HET NIEUWE AVONDBLAD Oorlogs-Nevrose. Vice-versa. '19e JAARGANG No. 246 WOENSDAG 22 AUG. 1934 ËJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen* 2000— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; f 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; f 50bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij" overlijden van man en vrouw belden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschersr, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of mees abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Ultkeeringen krachteni deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-4.V.-Bank U Schiedam. IJMUIDEN Britsche haringvisscherij op nieuwen leest? Verschillende ingrijpende voorstellen. Het eerste verslag, dat door 'de commissie voor de Engelsche zeevisscherij is uitgebracht bevat, naar Reuter uit Londen meldt, ver reikende voorstellen tot reorganisatie van dezen tak van bestaan. Na den nadruk te hebben gelegd op den benarden financieelen toestand waarin de visscherij verkeert en de groote daling van het verbruik op de bin- nenlandsche markt, veroordeeld het verslag het oude individualistische systeem waarbij ieder op zichzelf de vischvangst beoefent. De commissie bepleit een efficients organisatie. Het verslag beveelt de oprichting aan van een commissie voor de haringvangst met rechtsprekende bevoegdheid voor de geheele haringvisscherij in het Vereenigd Koninkrijk, Deze commissie zou haar hoofdzetel in Edin burgh moeten krijgen en haar bevoegdheden ten aanzien van de controle en het vertrekken van licenties voor de visschersschepen. den verkoop en het kaken, alsmede de controle over het verstrekken van credieten, zouden nauwkeurig omschreven moeten worden. Het verslag beveelt voorts aan de oprich ting van een exportraad, die alle onderhan delingen zal voeren over verschepingen naar het buitenland, het verleenen van crediet- faciliteiten zal regelen, voor het oprichten van agentschappen in het buitenland zal zorgen enz. In het verslag wordt geadviseerd een bij. drage van de regeering te vragen ten beloope van 50.000 pond sterling om de co-missie in staat -te stellen de door haar bedoelde org-a nisatie te stichten en de kosten te dekken voor liet instellen van diensten op de ver schillende markten voor het vervoeren van een binnen- en buitenlandsche campagne en voor proefnemingen. De commissie verzoekt machtiging om een leening aan te gaan, on der garantie van de schatkist voor hoofdsom en rente, van ÖOO.OOO pond sterling. De mid delen voor de in te stellen haringcommissie zullen verkregen worden door het heffen van een zeker percentage op de 'haringverkoopen, terwijl de exportafdelingen betaling zullen verlangen voor de bewezen diensten. Een conferentie niet vertegenwoordigers uit de visscherij van verschillende landen, zal vermoedelijk in Edinburgh worden gehou den. L. J. VAN DER WEIJDEN OVERLEDEN. Stuk voor stuk ontvallen IJmuiden hen, die de pioniers van den vischhandel geweest zijn. De bekende zakenman, de heer L. J. van der Weijden, op wiens medewerking' op visscherij gebied wij nimmer tevergeefs een beroep deden,, is gisteren plotseling aan een beroerte overleden. Hij vertoefde voor zaken te Amster dam toen hij, vermoedelijk door de warmte bevangen, in een benauwdheid bewusteloos neerviel. Ontboden geneesheeren constateerden den dood. De heer van der Weijden, die te Vlaardingen geboren, daar bij de firma A. Hoogendijk zijn eerste vorming' ontving, vestigde zich reeds in 1895 te IJmuiden, waar hij spoedig bekendheid verwierf als een handig zakenman en éen be trouwbaar, geroutineerd vakman op het ge bied der visscherij. Als autoriteit in deze branche benoemde liet Argentijnsche gouvernement hem tot instruc teur voor de door haar destijds (1919) opge richte gouvernementsvisscherij maatschappij en, welke functie hij tot 1922 vervulde, waarna hij wederom in onze gemeente terugkeerde, om dat toch altijd weer IJmuiden en haar vissche rij hem aantrok. De overledene was in den oorlogstijd secre taris van de IJmuider Vischhandtelvereeni- ging en medewerker aan de thans opgeheven Visscherij-Courant. Meerdere artikelen, van zijn hand verschenen, bewezen den scherpen kijk, die de overledene op de visscherij, haar behoeften en haar handel had. De heer van der Weijden bereikte den leef tijd van ruim 64 jaar. De crematie vindt Za terdagmiddag a.s. te Westerveld plaats na aan komst van trein 15.14. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Donderdagavond a.s. geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging haar laatste volksconcert in het zomerseizoen in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem. Dirigent is Marinus Adam, solist de con certmeester der H.O.V. Hans Bijvanck. Het programma opent met- van Beethoven's Coriolan-ouverture, waarna de solist het viool concert in D-groot van F. B. Busoni zal uit voeren. Na de pauze volgt Brahms' Eerste Symplionie in c-klein. TRANSPORTCOLONNE ROODE KRUIS. In afwijking met een vroegere mededeeling zal de oefening van de Transportcolonne van het Ned. Roode Kruis plaats hebben Donder dagavond half acht op het Sluiseiland nabij de Electrische Centrale. PLOTSELINGE DOOD. De 60-jarige arbeider A. E. begaf zich Dins dagmorgen vroeg per fiets van IJmuiden- Oost naar hier. Onderweg viel hij van de fiets en bij onderzoek bleek hij aan hart verlamming te zijn overleden A. F. C. BiiCKMANN OVERLEDEN. Dinsdagmorgen is te IJmuiden na een lang durige ernstige .ziekte in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer A. F. C. Bückmann, lid der N.V. Vischhandel A. F. C. Bückmann en Pool te IJmuiden. De overledene was ge durende geruim en tijd lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken; hij was ook bestuurslid van de Nutsspaarbank te IJmuiden en bestuurslid der IJmuider Vischhandelvereenging. Voorts o.m. lid van het Centraal Administratie Bu reau, bestuurslid van IJmuiden's Bloei, lid van de bekende commissie van advies voor het Staatsvisschershavenb'edrijflid van de Ver eeniging van Kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland, waar hij de Haarlem sche Kamer vertegenwoordigde. Verder was hij bestuurslid van de afdeeling IJmuiden der Vrijz.-Dem. Kiesvereenïging De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Vrijdagmiddag 2 uur op de Bijzondere Be graafplaats te IJmuiden. De heer Bückmann was te IJmuiden en Omstreken een zeer bekende en geziene figuur. Het kampeerterrein te IJmuiden. Meer bezoek dan het vorig jaar. Het kampeerterrein in de ruime duinvallei aan den Strandweg te IJmuiden ligt wel bij zonder gunstig. Hoewel de Zuidwester storm Maandag hier en daar geducht huisgehouden heeft, de golven met groote kracht tegen en ook over de pieren sloegen en het fijne zand onafgebroken in dichte wolken langs de duin- reep joeg, heeft het tentenkamp niet den min sten last ondervonden. Geen enkele tent heeft het begeven. De menschen, die voor eenige weken de duffe bovenkamertjes in de groote stad ont vluchten en in de heerlijke buitenlucht ge zondheid en levenslust zoeken en vinden, zit ten hier rustig en vreezen geen storm. Dit kampeerterrein heeft dan ook elders in ons land een gunstigen naam. Uit den aard der zaak komen de meeste kampeerders uit Amsterdam („zelfs wel voor negentig procent", zooals ons iemand zei, die het weten kan), maar ze komen ook uit Rotterdam, Wormer- veer, Arnhem, Nijmegen, ja zelfs heelemaal uit Groningen. De rust wordt hier nimmer verstoord. Alles wordt dan ook streng geweerd, wat die rust zou kunnen verstoren. Laatst wilden hier eenige communisten propaganda maken, maar nauwelijks was dit bij de hier gestationneerde politie bekend, of zij werden met bekwamen spoed verwijderd. Ze zijn ook nooit meer terug gekomen. Van dronkenschap, diefstal of andere on- gewenschte dingen wordt hier nooit wat ge hoord. Voor brand behoeft ook geen vrees gekoes terd te worden, want de kampeerders mogen geen brandende lucifers wegwerpen en zij moeten zeep voorzichtig zijn met het rooken. Aangestoken kooktoestellen, lampions en on beschermde lichten mogen niet onbewaakt worden gelaten. En bij elke tent moet, zoowel overdag als 's nachts, minstens één emmer, ■gevuld met water, aanwezig zijn. „Is het aantal kampeerders nu grooter, dan verleden Jaar?", vroegen we aan onzen zegs man. „De juiste vergelijkende cijfers zijn nog niet bekend", antv/oordde hij, „maar stellig is het veel grooter. Er zijn nu ongeveer 650 personen méér ingeschreven, dan verleden jaar op dezen tijd. Er komen natuurlijk ook veel week enders, die Zaterdagsmiddags met hun tent komen en Zondagsavonds weer weggaan. Ook het aantal visites aan de kampbewoners is vaak zeer groot, hoewel men daar niet kan komen, alvorens bij de politie een toegangs kaartje a twintig cents gekocht is, anders loopt men kans een proces-verbaal te krijgen wegens loopen op verboden grond. Zoo zijn er eens op een mooien Zondag ongeveer drie duizend bezoekers geweest. Natuurlijk komt er ook veel post. Het gebeurt ook wel eens, dat de brievenschrijvers het juiste adres niet weten. Zoo'n brief, die dus niet bezorgd kan worden, wordt gedurende een paar dagen op den politiepost gedeponeerd. Is hij na afloop daarvan nog niet afgehaald, dan wordt de brief naar de afzenders geretourneerd of naar het postkantoor gebracht." Op 15 September wordt het kampeerterrein gesloten. Dan wordt het op den Strandweg, die alleen „bij gedogen" toegankelijk is, weèr stil (De Engelschman Temme, die eenige jaren geleden over het Kanaal zivom. heeft opnieuw deze tocht gemaaktdoch ditmaal in omgekeerde richting). Het is nog niet zoo lang gelee, Ten hoogst een vijf- 'of zestal jaren, Dat wij voor zwemmen over zee, Vol nieuws en interesse waren. Maar 't lukte allengs wat te vaak Het enthousiasme ging bedaren, Het werd weer de normale zaak, Om over het Kanaal'te varen, Een van de helden uit dien tijd, Die dezen afstand wist te zwemmen, En deze krachttoer bleef gewijd Is Ternme hij is niet te temmen. Hij heeft het nu opnieuw gedaan, Zijn eerzucht gaf hem die verplichting, Omdat hij ook zijn slag' wou slaan, In de nu omgekeerde richting. Al was 'hij dus op zijn retour, Hij heeft, als in zijn beste dagen, Met beide beenen van den vloer, Een mooi golf dansfiguur geslagen. Straks doet hij 't nog eens op zijn rug, En, mooglijk weer een paar jaar later, Doet hij 't in één ruk heen en t'rug, Of heelemaal 't hoofd onder water. Maar wat hij doet pp dit gebied, De wind blijft onverstoorbaar waaien, 't Kanaal verliest zijn golfslag niet En d' aarde zal wel blijven draaien. P. GASUS. VERBLIJDEND VERSCHIJNSEL. Bij de Amsterd. Ballast Mij. is meer werk gekomen, zoodat weer met ingang van Dins dag weer met twee ploegen is gaan werken. Daar-door kon weer een aantal menschen worden aangenomen. VELSEN... LAAGSTE INSCHRIJFSTER. Bij de gisteren door den Rijkswaterstaat gehouden aanbesteding voor het maken van de aarde baan onder de gemeenten Zegwaard, Bleiswijk, Zevenhuizen, Moordrecht en Wad- dinxveen voor den rijksweg Den Haag- Utrecht, was laagste inschrijfster de N.V. Amsterd. Ballast Mij. met f 951.000 bij gebruik van zand uit de Bergsche Maas, f 915.000 bij gebruik van zand uit het Hollandsche Diep en f 795.0-00 bij gebruik van ander zand. Waarom men in Frankrijk den oorlog haai (Van onzen Parijschen correspondent). Er gaat letterlijk geen dag voorbij of we ont moeten tien, twintig menschen die ons vragen: wat denk jé er van gaat het regelrecht op een nieuwen oorlog aan?En we hebben dan mooi zeggen dat 't „wel niet zoo'n vaart zal loopen", maar men komt met allerlei ar gumenten, geput uit de couranten aan: ah, hamaar Hitier.... de dood van Doll- fusshet bezoek van Starhemberg aan Mussolini.... en de verwikkelingen tusschen Rusland en Japanen wat denk je van de mislukte ontwapeningsconferentie,... en de actie van de nazis in het Saar-gebied etc. etc. Die vrees voor een nieuw onheil komt niet alleen voort uit de feiten van het oogenblik. Het is vooral de herinnering aan de catastro phe van Augustus 1914 die de menschen wakker schudt en we moeten eerlijkheidshalve zeggen dat de overheid in deze droeve her denkingsdagen (twintig jaar geleden begon ons aller ellende) de ongeloofelijk onhandige geste heeft gemaakt om nog eens extra sterk de toch steeds voortlevende oorlogs-nevrose aan te wakkeren. Niet dat men ook maar in 't minst de menschen heeft willen opzweepen, integendeel, maar men is zoo onhandig ge weest om juist in deze miserabele herdenkings dagen te wijzen op mogelijke nieuwe gevaren. Men heeft namelijk de tactische fout begaan om nu juist overal reglementen en aanwijzin gen uit te geven hoe men zich het best tegen een eventueelen nieuwen aanval zal kunnen beschermen: handleidingen waar men zich gasmaskers zal kunnen verschaffen en hoe men zich daarvan zal moeten bedienen. Ge volg: de menigte redeneert aldus: in het bui tenland spant het en men geeft ons aanwij zingen hoe we ons moeten verdedigen, dus de oorlog is aanstaande. Ongelukkiger kon het al niet. De angst is de slechtste leermeester, kan tot de ergste catastrophen leiden, en daar begaan de autoriteiten de ónvergeefelijke onvoorzichtigheid om juist op dit oogenblik de gemoederen in opstand te brengen. We mogen het dan ook niet ontkennen dat er sedert twee weken een zeer zenuwachtige stemming in Frankrijk heerseht. En toch, ge lukkig, is deze opwinding door niets gerecht vaardigd. Het moge dan spannen buiten de landsgrenzen en er mogen zich verwikkelingen voordoen, maar niets wijst er op, wanneer men het hoofd koel houdt, dat een oorlogsgevaar aanstaande zou zijn. Die kunstmatige opwin ding, door niets gemotiveerd, leidt slechts tot excessen, tot opgezweept nationalisme of chau vinisme en vooral tot xenophobie (vreemde lingenhaat) hetgeen een van de gevaarlijkste kenteekenen is. Die heele strijd welke Frank rijk verdeelt, die van republikeinen tegen z.g. „fascisten" is slechts een fictie. In werkelijk heid bestaat die niet. maar men vindt altijd wel politieke uitbuiters, zoowel ter linker- als ter rechterzijde, die het willen doen voorkomen alsof het regime in gevaar is. Doch laten we deze binnenlandsche verdeeldheid even ter zijde stellen om nader vast te stellen wat de algemeene publieke opinie is. Immers, men moge met regeeringsverklaringen en officieele communiqué's aankomen, maar men oordeele daarnaar toch vooral niet de mentaliteit va.n een volk. Hoe meer het in het buitenland spant, hoe meer wordt het volk ervan door drongen dat alles in het werk moet worden gesteld om den waanzin van nieuwe verwikke lingen vérre van zich te houden. Zonder de minste pretentie durven we te zeggen dat we het Fransche volk door en door kennen. Wanneer men vijftien jaar lang te midden van een volk heeft geleefd en al de vreugden en al de misèren van dag tot dag heeft meegemaakt, wanneer men er zoo ver aan toe is" dat men moet zoeken naar een woord in zijn oorspronkelijke landstaal, dan mag men zich wel de illusie maken, dat volk te kennen. Welnu, de gemiddelde Franschman is een lieer, die geregeld, eiken dag, zijn zelfde courantje leest. Als dat courantje hem nu eiken dag gaat vertellen dat hij bedreigd wordt te worden aangevallen, dan wordt hij tenslotte zenuwachtig en begint te schelden. Hij zwéért bij zijn courantje en hij gelooft het alles tot op het oogenblik dat zijn heerlijk helder verstand en zijn logisch redeneeren (en dat zijn de twee eigenschappen die den Fransch man alle eeuwen door gered hebben uit de meest hachelijke posities) de overhand nemen. Dan ziet hij in dat men hem „verlakt" heeft en hij slaat ineens om. En daar zijn we op het oogenblik aan toe. Het meerendeel van de dagbladen heeft hem zoo op zijn hoofd geha merd, dat we het regelrecht op een oorlog aan sturen, dat het gezond verstand van den ge middelden Franschman weer boven komt en dat hij zich verontwaardigd afwendt. Hij gaat zich afvragen: zou die .Hitier dan toch niet zoo'n weerwolf zijn, die.... Nog eens een mij persoonlijk van nabij be kend feit (men illustreert meeningen altijd het best met kleine gebeurtenissen uit het da- gelijksch leven)sedert jaren ken ik hier een collega, correspondent van een van de grootste Duitsche dagbladen. Hij verdiende als zoodanig tien duizend francs (duizend gulden) pei* maand, maar waar hij geen echte Ariër was, werd hij gedwongen ontslag te nemen. On middellijk echter werd hem op bevel van „Höchster Stelle" een levenslang pensioen van drie duizend francs per maand uitgekeerd. Men moet eerlijkheidshalve alle aangelegen heden van beide kanten zien alvorens zich een afdoend oordeel te veroorloven. En daarop willen we nu juist terugkomen. Waarom, waarom haat de gemiddelde Franschman den oorlog? Omdat hij de volgende cijfers maar al te goed kent (en in de gelukkig steeds toenemen de vredespheer geeft men aan deze statistiek zooveel mogelijk ruchtbaarheid) Verlies in den oorlog 19141918: 10 millioen dooden 19 millioen gewonden 10 millioen verminkten 7 millioen krijgsgevangenen 9 millioen weezen 5 millioen weduwen 10 millioen vluchtelingen 74 millioen gemobiliseerden In Frankrijk: Gemobiliseerden. Infanterie 3.957.000 Artillerie 1.373.000 Genie 432.000 Cavalerie 280.600 Trein 210.000 Autodienst 203.000 Luchtvaart 102.500 Luchtvaartdienst 21.000 Diversen (intendance, hospitaaldienst etc.) 533.000 De Geaillieerden: Dooden. 1.158.000 82.000 27.600 21.400 7490 3.500 3.600 560 29,9% 6 6,4 7,6% 3.6?^ 1,7% 3,5% 2,7% 16.250 3 De schokker Sch. 177 is Maandagavond ter hoogte van het Noordelijk haven hoofd te Schevenmgen, door een zware grondzee gegrepen en tegen den kop van dit havenhoofd geworpen. De uit 4 koppen bestaande bemanning is gered. Aantal dooden: Frankrijk 1.391.000; Enge land (met Dominions) 869.000; Ver. Staten 70.000; Italië 750.000; België 41.300; Rusland 1.700.000; Servië 380.000; Roemenië 250.000; Portugal 8.370. De ex-vijanden; Duitschland 1.950.000: Oos- tenrijk-Hongarije 1.542.000; Turkije 350.000 en Bulgarije 100.000 dooden. De oorlog heeft gekost tien trillioen francs waarvan 1.126.594,000.000 alleen aan Frankrijk. Met het geld dat de oorlog heeft gekost zou men een keurig gemeubileerd huisje ter waarde van tien duizend gulden kunnen cadeau geven aan alle huisgezinnen van de navolgende lan den: Vereenigde Staten, Canada, Engeland, Frankrijk, België, Duitschland en Rusland en in alle steden van meer dan 200.000 zielen zou men voor dat geld een hospitaal ter waarde van twaalf en een half millioen guldens, een bibliotheek voor twaalf en een half millioen en een universiteit voor 25 millioen guldens hebben kunnen stichten. Is het niet logisch, wanneer het volk zulke schrikbarende cijfers leest, dat het zich met afschuw afwendt van een mogelijke herha ling?.... HENRY A. TH. LESTURGEON.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1