder te Workum, in een onbewaakt oogenblik in het water De Diepe Dolte geraakt en verdronken. Hedenmorgen is het 10-jarig zoontje van den heer A. Sinnema uit Leeuwarden, dat bij den heer Zwager in Workum logeerde, eveneens in het zelfde water bij het kanovaren te water geraakt en verdronken. Deviezenregeling met Duitschland. Voor 20 Augustus 5.6 millioen R.M. gestort. De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam deelt mede, dat, voor zoover haar bekend, op 15. 16, 17, 18 en 20 Augustus 1934 te zamen in totaal voor een bedrag van ongeveer R.M. 5,6 millioen gestort is op het krachtens de Ne- derlandsch-Duitsche deviezenregeling van 31 December 1932 te haren name geopende „Sonderkonto" bij de Reichsbank te Berlijn. Dit cijfer van R.M. 5,6 millioen omvat alleen de bedragen, die tot en met 20 Augustus bij het hoofdkantoor van de Reichsbank te Ber lijn waren binnengekomen. Stortingen, die op 20 Augustus bij de bijkantoren van de Reichsbank hebben plaats gehad, vallen hier dus buiten. Deze mededeeling wordt gedaan in verband niet het feit. dat het totaal der stortingen op genoemd „Sónderkonto", ingevolge de tus schen de-Nederlandsche en de Duitsche regee ring gesloten overeenkomst, voor de periode van 15 tot 31 Augustus 1934 beperkt is tot R.M. 15 millioen. STAKING AAN BOORD VAN GRIEKSCH STOOMSCHIP Maandagavond zijn tien leden van de Griek- sehe politietroepen te Vlissingen aangekomen om aan boord van het Grieksche stoomschip ..Oropos", waarop een staking is uitgebroken, welke twintig opvarenden omvat, de orde te handhaven. Er is ook voldoende reddingsma teriaal en een aantal bedden aan boord ge bracht. Per Intourist-Lincoln rijden wij ongeveer een uur over den meerendeels slecht gepla veiden weg naar Peterhof de oudste van de Tsaristische zomerresidenties. Zij dateert uit den tijd van Peter I en werd in 1709 ge bouwd. tusschen St. Petersburg en Kroonstad aan den Zuidelijken oever van de Golf van Finland. Zij is per trein en per boot met het tegenwoordige Leningrad verbonden. Langs de zeekust liggen fraaie parken aangelegd door Engelsche en Fransche tuinarchitecten. De spuitende fonteinen voor het hoofdgebouw loopen trapsgewijze naar beneden. De beken de Samson-fontein spuit het water meer dan twintig Meter omhoog. Men waant zich een oogenblik in Versailles maar naar mijn ge voelens is de Fransche omgeving grootscher dan in Peterhof. In de onmiddellijke omge ving van de landingsplaats ligt het kleine Hollandsche „Paleis" van Peter I, genaamd Monplaisir. Het herinnert ons aan den tijd, dat deze Tsaar in ons land vertoefde. Men treft er zijn werkkamer met oud-Hollandsche meubels en de oud-Hollandsche keuken met schouw aan. Het model, van het huisje waar hij te Zaandam in woonde, ontbreekt niet. Het groote paleis is een schepping van drie architecten: Leblanc. Zemtsev en Rastrelli. Enkele zalen zijn nog bewaard gebleven, zoo als zij in den Tsarentijd in gebruik waren. De werkkamer van Peter I toont den bezoe ker de fraaie paneelen geschilderd door Pi- naud. De bekende hall in goud uitgevoerd is gedecoreerd door Rastrelli, De andere vertrek ken zijn thans ingericht als demonstratieza len voor het Russische volk. Op groote bor den zijn óf in den vorm van teekeningen óf door statistisch materiaal gedeelten van de Russische geschiedenis uitgebeeld. Aanschou welijk wordt er de vraag beantwoord: Waar om moesten de Russen de Krim veroveren? Maar meestal houden de afbeeldingen zich bezig met toestanden vóór en na de revolutie. Op welke wijze wist de Russische adel in vroe ger jaren de groote rijkdommen te vergaren? Hoeveel moest de Russische boer vóór de Re volutie aan den landheer betalen? Over welke schatten beschikte de Russische kerk in vroeger jaren? Peterhof moet dan ook be schouwd worden als een bijzondere gelegen heid voor de studie van de Russische geschie denis gedurende het geheele Tsarentijdperk. Drommen bezoekers mannen en vrouwen, maar ook vele jeugdige personen, trekken door de verschillende zalen. Russische gidsen vertellen met vuur en enthousiasme wat of de verschillende afbeeldingen voorstellen. Zoo tracht men de massa's van het volk een in zicht te geven in het verleden en in de zoo zeer gewijzigde omstandigheden. Hel, is eer methode van voorlichten, die men elders niet kent. Op den duur moeten daarmede resul taten verkregen worden. Menige jeugdige be zoeker zag ik zich met moeheid op het gelaat voorsiepen; tal van ouderen luisterden met gespannen aandacht. De Petrus en Paulusvesting. Onder de Regeering van Peter I werden de Neva-oevers op de Zweden veroverd en kort daarna werden de grondslagen gelegd van de Petrus en Paulusvesting. Binnen de muren vindt men thans nog het gebouw der Rijks munt en de Petrus en Paulus Kathedraal, waar tal van Tsaren begraven liggen. Het in deze kerk aanwezige goud en zilver werd in 1920 aan Amerika verkocht. De Heiligenbeel den zijn verdwenen. De Tsarengraven, van wit marmer gemaakt, zijn bewaard gebleven. Indrukwekkend is de ook in de geschiedenis zoo beruchte Petrus en Paulusgevangenis. Hoeveel leed is daar geleden? De ongelukkige, die er binnen kwam, legde zijn familienaam af. Alleen de Directeur der gevangenis kende dezen nog. De geschiedenis dezer gruwzame inrichting is in enkele perioden te verdeelen. Vóór Alexander II was de behandeling der gevangenen draaglijk, zoo men daarvan kan spreken. Het bed en de stoel, de eenige meu belen, in de cel stonden los. Het venster liet eenig licht door. Het rantsoen voedsel liet niet al te veel te wenschen over. Nadat de revolutionaire woelingen een ernstiger ka rakter hadden aangenomen werd het lezen van boeken en het spreken met familieleden verboden. Een stoel werd als overbodige luxe beschouwd. De controle werd al strenger. De gendarmes die daarmede belast waren liepen op gummischoentjes rond. Men kon ze niet meer hooren aankomen. De geheele inventaris der cel bestond uit een bed, tafel, W.C. en waschbak. Door een gleuf in den muur kon gecontroleerd worden of de gevangene niet door „tikken" contact trachtte te krijgen met zijn buurman. Indien de rampzalige celbewoner, na verkregen waarschuwing, geen einde maakte aan derge lijk soort pogingen, dan werd hij verhuisd naar een cel, waar het daglicht hem niet meer kon bereiken. Het „luchten" der ge vangenen geschiedde éénmaal per dag gedu rende twintig minuten op een open plaats omgeven door hooge muren, terwijl op de vier hoeken in loggia's een gewapende beambte waakte tegen eventueele ontvluchtings pogingen. Gedurende de tweehonderd jaar, dat de gevangenis dienst heeft gedaan, zijn slechts een tweetal dezer pogingen met suc ces bekroond. In het eene geval wist een ge vangene door de Neva zijn vrijheid te herwin nen, in het andere betrof het een Russisch edelman, dien men wel kwijt wilde zijn. De laatste gevangenen, die er opgeborgen zijn geweest, waren de Ministers der Kerenskire- geering. Vooral de cellen aan de Neva-zijde waren een afgrijselijk verbanningsoord. Zoo dra het water in de rivier steeg werden deze vochtig en vele gevangenen hebben in die cellen gekampt met de kwaadaardigste ziek ten. In later jaren zijn de cellen van electri- sche verlichting voorzien. Aanvankelijk be stond er slechts petroleum-verlichting. Maar nadat, een tot wanhoop gebrachte vrouwelijke gevangene zich met petroleum had overgoten en in brand gestoken, heeft men daaraan een einde gemaakt door de petroleum te verban nen. Het portret dezer ongelukkige vrouw is in de cel waar zij om het leven kwam aan de wand bevestigd. In deze gevangenis heeft de broer van Lenin gezucht; op de binnenplaats werd hij opgehangen. Detskoye Selo (Selo dorp) Ongeveer 23 K.M. van Leningrad ligt Dets koye Selo. Thans' vindt men er een aantal sa natoria, rusthuizen enz., scheppingen van het Sovjetbewind. Het is een omgeving met histo rische beteekenis. Daar liggen de prachtige paleizen, gebouwd door Rastrelli en Guaren- ghi gedurende de regeeringen van Elizabeth en Catharina II. Het Catharina-paleis met een 300 M. lange voorgevel doet denken aan het paleis van Lodewijk XIV te Versailles. In de linkervleugel bevindt zich een kerk met op zet daar gebouwd, opdat de bezoekers ver plicht waren langs alle gebouwen te gaan, voordat zij in de ontvangstzaal, welke zich in de kerk bevond, kwamen. Naast de troonzaal zijn drie ontvangstsalons voor de Russische edellieden. Deze waren verdeeld in een le, 2de en 3de categorie; al naar gelang hunner af komst. De mooie porseleinen vazen in de ont vangstzaal voor de le categorie, de hoogge- plaatsten, zijn aan twee zijden voorzien van afbeeldingen, de 2e categorie aanschouwde vazen, die slechts aan één zijde versierd zijn, terwijl de 3e categorie het moest doen met niet-versierde vazen. Naast het Catherinapaleis ligt het Alexan- derpaleis. Alexander I was de eerste bezitter. Het is een schepping van Guarenghi, die ge karakteriseerd wordt door haar eenvoud. Uit architectonisch oogpunt is de marmeren hall wel bijzonder geslaagd. Eén vleugel van het paleis dient als rusthuis voor arbeiders uit Leningrad. De andere bevat de privé vertrek ken van de laatste Romanovs. Deze zijn in tact gebleven en geven een duidelijk bewijs van de angst welke de laatste Tsaar en zijn familie altijd achtervolgde. Nauwe verbin dingsgangen, waar men zich gemakkelijk ver bergen kon. Overal schotten, die een welkome schuilplaats konden bieden. Men toont u de zaal waar Nicolaas II in 1917 gevangen ge nomen werd en naar Tobolsk werd gevoerd. Wij betreden de salon, waar de laatste Tsa rina woonde. Honderdtallen foto's van fami lieleden, vrienden en kennissen zijn weinig smaakvol gegroepeerd op planken langs de muren. Meesterstukken van Russische kunste naars ontbreken. De heide telefoons, die ver binding gaven met Moscou en St. Petersburg stonden in haar vertrek, niet in de werkka mer van den Tsaar. Een smalle gang verbond de beide vertrekken; de Tsaritsa was in staat alles te hooren, wat in de Kamer van den Tsaar werd besproken. In de werkkamer van den Tsaar zijn bureau 'vaat er nog als op den dag toen hij gevangen genomen werd en de kalender wijst 31 Juli aan treft ons het zelfde beeld. Gebrek aan smaak. Eenvoud en angst overheerschen. Het geheel geeft een beeld van den over gang in de jaren tusschen 1745 en 1917 en een zeer goeden indruk van een belangrijk gedeel te uit de Russische geschiedenis. MOLLERUS Het is Maandagavond, de avond van den te Amsterdam vroeger zoo beruchte Hartjes dag tot omstreeks 11 uur nergens tot buiten sporigheden gekomen. Wel is er ondanks het verbod van de politie in de volksbuurten in het Muïdepoortkwartier, de Indische buurt, de Kinkerbuurt in West en ook aan den over kant van het IJ veel vuurwerk afgestoken. Het geknal was zoo nu en dan niet van de lucht. De politie bepaalde zich ertoe om de troepen opgeschoten jongens en het nieuws gierige publiek, gestadig in beweging te hou den zcodat zich nergens volksoploopen van eenigen omvang konden vormen. Op de „bedreigde" punten, b.v. bij het Dap perplein en ook in de Kinkerbuurt stonden flink bemande overvalauto's geposteerd, die op het eerste signaal zich in beweging zetten, om, waar dit noodig was. in te grijpen. Tel kens patrouilleerden zij door de straten en. overal was hun verschijning alleen reeds vol doende om de samenscholende groepen uiteen te jagen. Hier en daar hebben brandweer en politie straat-brandjes moeten blusschen. In vergelijking met de laatste jaren echter heeft de „viering" van de Hartjesdag een ta melijk onschuldig karakter gedragen, Tegen 12 uur was in alle buurten de rust weer teruggekeerd. Nieuwe pensioenregeling in Indië. Oplossing van ongelijkheden. Naar „De Preangerbode" verneemt, zoekt de regeering thans een oplossing voor de om standigheid, welke binnenkort zal optreden, in verband met de nieuwe pensioenregeling, dat n.l. het nieuwe pensioen in enkele ge vallen hooger zal zijn dan het gekorte oude pensioen. Deze omstandigheid zal optreden bij pensionneering voor een paar honderd ambtenaren, o.a. ook bij de onderofficieren. Hetzelfde blad verneemt nog, dat een ont werp aan de regeering is aangeboden, waar in een 25-tal wijzigingen vervat is van het herzien Bezoldigingsbesluit voor Burgerlijke landsdienaren, o.a. een nieuwe regeling voor de bevordering van politie-inspecteurs en een. regeling van de toelagen voor teruggestelde hoofden van kleine scholen. Een tweede col lectieve wijziging kan in October worden ver wacht. Indische conversieleening. Vierhonderd millioen tegen vier procent. Uitgifte in eerste helft van September? Naar de Tel. verneemt is zeer binnenkort de uitgifte te verwachten van een 4 pet's Ned. Indische Conversieleening, ten bedrage van 400 millioen gulden, gegarandeerd door Ne derland. De koers van uitgifte zal waarschijn lijk 100 pet. bedragen. Over de voorbereiding der uitgifte zijn vol gens het blad dezer dagen te Amsterdam van wege het departement van Koloniën met ban kiers besprekingen- gevoerd. Een beslissing omtrent den datum en den koers van uitgifte is nog niet -genomen. Deze wacht op den te rugkeer van minister Colijn van diens vacantie buitenslands. Intusschen ligt het in de bedoeling van het departement van Koloniën, dat de uitgifte zoo spoedig mogelijk in de eerste helft van Sep tember zal kunnen, geschieden. De Peel brandt weer. 50 H.A. in vlammen. Maandagmorgen is in de Peel, nabij Sche- persberg onder de gemeente Meyel een veen brand ontstaan, welke door den feilen Zuid westelijken wind werd aangewakkerd en zich tegen den avond uitstrekte over een gebied van 50 H.A. Groote hoeveelheden voor vervoer gereed staande turf werden een prooi der vlammen. Ook is het vuur overgeslagen naar eenige ir. de nabijheid van het brandende terrein staan de korenmijten. Met het oog op de droogte en den hevigen wind valt aan blusschen niet te denken. De verbrande turf is niet verzekerd. Diefstal van goud en juweelen opgehelderd. Zes verdachten aangehouden. De Haagsch-e politie heeft zes personen aangehouden in. verband met de inbraak op 11 Juli aan de Goudsbloemlaan te 's-Graven- hage waarbij voor ongeveer f 4000, aan goud en juweelen werd gestolen. Twee van de aan gehouden worden verdacht de inbraak te hebben gepleegd, terwijl de andere vier zich aan heling of medeheling zouden hebben schuldig gemaakt. Reeds eenigen tijd had de politie het ver moeden, dat eenige jongelieden, die zich in de avonduren veel ophielden in de omgeving van de Laan van Meerdervoort en Fahrenheit- straat, op onregelmatige wijze aan geld waren ~ekomen. In deze richting werd dan ook gezocht, het geen leidde tot de aanhouding van den 21-ja- ngen banketbakker B. J. L. en den 27-jarigen koopman G. C. M. K„ die beiden verdacht worden de inbraak te hebben gepleegd, terwijl als verdacht ven heling mede werden aange houden de 26-jarige mecanicien H. E. F. en de 21-jarige kantoorbediende J. P. V. Tijdens het onderzoek is voorts nog komen vast te staan, dat een gedeelte van den buit in handen was gekomen van twee bij de po litie minder gunstig bekend staande perso nen die dan ook eveneens ter zake van heling zijn gearresteerd. Ten huize van laatstge noemde kon het grootste gedeelte van de ont vreemde juweelen in beslag genomen wor den.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2